Washington – Úsměvy do objektivu, stisky rukou, předávání darů, na zdi žlutomodrá vlajka Ukrajiny.
Republikánský senátor John McCain strávil přelom roku s ukrajinskými vojáky v tamní obci Širokyne. Na frontové linii mezi ukrajinskými jednotkami a separatisty, podporovanými Ruskem.
Republikán tak skrze fotografie poslal na dálku vzkaz svému stranickému kolegovi a nastupujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi. Rusko je nepřítel, ne spojenec.
V úterý se sešel poprvé v novém složení americký Kongres, po loňských listopadových volbách ovládaný republikány, kteří jsou především v pohledu na Rusko silně rozdělení.
Na jedné straně stojí lidé jako McCain a několik dalších vlivných senátorů. Chtějí vůči Moskvě přitvrdit kvůli obviněním, že do amerických prezidentských voleb zasáhli ruští hackeři.
Na druhé straně je sám Donald Trump a jeho poradce pro otázky národní bezpečnosti Michael Flynn. Za hlavního nepřítele USA považují islamismus, zejména Islámský stát.
Spending #NewYearsEve w/ brave #Ukrainian Marines at a forward combat outpost - we stand w/ them in their fight against #Putin's aggression pic.twitter.com/vkz0gdozVV
— John McCain (@SenJohnMcCain) December 31, 2016
"Musíme začít chápat, že boj se dnes nevede mezi Západem a Východem. Je více mezi Severem a Jihem," řekl Flynn.
O to se vede a povede základní spor. Zda je Rusko spojencem proti islamistickému terorismu, nebo naopak další položkou na seznamu hrozeb.
Spory kolem šéfa diplomacie
V novém Kongresu se názorový střet bude – alespoň zpočátku v době schvalování nominací na konci ledna – odehrávat kolem ministra zahraničí Rexe Tillersona.
Bývalého šéfa těžařské společnosti ExxonMobil s dlouholetými vazbami na Rusko, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina.
Tillerson se od svého jmenování na veřejnosti nevyjadřuje. Jeho první slova na téma Rusko tak lze čekat až při slyšení v Kongresu, který bude schvalovat všechny členy Trumpovy administrativy.
Tillerson dříve kritizoval uvalení sankcí na Rusko kvůli Krymu. Trump v kampani uváděl, že je možné uvažovat o uznání ruské anexe Krymu, pokud by to pomohlo lepším vztahům s Moskvou.
A zatím před volbami ani po nich neřekl nic, co by se jakkoliv dalo vykládat jako podpora Ukrajiny.
Tillersona ale podpořil například bývalý Obamův ministr obrany Robert Gates, respektovaný republikány i demokraty. Nebo někdejší ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.
Na jeho straně je i veterán americké diplomacie, třiadevadesátiletý Henry Kissinger. Jeho slovo má pořád váhu. A je zastáncem sblížení s Ruskem i jeho prezidentem Putinem.
Bývalý český velvyslanec ve Washingtonu a Moskvě Petr Kolář řekl na konci roku Aktuálně.cz, že americký Kongres už po volbách navštívil a měl schůzky s kongresmany.
"Prioritou Trumpovy zahraniční politiky bude Islámský stát a Čína. Je otázkou, do jaké mírou v tom budou stát o spolupráci s Ruskem," řekl Kolář.
Ve stočlenném Senátu je přitom poměr mandátů mezi republikánskou a demokratickou stranou 52 ku 48.
Podle listu Washington Post se mohou proti nominaci Rexe Tillersona na post ministra zahraničí kvůli jeho vazbám na Rusko postavit minimálně tři republikánští senátoři.
Slabé místo Trumpovy administrativy
Demokraté cítí, že Putin a Rusko mohou být slabým místem Trumpovy administrativy a republikánské většiny v Kongresu. Člen zahraničního výboru Senátu za Demokratickou stranu Ben Cardin chce zřídit zvláštní komisi, která posoudí zásah ruských hackerů do amerických voleb.
Podle něj bude třeba přijmout vůči Rusku "rozsáhlé zesílené sankce". Tedy opak toho, s čím dosud počítá Trump a jemu nakloněná část Republikánské strany.
Nastupující prezident na rozdíl od končícího Baracka Obamy pochybuje, že za útoky na počítače Demokratické strany před volbami stálo Rusko.
"Jsem přesvědčen, že Trump změní názor, jakmile se stane velitelem amerických vojenských sil a seznámí se s jasnými důkazy,“ uvedl McCain v rozhovoru pro CNN k hackerským útokům.