Ruské strategické bombardéry zaútočily na Ukrajinu, v Polsku vzlétly stíhačky

Přenos skončil
Z ruské Murmanské oblasti v noci na dnešek vzlétlo nejméně sedm ruských strategických bombardérů Tu-95MS, které zaútočily na Ukrajinu. Vedení ukrajinského letectva o tom informovalo na platformě Telegram a vyzývalo obyvatele, aby neignorovali sirény hlásící letecký poplach. Události na Ukrajině a v Rusku sledujeme v online přenosu.
Následky ruských leteckých útoků v Charkovské oblasti na Ukrajině (10. 4. 2024)
Následky ruských leteckých útoků v Charkovské oblasti na Ukrajině (10. 4. 2024) | Foto: Reuters
Přenos skončil

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Z ruské Murmanské oblasti v noci na čtvrtek vzlétlo nejméně sedm ruských strategických bombardérů Tu-95MS, které zaútočily na Ukrajinu.
 • Polská armáda v noci na čtvrtek kvůli ruským útokům na západ Ukrajiny aktivovala vše potřebné k ochraně polského vzdušného prostoru, uvedla Varšava.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém virtuálním projevu na ekonomickém fóru v řeckých Delfách požádal spojence o dodání dalších zbraní na Ukrajinu.
11:11

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

tento online přenos k dění na Ukrajině z technických důvodů končí. Situace ale sledujeme dál. Nejnovější informace najdete zde.

10:29

Ukrajinská armáda po delší době zaznamenala větší úspěch v bojích proti ruským okupantům. Na severním úseku fronty - západně od města Kreminna v Luhanské oblasti - sérií protiútoků zničila jejich pozice v okolí lomu.

10:09

Kazachstánské úřady od začátku záplav, vyvolaných rychlým táním sněhu, evakuovaly téměř 98 tisíc lidí, včetně skoro 33 tisíc dětí, uvedlo dnes ministerstvo pro mimořádné situace středoasijské země podle serveru Tengrinews.kz. Voda zaplavila 3524 soukromých domů v šesti regionech.

09:59 Vlajka Ruské federace.

Ruské bezpečnostní síly dnes zabily dva ozbrojence v Nalčiku, hlavním městě autonomní Kabardsko-balkarské republiky na severním Kavkaze. Oznámily to ruské úřady, podle kterých byli ozbrojenci členové blíže neupřesněné mezinárodní teroristické organizace a připravovali teroristické útoky na území autonomní republiky.

08:34 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Cílem rozsáhlého nočního ruského útoku na Ukrajinu bylo poškodit kritickou infrastrukturu v pěti regionech, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruské síly použily více než čtyři desítky střel a přibližně stejný počet dronů a Zelenskyj opět apeloval na spojence své země, aby Ukrajině poskytli prostředky pro protivzdušnou obranu. Ukrajina potřebuje prostředky pro účinnou protivzdušnou obranu a další zbraně, a ne "zavírání očí" a zdlouhavé diskuse, řekl. O poškození elektráren a rozvoden v pěti regionech informuje podle agentury Reuters také provozovatel přenosové soustavy.

07:57

V Charkovské oblasti je po ruském nočním útoku bez dodávek elektrického proudu 200 000 lidí, uvedl zástupce ukrajinské prezidentské kanceláře.

07:45

Polská armáda v noci kvůli ruským útokům na západ Ukrajiny aktivovala vše potřebné k ochraně polského vzdušného prostoru, uvedla Varšava. Kvůli průletu ruských letadel vzlétly nad Polskem polské a spojenecké stíhačky. Polská armáda na síti X varovala obyvatele před "zvýšenou hladinou hluku zejména v jihovýchodní části země".

07:45

Starosta Charkova Ihor Terechov uvedl, že "ve městě jsou slyšet exploze. Charkov je pod útokem ruských raket" a vyzval obyvatele k opatrnosti. Útoky podle něj mířily na energetickou infrastrukturu a tak je potřeba nejméně několik hodin počítat s výpadky proudu a v provozu nebude ani charkovské metro. Protivzdušná obrana funguje také v Kyjevské a Lvovské oblasti.

07:44

Z ruské Murmanské oblasti v noci na dnešek vzlétlo nejméně sedm ruských strategických bombardérů Tu-95MS, které zaútočily na Ukrajinu. Vedení ukrajinského letectva o tom informovalo na platformě Telegram a vyzývalo obyvatele, aby neignorovali sirény hlásící letecký poplach. Nejméně deset zásahů kritické infrastruktury v Charkovské oblasti nad ránem oznámil šéf správy oblasti Oleh Syněhubov. V Zaporožské oblasti jsou slyšet výbuchy.

21:45 Vlajka Ruské federace.

Ruský nacionalista Igor Girkin, který si v současnosti odpykává v ruském vězení trest za výzvy k extremistické činnosti, žádá o vyslání do bojů na Ukrajinu. Ruským médiím to řekl Girkinův advokát. Někdejší důstojník tajné služby FSB od jara 2014 velel milicím proruských separatistů na východě Ukrajiny, už v srpnu téhož roku byl ale odvolán do Ruska.

20:56

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém virtuálním projevu na ekonomickém fóru v řeckých Delfách požádal spojence o dodání dalších zbraní na Ukrajinu.
 • Ukrajinští představitelé a úřady ve středu informovali o úmrtí devíti civilistů včetně tří dětí při ruském ostřelování. Oběti jsou hlášeny z Oděské, Doněcké a Charkovské oblasti. 
 • Ukrajinský parlament schválil v prvním čtení návrh zákona, který by umožnil službu v armádě odsouzeným za méně závažné trestné činy. 
 • Švýcarsko ve dnech 15. a 16. června uspořádá konferenci o Ukrajině, jejímž cílem je odstartovat mírový proces.
19:19

Dvě děti a jeden dospělý dnes zahynuli při útoku ukrajinského bezpilotního letounu na civilní automobil v pohraniční vsi v ruské Kurské oblasti, uvedl dnes na platformě Telegram oblastní gubernátor Roman Starovoit. Kyjev se k jeho tvrzení nevyjádřil.

"Ukrajinský bezpilotní letoun shodil výbušné zařízení na civilní vozidlo ve vesnici Apanasovka… Bohužel zemřeli tři lidé, kteří byli v tu chvíli v autě, včetně dvou dětí," napsal gubernátor Kurské oblasti. Apanasovka se nachází asi deset kilometrů od hranic s Ukrajinou.

18:32 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes ve svém virtuálním projevu na ekonomickém fóru v řeckých Delfách požádal spojence o dodání dalších zbraní na Ukrajinu. Zdůraznil, že Ukrajina potřebuje další systémy protivzdušné obrany, bojové letouny a dělostřelecké zbraně. Požadavky Ukrajiny podle něj nejsou nijak přehnané.

17:21

Ukrajinský parlament schválil v prvním čtení návrh zákona, který by umožnil službu v armádě odsouzeným za méně závažné trestné činy. Nevztahuje se například na ty, které soudy shledaly vinnými z úkladných vražd, sexuálního násilí nebo zločinů proti národní bezpečnosti, uvedl dnes zákonodárce Oleksij Hončarenko na síti Telegram.

Norma má podle agentury Reuters pomoci doplnit ukrajinské jednotky a střídat vojáky vyčerpané po dvou letech bojů proti ruské invazní armádě.

16:00 Vlajka Ruské federace.

Soudní dvůr Evropské unie vyřadil ruské miliardáře Michaila Fridmana a Pjotra Avena z unijního sankčního seznamu. Evropský blok na oba muže uvalil sankce těsně po zahájení ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Podle soudu však Rada EU nepředložila přesvědčivé důkazy, které by prokázaly, že Fridman a Aven ruskou agresi podporovali. Fridman, který má kromě ruské státní příslušnosti i izraelskou, je zakladatelem Alfa Group, která zahrnuje i největší ruskou soukromou banku Alfa Bank. Aven, disponující také lotyšským pasem, je jeho dlouholetý obchodní partner.

15:52

Švýcarsko ve dnech 15. a 16. června uspořádá konferenci o Ukrajině, jejímž cílem je odstartovat mírový proces. Rusko se ale konference nezúčastní.

14:54

Poměrně velká část munice zajištěné skrze českou iniciativu by měla být na Ukrajinu dodána do konce června, zbytek do konce roku, uvedla česká ministryně obrany Jana Černochová.

13:54

Boj na Ukrajině je i naším bojem, jde o obranu naší bezpečnosti a také našich hodnot, prohlásil belgický král Philippe ve svém vystoupení v Evropském parlamentu. Na závěr před europoslanci v Bruselu připomněl někdejšího československého a českého prezidenta Václava Havla."V podpoře Ukrajiny jsme ukázali, že dokážeme být jednotní a přijímat silná rozhodnutí," prohlásil belgický panovník.

10:08

Souhrn nejdůležitějších událostí

 • Ukrajinci sestřelili ruskou vojenskou helikoptéru, která odstartovala z Krymu.
 • Rusové bombardovali objekty energetické infrastruktury v Oděské a Mykolajivské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny.
 • Britskému ministrovi zahraničí Davidu Cameronovi se podle deníku The Guardian nepodařilo přesvědčit při osobním setkání Donalda Trumpa, aby podpořil vojenskou pomoc pro Ukrajinu.
10:03

Ukrajinci sestřelili nad Černým mořem ruský vrtulník Ka-27, který startoval ze základny na okupovaném Krymu. Oznámil to mluvčí ukrajinského námořnictva Dmytro Pletenčuk.

9:56

Rusové v noci na středu bombardovali objekty energetické infrastruktury v Oděské a Mykolajivské oblasti na jihu Ukrajiny.

08:30

Jak dnes informovala ukrajinská agentura Ukrinform, celkové ruské bojové ztráty na Ukrajině od začátku války 24. února 2022 do dnešního dne překročily 450 000 vojáků včetně 830 zabitých nebo zraněných při bojích za posledních 24 hodin. Podobné informace není v podmínkách bojů možné ověřit z nezávislých zdrojů, Moskva své aktuální ztráty neuvádí.

Krom toho ukrajinské síly tvrdí, že zničily 7132 nepřátelských tanků, 13 667 obrněných bojových vozidel, 11 404 dělostřeleckých systémů, 1040 raketometů, 753 protiletadlových bojových systémů, 347 bojových letadel, 325 vrtulníků, 9070 dronů, 2067 střel s plochou dráhou letu, 26 lodí a jednu ponorku, uvedl Ukrinform.

08:28

Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 14 ze 17 dronů, kterými Rusko zaútočilo v noci na dnešek na jih země. Ruské síly odpálily také několik střel, z nichž se Ukrajině podařilo dvě sestřelit, uvedl na Telegramu velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk.

Rusko na Ukrajinu vyslalo také tři střely raketového systému Iskander; co se s těmito zbraněmi stalo, Mykola Oleščuk neupřesnil. Jižní velení ukrajinských ozbrojených sil na Telegramu uvedlo, že 12 dronů bylo sestřeleno nad Mykolajivskou oblastí a dva nad Oděsou. Útok poškodil energetickou infrastrukturu v Mykolajivské oblasti a na několik hodin byla přerušena dodávka elektřiny, žádné oběti nejsou podle armády hlášeny.

22:12

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • OSN potvrdila nejméně 10 810 zabitých a 20 556 zraněných civilistů od začátku ruské invaze na Ukrajině v únoru 2022. Skutečné počty budou vyšší.
 • Britský ministr zahraničí David Cameron dnes při návštěvě Washingtonu ocenil český plán nákupů dělostřelecké munice pro Ukrajinu mimo Evropskou unii. 
 • Ruský útok na centrum Charkova způsobil zranění nejméně čtyřem lidem. Ve městě a v přilehlém regionu byl v úterý ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
21:44 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

V médiích se v poslední době opakovaně objevily spekulace o hrozící ruské invazi zaměřené na Charkov a o plánech na evakuaci města. Podle Zelenského, který dnes zveřejnil záběry budovaného opevnění v Charkovské oblasti, musí Rusko vidět, že region má silnou obranu.

21:44 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ruský útok na centrum Charkova dnes způsobil zranění nejméně čtyřem lidem. Ve městě a v přilehlém regionu byl během dneška ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který o tom informoval na svém telegramovém účtu. Zelenskyj poděkoval všem, kteří i přes intenzivní ruské ostřelování zůstávají v Charkově, a uvedl, že Rusko podle něj usiluje o vylidnění města i celé Charkovské oblasti.

20:41 Vlajka Ruské federace.

Ruský dobrovolník Alexandr Demidenko, který pomáhal ukrajinským uprchlíkům s návratem do vlasti, spáchal ve vazební věznici v Belgorodské oblasti sebevraždu. Tvrdí to podle serveru Meduza regionální oddělení vězeňské služby.

O smrti Demidenka informovala média v pondělí s odvoláním na příbuzné jednašedesátiletého muže. O příčině smrti tehdy nebyly informace, ruské úřady se nevyjádřily. Demidenko podle médií pomáhal Ukrajincům poté, co do jejich země země vtrhla ruská vojska, proti invazi i protestoval.

19:55

Britský ministr zahraničí David Cameron dnes při návštěvě Washingtonu ocenil český plán nákupů dělostřelecké munice pro Ukrajinu mimo Evropskou unii. Zmínil jej na tiskové konferenci se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem, kde apeloval na obnovení americké podpory pro zemi bránící se už déle než dva roky ozbrojené ruské agresi.

"Víme, že (Ukrajinci) potřebují munici. Je tady skvělá česká iniciativa s cílem poskytnout munici, která dorazí v červnu," řekl Cameron na tiskové konferenci. Británie podle něj ale podniká kroky, kterými chce už předtím zajistit Ukrajině dodatečné dodávky projektilů.

22:00

OSN potvrdila nejméně 10 810 zabitých a 20 556 zraněných civilistů od začátku ruské invaze na Ukrajině v únoru 2022. Skutečné počty budou vyšší.

17:40 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes obvinilo Kyjev z dalšího útoku na ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu, kterou Rusové už dva roky okupují.

Moskvou dosazená správa zařízení uvedla, že ukrajinský dron zaútočil na výcvikové středisko elektrárny. Ukrajinská vojenská rozvědka následně opět popřela, že by za sérií nedávných útoků stál Kyjev, informovala agentura Reuters.

15:56

Ruské televize zintenzivňují propagandu. Nechybí výzvy ke genocidě Ukrajinců a k rozšíření války do dalších zemí. 

15:55

 Dva ukrajinské drony v noci na dnešek zaútočily na leteckou školu ruského vojenského letectva v Borisoglebsku, asi 200 kilometrů východně od Voroněže. Podle ruských úřadů se je podařilo sestřelit a nikdo nebyl zraněn, podle ukrajinských médií drony vojenské rozvědky určený cíl zasáhly. K náletu se přihlásila ukrajinská vojenská rozvědka (HUR), podle které drony zasáhly podnik na opravy vojenských letadel v areálu letecké školy.

14:28

Vzhledem k nedávným ruským útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu se Evropská unie rozhodla poslat Ukrajině další pomoc. V reakci na ukrajinskou žádost nabídly Rakousko, Německo, Švédsko a Nizozemsko prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU 157 generátorů různých velikostí, další generátory poskytla Evropská unie ze svých strategických rezerv, informoval mluvčí Evropské komise.

10:47

Rusové změnili taktiku. Cílenější údery mají ukrajinské elektrárny zcela zničit.

10:46

Asistent poslance SPD Jaroslava Foldyny Milutin Ilić spoluorganizoval v Praze únorovou konferenci, které se zúčastnili zástupci proruského zpravodajského portálu Voice of Europe, který je nově na českém sankčním seznamu. Na organizaci a financování se podle Iliče podílel také německý poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň. Vyplývá to ze zjištění Deníku N a polského listu Gazeta Wyborcza. Web Voice of Europe podle Bezpečnostní informační služby (BIS) provozovali proruští podnikatelé s cílem ovlivnit evropské volby.

9:44

Britský ministr zahraničí David Cameron se na Floridě setkal s uchazečem o křeslo v Bílém domě a exprezidentem Donaldem Trumpem ve snaze o posílení podpory Kyjevu a uvolnění 60 miliard dolarů (1,4 bilionu korun) z amerického balíčku pomoci pro Ukrajinu. O schválení balíčku by měla v následujících dnech hlasovat Sněmovna reprezentantů.

9:29

Přehled nejdůležitějších událostí

 • Francie už nemá zájem diskutovat s ruskými politiky, oznámil francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné
 • Ukrajinská protivzdušná obrana v noci sestřelila 20 ruských dronů
 • Na západě Ruska se zřítil železniční most vedoucí do Běloruska. Příčina zatím není známa.
07:45

Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila všech 20 dronů, kterými Rusko v noci na dnešek zaútočilo na řadě míst země. Uvedl to velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk.

07:35

Čína chce posílit strategickou spolupráci s Ruskem pod vedením prezidenta Vladimira Putina, řekl podle ruské státní agentury TASS šéf čínské diplomacie Wang I po setkání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Pekingu.

07:32

Ruské vedení se rozhodlo vybombardovat Charkov způsobem, který učiní město neobyvatelným. S odvoláním na zdroje z ukrajinské armády to napsal zpravodajský web Ukrajinska pravda, stejnou zprávu zveřejnil také prestižní britský týdeník Economist.

07:29 Vlajka Ruské federace.

Ve městě Vjazma na západě Ruska se zřítil silniční most, přičemž spadl na železniční trať vedoucí do Běloruska. Běloruské dráhy posléze upozornily, že incident v ruské Smolenské oblasti může ovlivnit provoz vlaků mezi Ruskem a Běloruskem. Při propadu mostu zemřela žena, která po něm jela v osobním automobilu, uvedla s odvoláním na ruské ministerstvo pro mimořádné události agentura RBK. K příčinám pádu mostu se ruské úřady zatím nevyjádřily.

07:28

V zájmu Francie už není diskutovat s ruskými představiteli, je přesvědčen francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné, podle něhož Moskva o těchto jednáních šíří "lživé" zprávy. Informuje o tom dnes agentura AFP, podle které se tak Séjourné vyjádřil pro francouzská média při návštěvě Abidžanu.

07:28 Vlajka Ruské federace.

Ve vazební věznici v ruské Belgorodské oblasti zemřel ruský dobrovolník Alexandr Demidenko, který pomáhal ukrajinským uprchlíkům s návratem do vlasti. Informovala o tom dnes stanice BBC na svém ruskojazyčném webu s odvoláním na příbuzné jednašedesátiletého muže. O příčině smrti zatím nejsou informace, ruské úřady se nevyjádřily. Demidenko podle médií pomáhal ukrajinským uprchlíkům poté, co do sousední země před více než dvěma roky vtrhla ruská vojska, proti invazi také protestoval.

19:45

Ruské útoky na ukrajinská města si dnes podle ukrajinských úřadů vyžádaly životy nejméně pěti civilistů. Během raketového útoku, který zasáhl průmyslový objekt v Záporoží v jižní části země, zemřeli tři civilisté, sdělila kancelář ukrajinského generálního prokuratura. Jedna žena v důchodovém věku zemřela při dělostřeleckém ostřelování města Časiv Jar v Doněcké oblasti na východě a další žena zemřela ve městě Bilopillja v Sumské oblasti na severu Ukrajiny, uvedli také regionální představitelé a ukrajinské úřady.

17:17 Vlajka Ruské federace.

V ruském městě Orsk sužovaném záplavami se policie pokusila rozehnat demonstraci místních, kteří požadují zvýšení finančních náhrad poškozeným, stěžují si na reakci úřadů a žádají o pomoc ruského prezidenta Vladimira Putina. Prokuratura Orenburské oblasti už obyvatele Orsku varovala, aby se neúčastnili nepovolených demonstrací. Informoval o tom portál Meduza.

17:17 Vlajka Ruské federace.

Rusko změnilo taktiku útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a namísto rozsáhlých úderů používá přesně naváděné střely k ničení elektráren v oblastech méně chráněných protivzdušnou obranou než je Kyjev, přičemž některé z nich se nepodaří plně opravit před příští zimou. Napsal to dnes list Financial Times, který se odvolává na ukrajinské činitele. Podle nich jsou škody větší než v zimě z přelomu let 2022 a 2023, kdy ruské vzdušné údery způsobily na Ukrajině velké výpadky v dodávkách elektřiny.

16:45 Vlajka Ruské federace.

Požár v neděli vážně poškodil moderní ruskou raketovou korvetu Serpuchov, kotvící na základně Baltijsk v Kaliningradské oblasti, nejzápadnější výspě Ruska. Uvedl to server RBK-Ukrajina s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ukrajinských tajných služeb. Zdroj neupřesnil, co bylo příčinou požáru, dodal portál.

15:25

Více než dvě třetiny ekonomicky aktivních uprchlíků z Ukrajiny mají v Česku práci. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu Mezinárodní organizace pro migraci. Mezivládní organizace sdružující 175 států dělala průzkum pomocí dotazníků mezi uprchlíky po celý loňský rok. Většinu lidí, kteří sem před ruskou invazí uprchli z Ukrajiny, tvoří podle průzkumu ženy. Často mají vysokou úroveň vzdělání a v Česku dokázali získat místo jen pod úrovní své předchozí kvalifikace.

09:46

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajina sestřelila ruské drony útočící na Oděsu a okolí.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že Ukrajina prohraje válku, pokud budou USA otálet s dodávkami zbraní.
 • Šéf ukrajinské armádní rozvědky Kyryl Budanov uvedl, že Rusko se zřejmě pokusí zaútočit na město Pokrovsk v Doněcké oblasti.
9:42

Rusistka Dagmar Kolenovská: Po Putinovi může přijít čistě vojenský režim.

07:57

Ukrajinská protiletecká obrana v noci na dnešek zničila 17 z 24 ruských útočných dronů a jednu raketu Ch-59. Informovalo o tom ukrajinské letectvo. V Oděské oblasti bylo zasaženo logistické centrum a čerpací stanice a v části Žytomyrské oblasti platí v důsledku ruského útoku varování před znečištěním ovzduší.

21:45

Mluvčí ukrajinské rozvědky večer podle listu Ukrajinska pravda popřel, že by Kyjev měl cokoliv společného s "provokacemi" v areálu Záporožské jaderné elektrárny. Správa elektrárny dosazená ruskými okupačními orgány dříve o víkendu oznámila, že na území zařízení vybuchly ukrajinské bezpilotní letouny a ruská jaderná společnost Rosatom podle agentury Reuters uvedla, že při ukrajinském útoku utrpěli zranění tři zaměstnanci, jeden vážná. 

19:08

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajina prohraje válku s Ruskem, pokud pro ni americký Kongres neschválí další balík pomoci, varoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 
 • V areálu Záporožské jaderné elektrárny, kterou mají pod kontrolou Rusové, explodoval dron, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Správa elektrárny dosazená ruskými okupačními orgány předtím oznámila, že na území zařízení vybuchly ukrajinské bezpilotní letouny. Kyjev to popírá.
 • Situace v Orsku na jihu Ruska, který v pátek částečně zaplavila voda z protržené hráze, je nadále kritická, uvedl ruský ministr pro mimořádné situace Alexandr Kurenkov.
19:05

Americká vláda od začátku ruské invaze posílá na Ukrajinu vojenské vybavení ze svých zásob, které pak doplňuje za peníze uvolněné Kongresem. Na konci loňského roku však vyčerpala poslední prostředky, které zákonodárci na tento účel uvolnili, a americká vojenská pomoc je od té doby ochromená.

18:57 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury AFP dále varoval, že pokud Ukrajina prohraje, budou napadeny další státy. Zelenskyj, jehož země nyní na frontě čelí ruskému náporu, v posledních dnech ke schválení americké pomoci vyzval opakovaně. Je podle něj pro Ukrajinu životně důležitá.

18:52 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajina prohraje válku s Ruskem, pokud pro ni americký Kongres neschválí další balík pomoci, varoval dnes podle agentury AFP ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Bez podpory Kongresu podle něj bude pro bránící se zemi nejen těžké zvítězit, ale dokonce přežít. Schválení podpory ve výši 60 miliard dolarů (1,4 bilionu korun) už několik měsíců brání především americké vnitropolitické spory.

17:22 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že nad ruskými příhraničními regiony zničilo 15 ukrajinských dronů. Nad Belgorodskou oblastí jich podle agentury AFP bylo 12, zbylé tři nad Brjanskou oblastí. V Belgorodské oblasti podle agentury Reuters zemřela po jednom z útoků žena.

16:18

V areálu Záporožské jaderné elektrárny na jihu Ukrajiny, kterou mají pod kontrolou ruské jednotky, dnes explodoval dron. Uvedl to šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi. Správa elektrárny dosazená ruskými okupačními orgány předtím oznámila, že na území zařízení vybuchly ukrajinské bezpilotní letouny.

"Odborníci Mezinárodní agentury pro atomovou energii dostali informaci o výbuchu dronu v areálu elektrárny. Taková exploze odpovídá našemu pozorování," uvedla agentura. "Naléhavě vyzývám, aby se upustilo od akcí, které jsou v rozporu se zásadami agentury a ohrožují jadernou bezpečnost," upozornil Grossi, který nezmínil, kdo za explozí stojí.

10:59

Při ostřelování vesnice Huljajpole v jihoukrajinské Záporožské oblasti zahynuli tři civilisté, uvedl šéf oblastní správy Ivan Fedorov. Další tři lidé byli zraněni, když ruský dron poškodil dům v Charkově na severovýchodě země, oznámil tamní oblastní šéf Oleh Syněhubov.

"Dva muži a žena zahynuli pod sutinami domu, který zasáhla ruská střela," napsal Fedorov na telegramu. Další muž je podle něj po útoku ruských raketometů Grad zraněný a je v nemocnici v péči lékařů.

Huljajpole leží v blízkosti frontové linie, která Záporožskou oblast protíná od západu na východ několik málo desítek kilometrů jižně od oblastní metropole. Ruské síly okolí fronty ostřelují pravidelně, napsal Fedorov a obyvatele těchto míst vyzval, aby zvážili evakuaci.

20:56 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident dále vyjádřil naději, že americký Kongres nakonec přeci jen schválí další balík pomoci jeho zemi. Tomu už několik měsíců brání především vnitropolitické spory mezi americkými demokraty a republikány. Bez další americké pomoci je podle odborníků pro Ukrajinu stále těžší čelit dalším ruským útokům.

20:07 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Pokud budou ruské útoky pokračovat tak jako poslední měsíc, mohly by Ukrajině dojít rakety k obraně, je přesvědčen ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jeho slova z rozhovoru s ukrajinskou televizí přinesla agentura Reuters.

Poznamenal také, že by jeho země ke kompletní ochraně potřebovala 25 baterií protivzdušné obrany Patriot. Nyní si podle něj musí vybírat, jaká místa bude chránit.

18:19 Vlajka Ruské federace.

Více než 4400 domů zaplavila voda z protržené hráze ve městě Orsk na jihu Ruska. Přes 1100 lidí se z města muselo evakuovat, v celé oblasti je evakuovaných více než 4300. Hlášeni jsou nejméně dva mrtví. S odvoláním na úřady o tom informovala agentura TASS. Citovala odborníky, podle nichž se podobné záplavy v regionu objevují jednou za 100 let.

14:20

Peníze z Ruska politikům v Evropě proudily do Česka přes Polsko. Německé investigativní skupině Correctiv to řekl předseda českého sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS). Upřesnil, že to byly stovky tisíc eur až jeden milion eur (až 25 milionů korun).

Aféra, která se týká podezření z úplatků od proruské sítě, nejvíce dolehla na spolkového poslance pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) Petra Bystroně. Ten tento týden odmítl, že by od Rusů či od nyní zablokované proruské platformy Voice of Europe bral peníze. Žáček sdělení potvrdil a doplnil, že podrobněji by se operací Bezpečnostní informační služby měl sněmovní výbor zabývat 25. dubna.

13:19 Vlajka Ruské federace.

V Orsku v Orenburské oblasti na jihu Ruska se část hráze sloužící k regulaci vody protrhla ve Starém městě, tedy v části ležící na asijském břehu Uralu. Evakuovat se z této čtvrti muselo okolo 700 lidí, napsal server Meduza.

"Momentálně je zaplaveno více než 2400 obytných budov a 3065 přilehlých pozemků," uvedla dnes dopoledne v prohlášení oblastní vláda. Hladina vody se podle ní v zaplavených oblastech od pátku zvýšila, přičemž kulminace se teprve čeká. Úřady se domnívají, že voda ustoupí nejdříve za týden a půl až dva týdny.

11:55

Insolvenční správkyně zkrachovalé Sberbank žádá soud o prodloužení lhůty pro výplatu věřitelů. Lhůta má končit 15. dubna, správkyně navrhuje prodloužit ji o 30 dní. Důvodem je podle ní vysoký počet doposud nevyplacených věřitelů. Věřitelé, jichž je přes 15 300, by měli dostat zhruba 57 miliard korun.

09:27 Vlajka Ruské federace.

Více než 2400 domů zaplavila voda z protržené hráze ve městě Orsk v Orenburské oblasti na jihu Ruska. S odvoláním na tamní úřady o tom dnes informovala agentura TASS.

09:22

V opuštěných ruských továrnách západních automobilek doposud vyráběli domácí značky, nanejvýš Číňané. Typickým příkladem je třeba Moskvič, který nahradil v Moskvě modely Renault. Na konci března se ale do Kalugy vrátila výroba Citroënů. Francouzi přitom na konci loňského roku uvedli, že nad závodem ztratili kontrolu a připsali si ztrátu kolem 144 milionů eur.

07:28

Vývoz z Turecka do Ruska se kvůli západním sankcím zadrhává. Vývozci strojů, kteří v roce 2023 nejvíce těžili z prudkého nárůstu tureckých dodávek do Ruska, by letos mohli zaznamenat pokles vývozu o jednu miliardu USD (23,4 miliardy Kč), což je asi třetina loňského prodeje do Ruska. Mohou za to nejednoznačné a rychle se rozšiřující sankční seznamy a zásahy proti výrobkům, které by případně mohly mít i vojenské využití. Řekl to agentuře Bloomberg předseda turecké Asociace vývozců strojů Kutlu Karavelioglu.

07:27

Při novém ruském útoku na druhé největší ukrajinské město Charkov v sobotu brzy ráno byli zabiti dva civilisté a sedm osob bylo zraněno. Uvedl to na sociální síti Telegram šéf správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

21:51 Vlajka Ruské federace.

Záchranáři se spolu s pracovníky komunálních služeb snaží za pomoci techniky znovu utěsnit a zpevnit protrženou hráz, uvedlo ministerstvo pro mimořádné události.

21:51 Vlajka Ruské federace.

Ještě před protržením hráze úřady doporučily obyvatelům několika ulic, aby si vzali doklady a odebrali se do dočasných ubytoven. Na místě jsou i záchranáři z Moskvy a Permu.

21:50 Vlajka Ruské federace.

"Protrhla se ochranná hráz ve Starém městě v okolí Orenburské ulice. Evakuace obyvatel pokračuje. Do záplavové oblasti spadá 4258 domů a 10 987 lidí," uvedla radnice podle TASS. Obyvatele odvážejí autobusy soukromých dopravců a městského dopravního podniku do nouzových ubytoven zřízených ve školách. S evakuací pomáhají dvě stovky policistů.

21:47 Vlajka Ruské federace.

Z ohrožených míst začala evakuace, uvedla dnes ruská státní tisková agentura TASS. "Obyvatele města evakuují z domů, které jsou v záplavové oblasti," citovala agentura zástupce záchranných složek.

20:36 Vlajka Ruské federace.

Ve městě Orsk platí nouzový stav. Ještě před protržením hráze úřady doporučily obyvatelům několika ulic, aby si vzali doklady a odebrali se do dočasných ubytoven. Na místě jsou i záchranáři z Moskvy a Permu. Záchranáři se spolu s pracovníky komunálních služeb snaží za pomoci techniky znovu utěsnit a zpevnit protrženou hráz, uvedlo ministerstvo pro mimořádné události.

20:11 Vlajka Ruské federace.

U města Orsk v Orenburské oblasti se protrhla hráz a hrozí zaplavení asi 4000 domů, ve kterých žije na 10 tisíc lidí. Z ohrožených míst začala evakuace, uvedla dnes státní tisková agentura TASS. Protržená hráz nebyla vodohospodářským dílem, ale slouží k regulaci řeky, která městem protéká, poznamenal list Kommersant na svém webu a připomněl, že záplavy sužují celý region. "Obyvatele města evakuují z domů, které jsou v záplavové oblasti," citovala agentura zástupce záchranných složek.

19:10

Radarovou stanici na vojenské základně v Podněstří zasáhl bezpilotní letoun, uvedly podle AFP úřady tohoto separatistického moldavského regionu.

19:09

Šéf NATO dále uvedl, že členské státy NATO tento vývoj pečlivě sledují. "A přijímáme i některá opatření, abychom ruským tajným službám ztížili provádění nezákonných činností mezi spojenci v NATO nebo uvnitř nich," zdůraznil Stoltenberg.

19:07

Z hlavního sídla NATO v Bruselu bylo vykázáno několik ruských zaměstnanců kvůli špionážní činnosti. Řekl to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg německému deníku Bild. NATO podle agentury Reuters vyjádření zatím nekomentovalo. "Vykázali jsme ruský personál z hlavního sídla NATO," řekl šéf aliance v rozhovoru, který vyjde v sobotním Bildu. "Zjistili jsme totiž, že prováděli aktivity, které vlastně nebyly diplomatickou prací, ale činností tajných služeb," dodal Stoltenberg.

17:58

Nejméně dva lidé dnes odpoledne zahynuli při ruském útoku na jihoukrajinské Záporoží. Na telegramu to uvedl šéf Záporožské oblasti Ivan Fedorov. Ve městě se podle něj i poté ozvaly výbuchy. Ruský útok podle Fedorova zabil muže a ženu a zranil dalších šest lidí. "Ve středně těžkém stavu jsou devítiletý chlapec a jeho 36letá matka a mladíci ve věku 20 a 22 let. Ve vážném stavu je 55letá žena a 51letý muž," uvedl šéf záporožské správy.

17:57 Vlajka Ruské federace.

Moskevský soud dnes uvalil vazbu na dalšího podezřelého původem z Tádžikistánu v souvislosti s útokem na koncertní síň v Crocus City Hall v Krasnogorsku na okraji Moskvy. Muchammad Šaripzoda, který je obviněn ze spáchání teroristického činu, je jedenáctým podezřelým, kterého moskevský soud vzal do vazby, napsala státní agentura TASS.

17:56 Vlajka Ruské federace.

Podle odhadů BBC může být skutečný počet padlých až dvojnásobný, tedy kolem 100 tisíc ruských vojáků, a to bez započtení bojovníků ze separatistických útvarů na východě Ukrajiny. Vojáků z takzvané Doněcké lidové republiky (DNR) a Luhanské lidové republiky (LNR), tedy mezinárodně neuznaných proruských separatistických útvarů, které Moskva nejprve podporovala a poté se je rozhodla anektovat, mohlo podle BBC padnout kolem 23 400. Zabitých na ruské straně tak může být kolem 123 400, píše BBC.

17:56

Ve válce, kterou na Ukrajině rozpoutala Moskva před více než dvěma roky, padlo přinejmenším přes 50 tisíc ruských vojáků, zjistila ruská služba BBC a server Mediazona. K bilanci média dospěla na základě informací z otevřených zdrojů, tedy ze zpráv médií, ze hřbitovů, oznámení činitelů či příspěvků příbuzných na sociálních sítích. Skutečný počet zabitých bude zřejmě výrazně vyšší.

16:59 Vlajka Ruské federace.

Ve válce, kterou na Ukrajině rozpoutala Moskva před více než dvěma roky, padlo přinejmenším přes 50 tisíc ruských vojáků, zjistila ruská služba BBC a server Mediazona. K bilanci média dospěla na základě informací z otevřených zdrojů, tedy ze zpráv médií, ze hřbitovů, oznámení činitelů či příspěvků příbuzných na sociálních sítích. Skutečný počet zabitých bude zřejmě výrazně vyšší.

15:53 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že ruské jednotky dobyly vesnici Voďane u dříve ovládnuté Avdijivky na východě Ukrajiny. Podobná prohlášení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit. Voďane mělo před válkou zhruba 300 obyvatel.

15:01

Ruská okupační správa podle agentury RIA Novosti tvrdí, že invazní jednotky vstoupily na okraj ukrajinského města Časiv Jar v Doněcké oblasti. Ukrajinská armáda to popřela. Její mluvčí Andrij Zadubinnyj řekl agentuře Reuters, že situace na místě je napjatá, bojuje se tam, ale Rusové na okraji města nejsou. 

"Nevěřte ruským zprávám," řekl Reuters Zadubinnyj. "Situace je tam velmi obtížná, boje pokračují, ale oni (ruští vojáci) tam nejsou," podotkl mluvčí ukrajinské armády. Později stejné agentuře řekl, že chtěl situaci popsat spíše jako "napjatou", nikoliv jako velmi obtížnou.

11:13

Ukrajině se při použití dronů v noci na dnešek podařilo zničit nejméně šest letounů na letecké základně Morozovsk na jihozápadě Ruska, sdělila anonymně ukrajinská tajná služba SBU několika médiím včetně agentury Reuters. Dalších osm letounů na základně útok provedený SBU a ukrajinskou armádou poškodil, uvedla také rozvědka. Podobná tvrzení nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Rusko dnes čelilo mohutnému dronovému náletu. Letiště v Morozovsku slouží podle médií jako základna pro bombardéry Su-24 a Su-34, které Rusko používá k útokům na Ukrajinu.

08:21 Vlajka Ruské federace.

Ruský vyšetřovací výbor tvrdí, že nedávný teroristický útok v koncertní hale v Krasnogorsku může souviset s válkou, kterou Rusko už více než dva roky vede proti Ukrajině. Informovala o tom agentura TASS. Vyšetřovatelé uvedli, že na to ukazují fotografie nalezené v telefonu jednoho z mužů podezřelých ze spáchání tohoto činu.

"V telefonu teroristy byly nalezeny snímky osob v maskáčích s ukrajinskou vlajkou na pozadí zničených domů a ukrajinské poštovní známky s obscénním gestem," uvedl vyšetřovací výbor.

08:17

Souhrn nejnovějších zpráv:

 • U města Orsk v Orenburské oblasti se protrhla hráz a hrozí zaplavení asi 4000 domů, ve kterých žije na 10 tisíc lidí. Z ohrožených míst začala evakuace, uvedla dnes státní tisková agentura TASS.
 • Rusko tvrdí, že jeho jednotky vstoupily na okraj města Časiv Jar v Doněcké oblasti. Tvrzení nelze nezávisle ověřit.
 • Ruská protivzdušná obrana v noci na pátek a dnes ráno sestřelila v pěti regionech 53 ukrajinských bezpilotních letounů, informovalo ruské ministerstvo obrany.
 • Nemáme v úmyslu poslat na Ukrajinu bojové jednotky NATO, prohlásil ve čtvrtek generální tajemník Severoatlantické aliance.
 • Obava, že Slovensko někdo zatáhne do války, není na místě, řekla před sobotními prezidentskými volbami slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
07:56 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek a dnes ráno sestřelila v pěti regionech 53 ukrajinských bezpilotních letounů, z toho 44 v Rostovské oblasti. Informovalo o tom ministerstvo obrany v Moskvě.

07:55

Ukrajina kvůli ochraně před ruskými útoky na energetickou infrastrukturu potřebuje postavit stovky malých elektráren, řekl šéf energetické společnosti Ukrenerho Volodymyr Kudryckyj podle ruskojazyčného serveru BBC.

"Nyní je výroba elektrické energie soustředěna doslova na několika málo místech ve velkých tepelných a vodních elektrárnách, takže jejich poškození při masivním ostřelování Rusy vede k vážným problémům s dodávkami elektřiny," řekl Kudryckyj.

07:54

Rusko tvrdí, že jeho jednotky vstoupily na okraj města Časiv Jar v Doněcké oblasti. Napsala to agentura Reuters, podle které nelze tvrzení nezávisle ověřit. Město se nachází zhruba deset kilometrů od Bachmutu a stalo se opěrným bodem ukrajinských jednotek. O útocích ruské armády na okolí tohoto města informoval ve čtvrtek také Institut pro studium války (ISW).

21:07

Dva lidé dnes zemřeli při ruském útoku na obec Ňju-Jork v ukrajinské Doněcké oblasti, informoval gubernátor Vadym Filaškin na internetových stránkách regionální správy. Jeden člověk utrpěl zranění. Ňju-Jork se nachází v bezprostřední blízkosti frontové linie.

19:08 Vlajka Ruské federace.

Muž obviněný z navedení ruské rakety na pizzerii v Kramatorsku na východě Ukrajiny byl odsouzen na doživotí, oznámila dnes ukrajinská prokuratura a tajná služba SBU. V pizzerii, kterou zasáhla ruská raketa loni v červnu, přišlo o život 13 lidí, včetně tří dětí, připomněla agentura Unian. Odsouzence označila za "zrádce" a "ruského agenta".

18:10

Nemáme v úmyslu poslat na Ukrajinu bojové jednotky NATO, prohlásil dnes generální tajemník Severoatlantické aliance. Ukrajinu podporujeme v její obraně proti ruské agresi, to z nás nedělá stranu konfliktu, dodal Jens Stoltenberg po skončení dvoudenního jednání ministrů zahraničí zemí NATO v Bruselu. Hlavním tématem setkání byla situace na Ukrajině, NATO si ale ve svém bruselském sídle rovněž připomnělo 75. výročí založení aliance.

17:44 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinské útoky si vyžádaly šest mrtvých v různých okupovaných částech Ukrajiny, tvrdí tamní představitelé dosazení Ruskem. Čtyři lidé zemřeli při dvou různých útocích v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, další dva přišli o život v Doněcku na východě země.

17:07

Na dnešním jednání Rady NATO-Ukrajina byl přítomný i ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Ten ve svém projevu podle Lipavského o české iniciativě hovořil a uvedl, že jsou za ni Ukrajinci "neskutečně vděční". "Oni jsou opravdu závislí na naší pomoci a my jsme zase závislí na tom, že Ukrajinci bojují i za bezpečnost celé Evropy, takže jsme v tom společně," dodal český ministr zahraničí.

17:05

Český ministr zahraničí Jan Lipavský na jednání NATO vyzval další země, aby se zapojily do české iniciativy na nákup munice pro Ukrajinu. Řada spojenců Česku za jeho aktivitu děkovala, řekl dnes šéf české diplomacie novinářům v Bruselu. "Diskutovali jsme o tom, co mohou země NATO udělat více pro Ukrajinu, jak lépe koordinovat pomoc, jestli dokážeme najít další zdroje," okomentoval dvoudenní jednání šéfů diplomacií Severoatlantické aliance Lipavský. Mnoho účastníků jednání ve svých projevech zmínilo českou muniční iniciativu. "Je potřeba v tom vytrvat, najít další zdroje. Vyzýval jsem další země, aby se zapojily nebo aby ty předběžné sliby proměnily ve skutečné tak, abychom mohli munici skutečně nakoupit a dodat na Ukrajinu," dodal český ministr.

16:28

Finsko na neurčito prodlouží uzávěru pozemních hraničních přechodů s Ruskem. Podle agentury Reuters to dnes oznámila finská vláda, která zároveň na seznam přidala několik přístavních hraničních přechodů. Helsinky koncem loňského roku hranici uzavřely v reakci na zvyšující se počet migrantů přicházejících z třetích zemí do Finska přes ruské území.

16:27

Ukrajina nakonec vstoupí do Severoatlantické aliance, podpora Kyjevu zůstává mezi členskými státy "pevná jako skála". Novinářům v Bruselu to dnes řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken.

16:27

Český exprezident Miloš Zeman se v souvislosti s válkou na Ukrajině vyslovil pro zahájení mírových jednání pomocí prostředníka. Úplné ovládnutí Ukrajiny Ruskem by podle něj posílilo imperiální ambice Moskvy. Slovenský premiér Robert Fico ve společné debatě se Zemanem v televizi TA3 uvedl, že konflikt na Ukrajině nelze vojensky vyhrát. Zeman se do debaty s Ficem připojil prostřednictvím videospojení.

16:26

Potřeba ochrany východního křídla NATO a podpora Ukrajiny proti ruské agresi patřily mezi hlavní témata jednání, která během dvoudenní návštěvy Prahy vedl předseda rumunského Senátu Nicolae Ciuca. Řekl to dnes novinářům po setkání se svým český protějškem Milošem Vystrčilem (ODS), který zároveň ocenil rumunskou podporu Moldavsku jako naprosto nezastupitelnou.

16:21

Téměř 290 civilistů, z toho 15 dětí, od začátku ruské invaze na Ukrajinu zabily miny. Podle portálu Ukrajinska pravda to řekl ministr vnitra Ihor Klymenko.

14:43 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Rusko nemůže být terčem útoků islamistů, neboť je příkladem mezietnické a mezináboženské jednoty, prohlásil prezident Vladimir Putin k útoku na koncertní síň z března.

12:55

Francouzský prezident Emmanuel Macron nepochybuje o tom, že Rusko zaměří své informační zdroje na letošní letní olympijské hry v Paříži. Podle agentury AFP to prohlásil během slavnostního otevření olympijského plaveckého bazénu v Saint-Denis. Prezident také kritizoval vyjádření Moskvy ke středečnímu telefonátu ministrů obrany Sébastiena Lecornua a Sergeje Šojgua, má je za "podivné a výhrůžné".

12:31

Rusové začali na začátku jara rozsáhle ničit ukrajinskou energetickou soustavu.

12:28 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov také kritizoval rozšiřování NATO, s čímž podle něj souvisí přibližování armádní infrastruktury aliance k ruským hranicím.

12:23 Vlajka Ruské federace.

Vztahy Ruska a NATO se dostaly na úroveň přímé konfrontace a Severoatlantická aliance se zapojila do konfliktu na Ukrajině, prohlásil dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško předtím v dnes publikovaném rozhovoru s ruskou agenturou RIA Novosti k 75. výročí založení aliance řekl, že vztahy NATO a Ruska se zhoršují, ale že Moskva nemá v úmyslu jít se zeměmi NATO do konfliktu.

11:17

Ukrajina žádá spojence z NATO, aby jí poskytli další systémy protivzdušné obrany Patriot na ochranu před častými útoky ruských balistických raket. V Bruselu to dnes uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. "Na Patriotech závisí záchrana ukrajinských životů," řekl ministr při společném vystoupení s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

10:32

Na obnově Ruskem prakticky zcela zničeného ukrajinského města Mariupol se podílejí i německé firmy, zjistil politický magazín Monitor německé veřejnoprávní televize ARD. Rekonstrukce jihoukrajinského města, které mělo před válkou přes 400 tisíc obyvatel, přitom hraje zásadní roli v ruské válečné propagandě.

10:32

Jedno ze dvou vedení vysokého napětí, která zásobují elektřinou Záporožskou jadernou elektrárnu, je mimo provoz, uvedlo dnes Ruskem dosazené vedení tohoto zařízení s tím, že radiace v areálu i v jeho okolí je v normě. Informaci o výpadku posléze potvrdila také ukrajinská společnost Enerhoatom. Důvody výpadku se podle ruské správy elektrárny zkoumají. Ruské síly ukrajinskou elektrárnu okupují od března 2022, bloky zařízení jsou odstaveny.

09:34 Vlajka Ruské federace.

Vztahy mezi Ruskem a NATO se zhoršují, Moskva však nemá v úmyslu jít do konfliktu se zeměmi Severoatlantické aliance, uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško. Podle agentury Reuters se tak vyjádřil v dnes publikovaném rozhovoru s ruskou agenturou RIA Novosti k 75. výročí založení aliance. Ruský diplomat také podle ruských médií v interview se stanicí RT řekl, že NATO je nástrojem americké hegemonie.

07:46

Šéf správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov uvedl, že zraněných je ve městě celkem nejméně deset lidí. Na Telegramu zveřejnil i fotografie z místa útoku. Je na nich poškozený vícepatrový dům a ohořelý vůz záchranné služby. Ruská strana se k incidentu nevyjádřila.

07:44

"Na místě dvojitého úderu na obytnou budovu v hustě obydlené charkovské čtvrti máme čtyři mrtvé. Je tu také pět zraněných," uvedl charkovský starosta Ihor Terechov.

07:33

Ruské drony dnes brzy ráno zasáhly obytné domy v Charkově, druhém největším ukrajinském městě. Na místě při jednom z útoků zahynuli tři záchranáři, kteří pomáhali s odklízením následků předchozího úderu, uvedli na Telegramu šéf správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov a charkovský starosta Ihor Terechov.

21:51

Vláda na nynější nákup munice pro Ukrajinu vyčlenila vyšší stovky milionů korun, řekl Fiala na Primě. Příspěvek podle něj odpovídá velikosti Česka.

21:26

Vlajka za každého mrtvého. 

21:24

Souhrn nejnovějších zpráv:

 • V Charkově při náletu ruských dronů v noci na čtvrtek zahynuli nejméně čtyři lidé, z toho tři byli záchranáři.
 • Rusko chystá mobilizaci dalších 300 tisíc vojáků, prohlásil podle agentury Interfax-Ukrajina ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 
 • Členské země NATO se shodly na další podpoře Ukrajiny. Nyní budou řešit, jak zajistit, aby aliance hrála větší roli v koordinaci pomoci Kyjevu, řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
 • Obava, že Slovensko někdo zatáhne do války, není na místě, řekla před sobotními prezidentskými volbami slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
20:46

Obava, že Slovensko někdo zatáhne do války, není na místě, řekla dnes slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v televizním projevu na závěr kampaně před sobotním rozhodujícím kolem přímé volby svého nástupce.

V kampani předseda parlamentu Peter Pellegrini a jeho kolegové ze strany Hlas-sociální demokracie označovali druhého finalistu prezidentské volby Ivana Korčoka jako možného prezidenta konfliktu a války či tvrdili, že by mohl vyslat vojáky bojovat na Ukrajinu, která se brání ruské ozbrojené invazi.

20:01 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany dnes podle agentury Reuters uvedlo, že smlouvu s armádou od začátku roku podepsalo 100 000 mužů, z toho 16 000 za posledních deset dní.

Ministerstvo tvrdí, že nové rekruty motivuje odhodlání pomstít se za útok v koncertní síni na okraji ruské metropole se 144 oběťmi. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, ale Putin jej spojuje s Ukrajinou, jakkoli žádné důkazy pro toto nařčení nepředložil. Kyjev jakékoliv spojení s útokem odmítl.

19:27

Francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu dnes telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Sergejem Šojguem. V rozhovoru odsoudil ruskou agresi vůči Ukrajině, tématem byl také terorismus. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP s odvoláním na sdělení francouzského ministerstva obrany. Podle něj šlo o první telefonát od října 2022.

Lecornu v rozhovoru se Šojguem vyjádřil solidaritu Francie s oběťmi útoku na koncertní síň v Crocus City Hall v Krasnogorsku na předměstí Moskvy. Tam minulý měsíc zahynulo bezmála 150 lidí, připomnělo francouzské ministerstvo obrany.

18:42

"NATO je a zůstane defenzivní aliancí," zdůraznil na odpolední tiskové konferenci Stoltenberg. Spojenci jako přátelé Ukrajiny Kyjev v jeho právu bránit se podporují, to ale z NATO "nedělá stranu konfliktu", poznamenal generální tajemník. Nyní je podle něj celý návrh teprve ve fázi plánování. "Jsem si jistý, že se nám podaří reagovat na obavy, které zmínilo Maďarsko, a najít způsob, jak dosáhnout konsensu," dodal.

17:57

Ukrajinci podle šéfa NATO neustále prokazují svou statečnost. "Ukrajincům nedochází odvaha, ale munice," řekl Stoltenberg na tiskové konferenci. Všichni přítomní na dnešním jednání se podle něj v tento kritický moment shodli na podpoře Ukrajiny. Shodli se rovněž i na tom, že je potřeba pokročit v plánování toho, aby pomoc Kyjevu byla ještě robustnější a více předvídatelná.

17:42

Členské země NATO se shodly na další podpoře Ukrajiny, která se už déle než dva roky brání ruské ozbrojené agresi. Nyní budou řešit, jak zajistit, aby aliance hrála větší roli v koordinaci pomoci Kyjevu. Po skončení dnešního jednání ministrů zahraničí to uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

16:28 Vlajka Ruské federace.

Rusko chystá mobilizaci dalších 300 tisíc vojáků, prohlásil dnes podle agentury Interfax-Ukrajina ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na dotaz novinářů, kolik vojáků povolá letos do služby Ukrajina, řekl, že jich "nebude třeba půl milionu". Konkrétní počet nesdělil. O den dříve podepsal zákon snižující věkovou hranici pro odvod vojáků do bojové služby z 27 na 25 let, což by mělo pomoci napadané zemi získat větší bojovou sílu.

16:07

Dronové útoky, které úspěšně provádějí Ukrajinci hluboko na území západního Ruska, donutily Kreml k vytváření mobilních střeleckých jednotek.

16:06 Vlajka Ruské federace.

Soud v dagestánské Machačkale dnes uvalil vazbu na dva občany Tádžikistánu, zadržené kvůli podezření, že patří k mezinárodní teroristické organizaci. Uvedla to ruská státní tisková agentura TASS s odvoláním na mluvčí nejvyššího soudu v autonomní republice na severním Kavkazu.

15:30

Z peněz slíbených pro českou iniciativu na pomoc Ukrajině lze nakoupit asi půl milionu kusů munice, uvedlo podle Seznam Zpráv ministerstvo obrany.

13:52

Finsko a Ukrajina podepsaly dohodu o vojenské spolupráci. Finský prezident Alexander Stubb je v Kyjevě.

13:25

Na českou iniciativu zaměřenou na nákup munice pro Ukrajinu je třeba více peněz. Novinářům v Bruselu to řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský.

13:23

Volodymyr Zelenskyj řekl agentuře Interfax Ukrajina, že Rusko se chystá do konce června mobilizovat do války 300 tisíc vojáků.

12:18

Ukrajina očekává v létě velkou ruskou ofenzivu, ale ne proti Kyjevu nebo Charkovu.

12:18 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Rusové jen v březnu použili proti Ukrajině přes 3000 naváděných leteckých bomb, více než 400 střel a 600 útočných dronů, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

11:22

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg chce, aby aliance více koordinovala vojenskou pomoc pro Ukrajinu. Uvedl před jednáním NATO v Bruselu.

07:59 Vlajka Ruské federace.

Do ruské armády od ledna vstoupilo přes 100 tisíc lidí. Jejich počet za poslední týden roste, chtějí pomstít útok u Moskvy, uvedlo ministerstvo obrany.

21:47

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon snižující věkovou hranici pro mobilizaci do války s Ruskem z 27 na 25 let. 
 • Proruský ukrajinský politik a podnikatel Arťom Marčevskij se hodlá právní cestou bránit proti tomu, že ho česká vláda nedávno zařadila na národní sankční seznam kvůli ruské invazi na Ukrajinu.
 • V Rusku se v úterý terčem dronového útoku stala ropná rafinerie a průmyslový objekt ve dvou městech asi 1300 kilometrů od ukrajinské hranice, uvedly ruské úřady.
 • Při úterním ruském raketovém útoku na ukrajinské město Dnipro utrpělo zranění 18 lidí, včetně několika teenagerů, uvedl šéf správy Dněpropetrovské oblasti.
21:40

Při dnešním ruském raketovém útoku na ukrajinské město Dnipro utrpělo zranění 18 lidí, včetně několika teenagerů, uvedl šéf správy Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak na Telegramu. Poškozena byla jedna ze středních škol, školka a nejmenovaná firma, píše server Ukrajinska pravda.

21:39 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin při dnešním setkání s vedením ministerstva vnitra vyzval k radikální změně v přístupu k migraci kvůli zajištění bezpečnosti ruské společnosti, informovala ruská média. 

Stalo se tak poté, co bezpečnostní složky po teroristickém útoku na koncertní síň Crocus City Hall v Krasnogorsku na okraji Moskvy zadržely jako podezřelé Tádžiky žijící a pracující v Rusku. Útok si vyžádal podle úřadů nejméně 144 mrtvých a 551 zraněných.

20:40

Kabinet Petra Fialy (ODS) koncem března rozšířil sankční seznam o dvě fyzické a jednu právnickou osobu. Kromě Marčevského, který podle Deníku N v posledním roce žil v Česku, jde o politika a podnikatele Viktora Medvedčuka a společnost Voice of Europe. Sankce mají zasáhnout proruskou síť, která se v Česku pokoušela rozvíjet vlivovou operaci a negativně ovlivnit bezpečnost země i Evropské unie, řekl minulý týden po jednání vlády novinářům premiér Fiala.

Marčevskij s Medvědčukem se podle Bezpečnostní informační služby (BIS) snažili ovlivnit nadcházející volby do Evropského parlamentu, uvedl Deník N.

20:40

Proruský ukrajinský politik a podnikatel Arťom Marčevskij se hodlá právní cestou bránit proti tomu, že ho česká vláda nedávno zařadila na národní sankční seznam kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Deníku N prostřednictvím svého advokáta sdělil, že jeho právníci už připravují žalobu.

20:27 Vlajka Ruské federace.

Gubernátor Rostovské oblasti, která se nachází na jihozápadě Ruska u hranic s Ukrajinou, dnes oznámil, že zvýšil prémii za podepsání kontraktu s ruskou armádou na 700 tisíc rublů (asi 178 000 korun). Víc platí už jen v Petrohradu, okomentoval situaci zpravodajský portál Meduza, působící z lotyšského exilu.

19:15 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes obvinilo předsedu Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomase Bacha, že se společně s Ukrajinou podílí na spiknutí s cílem vyloučit nejlepší ruské sportovce z letních olympijských her v Paříži. Informovala o tom agentura Reuters.

18:23

Data o počtu dětí ukrajinských uprchlíků v českých školách nejsou podle neziskové organizace META dostatečně přesná a aktuální. Organizace, která se zaměřuje na práci s migranty, chce, aby se propojila data sbíraná ministerstvy vnitra a školství. Je podle ní potřeba dohledat a rovnou zapsat do škol děti, které by měly plnit povinnou školní docházku, ale do škol nechodí.

Zároveň by se podle ní měl zlepšit systém sběru dat. Ministerstvo školství dnes v reakci uvedlo, že připravilo ve spolupráci s ministerstvem vnitra na první dubnový týden mimořádný průzkum o ukrajinských uprchlických dětech ve školách.

18:00 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon snižující věkovou hranici pro mobilizaci do války s Ruskem z 27 na 25 let. Oznámila to dnes média s odvoláním na web ukrajinského parlamentu. Ten připomněl, že zákon čekal na prezidentův podpis deset měsíců.

15:25 Vlajka Ruské federace.

V Rusku se dnes terčem dronového útoku stala ropná rafinerie a průmyslový objekt ve dvou městech asi 1300 kilometrů od ukrajinské hranice, uvedly ruské úřady. Ukrajinská média nebo agentura Reuters s odvoláním na své zdroje v ukrajinských tajných službách uvedly, že za akcí stojí ukrajinská vojenská rozvědka HUR a že jedním z cílů byl závod na montáž dronů Šáhed ve městě Jelabuga v Tatarské autonomní republice.

Druhý cíl, ropnou rafinerii v nedalekém městě Nižněkamsk rovněž v Tatarstánu, potvrdila ruská státní tisková agentura RIA Novosti. Podle ruských úřadů zranění utrpělo 13 lidí. Kyjev se k útokům zatím oficiálně nevyjádřil.

15:08

Ukrajinci mohou začít podávat žádosti o odškodnění za ztráty, které utrpěli při ruské invazi do své země. Na mezinárodní konferenci v Haagu týkající se obnovy spravedlnosti na Ukrajině to oznámil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Registr se bude v první fázi týkat nemovitostí, později by se měl rozšířit i na další škody. Ukrajina chce k financování škod a odškodnění obětí války využít zmrazená ruská aktiva v zahraničí.

14:50 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že jmenovalo novým vrchním velitelem námořnictva admirála Alexandra Moisejeva. Černomořské flotile bude velet viceadmirál Sergej Pinčuk. O výměně na těchto postech postu spekulovala ruská média už dříve kvůli tomu, že ruské námořnictvo utrpělo v uplynulých měsících v Černém moři hrozivé ztráty.

13:08

Válka na Ukrajině prohloubila příkopy mezi Lotyši a etnickými Rusy v Lotyšsku. Ruština má příští rok zmizet ze škol jako vyučovací jazyk.

13:06

Ruská letecká společnost Aeroflot má kvůli sankcím problémy udržet svoji letadlovou flotilu.

12:24 Vlajka Ruské federace.

Šéf ruské Služby vnější rozvědky Sergej Naryškin řekl, že Rusko skutečně obdrželo od Spojených států varování o hrozícím teroristickém útoku, ale informace byla příliš obecná a nekonkrétní.

12:18 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil, že se ruské armádě daří zatlačovat ukrajinskou směrem na západ.

11:55

V České republice pracuje podle ministerstva práce a sociálních věcí 123 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. 90 procent z nich platí odvody.

11:46

Německo v rámci české iniciativy poskytne 576 milionů eur (14,6 miliardy korun) na nákup 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu. ČTK to řekl mluvčí německého ministerstva obrany Dennis Köhler.

10:22

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinské drony zaútočily na továrny v ruském Tatarstánu, více než 1000 kilometrů od hranice s Ukrajinou.
 • Kyjev od začátku roku čelil náletům více než 180 ruských raket a dronů, tvrdí kyjevská vojenská správa. Ruské síly přitom podle ní nasadily i novou hypersonickou střelu Zirkon.
 • Rusko obviňuje z teroristických útoků na svém území Ukrajinu a žádá vydání šéfa tajné služby, který se měl na plánování podílet. Ukrajina vinu odmítá a považuje požadavek za cynický.
10:15

Ruské drony v noci na úterý zaútočily na cíle v ukrajinské Dněpropetrovské a Kirovohradské oblasti. Zásah podle Kyjeva utrpěla elektrorozvodna.

10:01 Vlajka Ruské federace.

NATO se v podstatě stalo stranou ukrajinského konfliktu a aktivně se podílí na ostřelování ruského území, prohlásil šéf ruské Federální bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev.

9:27

Kreslený vtip na moskevské autobusové zastávce. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj "komanduje" ve francouzském bistru číšníka Emmanuela Macrona.

Kreslený vtip na moskevské autobusové zastávce. Ukajinský prezident Volodymyr Zelenskyj "komanduje" ve francouzském bistru číšníka Emmanuela Macrona.
Kreslený vtip na moskevské autobusové zastávce. Ukajinský prezident Volodymyr Zelenskyj "komanduje" ve francouzském bistru číšníka Emmanuela Macrona. | Foto: Reuters
9:23 Vlajka Ruské federace.

Rusové tvrdí, že zabránili ukrajinskému útoku na velkou ropnou rafinerii v Nižněkamsku, 1300 kilometrů od hranice s Ukrajinou.

9:20 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinci zasáhli v Tatarstánu komplex, ve kterém vyráběli dělníci drony pro ruskou armádu. Továrna leží 1200 kilometrů od ukrajinské hranice.

08:21 Vlajka Ruské federace.

Několik zraněných si vyžádal útok dronů na továrny v ruském Tatarstánu, více než tisíc kilometrů od ukrajinské hranice. Oznámily to místní úřady.

07:22

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se dnes v Praze setká se svým estonským protějškem Margusem Tsahknou. Jednat budou o válce na Ukrajině, ekonomické a bezpečnostní spolupráci nebo digitálních technologiích. Výsledky schůzky okomentují v poledne na tiskové konferenci.

07:06 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil úředníkům a zákonodárcům urychleně se věnovat zvýšení daní zámožným spoluobčanům a prosperujícím firmám, aby naplnil státní rozpočet, který letos utratí každý třetí rubl na armádu a výrobu zbraní. Putin dal vládě a sněmovně pokyn provést do 31. července změny daňových zákonů, aby se dosáhlo "spravedlivého rozdělení daňové zátěže se zřetelem na výši příjmů poplatníků", uvedl dnes server The Moscow Times s odvoláním na přehled příkazů hlavy státu, zveřejněný Kremlem.

21:27

Devět lidí utrpělo zranění při ostřelování Belgorodu, ruského oblastního města, které leží nedaleko od hranic s Ukrajinou. Město dnes opakovaně ostřelovali ukrajinští vojáci z raketometu RM-70 Vampire české výroby, tvrdí ruské ministerstvo obrany. Podobná tvrzení účastníků rusko-ukrajinského konfliktu nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů. Ruská protivzdušná obrana podle gubernátora nad Belgorodem a okolím sestřelila 17 "vzdušných cílů" mířících na město. Ukrajinské zdroje tvrdí, že Rusové z okolí Belgorodu ostřelují druhé největší ukrajinské město Charkov.

17:19

Kyjevská vojenská správa v pondělí uvedla, že ukrajinská metropole Kyjev čelila od začátku roku více než 180 ruských raket a dronů. Ruské síly přitom nasadily i novou hypersonickou střelu Cirkon (Zirkon). V Charkově na východě Ukrajiny už ruské ostřelování poničilo prakticky veškerou kritickou energetickou infrastrukturu, sdělil ukrajinskému portálu Liga.net v pondělí zveřejněném rozhovoru starosta města Ihor Terechov. Kyjev je v poslední době opět terčem rozsáhlejších náletů. Rusko na město od začátku roku vyslalo 116 řízených střel, 48 dronů a nejméně 12 balistických raket Kinžal a Iskander, vypočítala kyjevská vojenská správa. V pěti případech podle ní na metropoli Rusové útočili nadzvukovými střelami Cirkon.

11:23

Čína by měla Rusku adresovat "velmi jasné vzkazy" ohledně války na Ukrajině. Řekl to dnes podle agentury AFP francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné v Pekingu na společné tiskové konferenci se svým čínským protějškem Wangem I. Ministři rovněž hovořili o potřebě silných ekonomických vztahů mezi Čínou a Francií.

"Očekáváme, že Čína vyšle do Ruska velmi jasné vzkazy," řekl Séjourné, když se zároveň vyslovil pro "rovnováhu sil příznivou pro Ukrajinu". Dodal, že Čína "zjevně hraje klíčovou roli v nezávislosti a respektování mezinárodního práva, což zahrnuje i suverenitu Ukrajiny".

Peking, který k rusko-ukrajinské válce navenek zaujímá neutrální postoj, s Moskvou od začátku její invaze na Ukrajinu prohloubil vztahy a vyslovuje se pro politické urovnání konfliktu, připomíná AFP. Západ přitom Čínu opakovaně nabádá, aby hrála aktivnější roli a využívala svého vlivu na Moskvu.

10:30 Vlajka Ruské federace.

V jedné z kaváren v západoruské Voroněži zazněla exploze, uvedla tisková agentura TASS s odvoláním na vyšetřovatele. Výbuch podle ní poškodil skla oken, zranění osob ale nezpůsobil. Představitelé ministerstva vnitra za příčinu incidentu považují "konflikt podnikatelských zájmů", podrobnosti v této souvislosti ale neuvedli.

Rusko se před více než týdnem stalo terčem rozsáhlého teroristického útoku, který si v koncertní hale u Moskvy vyžádal životy nejméně 144 lidí a zranění dalších zhruba 500 osob. Rusko naznačuje spojitost tohoto masakru s Ukrajinou, která to popírá. Moskva už více než dva roky vede válku na Ukrajině a v západní části Ruska nejsou v této době ničím výjimečným exploze či požáry způsobené dronovými nebo jinými útoky. Ty většinou postihují průmyslové a strategické objekty.

10:15

Litvané válku na Ukrajině silně prožívají. Obávají se, že by se mohli stát další obětí ruské invaze a vrátily by se tak zlé časy Sovětského svazu a okupace Litvy. Zlou dobu tu připomíná muzeum, které vzniklo v bývalém sídle sovětské tajné služby KGB ve Vilniusu. Více ve fotogalerii.

09:59 Vlajka Ruské federace.

V budově kavárny v ruské Voroněži zazněl výbuch, uvedla agentura TASS s tím, že na místo se vydali vyšetřovatelé. O případných obětech neinformovala.

08:07

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Rusko obviňuje z teroristických útoků na svém území Ukrajinu a žádá vydání šéfa tajné služby, který se měl na plánování podílet. Ukrajina vinu odmítá a považuje požadavek za cynický.
 • O víkendu měly na Ukrajině proběhnout prezidentské volby, kvůli válce ale byly odloženy. Ukrajincům to podle médií příliš nevadí.
 • Pokud Ukrajina neobdrží slíbenou americkou vojenskou pomoc, kterou blokují spory v Kongresu, budou ukrajinské síly muset začít ustupovat, uvedl Volodymyr Zelenskyj.
07:45

Když předloni mladoboleslavská Škodovka kvapně opustila ruský trh, zanechala po sobě miliony motoristů, kteří postrádali její skvělý poměr mezi prostorem, cenou a kvalitou. Bývalí dealeři se však v situaci rychle zorientovali a prostřednictvím státní agentury Krasnaja zvezda narychlo v Číně objednali 10 tisíc aut "v designu Škoda". Ty jsou však v Rusku neprodejné. Více v aprílovém článku.

07:23 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes vyzvalo Ukrajinu, aby mu vydala všechny ukrajinské činitele, kteří se zapojili do teroristických útoků na ruském území. Podle Moskvy je mezi nimi i šéf ukrajinské tajné služby SBU Vasyl Maljuk. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že všechny útoky spáchané v poslední době na ruském území, a to včetně březnového teroristického útoku na koncertní síň u Moskvy s 144 mrtvými, mají spojitost s Ukrajinou.

Kyjev jakýkoliv podíl na atentátu odmítá, opakovaně se k němu přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Dnešní výzvu Ruska považuje Ukrajina za cynickou.

07:17

Kuba po roce obdržela z Ruska větší dodávku ropy. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na prohlášení kubánského ministerstva energetiky. Kvůli velkému nedostatku ropy a ropných produktů chybí na ostrově nejen pohonné hmoty pro dopravu, ale i palivo pro tepelné elektrárny, které jsou hlavním producentem elektřiny v zemi.

O víkendu Kuba obdržela z Ruska dodávku zhruba 90 tisíc tun ropy. To je ekvivalent dovozu nutného na pokrytí celkové spotřeby na několik dní. Jedná se o první významnější dodávku za uplynulý rok. Loni v červnu přitom obě země podepsaly dohodu o dodávkách 1,64 milionu tun ropy ročně. Rusko obnovilo dodávky ropy karibskému ostrovu v roce 2022.

18:45

Kdyby neplatil na Ukrajině válečný stav, konalo by se tam dnes první kolo prezidentských voleb. To, že se dnes v zemi, která se více než dva roky brání ruské agresi, dnes nevolí, ale obyvatelům Kyjeva ani vojákům příliš nevadí, uvedla CNN. 
Pokud by se nyní hlasování přece jen konalo, měl by podle průzkumů velkou šanci obhájit svůj mandát současný prezident Volodymyr Zelenskyj.

16:13

V souvislosti s Voice of Europe se v poslední době mluvilo v Česku i o německém spolkovém poslanci českého původu Petru Bystroňovi, který je zároveň kandidátem na europoslance. Ten toto nařčení odmítl a chce jej právně napadnout.

16:08

Proruská síť platila politikům za to, aby v evropských médiích chválili Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina, píše Ukrinform, podle něhož propagandistická síť také publikovala protiukrajinské a protievropské materiály na platformě nazvané Voice of Europe. Podle zdrojů agentury členové sítě usilovali o to, aby se do Evropského parlamentu dostalo co nejvíce proruských politiků.

15:54

Ukrajinská tajná služba SBU pomohla české kontrarozvědce odhalit proruskou vlivovou síť v Praze zaměřující se na europoslance. Napsala to dnes ukrajinská tisková agentura Ukrinform s odvoláním na své zdroje.
Ty agentuře řekly, že česká Bezpečnostní informační služba (BIS) odhalila před blížícími se červnovými volbami do Evropského parlamentu síť, kterou řídil spojenec ruského prezidenta Viktor Medvedčuk.
O tomto odhalení jsme psali ve středu. 

15:09

Francie dodá Ukrajině, která se už přes dva roky brání rozsáhlé ruské vojenské agresi, stovky starých obrněných vozidel a nové střely země-vzduch. Uvedl to francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu.
"Ukrajinská armáda potřebuje bránit velmi dlouhou frontovou linii, což vyžaduje obrněná vozidla. To je naprosto klíčové pro mobilitu vojska a je to součástí ukrajinských požadavků," vysvětlil Lecornu

11:48

Při ruských vzdušných úderech a ostřelování Ukrajiny zahynuli v noci na dnešek dva lidé. Jeden muž zemřel ve Lvovské a další v Charkovské oblasti. Uvedli to dnes ukrajinští činitelé na platformě Telegram.

Ukrajinské letectvo hlásí sestřelení 18 ze 27 ruských střel a útočných dronů. Ukrajinská energetická společnost Ukrenerho oznámila, že cílem ruského útoku byla energetická zařízení včetně elektrických rozvoden na jihu země.

09:45

Při ruských útocích v posledních dvou týdnech bylo poškozeno nebo zničeno pět z šesti elektráren největší ukrajinské soukromé energetické společnosti DTEK. Opravy mohou trvat až 18 měsíců. Uvedl to podle agentury Reuters v ukrajinské státní televizi šéf firmy DTEK Dmytro Sacharuk.

"Týká se to západních a centrálních regionů a poškozena byla jak zařízení nutná pro výrobu elektřiny, tak pro přenos z elektrárny do sítě," uvedl Sacharuk. Firma DTEK podle něj utrpěla jen na zařízení ztráty 300 milionů dolarů (sedm miliard korun). "Zjistili jsme, že 80 procent dostupné výrobní kapacity nyní nefunguje," dodal.

20:24

Ruský prezident Vladimir Putin se ani po týdnu od útoku na komplex Crocus City Hall u Moskvy, při kterém zahynulo 144 lidí, nezúčastnil žádné pietní akce na veřejnosti. Putin ani nenavštívil zraněné v nemocnici či pozůstalé, píše dnes agentura AFP. Podle Kremlu to však neznamená, že by byly Putinovi oběti útoku, který se stal v pátek 22. března, lhostejné.

 

19:58

Končící tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov se stane velvyslancem v Moldavsku. Ve svém pravidelném večerním projevu to v pátek oznámil prezident Volodymyr Zelenskyj, který Danilova odvolal z čela úřadu před několika dny a jmenoval do něj dosavadního šéfa rozvědky Oleksandra Lytvynenka.

"Moldavsko je pro nás nesmírně důležitý stát - z pohledu bezpečnostních výzev v regionu i naší bilaterální spolupráce," sdělil ukrajinský prezident.

Moldavsko sousedí s Ukrajinou a obě země zčásti odděluje pás území mezinárodně neuznaného útvaru Podněstří, které se od Moldavska odtrhlo po rozpadu Sovětského svazu na počátku 90. let, když tamní separatisty aktivně podpořili ruští vojáci. Moldavsko se v roce 2022 společně s Ukrajinou stalo kandidátem členství v Evropské unii. Moldavská prezidentka Maia Sanduová odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu.

17:42 Vlajka Ruské federace.

Oběti teroristického útoku u Moskvy, při kterém minulý týden zemřelo přes 140 lidí, dnes uctili diplomaté ze zhruba 130 zahraničních misí. Píší to ruské agentury s odvoláním na prohlášení ruského ministerstva zahraničí. Diplomaté u místa útoku položili květiny a drželi minutu ticha. Ceremoniálu se zúčastnili i představitelé států, které Rusko označilo za nikoli přátelské. Mezi takovými zeměmi je i Česko.

Podle agentur a fotografií z ceremoniálu byli na místě velvyslanci a diplomaté Vatikánu, Izraele, Spojených států, Sýrie, Evropské unie, Británie, Turecka a dalších zemí. "Jsme hluboce vděční představitelům diplomatického sboru za solidaritu s ruským národem v těchto obtížných časech," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Podle poslední bilance zveřejněné ruskými úřady při útoku na komplex Crocus City Hall u Moskvy z minulého pátku zemřelo 144 lidí a dalších 551 lidí bylo zraněno. Identifikovat se podařilo 134 mrtvých. Bilance obětí by však mohla ještě vzrůst.

15:30

Na českou iniciativu, jejímž cílem je nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu ze zemí mimo Evropskou unii, už přispěla řada států, přesto peníze stále chybí. Prohlásil to podle estonské veřejnoprávní rozhlasové a televizní stanice ERR estonský ministr obrany Hanno Pevkur. Vyjádření české vlády ČTK zjišťuje. Kromě toho je podle Pevkura třeba navrhovanou munici zkontrolovat, takže část z ní se na frontu může dostat až koncem roku.

11:58

Odhadované ruské ztráty podle ukrajinské armády.

11:47

Končící tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov se stane velvyslancem v Moldavsku. 

"Moldavsko je pro nás nesmírně důležitý stát - z pohledu bezpečnostních výzev v regionu i naší bilaterální spolupráce," sdělil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

09:07

Území, která má na Ukrajině pod kontrolou Rusko. 

07:34

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ruské síly v noci na sobotu opět útočily na ukrajinskou energetickou infrastrukturu na jihu a jihovýchodě země. 
 • Zmijivská tepelná elektrárna, jedna z největších v ukrajinské Charkovské oblasti, je po ruském útoku z 22. března zcela zničená. 
 • Pokud Ukrajina neobdrží slíbenou americkou vojenskou pomoc, kterou blokují spory v Kongresu, budou ukrajinské síly muset začít ustupovat, uvedl Volodymyr Zelenskyj.
07:27

Ruské síly dnes v noci opět útočily na ukrajinskou energetickou infrastrukturu na jihu a jihovýchodě země. Akce trvala přes tři hodiny, uvedly dnes ráno ukrajinské úřady na platformě Telegram.

Ukrajinské letectvo zničilo devět z 12 dronů Šáhed 136/131 v Dněpropetrovské, Oděské, Chersonské a Poltavské oblasti.

07:12

Zmijivská tepelná elektrárna, jedna z největších v ukrajinské Charkovské oblasti, je po ruském útoku z 22. března zcela zničená. V areálu se demolují zbytky budov, odklízí sutiny a k většině zařízení není přístup.

Po návštěvě elektrárny to uvedl ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko a přislíbil pomoc. Dnes o tom s odkazem na provozovatele elektrárny Centerenerho informovala ukrajinská média.

07:01 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Příjmy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho rodiny v loňském roce činily 12,4 milionu hřiven (7,4 milionu Kč). Více než polovina jsou příjmy z prodeje státních dluhopisů, rodina vydělala i na pronájmech svých bytů, vyplývá z údajů zveřejněných na stránkách prezidenta. Příjmy rodiny se po předloňském propadu vrátily na předválečnou úroveň, píše agentura Ukrinform.

06:35 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Na otázku, zda američtí činitelé Ukrajinu varovali, aby neprováděla útoky na ruskou energetickou soustavu, odpověděl, že americká reakce nebyla pozitivní, ale že Washington nemůže Ukrajině bránit v nasazování zbraní domácí výroby. "Použili jsme naše drony. Nikdo nám nemůže tvrdit, že nesmíme," řekl.

06:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Zelenskyj podle WP také poznamenal, že Ukrajina může na ruské útoky na energetickou infrastrukturu reagovat obdobně.

"Pokud nebudeme mít protivzdušnou obranu, která ochrání naši energetickou soustavu, a Rusové na ni zaútočí, moje otázka zní: Proč jim nemůžeme odpovědět? Jejich společnost se musí naučit žít bez benzinu, bez nafty, bez elektřiny. … Je to spravedlivé," řekl s tím, že až Rusko přestane útočit, přestane na to Ukrajina odpovídat.

06:15 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

"Pokud nebudeme mít americkou podporu, bude to znamenat, že nemáme protivzdušnou obranu, žádné rakety Patriot, rušičky pro elektronický boj, dělostřelecké granáty ráže 155 milimetrů," řekl Zelenskyj.

"Znamenalo by to, že se budeme vracet, ustupovat, krok za krokem, po malých krůčcích," pokračoval. "Snažíme se najít nějaký způsob, jak neustupovat," dodal.

06:00 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Pokud Ukrajina neobdrží slíbenou americkou vojenskou pomoc, kterou blokují spory v Kongresu, budou ukrajinské síly muset začít po malých krůčcích ustupovat. Kyjev ovšem hledá cesty, jak takovému scénáři zabránit.

V rozhovoru s americkým listem The Washington Post (WP) to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

22:15

Ukrajina v rámci programu Světové banky (SB) obdržela úvěr v objemu 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun), uvedl dnes ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Půjčku Kyjev bránící se ruské invazi podle něj využije na rozpočtové, sociální a humanitární výdaje.

Nový balík pomoci od Světové banky financovala Británie a Japonsko - Londýn poskytl 516 milionů dolarů (12 miliard Kč) a Tokio 984 milionů dolarů (23 miliard Kč), napsal na sociální síti X Šmyhal.

20:58

Francie a Německo by měly začít jednat s Ruskem ohledně konfliktu na Ukrajině. V rozhovoru, který dnes zveřejnila agentura DPA, to řekl bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. Bývalý sociálnědemokratický politik, který se netají svým přátelstvím s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, nabídl pro jednání své dobré vztahy s Kremlem.

20:01

Novinář na reportážní cestě ve městě na Urale. Podnikový bezpečnostní manažer cestující do Moskvy na svatbu. Žena s dvojím občanstvím vracející se do svého domovského města v Tatarstánu na návštěvu rodiny. Všichni občané Spojených států. A všichni jsou v Rusku za mřížemi na základě různě závažných obvinění. Zatímco vztahy mezi Moskvou a Washingtonem klesají na úroveň studené války, je zatýkání Američanů v Rusku stále běžnější, napsala dnes agentura AP.

20:00 Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba FSB oznámila, že zadržela tři osoby plánující bombový útok ve Stavropolském kraji na jihu Ruska. Informovala o tom agentura TASS.

13:31

Ukrajinská armáda bude muset pro obranu před ruskou invazí mobilizovat méně vojáků, než se původně očekávalo. Dnes to v rozhovoru s agenturou Ukrinform řekl hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Prezident Volodymyr Zelenskyj loni v prosinci řekl, že vedení armády navrhuje zmobilizovat dalších 450 až 500 tisíc Ukrajinců v situaci, kdy Rusko zesílilo útoky na tisícikilometrové frontové linii.

Syrskyj na svůj současný post nastoupil v únoru. V rozhovoru řekl, že po prověrce zdrojů byl počet vojáků zvažovaných k mobilizaci "výrazně snížen". Konkrétní číslo ovšem nezveřejnil. "Očekáváme, že budeme mít dost lidí schopných bránit vlast," řekl Syrskyj. Dodal, že nejde jen o mobilizované vojáky, ale také o bojovníky z řad dobrovolníků.

Agentura Reuters uvádí, že mobilizaci do ukrajinské armády brzdí klesající ochota bojovat, stejně jako zprávy o korupci a nevybíravém přístupu vůči odvedencům v mobilizačních centrech. Zákon, díky kterému by stát mohl povolat více lidí do války, je v ukrajinském parlamentu.

Foto: Reuters
12:59

V Rakousku byl kvůli podezření ze špionáže zadržen bývalý pracovník kontrarozvědky Egisto Ott. Podle mluvčí státního zastupitelství ve Vídni Niny Bussekové je vyšetřován kvůli zneužití pravomocí a z vyzvědačství v neprospěch Rakouska, informovala agentura APA.

Policie podle Bussekové zadržela ještě jednoho člověka, jeho identitu však nechtěla zveřejnit. Podle rakouského listu Falter šlo o Ottova zetě.

Ott pracoval pro nyní již neexistující Spolkový úřad na ochranu ústavy a boj proti terorismu (BVT). Agentura APA také píše, že v poslední době se stal předmětem zájmu v souvislosti s Janem Marsalkem, někdejším provozním ředitelem zkrachovalé německé finanční společnosti Wirecard, který je podle některých médií léta ruským agentem.

Marsalkovi, který před necelými čtyřmi lety uprchl do Ruska, Ott pomohl údajně vybudovat špionážní buňku uvnitř BVT. Společně s dalším zaměstnancem rakouské kontrarozvědky Ott podle některých zdrojů pro Marsalka, respektive pro Rusko, shromažďoval informace. Německý Der Spiegel před časem napsal, že šlo o informace o novinářích žijících v Evropě a o jednom opozičním politikovi z Kazachstánu.

"Můžete poskytnou informace k místu pobytu Jana Maršálka?" ptá se německá kriminální policie pod jeho podobiznou. Podobné plakáty teď visí na veřejných místech v Německu.
"Můžete poskytnou informace k místu pobytu Jana Maršálka?" ptá se německá kriminální policie pod jeho podobiznou. Podobné plakáty teď visí na veřejných místech v Německu. | Foto: Wikimedia Commons - BKA Germany/ Federal Criminal Police Office (Germany)
11:29

Podle sdělení ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala noční ruský úder poškodil energetickou infrastrukturu v šesti regionech: Dněpropetrovské, Vinnycké, Ivano-Frankivské, Lvovské, Čerkaské a Černivické oblasti. Někde jsou odstávky v dodávkách energií, uvedl Šmyhal a dodal, že Ukrajina potřebuje více systémů protivzdušné obrany. Stanice BBC dříve informovala o přerušení v dodávkách elektřiny v Dněpropetrovské a Charkovské oblasti.

Ministr vnitra Ihor Klymenko doplnil, že Rusko v noci na dnešek a ráno útočilo na deset ukrajinských oblastí, přičemž zasáhlo i civilní objekty a soukromé domy. Lékařskou pomoc vyhledalo šest lidí včetně dítěte, dodal Klymenko.

10:39

Rumunské úřady ve čtvrtek večer na farmě nedaleko Dunaje a hranice s Ukrajinou podle všeho našly trosky dronu. Podle agentury Reuters to uvedlo ministerstvo obrany v Bukurešti.

"Úlomky, které zřejmě pocházely z dronu, byly nalezeny 28. března večer v zemědělské oblasti na ostrově Insula Mare a Brailei," uvedl rumunský resort obrany v prohlášení. Dodal, že rumunské bezpečnostní složky případ vyšetřují.

Podobné incidenty se po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu předloni v únoru staly už několikrát. Například loni v polovině prosince Bukurešť informovala, že po ruském útoku na ukrajinskou infrastrukturu se objevil kráter po sestřeleném dronu v neobydlené oblasti u vsi Grindu, která leží u Dunaje několik kilometrů od ukrajinského přístavu Reni.

10:10 Vlajka Ruské federace.

Rusko od října obsadilo 505 kilometrů čtverečních ukrajinského území, uvádí Institut pro studium války. To je přibližně jako rozloha Prahy.

08:52 Vlajka Ruské federace.

Ruská invazní armáda vyslala v noci na dnešek na Ukrajinu 60 útočných dronů Šáhed a 39 střel různých typů, kterými zaútočila na zařízení v sektoru paliv a energetiky. Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 58 dronů, 17 střel s plochou dráhou letu Ch-101/Ch-555, pět řízených střel Ch-59 a čtyři střely Iskander, napsal velitel ukrajinského letectva.

08:44 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila 15 vzdušných cílů nad Belgorodskou oblastí sousedící s Ukrajinou. Informoval o tom gubernátor tohoto ruského regionu Vjačeslav Gladkov. Nikomu se podle něj nic nestalo.

Jaké vzdušné cíle protiletecká obrana sestřelila, Gladkov neupřesnil. V Belgorodě byly poškozeny okenní tabule v 17 panelových domech a na několika dalších budovách. Poničeno je také 12 aut. Podobné škody jsou hlášeny také ze dvou dalších vesnic v Belgorodské oblasti.

Ruskojazyčný servis BBC připomíná, že Ukrajina v posledních měsících pravidelně útočí na Belgorodskou oblast drony nebo pomocí raketometů. V poslední době si tyto údery vyžádaly rovněž oběti na životech.

08:18

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ruská armáda v noci na pátek znovu masivně bombardovala Ukrajinu. Mířilo na ni 99 střel a dronů.
 • Ukrajinská města hlásí výpadky elektřiny, v Polsku kvůli útokům preventivně vzlétly stíhačky.
 • Ruský prezident Vladimir Putin označil za "naprostý nesmysl" varování, že Rusko by mohlo zaútočit na Polsko, Pobaltí nebo Česko. 
 • Šéf Kremlu také upozornil, že pokud Západ dodá Ukrajincům bojové letouny F-16, ruská armáda je sestřelí.
08:16

Počty případných zraněných nebo obětí zatím nejsou zcela jasné. Podle BBC je hlášeno několik zraněných z Dněpropetrovské oblasti.

Operační velitelství polské armády mezitím informovalo, že vzlétla jeho i spojenecká letadla. "Polská a spojenecká letadla operují v polském vzdušném prostoru, což může mít za následek zvýšenou hladinu hluku, zejména v jihovýchodní části země," sdělilo velitelství na síti X. Jako důvod uvedlo ruský vzdušný úder na Ukrajinu,

08:16

Odstávky v dodávkách elektřiny hlásí Dněpropetrovská a Charkovská oblast, píše na svém ruskojazyčném webu stanice BBC. 

Exploze se v noci na dnešek ozvaly v ukrajinských městech Dnipro, Chmelnyckyj a Ivano-Frankivsk, napsal ráno server Ukrajinska pravda, podle něhož invazní armáda podnikla vzdušný úder z více směrů. Podle BBC Rusové útočili pomocí dronů a balistických střel, případně pomocí střel s plochou drahou letu.

Ukrajinské energetické společnosti Ukrenerho i DTEK hlásí poškození energetických zařízení. "Byly poškozeny tepelné a vodní elektrárny ve středních a západních oblastech (země)," uvedla firma Ukrenerho na platformě Telegram. DTEK na stejné sociální síti píše, že Rusové zaútočili na tři jeho tepelné elektrárny a eviduje vážné poškození zařízení a jednoho zraněného zaměstnance.

07:55

Rusko v noci podniklo další rozsáhlý vzdušný útok na Ukrajinu, která hlásí poškození energetické infrastruktury v různých částech země. Protivzdušná obrana zničila 84 z celkových 99 střel a dronů, kterými v noci zaútočilo Rusko, oznámil velitel letectva.

22:01

Poslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň byl podle Bezpečnostní informační služby (BIS) jedním z politiků, kteří dostali peníze od ruské vlivové organizace, napsali dnes Deník N a časopis Der Spiegel. Politik českého původu to označil za pomluvy. Deník N již dříve uvedl, že BIS odhalila Ruskem organizovanou síť, která se snažila v různých evropských zemích ovlivnit volby do europarlamentu.

19:41 Vlajka Ruské federace.

K útoku na koncertní sál u Moskvy, který si vyžádal přes 140 mrtvých, se dnes znovu přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Píše to agentura Reuters s odkazem na prohlášení mluvčího skupiny na sociálních sítích.

19:10 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že si telefonoval s předsedou americké Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem a naznačil, že ho požádal o to, aby nechal hlasovat o další americké vojenské pomoci Ukrajině. Ta se už přes dva roky brání ruské invazi a v poslední době se objevují zprávy, že jí dochází munice. Důležitou vojenskou pomoc od Spojených států však blokuje republikánské vedení sněmovny.

18:09 Vlajka Ruské federace.

Ruští vyšetřovatelé podle listu Kommersant tvrdí, že pachatelé teroristického útoku obdrželi z území Ukrajiny "značné částky", které použili při přípravě útoku na koncertní síň. "Na základě práce se zadrženými teroristy, prozkoumání u nich zabavených technických zařízení a po analýze informací o finančních transakcích byly získány důkazy o jejich spojení s ukrajinskými nacionalisty," uvedl podle Kommersantu ruský vyšetřovací výbor.

16:44 Vlajka Ruské federace.

Ruský vyšetřovací výbor informoval o zadržení dalšího podezřelého kvůli teroristickému útoku u Moskvy, podílel se podle něj na financování útočníků.

16:44

Do moře u Sevastopolu na anektovaném Krymu se zřítilo ruské vojenské letadlo. Pilot se katapultoval, není v ohrožení života, informují média.

16:44

Deník Corriere della Sera s odkazem na své zdroje v Praze tvrdí, že Česko podepsalo smlouvy na dodávky munice Ukrajině. Začít prý mají v dubnu.

16:28

Za útok v koncertní síni v Krasnogorsku na předměstí Moskvy je odpovědný výhradně Islámský stát, prohlásil dnes bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Dnešní tvrzení ruského vyšetřovacího výboru o odpovědnosti Ukrajiny má Washington za "nesmysl". Spojené státy opakovaně ruské bezpečnostní služby varovaly před teroristickou hrozbou a koncerty uváděly jako možné cíle, cituje Kirbyho agentura Reuters.

16:15 Vlajka Ruské federace.

Ruský vyšetřovací výbor dnes uvedl, že získal důkazy o vazbě mezi pachateli nedávného teroristického útoku v Krasnogorsku u Moskvy a Ukrajinou. Podle vyjádření výboru útočníkům poskytli hotovost a finance v kryptoměně ukrajinští nacionalisté, napsala ruská agentura RIA Novost.

Moskva, která vede na Ukrajině od února 2022 rozsáhlou vojenskou kampaň, už dříve naznačovala, že útočníci byli napojeni na Ukrajinu. K útoku, který si vyžádal nejméně 143 mrtvých, se nicméně opakovaně přihlásila teroristická organizace Islámský stát, Kyjev jakékoliv vazby důrazně popřel.

12:55

Úřady v Kyjevě kvůli hrozbě ruských raketových útoků na civilní cíle posílí bezpečnostní opatření. Dnes to podle portálu Ukrajinska pravda oznámil šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko. Upozornil také na riziko proniknutí ruských diverzních skupin nebo agentů ruských tajných služeb do Kyjeva.

10:36

Čeští politici a diplomaté vzpomínají na setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

10:34 Vlajka Ruské federace.

Šéf ruské civilní rozvědky SVR Sergej Naryškin tento týden navštívil Severní Koreu, kde jednal o prohloubení spolupráce mezi Moskvou a Pchjongjangem a bezpečnosti v regionu. Podle agentury Reuters o tom dnes informovala SVR.

09:44

Po dalších raketových a dronových útocích, které v noci na dnešek proti Ukrajině podniklo Rusko, jsou hlášeny škody z Charkova nebo Záporoží. Ukrajinské letectvo uvedlo, že ruská armáda k nim použila několik raket různých typů a 28 dronů typu Šáhed. Protiletecká obrana napadené země podle úřadů 26 bezpilotních letounů sestřelila.

09:06

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ruský prezident Vladimir Putin označil za "naprostý nesmysl" varování, že Rusko by mohlo zaútočit na Polsko, Pobaltí nebo Česko. Putin dále prohlásil, že NATO se snaží zastrašovat obyvatele s cílem udržet jejich podporu pro další pomoc Ukrajině.
 • Šéf Kremlu také upozornil, že pokud Západ dodá Ukrajincům bojové letouny F-16, ruská armáda je sestřelí.
 • Rusko možná použilo nový typ řízené bomby při útoku na Charkov. S odvoláním na ukrajinské činitele to napsala agentura Reuters.
07:43 Vlajka Ruské federace.

Za "naprostý nesmysl" prezident Vladimir Putin označil tvrzení, že Rusko může zaútočit na Polsko, pobaltské státy nebo Česko. 

07:32 Vlajka Ruské federace.

Nasazení západních bojových letounů F-16 na ukrajinské straně nezmění situaci na bojišti. Prohlásil to ruský prezident Vladimir Putin během středečního projevu k vojenským pilotům. Tyto letouny však jsou schopny nést jaderné zbraně, čemuž Rusko přizpůsobí svou strategii, řekl Putin podle agentury Reuters.

Dánsko, Nizozemsko, Belgie či Norsko slíbily letos dodat Ukrajině přes čtyři desítky těchto vyspělých letounů, od nichž si Kyjev slibuje kontrolu ukrajinského vzdušného prostoru. Prvních šest strojů by mělo dorazit na jaře z Dánska, Nizozemsko hovoří o dodávkách během léta.

21:01

Náčelník vyšetřovacího oddělení policie v Charkovské oblasti Serhij Bolvinov informoval o leteckých bombách, které označil za levnou obdobu řízené střely.

"Jedná se o UMPB D-30 SN, vyrobenou na bázi (bomby) FAB-250," uvedl s tím, že informace se prověřují. O použití jiného typu zbraně než obvykle hovořil podle webu RBK-Ukrajina i oblastní šéf Oleh Syněhubov, jenž zmínil řízenou munici velké ráže.

21:00

Rusko dnes možná použilo nový typ řízené bomby při útoku na východoukrajinský Charkov. S odvoláním na ukrajinské činitele to večer napsala agentura Reuters.

Podle šéfa charkovské policie Volodymyra Tymoška Moskva mohla použít nový typ řízených bomb, které označil jako UMPB D-30. "Je to něco mezi řízenou leteckou bombou, kterou (Rusové) v poslední době používají, a střelou. Je to takříkajíc létající bomba," řekl Tymoško na místě úderu.

 

19:20

Zástupci členských států EU dnes podpořili nový kompromis v souvislosti s prodloužením dohody o volném obchodu s Ukrajinou. Informovalo o tom belgické předsednictví v Radě EU.

Přidána byla nová omezení pro ukrajinský vývoz, která by měla podpořit unijní zemědělce. Upravenou pozici členských států bude muset znovu schválit Evropský parlament.

18:24

Ruská invazní armáda na Charkov zaútočila leteckými bombami, poprvé od roku 2022, uvedl náčelník vyšetřovacího oddělení policie v Charkovské oblasti Serhij Bolvinov.

16:35 Vlajka Ruské federace.

Při ruském ostřelování Charkova na východě Ukrajiny dnes zemřel nejméně jeden člověk a 12 dalších jich utrpělo zranění, oznámil starosta města Ihor Terechov. Zasaženy podle něj byly pětipodlažní bytové domy.

15:57

Polsko se rozhodlo zdvojnásobit svůj příspěvek na českou iniciativu, jejímž cílem je nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu v zemích mimo Evropskou unii. Podle agentury Reuters a rádia RMF 24 to dnes oznámil polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski na tiskové konferenci v Lotyšsku, kde je na jednodenní návštěvě. Částku neuvedl.

15:03 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Ruský prezident Vladimir Putin dnes pověřil vládu, aby prověřila otázku domácí výroby herních konzolí a dalších systémů souvisejících s videohrami. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova má tato iniciativa za cíl nastartovat ruský herní průmysl, napsala agentura TASS. Ze země, která je největším evropským herním trhem, po vpádu na Ukrajinu z února 2022 odešla valná většina velkých západních herních firem.

12:31 Vlajka Ruské federace.

Počet obětí teroristického útoku v Krasnogorsku u Moskvy stoupl na 140. Zemřel jeden z těžce zraněných, uvedl podle médií ministr zdravotnictví.

10:17

Ministerstvo zahraničí Kyrgyzstánu doporučilo občanům této středoasijské země, aby odložili případné cesty do Ruska. Stalo se tak po teroristickém útoku, ze kterého jsou obviněni migranti ze Střední Asie, uvedla dnes agentura Reuters. Dodala, že útok ještě více vyostřil panující nálady v Rusku proti přistěhovalcům, a to zejména vůči migrantům z převážně muslimských středoasijských zemí.

08:03

Nad Belgorodskou oblastí, která sousedí s Ukrajinou, se podle ruských úřadů podařilo protivzdušné obraně sestřelit střely z raketometu RM-70 Vampire české výroby. Oblastní gubernátor Vjačeslav Gladkov uvedl, že si útok vyžádal jednoho zraněného.

08:02

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila deset z 13 dronů vyslaných ruskou armádou, uvedl ukrajinský generální štáb. Ruské ministerstvo obrany naopak oznámilo sestřelení 18 střel z raketometu nad západoruskou Belgorodskou oblastí. O škodách se ani jedna strana nezmínila, napsal ruskojazyčný server BBC.

08:00

Česká iniciativa pro dodávky dělostřeleckých granátů Ukrajině je mistrovskou ukázkou psychologické operace, která se - pokud skončí úspěchem a Ruskem napadená země munici skutečně obdrží - může zapsat do učebnic, napsala ukrajinská agentura Unian.

21:58

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajina velmi brzy dostane 78 houfnic Caesar, oznámil francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu.
 •  V Severoatlantické alianci se analyzují různé scénáře včetně sestřelování ruských raket, které se ocitnou velmi blízko hranic zemí NATO, řekl náměstek polského ministra zahraničí Andrzej Szejna.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal z funkce tajemníka bezpečnostní rady Oleksije Danilova a na jeho místo jmenoval dosavadního šéfa rozvědky Oleksandra Lytvynenka. 
19:35

V Severoatlantické alianci se analyzují různé scénáře včetně sestřelování ruských raket, které se ocitnou velmi blízko hranic zemí NATO, řekl dnes rádiu RMF 24 náměstek polského ministra zahraničí Andrzej Szejna. Vyjádřil se tak v souvislosti s nedělním narušením polského vzdušného prostoru, kdy do země podle polské armády na chvíli vletěla ruská střela.

18:51 Vlajka Ruské federace.

Rusko začalo s přímými dodávkami ropy do KLDR, uvedl britský list Financial Times (FT), podle něhož to dokazují satelitní snímky. Rusko podle něj vyváží ropu do Severní Koreje navzdory sankcím OSN z roku 2017, které samo podpořilo. Podle bývalého šéfa expertního panelu OSN pro Severní Koreu Hugha Griffithse začalo Rusko nejspíše poskytovat svému asijskému sousedovi ropu výměnou za zbraně. Kyjev tvrdí, že Rusko tyto zbraně používá v bojích na Ukrajině.

18:17

Ukrajina velmi brzy dostane 78 houfnic Caesar, oznámil dnes francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu při prezentaci zbrojní strategie své země. Jejich financování se podle něj podařilo zajistit díky spolupráci Francie, Ukrajiny a Dánska.

Francouzským průmyslníkům ministr oznámil, že poprvé nevylučuje rekvírování u obranných podniků, pokud to bude potřeba, informovaly agentury AFP a AP.

16:30

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal z funkce tajemníka bezpečnostní rady Oleksije Danilova a na jeho místo jmenoval dosavadního šéfa rozvědky Oleksandra Lytvynenka. S odvoláním na příslušné prezidentské dekrety o tom dnes informují ukrajinská média a agentura Reuters, která poznamenala, že nebyl uveden žádný důvod změny.

16:10

Denní dovoz elektřiny na Ukrajinu se zvyšuje a dnes dosáhne nejvyšší úrovně od začátku roku. Na vině je série ruských raketových útoků na kritickou infrastrukturu, které způsobily výpadky dodávek proudu v mnoha regionech. S odkazem na ukrajinské ministerstvo energetiky to uvedla agentura Reuters.

14:32

Zatímco na Kyjev dopadaly rakety, baristka Maria připravovala v kavárně espresso. "Bylo to opravdu děsivé, ale všichni jsme naživu. Částečně žije i naše kavárna," popisuje útok Maria, která podnik v ukrajinském hlavním městě dál provozuje.

14:07

Šéf ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov obviňoval Západ a Ukrajinu kvůli útoku islamistů v Moskvě. Podle ruské státní agentury RIA Novosti uvedl, že ukrajinské tajné služby napomáhaly teroristickému útoku na koncertní síň v Krasnogorsku na okraji Moskvy, kde minulý pátek přišlo o život 139 lidí. Ukrajina účast popřela, k útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

13:41

Současná bezpečnostní situace je podle ředitele české Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky nejvážnější od druhé světové války. To, co dělají ruští vojáci na Ukrajině nebo palestinští teroristé v Izraeli, by bez milosti udělali také u nás, řekl po dnešním jednání s prezidentem Petrem Pavlem v pražském sídle kontrarozvědky. Zdůraznil, že je potřeba být připravený současným rizikům čelit.

Koudelka řekl, že by bylo chybou považovat konflikty na Ukrajině či v Gaze za něco, co se nás týká jen okrajově, případně vůbec. "Agresivní Ruská federace je velkou hrozbou pro demokratické země Evropy včetně Česka," uvedl. 

12:16

Ukrajinská tajná služba SBU zadržela dva lidi, kteří podle ní plánovali vyhodit do povětří železniční trať sloužící k vojenským dodávkám na frontu na východě země. Sabotéři byli chyceni přímo při činu a zatčeni, píše se v prohlášení.

11:53 Vlajka Ruské federace.

Moskevský soud dnes uvalil vazbu na již osmého muže středoasijského původu, obviněného v rámci vyšetřování teroristického útoku v koncertní síni v Krasnogorsku na předměstí Moskvy. Ališer Kasimov pronajal byt jednomu ze čtyř předpokládaných útočníků, oznámila dnes ruská a zahraniční média. Ruská tajná služba FSB už v sobotu uvedla, že kvůli útoku zadržela 11 lidí, včetně čtyř předpokládaných útočníků.

11:18 Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba FSB tvrdí, že odvrátila teroristický útok v Samarské oblasti, ležící na jihovýchodě evropského Ruska.

11:17 Vlajka Ruské federace.

Ruští vyšetřovatelé dnes v Tádžikistánu vyslechli rodiny čtyř mužů obviněných z pátečního teroristického útoku v koncertní hale v Krasnogorsku na okraji Moskvy. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři tádžické bezpečnostní zdroje, podle kterých na vyšetřování osobně dohlíží tádžický prezident Imomali Rachmon.

09:39

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinci tvrdí, že protilodní střelou Neptun zasáhly výsadkovou loď Kosťantyn Olšanskyj.
 • Bilance obětí pátečního teroristického útoku u Moskvy se zvýšila ze 137 na 139.
 • Ruská tajná služba FSB tvrdí, že odvrátila teroristický útok v Samarské oblasti, ležící na jihovýchodě evropského Ruska.
09:32

Bývalý vrchní velitel amerických pozemních sil v Evropě Ben Hodges v rozhovoru pro Aktuálně.cz hovořil o tom, že ukrajinská armáda Kerčský most jednou zničí. "Víkendové údery jen ukazují, jak moc je most zranitelný a často uzavřený pro dopravu," uvedl.

09:25

Ukrajinské síly tvrdí, že protilodní střelou Neptun zasáhly výsadkovou loď Kosťantyn Olšanskyj. Oznámil to dnes mluvčí ukrajinského vojenského námořnictva Dmytro Pletenčuk. Plavidla, které bylo součástí ukrajinského námořnictva, se Rusové zmocnili při obsazení Krymu v březnu 2014.

09:23 Vlajka Ruské federace.

Rusové už nevyužívají Kerčský most pro přepravu dodávek zbraní na frontu poté, co ukrajinská armáda na tento most opakovaně útočila. Podle serveru The Kyiv Independent to tvrdí šéf ukrajinské tajné služby SBU Vasyl Maliuk. Kerčský most spojuje Rusko s poloostrovem Krym, což z něj činí klíčovou zásobovací trasu.

Maliuk tvrdí, že zatímco dříve tudy denně projelo 42 až 46 vlaků převážejících zbraně a munici, nyní jde jen o čtyři až pět denně.

08:51

Ukrajinci zasáhli protilodní střelou Neptun výsadkovou loď Kosťantyn Olšanskyj, které se Rusové zmocnili při obsazení Krymu v 2014, oznámil mluvčí.

07:27

Ukrajinské síly uvedly, že sestřelily všech 12 dronů vypuštěných Rusy. Moskva hlásí zničení 13 střel z raketometu Vampire nad Belgorodskou oblastí.

07:10 Vlajka Ruské federace.

Bilance obětí pátečního teroristického útoku u Moskvy se zvýšila ze 137 na 139. Podle agentury Interfax to uvedl šéf ruské kriminální ústředny.

21:27

Českou iniciativu, jejímž cílem je nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu ze zemí mimo Evropskou unii, podpoří také Island. Ten předpokládá, že na nákup statisíců dělostřeleckých granátů přispěje přibližně dvěma miliony eur (přes 50 miliony korun). Na svých webových stránkách to dnes oznámila vláda v Reykjavíku.

21:26 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud podle serveru BBC News poslal do vazby bratry Aminčona a Dilovara Islomovovi a rovněž jejich otce Isroila. Dilovar byl posledním majitelem vozidla, kterým na místo přijeli a po útoku prchali čtyři předpokládaní pachatelé útoku. Aminčon Islomov před soudem odmítl jakoukoliv vinu a zdůraznil, že spolu s bratrem se sami dostavili na policii, jakmile se dozvěděli, co se stalo. Bratři byli podle serveru Meduza obviněni ze spáchání teroristického činu a jejich otec je vyšetřován jako podezřelý. Všichni tři žili ve městě Tver vzdáleném asi 170 kilometrů od Moskvy.

20:00 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

"Během společné práce našich zvláštních služeb a orgánů na ochranu zákona musíme získat odpovědi na řadu otázek. Například, zda skutečně radikální a dokonce teroristické islámské organizace měly zájem uštědřit údery Rusku, které se nyní zasazuje za spravedlivé řešení vyhroceného konfliktu na Blízkém východě. A jak radikální islamisté, kteří se označují za pravověrné muslimy, vyznávající takzvaný čistý islám, páchají zvěrstva a zločiny během měsíce ramadánu, který je posvátný pro všechny muslimy," řekl dnes Putin. "Musíme odpovědět na tyto a další, konkrétnější otázky, které jsou nezbytné pro objektivní vyšetření zločinu spáchaného v Moskvě," dodal.

19:40 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Útok může být článkem v řetězu pokusů těch, kteří bojují proti Rusku už od roku 2014 rukama kyjevského režimu, řekl Putin.

19:30 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Útok u Moskvy spáchali radikální islamisté, ale chceme vědět, kdo jej organizoval, řekl ruský prezident Putin a naznačil souvislost s Ukrajinou.

19:30

Slovensko po teroristickém útoku v Rusku posílí bezpečnostní opatření, řekl ministr vnitra Šutaj Eštok po jednání bezpečnostní rady státu.

18:15

Při ruském ostřelování města Vovčansk v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny zahynul pětašedesátiletý civilista, oznámil dnes na platformě Telegram šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Počet zraněných lidí v metropoli Kyjevě po ranním raketovém útoku stoupl na deset, uvedl odpoledne starosta hlavního města Vitalij Kličko.

18:00 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud uvalil vazbu na další tři muže původem z Tádžikistánu, podezřelé z podílu na útoku v Krasnogorsku. Před soudem vinu podle médií popřeli.

16:40 Vlajka Ruské federace.

Dmitrij Peskov bez odpovědi ponechal otázky na zapojení teroristické organizace Islámský stát, která se dříve přihlásila k odpovědnosti, i dotazy ohledně zuboženého stavu podezřelých. Čtyři z nich o víkendu stanuli před soudem, podle kterého se k činu přiznali. Peskov také uvedl, že Rusko na vyšetřování nespolupracuje s žádnou další zemí. Ochránci lidských práv se ohradili proti mučení podezřelých, ruský premiér Michail Mišustin prohlásil, že si nezaslouží žádné slitování.

16:20

Čeští výrobci zdravotnických prostředků loni darovali na Ukrajinu své výrobky za 1,5 milionu eur (asi 38 milionů korun). Šlo například o mobilní kliniky nebo kontejnerové ambulance. Letos plánují dary za 5,5 milionu eur, tedy zhruba 139 milionů korun. V tiskové zprávě o návštěvě české delegace v Kyjevě a Dněpropetrovské oblasti to uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

"Během této cesty byl na místě předán již druhý evakuační autobus na převážení zraněných z frontových linií či multifunkční stan s vybavením pro celkem šest ordinací praktických lékařů, praxi gynekologa i ambulantní chirurgii," uvedlo ministerstvo. Stan získala nemocnice v městě Marhanec ležícím na frontové linii u řeky Dněpr jihozápadně od Záporoží.

16:00 Vlajka Ruské federace.

Velvyslanec podle ruských médií uvedl, že se nedostavil, protože Polsko nepředložilo žádné důkazy na podporu tvrzení, že by Rusko mělo s incidentem cokoliv společného. Polská armáda už v neděli uvedla, že ruské střely útočící na západní Ukrajinu sledovaly její radary. "Zeptal jsem se, zda polská strana hodlá předložit jakékoliv důkazy pro svá tvrzení. Jasnou odpověď jsem nedostal. Usoudil jsem pak, že hovořit na toto téma bez předložení důkazů nemá smysl, a navštívit ministerstvo jsem odmítl," řekl a zopakoval, že ruská strana dosud neobdržela žádné důkazy podporující tvrzení, že má něco společného s nedělním incidentem.

