Řadu zemí čeká po smrti Alžběty II. výměna mincí i bankovek. Česku by to trvalo roky

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
9. 9. 2022 13:20
Řadu zemí britského společenství Commonwealth čeká po smrti královny Alžběty II. rozsáhlá výměna mincí a bankovek. Na rozdíl od republik je totiž v monarchiích tradicí, že jsou na nich zobrazeni vládnoucí panovníci. Nově se tedy na platidlech nejenom Spojeného království, ale například i Kanady, Austrálie či Nového Zélandu začne objevovat Karel III., dříve známý jako princ Charles.
Britská bankovka.
Britská bankovka. | Foto: Reuters

Britské bankovky s podobiznou královny Alžběty II. zatím zůstávají i po jejím úmrtí zákonným platidlem. Podle zpráv britského tisku se očekává, že nahrazení současných platidel těmi novými, s podobiznou královnina nástupce Karla III., bude trvat nejméně 24 měsíců. 

Pro srovnání, když byly v Británii vydány nejnovější syntetické bankovky v hodnotě 50 liber, celý proces stažení a nahrazení zabral Bank of England šestnáct měsíců. 

Jak napsal britský deník The Guardian, v oběhu je momentálně na 4,5 miliardy britských bankovek s královninou tváří v celkové výši 80 miliard liber. 

Vrchní expert peněžního oběhu České národní banky (ČNB) Jaroslav Moravec pro Aktuálně.cz popsal, že výměna platidel je velmi složitý a dlouhodobý proces. Navíc z ekonomického pohledu i velmi nákladný, neboť se nevyměňují jen platidla v oběhu, ale i ta, co tvoří zásoby.

"Záleží velmi na tom, do jaké míry je v tomto případě již obměna platidel připravena. Řekl bych, že monarchie jsou lépe připravené na změny než jiné země, protože právě u nich je tradice, že jsou na platidlech zobrazeni vládnoucí panovníci," říká odborník. 

V republikách, kde se hlavy státu mění mnohem častěji, se situace řeší tím, že na platidlech jsou vyobrazeny jiné motivy. Mohou to být podobně jako v Česku významné osobnosti z historie či státní znaky. 

Moravec připomíná, že v tuzemsku by změna motivu na bankovkách a mincích trvala roky. A zároveň dodává české specifikum: není mnoho zemí, kde vznikají mince a bankovky jako umělecká díla, kdy motivy navrhují umělci, které pak následně schvaluje komise.

"V mnoha zemích vytvářejí návrhy zaměstnanci ateliéru mincoven, jde tedy spíše než o umělecká díla o řemeslné práce. Tím se proces výrazně urychluje," vysvětluje dále Moravec. 

Odhaduje, že samotný motiv tak může být v Británii vytvořen v řádech dnů, nižší týdny podle něj zabere příprava raznic. Je to ale právě Buckinghamský palác, který by měl stanovit, jak bude monarcha na penězích vypadat a co dalšího na nich bude.

Samotná ražba potřebného množství mincí a předání do oběhu je pak otázkou mnoha měsíců i let, záleží na objemu mincí v oběhu. U bankovek je podle Moravce obměna ještě mnohem náročnější, protože nové bankovky procházejí několika tiskovými technikami.

Když královna v roce 1952 nastoupila na trůn, na bankovkách se to v prvních letech neprojevilo. Změnilo se to až v roce 1960, kdy se tvář Alžběty II. začala objevovat na jednolibrovkách a postupně i na dalších platidlech zemí britského společenství Commonwealth. "V té době ale byla dál v oběhu i platidla s vyobrazením jejích předchůdců. Postupem času peníze právě s Alžbětou II. ty starší zcela nahradily," připomíná Moravec.

Hlava královny se nyní objevuje třeba na některých bankovkách v hodnotě 20 dolarů v Kanadě, na mincích na Novém Zélandu a na všech mincích a bankovkách vydaných centrální bankou zemí východního Karibiku, kam patří například Antigua a Barbuda, Dominika, Grenada či Svatý Kryštof a Nevis. Celkem mělo královnu jako hlavu státu po dobu 70 let 14 zemí světa.

Například v Austrálii se změna dotkne mincí s nominální hodnotou 5, 10, 20 a 50 centů a dále jedno- a dvoudolarovek, a také pětidolarové bankovky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy