Mimořádná zpráva
Řidič najel do davu na adventním trhu v německém Magdeburgu. Zemřel jeden dospělý a dítě, zraněných jsou desítky.

Čínská vládní delegace nebyla připuštěna k rakvi královny. Důvodem jsou sankce

Přenos skončil
Vládní delegace Číny se pokoušela navštívit královninu hrobku, nebyla však do Westminister Hall, kde sídlí britský parlament, vpuštěna. Důvodem jsou sankce, které Peking uvalil na členy parlamentu za kritiku porušování práv Ujgurů. Dění kolem pohřbu královny sledujeme v online přenosu.
Rakev královny Alžběty II. může ve Westminster Hall navštívit veřejnost.
Rakev královny Alžběty II. může ve Westminster Hall navštívit veřejnost. | Foto: Reuters
Přenos skončil
15:44

Vážení čtenáři, tento online přenos ukončujeme. Nové zprávy o pohřbu královny Alžběty II. najdete v novém přenosu. Děkujeme za pozornost.

14:37

S královnou Alžbětou II. se loučí také obyvatelé Hongkongu, který byl do roku 1997 pod britskou správnou. Ve frontě na podepsání se do kondolenční knihy lidé čekají pět hodin.

12:08

Pondělního státního pohřbu britské královny Alžběty II. a předcházející recepce pořádané králem Karlem III. se zúčastní v Londýně za Česko premiér Petr Fiala (ODS) s chotí Janou, potvrdil úřad vlády. Pohřeb se uskuteční ve Westminsterském opatství v pondělí před polednem, recepce v neděli večer v Buckinghamském paláci. Londýn očekává stovky státníků. Fiala tam odletí vládním speciálem, sdělil mluvčí vlády Václav Smolka, který bude dvojici doprovázet.

12:08

Takto se veřejnost loučí s královnou Alžbětou II.

Foto: Reuters
11:22

Fronta lidí, kteří se chtějí podívat na rakev královny Alžběty II., je naplněná na maximální kapacitu, tedy na 16 kilometrů. Dalších šest hodin do ní nemají přicházet další lidé. 

10:43

Čínská vládní delegace nebyla připuštěna do Westminster Hall, kde leží rakev královny Alžběty II. a která je zároveň sídlem britského parlamentu. Důvodem jsou sankce, které loni Peking uvalil na devět Britů, sedm z nich členů parlamentu, kteří se vyjádřili proti čínskému zacházení s menšinou Ujgurů, píše BBC.

Státního pohřbu královny se ale pravděpodobně zúčastní čínský viceprezident Wang Čchi-šan.

10:00

Ve Westminster Hall, kde je nyní vystavena rakev královny Alžběty II., se v pátek večer 19:30 místního času (20:30 českého) uskuteční mše za královnu. 15minutové akce se zúčastní členové královské rodiny.

19:19

Velvyslanec Archer uvedl, že zájem Čechů o královnu nepokládá Británie za samozřejmý. Alžběta II. v sobě podle něj měla něco, co bylo dostatečně silné, aby překonalo historické překážky mezi oběma zeměmi, jakou byla mimo jiné železná opona. Zmínil, že královna měla podobně jako Češi vyhraněný smysl pro absurdno. "Když se v roce 1996 dostala do Česka na pozvání Václava Havla, nepřijížděla jako cizinka, ale jako ztracená a znovu nalezená přítelkyně, jak jasně dokládají fotografie z Prahy a Brna," doplnil.

19:18

Zeman ve své řeči, kterou pronášel zpaměti, připomněl, že Alžběta II. byla čtyřicátým britským panovníkem od roku 1066. "Je obdivuhodná kontinuita - s krátkou výlukou Olivera Cromwella - britské monarchie a britských dějin. Je obdivuhodný řetěz udržující historickou kotvu stabilizující tuto zemi," složil hold Spojenému království.

19:18

Ve svatovítské katedrále na Pražském hradě se dnes vpodvečer uskutečnila ekumenická modlitba za královnu Alžbětu II. Promluvil při ní prezident Miloš Zeman i britský velvyslanec v Praze Nicholas Archer, který poděkoval českému národu za "dojemnou a velkorysou" reakci na zprávu o královnině úmrtí. Panovnice, jež stála v čele britské monarchie 70 let a byla současně nejvyšší představitelkou anglikánské církve, zemřela před týdnem na zámku Balmoral ve Skotsku ve věku 96 let.

14:42

Na závěr pondělního pohřbu britské královny Alžběty II. bude celá země držet dvě minuty ticha, rakev pak bude večer uložena do hrobky v kapli svatého Jiří na hradě Windsor. Soukromého obřadu se tam zúčastní jen rodina. Oznámil to dnes královský palác. Král Karel III. a jeho sourozenci se v pátek zúčastní vigilie u rakve královny, která je nyní veřejně vystavená ve Westminsterském sále v budově parlamentu v Londýně.

13:47

V Británii se vedou spory ohledně pozvání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na pohřeb královny Alžběty II. Skupina konzervativních poslanců dnes označila rozhodnutí pozvat nejvyššího představitele Číny za "urážku královniny památky" vzhledem k podílu Pekingu na perzekuci ujgurské menšiny. Podle britských médií se nepředpokládá, že by Si pozvání přijal.

"Je neuvěřitelné, že vláda vůbec zvažuje pozvání pro čínské vládní představitele na tak důležitou mezinárodní událost, jakou bude státní pohřeb," uvedl konzervativní poslanec Tim Loughton. Ten je společně s šesti dalšími kolegy na sankčním seznamu Pekingu kvůli tomu, že perzekuci Ujgurů v Číně označil za genocidu.

12:56

Turečtí floristé se snaží uspokojit britskou poptávku po květinách, která prudce stoupla po úmrtí královny Alžběty II. Namísto obvyklé dopravy kamiony teď květiny posílají letecky, přeprava se tak zkrátí z týdne na pouhý den, uvedla agentura Reuters.

Podle Selcuka Celebiho, člena komoditní burzy v Antalyi, po královnině skonu minulý týden objednávky na řezané květiny vzrostly o 90 procent. Turecká květinářství jsou schopna ale uspokojit pouze 40 procent aktuální poptávky, protože ve středomořské části Turecka už sezona skončila. Květiny už se podle Celebiho řežou jen ve vyšších polohách. Dceřiná společnost tureckých aerolinií Turkish Cargo od začátku týdne přepravila do Londýna zhruba čtyři tuny květin.

12:47

Obyvatelé Hongkongu stojí tento týden v dlouhých frontách, aby vzdali hold zesnulé britské královně Alžbětě II. Uvedl to dnes zpravodajský server BBC News, podle nějž se jedná o zřejmě největší projevy náklonnosti k bývalé panovnici mimo Spojené království. Zármutek nad skonem královny vysílá i vzkaz Číně, pod jejíž správu bývalá britská kolonie Hongkong přešla v roce 1997. Peking je kritizován, že čím dál víc omezuje práva hongkongských občanů.

"Ještě se nestalo, že bych někdy koupil květiny, ani když jsem se ucházel o nějakou dívku," prohlásil šedesátník jménem Lee, který před britský konzulát v Hongkongu přinesl chryzantémy. Uvedl, že hongkongská ekonomika za koloniální vlády vzkvétala a společnost byla liberálnější a otevřenější. Další lidé chválili, že za britské vlády se výrazně zlepšilo zdravotnictví a vzdělávání v Hongkongu.

11:25

Zástup lidí, kteří chtějí spatřit rakev zesnulé královny Alžběty II., přesáhl pět kilometrů.

10:11

Desetitisíce Britů čekaly navzdory dešti celou noc na možnost poklonit se rakvi se zesnulou královnou Alžbětou II., která je veřejně vystavená v budově parlamentu. Nyní je fronta dlouhá 4,5 kilometru.

Fronta lidí, kteří se přišli rozloučit s královnou Alžbětou.
Fronta lidí, kteří se přišli rozloučit s královnou Alžbětou. | Foto: Reuters
07:50

Ve svatovítské katedrále na Pražském hradě se dnes večer uskuteční ekumenická modlitba za královnu Alžbětu II. Panovnice, která stála v čele britské monarchie 70 let a byla současně nejvyšší představitelkou anglikánské církve.

06:05

Nová britská premiérka Liz Trussová se v pondělí setká s americkým prezidentem Joe Bidenem a dalšími světovými vůdci, kteří se shromáždí v Londýně před pohřbem královny Alžběty II. Informoval o tom list The Times. Česko bude na smuteční ceremonii zastupovat premiér Petr Fiala.

Trussová by se mohla rovněž sejít i s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, australským premiérem Anthonym Albanesem a kanadským premiérem Justinem Trudeauem, doplnil britský deník.

19:11

Americký řetězec rychlého občerstvení McDonald's v den pohřbu královny Alžběty II. neotevře své pobočky v Británii, a to nejméně do 17:00 místního času (18:00 SELČ). Zavřeno budou mít například i řetězce Primark, Waitrose nebo Asda. Král Karel III. schválil nařízení o vyhlášení státního svátku na den pohřbu, pondělí 19. září, napsal web stanice BBC.

18:59

Sál ve Westminsterském opatství, kde je vystavena rakev s ostatky královny Alžběty II., se pro veřejnost otevřel krátce po 18:00 SELČ. Frontu, která se vine po jižním břehu Temže a je dlouhá už 4,5 kilometru, vedl 24letý skaut Enver Eng. Stanici BBC řekl, že pro něj byla "ohromná čest" moci takovou úlohu pro královnu vykonat. Alžběta II. byla podle něj "skvělá a zlepšila životy mnoha mladým lidem".

16:35

Příslušníci granátnické gardy umístili rakev s Alžbětou II. na katafalk ve Westminsterském sále, který bude veřejnosti otevřen do pondělního rána.

Královna katafalk
Královna katafalk | Foto: Reuters
16:20

Rakev s ostatky královny už je ve Westminsterském opatství.

15:51

Asi hodinu předtím, než průvod vyšel z královského sídla, londýnská radnice na Twitteru uvedla, že všechny plochy určené pro přihlížející už jsou plné a policie nebude pouštět další zájemce. Tisíce lidí už stojí také ve frontě, kde čekají na možnost poklonit se rakvi s královnou, která bude do pondělního rána uložená ve Westminsterském sále. Sál se pro veřejnost otevře dnes v 18:00 SELČ.

15:50

Lafetu s rakví zahalenou v královské standartě doprovází královská garda, členové jednotky královského jízdního dělostřelectva a také vojenský orchestr. Na rakvi je položená koruna britského impéria a věnec.

Průvod projde za doprovodu smutečních pochodů po hlavní třídě Mall a poté přes třídu Whitehall, cesta má trvat něco přes půl hodiny. Městem zní také údery zvonu z Alžbětiny věže Westminsterského paláce, kterému se přezdívá Big Ben.

Smuteční průvod s pozůstatky britské královny Alžběty II. na lafetě tažené koňmi vyrazil z Buckinghamského paláce a míří do budovy parlamentu.
Smuteční průvod s pozůstatky britské královny Alžběty II. na lafetě tažené koňmi vyrazil z Buckinghamského paláce a míří do budovy parlamentu. | Foto: Reuters
15:42

Smuteční průvod s pozůstatky britské královny Alžběty II. na lafetě tažené koňmi vyrazil z Buckinghamského paláce a míří do budovy parlamentu. Za rakví kráčí král Karel III., oba jeho synové a další blízcí příbuzní zesnulé. Trasu průvodu centrem Londýna dlouhou necelé dva kilometry lemují desetitisíce lidí. Přišli vzdát hold panovnici, která zemřela minulý týden po 70 letech na trůně.

14:55

Na státní pohřeb britské královny Alžběty II., který se uskuteční v pondělí 19. září, přicestuje na 500 hlav států a vlád a zástupců mnoha monarchií z celého světa. Pozvánky na pohřeb nedostali představitelé Ruska, Běloruska, Barmy, Sýrie, Venezuely a Afghánistánu. Írán, Nikaragua a Severní Korea dostaly na pohřeb pozvánku jen na úrovni velvyslanců.

14:30

Stanice ITV News zveřejnila video, kde ukazuje, kudy půjde smuteční průvod. Rakev s královnou Alžbětou II. bude doprovázet král Karel III. i jeho synové William a Harry. Za necelou hodinu by měl vyrazit z Buckinghamského paláce a do Westminsteru dorazit okolo třetí hodiny místního času.

13:00

Památku zesnulé královny Alžběty II. se lidé zřejmě rozhodli uctít i jejím oblíbeným alkoholickým nápojem, a z pultů v mnoha zemích proto rychle zmizel francouzský aperitiv Dubonnet, který je jeho podstatnou surovinou. Podle australských médií je Dubonnet vyprodaný v licencovaných obchodních řetězcích Dan Murphy's a BWS, na skladu ho momentálně nemají ani v britských obchodech Tesco, uvedl server iNews. V Austrálii se v období od pátku do soboty, tedy krátce poté, co královna ve čtvrtek zemřela, prodeje Dubonnetu zvýšily o 465 procent, napsala agentura DPA.

Je známo, že královna Alžběta měla stejně jako její matka ráda drink, který se míchá ze tří dílů Dubonnetu a jednoho dílu ginu a servíruje se s ledem a plátkem citronu. 

12:09

Rakev bude veřejně vystavená ve Westminsterském sále od dnešních 18:00 do pondělního časného rána. Očekává se, že ji bude chtít vidět až 750 tisíc lidí.

12:08

U budovy londýnského parlamentu se prodlužuje fronta čekajících, kteří budou mít dnes večer první příležitost projít kolem rakve zesnulé panovnice. Podle serveru BBC News už nyní zástup lidí sahá od parlamentu přes most Lambeth Bridge na levý břeh Temže k Westminsterskému mostu a obřímu kolu London Eye, a je tedy dlouhý zhruba 1,5 kilometru. Každý nově příchozí dostane náramek s pořadovým číslem, aby mohl v případě nutnosti frontu opustit kvůli občerstvení nebo návštěvě toalety.

12:07

Pietní atmosféru ve městě nemají narušovat ani přelétávající letadla - letiště Heathrow nebude v době převozu rakve navádět letadla k přiblížení přes střed metropole, což povede ke zpožděním i rušení některých letů.

"Z úcty k období smutku po úmrtí Jejího Veličenstva královny budou dotčeny některé lety mezi 13:50 a 15:40 ve středu 14. září, aby bylo zajištěno ticho během slavnostního průvodu," napsalo letiště na Twitteru. Příletové dráhy na Heathrow vedou nad centrem Londýna, proto bude letiště některé spoje odklánět či rušit. Podobné opatření plánuje na pondělí 19. září, kdy bude královnin pohřeb.

11:40

Do centra Londýna, kudy odpoledne projede smuteční průvod s rakví královny Alžběty II., míří davy lidí. Letiště Heathrow kvůli pietě zdrží lety.

11:23

Corgiové se stali miláčky britské královny Alžběty II. Svého prvního psa dostala už jako dítě, žila s nimi ale celý život. Stanice BBC sestavila rodokmen královniných psů, který ukazuje, že od prvního do posledního se jednalo o jednu rodinu.

09:58

Ještě jako princ pronesl nyní nový britský panovník Karel III. první projev, ve kterém upozornil na ničení životního prostředí. Byl rok 1970 a veřejnost, která tématu nevěnovala příliš pozornosti, ho považovala za "šíleného prince". Postupem času se ale Charles stal jedním z nejuznávanějších environmentalistů světa. Coby král však přijde o možnost veřejně vyjadřovat své názory.

09:57

Dokud byl nový britský král Karel III. ještě následníkem trůnu, domnívala se v průzkumech stabilně jen asi třetina lidí, že by byl dobrým panovníkem. Po smrti jeho matky Alžběty II. ale podpora lidí strmě vzrostla a za dobrého panovníka nového krále nyní považuje 63 procent oslovených, ukázal nový průzkum společnosti YouGov. Lidí, kteří nevěří, že panovník svou roli zvládne, výrazným způsobem ubylo.

08:48

Rakev s pozůstatky britské královny Alžběty II. bude dnes převezena z Buckinghamského paláce, oficiálního sídla zesnulé panovnice, do britského parlamentu. Ve Westminsterském sále bude na katafalku vystavena ode dneška až do příštího pondělí, kdy se uskuteční pohřeb.

Smuteční průvod, kterého se zúčastní král Karel III. nebo jeho synové William a Harry, z Buckinghamského paláce vyrazí do Westminsterského sálu, nejstarší části parlamentu, dnes odpoledne. Karel III. měl v pondělí v parlamentu první projev ve své nové funkci. Znovu v něm kromě jiného ocenil obětavost Alžběty II., která Británii vládla 70 let.

06:08

Úmrtí britské panovnice předznamenává korunovaci nového krále - a ta se nemůže obejít bez tradičního pokrmu v podobě slaného koláče z mihulí, který připravuje město Gloucester. A protože tento druh kruhoústých obratlovců už v Anglii vymizel, chystají se rybáři z amerického státu Michigan vypomoci gloucesterským kuchařům stejně jako při několika jiných významných příležitostech v uplynulých dvou desetiletích, které se týkaly monarchie. Zašlou jim totiž několik mihulí, které se v amerických Velkých jezerech rozšířily jako invazivní druh, napsal list Detroit Free Press.

22:04

Nový britský král Karel III. dnes večer v Buckinghamském paláci společně se svými sourozenci i vnoučaty Alžběty II. přijal rakev s pozůstatky své zesnulé matky. Na příjezd smutečního vozu u paláce čekaly v deštivém počasí desítky tisíc lidí. Rakev bude do středy uložena v palácovém hudebním salonu (The Bow Room), kde budou mít možnost rozloučit se s královnou členové královské rodiny.

20:29

Do Westminsterského sálu, kde rakev se zesnulou panovnicí zůstane do pondělního rána, tedy do dne královnina pohřbu, doprovodí pozůstatky smuteční průvod podobný tomu v Edinburghu. Za rakví bude opět kráčet i král Karel III.

20:28

V deštivém počasí v centru Londýna čekají na příjezd vozu s rakví zesnulé královny tisíce lidí. Sám král Karel III. rakev s pozůstatky své matky přijme u Buckinghamského paláce. V hudebním salonu (The Bow Room) paláce zůstane rakev přes noc. Do středečního rána budou mít možnost rozloučit se s královnou členové královské rodiny.

20:10

Letoun Boeing C-17 Globemaster III s rakví zesnulé královny Alžběty II. přistál na londýnském vojenském letišti Northolt. Na palubě letadla ji doprovázela královská princezna Anna. Rakev nyní poputuje do Buckinghamského paláce. Na přílet vojenského přepravního letounu v Northoltu čekala například premiérka Liz Trussová, královský zástupce pro Velký Londýn i místní starosta. Nyní zamíří do Buckinghamského paláce.

14:28

Saúdskoarabská policie tento týden zatkla Jemence, který na sociálních sítích informoval o své pouti do Mekky, kde vzdal hold britské královně Alžbětě II. Poutník, jehož jméno úřady nesdělily, začátkem týdne sdílel záběry, na kterých na nádvoří Velké mešity v Mekce drží transparent na počest britské královny. Informuje o tom agentura AP.

"Umra za duši královny Alžběty II, nechť jí Alláh dopřeje mír v nebi a přijme ji mezi spravedlivé," stálo na transparentu v angličtině a v arabštině.

Umra je malá pouť do Mekky, která se může konat v kteroukoliv roční dobu. Velká mešita, která patří mezi nejposvátnější místa islámu, je pro nemuslimy nepřístupná. Saúdská Arábie také zakazuje na jejím nádvoří nápisy a politická hesla z obavy, že by mohly urazit islámské cítění.

14:25

Kolem rakve královny Alžběty II., která je od pondělí vystavena v katedrále v Edinburghu, za necelých 24 hodin prošlo 26 tisíc lidí. Informovala o tom na twitteru skotská vláda. Fronta lidí, kteří se na možnost se zesnulou panovnici rozloučit ještě čekají, už se uzavřela a policie do ní další zájemce nepouští. Rakev s královnou bude večer letecky přepravena do Londýna, do středy zůstane v Buckinghamském paláci.

12:51

Pohřbu královny se zúčastní zhruba 500 státníků z celého světa, pozvánky nedostali zástupci Ruska, Běloruska a Barmy, uvedla agentura PA.

06:30

Rakev s pozůstatky britské královny Alžběty II. dnes - pátý den po jejím úmrtí - opustí Skotsko. Kolem 19:00 SELČ bude její rakev přepravena z Edinburghu na vojenské letiště Northolt v Londýně, odkud zamíří do Buckinghamského paláce. Tam se s ní budou moci rozloučit členové královské rodiny.

06:20

V edinburské katedrále svatého Jiljí bude rakev vystavena až do dnešního večera.

00:09

Správa parku před Buckinghamským palácem v Londýně žádá návštěvníky, aby k uctění zesnulé britské královny Alžběty II. nenosili sendviče s marmeládou ani plyšové medvídky Paddingtony. Jsou to sice symboly spojované s panovnicí, ovšem mají negativní vliv na životní prostředí. Ze stejného důvodu jsou podle správy parku v centru Londýna nevhodné také květiny v plastových obalech a foliích.

16:46

Smuteční průvod s rakví zesnulé britské královny Alžběty II. doputoval ke katedrále svatého Jiljí (St. Giles) v Edinburghu, kde poté začala bohoslužba připomínající život zesnulé královny a jejího vřelého vztahu ke Skotsku. Na bohoslužbě, kterou zahájil reverend Calum MacLeod, je patrný skotský vliv.

Kromě zpěvu ve skotské gaelštině v katedrále zazní také dvě skladby skotského klasického skladatele Jamese MacMillana, jehož Alžběta II. v roce 2015 pasovala rytíře.

16:45

Rakev s královnou Alžbětou II. je překrytá žlutočervenou královskou standartou Skotska a na jejím vrchu leží věnec uvitý z květin sebraných na zámku Balmoral, především bílého vřesu, bílých frézií a chryzantém.

Vůz ve smutečním průvodu dnes po obou stranách doprovodili příslušníci Královské společnosti lukostřelců, panovníkovy tradiční skotské osobní stráže. Z Edinburghského hradu se během průvodu ozvalo 21 dělových salv.

Smuteční průvod s rakví zesnulé britské královny Alžběty II.
Smuteční průvod s rakví zesnulé britské královny Alžběty II. | Foto: Reuters
16:45

Smuteční průvod se na zhruba půlhodinovou cestu po edinburghské Královské míli vydal z paláce Holyroodhouse. Za pohřebním vozem kráčel král Karel III. se svými sourozenci, tedy princeznou Anne a princi Edwardem a Andrewem.

Královskou míli, kde ještě několik minut před příchodem průvodu v pochodu hrála kapela Královského regimentu Skotska, lemovaly tisíce lidí, kteří se do skotské metropole sjeli z celého britského Společenství i dalších zemí, aby se už v tichosti rozloučili se zesnulou panovnicí.

Smuteční průvod s rakví zesnulé britské královny Alžběty II.
Smuteční průvod s rakví zesnulé britské královny Alžběty II. | Foto: Reuters
16:05

Průvod ke katedrále svatého Jiljí kráčí po edinburghské Královské míli lemované tisíci lidí, kteří se do skotské metropole sjeli z celého britského Společenství i dalších zemí, aby se v tichosti rozloučili se zesnulou panovnicí Alžbětu II., píší britská média.

Rakev s královnou je překrytá žlutočervenou královskou standartou Skotska a vůz po obou stranách doprovázejí příslušníci Královské společnosti lukostřelců, královy tradiční skotské osobní stráže.

Smuteční průvod s rakví zesnulé britské královny Alžběty II. Za vozem kráčí král Karel III. se svými sourozenci, princeznou Anne a princi Edwardem a Andrewem.
Smuteční průvod s rakví zesnulé britské královny Alžběty II. Za vozem kráčí král Karel III. se svými sourozenci, princeznou Anne a princi Edwardem a Andrewem. | Foto: Reuters
16:04

Smuteční průvod s rakví zesnulé britské královny Alžběty II. se vydal z paláce Holyroodhouse do katedrály svatého Jiljí v Edinburghu. Za pohřebním vozem kráčí král Karel III. se svými sourozenci, tedy princeznou Anne a princi Edwardem a Andrewem.

Smuteční průvod s rakví zesnulé britské královny Alžběty II. Za vozem kráčí král Karel III. se svými sourozenci, princeznou Anne a princi Edwardem a Andrewem.
Smuteční průvod s rakví zesnulé britské královny Alžběty II. Za vozem kráčí král Karel III. se svými sourozenci, princeznou Anne a princi Edwardem a Andrewem. | Foto: Reuters
15:58

Britka Gwendolyn Hoareová, která právě oslavila 100. narozeniny, dostala v pátek poštou přání od královny Alžběty II. Čilá seniorka je tak patrně jedním z posledních lidí, jimž ještě poblahopřála dlouholetá panovnice. Informovala o tom dnes stanice BBC, které rodina poskytla záběry dojaté oslavenkyně.

Alžběta II., který minulý čtvrtek zemřela, měla ve zvyku zasílat blahopřejné telegramy lidem, kteří se dožili stovky. O takové poctě vždy snila i paní Hoareová. Když ale královna zemřela, pomyslela si, že její naděje na gratulaci od královny pohasly. V pátek ale k jejímu překvapení přání došlo.

"Desítky let mluvila o tom, jak dostane telegram od královny a byla zdrcena, když slyšela tu zprávu, ale telegram od ní dorazil a teta byla nadšená," řekla BBC neteř oslavenkyně.

15:46

Smuteční průvod s rakví zesnulé Alžběty II. vyrazil z paláce Holyroodhouse do katedrály svatého Jiljí v Edinburghu. Za rakví kráčí i král Karel III.

14:35

Británie bude za zesnulou královnu Alžbětu II. v neděli večer držet minutu ticha. Oznámila to vláda, podle které to má být pro všechny příležitost připomenout si život a odkaz panovnice, která stála v čele konstituční monarchie posledních 70 let.

Minuta ticha má začít v neděli úderem 20:00 (21:00 SELČ), tedy v předvečer pohřbu královny.

12:01

Britský princ Harry, mladší syn krále Karla III., v prohlášení ocenil zesnulou královnu Alžbětu II. hlavně jako milující babičku. Podle něj bude panovnice velmi chybět nejen jemu samotnému, ale celému světu. Zároveň však Harry slíbil, že bude ctít nového krále.

"Babičko, tohle poslední loučení je pro nás nesmírně smutné, navždycky ale budu vděčný za všechna naše první setkání - od prvních dětských vzpomínek, které na tebe mám, přes první setkání, kdy jsi byla v roli vrchní velitelky ozbrojených sil, až po první chvíle, kdy jsi se setkala s mojí drahou ženou a objala svá milovaná pravnoučata," napsal princ.

Meghan, Harry a královna Alžběta II.
Meghan, Harry a královna Alžběta II. | Foto: Reuters
11:55

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová vyhlásila na 26. září den smutku. "Bude to příležitost vzdát hold královně Alžbětě II. za její celoživotní službu Novému Zélandu," řekla Ardernová novinářům ve Wellingtonu. Ve stejný den se bude konat v katedrále svatého Pavla v novozélandském hlavním městě vzpomínkový obřad.

Tento týden se novozélandská premiérka, stejně jako předseda australské vlády Anthony Albanese, vydá do Británie, kde se zúčastní královnina pohřbu.

11:49

Král Karel III. poprvé v nové roli promluvil v parlamentu. Poděkoval zákonodárcům za projevy soustrasti a řekl, že chce mít Alžbětu II. za vzor.

11:42

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová řekla, že její vláda nebude po smrti britské královny Alžběty II. usilovat o to, aby se Nový Zéland stal republikou. Nový Zéland je jednou ze 14 zemí mimo Spojené království, kde je britský monarcha oficiální hlavou státu. Ardernová se domnívá, že se Nový Zéland nakonec republikou stane a že k tomu pravděpodobně dojde již za jejího života. Vláda má však podle premiérky nyní k řešení naléhavější záležitosti.

Změnu Nového Zélandu v republiku Ardernová již dříve podpořila. "Diskuse o této otázce ale není v blízké době na programu vlády. Nepovažuji to za naléhavou věc k řešení," prohlásila premiérka.

10:18

Londýn se chystá na příval truchlících, kteří budou chtít osobně vzdát hold zesnulé královně Alžbětě II. Rakev bude veřejně vystavená od středy do pondělí v historickém sále parlamentu, kam podle odhadů zamíří přes 750 tisíc lidí, napsal deník The Times. Podle něj budou fronty před parlamentem dlouhé několik kilometrů a čekat se v nich bude až dvacet hodin, na pořádek bude v metropoli dohlížet na 10 tisíc policistů.

08:33

Po úmrtí královny Alžběty II. Britové spekulovali mimo jiné o tom, kdo se postará o její milované psy corgi. Bulvární list The Daily Mirror tvrdí, že se o ně přihlásil královnin syn Andrew a jeho bývalá manželka Sarah Fergusonová. Právě Andrew a jeho dcery, princezny Eugenie a Beatrice, dva nejmladší psy královně loni darovali, aby jí pomohli překlenout těžké období po smrti manžela, prince Philipa.

06:42

Brazilský prezident Jair Bolsonaro přijal pozvání na pohřeb britské královny Alžběty II. Agentuře Reuters to sdělilo brazilské ministerstvo zahraničí. Státní pohřeb britské panovnice proběhne v pondělí 19. září v londýnském Westminsterském opatství.

Jair Bolsonaro.
Jair Bolsonaro. | Foto: Reuters
06:23

Ruský prezident Vladimir Putin se přidal k zástupům jiných státníků a vyjádřil Británii soustrast nad smrtí královny Alžběty II. Její ztrátu označil za nenahraditelnou. Pohled Kremlu na nového krále Karla III. ale není příliš přívětivý.

18:19

Posledního rozloučení s britskou královnou Alžbětou II. se za Českou republiku zúčastní premiér Petr Fiala (ODS). Rádiu Frekvence 1 to dnes řekl prezident Miloš Zeman. Hlavě státu lékaři létat zakázali kvůli vyživovací sondě. Státní pohřeb britské panovnice Alžběty II. bude v pondělí 19. září v londýnském Westminsterském opatství.

17:10

Smuteční kolona s rakví královny Alžběty II. přijela do Edinburghu. Jde o první část poslední cesty zesnulé panovnice, která zemřela ve čtvrtek na svém skotském venkovském sídle Balmoral. Ostatky královny budou dnes uloženy v paláci Holyroodhouse, v pondělí rakev s procesím zamíří do katedrály svatého Jiljí (St. Giles). Tam se s Alžbětou II. bude moci rozloučit veřejnost.

16:52

Britská královna Alžběta II. do Česka přijela poprvé a naposledy na jaře roku 1996. Prošla se po Karlově mostě a Staroměstském náměstí. Podívejte se na fotografie královny v Česku.

15:32

Královskou proklamaci v Edinburghu přečetl hlavní skotský herold na náměstí před parlamentem poté, co městem prošel průvod členů skotské gardy a oddíl královských lučištníků. Po závěrečném zvolání "Bože, ochraňuj krále" zazněly salvy z děla.

Podobnou choreografii měly ceremonie před Cardiffským hradem ve Walesu a před zámkem Hillsborough nedaleko Belfastu, který je oficiálním severoirským sídlem královské rodiny.

15:29

Karel III. byl dnes slavnostně prohlášen králem i ve zbylých třech částech Spojeného království mimo Anglii - tedy ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku. Podle pravidel se tam proklamace o nástupu nového monarchy veřejně četla den poté, co zazněla z balkonu Svatojakubského paláce v Londýně. V Severním Irsku se ceremonie nezúčastnili členové strany Sinn Féin, která je zastáncem znovusjednocení irského ostrova.

14:03

Rakev s královnou Alžbětou II. putuje ze zámku Balmoral na Skotské vysočině do Edinburghu. I když tam průvod dorazí až za několik hodin, už teď se na místě scházejí davy lidí, kteří se chtějí s panovnicí rozloučit.

Davy lidi čekají, aby se rozloučily s královnou Alžbětou II.
Davy lidi čekají, aby se rozloučily s královnou Alžbětou II. | Foto: Reuters
11:51

Státní pohřeb královny Alžběty II. se uskuteční v londýnském Westminsterském opatství 19. září. Nový král Karel III. vyhlásil na ten den státní svátek. Očekává se, že panovnici do té doby přijdou vzdát hold miliony lidí.

11:51

V Edinburghu projede dnes kolona s rakví i kolem budovy parlamentu, kde ji bude sledovat mimo jiné skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Rakev pak bude umístěna v Trůním sále paláce Holyrood, který je oficiálním skotským sídlem britského panovníka. V pondělí bude rakev ve smutečním průvodu převezena do edinburské katedrály svatého Jiljí, kde se královně Alžbětě II. bude moci poklonit veřejnost, a následně bude letecky přepravena do Londýna.

11:42

Smuteční kolona vezoucí rakev s královnou Alžbětou II. se vydala ze zámku Balmoral na Skotské vysočině na šestihodinovou cestu do paláce Holyrood v Edinburghu. Královnu na poslední cestě doprovází její dcera, princezna Anne.

Kolonu sedmi černých automobilů vede policejní motocykl následovaný pohřebním vozem. Dubovou rakev, která byla dosud uložena v tanečním sále Balmoralu překrytá královskou standartou, do něj vložilo šest správců. Kolona na 280 kilometrů dlouhé cestě do Edinburghu projede skotskými městy i vesnicemi včetně Aberdeenu, Dundee a Perthu.

V první vesnici Ballater na královnu za zábranami v naprostém tichu čekaly stovky lidí, kolona při průjezdu zpomalila. Truchlící do cesty vozům házejí květiny a před místním kostelem se k poslednímu rozloučení shromáždili představitelé místní správy a církve.

V první vesnici Ballater na královnu za zábranami v naprostém tichu čekaly stovky lidí, kolona při průjezdu zpomalila.
V první vesnici Ballater na královnu za zábranami v naprostém tichu čekaly stovky lidí, kolona při průjezdu zpomalila. | Foto: Reuters
11:15

Kolona vezoucí rakev s královnou Alžbětou II. vyrazila ze zámku Balmoral na Skotské vysočině na šestihodinovou cestu do paláce v Edinburghu.

07:09

Britský král Karel III. byl na slavnostních ceremoniálech prohlášen hlavou Austrálie a Nového Zélandu. Funkce převzal po své matce, královně Alžbětě II., která ve čtvrtek zemřela. Informovala o tom agentura AP.

Australský premiér Anthony Albanese předtím oznámil, že Austrálie bude za Alžbětu II. držet 22. září den smutku. Ve čtvrtek Albanese společně s generálním guvernérem Davidem Hurleym odcestuje do Londýna, aby se 19. září zúčastnil královnina pohřbu, a 21. září se vrátí zpátky do Austrálie.

20:54

Karel III. se poté, co byl prohlášen králem a v Buckinghamském paláci přijal představitele britské vlády, vrátil do svého sídla Clarence House. Přivítaly jej davy lidí. 

19:58

Pokud Česko obdrží pozvání na pohřeb Alžběty II., pak se teprve bude rozhodovat, kdo zemi bude reprezentovat, sdělil ČTK ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Účast se podle něj totiž může týkat například pouze členských zemí Commonwealthu a spřízněných královských rodin.

To, že se pohřbu plánují zúčastnit, už avizovali mimo jiné americký prezident Joe Biden, francouzský prezident Emmanuel Macron či japonský císař Naruhito.

18:14

Pohřeb zesnulé Alžběty II. se bude konat v pondělí 19. září, potvrdil Buckinghamský palác. Její tělo převeze z Edinburghu RAF v úterý 13. září a doprovodí jej jediná dcera královny, princezna Anna. Rakev dorazí do Buckinghamského paláce ve 20 hodin greenwichského času za přítomnosti krále Karla III. a jeho choti. 

18:05

Generální guvernérka Kanady Mary Simonová prohlásila Karla III. kanadským králem. Jedná se o první ženu domorodého původu, která tuto funkci zastává, a v zemi bude krále zastupovat. Na slavnostní ceremoniál dorazil také kanadský premiér Justin Trudeau se svým synem. 

17:58 Princ William

Princ William zveřejnil na sociálních sítích prohlášení, v němž uvedl, že "věděl, že tento den jednou přijde". Přesto podle jeho slov bude trvat, než mu život bez jeho babičky bude připadat skutečný. "Uctím její památku tím, že budu podporovat svého otce, krále, jak jen to půjde," napsal. 

15:22

Členové královské rodiny odjeli na soukromou mši do farního kostela Crathie Kirk poblíž skotského zámku Balmoral, kde královna zemřela. Chybí mezi nimi král Karel III. a princové Harry a William, kteří Balmoral včera opustili. 

15:17 Liz Trussová.

Někteří členové britského parlamentu včetně premiérky Liz Trussové slíbili na mimořádném zasedání věrnost novému králi Karlu III. Jedná se o poslední zasedání dolní komory až do konce státního smutku, který potrvá celkem 17 dní od královnina úmrtí. 

13:33

Prezident Miloš Zeman zaslal dopis novému králi Karlu III. Popřál mu hodně sil a úspěchů v nelehké době. Zároveň ho pozval na opětovnou návštěvu České republiky.

11:43

Expert na britskou královskou rodinu Jindřich Forejt pro Českou televizi podotkl, že Karel III. během svého proslovu několikrát zopakoval, že bude sloužit Británii až do smrti. Tím v podstatě vyloučil svou případnou abdikaci.

11:39

Den pohřbu panovnice Alžběty II. bude ve Velké Británii státním svátkem, rozhodla Nástupnická rada.

11:36

"Za to, že koruně a mně, jakožto hlavě státu, nadále zachováte svou přízeň a podporu, budu vykonávat tento těžký úkol, který mi spočinul na ramenou. A já jsem odhodlán mu věnovat zbytek svého života a budu se modlit za podporu a vedení všemocného Pána," uvedl Karel III. během pronášení přísahy o zachování Skotské církve.

Foto: Reuters
11:30

"Pro nás všechny, pro rodinu, království a také širší rodinu národů, jejíž jsme součástí, byla moje matka příkladem celoživotní lásky a sebeobětování," uvedl dále britská panovník. "Vláda mojí matky byla ve znamení oddanosti, a i když jsme smutní, tak jí děkujeme za tento nesmírně oddaný život a jsme si vědomi, jaké z toho vyplývá pro nás dědictví a jakou poneseme nyní zodpovědnost za svrchovanost našeho království, která nyní přešla na mne," řekl.

Dodal, že se ujme těchto povinností a bude se snažit následovat matčin příklad. "A budu podporovat ústavní vládu a usilovat o blaho a prosperitu všech národů naší říše a také celého Společenství národů," prohlásil dále Karel III. Dodal, že ho zároveň povzbuzuje podpora jeho manželky.

Foto: Reuters
11:28

"Je mou slavnostní povinností, abych vám bohužel oznámil smrt své matky, královny. Vím, jak vy a celý národ, a řekl bych i celý svět se mou soucítí v této nenapravitelné ztrátě, kterou jsme všichni utrpěli," prohlásil Karel III. "Je pro nás největší útěchou, že jsme se setkali se soucitem, který vyjadřuje tolik našich bratří a sester, s takovou obrovskou podporou a soucítěním. To se vztahuje na celou naši rodinu, která utrpěla tuto ztrátu," dodal během ceremoniálu.

11:27

Mezi zúčastněnými byli i bývalí britští premiéři včetně Borise Johnsona, který odevzdal svou rezignaci ještě do rukou královny tento týden v úterý. Po jeho boku stáli i další expremiéři Konzervativní strany Theresa Mayová, David Cameron a John Major a labouristé Tony Blair a Gordon Brown. Přítomni byli i současní lídři opozice.

Po prohlášení plným sálem zaznělo oslavné "Bože, ochraňuj krále". Karel III. se účastní až druhé části zasedání. Mimo jiné pronese přísahu o zachování Skotské církve.

Foto: Reuters
11:18

Nyní skončila první fáze ceremoniálu bez přítomnosti Karla III., jehož se zúčastnily i významné osobnosti britské politické scény. Při ní došlo k podpisu takzvaných nařízení Nástupnickou radou.

V druhé části bude čtena proklamační listina již za přítomnosti krále, popsal pro Českou televizi odborník na královský protokol Jindřich Forejt. Karel III. mimo jiné pronese přísahu o zachování Skotské církve.

11:12

Prohlášení první podepsal William, princ z Walesu a nástupník trůnu, následovaný královnou manželkou Camillou a britskou premiérkou Liz Trussovou. Karel III. se stal králem automaticky ihned po smrti Alžběty II., dnešní ceremoniál to oficiálně potvrdil.

11:06

Nástupnická rada právě ohlásila úmrtí královny Alžběty II. a prohlásila Karla III. novým britským králem. Oznámení poprvé v historii vysílá televize.

10:52

První veřejný projev nového britského krále Karla III. měl osobní tón a byl plný emocí, panovník při něm ukázal svou majestátnost, píše dnes britský tisk. Král promluvil k Britům v projevu přenášeném televizními stanicemi v pátek večer, den poté, co po sedmi desetiletích na trůnu zemřela jeho matka, královna Alžběta II.

Proslov Karla III. a jeho fotografie zaplnily titulní stránky všech britských novin. "I přes zármutek se už král Karel III. obrátil k povinnostem panovníka," píše bulvární list Daily Express o králi, který ukázal svou "majestátnost". Po desetiletích příprav na roli panovníka obstál na výbornou, uvádí víkendová edice listu.

Král hovořil vřele, píší The Times, a v překvapivě důvěrném proslovu byl upřímný, uvádí další bulvární list Daily Mail. O blízkosti k posluchačům a upřímnosti proslovu Karla III. píše i The Daily Telegraph, podle kterého byla řeč tou nejosobnější, jakou kdy jakýkoliv britský panovník pronesl.

Karel III. v "dojemném" proslovu dokázal, že zvládne zaplnit prázdné místo po královně, napsal The Sun. Podle listu byl projev "plný lásky", a to nejenom k jeho matce, ale i k manželce Camille a oběma synům. Když hovořil o Alžbětě II., byl plný emocí, uvedl list The Guardian.

10:28

Karel III. bude oficiálně prohlášen britským králem v 10 hodin tamní času, informoval Buckinghamský palác, tedy již v 11:00 hodin SELČ. Schůzi takzvané Nástupnické rady bude možné sledovat živě.

09:50

Před bránu a do okoli paláce v Londýně nosí lidé květiny, ale také osobní vzkazy určené Alžbětě II. Vlajky, které jsou po celé zemi kvůli úmrtí královny stažené na půl žerdi, se ale dnes na oslavu nástupu nového panovníka Karla III. na 26 hodin vrátí na své původní místo.

Foto: Reuters
09:09

Před Buckinghamským palácem se i v sobotu shromažďují lidé, kteří chtějí uctít památku zesnulé královny Alžběty II.

Foto: Reuters
08:47

Královna Alžběta II. byla pro Británii symbolem stability. Ačkoliv si současný král Karel III. v posledních letech získal důvěru veřejnosti, bude muset monarchii zmodernizovat a přivést do 21. století, vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz Ondřej Kubáček, který pracoval v Buckinghamském paláci a osobně se setkal s bývalou panovnicí.

07:26

Británie dnes pokročí ve složitém procesu, který následuje po úmrtí panovníka, a Karel III. bude oficiálně prohlášen novým králem. Ačkoli titul získal nejstarší syn královny Alžběty II. ihned po jejím čtvrtečním úmrtí, nyní musí tento krok potvrdit takzvaná Nástupnická rada, která se sejde v londýnském Svatojakubském paláci. Prohlášení o nástupu nového vladaře se pak bude číst i v budově londýnské Královské burzy.

Nástupnická rada se sejde v 11:00 SELČ a poprvé v historii bude možné její zasedání sledovat v televizním přenosu. O hodinu později se prohlášení o novém králi bude číst z balkónu Svatojakubského paláce. Totéž prohlášení pak zazní i v budově královské burzy. 

Nástupnické rady se smí účastnit všichni členové Státní rady (Privy Council), který je hlavním poradním orgánem panovníka. Tento orgán má ale nyní přes 700 členů, a tak byly vybrány pouze dvě stovky z nich, kteří byli na zasedání pozváni. Předsedat mu bude Penny Mordauntová.

Král se bude účastnit až druhé části zasedání, a to společně s chotí Camillou a nejstarším synem, princem Williamem. Mimo jiné pronese přísahu o zachování Skotské církve.

Odpoledne se pak sejde parlament, který vzdá hold zesnulé královně.

07:19

Australský premiér Anthony Albanese dnes uctil památku britské královny Alžběty II. položením věnce k její soše u budovy parlamentu v Canbeře, a poznamenal, že Australané truchlí "nad obrovskou ztrátou". Informuje o tom agentura Reuters.

Albanese, generální guvernér David Hurley a další hodnostáři prošli parlamentem na Královninu terasu, kde položili květinové věnce k bronzové soše Alžběty II. Britská panovnice odhalila tuto sochu v roce 1988, když navštívila Austrálii, aby otevřela novou budovu parlamentu.

Po dnešním ceremoniálu, který se uskutečnil v tichosti, Albanese zhodnotil projev nového krále Karla III., v němž uctil památku zesnulé panovnice jako královny i jako matky, jako mimořádně odpovídající. "Tolik Australanů vzdalo dojemné pocty a truchlí nad touto obrovskou ztrátou," dodal australský premiér.

07:18

Japonský císař Naruhito se plánuje zúčastnit pohřbu britské královny Alžběty II., napsala dnes japonská tisková agentura Kjódó s odvoláním na vládní zdroje. Podle televize Asahi účast zvažuje také japonský premiér Fumio Kišida. Alžběta II. byla nejdéle vládnoucím monarchou v britských dějinách. Zemřela ve čtvrtek ve svém skotském letním sídle Balmoral ve věku 96 let.

Pro císaře Naruhita to bude první zahraniční cesta od jeho nástupu na trůn v květnu 2019. Císařovna Masako také vyjádřila přání zúčastnit se pohřbu britské panovnice a japonská vláda jejich cestu organizuje, uvedly televize NTV, TBS a další média s odvoláním na vládní zdroje.

19:37

Americký prezident Joe Biden oznámil, že se osobně zúčastní pohřbu královny Alžběty II. Datum pohřbu dlouholeté britské panovnice zatím nebylo oficiálně oznámeno, ale mohl by se konat zřejmě v pondělí 19. září, uvádí světové agentury.

19:28

Ve svém zármutku čerpejme příklad zářný z mé milované matky. Jménem celé své milované rodiny mohu nabídnout srdečné díky za vaši soustrast a podporu, znamená to pro mne víc, než mohu vyjádřit, poděkoval král za projevy soustrasti.

Má drahá maminko, ty teď započínáš svou poslední velkou cestu, aby ses připojila k mému drahému otci. Děkuji ti za tvou lásku a oddanost naší rodině a také rodině národů, kterým jsi sloužila s takovou pílí po celá ta léta. Ať ti andělé zpívají na cestě k tvému věčnému odpočinku, uzavřel Karel III.

19:21

Rovněž nastal čas změny pro mou rodinu a mou drahou ženu Camillu, která se také věnuje po celou dobu, co je se mnou, s milující péčí veřejné službě a nyní se stává mou královnou-chotí. Vím, že požadavky její nové role budou odpovídat její neochvějné povinnosti, na kterou velmi spoléhám, zmínil v projevu král. 

Můj nástupce William převezme skotské tituly, které pro mě velmi znamenaly, nastoupí po mně jako vévoda z Cornwallu a převezme zodpovědnost za Cornwallské vévodství. Pět desetiletí jsem tyto povinnosti konal já a jsem velmi hrdý, že ho dnes mohu jmenovat také princem z Walesu. Cornwall je země, na niž jsem byl velmi hrdý a je mi ctí, že jsme mohl být jejím vévodou, řekl Karel III.

Princ a princezna z Walesu budou nadále inspirovat a vést celostátní rozhovory, aby se jim podařilo dostat ty, kteří jsou na okraji společnosti, do jejího středu tak, abychom jim mohli poskytnou životodárnou pomoc. Chci též vyjádřit lásku Harrymu a Meghan, kteří nyní budují své životy v zámoří, dodal nový král. 

19:17

Slavnostně slibuji, že v době, kterou mi Bůh ještě dá, budu podporovat ústavní principy, které jsou v samém nitru našeho národa, ať už žijete kdekoli ve Spojeném království či v teritoriích po celém světě, ať je váš původ či víra jakákoli, budu vám sloužit loajálně, s úctou a láskou, tak jak jsem to činil celý život, pronesl Karel III.

Můj život se nyní změní, neboť nyní na sebe vezmu novou zodpovědnost. Již nebudu moci tolik času a energie věnovat všem dobročinným společnostem a tématům, na kterých mi záleží, avšak tato práce bude pokračovat v rukou jiných, řekl král. 

19:15

Když královna nastoupila na trůn Velké Británie, svět se musel vypořádat s tím, co zůstalo po 2. světové válce, se všemi útrapami a také s minulostí. Za těch uplynulých 70 let jsme viděli, že naše země má kulturu mnoha náboženských vyznání i národů, mnoho se toho změnilo během její vlády, ale přes všechny změny a výzvy náš národ prosperoval a vzkvétal. Naše hodnoty setrvaly a musí setrvat. Role a povinnosti monarchie rovněž setrvávají, tak jako zodpovědnost a vztah monarchy k anglikánské církvi, řekl ve svém projevu král.

19:13

V její životní službě jsme viděli, jak věrně miluje tradici, ale jak se současně velmi intenzivně věnuje i pokroku. Viděli jsme lásku a obdiv, které inspirovala a to byla značka její vlády. Každý člen mé rodiny může dosvědčit, že spojovala tyto vlastnosti s vřelostí, humorem a neomylnou schopností vidět v lidech vždy to nejlepší, řekl na adresu své matky Karel III.

Vzdávám hold památce své matky a ctím její život naplněný službou. Vím, že její úmrtí působí velký zármutek mnohým z vás a sdílím s vámi všemi její ztrátu, která je nezměřitelná, dodal.

19:06

Dnes obnovuji slib celoživotní služby. Kromě osobního zármutku, který pociťuje celá moje rodina, sdílíme s mnohými s vámi ve Velké Británii a v dalších zemích, kde byla královna hlavou státu, v Commonwealthu i po celém světě, velmi hluboký vděk za více než 70 let, v nichž moje matka jako královna sloužila lidem tolika národů a zemí, uvedl Karel III. ve svém projevu. 

Když bylo královně 21, v den svých narozenin vysílala z Kapského města do Společenství národů a řekla, že svůj život, ať už bude dlouhý, nebo krátký, zasvětí službě lidu. Bylo to více než slib, byl to hluboký osobní závazek, který pak charakterizoval celý její život. Obětovala se kvůli povinnosti a její obětavost byla neochvějná v dobách změny, pokroku, v dobách radosti, oslav, i v dobách smutku a ztráty, dodal král.

Britský král Karel III. během svého prvního projevu ve funkci v pátek 9. září 2022
Britský král Karel III. během svého prvního projevu ve funkci v pátek 9. září 2022 | Foto: Reuters
19:03

Dnes k vám hovořím s pocity hlubokého zármutku. Celý svůj život pro mě bylo Její Veličenstvo královna, má matka, příkladem a stejně tak pro celou naši rodinu, začal král Karel III. svůj projev k národu.

Vděčíme jí za její lásku, vlídnost, za její vedení, pochopení a příkladnost, je to obrovský dluh Královna Alžběta znamenala život dobře prožitý a nyní, když odešla, je velmi oplakávána, uvedl král.

18:46

Předsedkyně irské republikánské strany v Severním Irsku Mary Lou McDonaldová oznámila, že se těší na spolupráci s králem Karlem III., zároveň vyzvala irské nacionalisty, aby byli ohleduplní, když jejich unijní sousedí truchlí nad smrtí královny Alžběty.  

18:32

Královna před návštěvou Česka v roce 1996 neměla žádné zvláštní požadavky. Buckinghamský palác pro ni pouze přivezl vlastní automobil Rolls-Royce a Pražský hrad musel zajistit vůz od stejného výrobce i pro prince Philipa, vzpomíná tehdejší šéf hradního protokolu Miroslav Sklenář. Královnu vnímal jako velmi příjemnou a lidskou, ale zároveň jako velmi profesionální političku. Nového krále Karla III. označil za velmi přátelského, vzdělaného a sečtělého. 

17:55

Britská centrální banka kvůli úmrtí královny Alžběty odložila jednání o úrokových sazbách, které měla mít na programu příští týden. Jde o první odklad zasedání o měnové politice od doby, kdy se banka stala před 25 lety nezávislou.

17:38

Královna Alžběta II. byla v posledních týdnech plná života a její smrt přišla ve čtvrtek znenadání, popsal britský duchovní, který s panovnicí trávil čas na skotském zámku Balmoral. "Byl to pro mě obrovský šok, když jsem se dozvěděl, že je vážně nemocná, protože ještě o víkendu byla ve skvělé formě," uvedl pro list The Times farář skotské církve Ian Greenshields.

17:14 Liz Trussová.

Britská premiérka Liz Trussová dorazila do Buckinghamského paláce na audienci u nového panovníka Karla III. Král pronese první projev dnes večer.

17:11

Poslední zveřejněné fotografie královny Alžběty II. před její smrtí vznikly v úterý, kdy na její skotské sídlo Balmoral dorazila nová premiérka Liz Trussová, a jejich autorka Jane Barlowová nyní stanici Sky News popsala, že panovnice sice působila křehce, ale měla dobrou náladu a hodně se usmívala.

"Byla jsem tam samozřejmě kvůli tomu, abych vyfotografovala její setkání s novou ministerskou předsedkyní, ale podle mě je nejlepší snímek ten, kde stojí sama. A teď má samozřejmě ještě další význam," řekla Barlowová. Fotografka popsala i to, že s královnou před audiencí po britském způsobu prohodila několik slov o počasí, které bylo v úterý poměrně nevlídné a podle ní kontrastovalo s dobrou náladou, kterou panovnice zjevně měla.

Královna Alžběta II. a Liz Trussová na snímku pořízeném 6. září 2022.
Královna Alžběta II. a Liz Trussová na snímku pořízeném 6. září 2022. | Foto: Profimedia.cz
16:48

Zámek Balmoral ve Skotsku patřil mezi nejmilejší místa královny Alžběty II. Sídlo s obřími pozemky a několika dalšími nemovitostmi využívala k relaxaci a pobytu v přírodě. Od července do října v něm trávila většinu svého času, oficiální návštěvy v něm přijímala jen výjimečně. Právě díky nim si dnes ale můžeme alespoň trochu představit, jak zámek vypadal uvnitř.

16:47

Nad Buckinghamským palácem zavlála královská standarta poté, co král Karel III. vstoupil do budovy poprvé jako vládnoucí monarch. Vlajka vlaje vždy, když je v rezidenci panovník, a nikdy není pověšena na půl žerdi, ani po královnině smrti.

Nad Buckinghamským palácem zavlála královská standarta.
Nad Buckinghamským palácem zavlála královská standarta. | Foto: Reuters
16:42

"Byla neuvěřitelným služebníkem národa. Neúnavně dávala příklad služby a povinnosti a zkrátka jsme chtěli chtěli přijít a vzdát jí hold," řekla o královně Tracy, která do Londýna společně s manželem Neilem přicestovala z hrabství Wiltshire. "Byla ve vysokém věku a věděli jsme, že je křehká. Ale myslím, že jako země jsme možná doufali, že by mohla ještě chvíli vydržet," dodala.

16:41

Zástupy lidí z různých koutů Británie i ze zahraničí, od dětí až po seniory, dnes s kyticemi v rukách mířily k Buckinghamskému paláci, aby vzdaly hold zesnulé britské královně Alžbětě II. Někteří z nich mluvili o šoku a těžko pochopitelné situaci, když popisovali své pocity po úmrtí panovnice, "která tady vždycky byla". "Je to, jako byste ztratil člena vlastní rodiny," řekla ČTK jedna z truchlících.

16:38

Lidé, kteří si přejí vyjádřit rodině soustrast nebo se rozloučit s královnou Alžbětou II., mohou podepsat kondolenční knihu na internetu. Odkaz na ni je zveřejněn na stránkách královské rodiny.

16:17

Král Karel III. se před Buckinghamským palácem s davem zdravil, řadě z lidí, kteří na něj už od čtvrtka čekali, potřásl rukou. Jedna žena se na nového krále dokonce vrhla a políbila ho, což je jasné porušení protokolu, král ale incident nijak nekomentoval. Tak přímý kontakt s poddanými by za královny Alžběty II. byl naprosto nemyslitelný.

16:10

Jeden den smutku kvůli smrti královny Alžběty II. na dnešek vyhlásila i Kuba, kde vládne komunistická strana. Na veřejných budovách jsou vlajky vyvěšeny na půl žerdi. Podle prezidenta Miguela Díaze-Canela, který vyjádřil svůj hluboký zármutek nad smrtí panovnice, Alžběta II. "udržovala s Kubou ohleduplné vztahy a přispěla k posílení vazeb mezi našimi státy a národy".

16:08

Král Karel III. vstoupil do Buckinghamského paláce, poprvé jako král. Doprovázela ho jeho žena Camilla. Před palácem ho pozdravily davy příznivců, s několika z nich si i potřásl rukou.

Král Karel III. se svou ženou Camillou vstupuje do Buckinghamského paláce. Poprvé jako král.
Král Karel III. se svou ženou Camillou vstupuje do Buckinghamského paláce. Poprvé jako král. | Foto: Reuters
16:01 Liz Trussová.

Ještě dnes se s novým králem Karlem III. setká premiérka Liz Trussová, která se ministerskou předsedkyní stala před asi 72 hodinami. Bude to velký okamžik pro Velkou Británii, protože se v podstatě současně mění hlava státu i politické vedení země, všímá si stanice BBC.

15:56

Všechny texty, galerie, grafiky i zajímavosti ze života královny Alžběty II. i nejnovější vývoj kolem předání moci královi Karlovi III. najdete na Aktuálně.cz na jednom místě.

15:42

Při příjezdu k Buckinghamskému král Karel III. vystoupil z vozu a potřásl si rukou s desítkami lidí, přijal jejich vyjádření soustrasti, a prohlédl si množství květin, které Britové k paláci položili na počest zesnulé panovnice.

Davy shromážděné před palácem Karla III. hlasitě zdravily a někteří lidé zpívali hymnu Bůh ochraňuj krále, uvedla agentura Reuters. Lidé se před Buckinghamským palácem začali scházet už ve čtvrtek odpoledne, ještě před oficiálním oznámením o skonu panovnice.

15:33

Dav přivítal krále Karla před Buckinghamským palácem. 

15:25

Kvůli úmrtí britské královny Alžběty II. nepřijede na chystanou návštěvu do Česka přespříští týden syn zesnulé panovnice, princ Edward. V pátek to řekla mluvčí Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu v Česku Nikola Zamcová. Princ Edward podle ní měl přijet do Česka  na dva dny, a to 20. a 21. září.

15:25

Král Karel III. s chotí přijel do Buckinghamského paláce. Před branami se pozdravil s truchlícími lidmi.

14:59

Král Karel a královna Camilla dorazili do Londýna. Nyní míří do Buckinghamského paláce. 

Nový panovník Velké Británie Karel III. míří do Buckinghamského paláce.
Nový panovník Velké Británie Karel III. míří do Buckinghamského paláce. | Foto: Reuters
14:48

Karel III. bude oficiálně prohlášen králem v sobotu dopoledne. Poprvé v historii událost přenese televize, píše BBC. 

Foto: Reuters
14:44

Známý biolog David Attenborough zavzpomínal na královnu Alžbětu II., vyzvedl její smysl pro humor a schopnost, aby se každý v její přítomnosti cítil uvolněně. "Ani na moment jste ale nezapomněli, že jste v přítomnosti někoho, kdo ochotně přijal velkou zodpovědnost a oddal svůj život službě národu. Celý národ truchlí," prohlásil. 

Královna Alžběta II. a biolog David Attenborough.
Královna Alžběta II. a biolog David Attenborough. | Foto: Reuters
14:34

Dánská královna Margrethe II. se rozhodla zrušit velkou část akcí plánovaných o tomto víkendu na oslavu jejího 50. výročí nástupu na trůn. Důvodem je čtvrteční úmrtí britské královny Alžběty II. Informoval o tom dnes dánský královský palác.

Dvaaosmdesátiletá Margrethe II. je nyní nejdéle vládnoucí panovnicí v Evropě. Mluvčí dánského královského paláce Lene Ballebyová uvedla, že zrušeno bude plánované sobotní vystoupení královny na balkoně paláce Amalienborg v centru Kodaně, odkud měla Margrethe II. pozdravit zástupy příznivců, a také jízda Kodaní v kočáře taženém koňmi.

Dánská královna Margrethe II. bude s Netflixem spolupracovat na adaptaci fantasy novely.
Dánská královna Margrethe II. bude s Netflixem spolupracovat na adaptaci fantasy novely. | Foto: ČTK
14:29

Děti prince Harryho, Archie a Lilibet, mohou nyní používat označení princ a princezna. Tituly získali jako děti potomka krále, píše BBC.

14:20

Tři dny oficiálního smutku vyhlásilo kvůli úmrtí britské královny Alžběty II. ode dneška vedení madridského regionu. Jeho šéfka Isabel Díazová Ayusová, která je z pravicové Lidové strany (PP), si tím vysloužila kritiku levicových oponentů, informují španělská média.

"Považujeme to za neadekvátní," řekla k tomuto kroku šéfka frakce levicové formace Unidas Podemos v regionálním madridském parlamentu Carolina Alonsová. Podle ní je nepatřičné takto uctívat cizího monarchu, který měl jen málo společného s madridským regionem.

Kritiku si šéfka Ayusová vysloužila i od některých svých voličů. Na sociálních sítích jí někteří vyčetli, že vzdává hold zemi, která "okupuje část španělského území" (s odkazem na Gibraltar, který je britský a o nějž dlouhodobě obě země vedou spory). Někteří také připomněli tisíce obětí covidu-19, včetně seniorů z madridských domovů důchodců, jimž podle nich madridské vedení žádnou oficiální poctu nevzdalo.

14:13

Británií zaznívá 96 salv na počest zesnulé královny Alžběty II., jedna za každý rok života panovnice. Střílí se v Londýně i na Gibraltaru.

14:09

"Byla nejlepším státníkem a diplomatem ze všech," řekl v parlamentu bývalý premiér Boris Johnson. Připomněl její schopnost vést a povzbudit národ, dát mu naději v těžkých časech, její humor i žerty během velkých mezinárodních akcí.

Boris Johnson u královny Alžběty II.
Boris Johnson u královny Alžběty II. | Foto: The Royal Family / Twitter
14:09

Královna Alžběta II. byla největším britským diplomatem a její oddanost povinnostem byla příkladem pro všechny, řekla premiérka Liz Trussová na dnešním zasedání dolní komory britského parlamentu věnovaném památce zesnulé panovnice. Byla nám oporou v těžkých časech, za pandemie covidu-19 nám dávala naději, dodala Trussová. Jejímu projevu předcházela společná minuta ticha, všichni poslanci jsou oblečení v černém, dění v parlamentu je živě přenášeno.

"Velmi jsem si cenila jejích moudrých rad a jsem ráda, že se se mnou velkoryse podělila o své hluboké zkušenosti s vládnutím, a to i v posledních dnech," řekla Trussová, kterou královna jmenovala do funkce v úterý. Díky Alžbětině vládě je Británie podle Trussové dynamickou zemí. Každý, kdo ji potkal, si to bude pamatovat po zbytek života a je ikonou i pro ty, kteří se s ní nikdy osobně nesetkali, řekla premiérka.

Foto: Reuters
14:01

Nástup krále Karla III. na trůn oživil v Austrálii a v bývalých britských koloniích v Karibiku výzvy k odmítnutí britského monarchy jako hlavy státu.

14:01

V centru Prahy se dnes v poledne rozezněl na památku britské královny Alžběty II. památeční Zvon #9801. Zvon udeřil 96krát, podle věku, ve kterém panovnice zemřela. Zvon rozezněli zvoníci ze spolku Sanctus Castulus, který výrobu zvonu inicioval.

"K uctění královny jsme se rozhodli dnes. Byla to významná panovnice, která spoluurčovala dění ve druhé polovině 20. století a v prvních dvou desetiletích toho současného," řekl předseda stolice Sanctus Castulus Ondřej Boháč.

13:57

Letadlo, kterým míří nový král Karel III. do Londýna, sleduje na serveru Flightradar.com víc než 100 tisíc lidí, píše BBC.

13:56

Vila Guardamangia na Maltě se kromě britských ostrovů jako jediná na světě může pyšnit tím, že ji královna Alžběta II. kdysi zvala svým domovem. Budovu, která je dnes v havarijním stavu, maltská vláda navrhuje opravit a proměnit v muzeum. Podívejte se, jak to v ní vypadá.

13:39

Nejdéle sloužící panovnice v historii Velké Británie během 70 let vládla patnácti premiérům. Poslední z nich, Liz Trussovou, jmenovala do funkce pouhé dva dny před svou smrtí. Podívejte se na historické snímky Alžběty II. s šéfy vlád Spojeného království.

13:37

Řadu zemí britského společenství Commonwealth čeká po smrti královny Alžběty II. rozsáhlá výměna mincí a bankovek. Na rozdíl od republik je totiž v monarchiích tradicí, že jsou na nich zobrazeni vládnoucí panovníci. Nově se tedy na platidlech nejenom Spojeného království, ale například i Kanady, Austrálie či Nového Zélandu začne objevovat Karel III., dříve známý jako princ Charles. Více v článku.

13:30

Alžběta II. byla největším britským diplomatem a její oddanost povinnostem byla příkladem pro všechny, řekla premiérka Liz Trussová v parlamentu.

13:30

Jedním z talentů zesnulé britské královny Alžběty II. bylo změnit nejmocnějšího z mužů v nadšeného fanouška. Osobně se sešla se 13 americkými prezidenty, kteří vládli za její éry, výjimkou byl pouze Lyndon B. Johnson. Ti z nich, kteří jsou stále naživu, se shodují, že se Alžběta II. svým přístupem vymykala mnoha světovým vůdcům. Nebylo to kvůli slávě, ale protože se v ní prezidenti setkávali se ztělesněním nejbližšího amerického spojence a později také s někým, kdo znal jejich předchůdce lépe než oni sami, napsal v materiálu o americko-britských vztazích za Alžbětiny vlády Politico. Nový britský král Karel III. může být podle tohoto serveru pro USA příliš politický.

Alžběta II. k udržení dobrých vztahů s USA nepoužívala žádnou tajnou zbraň. Ovlivnila prezidenty šarmem, schopností spřátelit se a udržet "speciální vztahy jako speciální". Alžběta uměla tuto mimořádnost promítnout nejen do vztahu k prezidentům, ale i k ostatním Američanům. Určující pro Brity její generace byla 2. světová válka a americký přínos v ní. Alžběta trávila dovolenou v zahraničí zřídka, ale pětkrát z toho v USA.

13:27

Král Karel III. nastoupil ve skotském Aberdeenu do letadla a míří do Londýna. 

13:27

Svět s odchodem britské královny Alžběty II. přišel o symbol stability. Po celý život pro ni stála na prvním místě služba, uvedl Karel Schwarzenberg.

13:12

V poledne britského času se na památku zesnulé královny Alžběty II. rozezněly zvony ve Westminsterském opatství, Katedrále svatého Pavla a na Hradě Windsor.

13:00

První proslov nového krále Velké Británie Karla III. proběhne v pátek v 19 hodin českého času, uvádí Financial Times.

12:56

Projevit soustrast členům královské rodiny po úmrtí královny Alžběty II. mohou lidé moci do kondolenční knihy v budově britského velvyslanectví v Thunovské ulici v Praze od dnešních 13:00 do 17:00. O víkendu pak bude kniha přístupná mezi 10:00 a 13:00, v následujících pracovních dnech od 10:00 do 16:00. 

12:49

Česká televize mění dnes svůj program a zařazuje dokumenty o královně Alžbětě II.

12:32

Nad smrtí královny Alžběty II. netruchlí celý svět. Zvlášť z Afriky se ozývá řada poměrně ostrých reakcí, upozorňuje stanice CNN. Alžběta se sice stala královnou právě během návštěvy Keni, ale pro většinu afrických zemí je symbolem brutální britské koloniální nadvlády. Sama navíc nikdy hrůzy kolonialismu nepřipustila ani se za ně neomluvila, i proto řada afrických osobností a politických stran odmítá nad jejím odchodem smutnit.

12:27

Natáčení seriálu Koruna (The Crown) bylo pozastaveno. "Koruna je milostným dopisem královně, nyní k tomu nemám co dodat, jen ticho a respekt. Očekávám, že na vyjádření respektu pozastavíme natáčení," uvedl tvůrce seriálu Peter Morgan.

Foto: Netflix
12:18

Nad smrtí britské královny Alžběty II. truchlí i Německo. Dnes to v mimořádném projevu prohlásil německý kancléř Olaf Scholz, který řekl, že vyjádřil soustrast britské premiérce Liz Trussové. Dodal, že Německo přeje novému králi Karlu III. sílu a štěstí.

"Británie ztratila svou královnu, svět osobnost století. Její vláda trvala více než 70 let, tedy polovinu věčnosti," řekl Scholz. Uvedl, že záběry truchlících nejen z Británie ukazují, jaké místo Alžběta měla v srdcích lidí. "Truchlí celý svět," řekl.

Již ve čtvrtek, kdy královský palác oznámil skon královny, označil Scholz Alžbětu II. za inspiraci pro miliony lidí včetně Němců. "Její nasazení pro německo-britské usmíření po hrůzách druhé světové války nezůstane zapomenuto," dodal.

12:03

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová novinářům řekla, že ji dnes krátce před 5:00 místního času vzbudila baterka, jíž jí svítil do ložnice policista, který jí přišel oznámit zprávu o smrti Alžběty II. Ta byla i oficiální hlavou novozélandského státu. "Poslední dny královnina života v mnoha ohledech zachycují to, kým byla. Pracovala až do konce ve prospěch lidu, který milovala," prohlásila Ardernová. Podle novozélandské premiérky byla Alžběta II. výjimečná žena, kterou si bude pamatovat díky jejímu smíchu.

12:02

Zármutek nad smrtí Alžběty II. dnes vyjádřil tibetský duchovní vůdce dalajlama. "Vzpomínám si, jak jsem v mládí v Tibetu viděl fotografie její korunovace v časopisech," napsal v kondolenčním dopise jejímu synovi králi Karlovi III. "Vaše matka prožila smysluplný život, který charakterizovala důstojnost, silný smysl pro povinnost a vřelé srdce, což jsou vlastnosti, jichž si všichni vážíme," dodal.

12:02

Dánská královna Margrethe II., která nastoupila na trůn před 50 lety a je nyní nejdéle vládnoucím monarchou v Evropě, označila Alžbětu II. za "výjimečnou postavu mezi evropskými panovníky a velkou inspiraci pro nás pro všechny". "Bude nám moc chybět," uvedla dánská královna v prohlášení. Královnin smysl pro povinnost a další kvality ocenili také švédský král Carl XVI. Gustaf, norský král Harald V. a finský prezident Sauli Niinistö.

11:59

ČTK informuje, že jméno nového následníka trůnu Charlese se bude do češtiny přepisovat jako Karel III., rozhodl Ústav pro jazyk český. Aktuálně.cz bude tento nový úzus respektovat.

11:54

Lidé se ve čtvrtek shromáždili před Buckinghamským palácem, kde přijali zprávu o královnině smrti. Podívejte se, jak to před oficiálním londýnským sídlem královny vypadalo.

11:26

Tři britské odborové organizace, které zastupují zaměstnance pošty a zaměstnance v dopravě, v reakci na úmrtí královny Alžběty II. zrušily všechny plánované protesty. Některé z nich měly začít dnes. Odbory kondolovaly královské rodině a uvedly, že budou respektovat oficiální období smutku, uvedla agentura Reuters.

Mimo jiné byla odvolána na dnešek ohlášená stávka zaměstnanců britské pošty požadujících zvýšení mezd v době vysoké inflace. Příslušné odbory podle stanice BBC uvedly, že "z respektu k její (královnině) službě zemi a z respektu k rodině" stávku ruší.

11:26

Někdejší jihoafrický prezident a bojovník proti apartheidu Nelson Mandela a zesnulá britská královna Alžběta II. se oslovovali křestními jmény, často si telefonovali a Mandela dal královně přezdívku Ta, která přišla v dešti (Motlalepula). V reakci na čtvrteční úmrtí britské panovnice to uvádí Mandelova nadace.

"Často si telefonovali, oslovovali se křestními jmény. Mandela byl anglofil a po propuštění z vězení pěstoval blízké vztahy s královnou. Přijal ji v Jihoafrické republice a při své návštěvě Anglie si neodepřel potěšení prozkoumat Buckinghamský palác," uvádí v popisu Mandelových vztahů k Alžbětě II. jeho nadace.

Královna přijela na státní návštěvu JAR v roce 1995 za mimořádného deště, jaký bývalá britská kolonie dlouho nezažila, a vysloužila si od Mandely přezdívku Motlalepula. Nadace se připojila k ohlasům na královninu smrt vzkazem hamba kahle - jdi v míru.

Britská královna Alžběta II. mu udělila vysoké státní vyznamenání - Řád sv. Jana.
Britská královna Alžběta II. mu udělila vysoké státní vyznamenání - Řád sv. Jana. | Foto: Aktuálně.cz
11:24

Na zesnulou britskou královnu Alžbětu II. intenzivně myslí cukrářka Jaroslava Londová, která před lety pro královnu jako dar k 90. narozeninám vytvořila bohatě zdobený několikapatrový perníkový výtvor. "Dostali jsme za něj poděkování, přišel nádherný dopis od královského šéfkuchaře, velmi si toho cením," řekla dnes ČTK Londová.

"Píše se tam, že Její Veličenstvo šéfkuchaře požádalo, aby napsal dopis a velmi poděkoval za krásný ručně zdobený perník, který jsme poslali. Také bylo v dopise uvedeno, že se královna vždy živě zajímá o regionální speciality a byla zaujata jemnými detaily," uvedla Londová. Cukrářka učí na Stření odborné školy Josefa Sousedíka ve Vsetíně, s darem pro královnu jí pomáhala dcera a žačka.

Čtvrteční skon královny byl pro Londovou šok. "Nemohla jsem z toho ani spát," uvedla cukrářka. Zvažuje nyní, že by vytvořila dílo ke korunovaci nového krále. "Ale musel by to být dlouhý proces přemýšlení, pokusím se o to," uvedla Londová.

11:22

Klišé, že končí jedna éra, jsou v tomto případě pravdivá, řekl ČTK k úmrtí britské královny Alžběty II. politolog z Masarykovy univerzity v Brně Petr Kaniok. Během svého vládnutí si podle něj utvořila obrovský respekt a fungovala v dobrém slova smyslu jako instituce britského politického systému. Od jejího nástupce Karla III. očekává, že bude spíše udržovacím panovníkem, hlubší změnu a reflexi předpokládá až s jeho následníkem.

Nyní čeká spíše větší diskuse o smyslu a funkčnosti monarchie. "Ale nepředpokládám, že by byl Karel III. třeba nějak výrazně aktivističtější než Alžběta II.," doplnil Kaniok. Mezinárodně podle něj změna na britském trůnu až takový dopad mít nebude. "Commonwealth byl a je přece jen spíše symbolické společenství než nějaká rigidní a efektivní organizace, kde by měl panovník Spojeného království výrazné exekutivní pravomoci," míní politolog.

11:20

Čtyři hodiny, které britská královna Alžběta II. v roce 1996 strávila v Brně, připadaly tehdejšímu tajemníkovi magistrátu Pavlu Loutockému jako půl roku - natolik byly hektické a náročné. Královnu pozval do Česka tehdejší prezident Václav Havel, který ji také v Brně doprovázel. Přípravy trvaly podle Loutockého několik měsíců. "Byly to dny a dny úmorné práce, řešilo se, kudy a kam královna půjde, prohlíželi jsme různé památky, různé trasy, zvažovalo se bezpečnostní hledisko," popsal přípravu Loutocký.

Alžběta II. pak za přísných bezpečnostních opatření vyrazila do ulic. "Náměstí Svobody bylo snad ještě více plné než v roce 1989," zavzpomínal Loutocký. Nepřišli jen Brňané, ale také lidé odjinud, například skauti nebo členové tělovýchovné jednoty Orel.

Na královnu vzpomíná Loutocký každopádně v dobrém. "Upřímně řečeno, nebyl čas ani prostor na nějaké velké hovory, ale chování Jejího Veličenstva, co si pamatuji, bylo velice příjemné a přátelské," popsal.

11:04

Skutečnost, že britská královská rodina si pro oznámení o smrti královny Alžběty II. jako první kanál zvolila Twitter, dokládá, jak hluboce se změnil její přístup ke komunikaci, napsala dnes agentura Bloomberg. Tento posun byl podle ní viditelný zejména v posledních letech, kdy se z Windsorů, známých svojí okázalostí a dodržováním tradičních postupů, stali šikovní uživatelé sociálních sítí.

V 19:30 středoevropského času oznámila skutečnost královská rodina prostřednictvím svého účtu na Twitteru @RoyalFamily, o minutu později pak na této sociální sítí zveřejnila prohlášení Buckinghamského paláce britská agentura Press Association, o další minutu později totéž na Twitteru udělala veřejnoprávní stanice BBC. Ve 20:04 SELČ pak Buckinghamský palác na této sociální síti vydal prohlášení krále Karla ke smrti své matky.

Bloomberg píše, že tweet z účtu královské rodiny, který přeposlalo skoro 960 tisíc uživatelů a 2,3 milionu ho označilo statusem "like", byl prvním krokem v desetidenním období smutku, na jehož konci bude královnin pohřeb ve Westminsterském opatství.

10:55

Státní pohřeb se ve Westminsterském opatství uskuteční nejpozději 18. září, následovat budou dvě minuty ticha, které bude držet celé království. Po hodinovém obřadu se velký smuteční průvod vydá do Hyde Parku, kde bude rakev přeložena z lafety do státního pohřebního vozu a odvezena do královského hradu ve Windsoru. Po průvodu Windsorem se bude konat smuteční obřad v hradní kapli svatého Jiří, během kterého bude rakev spuštěna do královské hrobky.

10:55

Rakev bude nejprve vozem dopravena z Balmoralu do paláce Holyroodhouse v Edinburghu, který je oficiálním sídlem britského panovníka ve Skotsku. Cesta po silnici trvá zhruba dvě a půl hodiny. Po zastávce pro vzdání holdu místními politiky bude cesta z paláce pokračovat po Královské míli do katedrály svatého Jiljí v Edinburghu. V ní se za účasti členů královské rodiny uskuteční první mše. Katedrála pak zůstane 24 hodin otevřená pro veřejnost, aby se lidé mohli rozloučit s panovnicí.

Do 500 kilometrů vzdáleného Londýna rakev přepraví letadlo a první zastávkou v metropoli bude Buckinghamský palác, sídlo královny. Po několika hodinách se rakev opět vydá na cestu a podle odhadu médií nejspíš na lafetě zamíří do sídla parlamentu ve Westminsteru. V hlavní hale parlamentu bude za dohledu čestné stráže rakev čtyři dny, aby se jí Britové mohli přijít poklonit. Otevřeno bude 23 hodin denně.

10:54

Truchlení nad rakví zesnulé královny Alžběty II. začne ve Skotsku, teprve poté bude rakev s pozůstatky letecky přepravena do Londýna. Pohřeb bude zhruba za deset dní ve Westminsterském opatství v Londýně, přesné datum zatím nebylo stanoveno. Královna pak spočine vedle svého manžela prince Philipa, který zemřel loni v dubnu. O přípravách a průběhu pohřbu informovaly server deníku The Guardian a server Times Now.

10:50

Titulní stránky novin den po smrti královny Alžběty II.

Titulní strany noviny po smrti královny Alžběty II.
Titulní strany noviny po smrti královny Alžběty II. | Foto: Reuters
10:44

Na půl žerdi visí britská vlajka i na budově, ve které zasedá poslanecká sněmovna. 

10:36

Královská rodina bude nad smrtí královny Alžběty II. truchlit ještě sedm dní po pohřbu, uvedl podle BBC Buckinghamský palác. Termín pohřbu ještě nebyl oznámen. 

10:32

Za velkou královnu ztělesňující pevnost Anglie označil Alžbětu II. francouzský deník Le Figaro. Podle listu Alžběta monarchii zmodernizovala, její pravidelná vystoupení k veřejnosti dodávala po sedm desetiletí rytmus britské společnosti. Alžběta byla podle listu historickou osobností už za života. Dokázala stmelit povinnosti monarchy s politickými i protokolárními úkoly, přičemž našla čas na svou vášeň pro koně i dostihy, kterou předala dceři a vnučce. Navzdory vlastní disciplíně nemohla zabránit rozpadu manželství svých dětí. Na závratné popularitě jí dokázala ubrat jedině smrt Karlovy první ženy Diany. O náklonnost Britů však nepřišla. Nechť ji všichni oplakávají, píše Le Figaro.

10:31

Podle francouzského listu Les Echos Alžbětina smrt způsobila Británii smutek a oslabila britskou korunu. Karel III. by si přál instituci monarchie soustředit pevněji kolem svých potomků. Ujme se koruny, avšak postrádá matčinu auru i charisma. Les Echos k článku o budoucnosti Británie připojil výsledek loňského průzkumu společnosti Ipsos Mori, který srovnal spokojenost Britů s prací královny, tehdejšího korunního prince Karla a jeho syna Williama. Karel v něm skončil jako poslední - s 61 procenty příznivců, William druhý se 73 procenty a Alžběta II. jednoznačně první s 82 procenty.

10:28

Královně dala sbohem dvojitá duha. Před Buckinghamským palácem se sešly tisíce lidí.

Královně dala sbohem dvojitá duha. Před Buckinghamským palácem se sešly tisíce lidí

0:42
Královně dala sbohem dvojitá duha. Před Buckinghamským palácem se sešly tisíce lidí. | Video: Reuters
10:27

Karla III. čeká jediný úkol - uspět a nezklamat, soudí francouzský deník Le Monde. Podle něj se očekává, že tento 73letý muž zajímající se o ekologická a sociální témata bude jiný monarcha než matka - modernější, možná více angažovaný. Je to muž složité povahy, někdy zesměšňovaný, od narození předurčený k vládnutí, avšak čekající desetiletí v předpokoji a v matčině stínu. Karlovým osudem i dramatem bude obstát po období matčiny vlády, jejímiž atributy bylo trvání, odolnost a smysl pro povinnost.

10:21

Co čeká Velkou Británii v pátek:

  • S prvním projevem vystoupí nový král Karel III. Čas jeho veřejného vystoupení zatím nebyl oznámen.
  • V poledne britského času se ve Westminsterském opatství, katedrále svatého Pavla a na hradě Windsor rozezní zvony. 
  • V jednu odpoledne bude na počest 96 let života královny Alžběty II. vypáleno 96 střel. 
  • Večer proběhne vzpomínková bohoslužba za královnu v katedrále svatého Pavla. 
10:17

Británie vstoupila do neznáma a už nikdy nebude stejná jako dřív, píše francouzský list Libération ke čtvrtečnímu úmrtí královny Alžběty II.

10:08

"Do konce našich životů už nebudeme mít královnu. Nikoho už neuvidíme vládnout tak dlouho, jako vládla ona. Tenhle den se píše historie," řekla stanici BBC jedna z žen, která přišla před Buckinghamský palác. "Byla tím, co dělá tuhle zemi tím, čím je. Je součástí naší národní identity," uvedl jeden z přihlížejících. 

09:47

Královna Alžběta II. byla prvním britským panovníkem, který navštívil Čínu.

09:45

Německý parlament na úvod dnešního zasedání uctil památku zesnulé britské královny Alžběty II. minutou ticha. Předsedkyně Spolkového sněmu Bärbel Basová panovnici označila za vzor a výjimečnou osobnost.

"Mnozí si nedovedou představit svět bez královny Alžběty II.," prohlásila Basová. "Byla královnou jednoho století," uvedla.

09:42

Vlajky na sídlech královské rodiny a všech vládních budovách visí na půl žerdi, s výjimkou královské standarty, která se nikdy nesvěšuje. 