15:30

Ruský velvyslanec Sergej Andrejev ignoroval předvolání na polské ministerstvo zahraničí, které požaduje vysvětlení nedělního incidentu, kdy ruská střela vletěla do Polska. Uvedla to média s odvoláním na mluvčího polské diplomacie. "Ruský velvyslanec Sergej Andrejev dnes nedorazil do sídla ministerstva zahraničí, aby objasnil incident s ruskou střelou s plochou dráhou letu, která 24. března narušila polský vzdušný prostor," uvedl mluvčí Pawel Wroński. "Vídeňská úmluva jasně určuje povinnosti velvyslance v hostitelské zemi. Zamýšlíme se, zda velvyslanec plní pokyny ministerstva zahraničí v Moskvě a zda je s to správně reprezentovat zájmy Ruské federace ve Varšavě," zdůraznil podle televize TVN 24. Dodal, že polská protestní nóta bude předána ruské straně jinou cestou.

14:30

"Ať už byl v pozadí útoku kdokoli a jeho pohnutky byly jakékoli, je terorismus ve všech podobách odporný. Je důležité, aby vyšetřování nebylo zneužito k politickým cílům, ale aby byli odhaleni skuteční viníci a jejich motivace," uvedl prezident Pavel. 

14:05

Dnešní raketový útok Rusů na Kyjev si vyžádal devět zraněných. O aktualizované bilanci informovala dnes odpoledne ukrajinská Státní služba pro mimořádné situace.

14:00

Ukrajina před ruskou invazí v únoru 2022 zbraně prakticky nevyráběla, nyní ovšem místní zbrojní průmysl zažívá rozmach.

11:50

Odnož teroristické organizace Islámský stát, která se přihlásila k pátečnímu útoku u Moskvy, se v poslední době pokusila spáchat několik podobných akcí také ve Francii. Podle agentury AFP to dnes uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron. Francie po pátečních událostech v Krasnogorsku u Moskvy, kde zemřelo nejméně 137 lidí, posílila bezpečnostní opatření na nejvyšší stupeň.

11:00

Pět lidí podle současných informací utrpělo zranění při dnešním ruském raketovém útoku na Kyjev. Na svém telegramovém kanálu to uvedl starosta města Vitalij Kličko. Protivzdušná obrana sestřelila dvě balistické rakety, jejichž trosky se zřítily v několika čtvrtích.

10:42 Vlajka Ruské federace.

Kreml se odmítl vyjádřit k vyšetřování teroristického útoku u Moskvy, bez odpovědi ponechal otázky na zapojení Islámského státu či na zubožený stav podezřelých.

10:34

Úspěšný víkendový útok Ukrajinců na další dvě ruské lodě kotvící v Sevastopolu na Krymu jen potvrzuje, že Kreml prohrává bitvu o Černé moře. Bývalý vrchní velitel amerických pozemních sil v Evropě Ben Hodges v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz upozorňuje, že chytré údery Ukrajinců na anektovaném poloostrově mění charakter námořní války.

10:34

Při útoku na velkou ruskou výsadkovou loď Jamal v Sevastopolu vznikly podle ukrajinské vojenské rozvědky (HUR) rozsáhlé škody. O zásahu Jamalu a Azovu, druhého výsadkového plavidla, ukrajinské ozbrojené síly informovaly v neděli ráno.

10:08

Trosky rakety sestřelené nad Kyjevem dnes poškodily obytný dům, uvedly úřady v ukrajinské metropoli, uvedla tamní média. Ve městě byly hlášeny výbuchy. Rusové na Kyjev zaútočili také v noci na neděli.

08:02

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Útok drony způsobil v noci na pondělí požár v elektrárně v Novočerkassku na jihozápadě Ruska. Dva bloky elektrárny musely být odstaveny.
 • Soud v Moskvě v neděli obvinil čtyři lidi podezřelé z pátečního útoku v koncertní síni ve městě Krasnogorsk na západním okraji ruské metropole z teroristického činu spáchaného ve skupině. Při útoku zahynulo nejméně 137 lidí, dalších více než 180 je jich zraněno.
 • Jedenáct lidí v noci na pondělí utrpělo zranění v jihoukrajinském Mykolajivu poté, co obytný dům zasáhly úlomky ze sestřelených ruských útočných dronů.
07:59

Jedenáct lidí v noci na dnešek utrpělo zranění v jihoukrajinském Mykolajivu poté, co obytný dům zasáhly úlomky z ruských útočných dronů sestřelených protivzdušnou obranou. Dnes o tom informuje portál Ukrajinska pravda s odvoláním na jižní velitelství ukrajinské armády. V Oděské oblasti jsou poničené dvě elektrické stanice.

05:25 Vlajka Ruské federace.

Útok drony způsobil v noci na dnešek požár v elektrárně v Novočerkassku na jihozápadě Ruska. Informuje o tom ruskojazyčný server BBC s odvoláním na ruské telegramové kanály. Agentura Reuters napsala, že požár už byl uhašen, ale dva bloky elektrárny musely být odstaveny.

Jeden z telegramových kanálů informoval o výbuších u tepelné elektrárny a také o přeletu zhruba 20 dronů nad oblastí, která se nachází nedaleko Rostova na Donu.

Gubernátor Rostovské oblasti Vasilij Golubev na telegramu požár v elektrárně potvrdil, i když nenapsal, co k němu vedlo. Sdělil, že se ho rychle podařilo uhasit, dva bloky zařízení jsou ale mimo provoz. Nikdo podle něj nebyl zraněn.

05:24 Vlajka Ruské federace.

Soud v Moskvě v neděli obvinil čtyři lidi podezřelé z pátečního útoku v koncertní síni ve městě Krasnogorsk na západním okraji ruské metropole z teroristického činu spáchaného ve skupině. Hrozí jim doživotí, uvedla agentura TASS. Na všechny čtyři soud uvalil vazbu na dobu nejméně dvou měsíců nebo než se uskuteční soudní proces. Při útoku zahynulo nejméně 137 lidí, dalších více než 180 je jich zraněno, uvedly v aktualizované bilanci moskevské úřady.

21:52 Vlajka Ruské federace.

Soud v Moskvě má rozhodnout, zda na podezřelé uvalí vazbu, zatím tak učinil v případě jednoho z nich. Určil, že dvouměsíční lhůta může být prodloužena do doby, než bude zahájen soudní proces na základě obvinění z terorismu. Podle soudu se rodák z Tádžikistánu přiznal.

Dva podezřelí, které soud obvinil z terorismu, se jmenují Dalerdcon Barotovič Mirzojev a Sajdakrami Murodali Račabalizoda, uvedla s odkazem na soudní spisy agentura Reuters.

21:05 Vlajka Ruské federace.

Soud v Moskvě má rozhodnout o tom, zda na podezřelé uvalí vazbu. Jeden z nich byl do soudní síně přiveden se zavázanýma očima. Pásku mu sundala ostraha, takže bylo možné vidět jeho monokl, uvedla agentura AP. Budovu soudu dnes obklopovaly davy policistů, na místě panují přísná bezpečnostní opatření.

20:43 Vlajka Ruské federace.

Soud v Moskvě dnes obvinil dva lidi podezřelé z pátečního útoku v koncertní síni ve městě Krasnogorsk na západním okraji ruské metropole z teroristického činu spáchaného skupinou. Hrozí jim doživotí, uvedla agentura TASS.

Ruské bezpečnostní síly v sobotu oznámily, že dopadly pachatele útoku. Moskva naznačovala jejich spojení se sousední Ukrajinou, k útoku se ale opakovaně přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

15:28 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes vyslalo přepadovou stíhačku MiG-31 k dvojici amerických strategických bombardérů B-1B nad Barentsovým mořem, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Americké bombardéry změnily směr letu a následně se otočily, když se k nim ruský stíhač přiblížil, tvrdí Moskva podle tiskových agentur.

"Let ruské stíhačky se odehrál v přísném souladu s mezinárodními pravidly využití vzdušného prostranství nad neutrálními vodami a při dodržení bezpečnostních opatření," uvedlo ruské ministerstvo.

Podobná vyjádření publikuje ruské ministerstvo poměrně často.

15:19 Vlajka Ruské federace.

Počet mrtvých po pátečním útoku v Krasnogorsku u Moskvy vzrostl na 137, včetně tří dětí, oznámily ruské úřady. Předchozí bilance činila 133 mrtvých.

13:32

Papež František dnes odsoudil páteční teroristický útok v Moskvě jako zbabělý zločin, který je urážkou Boha, a ujistil, že se modlí za jeho oběti. Při mši pro desítky tisíc lidí, kteří se o Květné neděli shromáždili na Svatopetrském náměstí, předtím na poslední chvíli zcela vynechal četbu kázání, pokračoval nicméně v předsedání bohoslužbě. Informují o tom tiskové agentury. "Modlím se za oběti hanebného teroristického útoku spáchaného v Moskvě. Kéž je Pán přijme v pokoji, utěší jejich rodiny a obrátí srdce těch, kdož… provádějí tyto nelidské činy, které urážejí Boha," prohlásil papež při mši.

10:40

Ukrajinské síly při útoku na Sevastopol zasáhly dvě ruské výsadkové lodě Azov a Jamal a také komunikační středisko, píší média s odvoláním na armádu.

10:28 Vlajka Ruské federace.

Rusko při novém vzdušném útoku na Ukrajinu použilo rakety Kinžal. Ty znovu zasáhly objekt infrastruktury u Lvova, píší média s odvoláním na úřady.

08:04

Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 43 vzdušných cílů, a to 18 střel a 25 dronů, uvedl ukrajinský velitel. Rusko útočilo 57 střelami a drony.

07:51

Šéf Úřadu národní bezpečnosti Jacek Siewiera podle televize uvedl, že o incidentu po páté hodině ranní hovořil s místopředsedou vlády a ministrem obrany Wladyslawem Kosiniakiem-Kamyszem, neprodleně byl informován i prezident jako vrchní velitel ozbrojených sil. Informace o dalším narušení hranic NATO ze strany Ruska byly předány spojencům.

07:51

Střela byla vypuštěna z některého ze 14 ruských strategických bombardérů Tu-95MS, které podle ukrajinského letectva vzlétly z letiště u Murmansku. Letecký poplach byl vyhlášen po celé Ukrajině a starosta západoukrajinského Lvova informoval, že na město mířily dvě desítky střel a sedm dronů, jejichž cílem byly objekty infrastruktury. Ve městě samotném nebyly zaznamenány žádné výbuchy, dodala TVN24 na svém webu.

07:50

"Všechny záznamy z našich radarů ukazují, že to byla jedna ze střel, které ruské letectvo vypálilo na území Ukrajiny," uvedl v televizi plukovník Jacek Goryszewski. Střela letěla rychlostí zhruba 800 kilometrů za hodinu ve výšce 400 metrů.

07:20

"Spuštěny byly všechny nezbytné procedury, jejichž cílem je zajistit bezpečnost polského vzdušného prostoru. Aktivováno bylo mimo jiné polské a spojenecké letectvo," uvedlo velitelství podle televize TVN24. Incident se podle komuniké stal ve 04:23 SEČ a střela, kterou sledovaly radary, setrvala v polském vzdušném prostoru 39 vteřin.

07:17

Rusko dnes při útoku na západní Ukrajinu narušilo svou střelou polský vzdušný prostor. Podle médií to oznámilo velitelství polských ozbrojených síl.

07:03

U Kyjeva a v jeho okolí protivzdušná obrana sestřelila kolem deseti raket. Na cíle ve Lvovské oblasti jich směřovalo 20 a také sedm dronů.

07:03

Polská armáda uvedla, že aktivovala svá a spojenecká letadla kvůli ruskému útoku na oblasti západní Ukrajiny nedaleko hranic s Polskem.

07:02

Kyjev v noci na dnešek čelil dalšímu ruskému útoku, ve městě byly slyšet výbuchy, nasazena byla protivzdušná obrana. Informuje o tom agentura Ukrinform, podle níž letecký poplach platí na celém území Ukrajiny, která se už přes dva roky brání ruské agresi. Protivzdušná obrana pracuje i ve Lvovské oblasti. "Pokračuje letecký poplach! V hlavním městě pracuje protivzdušná obrana. Zůstaňte v krytech až do ukončení leteckého poplachu!" vyzval na telegramu šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko.

07:02

Ukrajina v noci na dnešek zaútočila na cíle v Sevastopolu na Ruskem anektovaném Krymu. Zemřel přitom jeden člověk, další čtyři utrpěli zranění, uvedla agentura DPA s odvoláním na místní proruské úřady. Ty tvrdí, že se jim podařilo rozsáhlý útok z větší části odvrátit, na sociálních sítích jsou ale k vidění záběry, které podle ukrajinských médií ukazují několik zásahů hlavního komunikačního centra ruské Černomořské flotily.

23:38 Vlajka Ruské federace.

Islámský stát zveřejnil na sociální síti video, o kterém tvrdí, že se jedná o záběry z útoku.

21:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží svalit svou vlastní odpovědnost za páteční teroristický útok u Moskvy s nejméně 133 mrtvými na někoho jiného. Na sociálních sítích to dnes večer uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Prohlásil také, že Putin, namísto toho, aby se zabýval svými vlastními občany, se na dlouhé hodiny po útoku odmlčel a jen přemýšlel, jak svést vinu na Ukrajinu.

20:27 Vlajka Ruské federace.

Ruským hasičům se podařilo uhasit požár v koncertním sále v Krasnogorsku u Moskvy, který se v pátek stal dějištěm teroristického útoku s nejméně 133 oběťmi. Na místě dál pokračuje rozebírání sutin a pátrání po přeživších i mrtvých, uvedl podle ruských agentur gubernátor Moskevské oblasti Andrej Vorobjov. Ministerstvo zdravotnictví pro Moskevskou oblast uveřejnilo předběžný seznam obětí, na němž je zatím ale jen 41 jmen, uvedla stanice BBC ve svém ruskojazyčném vydání.

14:48 Vlajka Ruské federace.

Útok v Rusku je součástí války se zeměmi bojujícími proti islámu, uvedla ve svém prohlášení organizace Islámský stát. Ta se v pátek večer na sociálních sítích přihlásila k činu.

14:43 Vlajka Ruské federace.

Počet obětí sobotního útoku stoupl na 133.

14:37

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ruská FSB tvrdí, že v souvislosti s páteční střelbou v koncertním sále na okraji Moskvy zatkla jedenáct lidí, mezi nimi i občany Tádžikistánu.
 • Počet obětí pátečního útoku vzrostl na nejméně 133.
 • Ukrajina odmítá obvinění Moskvy, že byla do útoku zapojena.
13:53

"Očekávali jsme od ruských úřadů verzi o 'ukrajinské stopě' v teroristickém útoku. Primitivita a předvídatelnost jsou ideální črty ruské bezpečnostní služby. Zase jednou FSB tvrdí, že…," ironicky napsal na sociální síti poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak a poukázal na fakta, která nejsou v souladu s ruským tvrzením.

Upozornil například, že se skupina ozbrojených útočníků dostala v centrálním regionu země, tedy v Moskevské oblasti, až na místo útoku, kde se shromáždil velký počet lidí, a to bez toho, že musela podstoupit jakoukoliv kontrolu.

Pak více než půldruhé hodiny stříleli do návštěvníků koncertu, a bezpečnostní složky vůbec nezasáhly. Kompletní skupina teroristů poté místo útoku opustila ve stejném voze, v jakém přijela, směrem k frontové linii.

Předběžné údaje a výpovědi očitých svědků poskytují obrázek útočníků a jasně je spojují s radikálními islamisty. Hledaní muži se blíží k zablokovaným hraničním přechodům, kde se odehrávají boje a kde každý metr je střežen ruskými silami, "aby se pokusili o demonstrativní přejezd hranice", vypočítal Podoljak.

"Ukrajina s tímto incidentem nemá ani nejmenší spojení. Ukrajina je naplno ve válce s Ruskem a problém ruské agrese - a to agrese, jejíž součástí je vědomá teroristická složka - vyřeší na bojišti. Verze ruských zvláštních služeb ohledně Ukrajiny je naprosto neudržitelná a absurdní," zdůraznil na závěr Podoljak.

Teroristický útok může být operací ruských zvláštních služeb, aby bylo možné obvinit Ukrajinu a získat důvod pro novou vlnu mobilizace v Rusku, uvedlo středisko. 

13:43 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Útočníci, kteří spáchali páteční útok v Krasnogorsku u Moskvy, se pokoušeli uprchnout na Ukrajinu, prohlásil ruský vládce Vladimir Putin v projevu k národu

12:55 Vlajka Ruské federace.

Teroristický útok je strašný a hrůzný, ať k němu dojde kdekoliv, uvedl v sobotu předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) k páteční tragické události v Krasnogorsku u Moskvy.

Skupina ozbrojenců tam střílela večer v koncertní síni. Útok si podle aktuálních údajů si útok vyžádal 115 obětí. Premiér Petr Fiala (ODS) a následně předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová sdíleli na síti X noční vyjádření českého ministerstva zahraničí, které útok odsoudilo.

"Teroristický útok je strašný a hrůzný, ať k němu dojde kdekoliv. Upřímnou soustrast rodinám všech obětí v Moskvě," napsal Vystrčil na sociální síti X.

12:03

Obviňování Ukrajiny z účasti na útoku u Moskvy může být záminkou k vyhlášení nové mobilizace, uvádí ukrajinské středisko pro boj s dezinformacemi.

10:14 Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba FSB podle médií tvrdí, že podezřelí z pátečního útoku v Krasnogorsku u Moskvy údajně měli kontakty na ukrajinské straně. Kyjev už v pátek odmítl, že by měl s útokem cokoliv společného.

Útočníci, kteří byli v sobotu ráno zadrženi, se pokoušeli utéci směrem k rusko-ukrajinské hranici. Předpokládaní teroristé údajně "měli kontakty na ukrajinské straně", tvrdí FSB podle listu Kommersant.

Tajná služba potvrdila, že čtyři podezřelí z pátečního útoku byli zadrženi v Brjanské oblasti na západě Ruska, tedy v blízkosti hranic s Ukrajinou a Běloruskem. Postupně prý byli dopadeni v rozmezí několika hodin.

09:52 Vlajka Ruské federace.

Počet obětí pátečního útoku v Krasnogorsku u Moskvy vzrostl na 93, oznámil podle agentur ruský Vyšetřovací výbor, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Výbor předpokládá, že počet obětí ještě vzroste.

"V tuto chvíli bylo zjištěno, že zahynulo 93 lidí. Počet obětí ještě vzroste," uvedl výbor podle agentury TASS. "Příčinami smrti podle předběžných údajů byla střelná zranění a otravy zplodinami hoření," dodal.

Při útoku vypukl v budově požár. Útočníci podle výboru použili snadno zápalnou tekutinu, aby podpálili koncertní sál, kde se nacházeli diváci. Použili také automatické zbraně, které i s náboji nalezli vyšetřovatelé a nyní je zkoumají.

Ředitel ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov v sobotu dopoledne informoval prezidenta Vladimira Putina o zadržení 11 lidí, včetně čtyř přímých podezřelých z účasti na pátečním teroristickém útoku.

09:28 Vlajka Ruské federace.

Počet obětí pátečního útoku v koncertní síni Krasnogorsku u Moskvy vzrostl na 93, oznámil podle agentur ruský Vyšetřovací výbor

09:19 Vlajka Ruské federace.

Počátek evakuace v koncertním sále krátce před útokem.

09:14 Vlajka Ruské federace.

Ředitel FSB informoval Putina o zadržení 11 lidí včetně čtyř podezřelých z účasti na teroristickém útoku, píše TASS s odvoláním na Kreml.

08:46 Vlajka Ruské federace.

Ruská tisková agentura TASS s odvoláním na jednoho z ruských poslanců napsala, že byly zadrženy dvě osoby podezřelé z útoku v Krasnogorsku u Moskvy.

08:36

Rada bezpečnosti OSN páteční útok v ruském Krasnogorsku odsoudila jako "odporný a zbabělý" teroristický čin. Francouzský prezident Emmanuel Macron vyjádřil solidaritu s oběťmi, čínská hlava státu Si Ťin-pching zase vyslovil soustrast. O reakcích mezinárodního společenství na útok, při němž podle ruských úřadů zemřelo přes 60 lidí a dalších více než 100 utrpělo zranění, informují agentury Reuters, AFP a TASS.

"Členové Rady bezpečnosti zdůraznili, že je třeba pohnat ke zodpovědnosti pachatele, organizátory, finančníky a sponzory těchto zavrženíhodných teroristických činů a postavit je před soud," uvedl také vrcholný orgán OSN.

08:05

Ukrajinská protivzdušná obrana zničila 31 ze 34 dronů, kterými v noci zaútočily ruské síly, uvedly ráno podle agentury Reuters ukrajinské vzdušné síly. Generální štáb v pravidelném ranním hlášení uvedl, že za posledních 24 hodin Rusové provedli 88 raketových a 143 vzdušných útoků a v 92 případech ostřelovali Ukrajinu ze salvových raketometů.

07:48

Počet obětí teroristického útoku stoupl na 62, zraněných je 112.

21:43

"Viděl jsem, jak začali na všechny střílet," popsal svědek útok v koncertní hale v Moskvě.

"Viděl jsem, jak začali na všechny střílet," popsal svědek útok v koncertní hale v Moskvě

0:48
"Viděl jsem, jak začali na všechny střílet," popsal svědek útok v koncertní hale v Moskvě | Video: Reuters
21:16 Vlajka Ruské federace.

Ruská národní garda pátrá po pachatelích útoku v koncertní síni v Krasnogorsku na okraji Moskvy, informovala agentura AFP. Ruské úřady incident vyšetřují jako teroristický čin, při střelbě následované explozí a požárem podle předběžných údajů zahynulo nejméně 40 lidí. Šíření plamenů se hasičům podařilo zastavit, uvedla agentura Interfax.

21:11 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Ruský prezident Vladimir Putin je o vývoji situace po útoku v Krasnogorsku průběžně informován a vydal potřebné instrukce, uvedl mluvčí Kremlu Peskov.

20:32

Ukrajina nemá nic společného se střelbou na okraji Moskvy, uvedla prezidentská kancelář podle AFP. Zapojení do útoku odmítli i ruští dobrovolníci.

20:31 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady začaly jeden z nejhorších útoků v zemi za poslední roky vyšetřovat jako teroristický čin. Budova, která mohla pojmout přes 6000 návštěvníků, je v plamenech.

20:23

Mluvčí ukrajinské rozvědky označil útok v Krasnogorsku za úmyslnou provokaci speciálních služeb Putinova režimu, před kterou byl svět varován.

20:23 Vlajka Ruské federace.

