Foto: Královna v Česku. "Bylo zážitkem vidět, jak moc vaše země dokázala," vzkázala

Domácí Dan Poláček ČTK Domácí, Dan Poláček, ČTK
11. 9. 2022 16:48
Britská královna Alžběta II. do Česka přijela poprvé a naposledy na jaře roku 1996. Prošla se po Karlově mostě a Staroměstském náměstí. Společně s Václavem Havlem večeřela na Pražském hradě. Během návštěvy Prahy jí tehdejší prezident představil například svého psa Ďulu. V Brně zas na poslední chvíli měnili balkon, z něhož měla promluvit, protože na původně zamýšleném dříve vystoupil Hitler.
Britská královna Alžběta II. během návštěvy Prahy v roce 1996.
Britská královna Alžběta II. během návštěvy Prahy v roce 1996. | Foto: Getty Images

Královnu při návštěvě v březnu 1996 doprovázel její manžel princ Philip. Třídenní návštěvu hostil tehdejší prezident Václav Havel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo 19 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si dnes vyžádal nejméně 19 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

"Útoky na civilní cíle dokazují nelidskou krutost nepřítele a nedostatek morálních zásad," dodal policejní mluvčí. Neupřesnil ale, kdo podle názoru policie za útokem stojí.

Jde o další z řady útoků, které sužují Afghánistán od doby, kdy se před více než rokem v zemi ujalo moci radikální islamistické hnutí Tálibán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy