Bývalý kancléř Schröder chválí německou vládu za to, že nedá Ukrajině rakety Taurus

Přenos skončil
Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder ocenil postoj současného šéfa spolkové vlády Olafa Scholze, který odmítá dodat Ukrajině střely s plochou dráhou letu Taurus. Schröder, který má v Německu kvůli úzkým vazbám na ruského prezidenta Vladimira Putina kontroverzní pověst, v rozhovoru s agenturou DPA řekl, že Scholz dělá přesně to, co by od kancléř. Dění na Ukrajině a v Rusku dál sledujeme online.
Gerhard Schröder.
Gerhard Schröder. | Foto: Reuters
Přenos skončil

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • V Rusku v neděli skončily třídenní prezidentské volby. Jejich vítězem se podle povolebního průzkumu agenturu VCIOM stal podle očekávání dosavadní prezident Vladimir Putin.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj reagoval na Putinovo vítězství ve volbách slovy, že je ruský prezident opilý mocí a chce vládnout věčně.
 • Volební účast v ruských volbách činila podle předběžných dat 74,22 procenta.
11:19

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, tento online přenos k dění na Ukrajině končí. Události ale sledujeme dál, nový přenos najdete zde.

10:23

Americký deník The Wall Street Journal v reakci na kritiku na sociálních sítích, k níž se připojil i americký velvyslanec v Praze Bijan Sabet, změnil titulek článku o české pomoci Ukrajině. V titulku původně stálo, že "malý bývalý sovětský satelit" shání ve světě munici pro Ukrajinu, mimo jiné u některých partnerů Ruska. Řada lidí na sociálních sítích označení Česka kritizovala jako stereotypní. Deník později titulek na webu změnil a článek se v pondělí objevil pod titulkem: "Česká republika hraje velkou roli v dodávkách dělostřeleckých granátů na Ukrajinu".

10:21 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z prosince 2023

Vladimirovi Putinovi blahopřáli k "vítězství" ve volbách například Venezuela, Kuba, Čína, Bolívie, Írán a Severní Korea. Západ volby neuznává jako demokratické.

9:35

Po ruském ostřelování hoří pětipatrový dům v Chersonu.

9:05

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder ocenil postoj současného šéfa spolkové vlády Olafa Scholze, který odmítá dodat Ukrajině střely s plochou dráhou letu Taurus. Schröder, který má v Německu kvůli úzkým vazbám na ruského prezidenta Vladimira Putina kontroverzní pověst, v rozhovoru s agenturou DPA řekl, že Scholz dělá přesně to, co by od kancléře v současné situaci očekával.

07:22

Ukrajina v noci na dnešek zničila 17 z 22 ruských útočných dronů. Rusko podle ukrajinského letectva zaútočilo také sedmi raketami, uvedly agentury Reuters a Ukrinform. Jedna ze střel podle Státní služby pro mimořádné situace (DSNS) zasáhla hasičskou stanici v Charkovské oblasti, jeden záchranář utrpěl zranění.

Útok poničil budovu stanice a čtyři hasičská auta. V tu dobu bylo na služebně 11 hasičů, z nichž jeden utrpěl zranění ruky. Šlo o řidiče, kterému zdravotníci poskytli pomoc na místě.

23:23 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z prosince 2023

Agentura Reuters dále uvedla, že Putin v projevu prohlásil, že Rusko zváží, s kým bude jednat o míru na Ukrajině. Putin se podle ní také neurčitě vyjádřil k francouzskému návrhu klidu zbraní v době letní olympiády a varoval, že nasazení západních jednotek na Ukrajině by svět přivedlo na pokraj třetí světové války.

23:21 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z prosince 2023

Ruský prezident Vladimir Putin ve svém vystoupení zmínil opozičního předáka Alexeje Navalného, který v únoru zemřel v trestanecké kolonii. Redaktor britského listu The Financial Times Max Seddon upozornil, že Putin jméno Navalného vyslovil na veřejnosti poprvé za jedenáct let. Jeho smrt, za kterou podle Západu může právě šéf Kremlu, označil Putin za "tragickou událost".

Prezident také uvedl, že před Navalného smrtí se jednalo o tom, že by opozičník mohl být součástí výměny vězňů, což už v únoru uvedl Navalného tým. Putin řekl, že podporoval myšlenku jeho výměny za "jisté osoby, které se nachází ve vězeňských zařízeních v západních státech", napsala agentura AFP. Podmínkou podle něj bylo, že se Navalnyj nebude moci do Ruska vrátit. Web BBC však upozornil, že v únoru Kreml uvedl, že si žádných dohod o výměně vězňů není vědom.

22:29 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z prosince 2023

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu poděkoval za účast v prezidentských volbách ruským občanům a zejména vojákům. Vítězství je podle něj projevem "důvěry" a "naděje", kterou do něj společnost vkládá. Nikdo podle něj Rusko nedokáže porazit, pokud bude "konsolidované".

Prioritou pokračujícího prezidentství bude podle Putina posílení armády a splnění úkolů spojených se speciální vojenskou operací, jak Moskva oficiálně nazývá svou plnohodnotnou invazi na Ukrajinu.

22:15 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z prosince 2023

Ruský prezident Vladimir Putin ve svém prvním vyjádření po výhře v prezidentských volbách uvedl, že jeho vítězství ukázalo, že Rusko se ubírá správnou cestou. Umožní také upevnit ruskou společnost, řekl podle agentury Reuters.

21:49 Vlajka Ruské federace.

Vdova po ruském opozičníkovi Alexeji Navalném na sociální síti X poděkovala lidem, kteří se zapojili do nedělních protestů u volebních místností. Navalného spolupracovníci apelovali na občany nesouhlasící s režimem šéfa Kremlu Vladimira Putina, aby se k volební místnosti dostavili přesně v poledne.

21:12

Další reakce na volby v Rusku přišla z Velké Británie. Šéf tamní diplomacie David Cameron v prohlášení na sociální síti X kritizoval nedostatečný výběr pro voliče a absenci nezávislých pozorovatelů. "Takhle svobodné a spravedlivé volby nevypadají," zdůraznil.

20:56 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo vnitra podle státní agentury TASS tvrdí, že v Ruskem okupovaném ukrajinském městě Berďansk zemřela při ukrajinském ostřelování členka místní volební komise. Informaci nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů, Berďansk se nachází desítky kilometrů od nejbližší frontové linie.

20:55

I další evropské státy reagují na výsledky ruských prezidentských voleb slovy o nesvobodě či věznění politických oponentů. 

"Prezidentské volby v Rusku nejsou legální, svobodné ani spravedlivé," uvedlo polské ministerstvo zahraničí. Dodalo, že hlasování se konalo "v kontextu vážných represí" a v rozporu s mezinárodním právem také v Rusy okupovaných částech Ukrajiny.

20:50

"Volby. Jaké volby?" ptá se v příspěvku na sociální síti X lotyšský prezident Edgars Rinkévičs. Reagoval tak na výsledky ruských voleb, v nichž dosavadní prezident Vladimir Putin neměl žádné skutečné vyzyvatele. Ruskou opozici Putin zdecimoval.

20:43 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z prosince 2023

Ruský prezident Vladimir Putin po sečtení asi čtvrtiny hlasů v ruských prezidentských volbách vede s 88 procenty, uvedla agentura Reuters v aktualizované bilanci s odkazem na tamní volební komisi.

20:42

Bílý dům podle agentury Reuters uvedl, že volby v Rusku zjevně nebyly svobodné ani spravedlivé, jelikož "Putin uvěznil politické oponenty a zabránil dalším, aby proti němu kandidovali".

20:41 Vlajka Ruské federace.

Šéfka ústřední volební komise v Rusku Ella Pamfilovová.

Šéfka ústřední volební komise v Rusku Ella Pamfilovová
Šéfka ústřední volební komise v Rusku Ella Pamfilovová | Foto: Reuters
20:38 Vlajka Ruské federace.

Plazma ukazuje předběžné výsledky v ruských prezidentských volbách, v nichž prezident Vladimir Putin nečelil žádné skutečné konkurenci.

Plazma ukazuje předběžné výsledky v ruských prezidentských volbách, v nichž prezident Vladimir Putin nečelil žádné skutečné konkurenci.
Plazma ukazuje předběžné výsledky v ruských prezidentských volbách, v nichž prezident Vladimir Putin nečelil žádné skutečné konkurenci. | Foto: Reuters
20:35 Vlajka Ruské federace.

Šéfka ústřední volební komise Ella Pamfilovová podle agentury DPA po sečtení bezmála 25 procent hlasovacích lístků uvedla, že Putin získal 88 procent hlasů. Šlo by o jeho dosud nejlepší volební výsledek, o deset procentních bodů vyšší než ve volbách v roce 2018. Konečné výsledky zatím nejsou k dispozici.

20:34 Vlajka Ruské federace.

Bývalý ruský prezident z let 2008 až 2012 Dmitrij Medveděv na Telegramu poblahopřál Putinovi k "velkolepému vítězství".

20:26 Vlajka Ruské federace.

Členové volební komise v Moskvě sčítají hlasy ve volbách, v nichž tamní prezident Vladimir Putin neměl žádné skutečné konkurenty.

Členové volební komise v Moskvě sčítají hlasy.
Členové volební komise v Moskvě sčítají hlasy. | Foto: Reuters
20:17 Vlajka Ruské federace.

Druhé místo v ruských prezidentských volbách obsadí podle exit pollu komunistický kandidát Nikolaj Charitonov (4,6 procenta). Třetí bude Vladislav Davankov z parlamentní strany Noví lidé (4,2 procenta) a čtvrtý lídr nacionalistické Liberálně demokratické strany Ruska Leonid Sluckij (tři procenta). Dalších 1,2 procenta hlasovacích lístků bude prohlášeno za neplatné, uvedl průzkum agentury VCIOM.

20:11 Vlajka Ruské federace.

Volební účast v ruských prezidentských volbách činila podle předběžných dat 74,22 procenta. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na oficiální údaje tamních úřadů.

19:41 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ruský prezident Vladimir Putin je opilý mocí a chce vládnout věčně. Řekl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po zprávě, že Putin zvítězil ve volbách konaných za potlačování opozice. Hlasování, v němž podle prvních výsledků ruský prezident získal drtivou většinu hlasů, podle něj nemá "žádnou legitimitu", informovala agentura AFP. Podobná prohlášení přichází i od spojenců Ukrajiny, která se třetím rokem brání ruské agresi.

19:22 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z prosince 2023

Dosavadní hlava státu Vladimir Putin je s 87 procenty hlasů vítězem ruských prezidentských voleb. Podle státní agentury TASS to vyplývá z povolebního průzkumu, který zveřejnila sociologická agentura VCIOM. Putin tak podle očekávání směřuje k již pátému období v prezidentském úřadě. Nečelil žádné skutečné konkurenci, jeho vítězství bylo očekávatelné a volby pouze potvrdily coby neomezeného vládce Ruska.

19:20 Vlajka Ruské federace.

Agentura Reuters s odkazem na ústřední volební komisi uvedla, že v třídenních prezidentských volbách v Rusku odvolilo více než osm milionů lidí elektronicky. Učinil tak i prezident Vladimir Putin.

19:15 Vlajka Ruské federace.

V Rusku po třech dnech hlasování skončily prezidentské volby. Jako poslední se v 19:00 SEČ uzavřely volební místnosti v Kaliningradské oblasti.

19:04

"Není možné, aby měsíc před volbami zabili hlavního Putinova odpůrce, který byl již ve vězení," řekla Julija Navalná novinářům v Berlíně.

18:53

Na ruské ambasádě v Berlíně odvolila v neděli večer i vdova po ruském opozičníkovi Alexeji Navalném Julija. Web BBC popsal, že stála několik hodin ve frontě. Po odvolení uvedla, že na volební lístek napsala "Navalnyj". "Julije, jsme s tebou," skandovali podle BBC lidé u ambasády.

18:32

Prezidentské volby v Rusku nebyly demokratické ani transparentní, uvedlo v dnešním prohlášení české ministerstvo zahraničí. Poukázalo na systematické potlačování ruské občanské společnosti, nezávislých médií i jakéhokoliv náznaku opozice. Hlasování na ukrajinských územích, která Moskva okupuje, označila tuzemská diplomacie za nelegitimní volební frašku, kterou Česko neuznává. 

17:10 Vlajka Ruské federace.

Reportér zpravodajského serveru BBC Steve Rosenberg zachytil před volební místností v Moskvě tichý protest, ke kterému vyzval tým zesnulého ruského opozičníka Alexeje Navalného. Spolupracovníci nabádali Rusy, aby do volebních místností přišli v nedělní poledne, a aby se tak u hlasovacích uren vytvořily dlouhé fronty. 

17:06

Úřady moldavské separatistické republiky Podněstří tvrdí, že tamní vojenskou základnu zasáhl dron z Ukrajiny a zničil zde vrtulník Mi-8. Informovala o tom agentura AFP, která se odvolává na místní a ruská média.

17:04

Podporovatel zesnulého ruského opozičníka Alexeje Navalného před ruskou ambasádou v lotyšské Rize drží transparent hlásající "stop Putinovi = stop válce".

Podporovatel zesnulého ruského opozičníka Alexeje Navalného před ruskou ambasádou v lotyšské Rize drží transparent hlásající "stop Putinovi = stop válce".
Podporovatel zesnulého ruského opozičníka Alexeje Navalného před ruskou ambasádou v lotyšské Rize drží transparent hlásající "stop Putinovi = stop válce". | Foto: Reuters
16:59

V Moldavsku zadržela policie muže, který na ruskou ambasádu hodil zápalnou lahev. "Svůj čin zdůvodnil nespokojeností s kroky ruských úřadů," uvedla moldavská policie.

16:58

Ruští voliči žijící v Turecku, Francii, Británii, Německu, Thajsku či Kazachstánu vytvořili dnes v poledne dlouhé fronty před velvyslanectvími Ruska, kam přišli odevzdat svůj hlas v ruských prezidentských volbách. Vyslyšeli tím výzvu spolupracovníků zesnulého lídra opozice Alexeje Navalného, který apeloval na občany nesouhlasící s režimem šéfa Kremlu Vladimira Putina, aby se k volební místnosti dostavili přesně v poledne.

16:32 Vlajka Ruské federace.

Julija Navalná, manželka zesnulého opozičníka Alexeje Navalného, dorazila v poslední den voleb v Rusku před ruskou ambasádu v Berlíně. Připojila se tu k protestu, k němuž vyzvali spolupracovníci jejího zesnulého manžela.

Julija Navalná, manželka zesnulého opozičníka Alexeje Navalného, dorazila v poslední den voleb odvolit na ruskou ambasádu v Berlíně.
Julija Navalná, manželka zesnulého opozičníka Alexeje Navalného, dorazila v poslední den voleb odvolit na ruskou ambasádu v Berlíně. | Foto: Reuters
16:21 Vlajka Ruské federace.

V souvislosti s volbami bylo dnes v 17 ruských městech zadrženo 74 lidí. Bilanci aktualizoval server OVD-Info, který se specializuje na monitorování zásahů policie.

16:20 Vlajka Ruské federace.

Server BBC News uvedl, že na Borisovský hřbitov v Moskvě dnes lidé přicházeli klást květiny a vzkazy na hrob Navalného. "Toto je kandidát, kterého jsme chtěli," bylo napsáno na jednom z nich. Na hrobě ležel také papír podobající se volebnímu lístku. Putinovo jméno na něm bylo nahrazeno jménem Navalného.

15:51 Vlajka Ruské federace.

Spolupracovníci Navalného zveřejnili na kanálu YouTube záběry od volebních místností ve Vladivostoku, Novosibirsku, Omsku, Irkutsku a později i v západněji položených městech. Záběry podle nich svědčí o tom, že protest proti režimu, ke kterému vyzvali, byl úspěšný.

Dlouhé fronty se kolem poledne vytvořily i před ruskými diplomatickými misemi v Británii, Francii, Španělsku či Itálii. Vdova po Navalném Julija Navalná se připojila k zástupu lidí čekajících před ruskou ambasádou v Berlíně. Část lidí v davu začala tleskat a skandovat její jméno.

15:34

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • V Rusku dnes končí třídenní prezidentské volby, které potvrdí Vladimira Putina coby neomezeného vládce země. Účast ve volbách několik hodin před koncem hlasování překonala údaj z roku 2018.
 • Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že Francie bude možná v určitém okamžiku nucena vést pozemní operace na Ukrajině, aby čelila ruským silám.
 • Ukrajinští vojáci v noci na neděli sestřelili nad Oděskou a Mykolajivskou oblastí 14 dronů, uvedla agentura Ukrinform s odvoláním na tamní armádu.
14:43 Vlajka Ruské federace.

V souvislosti s volbami v Rusku bylo dnes v různých městech zadrženo asi 50 lidí, uvedl server OVD-Info, který se specializuje na monitorování zásahů policie.

Polovina zadržených je z Kazaně, policie ale zatýkala i v Moskvě, Petrohradě a dalších městech. Zatýkání se v některých případech týkalo lidí, kteří se v poledne přišli na výzvu spolupracovníků zesnulého opozičníka Alexeje Navalného postavit do fronty před některou z volebních místností, doplnil server OVD-Info. Lidskoprávní aktivisté nicméně sdělili, že úřady zatýkaly i mimo místa protestů. Například jedna z aktivistek byla zadržena bezpečnostními silami v Petrohradě, když odcházela ze svého domu.

14:42 Vlajka Ruské federace.

Spolupracovníci zesnulého ruského opozičního politika Alexeje Navalného uvedli, že do volebního protestu proti režimu prezidenta Vladimira Putina se dnes zapojilo velké množství lidí. Tým Navalného před volbami vyzval, aby se lidé nesouhlasící s režimem dostavili k urnám v poslední den hlasování přesně v poledne. Dnes zveřejnil fotografie a videa od volebních místností po celém Rusku, před nimiž v poledne místního času stojí davy voličů, informovala agentura DPA.

13:31

Několik desítek lidí se dnes na pražském Václavském náměstí zúčastnilo protestu proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi v den, kdy končí prezidentské volby v Rusku. Na Můstku nainstalovali kostku s nápisy Praha proti Putinovi a Prague against Putin. Lidé vybarvovali čtverečky, než se uvedené nápisy postupně objevily. Jedna z účastnic pak spálila Putinovu bustu. Akci uspořádala skupina Kulturus a kostka bude na náměstí do nedělních 18:00. Třídenní volby v Rusku, jež před dvěma lety vojensky napadlo Ukrajinu, začaly v pátek.

"Máme dva cíle akce. Prvním je solidarita s ruskou opozicí, která ve 12:00 dělala protestní akci ve volebních místech, proto jsme také začínali ve 12:00. Druhý cíl je ukázat Čechům a Ukrajincům, že Rusové v Praze stojí proti Putinovi a podporují Ukrajinu a jsou proti válce," řekl pořadatel Anton Litvin.

Model kostky zvolili organizátoři po vzoru té, kterou používal ve svých kampaních nedávno zesnulý ruský opoziční politik Alexej Navalnyj. Na kostce jsou kromě zmíněných nápisů texty v češtině, ruštině a angličtině, ve kterých pořadatelé vysvětlují, proč akci dělají. V textu také říkají, že Rusové ve skutečnosti nemají ve volbě prezidenta na výběr, když opoziční kandidáti byli vyloučeni.

13:00 Vlajka Ruské federace.

Účast v probíhajících ruských prezidentských volbách několik hodin před koncem hlasování překonala tu z roku 2018, jež byla 67,54 procenta. Podle agentury TASS to vyplývá z údajů na webových stránkách ruské volební komise a na elektronických volebních platformách. Celková volební účast tak již přesáhla údaj z roku 2018.

Třídenní volby, v nichž je jasným favoritem na vítězství stávající šéf Kremlu Vladimir Putin, končí dnes večer. Ruský režim podle zahraničních médií usiluje o vysokou účast, která by legitimizovala další Putinovo působení v úřadě a která by ukázala jednotu národa v době války proti Ukrajině, kterou Putin zahájil v roce 2022. Nezávislí experti v Rusku i v zahraničí nepovažují volby za svobodné ani spravedlivé. Někteří hovoří například o tom, že jsou zaměstnanci státních podniků k účasti ve volbách nuceni svými nadřízenými.

10:51

Desítky lidí se shromáždily na náměstí Václava Havla v Praze u Národního divadla, aby připomněly dva roky od ruského útoku na divadlo v Mariupolu. Lidé na piazzettě vytvořili velký nápis "děti", který byl na střeše ukrajinského divadla při útoku Rusů. Na písmena rozmístili svíčky.

Ruský nálet zasáhl divadlo v centru Mariupolu, kde se ukrývalo asi 1000 lidí. O život přišly podle odhadů stovky z nich. Shromáždění Divadlo Mariupol - dva roky poté uspořádala česko-ukrajinská iniciativa Hlas Ukrajiny.

"Sešli jsme se ze dvou důvodů. To, co se stalo v Mariupolu před dvěma lety, je strašné a lidé by na to neměli zapomínat. Na co by ale také neměli zapomínat, je, že s okupací horor nekončí. S ní začíná jen další fáze hororu pro Ukrajince, kteří tam zůstali uvězněni v ruinách svého města pod národem, který se je snaží systematicky vyhladit. Lidé, kteří tam zůstali, žijí v ruinách a trpí," řekla jedna z organizátorek Julia Levková.

10:17 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady dnes z bezpečnostních důvodů krátkodobě omezily provoz na moskevských letištích Domodědovo a Vnukovo a také v Žukovském u Moskvy. Nad oblastí bylo dnes sestřeleno pět ukrajinských dronů, uvedl podle agentury Reuters starosta Moskvy Sergej Sobjanin. Krátkodobě byla dnes zastavena také silniční doprava na mostě spojujícím okupovaný ukrajinský poloostrov Krym s pevninským Ruskem.

Starosta Sobjanin na sociální síti Telegram uvedl, že útoky dronů si v oblasti Moskvy nevyžádaly žádné oběti a nezpůsobily žádné škody.

Rusko z útoků obviňuje Ukrajinu, proti níž už více než dva roky vede válku. Podle Moskvy chce Kyjev tímto způsobem narušit třídenní volby ruského prezidenta, které dnes končí. Jasným favoritem hlasování je stávající prezident Vladimir Putin.

8:37

Možnost hlasovat v prezidentských volbách nebyla dána Rusům žijícím na Tchaj-wanu, oficiálně proto, že Moskva ostrov diplomaticky neuznává. Ještě v minulých volbách to však problém nebyl. Malá skupinka Rusů se proto zapojila alespoň do celosvětového protestu s názvem "Poledne proti Putinovi", který vyzývá voliče, aby v neděle odpoledne přišli k urnám hlasovat proti současnému ruskému prezidentovi. 

Tchajwanští Rusové, kteří umístili svou volbu před ruský zastupitelský úřad, vyjádřili podporu nedávno zesnulému opozičníkovi Alexeji Navalnému. 

Rusové na Tchaj-wanu nemohou volit v prezidentských volbách. Uspořádali proto protest před ruskou zastupitelskou kanceláří.
Rusové na Tchaj-wanu nemohou volit v prezidentských volbách. Uspořádali proto protest před ruskou zastupitelskou kanceláří. | Foto: Jana Václavíková
07:38

Ukrajinský útok drony dnes zasáhl volební místnost v Záporožské oblasti, kterou Rusko zčásti okupuje, a proto zde třetím a posledním dnem pokračují ruské prezidentské volby. S odvoláním na místní Ruskem dosazené úřady o tom informovala agentura TASS. Budova začala hořet a byla zničena, nikdo však nebyl zraněn.

Podle šéfa ruské okupační správy Záporožské oblasti Vladimira Rogova budovu domu kultury zasáhly dva bezpilotní letouny. "V důsledku teroristického útoku banderovců budova lehla popelem," napsal také na Telegramu.

Prezidentské volby, v nichž si podle všeho již pátý mandát bez problémů zajistí současný vládce Kremlu Vladimir Putin, Rusko pořádá i na okupovaných ukrajinských územích Záporožské, Chersonské, Doněcké a Luhanské oblasti, což Kyjev i Západ považují za protiprávní.

07:36

Ukrajina nad Oděskou a Mykolajivskou oblastí v noci na dnešek sestřelila 14 dronů, uvedla agentura Ukrinform s odvoláním na ukrajinskou armádu. Z Oděské oblasti je hlášeno několik požárů a zničených průmyslových budov.

"V noci ruské teroristické síly opět uskutečnily masivní útok dronů v Oděské oblasti. Intenzivní bojová činnost trvala asi tři hodiny," sdělily ozbrojené síly. Všechny drony kromě jednoho byly sestřeleny právě nad Oděskou oblastí.

Ani nasazení protivzdušné obrany však podle armády nezabránilo některým zásahům. V oblasti na jihu Ukrajiny tak byly poškozeny dva zemědělské podniky a zničeno několik průmyslových budov. Požáry se podařilo uhasit, zraněn nikdo nebyl.

07:34

Při útoku dronů na ruský Krasnodarský kraj, který sousedí s anektovaným ukrajinským poloostrovem Krym, zemřel podle agentury TASS jeden člověk. Ve zdejší rafinerii ve Slavjansku vypukl požár, který už byl uhašen, uvedly místní úřady. Moskevský starosta Sergej Sobjanin zase informoval o dvou dronech sestřelených u ruské metropole. Nejsou podle něj škody ani zranění.

"Podle předběžných informací v době útoku bezpilotních letounů zemřel jeden člověk, předběžná příčina smrti - infarkt," sdělilo operační velitelství Krasnodarského kraje.

Úřady také uvedly, že na rafinerii zaútočilo několik bezpilotních letounů, které se podařilo zničit. V důsledku pádu jednoho z nich ale v zařízení na zpracování ropy vypukl požár.

Rusko kvůli útokům Ukrajinu, proti níž už více než dva roky vede válku, obviňuje z "terorismu", kterým chce narušit nynější ruské prezidentské volby. Ruskojazyčný server BBC napsal, že za uplynulý týden drony zaútočily již na šest ruských rafinerií.

21:54

Francie bude možná v určitém okamžiku nucena vést pozemní operace na Ukrajině, aby čelila ruským silám. Podle agentury AFP to uvedl prezident Emmanuel Macron v sobotu zveřejněném rozhovoru s deníkem Le Parisien. Francie je připravena na všechny scénáře, zopakoval.

Macron již minulý měsíc vyvolal rozruch prohlášením, že západní spojenci by neměli vylučovat vyslání vojáků na Ukrajinu. Zároveň upozornil, že v této věci nepanuje shoda. Později vysvětlil, že tato teze je především signálem pro Rusko, které se jinak před ničím nezastaví.

"Možná, že v určitém okamžiku - nechci to, nebudu to iniciovat - bude nezbytné vést pozemní operace, ať už budou jakékoliv, abychom čelili ruským silám," řekl Macron v rozhovoru, který poskytl po návratu z Berlína, kde se v pátek setkal s německým kancléřem Olafem Scholzem a polským premiérem Donaldem Tuskem. "Síla Francie spočívá v tom, že to dokážeme," dodal.

Francie je podle něj připravena na všechny scénáře. S odkazem na ruské vyhrůžky jadernými zbraněmi vyzval, aby se západní spojenci nenechávali zastrašit. "Nečelíme velmoci. Rusko je středně silnou mocností, která má jaderné zbraně ale jejíž HDP je mnohem menší než HDP Evropanů, nižší než Německa a Francie," citovala z rozhovoru stanice BFMTV.

Řada zemí včetně Česka v reakci na Macronovy úvahy dříve oznámila, že se nechystá vyslat vojáky na Ukrajinu. Jiné státy, především z východního křídla NATO, francouzského prezidenta naopak podpořily.

Rusko zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu před více než dvěma lety. Ukrajinská armáda se podle pozorovatelů momentálně potýká s nedostatkem munice, ale i vojáků. Rusku se v únoru po mnoha měsících obléhání podařilo obsadit ukrajinské město Avdijivka.

21:46

Desítky lidí si v sobotu na náměstí Václava Havla v Praze u Národního divadla připomněly dva roky od ruského útoku na divadlo v Mariupolu. Lidé vytvořili velký nápis "děti", který byl na střeše ukrajinského divadla při útoku Rusů. Na písmena rozmístili svíčky. Ruský nálet zasáhl divadlo v centru Mariupolu, kde se ukrývalo asi 1000 lidí. O život přišly podle odhadů stovky z nich. Shromáždění Divadlo Mariupol - dva roky poté uspořádala česko-ukrajinská iniciativa Hlas Ukrajiny.

"To, co se stalo v Mariupolu před dvěma lety je strašné a lidé by na to neměli zapomínat. Na co by ale také neměli zapomínat, je, že s okupací horor nekončí. S ní začíná jen další fáze hororu pro Ukrajince, kteří tam zůstali uvězněni v ruinách svého města pod národem, který se je snaží systematicky vyhladit. Lidé, kteří tam zůstali, žijí v ruinách a trpí," řekl jedna z organizátorek Julia Levková.

Řečníci rovněž mluvili o aktuální situaci, únosech dětí do Ruska, o mučení ukrajinských zajatců nebo o bezpráví. Promluvila také matka jednoho ze zajatých vojáků. O svém synovi nemá již 22 dní žádné informace a netuší, co s ním je.

Přístav Mariupol se stal symbolem zkázy způsobené ruskou invazí na Ukrajinu. Bitva si vyžádala podle ukrajinských zdrojů kolem 20 tisíc obětí.

21:43

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Francie je připravena na všechny scénáře, řekl v sobotu francouzský prezident Macron v souvislosti se zapojením Francie do pozemních operací na Ukrajině. 
 • Moskva v sobotu obvinila Ukrajinu ze snahy ovlivnit nynější ruské prezidentské volby pomocí "teroristických aktivit" a vymoci si tak větší vojenskou pomoc ze Západu. Rusko, které Ukrajinu vojensky napadlo, přes protesty Kyjeva pořádá hlasování i na okupovaných částech. 
 • Ve 29 volebních místnostech nacházejících se ve 20 ruských regionech byly v pátek a v sobotu zaznamenány snahy o polití volebních uren barevnými tekutinami či snahy urny zapálit.
19:48 Vlajka Ruské federace.

Podle ruského ministerstva zahraničí v sobotu ukrajinský bezpilotní letoun shodil granát na volební místnost ve vesnici Blagoveščenka (ukrajinsky Blahoviščenka) v Ruskem okupované části ukrajinské Záporožské oblasti. Informace o tomto incidentu nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Skupiny ruských dobrovolníků bojujících na straně Ukrajiny před několika dny oznámily, že podnikly výpady do Ruska v Belgorodské a Kurské oblasti. Tyto výpady podle nich pokračují. Jedna ze skupin, Legie Svoboda Ruska, v sobotu varovala obyvatele Belgorodu před "masivním úderem" na vojenském cíle v tomto městě. Krátce poté ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že ruská protivzdušná obrana nad městem zneškodnila 15 střel.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek uvedl, že ukrajinské útoky na Belgorodskou oblast mají narušit ruské třídenní prezidentské volby, které skončí v neděli. Pořádání ruského hlasování i na okupovaných územích Kyjev i Západ opakovaně odsoudily jako protiprávní.

19:47 Vlajka Ruské federace.

Moskva v sobotu obvinila Ukrajinu ze snahy ovlivnit nynější ruské prezidentské volby pomocí "teroristických aktivit" a vymoci si tak větší vojenskou pomoc ze Západu. Rusko, které Ukrajinu vojensky napadlo před více než dvěma roky a které stále vede válku na ukrajinském území, přes protesty Kyjeva pořádá hlasování i na okupovaných částech.

Kyjev "zintenzivnil své teroristické aktivity v souvislosti s probíhajícími prezidentskými volbami v Rusku, aby svým západním opatrovníkům ukázal svou aktivitu a vyžebral ještě více finanční pomoci a smrtících zbraní," citoval TASS z prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

Ministerstvo také uvedlo, že v posledních dnech zesílily pokusy "ukrajinských ozbrojenců" proniknout na území Ruska, všechny ale byly odraženy. Poukázalo také na ostřelování příhraničního města Belgorod, při němž podle dřívějšího prohlášení místních úřadů zahynuli dva lidé a 19 dalších bylo zraněno.

V rafinerii v ruské Syzrani, ležící 750 kilometrů jihovýchodně od Moskvy, v sobotu také několik hodin zuřil požár, který podle místních úřadů způsobil útok ukrajinského dronu.


12:24 Vlajka Ruské federace.

Přes 40 procent voličů zatím hlasovalo v třídenních ruských prezidentských volbách, které pokračují druhým dnem, uvedla ústřední volební komise.

Později odpoledne ruské úřady uvedly, že dosud hlasovalo přes 50 procent voličů. Hlasování skončí v neděli, přičemž se očekává, že si v něm zajistí již pátý mandát současný vládce Kremlu Vladimir Putin. Ve 29 volebních místnostech nacházejících se ve 20 ruských regionech byly v pátek a v sobotu zaznamenány snahy o narušení voleb. Jednalo se především o polití volebních uren barevnými tekutinami či snahy urny zapálit. 

Volební komise na Krymu, který Rusko okupuje, již dříve oznámila, že po dvou případech poškození volebních uren zelenou barvou zavedla další bezpečnostní opatření.

10:46

Dva lidé zahynuli a tři byli zraněni při novém ostřelování ruského města Belgorod u ukrajinské hranice. Místní úřady útok připisují ukrajinským silám.

10:45 Vlajka Ruské federace.

Ruská vládnoucí strana Jednotné Rusko oznámila, že čelí rozsáhlému kybernetickému útoku. V Rusku druhým dnem pokračují prezidentské volby.

10:12 Vlajka Ruské federace.

V Rusku tento víkend probíhají prezidentské volby. Že je znovu vyhraje prezident Vladimir Putin, není pochyb. Podporovatelé opozice ale můžou hlasování kremelskému režimu znepříjemnit. Tým zesnulého Alexeje Navalného Rusy vyzval k nenápadnému protestu přímo ve volebních místnostech. Úřady ale varují, že za takový projev nesouhlasu budou zatýkat.

08:21

Na ruské velvyslanectví v Praze - Bubenči přišlo během pátku hlasovat v prezidentských volbách víc než 1600 ruských občanů, kteří v Česku například pracují nebo studují. Ambasáda to uvedla na sociálních sítích. Prezidentské volby se v Rusku konají od pátku do neděle, v Česku mohli ruští občané volit pouze v pátek. Volební místnost byla otevřená od 08:00 do 20:00, zájemci stáli v dlouhé frontě. Rusové, které na místě oslovila ČTK, přišli dát hlas protikandidátům současného prezidenta Vladimira Putina, nebo odmítli svou volbu komentovat. Výsledky hlasování v Česku budou zveřejněny po sečtení hlasů v celém Rusku, což se očekává v pondělí.

08:21 Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba uvedla, že zadržela Rusa podezřelého z přípravy útoků na vlaky mířící s vojenským nákladem na Ukrajinu. Pracoval prý pro Kyjev.

07:46 Vlajka Ruské federace.

Během pátku přišla hlasovat třetina ruských voličů. Ruský režim podle zahraničních médií usiluje o vysokou účast, která by legitimizovala další Putinovo působení v úřadě a ukázala jednotu národa, který se kvůli invazi na Ukrajinu ocitá ve stále větší mezinárodní izolaci.

07:00 Vlajka Ruské federace.

Druhým dnem ze tří dnes pokračují ruské prezidentské volby. Podle všeobecného očekávání si v nich zajistí již pátý mandát současný vládce Kremlu Vladimir Putin. Hlasovat se bude i na okupovaných ukrajinských územích, kde stejně jako v přeshraničních ruských oblastech Ukrajina zesílila první den voleb své útoky.

21:20 Vlajka Ruské federace.

Probíhající ruské prezidentské volby jsou nejméně transparentní v historii země. Podle agentury Reuters to tvrdí nezávislé hnutí Golos (Hlas) monitorující průběh třídenního hlasování. Právě výjimečná délka voleb a nový systém elektronického hlasování podle spolupředsedy Golosu Stanislava Andrejčuka přispívají k tomu, že jsou volby méně transparentní než kdykoli v éře po rozpadu Sovětského svazu před 33 lety.

19:36

Finská vláda chce dát příslušníkům pohraniční stráže více pravomocí, aby mohli bránit ve vstupu do země migrantům přicházejícím z Ruska. Podle agentury Reuters to dnes uvedl premiér Petteri Orpo. Helsinky již dříve obvinily Rusko, že k hranici přepravuje žadatele o azyl z blízkovýchodních, afrických a dalších zemí, kteří nemají platné doklady, s cílem vyvolat migrační krizi. Finsko kvůli tomu koncem loňského roku hranici s Ruskem uzavřelo a následně uzávěru prodloužilo do 14. dubna. Moskva veškerá obvinění Helsinek popírá.

19:00 Vlajka Ruské federace.

Během prvního dne třídenních voleb zatím podle ruských médií hlasovala více než čtvrtina voličů.

18:55

Počet mrtvých po ruském útoku na Oděsu stoupl na 20, nejméně 75 lidí bylo zraněno, uvedly úřady. Zelenskyj slíbil Rusku za úder jasnou odpověď.

17:45 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z prosince 2023

Putin odevzdal hlas v ruských prezidentských volbách, hlasoval elektronicky. Během prvního dne třídenních voleb zatím hlasovala čtvrtina voličů.

17:44 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z prosince 2023

Prezident Vladimir Putin podle agentury Reuters prohlásil, že ukrajinské útoky na Belgorodskou oblast nezůstanou bez odplaty. "Je jasné, že (útoky ukrajinských ozbrojených sil) jsou spojeny s pokusem vrhnout stín na volby, destabilizovat situaci," uvedl Peskov. Podle Putina Ukrajinci útočí na civilní cíle a za pomoci ozbrojených spojenců se neúspěšně pokusili proniknout přes ruské hranice.

17:43

Čtyři ponorky pro nizozemské námořnictvo postaví francouzská společnost Naval Group, oznámila dnes vláda v Haagu. Cenu kontraktu sice nezveřejnila, ale deník Le Figaro ji odhaduje na více než 2,5 miliardy eur (62,8 miliardy korun). Nákup ponorek Barracuda před podpisem objednávky ještě musí schválit nizozemský parlament. Dalšími uchazeči o zakázku byli se společnou nabídkou švédský Saab a nizozemský Damen a také německý thyssenkrupp Marine Systems (TKMS), píše AFP.

16:45

Peníze, které Evropská komise vyčlení na podporu výroby munice, získají také dvě české společnosti, Explosia a STV GROUP, oznámilo české ministerstvo obrany.

15:56

Desítky Rusů v pátek dopoledne přišly na ruské velvyslanectví v Praze. Rusové, které na místě reportéři oslovili, uvedli, že přišli dát svůj hlas protikandidátům Vladimira Putina nebo svou volbu odmítli komentovat.

15:50 Vlajka Ruské federace.

Moskvou dosazená volební komise v Ruskem okupované části Chersonské oblasti podle agentury TASS tvrdí, že ukrajinské síly ostřelovaly volební místnosti. Obvinění proruských orgánů, podle kterých Ukrajina ostřelovala volební místnosti v Kachovce a Brylivce, Kyjev zatím nijak nekomentoval. Okupační úřady uvedly, že na místě je blíže neurčený počet zraněných a škody. Tvrzení nelze nezávisle ověřit.

15:18

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • V Rusku se konají třídenní prezidentské volby, které potvrdí Vladimira Putina coby neomezeného vládce země.
 • Nejméně 14 lidí zahynulo při pátečním ruském útoku na Oděsu, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper.
 • Evropská komise oznámila vyčlenění 500 milionů eur (12,6 miliardy korun) na podporu výroby munice pro společnosti v Evropské unii.
15:16

Zájem Rusů o prezidentské volby je podle opozičního serveru Meduza historicky nejnižší. Očekává se sice další jednoznačné vítězství Vladimira Putina, ale úřady musí o to více zmanipulovat voliče, aby země ukázala světu, že podpora stávajícího vládce Kremlu je mohutná.

13:13

Nejméně 14 lidí zahynulo při ruském raketovém útoku na Oděsu, dalších 46 osob je zraněných.

13:11

Ruští dobrovolníci útočí z Ukrajiny na Putina. Říkají, že ho chtějí svrhnout.

13:09

Evropská komise oznámila vyčlenění 500 milionů eur (12,6 miliardy korun) na podporu výroby munice pro společnosti v Evropské unii. Cílem je umožnit evropskému obrannému průmyslu navýšit kapacitu výroby, doplnit tak zásoby zemí EU a zároveň dostat více munice na Ukrajinu.

11:52

Francouzský prezident Emmanuel Macron v televizní debatě kritizoval slovenského premiéra Roberta Fica za to, že prozradil informace o vojácích NATO na Ukrajině. Fica označil za proruského politika. Napsal to Denník N. Fico řekl před summitem v Paříži v únoru, že Slovensko vojáky na Ukrajinu nevyšle a že ho taková debata na summitu zneklidňuje.

11:44

Při ruském raketovém útoku na Oděsu zemřeli nejméně dva lidé.

10:38

Ukrajinci pálí z houfnice na ruské pozice před řeku Dněpr v Chersonské oblasti.

Palba z houfnice na ruské pozice.
Palba z houfnice na ruské pozice. | Foto: Reuters
10:35 Vlajka Ruské federace.

Ruský Federální a bezpečnostní služba (FSB) oznámila, že zatkla "záškodníka," který chtěl spáchat sabotáž na železnici v Belgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou.

10:24 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z prosince 2023

V Rusku začaly "prezidentské volby", po kterých bude prohlášen prezidentem na další šestileté období Vladimir Putin.

9:16 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany uvádí, že z území Ukrajiny vzlétly vojenské helikoptéry, které se pokoušejí přistáv v Belgorodské oblasti v Rusku.

9:12 Vlajka Ruské federace.

Ředitel ruské Služby vnější rozvědky (SVR) Sergej Naryškin označil slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o vyslání vojáků NATO na Ukrajiny za šílené a paranoidní.

9:09

Nejméně dva lidé v noci na pátek zahynuli při ruském útoku na Ukrajinu.

08:21

Dva roky bojuje důstojník ukrajinské armády a jeden z velitelů praporu Karpatská Sič Ruslan Andrijko proti ruským okupantům. V rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje, jak on ani jeho spolubojovníci neztrácejí motivaci odolávat útokům nepřítele a z bojiště sledují, jak Česko shání statisíce dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu.

07:26

Souhrn nejdůležitějších událostí: 

 • Moskevská prokuratura pohrozila voličům pětiletým vězením v případě, že při nynějších prezidentských volbách dorazí k volebním místnostem v neděli v pravé poledne.
 • Vysokého manažera ruské ropné společnosti Lukoil našli mrtvého v jeho kanceláři. Údajně spáchal sebevraždu.
 • Na ruském Dálném východě se ve čtvrtek večer SEČ otevřely volební místnosti a v zemi oficiálně začaly prezidentské volby.
07:19 Vlajka Ruské federace.