Nejméně 40 lidí zahynulo při dnešním útoku v koncertní síni ve městě Krasnogorsk na západním okraji Moskvy. Uvedla to agentura TASS s odkazem na předběžné údaje ruské tajné služby FSB, podle kterých je dalších více než 100 osob zraněno. Ruské úřady začaly jeden z nejhorších útoků v zemi za poslední roky vyšetřovat jako teroristický čin. Budova, která mohla pojmout přes 6000 návštěvníků, je v plamenech.

20:00 Vlajka Ruské federace.

Z hořící koncertní síně v Krasnogorsku u Moskvy, na kterou zaútočili neznámí ozbrojenci, se ozvala další exploze, informovala ruská média.

19:58 Vlajka Ruské federace.

V Moskvě byly zrušeny všechny velké akce plánované na víkend. Zesilují se bezpečnostní opatření na letištích a železnici, informují média.

19:55

V tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že do dnešní střelby na předměstí Moskvy byla zapojena Ukrajina, uvedl podle Reuters Bílý dům.

19:54

Záběry dnešní střelby v Krasnogorsku na západním okraji Moskvy jsou strašné a těžko se na ně dívá, uvedl podle agentury Reuters Bílý dům.

19:52

Záběry z dnešní střelby na předměstí Moskvy jsou strašné a těžko se na ně dívá, uvedl podle agentury Reuters Bílý dům. Doplnil, že nic nenasvědčuje zapojení Ukrajiny do útoku. Po večerní střelbě a explozi v koncertní síni Crocus City Hall ve městě Krasnogorsk na západním okraji Moskvy jsou na místě mrtví a zranění. Jejich přesný počet ale v tuto chvíli není jasný. Podle ruských agentur střílelo až pět útočníků.

19:30 Vlajka Ruské federace.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová označila střelbu v Krasnogorsku na okraji Moskvy za teroristický čin, napsala agentura RIA Novosti.

19:28 Vlajka Ruské federace.

Při útoku v koncertní síni v ruském Krasnogorsku zahynulo nejméně deset lidí a dalších nejméně pět desítek je jich zraněných, uvádí ruská média. Hoří asi třetina budovy, včetně střechy, informovala agentura TASS, podle které plameny uvěznily v budově blíže neupřesněný počet lidí.

19:09 Vlajka Ruské federace.

Agentura TASS zveřejnila fotografii, na které z budovy stoupá temný kouř a šlehají plameny, podrobnosti o rozsahu požáru ale nejsou jasné. Jasná bezprostředně není totožnost útočníků ani jejich motiv. Meduza upozornila na videa sdílená na Telegramu, na kterých lidé prchají z koncertní síně. Na dalších neověřených záběrech z budovy je slyšet střelba, na zemi leží nehybná těla.

19:09 Vlajka Ruské federace.

Nejméně tři útočníci v maskáčovém oblečení začali podle ruských agentur střílet - patrně z automatických zbraní - v koncertní síni Crocus City Hall, kde se dnes mělo konat vystoupení rockové kapely Piknik.

19:09 Vlajka Ruské federace.

Mrtví a zranění zůstali na místě po střelbě a explozi v koncertní síni, informovala dnes večer ruská média. V budově, která začala hořet, zasahuje policie a záchranáři.

18:48 Vlajka Ruské federace.

Ruská média dnes informovala o střelbě a explozi v koncertní síni ve městě Krasnogorsk na západním okraji Moskvy. Na místě jsou podle nich mrtví i ranění, zasahuje tam policie a záchranáři. Podle očitých svědků neznámý útočník či útočníci stříleli z automatické zbraně, píše server Meduza.

17:26

Ukrajina doufá, že v červnu podepíše smlouvu o nákupu dvou jaderných reaktorů od Bulharska. Chce tím kompenzovat ztrátu Záporožské jaderné elektrárny, kterou nyní okupuje Rusko. Agentuře Reuters to řekl šéf ukrajinského státního energetického podniku Enerhoatom Petro Kotin. Nové reaktory by podle Kotina měly být postaveny ve Chmelnycké jaderné elektrárně na západě Ukrajiny a vybaveny zařízením ruské konstrukce, které chce Kyjev dovézt z Bulharska. "Jednání mezi vládami Ukrajiny a Bulharska pokračují. Domnívám se, že někdy v červnu bude jejich výsledkem uzavření smluv s Bulharskem o koupi tohoto zařízení," uvedl šéf Enerhoatomu.

17:25

"Bylo by chybou myslet si, že Rusko plánuje zastavit svou agresi na Donbase a na Krymu," reagoval na ruská vyjádření francouzský prezident Emmanuel Macron. "Použitím tohoto termínu se rovněž otevírá nejistota ohledně vojenských cílů Ruska," dodal.

15:37

Rusko připravuje nové uskupení o velikosti zhruba 100 tisíc vojáků a není vyloučeno, že ho plánuje použít při možné letní ofenzivě, uvedl podle serveru RBK-Ukrajina velitel ukrajinských pozemních vojsk Oleksandr Pavljuk. Ruský investigativní portál Vjortska pak napsal, že podle jeho zdrojů plánuje ruské ministerstvo obrany v nejbližší době vyslat do války dalších 300.000 lidí, především rezervistů, ale možná i branců, kterým skončí základní vojenská služba.

15:22

EU se nenechá zastrašit možnými protiopatřeními Ruska v reakci na použití výnosů ze zmrazených ruských aktiv v Evropě pro Ukrajinu, uvedl předseda Evropské rady Charles Michel.

15:15

Ukrajina měla mít možnost použít výnosy ze zmrazených ruských aktiv v Evropě jak na rekonstrukci, tak na obranu, je přesvědčen český premiér Petr Fiala. Novinářům to řekl v Bruselu po skončení dvoudenního summitu EU.

13:44 Vlajka Ruské federace.

V Baltském moři zemřeli na ruské rybářské lodi tři členové posádky poté, co plavidlo zasáhla ruská raketa, uvedla ve čtvrtek večer ruská nezávislá internetová televize Dožď. Odvolala se přitom na příbuzného jiného člena posádky. V Baltském moři v době nehody lodi nacvičovala manévry ruská Baltská flotila. Úřady ruské Kaliningradské oblasti pouze oznámily, že na lodi Kapitán Lobanov vznikl "v důsledku mimořádné situace" požár. 

11:38 Vlajka Ruské federace.

Ruské akce na Ukrajině se kvůli zapojení Západu na straně Kyjeva vyvinuly ze speciální vojenské operace v opravdovou válku, prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

10:41

Evropská komise navrhla zvýšení cel na obiloviny, olejnatá semena a další odvozené produkty z Ruska a Běloruska, včetně pšenice, kukuřice a slunečnicového šrotu. Zvýšení cel musí ještě schválit členské státy, tedy Rada EU, kvalifikovanou většinou. Opatření mají zabránit možné destabilizaci unijního trhu a rovněž tomu, aby se do Evropské unie dostávalo obilí ukradené z Ruskem okupovaných oblastí Ukrajiny.

9:39

Milion Ukrajinců zůstalo po nočním masivním ruském ostřelování bez elektrického proudu.

9:34

Data hovoří jasně. Rusko se pravděpodobně připravuje na větší konflikt, než je válka na Ukrajině.

9:14

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pátek sestřelila 92 ze 151 ruských střel a dronů, uvedl velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk.

9:11

Ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko informuje po ruských nočních vzdušných úderech o nejméně dvou mrtvých, další lidé jsou zranění nebo pohřešovaní.

08:42

Zatím nejsou jasné celkové počty obětí nebo zraněných po nejnovějším ruském úderu. Ve městě Chmelnyckyj na západě země je podle stanice Suspilne jeden mrtvý a další zraněný po zásahu kritické infrastruktury.

08:41

"Bohužel byla zasažena i největší ukrajinská vodní elektrárna DniproHES," uvedla k ruskému útoku ukrajinská státní společnost Ukrhidroenerho. V zařízení podle ní hoří, oheň se snaží zlikvidovat hasiči. "Protržení (hráze přehrady) nehrozí. Situace na přehradě je pod kontrolou," dodala firma. Podle místních úřadů útok mimo jiné zasáhl trolejbus s pracovníky zařízení.

08:31

Evropská unie plánuje v reakci na ruskou válku na Ukrajině změnit pravidla pro Evropskou investiční banku (EIB). Měla by získat možnost snáze financovat zbrojní projekty a zvýšit tak obranyschopnost unie. Podle agentury DPA to vyplývá z prohlášení, které ve čtvrtek večer přijali šéfové států a vlád v Bruselu.

07:55

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 60 drony a téměř 90 střelami, uvedl ukrajinský prezident Zelenskyj. Mířilo podle něj na elektrárny či přehradu.

07:38 Vlajka Ruské federace.

Při ukrajinském ostřelování ruského Belgorodu, ležícího několik desítek kilometrů od hranic s Ukrajinou, jeden člověk zahynul a několik dalších utrpělo zranění, informoval podle agentury TASS gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov.

07:29

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Na území celé Ukrajiny byl v noci na pátek vyhlášen letecký poplach. Z Charkova na východě země je hlášeno 15 výbuchů, narušeny jsou dodávky elektřiny.
 • Členské státy EU urychlí a zintenzivní poskytování nezbytné vojenské pomoci Ukrajině, shodli se ve čtvrtek prezidenti a premiéři členských zemí Evropské unie na summitu v Bruselu.
 • V Praze se konalo další zasedání ministrů zahraničí Visegrádské skupiny. Šéfové slovenské a maďarské diplomacie během něj oznámili, že se nepřipojí k české iniciativě na nákup munice pro Ukrajinu a napadené zemi nebudou dodávat žádné zbraně.
07:20

Jedno ze dvou vysokonapěťových vedení, která zásobují elektřinou Záporožskou jadernou elektrárnu, je mimo provoz, uvedlo dnes Ruskem dosazené vedení této největší jaderné elektrárny v Evropě. Bezpečnost prý není ohrožena. Informuje o tom agentura Reuters. Ruskojazyčný server BBC s odvoláním na ukrajinskou elektrárenskou společnost Enerhoatom napsal, že za výpadek může ruské ostřelování.

07:16

Výbuchy jsou hlášeny také ze Záporožské oblasti. "Předběžně bylo zničeno sedm domů a 35 jich bylo poškozeno. Jsou zranění," uvedl na Telegramu šéf vojenské správy v Záporožské oblasti Ivan Fedorov, podle něhož Rusové na město zaútočili 12 raketami.

Letecký poplach je v platnosti i v metropoli Kyjevě, kde úřady obyvatele vyzvaly, aby šli do krytů.

07:16

Na území celé Ukrajiny byl v noci na dnešek vyhlášen letecký poplach. Z Charkova na východě země je hlášeno 15 výbuchů, narušeny jsou dodávky elektřiny. Informují o tom agentury Ukrinform a Reuters. Zprávy o případných obětech či škodách zatím nejsou k dispozici.

"Charkov je pod palbou. Buďte opatrní," vyzval občany starosta Charkova Ihor Terechov, podle něhož se exploze ve druhém největším ukrajinském městě ozývaly brzy ráno. Cílem útoků ruských raket podle něj pravděpodobně bylo přerušení dodávek elektrické energie.

07:14

Evropská komise připravila návrh na zvýšení cel na ruské a běloruské obiloviny, olejnatá semena a další odvozené zemědělské produkty, uvedla ve čtvrtek šéfka EK Ursula von der Leyenová. Navrhovaná opatření zveřejní unijní exekutiva během pátku.

22:51

Členské státy EU urychlí a zintenzivní poskytování nezbytné vojenské pomoci Ukrajině, shodli se dnes prezidenti a premiéři členských zemí Evropské unie na summitu v Bruselu. V závěrech rovněž ocenili českou iniciativu na nákup munice pro Ukrajinu. Summit pro dnešní den skončil, v pátek by se měli šéfové států a vlád zabývat ještě tématem zemědělství.

19:26

Blížící se evropské volby jsou testem odolnosti vůči dezinformacím, řekla šéfka Evropského parlamentu Metsolaová. S lídry EU jednala o Ukrajině i unijní obraně.

19:02 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinské obilí je podle Zelenského důležité pro jižní část Evropské unie, konkrétně pro zemědělský sektor ve Španělsku a v Itálii. Cukr zase potřebuje rumunský trh. Ukrajině se rovněž znovu podařilo z přístavů v Oděse vyvážet zboží i do dalších destinací, jako je severní Afrika a Asie, a přispívat tak k potravinové bezpečnosti. "Zároveň vidíme, že přístup Ruska na evropský zemědělský trh je bohužel stále neomezený. A zatímco je ukrajinské obílí vyhazováno na silnici či na koleje, do Evropy se stále vozí ruské produkty a také zboží z Putinem ovládaného Běloruska. To není fér," dodal ukrajinský prezident.

19:01 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Dodávky munice jsou podle Zelenského zásadní. "Jsem vděčný za vytvoření Fondu na pomoc Ukrajině (Ukraine Assistance Fund, UAF) ve výši pěti miliard eur a za podporu české iniciativy na nákup munice pro naše vojáky. To nám pomůže. Děkuji," řekl Zelenskyj ve videohovoru. Evropa ale podle něj může pomoci Ukrajině ještě více a je potřeba, aby tak učinila hned.

18:57 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajina potřebuje další podporu, munici a zbraně, řekl summitu EU v Bruselu ukrajinský prezident. Ocenil českou iniciativu na nákup munice.

18:56 Vlajka Ruské federace.

Rusko dokázalo za loňský rok výrazně zvýšit výrobu dělostřelecké munice, a to téměř dvaapůlkrát, uvedl dnes ruský ministr obrany Sergej Šojgu podle agentury Interfax. Doplnil, že země posílila také výrobu složek nutných právě pro produkci munice. Rusko už přes dva roky vede agresivní válku vůči sousední Ukrajině, spotřeba právě dělostřelecké munice má na vývoj na frontě významný vliv.

18:56 Vlajka Maďarska

"Nejdůležitějším tématem evropského summitu je otázka ukrajinského obilí. Dumping pomalu ničí evropské a maďarské farmáře. Maďarský postoj je jasný: musíme chránit naše farmáře," napsal na sociální síti X maďarský premiér Viktor Orbán.

18:52

Maďarský premiér Viktor Orbán po zveřejnění oficiálních výsledků prezidentských voleb v Rusku poslal Vladimiru Putinovi dopis, v němž mu pogratuloval ke znovuzvolení. Dnes to podle agentury MTI řekl mluvčí maďarské vlády Bertalan Halasi. Orbán se tak stal jediným důležitým politikem z EU, který Putinovi blahopřál k vítězství ve volbách, jenž podle Západu nebyly svobodné ani spravedlivé.

18:52

Šéfové států a vlád začali na summitu v Bruselu jednat o prvních dvou tématech, o situaci na Ukrajině a o bezpečnosti a obraně Evropské unie.

18:45 Vlajka Ruské federace.

Ruští dobrovolníci bojující na straně Ukrajiny tvrdí, že díky svým nedávným vpádům z ukrajinského území do ruského pohraničí pomohli předejít eskalaci bojů na ukrajinské frontě. Uvedli to na tiskové konferenci, kterou uspořádala ukrajinská agentura Ukrinform.

Ruští dobrovolníci z Legie Svoboda Rusku minulý týden ohlásili, že se jim podařilo překročit i s tanky ukrajinsko-ruskou hranici a ovládnout vesnici Ťotkino v ruské Kurské oblasti. Ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že se mu pokus o vpád podařilo odrazit a že ruské síly způsobily útočníkům značné ztráty. Soudě z dalších oznámení ruského ministerstva obrany pokračovaly střety na ukrajinsko-ruské hranici i v dalších dnech.

18:30

Kyjev dnes v noci čelil mohutnému raketovému útoku, kdy na něj ruská armáda podle ukrajinských vzdušných sil vyslala 29 řízených střel a dvě balistické rakety Iskander a Kinžal. Útok podle posledních informací ukrajinských úřadů zranil nejméně 13 lidí, přestože všechny rakety se ukrajinské obraně podařilo podle ukrajinského letectva sestřelit. Trosky ale zasáhly mimo jiné obytný dům či areál školky a způsobily požáry. Jde o první větší podobný nálet na ukrajinskou metropoli za více než měsíc, uvedl šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko.

17:00

Jedna žena přišla o život, další čtyři lidé - tři ženy a muž - utrpěli zranění při dnešním raketovém útoku ruských vojsk na Mykolajiv na jihu Ukrajiny. Oznámil to šéf oblastní správy Vitalij Kim. Bilance nemusí být konečná, pátrání v troskách podle gubernátora pokračuje.

16:11 Vlajka Ruské federace.

Rusko zavře několik věznic na Sibiři, protože mnoho trestanců válčí na Ukrajině. Napsal to ruský deník Kommersant.

1409

Země Evropské unie by měly rozhodnout o použití výnosů ze zmrazených ruských aktiv v Evropě k nákupu zbraní a munice pro Ukrajinu, uvedl německý kancléř Olaf Scholz před čtvrtečním zahájením unijního summitu v Bruselu. Některé státy mají k vojenskému využití výnosů výhrady, Scholz je ale ohledně možného dosažení shody optimistický.

13:47

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • V Praze se konalo další zasedání ministrů zahraničí Visegrádské skupiny. Šéfové slovenské a maďarské diplomacie během něj oznámili, že se nepřipojí k české iniciativě na nákup munice pro Ukrajinu a napadené zemi nebudou dodávat žádné zbraně.
 • Kyjev v noci na čtvrtek čelil mohutnému útoku, podle tamního starosty Vitalije Klička zasáhly trosky sestřelené ruské střely obytný dům či areál školky. Úřady hlásí i zraněné.
 • Evropská komise navrhla, aby se 90 procent výnosů z ruských aktiv zmrazených v Evropě použilo k nákupu zbraní pro Ukrajinu.
13:43

Snímek ze zasedání ministrů zahraničí Visegrádské skupiny, na níž šéfové slovenské a maďarské diplomacie oznámili, že se nepřipojí k české iniciativě na nákup munice pro Ukrajinu a napadené zemi nebudou dodávat žádné zbraně.

Zasedání ministrů zahraničí Visegrádské skupiny v Praze
Zasedání ministrů zahraničí Visegrádské skupiny v Praze | Foto: Profimedia
13:28

Ruská agrese proti Ukrajině je porušením mezinárodního práva a ukrajinské území musí zůstat v mezinárodně uznaných hranicích. Podle českého ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) se na tom shodli šéfové diplomacií zemí Visegrádské skupiny při dnešním jednání v Praze. Do visegrádské čtyřky kromě Česka patří Slovensko, Polsko a Maďarsko.

11:57

Slovensko a Maďarsko se nepřipojí k české iniciativě na zajištění munice pro Ukrajinu a nebudou zemi dodávat žádné zbraně. Oznámili to ministři zahraničí obou zemí.

10:53

Švédský ostrov Gotland v Baltském moři získal po vstupu Švédska do NATO mimořádný strategický význam.

10:48

Česko, Polsko a tři pobaltské státy vyzývají Evropskou komisi, aby zavedla omezení dovozu obilí z Ruska a Běloruska do Evropské unie. 

10:17

Rusové vrátili na Ukrajinu šest unesených dětí, dohodu vyjednal Katar.

10:04

Ruské ostřelování Kyjeva si vyžádalo podle záchranářů nejméně třináct zraněných.

9:09

Kde jsou zranitelná místa Ruska? Letecké základny, plynovody, ropné rafinérie a přístav v Černém moři.

07:26

Kyjevem v noci na dnešek otřásly výbuchy, podle tamního starosty Vitalije Klička zasáhly trosky sestřelené ruské střely obytný dům či areál školky. Na několika místech hoří. Jde o první větší podobný útok na ukrajinskou metropoli za poslední týdny, napsala agentura Reuters.

"V důsledku nepřátelského útoku je už osm zraněných," uvedl na Telegramu necelou hodinu po ohlášení explozí Kličko, podle kterého si všichni zasažení zatím vystačili s ošetřením na místě. Další následky útoku z Ruska ukrajinské úřady zjišťují.

07:25

Ruské ostřelování ve středu zasáhlo v Charkově na východě Ukrajiny osmipatrový obytný dům a továrnu, zabilo nejméně pět lidí a dalších devět zranilouvedl večer na Telegramu starosta města Ihor Terechov. Na místě vznikl rozsáhlý požár, který se rozšířil na plochu o velikosti asi 1000 metrů čtverečních.

"Kromě pěti mrtvých máme dalších pět lidí, které pohřešujeme," napsal Terechov. V dřívějším příspěvku uvedl, že na místě zasahují záchranáři i dobrovolníci. "Oheň se téměř podařilo uhasit, poškozená budova už jen doutná. Záchranné práce pokračují," dodal.

07:22

Indický premiér Módí, který si ve středu telefonoval s Putinem, později na síti X uvedl, že hovořil také se Zelenským o posílení vztahů mezi Indií a Ukrajinou. Vyjádřil přitom "pevnou podporu Indie veškerému úsilí o mír a brzké ukončení stávajícího konfliktu".

22:12

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Velký balík americké pomoci, který už měsíce blokují republikáni v Kongresu USA, se dostane na Ukrajinu a americká pomoc bude pokračovat, řekl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan během návštěvy Kyjeva.
 • Nizozemsko poskytne Ukrajině dalších 350 milionů eur (přes 8,8 miliardy korun) na nákup vojenského vybavení.
 • Česko a Polsko by měly posílit spolupráci v bezpečnostní oblasti, Evropa je dnes v ohrožení a je nutné umět na to reagovat. Po jednání se svým polským protějškem Radoslawem Sikorským to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). 
21:30

Sullivan neuvedl žádný časový plán, ale ujišťoval, že není nutné jednat o nějakém náhradním "plánu B", a také podle Reuters zjevně zaujal odmítavý postoj k nápadu, že by pomoc mohla být poskytnuta ve formě půjčky. "Jsem si jistý, že dosáhneme plánu A. Ve sněmovně při hlasování získáme silnou podporu obou stran pro balíček pomoci," řekl. Připustil, že celý proces "již trval příliš dlouho".

21:15

"Z našeho pohledu jsme si jisti, že to zvládneme. Ukrajina dostane tuto pomoc," řekl Sullivan na společné tiskové konferenci se šéfem ukrajinské prezidentské kanceláře Andrijem Jermakem.

21:10

Velký balík americké pomoci, který už měsíce blokují republikáni v Kongresu USA, se dostane na Ukrajinu a americká pomoc bude pokračovat, řekl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan během dnešní návštěvy Kyjeva. Časový horizont, kdy by se tak mohlo stát, blíže neupřesnil, poznamenala agentura Reuters.

21:00

Nizozemsko poskytne Ukrajině dalších 350 milionů eur (přes 8,8 miliardy korun) na nákup vojenského vybavení. Podle agentury Reuters to dnes uvedla nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová na závěr návštěvy Kyjeva. Peníze budou určeny na nákupy munice pro stíhačky F-16 a na pořízení nových průzkumných dronů. Samotné stíhačky by zemi bránící se ruské agresi mělo Nizozemsko dodat ve druhé polovině roku.