Britská vlajka visí po smrti královny Alžběty na Buckinghamském paláci na půl žerdi.
Britská vlajka visí po smrti královny Alžběty na Buckinghamském paláci na půl žerdi. | Foto: Reuters
09:32

"Zprávu o úmrtí královny Alžběty II. jsem přijala s hlubokým zármutkem. Její smrt znamená konec jedné éry," uvedla někdejší německá kancléřka Angela Merkelová. "Neexistují slova, která by dokázala ocenit mimořádný význam královny, jejího smyslu pro povinnost, morálních principů, její oddanosti a důstojnosti, které po sedm desetiletí prokazovala Spojenému království, Evropě a světu," poznamenala.

Merkelová uvedla, že s vděčností vzpomíná na osobní setkání s královnou. A to včetně toho posledního v loňském roce na konci kancléřčiny 16leté vlády. Dodala, že všechna tato setkání považuje za nezapomenutelná. "V tuto chvíli myslím obzvláště na královskou rodinu a krále Karla III.," dodala.

V červenci 2021 přijala britská královna na audienci německou kancléřku Angelu Merkelovou.
V červenci 2021 přijala britská královna na audienci německou kancléřku Angelu Merkelovou. | Foto: Reuters
09:28

Poslanecká sněmovna v pátek uctila minutou ticha památku královny Alžběty II. Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) soudí, že Alžběta II. zůstane v paměti všech jako vzor oddanosti panovníka své zemi a podřízení blahu a potřebám své země. Pro předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) byla královna symbolem kontinuity a stability.

09:28

Deník Berliner Zeitung napsal, že smrt královny nebude znamenat konec monarchie, ačkoli zůstává otázkou, zda se některému z budoucích britských panovníků podaří inspirovat národ Spojeného království tak, jako se to povedlo královně. "Dala Británii lesk, který nemá obdoby. Její ztráta po šesti letech brexitového dramatu a na prahu zimy s rostoucí inflací a vyhrocenou energetickou krizí je to poslední, co Británie nyní potřebuje," uvedl deník. "Nejbolestivější na její smrti ale pro Brity může být vědomí, že ztratili více než jen panovnici," dodal.

09:26

"Ne, tato královna během svého dlouhého panování žádnou éru neutvářela - byla prostě vždy zde, důstojná, diskrétní, v časech dobrých i v časech zlých," napsal magazín Der Spiegel. Poznamenal rovněž, že ať již jsou krize jakkoli veliké a doba jakkoli nevypočitatelná, dynastie Windsorů zůstává stejně jako Alžběta II. po 96 let neochvějná. To rodina, jak Der Spiegel připomíná, symbolizovala společným focením v roce 2020. Na oficiálních snímcích jsou totiž zachyceny hned čtyři generace rodu - královna, její nástupce Charles, jeho syn William a jeho nejstarší syn George. "Dynastie je zajištěna, to je to poselství," dodal magazín k fotce.

09:24

"Nastoupila na trůn v době, kdy se britské impérium rozpadalo, a propůjčila monarchii nový význam," uvedl německý deník Süddeutsche Zeitung. Podle něj mnoho lidí její skon sice očekávalo, ale zároveň ho považovalo za nemožný. "Smrt, osud všech, přichází, když přijít má," vypůjčil si list v komentáři slova Julia Caesara z tragédie Williama Shakespeara. "Umírání je nevyhnutelné, důležitý je život předtím," uvedl deník s odkazem na Shakespearovo drama.

09:22

"Věta, které se obával svět, se stala skutečností. Královna Alžběta II. je mrtvá," napsal německý deník Bild, který poznamenal, že panovnice je tak opět se svým chotěm. Královnin manžel Philip zemřel loni v dubnu. "Skon královny znamená zmizení jedné konstanty. Po 70 let seděla na trůnu, miliony lidí znají Alžbětu II. jako královnu Anglie. Od teď je vše jinak. Začíná nová éra," dodal list.

09:21

"Královna Alžběta II. vládla po 70 let, byla ztělesněním normality a plnění povinností. Byla pevným bodem rychle se měnící společnosti. Je docela dobře možné, že královna Alžběta II. dá jméno celé epoše," napsal německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Poznamenal, že panovnice byla často neviditelná, přesto všudypřítomná.

09:19

"S důstojností a noblesou čelila celé dekády nejen světovým událostem, ale i výstřelkům vlastní rodiny," napsal slovenský list Hospodárske noviny na svém webu. Dodal, že jedna z nejoblíbenějších panovnic je a bude těžce nahraditelným symbolem, nebo spíše nenahraditelným.

09:18

"K národu a vlastně celému světu v mimořádných projevech promluvila jen několikrát, během velkých krizí. Hovořila klidně, nikdy nezvyšovala hlas a ve výrazu neprojevovala obavy ani smutek. Právě její klid, stejný za každých okolností a neměnný během dlouhých desetiletí, z ní udělal nejstabilnější státničku několika generací," uvedl slovenský deník Sme, který na titulní stránce otiskl fotografii zesnulé panovnice, jež vládla 70 let.

09:14

Shrnutí nejdůležitějších informací:

  • Britská královna Alžběta II. zemřela ve čtvrtek ve věku 96 let na zámku Balmoral ve Skotsku.
  • Novým králem se stal dosavadní následník trůnu Karel. Ve svém prvním veřejném projevu ocenil královninu celoživotní službu vlasti a slíbil, že bude její příklad následovat.
  • Den po královnině úmrtí se její rakev vrátí do Buckinghamského paláce.
  • Do Velké Británie míří kondolence z celého světa.
  • Premiérka Liz Trussová uvedla, že královna Alžběta II. byla skálou, na které byla vystavěna moderní Británie.
09:07

"Stála nad politickými střety. Nepředstavovala to, kvůli čemu se národ hádal, ale to, na čem se shodl. Británie, která ji obklopovala, se rychle měnila, ona se však stala pevným bodem v proměňujícím se světě. Skvělá alžbětinská éra končí, uctíme památku zesnulé královny tím, že budeme udržovat při životě hodnoty, které ztělesňovala," napsal lídr britských opozičních labouristů Keir Starmer. Vyjádřil soustrast rodině a dodal, že královna v myšlenkách lidí zůstane.

09:05

Izraelský prezident Jicchak Herzog označil úmrtí britské královny za "konec jedné éry". Podobně jako další státníci, například německý prezident Frank-Walter Steinmeier, řekl, že "žila a psala historii". Podle Herzoga zanechala "velkolepý a inspirativní odkaz". Za výjimečnou osobnost, která "symbolizovala oddanost a lásku k vlasti", označil královnu Alžbětu II. izraelský premiér Jair Lapid.

09:05

"Jordánsko truchlí nad úmrtím ikonického lídra. Její Veličenstvo královna Alžběta II. byla majákem moudrosti a zásadového vedení po sedm dekád. Byla partnerem Jordánska a drahým rodinným přítelem. Jsme s lidem a vedením Spojeného království v této těžké chvíli," uvedl jordánský král Abdalláh II.

09:04

"Na královnu Alžbětu se bude vzpomínat jako na velkou historickou ikonu, která s grácií, důstojností a statečností sloužila lidu," napsal irácký prezident Barham Sálih v kondolenci rodině a britskému národu.

"Za milovaného a respektované lídra" označil Alžbětu II. prezident Spojených arabských emirátů Muhammad bin Zajd Nahaján.

09:03

Za "velkou ztrátu pro britský lid" označil úmrtí královny i čínský prezident Si Ťin-pching, který v dopise novému králi Charlesi III. vyjádřil hlubokou soustrast. Si Ťin-pchingovo oficiální prohlášení, odvysílané čínskou státní televizí CCTV, připomnělo, že Alžběta II. byla prvním britským panovníkem, který navštívil Čínu. "Přikládám velkou důležitost rozvoji čínsko-britských vztahů a jsem připraven spolupracovat s králem Charlesem III.," uvedl čínský prezident.

08:59

"Královna Alžběta… sehrála výjimečně důležitou roli v míru a prosperitě světa. V roce 1975 navštívila Japonsko a významně přispěla k posílení japonsko-britských vztahů… je to velká ztráta nejen pro britský národ, ale i pro mezinárodní společenství," uvedl japonský premiér Fumio Kišida.

08:46

Před Buckinghamským palácem se hromadí květiny.

Foto: Reuters
08:28

Alžběta II. byla oddaná lidu a sjednocovala v časech neklidu, uvedl lídr labouristů Keir Starmer. Je důvodem, proč být hrdý Brit, napsal Tony Blair.

07:55

Do Británie po úmrtí Alžběty II. přicházejí další kondolence od hlav států z celého světa. Soustrast rodině i britskému národu vyjádřili například prezidenti Číny, Iráku či Jižní Koreje. Japonský premiér Fumio Kišida označil smrt královny za velkou ztrátu pro celý svět a také ostatní lídři vyzdvihli její výjimečnost a neúnavnou službu lidu a zemi.

07:51

Tři britské odborové organizace, které zastupují zaměstnance pošty a zaměstnance v dopravě, v reakci na úmrtí královny Alžběty II. zrušily všechny plánované protesty. Některé z nich měly začít v pátek. Odbory kondolovaly královské rodině a uvedly, že budou respektovat oficiální období smutku, uvedla agentura Reuters

07:49

Lidé se po ránu scházejí před branami Buckinghamského paláce.

07:22

"Británie se se smrtí Alžběty II. bude vyrovnávat těžko. Byla symbolem. Na trůn nastupovala jako mladá žena, která k tomu ani nebyla předurčena, byla královnou z donucení. Dokázala ale ustát mnohé. Dějiny 20. století jsou bez ní nepředstavitelné," říká právník a sociolog Jiří Přibáň, který žije ve Velké Británii.

07:15

Dlouhá vláda britské královny se nedatovala na roky, ale na celé epochy. Ač pro ni zhusta nebyly lehké, vždy v nich zvládla obhájit majestát.

07:14

Královská rodina v noci nechala aktualizovat své internetové stránky a Charles na nich již figuruje jako panovník. Na stránkách je zřízena online kondolenční kniha, do které může veřejnost psát vzkazy. 

07:14

Očekává se, že nový král Charles III. dnes veřejně složí hold své matce a slíbí, že bude sloužit lidu. Přesný čas projevu, který budou vysílat televizní stanice, zatím nebyl upřesněn. Charlese dnes také čeká jednání o detailech pohřbu. Státní smutek v Británii bude trval zhruba deset dní a pohřeb by se měl konat do 18. září, uvedla televize Sky News.

06:43

Tisíce lidí se svíčkami a květinami dlouho do noci truchlily před Buckinghamským palácem pro královnu Alžbětu II. Tíživou atmosféru umocňoval déšť.

Tisíce lidí se svíčkami a květinami dlouho do noci truchlily před Buckinghamským palácem pro královnu Alžbětu II. Tíživou atmosféru umocňoval déšť.
Tisíce lidí se svíčkami a květinami dlouho do noci truchlily před Buckinghamským palácem pro královnu Alžbětu II. Tíživou atmosféru umocňoval déšť. | Foto: Reuters
06:36

Nový britský král Charles III. se dnes vrací ze Skotska do Londýna, ve večerních hodinách bude mít televizí přenášený první projev k veřejnosti.

06:32

Na počest britské panovnice se naopak zhasla světla na Eiffelově věži v Paříži, jak oznámila starostka francouzské metropole Anne Hidalgová. Britské velvyslanectví v Paříži pak na budovu vyvěsilo velký portrét Alžběty II.

06:25

Poslanci dolní komory britského parlamentu dnes budou mít příležitost vzdát hold královně Alžbětě II., která ve čtvrtek zemřela po 70 letech vlády. Kvůli jejím úmrtí přeruší běžné zasedání, napsal server BBC. Sněmovna pak vzácně zasedne i v sobotu, kdy malá část poslanců složí přísahu novému králi Charlesovi III., nejstaršímu synovi panovnice. Vzdát hold Alžbětě II. pak budou moci poslanci opět až do večera.

06:23

Titulní stránky britských novin dnes jsou dnes zaplavené portréty královny z posledních let i snímky ze začátku její vlády. Tisk mimo jiné zaujala fotografie z korunovace Alžběty II. v roce 1953, kterou použily listy The Times, The Guardian nebo Daily Star. Panovnice na ní působivě pózuje na trůnu s korunou, žezlem a královským jablkem.

"Zármutek je cena, kterou platíme za lásku," cituje královnu na titulní straně list The Daily Telegraph. Fotografii královny ustoupilo i jindy ekonomicky zaměřené zpravodajství listu The Financial Times.

06:23

"Královnina smrt hluboce otřese touto zemí - byla pevným bodem uprostřed neustálých změn. Jediný prvek v našem společném životě, který zůstával spolehlivě stejný, je pryč. Nyní vstupujeme do nové budoucnosti," napsal list The Guardian.

"Když nastoupila na trůn, v Sovětském svazu ještě vládl Josif Stalin. Jejím prvním premiérem byl Winston Churchill. (…) Je těžké si představit, jaký dech dějin zažila," uvedl moderátor ve speciálním vysílání stanice Sky News.

"Byla především ženou, jež zachránila monarchii," píše v nekrologu list The Times. "Instituce, která se někdy zdála zastaralá a neodpovídající hodnotám moderní společnosti, má díky ní dodnes svůj význam a oblíbenost," uvádí list.

06:22

"Toto je okamžik, kdy se zastavila historie," napsal královský korespondent stanice BBC. Podle nekrologu BBC se Alžběta II. stala pro mnohé pevným bodem v rychle se měnícím světě, ve kterém opadl vliv Británie a společnost se změnila k nepoznání.

"Dlouhá vláda královny Alžběty II. byla ovlivněna jejím smyslem pro povinnost a jejím odhodláním zasvětit svůj život trůnu a lidu," píše BBC.

06:21

S jejím odchodem končí jedna historická epocha a začíná den, jaký Británie nezažila 70 let, píší dnes britská média k úmrtí královny Alžběty II. Panovnice, která ve věku 96 let zemřela ve čtvrtek odpoledne na skotském zámku Balmoral, byla podle tisku stálicí, jejíž život byl určován jejím smyslem pro povinnost. Zasloužila se o zachování britské monarchie, které už v moderním světě zvonila hrana.

00:03

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. S online přenosem, ve kterém informujeme o událostech souvisejících s úmrtím Alžběty II., budeme pokračovat od brzkého rána.

22:56

Po dnešním úmrtí britské královny Alžběty II. byl v průběhu prvního kola přerušen golfový turnaj okruhu DP World Tour v anglickém Surrey. Hrát by se podle agentury Reuters mělo začít znovu až v sobotu.

22:54

Irští a severoirští politici od premiéra Michéala Martina po nacionalisty vřele vzpomněli na odkaz královny Alžběty II. a na roli, kterou sehrála při nápravě vztahů mezi Británií a Irskem, informovala agentura Reuters.

Královna se v roce 2011 stala první britskou panovnicí, která Irsko navštívila od získání nezávislosti na Londýnu téměř o století dříve. Martin dnes uvedl, že tento krok byl zásadní pro normalizaci vzájemných vztahů.

"Během těch několika památných dní se královna nestranila stínů minulosti," uvedl v prohlášení irský prezident Michael Higgins. "Její dojemná slova a vyjádření úcty Irové velmi ocenili a obdivovali, nastolila jimi nový, na budoucnost orientovaný vztah mezi našimi zeměmi," dodal.

22:46

Takto zpívali lidé v Londýně hymnu chvíli po oznámení královnina úmrtí.

22:30

Brazílie vyhlásí kvůli úmrtí královny Alžběty II. tři dny státního smutku. Oznámil to prezident Jair Bolsonaro. Podle agentury AFP však královna neměla k této jihoamerické zemi hlubší vztah. Vyjádření zármutku nad smrtí panovnice zasílají britské královské rodině i další země ve Střední a Jižní Americe. Je mezi nimi i Argentina, která má s Británií dlouhodobý spor o Falklandské ostrovy.

22:14

Britské bankovky s podobiznou královny Alžběty II. zůstávají i po jejím úmrtí zákonným platidlem. Oznámila to britská centrální banka, která současně vyjádřila upřímnou soustrast královské rodině. Královna Alžběta byla prvním monarchou, který se objevil na bankovkách Bank of England. Britská pošta chystá s nástupem nového panovníka výměnu známek.

22:14

Alžběta II. byla podle bývalého britského premiéra Borise Johnsona v mnoha ohledech nejlepší panovnicí v britských dějinách, která zmodernizovala konstituční monarchii. "Ačkoliv naše hlasy jsou ještě zastřené smutkem, můžeme s jistotou vyslovit slova, která v této zemi nezazněla více než sedm desetiletí. Bože, ochraňuj krále," dodal na adresu nového panovníka Charlese III.

"Její Veličenstvo bylo svědkem obrovských změn, obratně šlo s dobou, ale vždy poskytovalo stabilitu a jistotu. Byla naší stálicí po celou tuto velkou Alžbětinskou éru," uvedla pak někdejší premiérka Theresa Mayová a podobně jako její následník Johnson vzdala hold novému králi.

Boris Johnson u královny Alžběty II.
Boris Johnson u královny Alžběty II. | Foto: The Royal Family / Twitter
22:03 Liz Trussová.

Premiérka Liz Trussová se o úmrtí královny dozvěděla v 16:30 londýnského času, oznámil vládní mluvčí. Hovořila už také s novým králem Charlesem a ještě večer povede zasedání svého kabinetu.

21:59

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil soustrast novému britskému králi Charlesovi III. s úmrtím královny Alžběty II., oznámily ruské agentury s odvoláním na Kreml. Putin podle agentury TASS ocenil autoritu, jaké se královna těšila na mezinárodní scéně, a připomněl lásku a úctu jejích poddaných. Novému panovníkovi popřál odvahu tváří tvář této nenahraditelné ztrátě.

21:59

Po zveřejnění informace o smrti britské královny Alžběty II. začali lidé shromáždění před Buckinghamským palácem v Londýně zpívat národní hymnu. Zatímco byla vlajka spouštěna na půl žerdi, mnozí propukli v pláč, uvedla televize Sky News.

Foto: Reuters
21:51 Princ William

Britský princ William se po úmrtí královny Alžběty II. stává britským následníkem trůnu. Poté, co se jeho otec Charles stal britským králem, bude čtyřicetiletý William používat titul vévoda z Cornwallu a z Cambridge a jeho manželka Kate bude vévodkyně z Cornwallu a z Cambridge.

Druhým v pořadí v následnictví na britský trůn je nyní jejich prvorozený syn, princ George. William byl celý život připravován na tuto roli a své královské povinnosti "bere vážně", i když mohou "výrazně zatěžovat" jeho soukromý život, jak nedávno uvedl ve vzácném rozhovoru s BBC.

21:35

Papeže Františka hluboce zarmoutila smrt britské královny Alžběty II. V kondolenčním vzkazu novému králi Charlesovi III. vyzdvihl "velkorysou službu (britskému) národu a Společenství, příkladnou oddanost úkolům, pevné svědectví víry v Ježíše Krista" zesnulé panovnice.

Za panování královny Alžběty II., která byla oficiální hlavou anglikánů, se sblížily pozice mezi touto církví a katolíky. Za své vlády se Alžběta II. osobně setkala se čtyřmi papeži. V roce 2014 ji papež František přijal ve Vatikánu.

21:34

"Truchlíme za královnu Alžbětu II. Byla vzorem a inspirací milionů, i zde v Německu. Její nasazení pro německo-britské usmíření po hrůzách druhé světové války nezůstane zapomenuto," uvedl kancléř Olaf Scholz. "Bude chybět, v neposlední řadě i její úžasný smysl pro humor," dodal.

21:17

Britský král Charles III. v pátek vystoupí s prvním projevem k národu, uvedl jeho mluvčí. Charles byl nejstarším a nejdéle působícím následníkem trůnu. Ve věku 73 let je nejstarším člověkem, který se kdy stal britským králem.

21:08

Královna Alžběta II. se stala vzorem a inspirací pro všechny, uvedla v reakci na úmrtí britské panovnice slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. "Sedm desetiletí neochvějného vedení a oddanosti službě své zemi při mnoha globálních změnách z ní udělalo vzor a inspiraci pro nás všechny," napsala Čaputová, která vyjádřila upřímnou soustrast královské rodině, obyvatelům Británie a celého britského společenství.

Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera odchodem Alžběty II. končí jedna etapa v lidských dějinách. "Ve službě národu strávila neuvěřitelných 70 let, za což jí patří nesmírná úcta, obdiv a vděk. Svou oddanost vlasti a odvahu dokázala už v době druhé světové války, kdy královská rodina neodešla do exilu, ale zůstala v Londýně při občanech. Vždy z ní vyzařovala sila a důstojnost," uvedl.

21:00

Britské velvyslanectví v Praze po úmrtí královny Alžběty II. spustilo vlajku na půl žerdi. Před budovou se již objevily svíčky.

20:56

Takto vypadalo shromáždění před Buckinghamským palácem během vyvěšení oznámení o královnině úmrtí.

20:52

Úmrtí královny se věnuje i speciál DVTV. Hosty jsou Jiří Přibáň, právník a sociolog z Univerzity v Cardiffu, nebo novinářka magazínu Forbes Irena Cápová.

20:50

Britská královna Alžběta II. byla více než panovnice, definovala éru, uvedl v prohlášení americký prezident Joe Biden. Britskou královnu označil za státníka s nepřekonatelnou důstojností a poznamenal, že přispěla k pevnosti britsko-amerických vztahů.

"Ve světě neustálých změn byla pro generace Britů stálou oporou a zdrojem útěchy a hrdosti," uvedl Biden a poukázal na skutečnost, že většina Britů jiného panovníka ve svém životě nezažila.

20:48

"Královna Alžběta II. byla celým svým životem, svým obdivuhodným chováním, šarmem, noblesou, svou mimořádnou rozumností a odolností proti všem novostem moderní doby nejen konstantou našich životů, ale i symbolem světa odcházejícího, který je v současnosti atakován ze všech stran. Bude i nám chybět," uvedl bývalý český prezident Václav Klaus.

"Bylo pro mě ctí jí být představen, měla vždy můj nejhlubší respekt," sdělil na Twitteru bývalý premiér Andrej Babiš (ANO).

20:45

Na počest Alžběty II. bude dnes v noci svítit Petřínská rozhledna v britských barvách, uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib. Královna navštívila Prahu v roce 1996.

20:41

Během vlády Alžběty II. se vystřídalo 14 amerických prezidentů. Se všemi se osobně setkala kromě Lyndona B. Johnsona. Na fotografie ze společných schůzek se můžete podívat níže na CNN.

20:33

Alžběta II. navštívila Českou republiku v roce 1996 jako první britský panovník v dějinách. Do Česka ji pozval tehdejší prezident Václav Havel. Ten se s britskou panovnicí setkal v Buckinghamském paláci už v únoru 1990 jako první poválečný československý prezident. Osobně se s ní setkali i čeští prezidenti Miloš Zeman a Václav Klaus.

20:28

Alžběta II. jako nejdéle vládnoucí britská panovnice zažila mnohé slavné i méně slavné momenty v dějinách Británie i královského dvora. Svému království a celému Commonwealthu vládla 70 let a nikdy nepřipustila úvahy, že by trůn uvolnila svému synovi. Svou roli brala jako službu národu.

20:22

Královna Alžběta II. byla symbolem kontinuity a stability, král Charles má nyní před sebou náročný úkol, uvedl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Alžběta II. zůstane v paměti jako vzor oddanosti panovníka své zemi a podřízení blahu a potřebám své země, uvedla šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

20:19

Před 70 lety se na své zahraniční cestě mladá Alžběta dozvěděla zprávu, která radikálně ovlivnila její život. Dne 6. února 1952 se z pětadvacetileté britské princezny stala královna. Se svým mužem, princem Philipem měla do té doby jinou představu o chodu rodiny.

20:17

V posledních deseti letech britská královna vystřídala řadu barevných modelů, ve kterých se ukázala na veřejnosti. Některé z nich daly vzniknout velkému módnímu trendu. Zatímco ve volném čase a pro projížďky na koni volila Alžběta II. neutrální odstíny, na oficiálních událostech byla rozhodně nepřehlédnutelná.

20:15

Královna Alžběta II. byla skálou, na které byla vystavěna moderní Británie, zprávami o její smrti jsme zdrceni, uvedla nová britská premiérka Liz Trussová. Dnešek je podle ní dnem velké ztráty, ale královna, milovaná v Británii i po celém světě, po sobě zanechala velký odkaz. "Bože ochraňuj krále," zakončila proslov před tradičním londýnským sídlem premiérů v Downing Street premiérka Trussová.

20:19

Shrnutí nejdůležitějších informací:

  • Britská královna Alžběta II. zemřela ve věku 96 let na zámku Balmoral ve Skotsku.
  • Novým králem se stal dosavadní následník trůnu Charles. V prvním prohlášení uvedl, že truchlí kvůli odchodu vážené panovnice a milované matky.
  • Do Velké Británie míří kondolence z celého světa.
  • Premiérka Liz Trussová uvedla, že královna Alžběta II. byla skálou, na které byla vystavěna moderní Británie.
  • Na zámek Balmoral, kde Alžběta II. poslední týdny života pobývala, se během čtvrtka sjela královská rodina.
20:15

Smrt britské královny komentuje řada světových politiků.

Královna Alžběta II. psala žila a psala historii. Těšila se nejvyšší úctě a respektu po celém světě, napsal podle své mluvčí v kondolenci německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Bude navždy důležitou součástí kanadské historie, uvedl premiér Justin Trudeau. Zprávu o její smrti prý přijal s těžkým srdcem.

20:12

Jsme srdcem a myšlenkami s rodinou královny Alžběty II. a obyvateli Spojeného království. Na tiskové konferenci to dnes uvedla mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová v první reakci poté, co britská média informovala o úmrtí 96leté panovnice. Mluvčí doplnila, že nechce ve vyjádření předbíhat amerického prezidenta Joea Bidena. Zároveň zdůraznila pevné vztahy mezi Spojeným královstvím a USA.

20:08

První prohlášení krále Charlese:

20:06

Takto to nyní vypadá před Buckinghamským palácem, kde se scházejí lidé.

20:02

Královna Alžběta II. byla přítelkyní Francie a královnou srdcí, která ztělesňovala kontinuitu a jednotu britského národa přes 70 let, uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron. "Budu si ji pamatovat jako přítelkyni Francie, královnu srdcí, která zanechala trvalou stopu ve své zemi," napsal na Twitter.

19:59

Na svět přišla 21. dubna 1926 jako nejstarší dcera prince Alberta a jeho manželky Elisabeth. V dětství malé princezně přezdívali Lilibet a s mladší sestrou Margaret byly vzdělávány doma. 

19:57

Vyjádření českého ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti).

19:55

Zde najdete exkluzivní fotografie Alžběty II. od magazínu National Geographic. Je na nich například i se svou rodinou v roce 1937.

19:52

Vyjádření českého premiéra Petra Fialy (ODS).

19:51

Český prezident Miloš Zeman přijal zprávu o úmrtí královny Alžběty II. s hlubokým zármutkem. "Její oddaná služba monarchii, nesmírná pokora a vznešenost zůstane navždy v našich srdcích," uvedl v prohlášení, které Hrad večer zveřejnil na Twitteru.

19:47

Na Buckinghamském paláci byla spuštěna vlajka. Novým britským králem se stal nejstarší syn Alžběty II., princ Charles.

19:41

Oficiální oznámení královnina úmrtí:

15:08

Dědicem britského královského trůnu je po smrti Alžběty II. její syn princ Charles. V zemi se přitom roky spekulovalo o tom, že tyto povinnosti přenechá svému synovi a vnukovi královny princi Williamovi.

Klimatická konference COP26 v Glasgow.
Klimatická konference COP26 v Glasgow. | Foto: Reuters
15:07

Připomeňte si v naší fotogalerii letošní oslavy takzvaného platinového jubilea královny Alžběty II. Británie si připomněla sedmdesátileté výročí nástupu Alžběty na trůn.

15:04

Britská nejsledovanější televizní stanice BBC ve čtvrtek odpoledne po zprávě o královnině zdraví přerušila svůj program a zahájila živé vysílání o stavu Alžběty II. Komentátor BBC připomněl, že zprávy o zdravotním stavu členů královské rodiny přicházejí jen zřídka, což samo o sobě naznačuje závažnost aktuálního dění, stejně jako spěšná cesta členů její rodiny do Skotska.

15:02

Královna měla v posledních měsících nespecifikované zdravotní potíže, které britská média popisují jako "problémy s pohybem". Omezila vystoupení na veřejnosti a naposledy o víkendu odřekla účast na skotských hrách v městečku Braemar.

Foto: Instagram People
15:01

Buckinghamský palác oznámil ve dne, že královna je pod dohledem lékařů v jejím skotském sídle v Barmoralu. Poté za ní přijeli všechny její čtyři děti a také princové Harry a William.

14:59

Dobrý den, vítáme vás u online přenosu, týkajícího se úmrtí britské královny Alžběty II.

15:44

Vážení čtenáři, tento online přenos ukončujeme. Nové zprávy o pohřbu královny Alžběty II. najdete v novém přenosu. Děkujeme za pozornost.

14:37

S královnou Alžbětou II. se loučí také obyvatelé Hongkongu, který byl do roku 1997 pod britskou správnou. Ve frontě na podepsání se do kondolenční knihy lidé čekají pět hodin.

12:08

Pondělního státního pohřbu britské královny Alžběty II. a předcházející recepce pořádané králem Karlem III. se zúčastní v Londýně za Česko premiér Petr Fiala (ODS) s chotí Janou, potvrdil úřad vlády. Pohřeb se uskuteční ve Westminsterském opatství v pondělí před polednem, recepce v neděli večer v Buckinghamském paláci. Londýn očekává stovky státníků. Fiala tam odletí vládním speciálem, sdělil mluvčí vlády Václav Smolka, který bude dvojici doprovázet.

12:08

Takto se veřejnost loučí s královnou Alžbětou II.

Foto: Reuters
11:22

Fronta lidí, kteří se chtějí podívat na rakev královny Alžběty II., je naplněná na maximální kapacitu, tedy na 16 kilometrů. Dalších šest hodin do ní nemají přicházet další lidé. 

10:43

Čínská vládní delegace nebyla připuštěna do Westminster Hall, kde leží rakev královny Alžběty II. a která je zároveň sídlem britského parlamentu. Důvodem jsou sankce, které loni Peking uvalil na devět Britů, sedm z nich členů parlamentu, kteří se vyjádřili proti čínskému zacházení s menšinou Ujgurů, píše BBC.

Státního pohřbu královny se ale pravděpodobně zúčastní čínský viceprezident Wang Čchi-šan.

10:00

Ve Westminster Hall, kde je nyní vystavena rakev královny Alžběty II., se v pátek večer 19:30 místního času (20:30 českého) uskuteční mše za královnu. 15minutové akce se zúčastní členové královské rodiny.

19:19

Velvyslanec Archer uvedl, že zájem Čechů o královnu nepokládá Británie za samozřejmý. Alžběta II. v sobě podle něj měla něco, co bylo dostatečně silné, aby překonalo historické překážky mezi oběma zeměmi, jakou byla mimo jiné železná opona. Zmínil, že královna měla podobně jako Češi vyhraněný smysl pro absurdno. "Když se v roce 1996 dostala do Česka na pozvání Václava Havla, nepřijížděla jako cizinka, ale jako ztracená a znovu nalezená přítelkyně, jak jasně dokládají fotografie z Prahy a Brna," doplnil.

19:18

Zeman ve své řeči, kterou pronášel zpaměti, připomněl, že Alžběta II. byla čtyřicátým britským panovníkem od roku 1066. "Je obdivuhodná kontinuita - s krátkou výlukou Olivera Cromwella - britské monarchie a britských dějin. Je obdivuhodný řetěz udržující historickou kotvu stabilizující tuto zemi," složil hold Spojenému království.

19:18

Ve svatovítské katedrále na Pražském hradě se dnes vpodvečer uskutečnila ekumenická modlitba za královnu Alžbětu II. Promluvil při ní prezident Miloš Zeman i britský velvyslanec v Praze Nicholas Archer, který poděkoval českému národu za "dojemnou a velkorysou" reakci na zprávu o královnině úmrtí. Panovnice, jež stála v čele britské monarchie 70 let a byla současně nejvyšší představitelkou anglikánské církve, zemřela před týdnem na zámku Balmoral ve Skotsku ve věku 96 let.

14:42

Na závěr pondělního pohřbu britské královny Alžběty II. bude celá země držet dvě minuty ticha, rakev pak bude večer uložena do hrobky v kapli svatého Jiří na hradě Windsor. Soukromého obřadu se tam zúčastní jen rodina. Oznámil to dnes královský palác. Král Karel III. a jeho sourozenci se v pátek zúčastní vigilie u rakve královny, která je nyní veřejně vystavená ve Westminsterském sále v budově parlamentu v Londýně.

13:47

V Británii se vedou spory ohledně pozvání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na pohřeb královny Alžběty II. Skupina konzervativních poslanců dnes označila rozhodnutí pozvat nejvyššího představitele Číny za "urážku královniny památky" vzhledem k podílu Pekingu na perzekuci ujgurské menšiny. Podle britských médií se nepředpokládá, že by Si pozvání přijal.

"Je neuvěřitelné, že vláda vůbec zvažuje pozvání pro čínské vládní představitele na tak důležitou mezinárodní událost, jakou bude státní pohřeb," uvedl konzervativní poslanec Tim Loughton. Ten je společně s šesti dalšími kolegy na sankčním seznamu Pekingu kvůli tomu, že perzekuci Ujgurů v Číně označil za genocidu.

12:56

Turečtí floristé se snaží uspokojit britskou poptávku po květinách, která prudce stoupla po úmrtí královny Alžběty II. Namísto obvyklé dopravy kamiony teď květiny posílají letecky, přeprava se tak zkrátí z týdne na pouhý den, uvedla agentura Reuters.

Podle Selcuka Celebiho, člena komoditní burzy v Antalyi, po královnině skonu minulý týden objednávky na řezané květiny vzrostly o 90 procent. Turecká květinářství jsou schopna ale uspokojit pouze 40 procent aktuální poptávky, protože ve středomořské části Turecka už sezona skončila. Květiny už se podle Celebiho řežou jen ve vyšších polohách. Dceřiná společnost tureckých aerolinií Turkish Cargo od začátku týdne přepravila do Londýna zhruba čtyři tuny květin.

12:47

Obyvatelé Hongkongu stojí tento týden v dlouhých frontách, aby vzdali hold zesnulé britské královně Alžbětě II. Uvedl to dnes zpravodajský server BBC News, podle nějž se jedná o zřejmě největší projevy náklonnosti k bývalé panovnici mimo Spojené království. Zármutek nad skonem královny vysílá i vzkaz Číně, pod jejíž správu bývalá britská kolonie Hongkong přešla v roce 1997. Peking je kritizován, že čím dál víc omezuje práva hongkongských občanů.

"Ještě se nestalo, že bych někdy koupil květiny, ani když jsem se ucházel o nějakou dívku," prohlásil šedesátník jménem Lee, který před britský konzulát v Hongkongu přinesl chryzantémy. Uvedl, že hongkongská ekonomika za koloniální vlády vzkvétala a společnost byla liberálnější a otevřenější. Další lidé chválili, že za britské vlády se výrazně zlepšilo zdravotnictví a vzdělávání v Hongkongu.

11:25

Zástup lidí, kteří chtějí spatřit rakev zesnulé královny Alžběty II., přesáhl pět kilometrů.

10:11

Desetitisíce Britů čekaly navzdory dešti celou noc na možnost poklonit se rakvi se zesnulou královnou Alžbětou II., která je veřejně vystavená v budově parlamentu. Nyní je fronta dlouhá 4,5 kilometru.

Fronta lidí, kteří se přišli rozloučit s královnou Alžbětou.
Fronta lidí, kteří se přišli rozloučit s královnou Alžbětou. | Foto: Reuters
07:50

Ve svatovítské katedrále na Pražském hradě se dnes večer uskuteční ekumenická modlitba za královnu Alžbětu II. Panovnice, která stála v čele britské monarchie 70 let a byla současně nejvyšší představitelkou anglikánské církve.

06:05

Nová britská premiérka Liz Trussová se v pondělí setká s americkým prezidentem Joe Bidenem a dalšími světovými vůdci, kteří se shromáždí v Londýně před pohřbem královny Alžběty II. Informoval o tom list The Times. Česko bude na smuteční ceremonii zastupovat premiér Petr Fiala.

Trussová by se mohla rovněž sejít i s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, australským premiérem Anthonym Albanesem a kanadským premiérem Justinem Trudeauem, doplnil britský deník.

19:11

Americký řetězec rychlého občerstvení McDonald's v den pohřbu královny Alžběty II. neotevře své pobočky v Británii, a to nejméně do 17:00 místního času (18:00 SELČ). Zavřeno budou mít například i řetězce Primark, Waitrose nebo Asda. Král Karel III. schválil nařízení o vyhlášení státního svátku na den pohřbu, pondělí 19. září, napsal web stanice BBC.

18:59

Sál ve Westminsterském opatství, kde je vystavena rakev s ostatky královny Alžběty II., se pro veřejnost otevřel krátce po 18:00 SELČ. Frontu, která se vine po jižním břehu Temže a je dlouhá už 4,5 kilometru, vedl 24letý skaut Enver Eng. Stanici BBC řekl, že pro něj byla "ohromná čest" moci takovou úlohu pro královnu vykonat. Alžběta II. byla podle něj "skvělá a zlepšila životy mnoha mladým lidem".

16:35

Příslušníci granátnické gardy umístili rakev s Alžbětou II. na katafalk ve Westminsterském sále, který bude veřejnosti otevřen do pondělního rána.

Královna katafalk
Královna katafalk | Foto: Reuters
16:20

Rakev s ostatky královny už je ve Westminsterském opatství.

15:51

Asi hodinu předtím, než průvod vyšel z královského sídla, londýnská radnice na Twitteru uvedla, že všechny plochy určené pro přihlížející už jsou plné a policie nebude pouštět další zájemce. Tisíce lidí už stojí také ve frontě, kde čekají na možnost poklonit se rakvi s královnou, která bude do pondělního rána uložená ve Westminsterském sále. Sál se pro veřejnost otevře dnes v 18:00 SELČ.

15:50

Lafetu s rakví zahalenou v královské standartě doprovází královská garda, členové jednotky královského jízdního dělostřelectva a také vojenský orchestr. Na rakvi je položená koruna britského impéria a věnec.

Průvod projde za doprovodu smutečních pochodů po hlavní třídě Mall a poté přes třídu Whitehall, cesta má trvat něco přes půl hodiny. Městem zní také údery zvonu z Alžbětiny věže Westminsterského paláce, kterému se přezdívá Big Ben.

Smuteční průvod s pozůstatky britské královny Alžběty II. na lafetě tažené koňmi vyrazil z Buckinghamského paláce a míří do budovy parlamentu.
Smuteční průvod s pozůstatky britské královny Alžběty II. na lafetě tažené koňmi vyrazil z Buckinghamského paláce a míří do budovy parlamentu. | Foto: Reuters
15:42

Smuteční průvod s pozůstatky britské královny Alžběty II. na lafetě tažené koňmi vyrazil z Buckinghamského paláce a míří do budovy parlamentu. Za rakví kráčí král Karel III., oba jeho synové a další blízcí příbuzní zesnulé. Trasu průvodu centrem Londýna dlouhou necelé dva kilometry lemují desetitisíce lidí. Přišli vzdát hold panovnici, která zemřela minulý týden po 70 letech na trůně.

14:55

Na státní pohřeb britské královny Alžběty II., který se uskuteční v pondělí 19. září, přicestuje na 500 hlav států a vlád a zástupců mnoha monarchií z celého světa. Pozvánky na pohřeb nedostali představitelé Ruska, Běloruska, Barmy, Sýrie, Venezuely a Afghánistánu. Írán, Nikaragua a Severní Korea dostaly na pohřeb pozvánku jen na úrovni velvyslanců.

14:30

Stanice ITV News zveřejnila video, kde ukazuje, kudy půjde smuteční průvod. Rakev s královnou Alžbětou II. bude doprovázet král Karel III. i jeho synové William a Harry. Za necelou hodinu by měl vyrazit z Buckinghamského paláce a do Westminsteru dorazit okolo třetí hodiny místního času.

13:00

Památku zesnulé královny Alžběty II. se lidé zřejmě rozhodli uctít i jejím oblíbeným alkoholickým nápojem, a z pultů v mnoha zemích proto rychle zmizel francouzský aperitiv Dubonnet, který je jeho podstatnou surovinou. Podle australských médií je Dubonnet vyprodaný v licencovaných obchodních řetězcích Dan Murphy's a BWS, na skladu ho momentálně nemají ani v britských obchodech Tesco, uvedl server iNews. V Austrálii se v období od pátku do soboty, tedy krátce poté, co královna ve čtvrtek zemřela, prodeje Dubonnetu zvýšily o 465 procent, napsala agentura DPA.

Je známo, že královna Alžběta měla stejně jako její matka ráda drink, který se míchá ze tří dílů Dubonnetu a jednoho dílu ginu a servíruje se s ledem a plátkem citronu. 

12:09

Rakev bude veřejně vystavená ve Westminsterském sále od dnešních 18:00 do pondělního časného rána. Očekává se, že ji bude chtít vidět až 750 tisíc lidí.

12:08

U budovy londýnského parlamentu se prodlužuje fronta čekajících, kteří budou mít dnes večer první příležitost projít kolem rakve zesnulé panovnice. Podle serveru BBC News už nyní zástup lidí sahá od parlamentu přes most Lambeth Bridge na levý břeh Temže k Westminsterskému mostu a obřímu kolu London Eye, a je tedy dlouhý zhruba 1,5 kilometru. Každý nově příchozí dostane náramek s pořadovým číslem, aby mohl v případě nutnosti frontu opustit kvůli občerstvení nebo návštěvě toalety.

12:07

Pietní atmosféru ve městě nemají narušovat ani přelétávající letadla - letiště Heathrow nebude v době převozu rakve navádět letadla k přiblížení přes střed metropole, což povede ke zpožděním i rušení některých letů.

"Z úcty k období smutku po úmrtí Jejího Veličenstva královny budou dotčeny některé lety mezi 13:50 a 15:40 ve středu 14. září, aby bylo zajištěno ticho během slavnostního průvodu," napsalo letiště na Twitteru. Příletové dráhy na Heathrow vedou nad centrem Londýna, proto bude letiště některé spoje odklánět či rušit. Podobné opatření plánuje na pondělí 19. září, kdy bude královnin pohřeb.

11:40

Do centra Londýna, kudy odpoledne projede smuteční průvod s rakví královny Alžběty II., míří davy lidí. Letiště Heathrow kvůli pietě zdrží lety.

11:23

Corgiové se stali miláčky britské královny Alžběty II. Svého prvního psa dostala už jako dítě, žila s nimi ale celý život. Stanice BBC sestavila rodokmen královniných psů, který ukazuje, že od prvního do posledního se jednalo o jednu rodinu.

09:58

Ještě jako princ pronesl nyní nový britský panovník Karel III. první projev, ve kterém upozornil na ničení životního prostředí. Byl rok 1970 a veřejnost, která tématu nevěnovala příliš pozornosti, ho považovala za "šíleného prince". Postupem času se ale Charles stal jedním z nejuznávanějších environmentalistů světa. Coby král však přijde o možnost veřejně vyjadřovat své názory.

09:57

Dokud byl nový britský král Karel III. ještě následníkem trůnu, domnívala se v průzkumech stabilně jen asi třetina lidí, že by byl dobrým panovníkem. Po smrti jeho matky Alžběty II. ale podpora lidí strmě vzrostla a za dobrého panovníka nového krále nyní považuje 63 procent oslovených, ukázal nový průzkum společnosti YouGov. Lidí, kteří nevěří, že panovník svou roli zvládne, výrazným způsobem ubylo.

08:48

Rakev s pozůstatky britské královny Alžběty II. bude dnes převezena z Buckinghamského paláce, oficiálního sídla zesnulé panovnice, do britského parlamentu. Ve Westminsterském sále bude na katafalku vystavena ode dneška až do příštího pondělí, kdy se uskuteční pohřeb.

Smuteční průvod, kterého se zúčastní král Karel III. nebo jeho synové William a Harry, z Buckinghamského paláce vyrazí do Westminsterského sálu, nejstarší části parlamentu, dnes odpoledne. Karel III. měl v pondělí v parlamentu první projev ve své nové funkci. Znovu v něm kromě jiného ocenil obětavost Alžběty II., která Británii vládla 70 let.

06:08

Úmrtí britské panovnice předznamenává korunovaci nového krále - a ta se nemůže obejít bez tradičního pokrmu v podobě slaného koláče z mihulí, který připravuje město Gloucester. A protože tento druh kruhoústých obratlovců už v Anglii vymizel, chystají se rybáři z amerického státu Michigan vypomoci gloucesterským kuchařům stejně jako při několika jiných významných příležitostech v uplynulých dvou desetiletích, které se týkaly monarchie. Zašlou jim totiž několik mihulí, které se v amerických Velkých jezerech rozšířily jako invazivní druh, napsal list Detroit Free Press.

22:04

Nový britský král Karel III. dnes večer v Buckinghamském paláci společně se svými sourozenci i vnoučaty Alžběty II. přijal rakev s pozůstatky své zesnulé matky. Na příjezd smutečního vozu u paláce čekaly v deštivém počasí desítky tisíc lidí. Rakev bude do středy uložena v palácovém hudebním salonu (The Bow Room), kde budou mít možnost rozloučit se s královnou členové královské rodiny.

20:29

Do Westminsterského sálu, kde rakev se zesnulou panovnicí zůstane do pondělního rána, tedy do dne královnina pohřbu, doprovodí pozůstatky smuteční průvod podobný tomu v Edinburghu. Za rakví bude opět kráčet i král Karel III.

20:28

V deštivém počasí v centru Londýna čekají na příjezd vozu s rakví zesnulé královny tisíce lidí. Sám král Karel III. rakev s pozůstatky své matky přijme u Buckinghamského paláce. V hudebním salonu (The Bow Room) paláce zůstane rakev přes noc. Do středečního rána budou mít možnost rozloučit se s královnou členové královské rodiny.

20:10

Letoun Boeing C-17 Globemaster III s rakví zesnulé královny Alžběty II. přistál na londýnském vojenském letišti Northolt. Na palubě letadla ji doprovázela královská princezna Anna. Rakev nyní poputuje do Buckinghamského paláce. Na přílet vojenského přepravního letounu v Northoltu čekala například premiérka Liz Trussová, královský zástupce pro Velký Londýn i místní starosta. Nyní zamíří do Buckinghamského paláce.

14:28

Saúdskoarabská policie tento týden zatkla Jemence, který na sociálních sítích informoval o své pouti do Mekky, kde vzdal hold britské královně Alžbětě II. Poutník, jehož jméno úřady nesdělily, začátkem týdne sdílel záběry, na kterých na nádvoří Velké mešity v Mekce drží transparent na počest britské královny. Informuje o tom agentura AP.

"Umra za duši královny Alžběty II, nechť jí Alláh dopřeje mír v nebi a přijme ji mezi spravedlivé," stálo na transparentu v angličtině a v arabštině.

Umra je malá pouť do Mekky, která se může konat v kteroukoliv roční dobu. Velká mešita, která patří mezi nejposvátnější místa islámu, je pro nemuslimy nepřístupná. Saúdská Arábie také zakazuje na jejím nádvoří nápisy a politická hesla z obavy, že by mohly urazit islámské cítění.

14:25

Kolem rakve královny Alžběty II., která je od pondělí vystavena v katedrále v Edinburghu, za necelých 24 hodin prošlo 26 tisíc lidí. Informovala o tom na twitteru skotská vláda. Fronta lidí, kteří se na možnost se zesnulou panovnici rozloučit ještě čekají, už se uzavřela a policie do ní další zájemce nepouští. Rakev s královnou bude večer letecky přepravena do Londýna, do středy zůstane v Buckinghamském paláci.

12:51

Pohřbu královny se zúčastní zhruba 500 státníků z celého světa, pozvánky nedostali zástupci Ruska, Běloruska a Barmy, uvedla agentura PA.

06:30

Rakev s pozůstatky britské královny Alžběty II. dnes - pátý den po jejím úmrtí - opustí Skotsko. Kolem 19:00 SELČ bude její rakev přepravena z Edinburghu na vojenské letiště Northolt v Londýně, odkud zamíří do Buckinghamského paláce. Tam se s ní budou moci rozloučit členové královské rodiny.

06:20

V edinburské katedrále svatého Jiljí bude rakev vystavena až do dnešního večera.

00:09

Správa parku před Buckinghamským palácem v Londýně žádá návštěvníky, aby k uctění zesnulé britské královny Alžběty II. nenosili sendviče s marmeládou ani plyšové medvídky Paddingtony. Jsou to sice symboly spojované s panovnicí, ovšem mají negativní vliv na životní prostředí. Ze stejného důvodu jsou podle správy parku v centru Londýna nevhodné také květiny v plastových obalech a foliích.

16:46

Smuteční průvod s rakví zesnulé britské královny Alžběty II. doputoval ke katedrále svatého Jiljí (St. Giles) v Edinburghu, kde poté začala bohoslužba připomínající život zesnulé královny a jejího vřelého vztahu ke Skotsku. Na bohoslužbě, kterou zahájil reverend Calum MacLeod, je patrný skotský vliv.

Kromě zpěvu ve skotské gaelštině v katedrále zazní také dvě skladby skotského klasického skladatele Jamese MacMillana, jehož Alžběta II. v roce 2015 pasovala rytíře.

16:45

Rakev s královnou Alžbětou II. je překrytá žlutočervenou královskou standartou Skotska a na jejím vrchu leží věnec uvitý z květin sebraných na zámku Balmoral, především bílého vřesu, bílých frézií a chryzantém.

Vůz ve smutečním průvodu dnes po obou stranách doprovodili příslušníci Královské společnosti lukostřelců, panovníkovy tradiční skotské osobní stráže. Z Edinburghského hradu se během průvodu ozvalo 21 dělových salv.

Smuteční průvod s rakví zesnulé britské královny Alžběty II.
Smuteční průvod s rakví zesnulé britské královny Alžběty II. | Foto: Reuters
16:45

Smuteční průvod se na zhruba půlhodinovou cestu po edinburghské Královské míli vydal z paláce Holyroodhouse. Za pohřebním vozem kráčel král Karel III. se svými sourozenci, tedy princeznou Anne a princi Edwardem a Andrewem.

Královskou míli, kde ještě několik minut před příchodem průvodu v pochodu hrála kapela Královského regimentu Skotska, lemovaly tisíce lidí, kteří se do skotské metropole sjeli z celého britského Společenství i dalších zemí, aby se už v tichosti rozloučili se zesnulou panovnicí.

Smuteční průvod s rakví zesnulé britské královny Alžběty II.
Smuteční průvod s rakví zesnulé britské královny Alžběty II. | Foto: Reuters
16:05

Průvod ke katedrále svatého Jiljí kráčí po edinburghské Královské míli lemované tisíci lidí, kteří se do skotské metropole sjeli z celého britského Společenství i dalších zemí, aby se v tichosti rozloučili se zesnulou panovnicí Alžbětu II., píší britská média.

Rakev s královnou je překrytá žlutočervenou královskou standartou Skotska a vůz po obou stranách doprovázejí příslušníci Královské společnosti lukostřelců, královy tradiční skotské osobní stráže.

Smuteční průvod s rakví zesnulé britské královny Alžběty II. Za vozem kráčí král Karel III. se svými sourozenci, princeznou Anne a princi Edwardem a Andrewem.
Smuteční průvod s rakví zesnulé britské královny Alžběty II. Za vozem kráčí král Karel III. se svými sourozenci, princeznou Anne a princi Edwardem a Andrewem. | Foto: Reuters
16:04

Smuteční průvod s rakví zesnulé britské královny Alžběty II. se vydal z paláce Holyroodhouse do katedrály svatého Jiljí v Edinburghu. Za pohřebním vozem kráčí král Karel III. se svými sourozenci, tedy princeznou Anne a princi Edwardem a Andrewem.

Smuteční průvod s rakví zesnulé britské královny Alžběty II. Za vozem kráčí král Karel III. se svými sourozenci, princeznou Anne a princi Edwardem a Andrewem.
Smuteční průvod s rakví zesnulé britské královny Alžběty II. Za vozem kráčí král Karel III. se svými sourozenci, princeznou Anne a princi Edwardem a Andrewem. | Foto: Reuters
15:58

Britka Gwendolyn Hoareová, která právě oslavila 100. narozeniny, dostala v pátek poštou přání od královny Alžběty II. Čilá seniorka je tak patrně jedním z posledních lidí, jimž ještě poblahopřála dlouholetá panovnice. Informovala o tom dnes stanice BBC, které rodina poskytla záběry dojaté oslavenkyně.

Alžběta II., který minulý čtvrtek zemřela, měla ve zvyku zasílat blahopřejné telegramy lidem, kteří se dožili stovky. O takové poctě vždy snila i paní Hoareová. Když ale královna zemřela, pomyslela si, že její naděje na gratulaci od královny pohasly. V pátek ale k jejímu překvapení přání došlo.

"Desítky let mluvila o tom, jak dostane telegram od královny a byla zdrcena, když slyšela tu zprávu, ale telegram od ní dorazil a teta byla nadšená," řekla BBC neteř oslavenkyně.

15:46

Smuteční průvod s rakví zesnulé Alžběty II. vyrazil z paláce Holyroodhouse do katedrály svatého Jiljí v Edinburghu. Za rakví kráčí i král Karel III.

14:35

Británie bude za zesnulou královnu Alžbětu II. v neděli večer držet minutu ticha. Oznámila to vláda, podle které to má být pro všechny příležitost připomenout si život a odkaz panovnice, která stála v čele konstituční monarchie posledních 70 let.

Minuta ticha má začít v neděli úderem 20:00 (21:00 SELČ), tedy v předvečer pohřbu královny.

12:01

Britský princ Harry, mladší syn krále Karla III., v prohlášení ocenil zesnulou královnu Alžbětu II. hlavně jako milující babičku. Podle něj bude panovnice velmi chybět nejen jemu samotnému, ale celému světu. Zároveň však Harry slíbil, že bude ctít nového krále.

"Babičko, tohle poslední loučení je pro nás nesmírně smutné, navždycky ale budu vděčný za všechna naše první setkání - od prvních dětských vzpomínek, které na tebe mám, přes první setkání, kdy jsi byla v roli vrchní velitelky ozbrojených sil, až po první chvíle, kdy jsi se setkala s mojí drahou ženou a objala svá milovaná pravnoučata," napsal princ.

Meghan, Harry a královna Alžběta II.
Meghan, Harry a královna Alžběta II. | Foto: Reuters
11:55

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová vyhlásila na 26. září den smutku. "Bude to příležitost vzdát hold královně Alžbětě II. za její celoživotní službu Novému Zélandu," řekla Ardernová novinářům ve Wellingtonu. Ve stejný den se bude konat v katedrále svatého Pavla v novozélandském hlavním městě vzpomínkový obřad.

Tento týden se novozélandská premiérka, stejně jako předseda australské vlády Anthony Albanese, vydá do Británie, kde se zúčastní královnina pohřbu.

11:49

Král Karel III. poprvé v nové roli promluvil v parlamentu. Poděkoval zákonodárcům za projevy soustrasti a řekl, že chce mít Alžbětu II. za vzor.

11:42

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová řekla, že její vláda nebude po smrti britské královny Alžběty II. usilovat o to, aby se Nový Zéland stal republikou. Nový Zéland je jednou ze 14 zemí mimo Spojené království, kde je britský monarcha oficiální hlavou státu. Ardernová se domnívá, že se Nový Zéland nakonec republikou stane a že k tomu pravděpodobně dojde již za jejího života. Vláda má však podle premiérky nyní k řešení naléhavější záležitosti.

Změnu Nového Zélandu v republiku Ardernová již dříve podpořila. "Diskuse o této otázce ale není v blízké době na programu vlády. Nepovažuji to za naléhavou věc k řešení," prohlásila premiérka.

10:18

Londýn se chystá na příval truchlících, kteří budou chtít osobně vzdát hold zesnulé královně Alžbětě II. Rakev bude veřejně vystavená od středy do pondělí v historickém sále parlamentu, kam podle odhadů zamíří přes 750 tisíc lidí, napsal deník The Times. Podle něj budou fronty před parlamentem dlouhé několik kilometrů a čekat se v nich bude až dvacet hodin, na pořádek bude v metropoli dohlížet na 10 tisíc policistů.

08:33

Po úmrtí královny Alžběty II. Britové spekulovali mimo jiné o tom, kdo se postará o její milované psy corgi. Bulvární list The Daily Mirror tvrdí, že se o ně přihlásil královnin syn Andrew a jeho bývalá manželka Sarah Fergusonová. Právě Andrew a jeho dcery, princezny Eugenie a Beatrice, dva nejmladší psy královně loni darovali, aby jí pomohli překlenout těžké období po smrti manžela, prince Philipa.

06:42

Brazilský prezident Jair Bolsonaro přijal pozvání na pohřeb britské královny Alžběty II. Agentuře Reuters to sdělilo brazilské ministerstvo zahraničí. Státní pohřeb britské panovnice proběhne v pondělí 19. září v londýnském Westminsterském opatství.

Jair Bolsonaro.
Jair Bolsonaro. | Foto: Reuters
06:23

Ruský prezident Vladimir Putin se přidal k zástupům jiných státníků a vyjádřil Británii soustrast nad smrtí královny Alžběty II. Její ztrátu označil za nenahraditelnou. Pohled Kremlu na nového krále Karla III. ale není příliš přívětivý.

18:19

Posledního rozloučení s britskou královnou Alžbětou II. se za Českou republiku zúčastní premiér Petr Fiala (ODS). Rádiu Frekvence 1 to dnes řekl prezident Miloš Zeman. Hlavě státu lékaři létat zakázali kvůli vyživovací sondě. Státní pohřeb britské panovnice Alžběty II. bude v pondělí 19. září v londýnském Westminsterském opatství.

17:10

Smuteční kolona s rakví královny Alžběty II. přijela do Edinburghu. Jde o první část poslední cesty zesnulé panovnice, která zemřela ve čtvrtek na svém skotském venkovském sídle Balmoral. Ostatky královny budou dnes uloženy v paláci Holyroodhouse, v pondělí rakev s procesím zamíří do katedrály svatého Jiljí (St. Giles). Tam se s Alžbětou II. bude moci rozloučit veřejnost.

16:52

Britská královna Alžběta II. do Česka přijela poprvé a naposledy na jaře roku 1996. Prošla se po Karlově mostě a Staroměstském náměstí. Podívejte se na fotografie královny v Česku.

15:32

Královskou proklamaci v Edinburghu přečetl hlavní skotský herold na náměstí před parlamentem poté, co městem prošel průvod členů skotské gardy a oddíl královských lučištníků. Po závěrečném zvolání "Bože, ochraňuj krále" zazněly salvy z děla.

Podobnou choreografii měly ceremonie před Cardiffským hradem ve Walesu a před zámkem Hillsborough nedaleko Belfastu, který je oficiálním severoirským sídlem královské rodiny.

15:29

Karel III. byl dnes slavnostně prohlášen králem i ve zbylých třech částech Spojeného království mimo Anglii - tedy ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku. Podle pravidel se tam proklamace o nástupu nového monarchy veřejně četla den poté, co zazněla z balkonu Svatojakubského paláce v Londýně. V Severním Irsku se ceremonie nezúčastnili členové strany Sinn Féin, která je zastáncem znovusjednocení irského ostrova.

14:03

Rakev s královnou Alžbětou II. putuje ze zámku Balmoral na Skotské vysočině do Edinburghu. I když tam průvod dorazí až za několik hodin, už teď se na místě scházejí davy lidí, kteří se chtějí s panovnicí rozloučit.

Davy lidi čekají, aby se rozloučily s královnou Alžbětou II.
Davy lidi čekají, aby se rozloučily s královnou Alžbětou II. | Foto: Reuters
11:51

Státní pohřeb královny Alžběty II. se uskuteční v londýnském Westminsterském opatství 19. září. Nový král Karel III. vyhlásil na ten den státní svátek. Očekává se, že panovnici do té doby přijdou vzdát hold miliony lidí.

11:51

V Edinburghu projede dnes kolona s rakví i kolem budovy parlamentu, kde ji bude sledovat mimo jiné skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Rakev pak bude umístěna v Trůním sále paláce Holyrood, který je oficiálním skotským sídlem britského panovníka. V pondělí bude rakev ve smutečním průvodu převezena do edinburské katedrály svatého Jiljí, kde se královně Alžbětě II. bude moci poklonit veřejnost, a následně bude letecky přepravena do Londýna.

11:42

Smuteční kolona vezoucí rakev s královnou Alžbětou II. se vydala ze zámku Balmoral na Skotské vysočině na šestihodinovou cestu do paláce Holyrood v Edinburghu. Královnu na poslední cestě doprovází její dcera, princezna Anne.

Kolonu sedmi černých automobilů vede policejní motocykl následovaný pohřebním vozem. Dubovou rakev, která byla dosud uložena v tanečním sále Balmoralu překrytá královskou standartou, do něj vložilo šest správců. Kolona na 280 kilometrů dlouhé cestě do Edinburghu projede skotskými městy i vesnicemi včetně Aberdeenu, Dundee a Perthu.

V první vesnici Ballater na královnu za zábranami v naprostém tichu čekaly stovky lidí, kolona při průjezdu zpomalila. Truchlící do cesty vozům házejí květiny a před místním kostelem se k poslednímu rozloučení shromáždili představitelé místní správy a církve.

V první vesnici Ballater na královnu za zábranami v naprostém tichu čekaly stovky lidí, kolona při průjezdu zpomalila.
V první vesnici Ballater na královnu za zábranami v naprostém tichu čekaly stovky lidí, kolona při průjezdu zpomalila. | Foto: Reuters
11:15

Kolona vezoucí rakev s královnou Alžbětou II. vyrazila ze zámku Balmoral na Skotské vysočině na šestihodinovou cestu do paláce v Edinburghu.

07:09

Britský král Karel III. byl na slavnostních ceremoniálech prohlášen hlavou Austrálie a Nového Zélandu. Funkce převzal po své matce, královně Alžbětě II., která ve čtvrtek zemřela. Informovala o tom agentura AP.

Australský premiér Anthony Albanese předtím oznámil, že Austrálie bude za Alžbětu II. držet 22. září den smutku. Ve čtvrtek Albanese společně s generálním guvernérem Davidem Hurleym odcestuje do Londýna, aby se 19. září zúčastnil královnina pohřbu, a 21. září se vrátí zpátky do Austrálie.

20:54

Karel III. se poté, co byl prohlášen králem a v Buckinghamském paláci přijal představitele britské vlády, vrátil do svého sídla Clarence House. Přivítaly jej davy lidí. 

19:58

Pokud Česko obdrží pozvání na pohřeb Alžběty II., pak se teprve bude rozhodovat, kdo zemi bude reprezentovat, sdělil ČTK ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Účast se podle něj totiž může týkat například pouze členských zemí Commonwealthu a spřízněných královských rodin.

To, že se pohřbu plánují zúčastnit, už avizovali mimo jiné americký prezident Joe Biden, francouzský prezident Emmanuel Macron či japonský císař Naruhito.

18:14

Pohřeb zesnulé Alžběty II. se bude konat v pondělí 19. září, potvrdil Buckinghamský palác. Její tělo převeze z Edinburghu RAF v úterý 13. září a doprovodí jej jediná dcera královny, princezna Anna. Rakev dorazí do Buckinghamského paláce ve 20 hodin greenwichského času za přítomnosti krále Karla III. a jeho choti. 

18:05

Generální guvernérka Kanady Mary Simonová prohlásila Karla III. kanadským králem. Jedná se o první ženu domorodého původu, která tuto funkci zastává, a v zemi bude krále zastupovat. Na slavnostní ceremoniál dorazil také kanadský premiér Justin Trudeau se svým synem. 

17:58 Princ William

Princ William zveřejnil na sociálních sítích prohlášení, v němž uvedl, že "věděl, že tento den jednou přijde". Přesto podle jeho slov bude trvat, než mu život bez jeho babičky bude připadat skutečný. "Uctím její památku tím, že budu podporovat svého otce, krále, jak jen to půjde," napsal. 

15:22

Členové královské rodiny odjeli na soukromou mši do farního kostela Crathie Kirk poblíž skotského zámku Balmoral, kde královna zemřela. Chybí mezi nimi král Karel III. a princové Harry a William, kteří Balmoral včera opustili. 

15:17 Liz Trussová.

Někteří členové britského parlamentu včetně premiérky Liz Trussové slíbili na mimořádném zasedání věrnost novému králi Karlu III. Jedná se o poslední zasedání dolní komory až do konce státního smutku, který potrvá celkem 17 dní od královnina úmrtí. 

13:33

Prezident Miloš Zeman zaslal dopis novému králi Karlu III. Popřál mu hodně sil a úspěchů v nelehké době. Zároveň ho pozval na opětovnou návštěvu České republiky.

11:43

Expert na britskou královskou rodinu Jindřich Forejt pro Českou televizi podotkl, že Karel III. během svého proslovu několikrát zopakoval, že bude sloužit Británii až do smrti. Tím v podstatě vyloučil svou případnou abdikaci.

11:39

Den pohřbu panovnice Alžběty II. bude ve Velké Británii státním svátkem, rozhodla Nástupnická rada.

11:36

"Za to, že koruně a mně, jakožto hlavě státu, nadále zachováte svou přízeň a podporu, budu vykonávat tento těžký úkol, který mi spočinul na ramenou. A já jsem odhodlán mu věnovat zbytek svého života a budu se modlit za podporu a vedení všemocného Pána," uvedl Karel III. během pronášení přísahy o zachování Skotské církve.

Foto: Reuters
11:30

"Pro nás všechny, pro rodinu, království a také širší rodinu národů, jejíž jsme součástí, byla moje matka příkladem celoživotní lásky a sebeobětování," uvedl dále britská panovník. "Vláda mojí matky byla ve znamení oddanosti, a i když jsme smutní, tak jí děkujeme za tento nesmírně oddaný život a jsme si vědomi, jaké z toho vyplývá pro nás dědictví a jakou poneseme nyní zodpovědnost za svrchovanost našeho království, která nyní přešla na mne," řekl.

Dodal, že se ujme těchto povinností a bude se snažit následovat matčin příklad. "A budu podporovat ústavní vládu a usilovat o blaho a prosperitu všech národů naší říše a také celého Společenství národů," prohlásil dále Karel III. Dodal, že ho zároveň povzbuzuje podpora jeho manželky.

Foto: Reuters
11:28

"Je mou slavnostní povinností, abych vám bohužel oznámil smrt své matky, královny. Vím, jak vy a celý národ, a řekl bych i celý svět se mou soucítí v této nenapravitelné ztrátě, kterou jsme všichni utrpěli," prohlásil Karel III. "Je pro nás největší útěchou, že jsme se setkali se soucitem, který vyjadřuje tolik našich bratří a sester, s takovou obrovskou podporou a soucítěním. To se vztahuje na celou naši rodinu, která utrpěla tuto ztrátu," dodal během ceremoniálu.

11:27

Mezi zúčastněnými byli i bývalí britští premiéři včetně Borise Johnsona, který odevzdal svou rezignaci ještě do rukou královny tento týden v úterý. Po jeho boku stáli i další expremiéři Konzervativní strany Theresa Mayová, David Cameron a John Major a labouristé Tony Blair a Gordon Brown. Přítomni byli i současní lídři opozice.

Po prohlášení plným sálem zaznělo oslavné "Bože, ochraňuj krále". Karel III. se účastní až druhé části zasedání. Mimo jiné pronese přísahu o zachování Skotské církve.

Foto: Reuters
11:18

Nyní skončila první fáze ceremoniálu bez přítomnosti Karla III., jehož se zúčastnily i významné osobnosti britské politické scény. Při ní došlo k podpisu takzvaných nařízení Nástupnickou radou.

V druhé části bude čtena proklamační listina již za přítomnosti krále, popsal pro Českou televizi odborník na královský protokol Jindřich Forejt. Karel III. mimo jiné pronese přísahu o zachování Skotské církve.

11:12

Prohlášení první podepsal William, princ z Walesu a nástupník trůnu, následovaný královnou manželkou Camillou a britskou premiérkou Liz Trussovou. Karel III. se stal králem automaticky ihned po smrti Alžběty II., dnešní ceremoniál to oficiálně potvrdil.

11:06

Nástupnická rada právě ohlásila úmrtí královny Alžběty II. a prohlásila Karla III. novým britským králem. Oznámení poprvé v historii vysílá televize.

10:52

První veřejný projev nového britského krále Karla III. měl osobní tón a byl plný emocí, panovník při něm ukázal svou majestátnost, píše dnes britský tisk. Král promluvil k Britům v projevu přenášeném televizními stanicemi v pátek večer, den poté, co po sedmi desetiletích na trůnu zemřela jeho matka, královna Alžběta II.

Proslov Karla III. a jeho fotografie zaplnily titulní stránky všech britských novin. "I přes zármutek se už král Karel III. obrátil k povinnostem panovníka," píše bulvární list Daily Express o králi, který ukázal svou "majestátnost". Po desetiletích příprav na roli panovníka obstál na výbornou, uvádí víkendová edice listu.

Král hovořil vřele, píší The Times, a v překvapivě důvěrném proslovu byl upřímný, uvádí další bulvární list Daily Mail. O blízkosti k posluchačům a upřímnosti proslovu Karla III. píše i The Daily Telegraph, podle kterého byla řeč tou nejosobnější, jakou kdy jakýkoliv britský panovník pronesl.

Karel III. v "dojemném" proslovu dokázal, že zvládne zaplnit prázdné místo po královně, napsal The Sun. Podle listu byl projev "plný lásky", a to nejenom k jeho matce, ale i k manželce Camille a oběma synům. Když hovořil o Alžbětě II., byl plný emocí, uvedl list The Guardian.

10:28

Karel III. bude oficiálně prohlášen britským králem v 10 hodin tamní času, informoval Buckinghamský palác, tedy již v 11:00 hodin SELČ. Schůzi takzvané Nástupnické rady bude možné sledovat živě.

09:50

Před bránu a do okoli paláce v Londýně nosí lidé květiny, ale také osobní vzkazy určené Alžbětě II. Vlajky, které jsou po celé zemi kvůli úmrtí královny stažené na půl žerdi, se ale dnes na oslavu nástupu nového panovníka Karla III. na 26 hodin vrátí na své původní místo.

Foto: Reuters
09:09

Před Buckinghamským palácem se i v sobotu shromažďují lidé, kteří chtějí uctít památku zesnulé královny Alžběty II.

Foto: Reuters
08:47

Královna Alžběta II. byla pro Británii symbolem stability. Ačkoliv si současný král Karel III. v posledních letech získal důvěru veřejnosti, bude muset monarchii zmodernizovat a přivést do 21. století, vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz Ondřej Kubáček, který pracoval v Buckinghamském paláci a osobně se setkal s bývalou panovnicí.

07:26

Británie dnes pokročí ve složitém procesu, který následuje po úmrtí panovníka, a Karel III. bude oficiálně prohlášen novým králem. Ačkoli titul získal nejstarší syn královny Alžběty II. ihned po jejím čtvrtečním úmrtí, nyní musí tento krok potvrdit takzvaná Nástupnická rada, která se sejde v londýnském Svatojakubském paláci. Prohlášení o nástupu nového vladaře se pak bude číst i v budově londýnské Královské burzy.

Nástupnická rada se sejde v 11:00 SELČ a poprvé v historii bude možné její zasedání sledovat v televizním přenosu. O hodinu později se prohlášení o novém králi bude číst z balkónu Svatojakubského paláce. Totéž prohlášení pak zazní i v budově královské burzy. 

Nástupnické rady se smí účastnit všichni členové Státní rady (Privy Council), který je hlavním poradním orgánem panovníka. Tento orgán má ale nyní přes 700 členů, a tak byly vybrány pouze dvě stovky z nich, kteří byli na zasedání pozváni. Předsedat mu bude Penny Mordauntová.

Král se bude účastnit až druhé části zasedání, a to společně s chotí Camillou a nejstarším synem, princem Williamem. Mimo jiné pronese přísahu o zachování Skotské církve.

Odpoledne se pak sejde parlament, který vzdá hold zesnulé královně.

07:19

Australský premiér Anthony Albanese dnes uctil památku britské královny Alžběty II. položením věnce k její soše u budovy parlamentu v Canbeře, a poznamenal, že Australané truchlí "nad obrovskou ztrátou". Informuje o tom agentura Reuters.

Albanese, generální guvernér David Hurley a další hodnostáři prošli parlamentem na Královninu terasu, kde položili květinové věnce k bronzové soše Alžběty II. Britská panovnice odhalila tuto sochu v roce 1988, když navštívila Austrálii, aby otevřela novou budovu parlamentu.

Po dnešním ceremoniálu, který se uskutečnil v tichosti, Albanese zhodnotil projev nového krále Karla III., v němž uctil památku zesnulé panovnice jako královny i jako matky, jako mimořádně odpovídající. "Tolik Australanů vzdalo dojemné pocty a truchlí nad touto obrovskou ztrátou," dodal australský premiér.

07:18

Japonský císař Naruhito se plánuje zúčastnit pohřbu britské královny Alžběty II., napsala dnes japonská tisková agentura Kjódó s odvoláním na vládní zdroje. Podle televize Asahi účast zvažuje také japonský premiér Fumio Kišida. Alžběta II. byla nejdéle vládnoucím monarchou v britských dějinách. Zemřela ve čtvrtek ve svém skotském letním sídle Balmoral ve věku 96 let.

Pro císaře Naruhita to bude první zahraniční cesta od jeho nástupu na trůn v květnu 2019. Císařovna Masako také vyjádřila přání zúčastnit se pohřbu britské panovnice a japonská vláda jejich cestu organizuje, uvedly televize NTV, TBS a další média s odvoláním na vládní zdroje.

19:37

Americký prezident Joe Biden oznámil, že se osobně zúčastní pohřbu královny Alžběty II. Datum pohřbu dlouholeté britské panovnice zatím nebylo oficiálně oznámeno, ale mohl by se konat zřejmě v pondělí 19. září, uvádí světové agentury.

19:28

Ve svém zármutku čerpejme příklad zářný z mé milované matky. Jménem celé své milované rodiny mohu nabídnout srdečné díky za vaši soustrast a podporu, znamená to pro mne víc, než mohu vyjádřit, poděkoval král za projevy soustrasti.

Má drahá maminko, ty teď započínáš svou poslední velkou cestu, aby ses připojila k mému drahému otci. Děkuji ti za tvou lásku a oddanost naší rodině a také rodině národů, kterým jsi sloužila s takovou pílí po celá ta léta. Ať ti andělé zpívají na cestě k tvému věčnému odpočinku, uzavřel Karel III.

19:21

Rovněž nastal čas změny pro mou rodinu a mou drahou ženu Camillu, která se také věnuje po celou dobu, co je se mnou, s milující péčí veřejné službě a nyní se stává mou královnou-chotí. Vím, že požadavky její nové role budou odpovídat její neochvějné povinnosti, na kterou velmi spoléhám, zmínil v projevu král. 

Můj nástupce William převezme skotské tituly, které pro mě velmi znamenaly, nastoupí po mně jako vévoda z Cornwallu a převezme zodpovědnost za Cornwallské vévodství. Pět desetiletí jsem tyto povinnosti konal já a jsem velmi hrdý, že ho dnes mohu jmenovat také princem z Walesu. Cornwall je země, na niž jsem byl velmi hrdý a je mi ctí, že jsme mohl být jejím vévodou, řekl Karel III.

Princ a princezna z Walesu budou nadále inspirovat a vést celostátní rozhovory, aby se jim podařilo dostat ty, kteří jsou na okraji společnosti, do jejího středu tak, abychom jim mohli poskytnou životodárnou pomoc. Chci též vyjádřit lásku Harrymu a Meghan, kteří nyní budují své životy v zámoří, dodal nový král. 

19:17

Slavnostně slibuji, že v době, kterou mi Bůh ještě dá, budu podporovat ústavní principy, které jsou v samém nitru našeho národa, ať už žijete kdekoli ve Spojeném království či v teritoriích po celém světě, ať je váš původ či víra jakákoli, budu vám sloužit loajálně, s úctou a láskou, tak jak jsem to činil celý život, pronesl Karel III.

Můj život se nyní změní, neboť nyní na sebe vezmu novou zodpovědnost. Již nebudu moci tolik času a energie věnovat všem dobročinným společnostem a tématům, na kterých mi záleží, avšak tato práce bude pokračovat v rukou jiných, řekl král. 

19:15

Když královna nastoupila na trůn Velké Británie, svět se musel vypořádat s tím, co zůstalo po 2. světové válce, se všemi útrapami a také s minulostí. Za těch uplynulých 70 let jsme viděli, že naše země má kulturu mnoha náboženských vyznání i národů, mnoho se toho změnilo během její vlády, ale přes všechny změny a výzvy náš národ prosperoval a vzkvétal. Naše hodnoty setrvaly a musí setrvat. Role a povinnosti monarchie rovněž setrvávají, tak jako zodpovědnost a vztah monarchy k anglikánské církvi, řekl ve svém projevu král.

19:13

V její životní službě jsme viděli, jak věrně miluje tradici, ale jak se současně velmi intenzivně věnuje i pokroku. Viděli jsme lásku a obdiv, které inspirovala a to byla značka její vlády. Každý člen mé rodiny může dosvědčit, že spojovala tyto vlastnosti s vřelostí, humorem a neomylnou schopností vidět v lidech vždy to nejlepší, řekl na adresu své matky Karel III.

Vzdávám hold památce své matky a ctím její život naplněný službou. Vím, že její úmrtí působí velký zármutek mnohým z vás a sdílím s vámi všemi její ztrátu, která je nezměřitelná, dodal.

19:06

Dnes obnovuji slib celoživotní služby. Kromě osobního zármutku, který pociťuje celá moje rodina, sdílíme s mnohými s vámi ve Velké Británii a v dalších zemích, kde byla královna hlavou státu, v Commonwealthu i po celém světě, velmi hluboký vděk za více než 70 let, v nichž moje matka jako královna sloužila lidem tolika národů a zemí, uvedl Karel III. ve svém projevu. 

Když bylo královně 21, v den svých narozenin vysílala z Kapského města do Společenství národů a řekla, že svůj život, ať už bude dlouhý, nebo krátký, zasvětí službě lidu. Bylo to více než slib, byl to hluboký osobní závazek, který pak charakterizoval celý její život. Obětovala se kvůli povinnosti a její obětavost byla neochvějná v dobách změny, pokroku, v dobách radosti, oslav, i v dobách smutku a ztráty, dodal král.

Britský král Karel III. během svého prvního projevu ve funkci v pátek 9. září 2022
Britský král Karel III. během svého prvního projevu ve funkci v pátek 9. září 2022 | Foto: Reuters
19:03

Dnes k vám hovořím s pocity hlubokého zármutku. Celý svůj život pro mě bylo Její Veličenstvo královna, má matka, příkladem a stejně tak pro celou naši rodinu, začal král Karel III. svůj projev k národu.

Vděčíme jí za její lásku, vlídnost, za její vedení, pochopení a příkladnost, je to obrovský dluh Královna Alžběta znamenala život dobře prožitý a nyní, když odešla, je velmi oplakávána, uvedl král.

18:46

Předsedkyně irské republikánské strany v Severním Irsku Mary Lou McDonaldová oznámila, že se těší na spolupráci s králem Karlem III., zároveň vyzvala irské nacionalisty, aby byli ohleduplní, když jejich unijní sousedí truchlí nad smrtí královny Alžběty.  

18:32

Královna před návštěvou Česka v roce 1996 neměla žádné zvláštní požadavky. Buckinghamský palác pro ni pouze přivezl vlastní automobil Rolls-Royce a Pražský hrad musel zajistit vůz od stejného výrobce i pro prince Philipa, vzpomíná tehdejší šéf hradního protokolu Miroslav Sklenář. Královnu vnímal jako velmi příjemnou a lidskou, ale zároveň jako velmi profesionální političku. Nového krále Karla III. označil za velmi přátelského, vzdělaného a sečtělého. 

17:55

Britská centrální banka kvůli úmrtí královny Alžběty odložila jednání o úrokových sazbách, které měla mít na programu příští týden. Jde o první odklad zasedání o měnové politice od doby, kdy se banka stala před 25 lety nezávislou.

17:38

Královna Alžběta II. byla v posledních týdnech plná života a její smrt přišla ve čtvrtek znenadání, popsal britský duchovní, který s panovnicí trávil čas na skotském zámku Balmoral. "Byl to pro mě obrovský šok, když jsem se dozvěděl, že je vážně nemocná, protože ještě o víkendu byla ve skvělé formě," uvedl pro list The Times farář skotské církve Ian Greenshields.

17:14 Liz Trussová.

Britská premiérka Liz Trussová dorazila do Buckinghamského paláce na audienci u nového panovníka Karla III. Král pronese první projev dnes večer.

17:11

Poslední zveřejněné fotografie královny Alžběty II. před její smrtí vznikly v úterý, kdy na její skotské sídlo Balmoral dorazila nová premiérka Liz Trussová, a jejich autorka Jane Barlowová nyní stanici Sky News popsala, že panovnice sice působila křehce, ale měla dobrou náladu a hodně se usmívala.

"Byla jsem tam samozřejmě kvůli tomu, abych vyfotografovala její setkání s novou ministerskou předsedkyní, ale podle mě je nejlepší snímek ten, kde stojí sama. A teď má samozřejmě ještě další význam," řekla Barlowová. Fotografka popsala i to, že s královnou před audiencí po britském způsobu prohodila několik slov o počasí, které bylo v úterý poměrně nevlídné a podle ní kontrastovalo s dobrou náladou, kterou panovnice zjevně měla.

Královna Alžběta II. a Liz Trussová na snímku pořízeném 6. září 2022.
Královna Alžběta II. a Liz Trussová na snímku pořízeném 6. září 2022. | Foto: Profimedia.cz
16:48

Zámek Balmoral ve Skotsku patřil mezi nejmilejší místa královny Alžběty II. Sídlo s obřími pozemky a několika dalšími nemovitostmi využívala k relaxaci a pobytu v přírodě. Od července do října v něm trávila většinu svého času, oficiální návštěvy v něm přijímala jen výjimečně. Právě díky nim si dnes ale můžeme alespoň trochu představit, jak zámek vypadal uvnitř.

16:47

Nad Buckinghamským palácem zavlála královská standarta poté, co král Karel III. vstoupil do budovy poprvé jako vládnoucí monarch. Vlajka vlaje vždy, když je v rezidenci panovník, a nikdy není pověšena na půl žerdi, ani po královnině smrti.

Nad Buckinghamským palácem zavlála královská standarta.
Nad Buckinghamským palácem zavlála královská standarta. | Foto: Reuters
16:42

"Byla neuvěřitelným služebníkem národa. Neúnavně dávala příklad služby a povinnosti a zkrátka jsme chtěli chtěli přijít a vzdát jí hold," řekla o královně Tracy, která do Londýna společně s manželem Neilem přicestovala z hrabství Wiltshire. "Byla ve vysokém věku a věděli jsme, že je křehká. Ale myslím, že jako země jsme možná doufali, že by mohla ještě chvíli vydržet," dodala.

16:41

Zástupy lidí z různých koutů Británie i ze zahraničí, od dětí až po seniory, dnes s kyticemi v rukách mířily k Buckinghamskému paláci, aby vzdaly hold zesnulé britské královně Alžbětě II. Někteří z nich mluvili o šoku a těžko pochopitelné situaci, když popisovali své pocity po úmrtí panovnice, "která tady vždycky byla". "Je to, jako byste ztratil člena vlastní rodiny," řekla ČTK jedna z truchlících.

16:38

Lidé, kteří si přejí vyjádřit rodině soustrast nebo se rozloučit s královnou Alžbětou II., mohou podepsat kondolenční knihu na internetu. Odkaz na ni je zveřejněn na stránkách královské rodiny.

16:17

Král Karel III. se před Buckinghamským palácem s davem zdravil, řadě z lidí, kteří na něj už od čtvrtka čekali, potřásl rukou. Jedna žena se na nového krále dokonce vrhla a políbila ho, což je jasné porušení protokolu, král ale incident nijak nekomentoval. Tak přímý kontakt s poddanými by za královny Alžběty II. byl naprosto nemyslitelný.

16:10

Jeden den smutku kvůli smrti královny Alžběty II. na dnešek vyhlásila i Kuba, kde vládne komunistická strana. Na veřejných budovách jsou vlajky vyvěšeny na půl žerdi. Podle prezidenta Miguela Díaze-Canela, který vyjádřil svůj hluboký zármutek nad smrtí panovnice, Alžběta II. "udržovala s Kubou ohleduplné vztahy a přispěla k posílení vazeb mezi našimi státy a národy".

16:08

Král Karel III. vstoupil do Buckinghamského paláce, poprvé jako král. Doprovázela ho jeho žena Camilla. Před palácem ho pozdravily davy příznivců, s několika z nich si i potřásl rukou.

Král Karel III. se svou ženou Camillou vstupuje do Buckinghamského paláce. Poprvé jako král.
Král Karel III. se svou ženou Camillou vstupuje do Buckinghamského paláce. Poprvé jako král. | Foto: Reuters
16:01 Liz Trussová.

Ještě dnes se s novým králem Karlem III. setká premiérka Liz Trussová, která se ministerskou předsedkyní stala před asi 72 hodinami. Bude to velký okamžik pro Velkou Británii, protože se v podstatě současně mění hlava státu i politické vedení země, všímá si stanice BBC.

15:56

Všechny texty, galerie, grafiky i zajímavosti ze života královny Alžběty II. i nejnovější vývoj kolem předání moci královi Karlovi III. najdete na Aktuálně.cz na jednom místě.

15:42

Při příjezdu k Buckinghamskému král Karel III. vystoupil z vozu a potřásl si rukou s desítkami lidí, přijal jejich vyjádření soustrasti, a prohlédl si množství květin, které Britové k paláci položili na počest zesnulé panovnice.

Davy shromážděné před palácem Karla III. hlasitě zdravily a někteří lidé zpívali hymnu Bůh ochraňuj krále, uvedla agentura Reuters. Lidé se před Buckinghamským palácem začali scházet už ve čtvrtek odpoledne, ještě před oficiálním oznámením o skonu panovnice.

15:33

Dav přivítal krále Karla před Buckinghamským palácem. 

15:25

Kvůli úmrtí britské královny Alžběty II. nepřijede na chystanou návštěvu do Česka přespříští týden syn zesnulé panovnice, princ Edward. V pátek to řekla mluvčí Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu v Česku Nikola Zamcová. Princ Edward podle ní měl přijet do Česka  na dva dny, a to 20. a 21. září.

15:25

Král Karel III. s chotí přijel do Buckinghamského paláce. Před branami se pozdravil s truchlícími lidmi.

14:59

Král Karel a královna Camilla dorazili do Londýna. Nyní míří do Buckinghamského paláce. 

Nový panovník Velké Británie Karel III. míří do Buckinghamského paláce.
Nový panovník Velké Británie Karel III. míří do Buckinghamského paláce. | Foto: Reuters
14:48

Karel III. bude oficiálně prohlášen králem v sobotu dopoledne. Poprvé v historii událost přenese televize, píše BBC. 

Foto: Reuters
14:44

Známý biolog David Attenborough zavzpomínal na královnu Alžbětu II., vyzvedl její smysl pro humor a schopnost, aby se každý v její přítomnosti cítil uvolněně. "Ani na moment jste ale nezapomněli, že jste v přítomnosti někoho, kdo ochotně přijal velkou zodpovědnost a oddal svůj život službě národu. Celý národ truchlí," prohlásil. 

Královna Alžběta II. a biolog David Attenborough.
Královna Alžběta II. a biolog David Attenborough. | Foto: Reuters
14:34

Dánská královna Margrethe II. se rozhodla zrušit velkou část akcí plánovaných o tomto víkendu na oslavu jejího 50. výročí nástupu na trůn. Důvodem je čtvrteční úmrtí britské královny Alžběty II. Informoval o tom dnes dánský královský palác.

Dvaaosmdesátiletá Margrethe II. je nyní nejdéle vládnoucí panovnicí v Evropě. Mluvčí dánského královského paláce Lene Ballebyová uvedla, že zrušeno bude plánované sobotní vystoupení královny na balkoně paláce Amalienborg v centru Kodaně, odkud měla Margrethe II. pozdravit zástupy příznivců, a také jízda Kodaní v kočáře taženém koňmi.

Dánská královna Margrethe II. bude s Netflixem spolupracovat na adaptaci fantasy novely.
Dánská královna Margrethe II. bude s Netflixem spolupracovat na adaptaci fantasy novely. | Foto: ČTK
14:29

Děti prince Harryho, Archie a Lilibet, mohou nyní používat označení princ a princezna. Tituly získali jako děti potomka krále, píše BBC.

14:20

Tři dny oficiálního smutku vyhlásilo kvůli úmrtí britské královny Alžběty II. ode dneška vedení madridského regionu. Jeho šéfka Isabel Díazová Ayusová, která je z pravicové Lidové strany (PP), si tím vysloužila kritiku levicových oponentů, informují španělská média.

"Považujeme to za neadekvátní," řekla k tomuto kroku šéfka frakce levicové formace Unidas Podemos v regionálním madridském parlamentu Carolina Alonsová. Podle ní je nepatřičné takto uctívat cizího monarchu, který měl jen málo společného s madridským regionem.

Kritiku si šéfka Ayusová vysloužila i od některých svých voličů. Na sociálních sítích jí někteří vyčetli, že vzdává hold zemi, která "okupuje část španělského území" (s odkazem na Gibraltar, který je britský a o nějž dlouhodobě obě země vedou spory). Někteří také připomněli tisíce obětí covidu-19, včetně seniorů z madridských domovů důchodců, jimž podle nich madridské vedení žádnou oficiální poctu nevzdalo.

14:13

Británií zaznívá 96 salv na počest zesnulé královny Alžběty II., jedna za každý rok života panovnice. Střílí se v Londýně i na Gibraltaru.

14:09

"Byla nejlepším státníkem a diplomatem ze všech," řekl v parlamentu bývalý premiér Boris Johnson. Připomněl její schopnost vést a povzbudit národ, dát mu naději v těžkých časech, její humor i žerty během velkých mezinárodních akcí.

Boris Johnson u královny Alžběty II.
Boris Johnson u královny Alžběty II. | Foto: The Royal Family / Twitter
14:09

Královna Alžběta II. byla největším britským diplomatem a její oddanost povinnostem byla příkladem pro všechny, řekla premiérka Liz Trussová na dnešním zasedání dolní komory britského parlamentu věnovaném památce zesnulé panovnice. Byla nám oporou v těžkých časech, za pandemie covidu-19 nám dávala naději, dodala Trussová. Jejímu projevu předcházela společná minuta ticha, všichni poslanci jsou oblečení v černém, dění v parlamentu je živě přenášeno.

"Velmi jsem si cenila jejích moudrých rad a jsem ráda, že se se mnou velkoryse podělila o své hluboké zkušenosti s vládnutím, a to i v posledních dnech," řekla Trussová, kterou královna jmenovala do funkce v úterý. Díky Alžbětině vládě je Británie podle Trussové dynamickou zemí. Každý, kdo ji potkal, si to bude pamatovat po zbytek života a je ikonou i pro ty, kteří se s ní nikdy osobně nesetkali, řekla premiérka.

Foto: Reuters
14:01

Nástup krále Karla III. na trůn oživil v Austrálii a v bývalých britských koloniích v Karibiku výzvy k odmítnutí britského monarchy jako hlavy státu.

14:01

V centru Prahy se dnes v poledne rozezněl na památku britské královny Alžběty II. památeční Zvon #9801. Zvon udeřil 96krát, podle věku, ve kterém panovnice zemřela. Zvon rozezněli zvoníci ze spolku Sanctus Castulus, který výrobu zvonu inicioval.

"K uctění královny jsme se rozhodli dnes. Byla to významná panovnice, která spoluurčovala dění ve druhé polovině 20. století a v prvních dvou desetiletích toho současného," řekl předseda stolice Sanctus Castulus Ondřej Boháč.

13:57

Letadlo, kterým míří nový král Karel III. do Londýna, sleduje na serveru Flightradar.com víc než 100 tisíc lidí, píše BBC.

13:56

Vila Guardamangia na Maltě se kromě britských ostrovů jako jediná na světě může pyšnit tím, že ji královna Alžběta II. kdysi zvala svým domovem. Budovu, která je dnes v havarijním stavu, maltská vláda navrhuje opravit a proměnit v muzeum. Podívejte se, jak to v ní vypadá.

13:39

Nejdéle sloužící panovnice v historii Velké Británie během 70 let vládla patnácti premiérům. Poslední z nich, Liz Trussovou, jmenovala do funkce pouhé dva dny před svou smrtí. Podívejte se na historické snímky Alžběty II. s šéfy vlád Spojeného království.

13:37

Řadu zemí britského společenství Commonwealth čeká po smrti královny Alžběty II. rozsáhlá výměna mincí a bankovek. Na rozdíl od republik je totiž v monarchiích tradicí, že jsou na nich zobrazeni vládnoucí panovníci. Nově se tedy na platidlech nejenom Spojeného království, ale například i Kanady, Austrálie či Nového Zélandu začne objevovat Karel III., dříve známý jako princ Charles. Více v článku.

13:30

Alžběta II. byla největším britským diplomatem a její oddanost povinnostem byla příkladem pro všechny, řekla premiérka Liz Trussová v parlamentu.

13:30

Jedním z talentů zesnulé britské královny Alžběty II. bylo změnit nejmocnějšího z mužů v nadšeného fanouška. Osobně se sešla se 13 americkými prezidenty, kteří vládli za její éry, výjimkou byl pouze Lyndon B. Johnson. Ti z nich, kteří jsou stále naživu, se shodují, že se Alžběta II. svým přístupem vymykala mnoha světovým vůdcům. Nebylo to kvůli slávě, ale protože se v ní prezidenti setkávali se ztělesněním nejbližšího amerického spojence a později také s někým, kdo znal jejich předchůdce lépe než oni sami, napsal v materiálu o americko-britských vztazích za Alžbětiny vlády Politico. Nový britský král Karel III. může být podle tohoto serveru pro USA příliš politický.

Alžběta II. k udržení dobrých vztahů s USA nepoužívala žádnou tajnou zbraň. Ovlivnila prezidenty šarmem, schopností spřátelit se a udržet "speciální vztahy jako speciální". Alžběta uměla tuto mimořádnost promítnout nejen do vztahu k prezidentům, ale i k ostatním Američanům. Určující pro Brity její generace byla 2. světová válka a americký přínos v ní. Alžběta trávila dovolenou v zahraničí zřídka, ale pětkrát z toho v USA.

13:27

Král Karel III. nastoupil ve skotském Aberdeenu do letadla a míří do Londýna. 

13:27

Svět s odchodem britské královny Alžběty II. přišel o symbol stability. Po celý život pro ni stála na prvním místě služba, uvedl Karel Schwarzenberg.

13:12

V poledne britského času se na památku zesnulé královny Alžběty II. rozezněly zvony ve Westminsterském opatství, Katedrále svatého Pavla a na Hradě Windsor.

13:00

První proslov nového krále Velké Británie Karla III. proběhne v pátek v 19 hodin českého času, uvádí Financial Times.

12:56

Projevit soustrast členům královské rodiny po úmrtí královny Alžběty II. mohou lidé moci do kondolenční knihy v budově britského velvyslanectví v Thunovské ulici v Praze od dnešních 13:00 do 17:00. O víkendu pak bude kniha přístupná mezi 10:00 a 13:00, v následujících pracovních dnech od 10:00 do 16:00. 

12:49

Česká televize mění dnes svůj program a zařazuje dokumenty o královně Alžbětě II.

12:32

Nad smrtí královny Alžběty II. netruchlí celý svět. Zvlášť z Afriky se ozývá řada poměrně ostrých reakcí, upozorňuje stanice CNN. Alžběta se sice stala královnou právě během návštěvy Keni, ale pro většinu afrických zemí je symbolem brutální britské koloniální nadvlády. Sama navíc nikdy hrůzy kolonialismu nepřipustila ani se za ně neomluvila, i proto řada afrických osobností a politických stran odmítá nad jejím odchodem smutnit.

12:27

Natáčení seriálu Koruna (The Crown) bylo pozastaveno. "Koruna je milostným dopisem královně, nyní k tomu nemám co dodat, jen ticho a respekt. Očekávám, že na vyjádření respektu pozastavíme natáčení," uvedl tvůrce seriálu Peter Morgan.

Foto: Netflix
12:18

Nad smrtí britské královny Alžběty II. truchlí i Německo. Dnes to v mimořádném projevu prohlásil německý kancléř Olaf Scholz, který řekl, že vyjádřil soustrast britské premiérce Liz Trussové. Dodal, že Německo přeje novému králi Karlu III. sílu a štěstí.

"Británie ztratila svou královnu, svět osobnost století. Její vláda trvala více než 70 let, tedy polovinu věčnosti," řekl Scholz. Uvedl, že záběry truchlících nejen z Británie ukazují, jaké místo Alžběta měla v srdcích lidí. "Truchlí celý svět," řekl.

Již ve čtvrtek, kdy královský palác oznámil skon královny, označil Scholz Alžbětu II. za inspiraci pro miliony lidí včetně Němců. "Její nasazení pro německo-britské usmíření po hrůzách druhé světové války nezůstane zapomenuto," dodal.

12:03

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová novinářům řekla, že ji dnes krátce před 5:00 místního času vzbudila baterka, jíž jí svítil do ložnice policista, který jí přišel oznámit zprávu o smrti Alžběty II. Ta byla i oficiální hlavou novozélandského státu. "Poslední dny královnina života v mnoha ohledech zachycují to, kým byla. Pracovala až do konce ve prospěch lidu, který milovala," prohlásila Ardernová. Podle novozélandské premiérky byla Alžběta II. výjimečná žena, kterou si bude pamatovat díky jejímu smíchu.

12:02

Zármutek nad smrtí Alžběty II. dnes vyjádřil tibetský duchovní vůdce dalajlama. "Vzpomínám si, jak jsem v mládí v Tibetu viděl fotografie její korunovace v časopisech," napsal v kondolenčním dopise jejímu synovi králi Karlovi III. "Vaše matka prožila smysluplný život, který charakterizovala důstojnost, silný smysl pro povinnost a vřelé srdce, což jsou vlastnosti, jichž si všichni vážíme," dodal.

12:02

Dánská královna Margrethe II., která nastoupila na trůn před 50 lety a je nyní nejdéle vládnoucím monarchou v Evropě, označila Alžbětu II. za "výjimečnou postavu mezi evropskými panovníky a velkou inspiraci pro nás pro všechny". "Bude nám moc chybět," uvedla dánská královna v prohlášení. Královnin smysl pro povinnost a další kvality ocenili také švédský král Carl XVI. Gustaf, norský král Harald V. a finský prezident Sauli Niinistö.

11:59

ČTK informuje, že jméno nového následníka trůnu Charlese se bude do češtiny přepisovat jako Karel III., rozhodl Ústav pro jazyk český. Aktuálně.cz bude tento nový úzus respektovat.

11:54

Lidé se ve čtvrtek shromáždili před Buckinghamským palácem, kde přijali zprávu o královnině smrti. Podívejte se, jak to před oficiálním londýnským sídlem královny vypadalo.

11:26

Tři britské odborové organizace, které zastupují zaměstnance pošty a zaměstnance v dopravě, v reakci na úmrtí královny Alžběty II. zrušily všechny plánované protesty. Některé z nich měly začít dnes. Odbory kondolovaly královské rodině a uvedly, že budou respektovat oficiální období smutku, uvedla agentura Reuters.

Mimo jiné byla odvolána na dnešek ohlášená stávka zaměstnanců britské pošty požadujících zvýšení mezd v době vysoké inflace. Příslušné odbory podle stanice BBC uvedly, že "z respektu k její (královnině) službě zemi a z respektu k rodině" stávku ruší.

11:26

Někdejší jihoafrický prezident a bojovník proti apartheidu Nelson Mandela a zesnulá britská královna Alžběta II. se oslovovali křestními jmény, často si telefonovali a Mandela dal královně přezdívku Ta, která přišla v dešti (Motlalepula). V reakci na čtvrteční úmrtí britské panovnice to uvádí Mandelova nadace.

"Často si telefonovali, oslovovali se křestními jmény. Mandela byl anglofil a po propuštění z vězení pěstoval blízké vztahy s královnou. Přijal ji v Jihoafrické republice a při své návštěvě Anglie si neodepřel potěšení prozkoumat Buckinghamský palác," uvádí v popisu Mandelových vztahů k Alžbětě II. jeho nadace.

Královna přijela na státní návštěvu JAR v roce 1995 za mimořádného deště, jaký bývalá britská kolonie dlouho nezažila, a vysloužila si od Mandely přezdívku Motlalepula. Nadace se připojila k ohlasům na královninu smrt vzkazem hamba kahle - jdi v míru.

Britská královna Alžběta II. mu udělila vysoké státní vyznamenání - Řád sv. Jana.
Britská královna Alžběta II. mu udělila vysoké státní vyznamenání - Řád sv. Jana. | Foto: Aktuálně.cz
11:24

Na zesnulou britskou královnu Alžbětu II. intenzivně myslí cukrářka Jaroslava Londová, která před lety pro královnu jako dar k 90. narozeninám vytvořila bohatě zdobený několikapatrový perníkový výtvor. "Dostali jsme za něj poděkování, přišel nádherný dopis od královského šéfkuchaře, velmi si toho cením," řekla dnes ČTK Londová.

"Píše se tam, že Její Veličenstvo šéfkuchaře požádalo, aby napsal dopis a velmi poděkoval za krásný ručně zdobený perník, který jsme poslali. Také bylo v dopise uvedeno, že se královna vždy živě zajímá o regionální speciality a byla zaujata jemnými detaily," uvedla Londová. Cukrářka učí na Stření odborné školy Josefa Sousedíka ve Vsetíně, s darem pro královnu jí pomáhala dcera a žačka.

Čtvrteční skon královny byl pro Londovou šok. "Nemohla jsem z toho ani spát," uvedla cukrářka. Zvažuje nyní, že by vytvořila dílo ke korunovaci nového krále. "Ale musel by to být dlouhý proces přemýšlení, pokusím se o to," uvedla Londová.

11:22

Klišé, že končí jedna éra, jsou v tomto případě pravdivá, řekl ČTK k úmrtí britské královny Alžběty II. politolog z Masarykovy univerzity v Brně Petr Kaniok. Během svého vládnutí si podle něj utvořila obrovský respekt a fungovala v dobrém slova smyslu jako instituce britského politického systému. Od jejího nástupce Karla III. očekává, že bude spíše udržovacím panovníkem, hlubší změnu a reflexi předpokládá až s jeho následníkem.

Nyní čeká spíše větší diskuse o smyslu a funkčnosti monarchie. "Ale nepředpokládám, že by byl Karel III. třeba nějak výrazně aktivističtější než Alžběta II.," doplnil Kaniok. Mezinárodně podle něj změna na britském trůnu až takový dopad mít nebude. "Commonwealth byl a je přece jen spíše symbolické společenství než nějaká rigidní a efektivní organizace, kde by měl panovník Spojeného království výrazné exekutivní pravomoci," míní politolog.

11:20

Čtyři hodiny, které britská královna Alžběta II. v roce 1996 strávila v Brně, připadaly tehdejšímu tajemníkovi magistrátu Pavlu Loutockému jako půl roku - natolik byly hektické a náročné. Královnu pozval do Česka tehdejší prezident Václav Havel, který ji také v Brně doprovázel. Přípravy trvaly podle Loutockého několik měsíců. "Byly to dny a dny úmorné práce, řešilo se, kudy a kam královna půjde, prohlíželi jsme různé památky, různé trasy, zvažovalo se bezpečnostní hledisko," popsal přípravu Loutocký.

Alžběta II. pak za přísných bezpečnostních opatření vyrazila do ulic. "Náměstí Svobody bylo snad ještě více plné než v roce 1989," zavzpomínal Loutocký. Nepřišli jen Brňané, ale také lidé odjinud, například skauti nebo členové tělovýchovné jednoty Orel.

Na královnu vzpomíná Loutocký každopádně v dobrém. "Upřímně řečeno, nebyl čas ani prostor na nějaké velké hovory, ale chování Jejího Veličenstva, co si pamatuji, bylo velice příjemné a přátelské," popsal.

11:04

Skutečnost, že britská královská rodina si pro oznámení o smrti královny Alžběty II. jako první kanál zvolila Twitter, dokládá, jak hluboce se změnil její přístup ke komunikaci, napsala dnes agentura Bloomberg. Tento posun byl podle ní viditelný zejména v posledních letech, kdy se z Windsorů, známých svojí okázalostí a dodržováním tradičních postupů, stali šikovní uživatelé sociálních sítí.

V 19:30 středoevropského času oznámila skutečnost královská rodina prostřednictvím svého účtu na Twitteru @RoyalFamily, o minutu později pak na této sociální sítí zveřejnila prohlášení Buckinghamského paláce britská agentura Press Association, o další minutu později totéž na Twitteru udělala veřejnoprávní stanice BBC. Ve 20:04 SELČ pak Buckinghamský palác na této sociální síti vydal prohlášení krále Karla ke smrti své matky.

Bloomberg píše, že tweet z účtu královské rodiny, který přeposlalo skoro 960 tisíc uživatelů a 2,3 milionu ho označilo statusem "like", byl prvním krokem v desetidenním období smutku, na jehož konci bude královnin pohřeb ve Westminsterském opatství.

10:55

Státní pohřeb se ve Westminsterském opatství uskuteční nejpozději 18. září, následovat budou dvě minuty ticha, které bude držet celé království. Po hodinovém obřadu se velký smuteční průvod vydá do Hyde Parku, kde bude rakev přeložena z lafety do státního pohřebního vozu a odvezena do královského hradu ve Windsoru. Po průvodu Windsorem se bude konat smuteční obřad v hradní kapli svatého Jiří, během kterého bude rakev spuštěna do královské hrobky.

10:55

Rakev bude nejprve vozem dopravena z Balmoralu do paláce Holyroodhouse v Edinburghu, který je oficiálním sídlem britského panovníka ve Skotsku. Cesta po silnici trvá zhruba dvě a půl hodiny. Po zastávce pro vzdání holdu místními politiky bude cesta z paláce pokračovat po Královské míli do katedrály svatého Jiljí v Edinburghu. V ní se za účasti členů královské rodiny uskuteční první mše. Katedrála pak zůstane 24 hodin otevřená pro veřejnost, aby se lidé mohli rozloučit s panovnicí.

Do 500 kilometrů vzdáleného Londýna rakev přepraví letadlo a první zastávkou v metropoli bude Buckinghamský palác, sídlo královny. Po několika hodinách se rakev opět vydá na cestu a podle odhadu médií nejspíš na lafetě zamíří do sídla parlamentu ve Westminsteru. V hlavní hale parlamentu bude za dohledu čestné stráže rakev čtyři dny, aby se jí Britové mohli přijít poklonit. Otevřeno bude 23 hodin denně.

10:54

Truchlení nad rakví zesnulé královny Alžběty II. začne ve Skotsku, teprve poté bude rakev s pozůstatky letecky přepravena do Londýna. Pohřeb bude zhruba za deset dní ve Westminsterském opatství v Londýně, přesné datum zatím nebylo stanoveno. Královna pak spočine vedle svého manžela prince Philipa, který zemřel loni v dubnu. O přípravách a průběhu pohřbu informovaly server deníku The Guardian a server Times Now.

10:50

Titulní stránky novin den po smrti královny Alžběty II.

Titulní strany noviny po smrti královny Alžběty II.
Titulní strany noviny po smrti královny Alžběty II. | Foto: Reuters
10:44

Na půl žerdi visí britská vlajka i na budově, ve které zasedá poslanecká sněmovna. 

10:36

Královská rodina bude nad smrtí královny Alžběty II. truchlit ještě sedm dní po pohřbu, uvedl podle BBC Buckinghamský palác. Termín pohřbu ještě nebyl oznámen. 

10:32

Za velkou královnu ztělesňující pevnost Anglie označil Alžbětu II. francouzský deník Le Figaro. Podle listu Alžběta monarchii zmodernizovala, její pravidelná vystoupení k veřejnosti dodávala po sedm desetiletí rytmus britské společnosti. Alžběta byla podle listu historickou osobností už za života. Dokázala stmelit povinnosti monarchy s politickými i protokolárními úkoly, přičemž našla čas na svou vášeň pro koně i dostihy, kterou předala dceři a vnučce. Navzdory vlastní disciplíně nemohla zabránit rozpadu manželství svých dětí. Na závratné popularitě jí dokázala ubrat jedině smrt Karlovy první ženy Diany. O náklonnost Britů však nepřišla. Nechť ji všichni oplakávají, píše Le Figaro.

10:31

Podle francouzského listu Les Echos Alžbětina smrt způsobila Británii smutek a oslabila britskou korunu. Karel III. by si přál instituci monarchie soustředit pevněji kolem svých potomků. Ujme se koruny, avšak postrádá matčinu auru i charisma. Les Echos k článku o budoucnosti Británie připojil výsledek loňského průzkumu společnosti Ipsos Mori, který srovnal spokojenost Britů s prací královny, tehdejšího korunního prince Karla a jeho syna Williama. Karel v něm skončil jako poslední - s 61 procenty příznivců, William druhý se 73 procenty a Alžběta II. jednoznačně první s 82 procenty.

10:28

Královně dala sbohem dvojitá duha. Před Buckinghamským palácem se sešly tisíce lidí.

Královně dala sbohem dvojitá duha. Před Buckinghamským palácem se sešly tisíce lidí

0:42
Královně dala sbohem dvojitá duha. Před Buckinghamským palácem se sešly tisíce lidí. | Video: Reuters
10:27

Karla III. čeká jediný úkol - uspět a nezklamat, soudí francouzský deník Le Monde. Podle něj se očekává, že tento 73letý muž zajímající se o ekologická a sociální témata bude jiný monarcha než matka - modernější, možná více angažovaný. Je to muž složité povahy, někdy zesměšňovaný, od narození předurčený k vládnutí, avšak čekající desetiletí v předpokoji a v matčině stínu. Karlovým osudem i dramatem bude obstát po období matčiny vlády, jejímiž atributy bylo trvání, odolnost a smysl pro povinnost.

10:21

Co čeká Velkou Británii v pátek:

  • S prvním projevem vystoupí nový král Karel III. Čas jeho veřejného vystoupení zatím nebyl oznámen.
  • V poledne britského času se ve Westminsterském opatství, katedrále svatého Pavla a na hradě Windsor rozezní zvony. 
  • V jednu odpoledne bude na počest 96 let života královny Alžběty II. vypáleno 96 střel. 
  • Večer proběhne vzpomínková bohoslužba za královnu v katedrále svatého Pavla. 
10:17

Británie vstoupila do neznáma a už nikdy nebude stejná jako dřív, píše francouzský list Libération ke čtvrtečnímu úmrtí královny Alžběty II.

10:08

"Do konce našich životů už nebudeme mít královnu. Nikoho už neuvidíme vládnout tak dlouho, jako vládla ona. Tenhle den se píše historie," řekla stanici BBC jedna z žen, která přišla před Buckinghamský palác. "Byla tím, co dělá tuhle zemi tím, čím je. Je součástí naší národní identity," uvedl jeden z přihlížejících. 

09:47

Královna Alžběta II. byla prvním britským panovníkem, který navštívil Čínu.

09:45

Německý parlament na úvod dnešního zasedání uctil památku zesnulé britské královny Alžběty II. minutou ticha. Předsedkyně Spolkového sněmu Bärbel Basová panovnici označila za vzor a výjimečnou osobnost.

"Mnozí si nedovedou představit svět bez královny Alžběty II.," prohlásila Basová. "Byla královnou jednoho století," uvedla.

09:42

Vlajky na sídlech královské rodiny a všech vládních budovách visí na půl žerdi, s výjimkou královské standarty, která se nikdy nesvěšuje. 

Britská vlajka visí po smrti královny Alžběty na Buckinghamském paláci na půl žerdi.
Britská vlajka visí po smrti královny Alžběty na Buckinghamském paláci na půl žerdi. | Foto: Reuters
09:32

"Zprávu o úmrtí královny Alžběty II. jsem přijala s hlubokým zármutkem. Její smrt znamená konec jedné éry," uvedla někdejší německá kancléřka Angela Merkelová. "Neexistují slova, která by dokázala ocenit mimořádný význam královny, jejího smyslu pro povinnost, morálních principů, její oddanosti a důstojnosti, které po sedm desetiletí prokazovala Spojenému království, Evropě a světu," poznamenala.