Ruskem dosazený starosta okupovaného Doněcku Alexej Kulemzin dnes ráno uvedl, že při nočním ostřelování města ukrajinskou armádou zemřely tři děti, píše agentura Reuters. Palba podle něj zasáhla obytný dům.

07:18 Vlajka Ruské federace.

Dva ruské regiony sousedící s Ukrajinou, Belgorodská a Kurská oblast, se staly oblastmi, kde se aktivně bojuje. Agentuře Reuters to řekl ve čtvrtek večer mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky HUR Andrij Jusov. Podle něj v obou oblastech bojují ruští vzbouřenci. Šéf Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov v noci na dnešek uvedl, že v oblasti již nejsou žádné nepřátelské jednotky.

"Kurská a Belgorodská oblast jsou nyní zóny aktivních bojů. Potvrzuji to," uvedl Jusov. Poukázal, že v ruských příhraničních regionech nebojují Ukrajinci. "Jak tvrdí dobrovolníci a vzbouřenci, mluvíme o ruských občanech, kteří brání svá občanská práva před Putinovým režimem se zbraní v ruce, protože nemají jinou možnost," dodal mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky.

07:15 Vlajka Ruské federace.

Z ruské Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou ve čtvrtek po celý den přicházely zprávy o vzdušných útocích, které Rusko připsalo ukrajinským siláminformoval ruskojazyčný server BBC. Podle gubernátora oblasti Vjačeslava Gladkova zemřeli nejméně dva lidé a dalších 15 utrpělo zranění. Ruské ministerstvo obrany kromě toho tvrdí, že zamezilo pokusu ukrajinských vojáků překonat v Belgorodské oblasti hranici. Informace o nových střetech na ukrajinsko-ruských hranicích přicházejí od úterý.

07:14

"Putin se uzavřel do velmi úzkého kruhu lidí. A staly se věci, které budí strach," popisuje šéfredaktor ČRo Plus Josef Pazderka.

22:23 Vlajka Ruské federace.

Moskevská prokuratura pohrozila voličům pětiletým vězením v případě, že při nynějších prezidentských volbách dorazí k volebním místnostem v neděli v pravé poledne, aby tím dali najevo nesouhlas s průběhem hlasování. S výzvou, aby voliči na výraz protestu proti stávajícímu režimu prezidenta Vladimira Putina přišli k volbám právě v tento čas, přišel nedávno zesnulý lídr ruské opozice Alexej Navalnyj. Sliboval si od toho vytvoření dlouhých front, které by byly svého druhu protestním shromážděním.

22:21 Vlajka Ruské federace.

Na ruském Dálném východě se dnes večer SEČ otevřely volební místnosti a v zemi oficiálně začaly prezidentské volby, které podle všeobecného očekávání zajistí současné hlavě státu Vladimiru Putinovi dalších šest let v Kremlu. Vzhledem k tomu, že většina potenciálních opozičních kandidátů je buď mrtvá, uvězněná, v exilu nebo jim úřady znemožnily kandidovat, je vítězství Putina téměř jisté, napsala stanice CNN.

20:54 Vlajka Ruské federace.

Vysokého manažera ruské ropné společnosti Lukoil našli mrtvého v jeho kanceláři. Čtyřiapadesátiletý viceprezident společnosti Vitalij Robertus údajně spáchal sebevraždu. S odkazem na sdělení firmy o tom informují ruská média. Je to už čtvrté podivné úmrtí člena vedení druhého největšího ruského producenta ropy od roku 2022, kdy Rusko rozšířilo invazi Ukrajinu, nad čímž představenstvo společnosti tehdy vyjádřilo znepokojení.

20:52

Teze o možném vyslání francouzských vojáků na Ukrajinu byla signálem pro Rusko, které se jinak před ničím nezastaví, řekl prezident Macron.

20:51

Ukrajina nemůže čekat na výsledky amerických voleb, řekl ve Washingtonu šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který apeloval na pokračování podpory Kyjeva.

20:40

Místopředsedkyně Evropská komise Věra Jourová v Polsku varovala před možnými dezinformacemi a kybernetickými útoky ze strany Ruska před volbami do europarlamentu.

15:38

Zničení Ukrajiny s Vladimirem Putinem plánoval jeho důvěrník Jurij Kovalčuk.

15:37

Rusové elektronicky zaútočili na letoun britského královského letectva, ve kterém mířil do Polska britský ministr obrany Grant Shapps. Napsal to s odvoláním na své zdroje londýnský deník Times. Rusové signál rušili ve chvílích, kdy stroj letěl blízko hranice Kaliningradské oblasti, ruské enklávy mezi Litvou a Polskem.

12:46

Finský premiér Antti Petteri Orpo řekl v Evropském parlamentu, že Rusko se chystá na dlouhou válku proti Západu a představuje pro evropské země vojenskou hrozbu. Evropské státy by podle něj neměly váhat s podporou Ukrajiny, protože je to stojí pořád méně, než kdyby Rusko na Ukrajině zvítězilo.

12:38

Ukrajincům nedochází odvaha, ale dochází jim munice. Proto Ukrajina potřebuje ještě více podpory a potřebuje ji ihned, prohlásil v Bruselu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

12:10

Výnosy ze zmrazených aktiv ruské centrální banky v EU by unie mohla podle vrchního ředitele bezpečnostní sekce ministerstva zahraničí Davida Koneckého použít na vojenskou pomoc Ukrajině. Konecký to řekl členům sněmovního zahraničního výboru. Rada EU by o tom měla podle něho rozhodovat příští týden.

12:09

Rusko si předvolá rakouského velvyslance v Moskvě Wernera Almhofera. Ruská diplomacie tím reaguje na středeční krok Rakouska, které vyhostilo dva ruské diplomaty.

10:30 Stará vlajka Běloruska

Bělorusko přesunulo armádní posily a zbraně ve 46 železničních vagonech na hranici s Litvou. Běloruský nezávislý server Gajun informuje, že se k hranici přesouvá běloruská 19. mechanizovaná brigáda a 4. tankový pluk.

9:25

Šéfka francouzské krajně pravicové strany Národní sdružení Marine Le Penová v parlamentu nečekaně tvrdě kritizovala Rusko, ke kterému byla v minulosti smířlivá a přátelská. Řekla, že Moskva nese zodpovědnost za válku s mnoha mrtvými a za nejhorší světovou geopolitickou krizi posledních desetiletí. Uvedla také, že Francie se za svoji podporu a pomoc Ukrajině nemusí stydět. V minulosti Le Penová byla pro dobré vztahy s Ruskem a ke zbrojním dodávkám se po začátku války stavěla rezervovaně.

08:31 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že v noci na dnešek zničilo 14 ukrajinských bezpilotních letounů v Belgorodské a Kurské oblasti u hranic s Ukrajinou, která již přes dva roky čelí ruské invazi. S odkazem na prohlášení úřadu to uvedla agentura AFP.

"Minulou noc bylo zabráněno pokusům kyjevského režimu provést teroristické útoky pomocí leteckých dronů proti objektům na ruském území," uvedlo ministerstvo. Celkem podle něj "bylo zachyceno a zničeno 14 dronů nad Belgorodskou oblastí (11) a Kurskou oblastí (tři)".

08:31 Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba FSB oznámila, že zadržela čtyři osoby, které chtěly ruským vojákům bojujícím proti Ukrajině poslat otrávenou humanitární pomoc. Uvedla to agentura TASS s tím, že čtveřice byla součástí buňky Ruského dobrovolnického sboru a jednala pod vedením ukrajinské vojenské rozvědky.

Podle FSB měli čtyři obyvatelé Petrohradu v plánu silně jedovatou látkou otrávit potraviny určené pro vojáky na frontě a obyvatele "nových území Ruska". Tak ruská oficiální místa nazývají části Ukrajiny, které Rusko okupovalo v důsledku své agrese vůči sousední zemi.

19:38

Vídeň vyhostila dva ruské diplomaty, oznámilo rakouské ministerstvo zahraničí. Podle něj dvojice jednala v rozporu se svým diplomatickým statusem.

19:33

Zástupci členských států EU se dohodli na reformě Evropského mírového nástroje, Ukrajině na zbraně a munici poskytnou pět miliard eur (126 mld Kč).

19:00 Vlajka Ruské federace.

Rusko zahájilo trestní stíhání více než 50 politiků a úředníků z Česka, Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska kvůli odstraňování sovětských pomníkůtvrdí ruský zpravodajský kanál SHOT, který se odkazuje na své nejmenované zdroje. Z českých politiků začaly podle těchto informací ruské úřady stíhat starostu městské části Praha 6 Jakuba Stárka a jeho předchůdce Ondřeje Koláře kvůli odstranění sochy maršála Koněva v pražské Bubenči v roce 2020.

18:57

Premiér Fiala věří, že první dodávky munice na základě české iniciativy budou na Ukrajině do několika měsíců. Vše naznačuje, že cíle dosáhneme, řekl.

18:44

Český ministr zahraničí Jan Lipavský na dnešním zasedání Rady bezpečnosti OSN vyzval Rusko k propuštění novinářky Alsu Kurmaševové z vězení.

16:08

První dodávka munice sehnané Českem dorazí na Ukrajinu do června. S odvoláním na zdroj z české vlády to napsala agentura Reuters. Česká republika našla ve světě munici a sehnala na ní od různých zemí finance, zatím jde o 300 tisíc kusů.

13:48

Souhrn nejdůležitějších událostí: 

 • Ukrajinské ozbrojené síly brzy začnou dostávat munici nakoupenou prostřednictvím české iniciativy, uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.
 • Rusko je podle prezidenta Vladimira Putina z vojensko-technologického hlediska připravené na jadernou válku. Když bude ohrožena jeho existence, je také připraveno jaderné zbraně použít. Putin to uvedl pro agenturu RIA Novosti s tím, že ale ne všechno k jaderné válce spěje.
 • Násilný útok na Leonida Volkova, spolupracovníka ruského opozičníka Alexeje Navalného, pravděpodobně zorganizovalo a v úterý v Litvě provedlo Rusko, uvedla litevská kontrarozvědka. 
13:43

Ukrajinské ozbrojené síly brzy začnou dostávat munici nakoupenou prostřednictvím české iniciativy. Na tiskové konferenci v Kyjevě to dnes podle listu Ukrajinska pravda řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. S českými kolegy se chce spojit ještě tento týden, kdy mají podle něj nastínit plán dodávek munice.

"Podle prvních náznaků se naši muži na frontě v nejbližší době dočkají navýšení dodávek munice," řekl šéf ukrajinské diplomacie. "Česká iniciativa je koncipována tak, aby byla realizována v průběhu celého roku. První munice bude dodána v nejbližší době, poté budou v průběhu roku přicházet nové dodávky," dodal.

13:17 Vlajka Ruské federace.

Podle agentury Reuters je část ropné rafinerie v ruské Kazani mimo provoz po ukrajinském dronovém útoku. Rjazaň leží zhruba 500 kilometrů od ukrajinské hranice.

12:03

Rusko v noci na úterý zaútočilo drony na východoukrajinskou Sumskou oblast, v oblastní metropoli zasáhlo pětipodlažní dům. Na místě je několik mrtvých a zraněných.

11:58

Maďarský investigativní reportér Szabolcs Panyi s odvoláním na své zdroje z maďarské delegace napsal na svém blogu, že debata premiérů visegrádské čtyřky na summitu v Praze byla velmi vyhrocená. Český premiér Petr Fiala a maďarský lídr Viktor Orbán prý na sebe kvůli Ukrajině křičeli, zatímco slovenský předseda vlády Robert Fico se spíše držel zpátky a mlčel.

11:38 Vlajka Ruské federace.

V ruské Rjazani hoří ropná rafinerie po zásahu ukrajinskými drony.

11:29

Litevská kontrarozvědka tvrdí, že napadení Leonida Volkova ve Vilniusu je akcí ruského státu a že souvisí s víkendovými prezidentskými volbami v Rusku.

Leonid Volkov.
Leonid Volkov. | Foto: Reuters
11:20

Evropská unie se musí postarat o svou vlastní obranu, prohlásil v Evropském parlamentu finský premiér Petteri Orpo a varoval před rostoucí ruskou hrozbou pro Západ.

10:27 Vlajka Ruské federace.

Ukrajina zaútočila drony na vojenskou leteckou základnu a letiště ve Voroněži na západě Ruska, oznámilo ukrajinské ministerstvo obrany.

9:44

Ukrajinci budují obrannou linii za pomoci takzvaných dračích zubů v Charkovské oblasti.

Ukrajinci budují obrannou linii za pomoci takzvaných dračích zubů v Charkovské oblasti.
Ukrajinci budují obrannou linii za pomoci takzvaných dračích zubů v Charkovské oblasti. | Foto: Reuters
9:31

Ruský novinář a historik Jaroslav Šimov v pořadu Aktuálně.cz Spotlight mluví o tom, že mocenský krunýř kolem Vladimira Putina a jeho špiček je pevný. Represe ještě nedosáhly stalinské úrovně, ale už k tomu není daleko.

9:13

Spolupracovníka nedávno zemřelého ruského opozičního lídra Alexeje Navalného napadli v litevské metropoli Vilniusu útočníci. Leonidu Volkovovi nastříkali do obličeje slzný plyn a udeřili jej kladivem. Volkov žije v Litvě v exilu, policie po pachatelích pátrá.

07:32 Vlajka Ruské federace.

Ruská protiletecká obrana v noci na dnešek sestřelila 58 ukrajinských dronů nad nejméně šesti oblastmi, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Jeden bezpilotní letoun narazil i do budovy ruské tajné služby FSB v Belgorodu, kde poškodil fasádu a rozbil okna, píše agentura TASS.

Ruské úřady už dříve uvedly, že sestřelené drony způsobily menší škody na infrastruktuře a obytných budovách. Ruskojazyčný server BBC News napsal, že v rafinerii u Rjazaně po dronovém náletu hoří.

05:18 Vlajka Ruské federace.

Rusko je podle prezidenta Vladimira Putina z vojensko-technologického hlediska připravené na jadernou válku. Když bude ohrožena jeho existence, je také připraveno jaderné zbraně použít. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na rozhovor ruské hlavy státu s agenturou RIA Novosti, podle níž ale zároveň Putin řekl, že ne všechno k jaderné válce spěje. Také podle něj zatím nikdy nevyvstala potřeba nasadit atomové zbraně ve válce na Ukrajině.

05:17 Vlajka Ruské federace.

Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance v rozhovoru s agenturou RIA Novosti a televizí Rossija-1 označil za "bezvýznamný krok". Uvedla to dnes agentura Reuters. Helsinky a Stockholm se pro vstup do NATO rozhodly kvůli ruskému útoku na Ukrajinu.