18:46

Italské ministerstvo školství dnes oznámilo, že prověří stížnosti, že některé italské učebnice nekriticky přebírají pohled Moskvy na vztahy s Ukrajinou a na situaci v regionu. Píše to italská tisková agentura ANSA. Sporné výroky se týkají například vývoje v postsovětském regionu po roce 1991 či ruské anexe ukrajinského poloostrova Krymu. Někteří nakladatelé oznámili, že již chystají aktualizované verze textů pro žáky.

18:25

Česko a Polsko podle Lipavského sdílí společné hodnoty svobody, demokracie a právního státu. Šéf české diplomacie po bilaterálním jednání poděkoval svému protějšku za podporu české iniciativy na dodávky munice Ukrajině, obě země podle něj stojí v čele pomoci Ruskem napadené zemi. Podle Sikorského je česká iniciativa důkazem toho, že nápady jsou něco, co může ovlivnit osud celé Evropy. Potvrdil, že se chce Polsko zapojit finančně a logisticky.

18:22

Česko a Polsko by měly posílit spolupráci v bezpečnostní oblasti, Evropa je dnes v ohrožení a je nutné umět na to reagovat. Po jednání se svým polským protějškem Radoslawem Sikorským to dnes řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Obě země podle něj ví, co znamená ruský imperialismus a že se nezastaví na Ukrajině.

16:35

Nejméně čtyři mrtví a sedm zraněných po ruském zásahu osmipatrového domu v Charkově.

Hasiči se snaží v Charkově vyprostit lidi ze zasažených a hořících bytů.
Hasiči se snaží v Charkově vyprostit lidi ze zasažených a hořících bytů. | Foto: Reuters
15:46 Vlajka Ruské federace.

Rusko ostře zkritizovalo úterní rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV) neumožnit účast ruských a běloruských sportovců na zahajovacím ceremoniálu her v Paříži. Mluvčí ministerstva zahraniční Maria Zacharovová označila v prohlášení verdikt za nepřijatelný a diskriminační. 

15:40

Evropská komise navrhla, aby se 90 procent výnosů z ruských aktiv zmrazených v Evropě použilo k nákupu zbraní pro Ukrajinu.

15:06

Litva vyčlenila 35 milionů eur (přes 885 milionů korun) na nákup munice pro Ukrajinu v rámci české muniční iniciativy, oznámila premiérka Ingrida Šimonytéová.

14:09

Ruské ostřelování zasáhlo v Charkově osmipatrový obytný dům a továrnu. Na místě jsou nejméně tři mrtví, uvedl představitel regionální policie.

14:02

List The Washington Post ve svém článku analyzuje, jak ukrajinský zbrojní průmysl kvůli válce zažívá rozmach. Ukrajina před ruskou invazí v únoru 2022 zbraně prakticky nevyráběla, nyní ovšem továrny chrlí granáty, minometné náboje, vojenská vozidla, střely a další potřebné předměty. V roce 2023 se výroba ztrojnásobila a letos se očekává šestinásobný nárůst, uvedl v lednu premiér Denys Šmyhal.

13:58

Evropská unie se v podpoře Ukrajiny nemůže soustředit jen na evropské zdroje, ale musí hledat i mimo Evropu, jak ukázalo Česko se svou muniční iniciativou. Dnes to v německém parlamentu řekl spolkový kancléř Olaf Scholz, který poslancům přednesl vládní prohlášení před nadcházejícím summitem EU.

12:41

Ukrajina obdržela prvních 4,5 miliardy eur (přibližně 114 miliard korun) z překlenovacího programu pomoci od Evropské unie, oznámil ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

11:41

Řada nejrůznějších témat k diskusi čeká ve čtvrtek a v pátek v Bruselu na šéfy států a vlád zemí Evropské unie. Jejich summit bude totiž mít na programu situaci na Ukrajině i na Blízkém východě, otázky bezpečnosti a obrany EU, budoucího rozšíření bloku, opět téma migrace, ale také problematiku podpory evropských zemědělců, kteří v posledních měsících protestují v mnoha členských státech sedmadvacítky. Čtvrtečního oběda s unijními lídry se zúčastní i generální tajemník OSN António Guterres. Přes videohovor se připojí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Česko bude na jednání zastupovat premiér Petr Fiala, návrh závěrů vítá českou iniciativu týkající se munice pro Ukrajinu.

11:13

Rumunsko nemá svého proruského Viktora Orbána, protože Rumuni se dívají na Moskvu mnohem kritičtěji než Maďaři a obávají se jeho agresivity v Černém moři. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká Claudiu Degeratu z rumunského Národního institutu pro studium totalitních režimů.

10:41 Vlajka Ruské federace.

Rusko i Ukrajina hlásí odražení vzdušných úderů na své území v noci na dnešek. Napsala to agentura Reuters, která zároveň upozorňuje, že zesílené ostřelování příhraničních oblastí přimělo úřady obou zemí k evakuaci některých tamních civilistů. Rusko již dříve ráno informovalo o útocích na město Engels v Saratovské oblasti.

10:39 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Ruský prezident Vladimir Putin a indický premiér Naréndra Módí po telefonu probírali mezinárodní otázky včetně situace na Ukrajině, informoval dnes Kreml podle agentury TASS. Státníci se navzájem ujistili, že jsou spokojeni s rusko-indickou ekonomickou nebo energetickou spoluprací a Módí také Putinovi pogratuloval k jeho "přesvědčivému vítězství" v letošních prezidentských volbách.

Indický premiér Nárendra Módí s ruským prezidentem Vladimirem Putinem při setkání v roce 2018
Indický premiér Nárendra Módí s ruským prezidentem Vladimirem Putinem při setkání v roce 2018 | Foto: Reuters
10:35

Ukrajinci žádají dlouhé měsíce po Němcích, aby jim dodali výkonné střely Taurus. Po několika náznacích, že by se snad mocné zbraně mohli dočkat, se nyní zdá, že k tomu nedojde.

8:24 Vlajka Ruské federace.

Série explozí otřásla brzy ráno ruském vojenským letištěm nedaleko Saratova. Ruští váleční blogeři píší, že základnu zachvátil požár a několik letounu je poškozeno. Z Engelse startují bombardéry k útokům na Ukrajinu.

08:05

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ruské ostřelování ukrajinské Dněpropetrovské oblasti si za posledních 24 hodin vyžádalo pět raněných.
 • Evropská unie znovu zavede cla na některé zemědělské produkty z Ukrajiny, pokud jejich dovoz překročí určité množství.
 • Ruský prezident Vladimir Putin v úterý vyzval tajnou službu FSB, aby odhalovala identitu Rusů bojujících po boku Ukrajinců proti Rusku.
07:54

Donald Trump mírní své výroky. Na předvolebním mítinku před měsícem pohrozil, že USA nechají evropské spojence napospas Rusku, pokud nebudou dávat dost na obranu. Teď už promluvil jinak.

07:52

Ruské ostřelování ukrajinské Dněpropetrovské oblasti si za posledních 24 hodin vyžádalo pět raněných, uvedl ve středu ráno web listu Ukrajinska pravda s odvoláním na šéfa regionu Serhije Lysaka. Ukrajinský generální štáb v pravidelném shrnutí informoval o čtyřech raketových a 86 ruských leteckých útocích, invazní armáda také ve 114 případech z raketometů ostřelovala vojenské i civilní ukrajinské cíle.

07:50

Evropská unie znovu zavede cla na některé zemědělské produkty z Ukrajiny, pokud jejich dovoz překročí určité množství. Podle agentury DPA se na tom v noci na středu dohodli vyjednavači členských zemí a Evropského parlamentu. EU cla zrušila po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022.

Nová dohoda, která by měla platit do června 2025, se týká vajec, drůbeže, cukru, kukuřice, ovsa, krupice a medu. Pro tyto produkty bude stanoveno množství, které je možné importovat bez proclení. Když bude tato kvóta překročena, bude se za další dovoz platit clo. Na import pšenice se zatím opatření vztahovat nemá.

Cla by se měla začít platit, pokud dovoz daných produktů překročí průměrné importované množství z let 2022 a 2023.

20:40 Vlajka Ruské federace.

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, dnes v závěrečném třetím čtení schválila návrh zákona, který mění nepodmíněný trest v podmíněný v případě pachatelů, kteří během války proti Ukrajině uzavřeli kontrakt s ruskou armádou, uvedla agentura Interfax.

Aby zákon vstoupil v platnost, je třeba, aby jej schválili také ruští senátoři a podepsal prezident Vladimir Putin, dodal list Kommersant.

19:59 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyzval tajnou službu FSB, aby odhalovala identitu Rusů bojujících po boku Ukrajinců proti Rusku, píše ruskojazyčný servis Deutsche Welle.

"Budeme je trestat a nebude pro to existovat promlčecí lhůta," řekl Putin na zasedání vedení FSB. V této souvislosti zmínil situaci v ruských regionech sousedících s Ukrajinou. Před několika dny ministerstvo obrany v Moskvě, vojenští blogeři a místní úřady informovali o bojích s diverzanty snažícími se proniknout na ruské území. Putin o nich mluvil jako o diverzních a teroristických bandách, zahraničních žoldácích a "všemožné sebrance".

19:50

Nadcházející summit Evropské unie bude šancí posílit a urychlit snahu o poskytování vojenské pomoci Ukrajině, a to i na základě nedávné české iniciativy. V tradičním předsummitovém dopise určeném prezidentům a premiérům to dnes uvedl předseda Evropské rady Charles Michel.

"Naším hlavním úkolem je rychlé poskytnutí vojenské pomoci Ukrajině a urychlený nákup a doručení munice na Ukrajinu, s využitím nedávných iniciativ, jako je ta česká," uvedl Michel, který vrcholným unijním schůzkám předsedá.

19:20

Sportovci z Ruska a Běloruska se nebudou smět zúčastnit slavnostního nástupu týmů na zahajovacím ceremoniálu olympijských her v Paříži.

O vyřazení reprezentantů obou zemí, kteří budou moci startovat jen pod neutrální vlajkou, z tradičního defilé výprav informoval Mezinárodní olympijský výbor po dnešním zasedání svého výkonného výboru.

18:45

Finsko dá na českou iniciativu nákupu munice pro Ukrajinu 30 milionů eur (756 milionů Kč), Kanada přes 40 milionů kanadských dolarů (684 milionů Kč).

18:30

"Dnes je přežití Ukrajiny v ohrožení a v nebezpečí je i bezpečnost Ameriky," řekl americký ministr obrany Lloyd Austin. Uvedl také, že je odhodlán udržet americkou bezpečnostní a zbrojní podporu. "Pro Ukrajinu je to otázka přežití a suverenity a pro Ameriku otázka cti a bezpečnosti," dodal.

17:30

Babiš odmítl, že nepodporoval Ukrajinu či zpochybňoval prozápadní směřování Česka. ANO podle něj dělá transparentní politiku a on žádné složky nevede.

17:10

Premiér Petr Fiala (ODS) dnes ve sněmovně kritizoval předsedu opozičního hnutí ANO Andreje Babiše a jeho bývalou vládu, která podle ministerského předsedy měla jen marketingové sny. 

16:55

Stávající mandát pro působení českých ozbrojených sil v zahraničních operacích podle ministerstva umožňuje na Ukrajinu vyslat maximálně 35 vojáků výhradně kvůli ochraně diplomatických zájmů České republiky nebo jejich zapojení do vyšetřování možných zločinů spáchaných v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině. Mimo oběma komorami parlamentu schváleného mandátu není schválena ani se neplánuje žádná jiná operace, sdělil úřad.

16:50

Vláda nemá žádný záměr vysílat české vojáky na Ukrajinu, tvrzení o vyslání vojáků od 1. dubna je zcela nepravdivé.

V tiskové zprávě to dnes uvedlo ministerstvo obrany. O vyslání vojáků dnes na tiskové konferenci před jednáním sněmovny hovořil předseda hnutí SPD Tomio Okamura, na informaci se chtěl ptát na mimořádné schůzi k bezpečnostním rizikům.

16:17

Šéf ruské zahraniční rozvědky Sergej Naryškin varoval, že francouzské jednotky se na Ukrajině stanou legitimním a prioritním cílem ruské armády.

15:59

Německá prokuratura uvedla, že obvinila důstojníka bundeswehru ze špionáže pro Rusko. Zatčen byl loni v srpnu a od té doby je ve vazbě.

14:20

Doufáme, že už během dubna doplníme naše zásoby munice na frontě, abychom efektivně čelili nepříteli, řekl v Lucemburku ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

14:09

Estonské ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského chargé d'affaires a informovalo ho o prohlášení pracovníka ruské ambasády s diplomatickým statusem personou non grata, tedy o vyhoštění diplomata. Podle šéfa estonské diplomacie Marguse Tsahkny je to reakce Tallinnu na ruské vměšování se do vnitřních záležitostí Estonska. Dnes o tom informovala estonská veřejnoprávní stanice ERR. Z Moskvy zaznělo, že Rusko bude reagovat odpovídajícím způsobem.

13:19

Německo poskytne Ukrajině nový zbrojní balík v hodnotě 500 milionů eur (12,6 miliardy korun). Během jednání o podpoře napadené zemi na americké letecké základně Ramstein v Německu to oznámil německý ministr obrany Boris Pistorius. Rovněž řekl, že součástí balíku je vedle dodávek obrněnců pro pěchotu i zaplacení 180 tisíc kusů dělostřelecké munice, jejíž nákup organizuje Česko.

Pistorius v prohlášení poděkoval Česku za jeho úsilí a řekl, že o víkendu tak učinil během rozhovoru s tuzemskou ministryní obrany Janou Černochovou.

12:40

Ruský prezident Vladimir Putin získal ve víkendových volbách více hlasů, než kdykoliv dříve napočítali běloruskému vůdci Alexandru Lukašenkovi, a těsně se přiblížil rekordům autokratů ze Střední Asie.

12:39 Vlajka Ruské federace.

Státní agentura TASS tvrdí, že Rusko dobylo vesnici Orlivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Ukrajinský generální štáb ve své pravidelné ranní operační svodce ovšem informoval o odražení několika ruských útoků mimo jiné u Orlivky. Ta se nachází několik kilometrů západně od města Avdijivka, kterého se ruské invazní síly zmocnily po těžkých bojích a podle dostupných zpráv i velkých ztrátách v polovině února.

12:18

Evropská komise se podle listu Financial Times chystá uvalit cla na některé ruské a běloruské zemědělské produkty. Deníku to sdělilo několik zdrojů obeznámených s plány, podle nichž komise hodlá vyhovět žádostem Polska a pobaltských zemí, ačkoliv původně cla zavést odmítala kvůli obavám z dopadů na světový trh s potravinami.

11:41

Spojené státy a svobodný svět nenechají Ukrajinu padnout, slíbil na zbrojní konferenci v Německu americký ministr obrany Lloyd Austin.

11:22

Ruské letouny odpálily bomby na vesnici Kozača Lopaň nedaleko Charkova.

11:07

Evropská komise připravuje cla na některé ruské a běloruské zemědělské produkty. Chystá se tak vyhovět žádostem Polska a pobaltských zemí, napsal deník Financial Times.

10:59 Vlajka Ruské federace.

Gubernátor ruské Belgorodské oblasti oznámil evakuaci zhruba 9000 dětí. Město leží blízko hranice s Ukrajinou, kde operují ruští povstalci a ukrajinské dělostřelectvo.

10:52

V zásobování Ukrajiny municí nastal díky Česku pokrok, řekl před jednáním na základně Ramstein o podpoře Kyjeva německý ministr obrany Boris Pistorius.

10:48 Vlajka Ruské federace.

Moldavsko vyhostilo jednoho ruského diplomata kvůli vypsání ruských prezidentských voleb v moldavském separatistickém regionu Podněstří.

10:43 Vlajka Ruské federace.

Kreml potvrdil, že po velkých ztrátách lodí a člunů po ukrajinských útocích v Černém moři vyměnil velitele námořnictva. Odvolaného Nikolaje Jevmenova nahradil Alexandr Mojsejev. Mnoho let působil jako člen posádky na ruských jaderných ponorkách.

10:35

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Asi polovina volebních hlasů pro ruského prezidenta Vladimira Putina byla podvržena. Jde o rekordní falšování prezidentských voleb v Rusku. Tvrdí to server Novaja gazeta Jevropa. 
 • Západ neuspěl s destabilizací Ruska, reagoval na výsledky prezidentských voleb šéf Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Putin podle oficiálních výsledků získal 87 procent hlasů.
 • Unijní ministři se shodli na nových sankcích vůči Rusku kvůli úmrtí ruského opozičníka Alexeje Navalného.
10:28 Vlajka Ruské federace.

Vladimir Putin není legitimním prezidentem Ruska a oficiální výsledky voleb nemají žádnou váhu. Prohlásila to opoziční exilová aktivistka Julija Navalná, vdova po Alexeji Navalném.

9:16 Vlajka Ruské federace.

Západ neuspěl s destabilizací Ruska, tvrdí po zvolení Putina šéf Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Podle oficiálních výsledků získal Putin 87 procent odevzdaných hlasů.

9:09

Mezi Hitlerem a Putinem není rozdíl, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Dominik Hašek.

07:05

"Pokud nebude reakce EU správná a neposkytneme Ukrajině dostatečnou podporu, aby zastavila Rusko, budeme další na řadě. Musíme být proto připraveni na obranu a přejít do režimu 'válečné ekonomiky'," uvedl Michel. 

07:05

Evropa musí v reakci na hrozbu ze strany Ruska posílit své obranné schopnosti a přejít do režimu válečné ekonomiky. Šéf Evropské rady Charles Michel to napsal v článku, který dnes zveřejnil server Euractiv.

20:19

Erdogan telefonicky poblahopřál Putinovi ke znovuzvolení, nabídl mu zprostředkování jednání s Ukrajinou, uvedla kancelář tureckého prezidenta.

19:40 Vlajka Ruské federace.

Asi polovina hlasů pro Vladimira Putina byla podvržena. Jde o rekordní falšování prezidentských voleb v Rusku, napsal dnes server Novaja gazeta Jevropa. Odvolal se přitom na vlastní výpočty, podniknuté metodou matematika Sergeje Špilkina, která umožňuje odhalit anomálie v celkovém počtu hlasů.

Podle oficiálních výsledků prezidentských voleb získal Vladimir Putin 87,3 procenta hlasů při účasti přesahující 77,4 procenta, což představuje v Rusku rekord v množství hlasů pro vítěze i v účasti.

Falšovalo se tak moc, že je prakticky nemožné statistickými metodami vymezit "poctivé" hlasy, napsal portál, působící v lotyšském exilu. Připomněl, že bez započtení elektronického hlasování se voleb zúčastnilo 74,5 milionu voličů, z nichž podle ústřední volební komise bezmála 65 milionů hlasovalo pro Putina. Přinejmenším 31,6 milionu hlasů bylo podle výpočtu portálu zfalšováno.

19:15

Unijní ministři zahraničí dosáhli politické shody na nových sankcích vůči Rusku v reakci na smrt ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného, řekl Borrell.

18:03 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Putin se po vítězství v prezidentských volbách setkal s Rusy na Rudém náměstí v Moskvě. Vyzdvihl anexi ukrajinských regionů, píše AFP.

18:03

Putinovo vítězství je podle prezidenta Petra Pavla očekávanou zprávou. Po volbách se podle něj nic nezmění, a pokud ano, tak k horšímu, řekl Blesku.

16:39

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Účast v ruských prezidentských volbách přesáhla 77 procent, v novodobé historii Ruska byla rekordní, oznámila podle agentury TASS ústřední volební komise.
 • Prezidentské volby na Ruskem okupovaných územích Ukrajiny jsou nelegální, ruské politické vedení ponese následky, uvedla v prohlášení diplomacie EU.
 • Český ministr zahraničí Jan Lipavský chce vyzvat další státy EU, aby se zapojily do české iniciativy na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu. 
16:36 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Současného prezidenta Vladimira Putina porazil v několika městech mimo Rusko kandidát za stranu Noví lidé Vladislav Davankov. Uvedl to server Meduza, podle něhož Davankov vyhrál v Praze, Varšavě, Haagu, Vilniusu, Jerevanu nebo v Haifě, kde hlasovali ruští emigranti. Ve většině dalších měst ale podle Meduzy Putin zvítězil.

16:01

Členské státy Evropské unie odsouhlasily navýšení Evropského mírového nástroje (EPF) o pět miliard eur, které budou určeny na vojenskou pomoc pro Ukrajinu.

14:23

Rusové v prezidentských volbách, v nichž podle volební komise obhájil svůj mandát současný prezident Vladimir Putin, projevili svou vůli. Prohlásil to italský vicepremiér a šéf krajně pravicové strany Liga Matteo Salvini. "V Rusku odvolili, bereme to na vědomí. Když lid volí, tak má vždy pravdu," uvedl italský vicepremiér Salvini. Jeho strana později vydala prohlášení, ve kterém Salvini tvrdí, že nehodnotí výsledek voleb ani kladně, ani záporně, a vyzval k společnému úsilí pro dosažení míru na Ukrajině.

12:26

Vojáci ze zemí NATO již jsou na Ukrajině. Pomáhají s výcvikem, obsluhou některých zbraňových systémů a při průzkumných operacích. S odvoláním na své zdroje to napsal španělský deník El País.

12:16

Prezident Petr Pavel dosud povolil 20 Čechům vstup do ukrajinských ozbrojených sil, nevyhověl 56 žádostem. Uvedla to mluvčí Hradu Eva Hromádková.

12:08

Volby nevolby, v Rusku drží moc lidé spojení s bývalou sovětskou tajnou policií KGB.

11:53

Český ministr zahraničí Jan Lipavský chce vyzvat další státy EU, aby se zapojily do české iniciativy na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu. Na dnešním jednání unijních ministrů zahraničí v Bruselu plánuje poděkovat těm zemím, které tak již učinily. Podle Lipavského jde zatím o 18 zemí.

11:28

Unikátní ukrajinské záběry z bojiště.

11:25 Vlajka Ruské federace.

Účast v ruských prezidentských volbách přesáhla 77 procent, v novodobé historii Ruska byla rekordní, oznámila podle agentury TASS ústřední volební komise. Volby podle oficiálních čísel vyhrál Vladimir Putin, který po sečtení více než 99 procent lístků získal přes 87 procent hlasů, tvrdí komise.

11:15

Prezidentské volby na Ruskem okupovaných územích Ukrajiny jsou nelegální, ruské politické vedení ponese následky, uvedla v prohlášení diplomacie EU.

11:14

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u nového online přenosu k dění okolo ruské invaze na Ukrajinu. Starší informace najdete zde.