YouTube vstoupila do boje o Bílý dům

rak
22. 7. 2007 16:35
Uživatelé YouTube pokládají kandidátům otázky
"Kdy americká armáda přestane propouštět gaye?"
"Kdy americká armáda přestane propouštět gaye?" | Foto: YouTube

Washington -Stačí webkamera a připojení k internetu. Přidá-li se k tomu štěstí v podobě ochoty producentů CNN, je výsledek ohromující: jakýkoliv uživatel internetové stránky YouTube se může v pondělí večer objevit na obrovském plátně před demokratickými kandidáty na amerického prezidenta. A položit jim otázku, na kterou se i média bojí zeptat.
 
"Jsem bývalým vojákem americké armády, který mluví pěti jazyky, včetně arabštiny," říká ve svém třiceti vteřinovém klipu Alexander Nicholson, 26letý student.

"Půl roku po 11.září mě na základě pravidla "Neptej se a nic neříkej" propustili z armády. Jsem totiž gay. Jako prezidenti, jak byste toto pravidlo změnili, aby Američané s tak kriticky potřebnou kvalifikací neodcházeli z armády, jen proto, že jsou gayové?" směřuje svůj dotaz lídrům demokratické strany - včetně horkých favoritů Hillary Clintonové a Baracka Obamy.

Ptají se Britové i Mexičané

Nicholsonovo video je jedním z bezmála dvou tisíc, které lidé poslali. Výjimkou nejsou dotazy z Velké Británie, nebo Mexika. Uzavírka je o půlnoci  z neděle na pondělí. Zpravodajská televize CNN pak pro debatu v jihokarolínském Charlestonu vybere dvě desítky vítězů.

YouTube využívají většinou internetoví nadšenci. Otázky,  určené pro první ze série televizních klání před republikánskými a demokratickými primárkami, přesto mají většinou seriózní obsah a týkají se všech oblastí života.

Tématy jsou Irák, životní prostředí, krize v Dárfúru, imigranti, podpora vědy, zdravotnický systém, nebo připravenost vlády na další katastrofu, jakou byl hurikán Katrina.

"Jak byste, jako prezident, zajistil levnou, nebo bezplatnou preventivní péči?" zajímá se 36-ti letá Kim s rakovinou prsu. Při dotazu si z holé hlavy sundavá paruku.

YouTube-izace americké politiky?

Zlomový projekt oblíbeného webu a vlivné zpravodajské stanice vyvolal horečné debaty. Obhájci mluví o "kulturním mezníku" v americké politice, kritici o kontrolované digitální pseudo-demokracii.

Foto: YouTube

"Za prvé, nevím jak lépe porozumíme politice skrz YouTube než skrze noviny a televizi," stěžoval si v deníku Washington Post Ian Bogost, professor technické univerzity v Georgii. Humbuk kolem nového formátu debat považuje za "přehnaný".

"Je to nový krok pro nové médium," kontruje Kathleen Hall Jamiesonová z Pennsylvánské univerzity.

Význam pondělního začlenění on-line videa do výběru amerického prezidenta řadí na stejnou pozici jako vůbec první televizní debatu mezi tehdejšími prezidentskými kandidáty J.F. Kennedym a Richardem Nixonem v roce 1960. U televize tehdy sedělo přes 60 milionů diváků a pořad se stal nejsledovanějším v historii.

"Kandidáti nenávidí, opravdu nenávidí, když do debaty vstupuje obecenstvo. Raději mají věci pod kontrolou," říká bývalý moderátor CBS Dan Rather. Dodává, že politik vždy, kdy přijde na dotazy lidí, "dostává třesavku".

CNN bude pokládat dotazy od lidí i republikánským kandidátům na prezidenta. Jejich televizní debata přijde na řadu 17.září.

 

Právě se děje

Další zprávy