"Neměli jsme tam (na finské hranici) vojáky, teď tam budou. Nebyly tam systémy ničení, teď se tam objeví," prohlásil Putin. "Z hlediska zajištění vlastních národních zájmů je to (pro Finsko a Švédsko) naprosto bezvýznamný krok," nechal se také slyšet.

22:34

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Vláda USA oznámila novou zásilku vojenské pomoci Ukrajině, zatímco dál čeká na rozhodnutí Kongresu, které by uvolnilo na tento účel dodatečné prostředky. Washington nyní připravil dodávku v hodnotě až 300 milionů dolarů.
 • Francouzské Národní shromáždění velkou většinou schválilo bezpečnostní dohodu Paříže s Kyjevem.
 • Při ruském vzdušném útoku na ukrajinské město Kryvyj Rih zahynuli tři lidé a další téměř čtyři desítky osob utrpěly zranění. 
22:27

Polský prezident zopakoval svůj návrh, aby všechny alianční státy dávaly na armádu alespoň tři procenta HDP. Mnohé země včetně Česka přitom zatím nesplnily aktuálně platný cíl, kterým je dvouprocentní hranice. Nad tři procenta se podle NATO loni dostaly kromě Polska jen Řecko a USA.

"Ruská agrese ukazuje, že USA jsou a musejí zůstat lídrem v oblasti bezpečnosti, ale naši spojenci musejí převzít větší odpovědnost za osudy celé aliance," uvedl Duda.

22:27

Americký prezident Joe Biden přivítal v Bílém domě polského prezidenta Andrzeje Dudu a premiéra Donalda Tuska. Biden na úvod schůzky za přítomnosti médií hovořil o neochvějném partnerství mezi Varšavou a Washingtonem a vyzdvihl polské výdaje na obranu. Ty podle odhadu NATO loni dosáhly úrovně 3,9 procenta hrubého domácího produktu a byly tak v relativním vyjádření nejvyšší mezi všemi zeměmi Severoatlantické aliance.

21:50

Francouzské Národní shromáždění dnes velkou většinou schválilo bezpečnostní dohodu Paříže s Kyjevem, která má Ukrajinu podpořit v obraně před ruskou agresí. Dohoda získala hlas 372 poslanců, 99 jich bylo proti. Krajně pravicová a krajně levicová opozice se rozhodla nehlasovat, píše agentura AFP.

21:31

Dánsko oznámilo další vojenskou pomoc Ukrajině v hodnotě 2,3 miliardy dánských korun (7,8 miliardy korun), která bude obsahovat houfnice Caesar a munici. S odvoláním na dánské ministerstvo obrany to uvedl server Ukrajinska pravda.

Munici se Dánsko chystá dodat ve spolupráci s Českem a Estonskem a houfnice ve spolupráci s Francií. Česko nedávno přišlo s iniciativou, která má zajistit Ukrajině 800 000 kusů dělostřelecké munice, na jejímž nákupu v zemích mimo Evropskou unii se podílí několik evropských států.

21:31

"Zdaleka to není dost na pokrytí potřeb Ukrajiny na bojišti," dodal Sullivan, podle kterého může Ukrajincům munice dojít v následujících týdnech.

20:50

Při ruském vzdušném útoku na ukrajinské město Kryvyj Rih zahynuli tři lidé a další téměř čtyři desítky osob utrpěly zranění. Na Telegramu to dnes večer oznámili ukrajinští činitelé včetně ministra vnitra Ihora Klymenka nebo šéfa Dněpropetrovské oblasti Serhije Lysaka. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který z Kryvého Rihu pochází, pokračují pátrací a záchranné akce.

19:26

Vláda Spojených států poprvé od prosince oznámila novou zásilku vojenské pomoci Ukrajině, zatímco dál čeká na rozhodnutí Kongresu, které by uvolnilo na tento účel dodatečné prostředky. Pro zemi bránící se ruské agresi Washington nyní připravil dodávku v hodnotě 300 milionů dolarů (skoro sedm miliard Kč), která je podle médií financovaná z peněz ušetřených při nedávných nákupech Pentagonu.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan oznámil, že součástí balíku je i munice. Podle agentury Reuters řekl, že dodávka nakrátko umožní Ukrajincům pokračovat v palbě.

19:09 Vlajka Ruské federace.

V ruské Ivanovské oblasti východně od Moskvy se dnes zřítilo vojenské dopravní letadlo Iljušin Il-76 s 15 lidmi na palubě. Informovala o tom agentura TASS s odkazem na prohlášení ministerstva obrany. Podle starosty města Orenburg nehodu nikdo na palubě nepřežil a oblastní správa už nabídla pomoc rodinám obětí. Ministerstvo obrany se ale k osudu lidí přepravovaných havarovaným letounem zatím nevyjádřilo.

15:24 Vlajka Maďarska

Budapešť protestuje proti výroku amerického prezidenta Joea Bidena, podle něhož maďarský premiér Viktor Orbán usiluje o nastolení diktatury. Na maďarské ministerstvo zahraničí byl povolán velvyslanec USA, David Pressman. 
Mluvčí amerického velvyslanectví v Budapešti v reakci na předvolání Pressmana uvedl, že "velvyslanec vždy vítá příležitost diskutovat s naším spojencem o stavu maďarské demokracie".

14:52

Osud Ukrajiny připomíná, jak klíčové před čtvrt stoletím bylo, že se Česko spolu s dalšími zeměmi dokázalo chopit příležitosti a dovést k cíli svou integraci do NATO. Na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost, která se koná na Pražském hradě u příležitosti dnešního 25. výročí vstupu Česka do NATO, to uvedl prezident Petr Pavel.

Vstup do NATO nebyl před třemi desetiletími samozřejmostí a měl odpůrce v Česku i zahraničí, řekl dále Pavel. V USA se vedla o tématu zásadní diskuse, ve které byl důležitou postavou prezident Bill Clinton, zdůraznil. Bývalého prezidenta Clintona proto na konferenci pozval jako dobrého přítele Česka, doplnil. Clinton od Pavla v poledne převzal Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.

14:50

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ruské jednotky převzaly kontrolu nad ukrajinskou vesničkou Nevelske, která leží nedaleko Avdijivky v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle zahraničních agentur to uvedlo ruské ministerstvo obrany. 
 • Vojáci Legie Svoboda Ruska zaútočili z Ukrajiny a obsazují ruské vesnice. Legii tvoří Rusové, kteří uprchli na Ukrajinu a chtějí bojovat proti Putinovu režimu.
 • Osud Ukrajiny připomíná, jak klíčové před čtvrt stoletím bylo, že se Česko spolu s dalšími zeměmi dokázalo chopit příležitosti a dovést k cíli svou integraci do NATO. Na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost to uvedl prezident Petr Pavel.
14:47 Vlajka Ruské federace.

Do radnice v Belgorodu narazil ukrajinský dron, dva lidé jsou zranění. Na Telegramu to tvrdí gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov. Stalo se tak za situace, kdy ruské oblasti sousedící s Ukrajinou oznámily sérii dronových a raketových útoků a ruská armáda tvrdí, že na hranicích odrazila pozemní útoky diverzantů.

14:46 Vlajka Ruské federace.

Ruské jednotky převzaly kontrolu nad ukrajinskou vesničkou Nevelske, která leží nedaleko Avdijivky v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Uvedlo to dnes podle zahraničních agentur ruské ministerstvo obrany. Ukrajinský generální štáb vesnici zmínil v ranním pravidelném hlášení, ale uvedl, že se ruské útoky v okolí Nevelského podařilo odrazit.

11:51 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo pád letounu Iljušin-IL 76. Na palubě bylo osm členů posádky a sedm pasažérů, jednalo se o armádní stroj.

11:47

Summit Evropské unie příští týden ocení českou iniciativu ohledně obstarání munice pro Ukrajinu. Vyplývá to podle agentury ČTK z předběžných závěrů schůzky.

11:42 Vlajka Ruské federace.

U ruského vojenského letiště Severnyj se zřítil dopravní letoun Il-76. Letiště je určené pro velké letouny a helikoptéry, leží v Ivanovské oblasti nedaleko Moskvy. Svědci hovoří o tom, že před pádem z letounu odpadl nějaký předmět.

11:24

Evropská unie je připravena uvalit nové sankce na Írán kvůli dodávkám balistických raket pro Rusko. Vyplývá to z  návrhu závěrečného komuniké summitu EU.

10:42 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruští vojáci zlikvidovali pokus o průnik ozbrojenců z ukrajinské strany hranice.

10:23

Pokud Rusko na Ukrajině zvítězí, nezastaví se tam. Na Ukrajině se bojuje za nás, řekl na konferenci v Praze bývalý generální tajemník NATO George Robertson.

Lord George Robertson - britský politik a bývalý generální tajemník NATO.
Lord George Robertson - britský politik a bývalý generální tajemník NATO. | Foto: Honza Mudra
10:04

Rusové v noci na úterý ostřelovali Kupjansk v Charkovské oblasti.

Rusové v noci na úterý ostřelovali Kupjansk v Charkovské oblasti.
Rusové v noci na úterý ostřelovali Kupjansk v Charkovské oblasti. | Foto: Reuters
9:58 Vlajka Ruské federace.

U vesnice Valjuki v ruské Belgorodské oblasti u hranice s Ukrajinou se zřítila ruská stíhačka Su-27.

9:55

Česká diplomacie bude podle ministra zahraničí Jana Lipavského stát v první linii pomoci Ukrajině. 

9:32

Vedle závazně potvrzených nákupů 300 tisíc kusů munice pro Ukrajinu má česká iniciativa nezávazně přislíbeno dalších zhruba 200 tisíc kusů, uvedl premiér Petr Fiala.

9:11

Ukrajinci se narychlo upevňují v obranných liniích, očekávají do léta ruský pokus o velký průlom.

9:07 Vlajka Ruské federace.

Vojáci Legie Svoboda Ruska zaútočili z Ukrajiny a obsazují ruské vesnice. Bojovníci skupiny obsadili dvě vesnice v ruské Belgorodské a Kurské oblasti, blízko hranice s Ukrajinou. Legii tvoří Rusové, kteří uprchli na Ukrajinu a chtějí bojovat proti Putinovu režimu.

09:04

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinské jednotky zastavily postup Ruska na frontě, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Situace je nyní podle něj pro ukrajinskou armádu lepší, než byla v posledních měsících. Agentura AFP však poznamenala, že jeho tvrzení je v rozporu s některými hodnoceními vývoje na frontové linii.
 • Ukrajinské ministerstvo zahraničí si předvolalo vatikánského velvyslance v Kyjevě kvůli výroku papeže Františka, podle něhož by měl mít Kyjev odvahu vyvěsit bílou vlajku a jednat s Ruskem o míru.
 • Kreml odmítl komentovat spekulace ruského tisku o odvolání vrchního velitele ruského námořnictva admirála Nikolaje Jevmenova. 
08:33

První podmínkou pro jakákoli jednání o ukončení války na Ukrajině je zastavení ruské agrese. V rozhovoru, který dnes otiskl italský deník Corriere della Sera, to prohlásil vatikánský státní sekretář, kardinál Pietro Parolin. Druhý nejvýše postavený muž Vatikánu tak dále rozvedl vyjádření papeže Františka o odvaze k vyvěšení bílé vlajky, které vyvolalo kritiku.

07:47 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady ohlásily během noci na dnešek několik ukrajinských dronových útoků, z nichž jeden podle starosty Moskvy mířil na ruskou metropoli. Další z akcí způsobila požár v rafinerii v Novgorodské oblasti, jejíž jednotka je kvůli ohni mimo provoz. 

07:46

Útok ukrajinského dronu zasáhl dnes nad ránem sklad pohonných hmot v ruském městě Orel. Podle tiskových agentur o tom informoval gubernátor Orlovské oblasti Andrej Klyčkov. Pád bezpilotního letounu způsobil v komplexu požár, dodal ruský oblastní politik. Ukrajinská strana událost nekomentovala.

21:41

Evropská komise usiluje o to, aby Ukrajina již v letošním roce získala dvě až tři miliardy eur (zhruba 50 až 76 miliard Kč) z výnosů, které plynou ze zmrazených aktiv ruské centrální banky. Informoval o tom dnes list Financial Times s odvoláním na nejmenované činitele Evropské unie.

21:40 Vlajka Ruské federace.

Ruští poslanci a senátoři dnes Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, předložili návrh zákona, který ruší rozhodnutí Sovětského svazu z roku 1954 převést Krym z Ruska na Ukrajinu. Cílem tohoto kroku je podle agentury Reuters patrně vytvořit právní základ pro tvrzení Moskvy, že v roce 2014 anektovaný černomořský poloostrov nikdy ve skutečnosti součástí Ukrajiny nebyl.

21:37

Neobnoví-li Spojené státy vojenskou pomoc Ukrajině, pak bude pro zemi bránící se ruské agresi velmi těžké udržet předchozí územní zisky, řekla při výpovědi v Kongresu ředitelka amerických zpravodajských služeb (DNI) Avril Hainesová. Souběžně publikovaná zpráva podle agentury Reuters uvádí, že od ruské invaze dramaticky vzrostl vývoz čínského zboží s potenciálním vojenským užitím do Ruska.

21:37 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

"Přišel jsem ze schůze s armádním velením: situace je mnohem lepší, než byla za poslední tři měsíce. (…) Dobře jsme si poradili s ruským letectvem, napravili jsme situaci na východě, zastavili jsme ruský postup," řekl Zelenskyj, podle kterého se ukrajinská armáda potýkala zejména s nedostatkem munice i nálety ruských dronů.

21:36

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski uvedl, že vojáci zemí NATO již působí na Ukrajině. Kterých států se to týká, ale neupřesnil. O jeho vyjádření informoval server Onet.pl. Podle ruského ministerstva zahraničí nemá smysl nasazení aliančních vojáků na Ukrajině dále popírat. 

"Vojáci zemí NATO jsou již na Ukrajině a já bych chtěl upřímně poděkovat velvyslancům těchto zemí, kteří na sebe vzali takové riziko. Oni sami nejlépe vědí, kteří to jsou," uvedl podle serveru Onet.pl Sikorski na páteční konferenci v polském Sejmu k 25. výročí vstupu Polska do NATO. Podle serveru měl šéf polské diplomacie na mysli vojenské instruktory, kteří na místě cvičí Ukrajince kromě jiného v zacházení s dodávanou technikou.

21:35 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinské jednotky zastavily postup Ruska na frontě, řekl dnes v rozhovoru s francouzskou stanicí BFM TV a listem Le Monde ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Situace je nyní podle něj pro ukrajinskou armádu lepší, než byla v posledních měsících. Agentura AFP však poznamenala, že jeho tvrzení je v rozporu s řadou hodnocení vývoje na frontové linii.

21:32

Ukrajinské ministerstvo zahraničí si předvolalo vatikánského velvyslance v Kyjevě kvůli výroku papeže Františka, podle něhož by měl mít Kyjev odvahu vyvěsit bílou vlajku a jednat s Ruskem o míru. Informovala o tom agentura AFP. Ukrajinští politici papežův výrok kritizovali, stejně jako někteří jejich kolegové z evropských zemí. Podle ukrajinské diplomacie byl apoštolský nuncius na Ukrajině Visvaldas Kulbokas informován, že je Ukrajina "zklamána papežovými slovy o bílé vlajce a o nutnosti ukázat odvahu a jednat s agresorem".

19:52

Spojené státy považují Česko a Polsko za největší partnery ve střední Evropě hlavně díky podpoře Ukrajiny, řekl český velvyslanec v USA Stašek.

18:14

Katzarovová dnes varovala, že stejný osud jako Navalného může potkat i další politické vězně v Rusku. "Velké obavy" má zejména o dalšího opozičního politika, Vladimira Kara-Murzu. Ten si za kritiku ruské invaze na Ukrajinu odpykává 25letý trest. "Od smrti Alexeje Navalného neuplyne den, kdy bych se sama sebe neptala - kdo bude další Navalnyj?" uvedla zvláštní zpravodajka. "A další Navalnyj určitě bude, s takovou mírou represe," dodala s odkazem na čím dál tím tvrdší postoj Kremlu k veškerým projevům nesouhlasu a odporu.

18:11

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se dnes distancoval od prohlášení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že západní spojenci by neměli vyloučit vyslání vojáků na Ukrajinu. Členské země aliance by podle Stoltenberga měly v této věci postupovat jednotně, informovala agentura Reuters. "NATO nemá v plánu vyslat vojáky na Ukrajinu a NATO a ani spojenci v NATO nejsou stranou konfliktu," řekl Stoltenberg v rozhovoru s agenturou Reuters.

18:10 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z prosince 2023

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon, jenž zakazuje ruským občanům a společnostem umisťovat reklamu na platformách takzvaných "zahraničních agentů". Informoval o tom dnes server Meduza a web The Moscow Times, podle něhož se všeobecně očekává, že tento krok téměř znemožní nezávislým médiím označeným tímto přívlastkem vydělávat peníze. Označení "zahraniční agent", které má od dob Sovětského svazu hanlivý podtext, obnáší další vládní kontrolu a je považováno za jeden z prostředků úřadů k potlačování kritiků ruského režimu.

17:00 Vlajka Ruské federace.

Za smrt ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, který minulý měsíc zemřel v odlehlé ruské věznici, nese odpovědnost Moskva, řekla dnes agentuře Reuters zvláštní zpravodajka Rady pro lidská práva OSN pro Rusko Marijana Kacarovová. Navalnyj byl podle ní buď zabit ve vězení nebo zemřel na následky podmínek v zařízení, které se prakticky rovnaly mučení. "Tak či onak, zodpovědnost za jeho smrt nese ruská vláda," prohlásila Kacarovová na okraj akce na podporu ruských politických vězňů v ženevském sídle OSN.

14:36 Vlajka Ruské federace.

Kreml odmítl komentovat spekulace ruských médií o odvolání vrchního velitele ruského námořnictva admirála Nikolaje Jevmenova. Mluvčí ruské prezidentské kanceláře Dmitrij Peskov novinářům řekl, že některé prezidentské výnosy podléhají utajení a nemůže je komentovat. Pokud by se informace potvrdila, jednalo by se podle ní o jednu z nejvýraznějších změn ve velení ruských ozbrojených sil od začátku předloňské invaze na  Ukrajinu. Na konci minulého týdne servery Izvestija a Fontanka uvedly s odkazem na své zdroje, že Moskva odvolala Jevmenova a nahradila ho velitelem Severomořské flotily Alexandrem Moisejevem. Důvodem změny mají být velké ztráty ruské Černomořské flotily během války s Ukrajinou.

12:55

Před sídlem Severoatlantické aliance v Bruselu byla dnes za zvuku švédské hymny slavnostně vztyčena vlajka nového 32. člena aliance - Švédska.

12:52 Vlajka Ruské federace.

Ruské válečné lodě se v Ománském zálivu zúčastní vojenského cvičení s Íránem a Čínou. Oznámila to ruská tisková agentura Interfax.

10:18 Vlajka Ruské federace.

Rusko ve srovnání se Spojenými státy a Evropou vyrábí skoro trojnásobné množství dělostřelecké munice, což pro něho ve válce proti Ukrajině znamená zásadní výhodu. Uvedla to americká televize CNN. Rusko vyrábí měsíčně 250 tisíc kusů dělostřelecké munice, zhruba tři miliony za rok, odhadují zpravodajské služby NATO a zdroje blízké západním iniciativám na vojenskou podporu Ukrajiny. Dohromady jsou Spojené státy a Evropa schopné za rok vyrobit jenom 1,2 milionu kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu, řekl CNN nejmenovaný činitel z evropských zpravodajských služeb.

09:17

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Papež František v rozhovoru nevyzýval Ukrajinu ke kapitulaci, ale spíše volal po příměří a odvaze zahájit jednání, uvedl mluvčí Vatikánu Matteo Bruni. Reagoval tak na úryvek z kritizovaného rozhovoru, v němž papež hovořil o potřebě vyvěsit "bílou vlajku".
 • Ruský postup u Avdijivky na východě Ukrajiny ztrácí nyní po rychlých územních ziscích na dynamice, uvedl americký list The New York Times.
 • Rusko v noci na pondělí za použití bezpilotních letounů typu šáhed zaútočilo na Charkov nebo Oděskou oblast na Ukrajině, informovaly ukrajinská armáda a místní úřady.
9:14

Film 20 dní v Mariupolu získal Oscara za nejlepší dokument.

9:07 Vlajka Maďarska

Bývalý americký prezident Donald Trump, který se podle všeho opět stane kandidátem amerických republikánů na prezidenta, nehodlá finančně podporovat Ukrajinu, a je přesvědčen, že tak ukončí válku Ruska proti této zemi. Po návratu z návštěvy Spojených států, kde se sešel s Trumpem, to v rozhovoru pro televizi M1 řekl maďarský premiér Viktor Orbán.

Trump má podle Orbána ohledně konfliktu na Ukrajině "velmi jasnou vizi, se kterou je těžké nesouhlasit". Trump podle něj nechce dát na válku "ani cent", a proto válka skončí. "Je přece zřejmé, že Ukrajina nemůže stát na vlastních nohou. A pokud jí Američané společně s Evropany nebudou dávat zbraně a peníze, válka skončí," vyložil Orbán Trumpův pohled na válku. Bývalý americký prezident si podle něj myslí, že když Spojené státy Ukrajinu přestanou finančně podporovat, Evropa to sama nezvládne a konflikt skončí.

08:27 Vlajka Ruské federace.

Gubernátor ruské Kurské oblasti Roman Starovojt podle agentury TASS informoval, že dva lidé utrpěli zranění, když byl jejich dům zasažen při ukrajinském ostřelování. Kromě toho ministerstvo obrany v Moskvě uvedlo, že protiletecká obrana sestřelila celkem šest ukrajinských dronů, z toho čtyři nad Brjanskou oblastí a dva nad Orlovskou oblastí.

08:26

Rusko v noci na dnešek za použití bezpilotních letounů typu šáhed zaútočilo na Charkov nebo Oděskou oblast na Ukrajině, informovaly ukrajinská armáda a místní úřady. Útoky si vyžádaly materiální škody, zranění hlášeni nejsou.

Rusko nad ukrajinské území vyslalo 25 útočných dronů, protivzdušná obrana jich podle ukrajinské armády 15 zneškodnila; v okolí Oděsy jich sestřelila deset. Jižní velitelství ukrajinské armády podle portálu Ukrajinska Pravda uvedlo, že bezpilotní stroje nad ukrajinské území vnikly z oblasti Černého moře a "provedly složité manévry mezi obytnými a průmyslovými čtvrtěmi, čímž zkomplikovaly práci protivzdušné obrany". Při útoku byl zasažen blíže neurčený objekt infrastruktury a poškozeny administrativní budovy.

08:24

Papež František v rozhovoru se švýcarskou televizní stanicí nevyzýval Ukrajinu ke kapitulaci, ale spíše volal po příměří a odvaze zahájit jednání, vysvětlil v neděli podle agentury ANSA mluvčí Vatikánu Matteo Bruni. Papež ve zmíněném rozhovoru hovořil o potřebě vyvěsit "bílou vlajku".

19:16

Rozsáhlý požár dnes odpoledne zničil sklad v průmyslové oblasti na okraji Petrohradu. Příčina je zatím nejasná, dva lidé byli se zraněními hospitalizováni, informovalo dnes ruské ministerstvo pro mimořádné události. Ruské ministerstvo obrany zároveň informovalo, že v Leningradské oblasti sestřelilo jeden dron. Petrohradské letiště Pulkovo omezilo podle agentury TASS provoz, ruské úřady ale mezi těmito třemi incidenty neuvádí přímou souvislost.

13:27

Papež František v rozhovoru se švýcarskou televizní stanicí nevyzýval Ukrajinu ke kapitulaci, ale spíše volal po příměří a odvaze zahájit jednání, vysvětlil dnes podle agentury ANSA mluvčí Vatikánu Matteo Bruni. Papež ve zmíněném rozhovoru hovořil o potřebě vyvěsit "bílou vlajku". Interview má být odvysíláno až 20. března, agentura Reuters ale už v sobotu část zveřejnila.

12:35

V Myrnohradu v ukrajinské Doněcké oblasti utrpělo podle místních úřadů zranění 11 lidí kvůli ruskému raketovému útoku, který také poničil přes deset bytových domů. 

Myrnohrad podle doněcké oblastní prokuratury zasáhly v noci na dnešek tři rakety, patrně protiletadlové střely S-300. Mezi zraněnými je i 16letý chlapec. Na fotografiích zveřejněných prokuraturou jsou vidět panelové domy se silně poškozenými fasádami a vyraženými okny, hromady sutin před domy a několik ohořelých aut.

09:51

Ruský postup u Avdijivky na východě Ukrajiny ztrácí nyní po rychlých územních ziscích na dynamice, uvedl americký list The New York Times. Ukrajina podle něj vyslala do oblasti značné množství vojáků a Rusové jsou kromě toho nuceni útočit na otevřeném prostranství, kde je nic nekryje.

Když před třemi týdny Rusko ovládlo Avdijivku, Kyjev a jeho spojenci se obávali, že ruským silám se podaří udržet dynamiku a posunout se směrem k centrům vojenského významu nebo k dalším ukrajinským městům. "Ale po rychlých ziscích ve dnech (po ovládnutí Avdijivky) se ruské síly zastavily po útocích v okolí tří nedalekých vesnic," uvedl The New York Times.

Boje v oblasti se nyní podle amerického listu proměnily v bezvýsledné střety, kdy se strany posouvají tam a zpět. V uplynulých deseti dnech se ruským silám podle map vycházejících z veřejně dostupných zdrojů podařilo ovládnout asi jen kilometr čtvereční území. Boje se aktuálně odehrávají u vesnic Orlivka, Toneňke a Berdyči. Právě o této oblasti ukrajinské velení po pádu Avdijivky hovořilo jako o nové linii obrany.

07:35 Vlajka Ruské federace.

V jedné z ruských vesnic poblíž ukrajinských hranic podle gubernátora Kurské oblasti Romana Starovojta po ukrajinském útoku začala hořet obytná budova, přičemž zemřela žena a její manžel utrpěl rozsáhlé popáleniny. Další dům ve vesnici byl poškozen. Starovojt na Telegramu také informoval o pádu jednoho z ukrajinských bezpilotních letounů a jeho vznícení v ropném skladu. Na místě zasahují hasiči.

06:52

Ukrajina nad svým územím v noci na neděli zničila 35 z 39 ruských dronů. Ukrajinské letectvo také informovalo o ruském útoku čtveřicí řízených střel. Jestli útoky zaměřené především na východ a jih Ukrajiny způsobily nějaké škody, zatím není jasné. Stejně tak není jasné, jestli drony, které se nepodařilo zničit, zasáhly svůj cíl.

20:21

Ukrajina by měla mít odvahu k vyvěšení bílé vlajky a jednání o ukončení války s Ruskem. Řekl to podle dnešní zprávy agentury Reuters papež František v rozhovoru, který má švýcarská televize RSI odvysílat 20. března. Papež naznačil, že konflikt se pro Ukrajinu nevyvíjí dobře a hovořil v té souvislosti o porážce.

Papež byl v rozhovoru tázán na svůj postoj v debatě mezi těmi, kteří říkají, že by se Ukrajina měla vzdát, protože není schopna vypudit ruské síly, a těmi, kteří tvrdí, že by to legitimizovalo počínání silnějšího. Tazatel v rozhovoru použil termín "bílá vlajka". "To je jedna interpretace, to je pravda," řekl František podle přepisu rozhovoru a jeho částečného záznamu, které má Reuters k dispozici. "Ale domnívám se, že nejsilnější je ten, kdo zhodnotí situaci, pomyslí na lidi a má odvahu k bílé vlajce a jedná," řekl papež a dodal, že jednání by se měla konat s pomocí světových mocností. Na dotaz, zda je připraven jednání zprostředkovat, odpověděl: "Jsem tu."

"Slovo jednat je odvážné slovo. Když vidíte, že jste poražen, že věci se nevyvíjí dobře, musíte mít odvahu k jednání," řekl František.

"Znovu vyzývám světové vůdce, aby učinili konkrétnější kroky k omezení znečišťujících emisí," řekl papež František.
"Znovu vyzývám světové vůdce, aby učinili konkrétnější kroky k omezení znečišťujících emisí," řekl papež František. | Foto: Shutterstock
14:27 Vlajka Ruské federace.

Podle investigativního portálu Važnyje istorii se cílem útoků v ruském Taganrogu stal Berijevův letecký závod, kde se opravují cenné letouny A-50. Stroje A-50 jsou někdy nazývány létajícími radary a slouží jako vzdušné velitelské středisko. Na začátku letošního roku byly podle ukrajinské armády už dva tyto ruské stroje zničeny.