Merkelová uvedla, že s vděčností vzpomíná na osobní setkání s královnou. A to včetně toho posledního v loňském roce na konci kancléřčiny 16leté vlády. Dodala, že všechna tato setkání považuje za nezapomenutelná. "V tuto chvíli myslím obzvláště na královskou rodinu a krále Karla III.," dodala.

V červenci 2021 přijala britská královna na audienci německou kancléřku Angelu Merkelovou.
V červenci 2021 přijala britská královna na audienci německou kancléřku Angelu Merkelovou. | Foto: Reuters
09:28

Poslanecká sněmovna v pátek uctila minutou ticha památku královny Alžběty II. Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) soudí, že Alžběta II. zůstane v paměti všech jako vzor oddanosti panovníka své zemi a podřízení blahu a potřebám své země. Pro předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) byla královna symbolem kontinuity a stability.

09:28

Deník Berliner Zeitung napsal, že smrt královny nebude znamenat konec monarchie, ačkoli zůstává otázkou, zda se některému z budoucích britských panovníků podaří inspirovat národ Spojeného království tak, jako se to povedlo královně. "Dala Británii lesk, který nemá obdoby. Její ztráta po šesti letech brexitového dramatu a na prahu zimy s rostoucí inflací a vyhrocenou energetickou krizí je to poslední, co Británie nyní potřebuje," uvedl deník. "Nejbolestivější na její smrti ale pro Brity může být vědomí, že ztratili více než jen panovnici," dodal.

09:26

"Ne, tato královna během svého dlouhého panování žádnou éru neutvářela - byla prostě vždy zde, důstojná, diskrétní, v časech dobrých i v časech zlých," napsal magazín Der Spiegel. Poznamenal rovněž, že ať již jsou krize jakkoli veliké a doba jakkoli nevypočitatelná, dynastie Windsorů zůstává stejně jako Alžběta II. po 96 let neochvějná. To rodina, jak Der Spiegel připomíná, symbolizovala společným focením v roce 2020. Na oficiálních snímcích jsou totiž zachyceny hned čtyři generace rodu - královna, její nástupce Charles, jeho syn William a jeho nejstarší syn George. "Dynastie je zajištěna, to je to poselství," dodal magazín k fotce.

09:24

"Nastoupila na trůn v době, kdy se britské impérium rozpadalo, a propůjčila monarchii nový význam," uvedl německý deník Süddeutsche Zeitung. Podle něj mnoho lidí její skon sice očekávalo, ale zároveň ho považovalo za nemožný. "Smrt, osud všech, přichází, když přijít má," vypůjčil si list v komentáři slova Julia Caesara z tragédie Williama Shakespeara. "Umírání je nevyhnutelné, důležitý je život předtím," uvedl deník s odkazem na Shakespearovo drama.

09:22

"Věta, které se obával svět, se stala skutečností. Královna Alžběta II. je mrtvá," napsal německý deník Bild, který poznamenal, že panovnice je tak opět se svým chotěm. Královnin manžel Philip zemřel loni v dubnu. "Skon královny znamená zmizení jedné konstanty. Po 70 let seděla na trůnu, miliony lidí znají Alžbětu II. jako královnu Anglie. Od teď je vše jinak. Začíná nová éra," dodal list.

09:21

"Královna Alžběta II. vládla po 70 let, byla ztělesněním normality a plnění povinností. Byla pevným bodem rychle se měnící společnosti. Je docela dobře možné, že královna Alžběta II. dá jméno celé epoše," napsal německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Poznamenal, že panovnice byla často neviditelná, přesto všudypřítomná.

09:19

"S důstojností a noblesou čelila celé dekády nejen světovým událostem, ale i výstřelkům vlastní rodiny," napsal slovenský list Hospodárske noviny na svém webu. Dodal, že jedna z nejoblíbenějších panovnic je a bude těžce nahraditelným symbolem, nebo spíše nenahraditelným.

09:18

"K národu a vlastně celému světu v mimořádných projevech promluvila jen několikrát, během velkých krizí. Hovořila klidně, nikdy nezvyšovala hlas a ve výrazu neprojevovala obavy ani smutek. Právě její klid, stejný za každých okolností a neměnný během dlouhých desetiletí, z ní udělal nejstabilnější státničku několika generací," uvedl slovenský deník Sme, který na titulní stránce otiskl fotografii zesnulé panovnice, jež vládla 70 let.

09:14

Shrnutí nejdůležitějších informací:

  • Britská královna Alžběta II. zemřela ve čtvrtek ve věku 96 let na zámku Balmoral ve Skotsku.
  • Novým králem se stal dosavadní následník trůnu Karel. Ve svém prvním veřejném projevu ocenil královninu celoživotní službu vlasti a slíbil, že bude její příklad následovat.
  • Den po královnině úmrtí se její rakev vrátí do Buckinghamského paláce.
  • Do Velké Británie míří kondolence z celého světa.
  • Premiérka Liz Trussová uvedla, že královna Alžběta II. byla skálou, na které byla vystavěna moderní Británie.
09:07

"Stála nad politickými střety. Nepředstavovala to, kvůli čemu se národ hádal, ale to, na čem se shodl. Británie, která ji obklopovala, se rychle měnila, ona se však stala pevným bodem v proměňujícím se světě. Skvělá alžbětinská éra končí, uctíme památku zesnulé královny tím, že budeme udržovat při životě hodnoty, které ztělesňovala," napsal lídr britských opozičních labouristů Keir Starmer. Vyjádřil soustrast rodině a dodal, že královna v myšlenkách lidí zůstane.

09:05

Izraelský prezident Jicchak Herzog označil úmrtí britské královny za "konec jedné éry". Podobně jako další státníci, například německý prezident Frank-Walter Steinmeier, řekl, že "žila a psala historii". Podle Herzoga zanechala "velkolepý a inspirativní odkaz". Za výjimečnou osobnost, která "symbolizovala oddanost a lásku k vlasti", označil královnu Alžbětu II. izraelský premiér Jair Lapid.

09:05

"Jordánsko truchlí nad úmrtím ikonického lídra. Její Veličenstvo královna Alžběta II. byla majákem moudrosti a zásadového vedení po sedm dekád. Byla partnerem Jordánska a drahým rodinným přítelem. Jsme s lidem a vedením Spojeného království v této těžké chvíli," uvedl jordánský král Abdalláh II.

09:04

"Na královnu Alžbětu se bude vzpomínat jako na velkou historickou ikonu, která s grácií, důstojností a statečností sloužila lidu," napsal irácký prezident Barham Sálih v kondolenci rodině a britskému národu.

"Za milovaného a respektované lídra" označil Alžbětu II. prezident Spojených arabských emirátů Muhammad bin Zajd Nahaján.

09:03

Za "velkou ztrátu pro britský lid" označil úmrtí královny i čínský prezident Si Ťin-pching, který v dopise novému králi Charlesi III. vyjádřil hlubokou soustrast. Si Ťin-pchingovo oficiální prohlášení, odvysílané čínskou státní televizí CCTV, připomnělo, že Alžběta II. byla prvním britským panovníkem, který navštívil Čínu. "Přikládám velkou důležitost rozvoji čínsko-britských vztahů a jsem připraven spolupracovat s králem Charlesem III.," uvedl čínský prezident.

08:59

"Královna Alžběta… sehrála výjimečně důležitou roli v míru a prosperitě světa. V roce 1975 navštívila Japonsko a významně přispěla k posílení japonsko-britských vztahů… je to velká ztráta nejen pro britský národ, ale i pro mezinárodní společenství," uvedl japonský premiér Fumio Kišida.

08:46

Před Buckinghamským palácem se hromadí květiny.

Foto: Reuters
08:28

Alžběta II. byla oddaná lidu a sjednocovala v časech neklidu, uvedl lídr labouristů Keir Starmer. Je důvodem, proč být hrdý Brit, napsal Tony Blair.

07:55

Do Británie po úmrtí Alžběty II. přicházejí další kondolence od hlav států z celého světa. Soustrast rodině i britskému národu vyjádřili například prezidenti Číny, Iráku či Jižní Koreje. Japonský premiér Fumio Kišida označil smrt královny za velkou ztrátu pro celý svět a také ostatní lídři vyzdvihli její výjimečnost a neúnavnou službu lidu a zemi.

07:51

Tři britské odborové organizace, které zastupují zaměstnance pošty a zaměstnance v dopravě, v reakci na úmrtí královny Alžběty II. zrušily všechny plánované protesty. Některé z nich měly začít v pátek. Odbory kondolovaly královské rodině a uvedly, že budou respektovat oficiální období smutku, uvedla agentura Reuters

07:49

Lidé se po ránu scházejí před branami Buckinghamského paláce.

07:22

"Británie se se smrtí Alžběty II. bude vyrovnávat těžko. Byla symbolem. Na trůn nastupovala jako mladá žena, která k tomu ani nebyla předurčena, byla královnou z donucení. Dokázala ale ustát mnohé. Dějiny 20. století jsou bez ní nepředstavitelné," říká právník a sociolog Jiří Přibáň, který žije ve Velké Británii.

07:15

Dlouhá vláda britské královny se nedatovala na roky, ale na celé epochy. Ač pro ni zhusta nebyly lehké, vždy v nich zvládla obhájit majestát.

07:14

Královská rodina v noci nechala aktualizovat své internetové stránky a Charles na nich již figuruje jako panovník. Na stránkách je zřízena online kondolenční kniha, do které může veřejnost psát vzkazy. 

07:14

Očekává se, že nový král Charles III. dnes veřejně složí hold své matce a slíbí, že bude sloužit lidu. Přesný čas projevu, který budou vysílat televizní stanice, zatím nebyl upřesněn. Charlese dnes také čeká jednání o detailech pohřbu. Státní smutek v Británii bude trval zhruba deset dní a pohřeb by se měl konat do 18. září, uvedla televize Sky News.

06:43

Tisíce lidí se svíčkami a květinami dlouho do noci truchlily před Buckinghamským palácem pro královnu Alžbětu II. Tíživou atmosféru umocňoval déšť.

Tisíce lidí se svíčkami a květinami dlouho do noci truchlily před Buckinghamským palácem pro královnu Alžbětu II. Tíživou atmosféru umocňoval déšť.
Tisíce lidí se svíčkami a květinami dlouho do noci truchlily před Buckinghamským palácem pro královnu Alžbětu II. Tíživou atmosféru umocňoval déšť. | Foto: Reuters
06:36

Nový britský král Charles III. se dnes vrací ze Skotska do Londýna, ve večerních hodinách bude mít televizí přenášený první projev k veřejnosti.

06:32

Na počest britské panovnice se naopak zhasla světla na Eiffelově věži v Paříži, jak oznámila starostka francouzské metropole Anne Hidalgová. Britské velvyslanectví v Paříži pak na budovu vyvěsilo velký portrét Alžběty II.

06:25

Poslanci dolní komory britského parlamentu dnes budou mít příležitost vzdát hold královně Alžbětě II., která ve čtvrtek zemřela po 70 letech vlády. Kvůli jejím úmrtí přeruší běžné zasedání, napsal server BBC. Sněmovna pak vzácně zasedne i v sobotu, kdy malá část poslanců složí přísahu novému králi Charlesovi III., nejstaršímu synovi panovnice. Vzdát hold Alžbětě II. pak budou moci poslanci opět až do večera.

06:23

Titulní stránky britských novin dnes jsou dnes zaplavené portréty královny z posledních let i snímky ze začátku její vlády. Tisk mimo jiné zaujala fotografie z korunovace Alžběty II. v roce 1953, kterou použily listy The Times, The Guardian nebo Daily Star. Panovnice na ní působivě pózuje na trůnu s korunou, žezlem a královským jablkem.

"Zármutek je cena, kterou platíme za lásku," cituje královnu na titulní straně list The Daily Telegraph. Fotografii královny ustoupilo i jindy ekonomicky zaměřené zpravodajství listu The Financial Times.

06:23

"Královnina smrt hluboce otřese touto zemí - byla pevným bodem uprostřed neustálých změn. Jediný prvek v našem společném životě, který zůstával spolehlivě stejný, je pryč. Nyní vstupujeme do nové budoucnosti," napsal list The Guardian.

"Když nastoupila na trůn, v Sovětském svazu ještě vládl Josif Stalin. Jejím prvním premiérem byl Winston Churchill. (…) Je těžké si představit, jaký dech dějin zažila," uvedl moderátor ve speciálním vysílání stanice Sky News.

"Byla především ženou, jež zachránila monarchii," píše v nekrologu list The Times. "Instituce, která se někdy zdála zastaralá a neodpovídající hodnotám moderní společnosti, má díky ní dodnes svůj význam a oblíbenost," uvádí list.

06:22

"Toto je okamžik, kdy se zastavila historie," napsal královský korespondent stanice BBC. Podle nekrologu BBC se Alžběta II. stala pro mnohé pevným bodem v rychle se měnícím světě, ve kterém opadl vliv Británie a společnost se změnila k nepoznání.

"Dlouhá vláda královny Alžběty II. byla ovlivněna jejím smyslem pro povinnost a jejím odhodláním zasvětit svůj život trůnu a lidu," píše BBC.

06:21

S jejím odchodem končí jedna historická epocha a začíná den, jaký Británie nezažila 70 let, píší dnes britská média k úmrtí královny Alžběty II. Panovnice, která ve věku 96 let zemřela ve čtvrtek odpoledne na skotském zámku Balmoral, byla podle tisku stálicí, jejíž život byl určován jejím smyslem pro povinnost. Zasloužila se o zachování britské monarchie, které už v moderním světě zvonila hrana.

00:03

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. S online přenosem, ve kterém informujeme o událostech souvisejících s úmrtím Alžběty II., budeme pokračovat od brzkého rána.

22:56

Po dnešním úmrtí britské královny Alžběty II. byl v průběhu prvního kola přerušen golfový turnaj okruhu DP World Tour v anglickém Surrey. Hrát by se podle agentury Reuters mělo začít znovu až v sobotu.

22:54

Irští a severoirští politici od premiéra Michéala Martina po nacionalisty vřele vzpomněli na odkaz královny Alžběty II. a na roli, kterou sehrála při nápravě vztahů mezi Británií a Irskem, informovala agentura Reuters.

Královna se v roce 2011 stala první britskou panovnicí, která Irsko navštívila od získání nezávislosti na Londýnu téměř o století dříve. Martin dnes uvedl, že tento krok byl zásadní pro normalizaci vzájemných vztahů.

"Během těch několika památných dní se královna nestranila stínů minulosti," uvedl v prohlášení irský prezident Michael Higgins. "Její dojemná slova a vyjádření úcty Irové velmi ocenili a obdivovali, nastolila jimi nový, na budoucnost orientovaný vztah mezi našimi zeměmi," dodal.

22:46

Takto zpívali lidé v Londýně hymnu chvíli po oznámení královnina úmrtí.

22:30

Brazílie vyhlásí kvůli úmrtí královny Alžběty II. tři dny státního smutku. Oznámil to prezident Jair Bolsonaro. Podle agentury AFP však královna neměla k této jihoamerické zemi hlubší vztah. Vyjádření zármutku nad smrtí panovnice zasílají britské královské rodině i další země ve Střední a Jižní Americe. Je mezi nimi i Argentina, která má s Británií dlouhodobý spor o Falklandské ostrovy.

22:14

Britské bankovky s podobiznou královny Alžběty II. zůstávají i po jejím úmrtí zákonným platidlem. Oznámila to britská centrální banka, která současně vyjádřila upřímnou soustrast královské rodině. Královna Alžběta byla prvním monarchou, který se objevil na bankovkách Bank of England. Britská pošta chystá s nástupem nového panovníka výměnu známek.

22:14

Alžběta II. byla podle bývalého britského premiéra Borise Johnsona v mnoha ohledech nejlepší panovnicí v britských dějinách, která zmodernizovala konstituční monarchii. "Ačkoliv naše hlasy jsou ještě zastřené smutkem, můžeme s jistotou vyslovit slova, která v této zemi nezazněla více než sedm desetiletí. Bože, ochraňuj krále," dodal na adresu nového panovníka Charlese III.

"Její Veličenstvo bylo svědkem obrovských změn, obratně šlo s dobou, ale vždy poskytovalo stabilitu a jistotu. Byla naší stálicí po celou tuto velkou Alžbětinskou éru," uvedla pak někdejší premiérka Theresa Mayová a podobně jako její následník Johnson vzdala hold novému králi.

Boris Johnson u královny Alžběty II.
Boris Johnson u královny Alžběty II. | Foto: The Royal Family / Twitter
22:03 Liz Trussová.

Premiérka Liz Trussová se o úmrtí královny dozvěděla v 16:30 londýnského času, oznámil vládní mluvčí. Hovořila už také s novým králem Charlesem a ještě večer povede zasedání svého kabinetu.

21:59

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil soustrast novému britskému králi Charlesovi III. s úmrtím královny Alžběty II., oznámily ruské agentury s odvoláním na Kreml. Putin podle agentury TASS ocenil autoritu, jaké se královna těšila na mezinárodní scéně, a připomněl lásku a úctu jejích poddaných. Novému panovníkovi popřál odvahu tváří tvář této nenahraditelné ztrátě.

21:59

Po zveřejnění informace o smrti britské královny Alžběty II. začali lidé shromáždění před Buckinghamským palácem v Londýně zpívat národní hymnu. Zatímco byla vlajka spouštěna na půl žerdi, mnozí propukli v pláč, uvedla televize Sky News.

Foto: Reuters
21:51 Princ William

Britský princ William se po úmrtí královny Alžběty II. stává britským následníkem trůnu. Poté, co se jeho otec Charles stal britským králem, bude čtyřicetiletý William používat titul vévoda z Cornwallu a z Cambridge a jeho manželka Kate bude vévodkyně z Cornwallu a z Cambridge.

Druhým v pořadí v následnictví na britský trůn je nyní jejich prvorozený syn, princ George. William byl celý život připravován na tuto roli a své královské povinnosti "bere vážně", i když mohou "výrazně zatěžovat" jeho soukromý život, jak nedávno uvedl ve vzácném rozhovoru s BBC.

21:35

Papeže Františka hluboce zarmoutila smrt britské královny Alžběty II. V kondolenčním vzkazu novému králi Charlesovi III. vyzdvihl "velkorysou službu (britskému) národu a Společenství, příkladnou oddanost úkolům, pevné svědectví víry v Ježíše Krista" zesnulé panovnice.

Za panování královny Alžběty II., která byla oficiální hlavou anglikánů, se sblížily pozice mezi touto církví a katolíky. Za své vlády se Alžběta II. osobně setkala se čtyřmi papeži. V roce 2014 ji papež František přijal ve Vatikánu.

21:34

"Truchlíme za královnu Alžbětu II. Byla vzorem a inspirací milionů, i zde v Německu. Její nasazení pro německo-britské usmíření po hrůzách druhé světové války nezůstane zapomenuto," uvedl kancléř Olaf Scholz. "Bude chybět, v neposlední řadě i její úžasný smysl pro humor," dodal.

21:17

Britský král Charles III. v pátek vystoupí s prvním projevem k národu, uvedl jeho mluvčí. Charles byl nejstarším a nejdéle působícím následníkem trůnu. Ve věku 73 let je nejstarším člověkem, který se kdy stal britským králem.

21:08

Královna Alžběta II. se stala vzorem a inspirací pro všechny, uvedla v reakci na úmrtí britské panovnice slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. "Sedm desetiletí neochvějného vedení a oddanosti službě své zemi při mnoha globálních změnách z ní udělalo vzor a inspiraci pro nás všechny," napsala Čaputová, která vyjádřila upřímnou soustrast královské rodině, obyvatelům Británie a celého britského společenství.

Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera odchodem Alžběty II. končí jedna etapa v lidských dějinách. "Ve službě národu strávila neuvěřitelných 70 let, za což jí patří nesmírná úcta, obdiv a vděk. Svou oddanost vlasti a odvahu dokázala už v době druhé světové války, kdy královská rodina neodešla do exilu, ale zůstala v Londýně při občanech. Vždy z ní vyzařovala sila a důstojnost," uvedl.

21:00

Britské velvyslanectví v Praze po úmrtí královny Alžběty II. spustilo vlajku na půl žerdi. Před budovou se již objevily svíčky.

20:56

Takto vypadalo shromáždění před Buckinghamským palácem během vyvěšení oznámení o královnině úmrtí.

20:52

Úmrtí královny se věnuje i speciál DVTV. Hosty jsou Jiří Přibáň, právník a sociolog z Univerzity v Cardiffu, nebo novinářka magazínu Forbes Irena Cápová.

20:50

Britská královna Alžběta II. byla více než panovnice, definovala éru, uvedl v prohlášení americký prezident Joe Biden. Britskou královnu označil za státníka s nepřekonatelnou důstojností a poznamenal, že přispěla k pevnosti britsko-amerických vztahů.

"Ve světě neustálých změn byla pro generace Britů stálou oporou a zdrojem útěchy a hrdosti," uvedl Biden a poukázal na skutečnost, že většina Britů jiného panovníka ve svém životě nezažila.

20:48

"Královna Alžběta II. byla celým svým životem, svým obdivuhodným chováním, šarmem, noblesou, svou mimořádnou rozumností a odolností proti všem novostem moderní doby nejen konstantou našich životů, ale i symbolem světa odcházejícího, který je v současnosti atakován ze všech stran. Bude i nám chybět," uvedl bývalý český prezident Václav Klaus.

"Bylo pro mě ctí jí být představen, měla vždy můj nejhlubší respekt," sdělil na Twitteru bývalý premiér Andrej Babiš (ANO).

20:45

Na počest Alžběty II. bude dnes v noci svítit Petřínská rozhledna v britských barvách, uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib. Královna navštívila Prahu v roce 1996.

20:41

Během vlády Alžběty II. se vystřídalo 14 amerických prezidentů. Se všemi se osobně setkala kromě Lyndona B. Johnsona. Na fotografie ze společných schůzek se můžete podívat níže na CNN.

20:33

Alžběta II. navštívila Českou republiku v roce 1996 jako první britský panovník v dějinách. Do Česka ji pozval tehdejší prezident Václav Havel. Ten se s britskou panovnicí setkal v Buckinghamském paláci už v únoru 1990 jako první poválečný československý prezident. Osobně se s ní setkali i čeští prezidenti Miloš Zeman a Václav Klaus.

20:28

Alžběta II. jako nejdéle vládnoucí britská panovnice zažila mnohé slavné i méně slavné momenty v dějinách Británie i královského dvora. Svému království a celému Commonwealthu vládla 70 let a nikdy nepřipustila úvahy, že by trůn uvolnila svému synovi. Svou roli brala jako službu národu.

20:22

Královna Alžběta II. byla symbolem kontinuity a stability, král Charles má nyní před sebou náročný úkol, uvedl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Alžběta II. zůstane v paměti jako vzor oddanosti panovníka své zemi a podřízení blahu a potřebám své země, uvedla šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

20:19

Před 70 lety se na své zahraniční cestě mladá Alžběta dozvěděla zprávu, která radikálně ovlivnila její život. Dne 6. února 1952 se z pětadvacetileté britské princezny stala královna. Se svým mužem, princem Philipem měla do té doby jinou představu o chodu rodiny.

20:17

V posledních deseti letech britská královna vystřídala řadu barevných modelů, ve kterých se ukázala na veřejnosti. Některé z nich daly vzniknout velkému módnímu trendu. Zatímco ve volném čase a pro projížďky na koni volila Alžběta II. neutrální odstíny, na oficiálních událostech byla rozhodně nepřehlédnutelná.

20:15

Královna Alžběta II. byla skálou, na které byla vystavěna moderní Británie, zprávami o její smrti jsme zdrceni, uvedla nová britská premiérka Liz Trussová. Dnešek je podle ní dnem velké ztráty, ale královna, milovaná v Británii i po celém světě, po sobě zanechala velký odkaz. "Bože ochraňuj krále," zakončila proslov před tradičním londýnským sídlem premiérů v Downing Street premiérka Trussová.

20:19

Shrnutí nejdůležitějších informací:

  • Britská královna Alžběta II. zemřela ve věku 96 let na zámku Balmoral ve Skotsku.
  • Novým králem se stal dosavadní následník trůnu Charles. V prvním prohlášení uvedl, že truchlí kvůli odchodu vážené panovnice a milované matky.
  • Do Velké Británie míří kondolence z celého světa.
  • Premiérka Liz Trussová uvedla, že královna Alžběta II. byla skálou, na které byla vystavěna moderní Británie.
  • Na zámek Balmoral, kde Alžběta II. poslední týdny života pobývala, se během čtvrtka sjela královská rodina.
20:15

Smrt britské královny komentuje řada světových politiků.

Královna Alžběta II. psala žila a psala historii. Těšila se nejvyšší úctě a respektu po celém světě, napsal podle své mluvčí v kondolenci německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Bude navždy důležitou součástí kanadské historie, uvedl premiér Justin Trudeau. Zprávu o její smrti prý přijal s těžkým srdcem.

20:12

Jsme srdcem a myšlenkami s rodinou královny Alžběty II. a obyvateli Spojeného království. Na tiskové konferenci to dnes uvedla mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová v první reakci poté, co britská média informovala o úmrtí 96leté panovnice. Mluvčí doplnila, že nechce ve vyjádření předbíhat amerického prezidenta Joea Bidena. Zároveň zdůraznila pevné vztahy mezi Spojeným královstvím a USA.

20:08

První prohlášení krále Charlese:

20:06

Takto to nyní vypadá před Buckinghamským palácem, kde se scházejí lidé.

20:02

Královna Alžběta II. byla přítelkyní Francie a královnou srdcí, která ztělesňovala kontinuitu a jednotu britského národa přes 70 let, uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron. "Budu si ji pamatovat jako přítelkyni Francie, královnu srdcí, která zanechala trvalou stopu ve své zemi," napsal na Twitter.

19:59

Na svět přišla 21. dubna 1926 jako nejstarší dcera prince Alberta a jeho manželky Elisabeth. V dětství malé princezně přezdívali Lilibet a s mladší sestrou Margaret byly vzdělávány doma. 

19:57

Vyjádření českého ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti).

19:55

Zde najdete exkluzivní fotografie Alžběty II. od magazínu National Geographic. Je na nich například i se svou rodinou v roce 1937.

19:52

Vyjádření českého premiéra Petra Fialy (ODS).

19:51

Český prezident Miloš Zeman přijal zprávu o úmrtí královny Alžběty II. s hlubokým zármutkem. "Její oddaná služba monarchii, nesmírná pokora a vznešenost zůstane navždy v našich srdcích," uvedl v prohlášení, které Hrad večer zveřejnil na Twitteru.

19:47

Na Buckinghamském paláci byla spuštěna vlajka. Novým britským králem se stal nejstarší syn Alžběty II., princ Charles.

19:41

Oficiální oznámení královnina úmrtí:

15:08

Dědicem britského královského trůnu je po smrti Alžběty II. její syn princ Charles. V zemi se přitom roky spekulovalo o tom, že tyto povinnosti přenechá svému synovi a vnukovi královny princi Williamovi.

Klimatická konference COP26 v Glasgow.
Klimatická konference COP26 v Glasgow. | Foto: Reuters
15:07

Připomeňte si v naší fotogalerii letošní oslavy takzvaného platinového jubilea královny Alžběty II. Británie si připomněla sedmdesátileté výročí nástupu Alžběty na trůn.

15:04

Britská nejsledovanější televizní stanice BBC ve čtvrtek odpoledne po zprávě o královnině zdraví přerušila svůj program a zahájila živé vysílání o stavu Alžběty II. Komentátor BBC připomněl, že zprávy o zdravotním stavu členů královské rodiny přicházejí jen zřídka, což samo o sobě naznačuje závažnost aktuálního dění, stejně jako spěšná cesta členů její rodiny do Skotska.

15:02

Královna měla v posledních měsících nespecifikované zdravotní potíže, které britská média popisují jako "problémy s pohybem". Omezila vystoupení na veřejnosti a naposledy o víkendu odřekla účast na skotských hrách v městečku Braemar.

Foto: Instagram People
15:01

Buckinghamský palác oznámil ve dne, že královna je pod dohledem lékařů v jejím skotském sídle v Barmoralu. Poté za ní přijeli všechny její čtyři děti a také princové Harry a William.

14:59

Dobrý den, vítáme vás u online přenosu, týkajícího se úmrtí britské královny Alžběty II.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 16. 9. 2022 10:53
 

Právě se děje

Další zprávy