11:23

"Přítomnost sil NATO na Ukrajině není nemyslitelná. Oceňuji iniciativu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, protože je o tom, že (ruský prezident Vladimir) Putin má strach, nikoli že my máme strach z Putina," sdělil podle ministerstva Sikorski.

11:21

Přítomnost vojáků NATO na Ukrajině není nemyslitelná, řekl polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski na konferenci o Polsku jakožto členském státu Severoatlantické aliance. Na sociální síti X o tom informovalo polské ministerstvo zahraničí. Šéf polské diplomacie také uvedl, že vítá myšlenku francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který nevyloučil možnost, že by na Ukrajinu byli vysláni cizí vojáci.

09:54 Vlajka Ruské federace.

Ruské síly v noci na dnešek podle oznámení ruského ministerstva obrany sestřelily 47 dronů vyslaných Ukrajinou. Intenzivním náletům čelilo podle informací na sociálních sítích město Taganrog v Rostovské oblasti sousedící s Ukrajinou. Odražení dronů ministerstvo ohlásilo také ve vedlejší Volgogradské oblasti a nad belgorodským a kurským regionem, které oba sousedí s Ukrajinou. Dronovým náletům čelila i Ukrajina; ukrajinské letectvo uvedlo, že 12 z 15 těchto dronů se podařilo sestřelit.

20:59

Mírový plán ovšem podle Zelenského musí vycházet z ukrajinských návrhů. Ty mimo jiné požadují úplný odchod ruských vojsk z napadené země. Až pak by podle Zelenského bylo možné začít jednání za účasti Moskvy. Kyjev již požádal Švýcarsko, aby uspořádalo konferenci o míru, jejímž východiskem by byly ukrajinské požadavky. Moskva takový postup označila za ztrátu času.

20:58

Erdogan se Zelenským mluvil o průběhu války, o bezpečnosti plavby po Černém moři či o obchodě mezi oběma zeměmi. Turecko v minulosti například vystupovalo jako prostředník při jednání o dohodě, která v letech 2022 a 2023 umožnila přepravu ukrajinských zemědělských produktů přes Černé moře do světa. Do dohody byly zapojeny vedle Ankary také Ukrajina, Rusko a OSN. Po vypršení dohody Ukrajina častěji pro export zemědělských produktů využívá trasy po Dunaji či pozemní cesty.

20:32

Turecko chce mírový summit s Ruskem, podle Zelenského to není žádoucí. Nápad na summit představil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan poté, co podle agentury Reuters uvedl, že negativní dopad války na Ukrajině na okolní region a svět dále sílí. Podle ukrajinského prezidenta Zelenského je však nejdříve nutné vypracovat mírový plán a až pak začít jednání s Moskvou.

18:58

Pomoc Ukrajině po kapkách už nefunguje, prohlásil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Ukrajina potřebuje neomezené a včasné dodávky zbraní, aby mohla bojovat proti ruským invazním silám. Stalo se tak při návštěvě Litvy.

17:23

České velvyslanectví v Moskvě doporučuje vyhýbat se v Rusku místům s velkou koncentrací lidí. Reaguje na zprávy o možných útocích extremistů.

17:06

Ukrajina dostane v březnu a v dubnu od Evropské unie šest miliard eur (150 miliard korun) finanční pomoci. Dnes to při návštěvě Kyjeva řekl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Jedná se o peníze z nedávno schváleného balíku, v němž je pro Ukrajinu 50 miliard eur (1,2 bilionu korun). Dombrovskis, který má v komisi na starost agendu obchodu, zároveň očekává, že se v dubnu podaří definitivně schválit obnovení výjimek z kvót a cel pro ukrajinské zemědělské produkty.

15:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiletěl do Turecka. 

14:51

Andrej Danko v rozhovoru pro veřejnoprávní RTVS prohlásil, že postavit se za Ukrajinu není řešení. "Život není bílý a černý. Každý v tom prsty má, i Ukrajinci, kteří nezvládli přístup k ruské národnostní menšině. Rusové přišli na území s pocitem pomoci svému národu," uvedl předseda Slovenské národní strany Danko v rozhovoru v rozhlasovém pořadu veřejnoprávního RTVS k tomu, kdo je v konfliktu na Ukrajině agresorem, a k ruské invazi do sousední země z února 2022.

Na dotaz moderátorky ohledně porušení mezinárodního práva Ruskem Danko reagoval, že mezinárodní právo porušuje Izrael, a položil řečnickou otázku, kolikrát mezinárodní právo porušily Spojené státy.

14:20 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z prosince 2023

Ruský prezident Vladimir Putin jednal o možnostech výměny vězněného lídra ruské opozice Alexeje Navalného za Rusy zadržované na Západě ještě několik hodin před Navalného smrtí, tvrdí ruský investigativní portál Agentstvo. Odkazuje se přitom na zdroje obeznámené s průběhem jednání. Podle dvou z těchto zdrojů se Putin jen čtyři hodiny před oznámením Navalného smrti setkal s miliardářem Romanem Abramovičem, který už v minulosti podle médií sehrál roli prostředníka mezi Ruskem a Západem. Putin podle jednoho ze zdrojů během této schůzky vyjádřil souhlas s výměnou Navalného.

14:16

Rusko není v konfliktu na Ukrajině agresorem, Rusko hájí své zájmy. Řekl šéf slovenské vládní strany SNS a místopředseda parlamentu Andrej Danko.

13:11

Estonské ministerstvo obrany zakázalo armádě obchodovat s firmami, které nadále působí v Rusku.

13:10

Všechny automobily s ruskou státní poznávací značkou musí opustit Finsko do soboty 16. března. O rozhodnutí vlády informovala tisková agentura YLE. Souvisí s dřívějším finských krokem, kterým bylo uzavření silničních přechodů z Ruska. Finská celní správa ale zatím neobjasnila, co bude s vozy a jejich vlastníky po 16. březnu, pokud zůstanou ve Finsku.

10:47

Dosud se podařilo vybrat dostatek peněz na nákup dodávky prvních 300 tisíc dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu. Hledání partnerů pokračuje, uvedl český premiér Petr Fiala. Nepotvrdil tak čtvrteční slova prezidenta Petra Pavla, že Česko sehnalo finance už na 800 tisíc kusů munice.

10:32

Ve čtvrtek Rusové raketou zničili obchodní centrum ve městě Nikopol nedaleko Dnipra.

Ve čtvrtek Rusové raketou zničili obchodní centrum ve městě Nikopol nedaleko Dnipra.
Ve čtvrtek Rusové raketou zničili obchodní centrum ve městě Nikopol nedaleko Dnipra. | Foto: Reuters
10:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se odpoledne v Ankaře setká s tureckým protějškem Recepem Erdoganem.

10:18

Při ruském ostřelování města Čuhujiv nedaleko Charkova utrpělo zranění pět lidí.

08:14

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajina by měla mít odvahu k vyvěšení bílé vlajky a jednání, řekl podle Reuters papež František. Naznačil, že válka se pro Ukrajinu nevyvíjí dobře.
 • Ukrajina nad svým územím v noci na neděli sestřelila 35 z 39 ruských dronů. V ruské Kurské oblasti po ukrajinském ostřelování zemřela žena.
 • Ruský postup u Avdijivky na východě Ukrajiny ztrácí nyní po rychlých územních ziscích na dynamice, uvedl americký list The New York Times (NYT). Ukrajina podle něj vyslala do oblasti značné množství vojáků a Rusové jsou kromě toho nuceni útočit na otevřeném prostranství, kde je nic nekryje.
08:08

Americký prezident Joe Biden ve svém poselství o stavu unie znovu apeloval na uvolnění dalších peněz na pomoc zemi napadené Ruskem. Ukrajina může zastavit ruského prezidenta Vladimira Putina, když dostane zbraně, které potřebuje. Bez americké podpory ale bude ohrožena celá Evropa, řekl.

08:06

Rusko v noci na dnešek na Ukrajinu zaútočilo 37 drony, z toho 33 protiletecká obrana napadené země zneškodnila. Dnes o tom podle ukrajinských médií informovalo ukrajinské letectvo. Při ruském útoku na Čuhujiv v Charkovské oblasti bylo zraněno pět lidí, z toho dvě děti. Šéf tohoto regionu Oleh Syněhubov ve čtvrtek pozdě večer informoval o dvou mrtvých v Kupjansku.

V Čuhujivu je mezi zraněnými 17letý chlapec a tříleté dítě. Tři lidé podle Syněhubova skončili v nemocnici. Při útoku byl poškozen devítipodlažní obytný dům, sklady, hotel a 13 aut. Čuhujiv leží na jihovýchod od Charkova. Dále na východ je Kupjansk, který se ve čtvrtek stal cílem raketového útoku, při němž zemřeli dva civilisté, muž a žena.

22:12

Rusko dnes podniklo raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny, informují ukrajinská média. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém večerním projevu řekl, že jeden člověk zemřel a podle regionální správy je poničená civilní infrastruktura. Další člověk zemřel při minometném útoku v Černihivské oblasti. Dva zranění jsou hlášení také z Kosťantynivky v Doněcké oblasti.

22:05

Indie potvrdila úmrtí svého občana na Ukrajině, který bojoval v řadách ruských ozbrojených sil. Informovala o tom dnes agentura AFP. Podle ní se jedná o druhého indického občana, který padl na Ukrajině v ruských službách. Nasazení Indů podle agentury vypovídá o snaze Moskvy rekrutovat do své války proti Ukrajině mladé lidi i z velmi vzdálených částí světa.

20:01

Ministři vlád 28 zemí podporujících Ukrajinu dnes prostřednictvím videokonference hovořili o možnostech další pomoci pro zemi čelící po dvou letech války ruské ofenzivě na východě země. O jednání organizovaném francouzskou vládou informovala agentura AFP, podle jejíhož zdroje bylo cílem hledat nové možnosti a způsoby podpory Kyjeva.

19:56 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes schválil kandidaturu bývalého hlavního velitele armády Valerije Zalužného na post velvyslance v Británii. Podle agentur o tom informovalo ukrajinské ministerstvo zahraničí. "Ministerstvo zahraničí britské straně poslalo žádost o agrément (souhlas s působením v dané zemi)," uvedl úřad.

18:44

Mezi státy NATO panuje neuvěřitelná jednota. Dnes to v Berlíně v reakci na uniklý rozhovor německých generálů prohlásil britský ministr zahraničí David Cameron, který jednal s německou kolegyní Annalenou Baerbockovou. Spolkový kancléř Olaf Scholz ve středu řekl, že aféra nenarušila důvěru spojeneckých a přátelských zemí v Německo. "Nechci podporovat ruská tvrzení o rozdělených spojencích," odpověděl Cameron na otázku novinářů, zda je Berlín po úniku záznamu stále důvěryhodným partnerem. "Mezi spojenci vidím neuvěřitelnou jednotu, NATO je neuvěřitelně jednotné," dodal.

18:43

Švédsko se dnes stalo 32. členem Severoatlantické aliance. Svůj vstup skandinávská země stvrdila slavnostním uložením přístupového protokolu do úschovy americkému ministerstvu zahraničí. Poslední formální krok v procesu přijetí učinil švédský premiér Ulf Kristersson, když protokol předal americkému ministrovi zahraničí Antonymu Blinkenovi. Ten připomněl, že ke švédskému vstupu do NATO vedla ruská invaze na Ukrajinu, a prohlásil, že aliance je nyní silnější než kdykoli dříve.

18:43

Premiér Petr Fiala ocenil spolupráci se světovými partnery při zajišťování munice pro Ukrajinu. Garantuje, že letos budou dodány statisíce nábojů. "Jsem rád, že jsme schopni spolupracovat s tolika partnery po celém světě, abychom poskytli potřebnou pomoc. Mohu garantovat, že letos budou dodány statisíce nábojů," řekl dnes předseda vlády

16:19

Rusko v únoru dobylo ukrajinské město Avdijivka a od té doby invazní vojska postupují dále na západ, zmocnila se několika vesnic. Ukrajina ujišťuje, že se její ozbrojené síly "drží", ale ruští vojáci nyní útočí na pěti místech více než tisíc kilometrů dlouhé frontové linie, napsala stanice BBC na svém webu. Největší zkoušce jsou podle ní vystaveni ukrajinští vojáci v Doněcké oblasti. A lidé ve městech jako je Pokrovsk, Kosťantynivka nebo Kramatorsk nyní čelí rychle se přibližující frontové linii.

16:19 Vlajka Ruské federace.

Hutní závod ve městě Čerepovec na severu Ruska zasáhl dron neznámého původu, oznámil dnes gubernátor Vologodské oblasti Georgij Filimonov podle tiskových agentur. Činitel dále uvedl, že provoz podniku nebyl narušen a nejsou hlášeni ani zranění. Čerepovec se nachází asi 400 kilometrů severně od Moskvy.

16:19

Poslanec německé pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň odmítá úvahy prezidentů Francie a České republiky Emmanuela Macrona a Petra Pavla o možném vyslání vojáků na Ukrajinu. Zahraničněpolitický mluvčí poslanecké frakce AfD Bystroň, který je českého původu, místo toho navrhl poslat zpět ukrajinské muže. Českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu spolkový poslanec na dotaz ČTK komentovat nechtěl.

16:18

Jedním z hlavních úkolů Ukrajiny v nynější fázi války je vybudovat pevné obranné konstrukce v očekávání rozsáhlejší ruské ofenzivy, která by podle ukrajinských představitelů mohla začít už na jaře, uvedl americký deník The Wall Street Journal (WSJ). Obranné pozice jsou pro Ukrajinu zásadní i kvůli jejím problémům s mobilizací vojáků. Snaha o jejich vybudování ale podle amerického listu zatím zásadní výsledky nepřinesla a obranné linie jsou nesourodé.

16:13

Potřebnou částku na nákup 800 tisíc kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu ze zemí mimo Evropskou unii se podařilo shromáždit. Novinářům to dnes řekl prezident Petr Pavel při návštěvě Středočeského kraje. Do pomoci, kterou iniciovalo Česko, se zapojí dalších 18 států. Munice by měla být na Ukrajině v následujících týdnech, řekl Pavel.

13:59 Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba FSB oznámila, že předešla teroristickému útoku na synagogu v Moskvě, když v Kalužské oblasti jižně od Moskvy usmrtila radikály napojené na organizaci Islámský stát. Informovala o tom agentura RIA Novosti.

13:17

Spojenci Kyjeva zajistili téměř všechny finanční prostředky potřebné pro českou iniciativu, jejímž cílem je nákup stovek tisíc kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu ze zemí mimo Evropskou unii. Napsala to agentura Bloomberg s odvoláním na své nejmenované zdroje. O pozitivním vývoji hovořil ve středu také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

13:15

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Norsko poskytne až 1,6 miliardy norských korun (asi 3,6 miliardy korun) na českou iniciativu na nákup munice pro Ukrajinu.
 • Ruská tajná služba FSB usmrtila běloruského občana, který podle ní pracoval pro ukrajinské rozvědky. Podle telegramového kanálu Astra šlo o odpůrce režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.
 • Vysoké ceny ropy, obcházení sankcí a státní investice poskytují Rusku dostatek zdrojů, aby mohlo bojovat na Ukrajině ještě nejméně další dva roky se stejnou intenzitou jako nyní, uvedly dvě litevské zpravodajské služby.
 • Oděsu zasáhly ve středu ruské střely, které dopadly asi jen 150 metrů od místa, kde se v tu dobu nacházela řecká delegace i kolona s tamním prezidentem Volodymyrem Zelenským.
13:02

Norsko poskytne až 1,6 miliardy norských korun (asi 3,6 miliardy korun) české iniciativě na nákup munice pro Ukrajinu. Podle norského listu Verdens Gang to dnes uvedl norský premiér Jonas Gahr Störe.

12:29 Vlajka Ruské federace.

Ve vojenské škole v ruském městě Kazaň, kde se vyučují budoucí velitelé tanků a členové jejich posádek, vypukl požár. Nikdo nebyl zraněn. S odvoláním na úřady o tom dnes informovaly ruské tiskové agentury. Podle předběžných informací začalo hořet kvůli vadné elektroinstalaci, uvedl Interfax.

12:17 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes předvolalo americkou velvyslankyni v Moskvě Lynne Tracyovou a uvědomilo ji, že ruské úřady označily za nežádoucí tři americké vzdělávací neziskové organizace působící v Rusku. Velvyslankyni také varovalo před údajnými pokusy o vměšování do ruských záležitostí nebo šířením dezinformací v souvislosti s blížícími se prezidentskými volbami nebo ruským působením na Ukrajině a pohrozilo možným vyhoštěním amerických diplomatů, vyplývá z oznámení zveřejněného na webu ruské ministerstvo zahraničí.

10:46 Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba FSB usmrtila v Rusku Bělorusa, který podle ní připravoval teroristický útok. O úmrtí už dříve napsal telegramový kanál Astra, podle něhož šlo o odpůrce režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

09:19

Rusko má dostatek zdrojů, aby mohlo bojovat na Ukrajině ještě nejméně další dva roky se stejnou intenzitou jako nyní, uvedly litevské rozvědky.

09:10

Válka na Ukrajině všechno přeformátovala, říkají vládní politici. Brutální ruský útok na sousední stát tak slouží i jako dobrý referenční bod, podle kterého můžeme vládní politiky posuzovat. Pokud na to přistoupíme, můžeme směle říct, že Česko zažívá nejhvězdnější diplomatické období od vstupu do NATO a EU.

09:09 Vlajka Ruské federace.

Konflikt na Ukrajině by mohl přerůst v totální válku v Evropě a pravděpodobnost, že se ruské síly zapojí do nového střetu "výrazně" vzrůstá, uvedl šéf ruské důstojnické akademie Vladimir Zarudnickij. Generálplukovník to napsal v článku pro časopis ministerstva obrany, dnes o tom informovala agentura Reuters.

21:10

Pět civilistů zahynulo na východě Ukrajiny poté, co autobus najel na minu. Oznámil to dnes Leonid Pasečnik, který stojí v čele Ruskem okupované části Luhanské oblasti. Tu Rusko anektovalo pod názvem Luhanská lidová republika (LNR).

K neštěstí došlo ve městě Holubivka, které Rusové stále označují sovětským názvem Kirovsk. V autobusu, který jel na hřbitov, bylo podle Pasečkina osm civilistů, z nichž polovina byli zaměstnanci komunálních služeb. Tři lidé vyvázli se zraněním. Okolnosti události se vyšetřují.

20:25

Česko-slovenské mezivládní konzultace se v příštích týdnech či měsících neuskuteční, český kabinet to nepovažuje za vhodné. Na středeční tiskové konferenci po jednání vlády to oznámil premiér Petr Fiala (ODS).

Česko a Slovensko mají podle Fialy řadu společných témat, které je namístě rozvíjet. Existují ale výrazné rozdíly v názorech na klíčová zahraničněpolitická témata, řekl.

17:20

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Německo se připojí k české iniciativě na nákup munice pro Ukrajinu, řekl novinářům mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit.
 • Jihoukrajinské přístavní město Oděsa ve středu zasáhly ruské střely, útok si vyžádal mrtvé a zraněné. 
 • V okupovaném přístavním městě Berďansk na jihovýchodě Ukrajiny explodoval automobil s jednou z organizátorek ruských prezidentských voleb na okupovaných územích Ukrajiny. Žena přišla o život.
17:10

Německo se připojí k české iniciativě na nákup munice pro Ukrajinu, řekl dnes novinářům mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit.

Konkrétní výši příspěvku nechtěl uvést, z jeho vyjádření však podle agentury AFP vyplývá, že by se mělo jednat nejméně o 100 milionů eur (asi 2,5 miliardy korun). O záležitosti vede Německo s Prahou velice intenzivní jednání, dodal mluvčí.

16:18

Rusové postupují na východě Ukrajiny, ale prohrávají v Černém moři.

16:17

Rusko podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zaútočilo na Oděsu v době návštěvy řeckého premiéra, na místě jsou mrtví. Střely podle médií dopadly 150 metrů od obou lídrů.

16:13

Ruská armáda ve středu znovu ostřelovala Oděsu v době, kdy ve městě jednal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem.

15:22

V okupovaném přístavním městě Berďansk na jihovýchodě Ukrajiny  explodoval automobil s jednou z organizátorek ruských prezidentských voleb na okupovaných územích Ukrajiny. Žena přišla o život, napsal na webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na ukrajinské i místní okupační úřady, dosazené Ruskem.

12:15 Vlajka Ruské federace.

Otevřením debaty o přítomnosti vojáků NATO na Ukrajině si Západ zahrává s ohněm, oznámil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. O možnost vyslat vojáky na Ukrajinu nikoliv do boje, ale jako podpůrné asistenční síly hovořil v Praze francouzský prezident Emmanuel Macron.

11:15

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis přijel do Oděsy, kde se setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

10:26

Ukrajinské letectvo hlásí zničení 38 ze 42 ruských útočných dronů v noci na středu.

10:08 Vlajka Ruské federace.

Slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ohledně vyslání západních vojáků na Ukrajinu přivedou svět na pokraj jaderné války, řekl dnes v televizním pořadu Solovjov Live šéf ruské civilní rozvědky SVR Sergej Naryškin. 

9:27

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nikdy nežádal, aby se zahraniční vojska zapojila na Ukrajině do bojů s Ruskem, uvedl mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby. Podle agentury AFP se vyjadřoval k výrokům francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který na konci února nevyloučil možnost, že by na Ukrajinu byli vysláni cizí vojáci. Šéf francouzské diplomacie Stéphan Séjourné vzápětí upřesnil, že by Paříž své vojáky na Ukrajinu neposlala bojovat, nýbrž plnit jiné úkoly.

9:20

Ruská taktika sebevražedných lidských vln připomíná Islámský stát v Iráku a Sýrii.

9:19

Rusko podle amerického Institutu pro studium války (ISW) zřejmě pokračuje v úderech pomocí klouzavých bomb na Ukrajině, ač Ukrajinci hlásí sestřelení řady ruských letounů.

21:45

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Francouzský prezident Emmanuel Macron se při jednání s českými představiteli v Praze shodl na potřebě další podpory Ukrajiny.
 • Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal zatykač na dva ruské velitele kvůli podezření, že se na Ukrajině dopustili válečných zločinů.
 • Slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ohledně vyslání západních vojáků na Ukrajinu přivedou svět na pokraj jaderné války, řekl šéf ruské civilní rozvědky SVR Sergej Naryškin.
21:39

Bílý dům dnes ujistil, že ani Spojené státy neuvažují o nasazení amerických vojáků na ukrajinskou frontu, napsala agentura AFP.

"Na Ukrajině nebudou nasazeni žádní američtí vojáci. A víte co? (Ukrajinský prezident Volodymyr) Zelenskyj o to nežádal. Chce nástroje a schopnosti," uvedl mluvčího Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby.

20:50

Lotyšsko plánuje, že v příštích pěti letech investuje do posílení ochrany své hranice s Ruskem a Běloruskem 300 milionů eur (7,6 miliardy korun). Vláda v Rize dnes podle agentury DPA schválila příslušné plány.

19:47 Vlajka Ruské federace.

Slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ohledně vyslání západních vojáků na Ukrajinu přivedou svět na pokraj jaderné války, řekl dnes v televizním pořadu Solovjov Live šéf ruské civilní rozvědky SVR Sergej Naryškin. Francouzský prezident tuto možnost na konci února nevyloučil, šéf francouzské diplomacie Stéphan Séjourné ale vzápětí řekl, že Paříž by své vojáky na Ukrajinu neposlala bojovat, ale plnit jiné úkoly.

19:00

Na severovýchodě Polska se za poslední dva dny našly tři zřejmě meteorologické balony. Dnes o tom informují polská média. Není vyloučené, že nad polské území přiletěly z ruské Kaliningradské oblasti. Ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz řekl, že o nich příští týden budou jednat nejvyšší bezpečnostní činitelé v zemi.

17:52 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes vyslalo do vzduchu stíhačku Su-27, aby eskortovala dvě francouzské stíhačky Rafale a letoun včasné výstrahy a řízení (AWACS) E-3F letící nad Černým mořem, oznámila státní agentura TASS s odvoláním na vyjádření ruského ministerstva obrany. Francouzské stroje se po přiblížení ruské stíhačky otočily a vzdálily od hranic Ruska, tvrdí ministerstvo.

Ruské ministerstvo podle TASS uvedlo, že ruská stíhačka při letu nad mezinárodními vodami dodržovala mezinárodní pravidla, a tedy ani nezkřížila trasu francouzských letounů, ani se nedopustila nebezpečného přiblížení k letadlům cizího státu.

17:47

O konkrétní podobě české iniciativy na zajištění munice ze třetích zemí pro Ukrajinu se jedná, řekl dnes po schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem premiér Petr Fiala (ODS).Těší ho jasná pozice a iniciativní role Francie. Politici dnes v Praze jednali také o bilaterální spolupráci v obranném průmyslu.

16:22 Vlajka Maďarska

Maďarský prezident Tamás Sulyok podepsal zákon o vstupu Švédska do NATO. Stalo se to jen několik hodin poté, co se ujal prezidentského úřadu. Švédsko se stane 32. členem NATO.

 

16:13

Když to bude potřeba, je Polsko připravené bránit každý centimetr území NATO před nepřátelským útokem. Řekl to polský prezident Andrzej Duda po schůzce se svým litevským protějškem Gitanasem Nausédou.

15:19 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová označila německé důstojníky, kteří se v uniklé konverzaci bavili o nasazení střel s plochou dráhou letu Taurus na Ukrajině, za "hanebné parchanty."

15:08

Pavel je pro hledání nových forem pomoci Ukrajině včetně diskuse o možné přítomnosti v zemi, nikoli bojových jednotek, ale formou asistence. Řekl to po jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Praze.

15:05 Vlajka Ruské federace.

 Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal zatykač na dva ruské velitele, Sergeje Kobylaše a Viktora Sokolova, kvůli válečným zločinům na Ukrajině. Oba jsou podle soudu důvodně podezřelí, že pod jejich velením byly prováděny raketové útoky na ukrajinskou civilní energetickou infrastrukturu.

14:53

Rusko nesmí zvítězit ve válce na Ukrajině. Je nutné podporovat ukrajinskou armádu tak dlouho, jak to bude třeba, řekl v Praze francouzský prezident Emmanuel Macron.

14:27

Americké úřady o víkendu zatkly civilního pracovníka letectva, který podle čerstvě zveřejněné obžaloby sdílel utajované informace o válce na Ukrajině s neznámou osobou na zahraniční internetové seznamce. Jeho stíhání oznámilo v pondělí americké ministerstvo spravedlnosti, informovala agentura AP.

13:40

Ruskou loď Sergej Kotov potopilo pět ukrajinských dronů, na palubě lodi byla i helikoptéra. Uvedla to ukrajinská vojenská rozvědka.

Výbuchy na ruské lodi Sergej Krotov.
Výbuchy na ruské lodi Sergej Krotov. | Foto: Reuters
11:45

Podle výsledků prvního vyšetřování může za uniklý záznam z rozhovoru mezi německými armádními generály o systému zbraní Taurus a jejich teoretickém použití ukrajinskou armádou individuální selhání. Řekl to německý ministr obrany Boris Pistorius. Únik byl podle něj způsoben chybou jednoho z účastníků, který se připojil ke konferenční schůzce z hotelu v Singapuru. Ministr obrany ale vyloučil, že by někdo z účastníků schůzky pracoval pro Rusko.

10:50 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda posílí stav svých jednotek na severozápadě země, uvedl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Minulý týden řekl v parlamentu Vladimir Putin, že Rusko musí reagovat na vstup Finska a Švédska do NATO a posílit svoji obranyschopnost na severozápadě.

10:45

Útok na plavidlo se podle oznámení ukrajinské vojenské rozvědky odehrál u Kerče na  Krymu, který od roku 2014 okupuje Rusko. Loď je 94 metrů dlouhá, koncipována pro 80 členů posádky a je vybavena mimo jiné radarovým komplexem s dosahem 300 kilometrů, kanónem AK-176 a protiletadlovým raketovým systémem.

Ukrajinská vojenská rozvědka zveřejnila videa a fotografie ze zásahu lodi Sergej Kotov.
Ukrajinská vojenská rozvědka zveřejnila videa a fotografie ze zásahu lodi Sergej Kotov. | Foto: Reuters
10:41 Vlajka Ruské federace.

Hoří sklad paliva v ruské vesnici Dolgoje, zhruba sto kilometrů od hranice s Ukrajinou. Zaútočily na něj ukrajinské drony.

9:03

Je to zlé. Na deset odpálených ruských granátů odpovídáme jedním. Nemáme munici, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz ukrajinský pilot Oleksij Melnyk.

08:44

"Bezpilotními čluny zaútočili na hlídkovou loď projektu 22160 Sergej Kotov. Zatím se upřesňují informace o osudu posádky, ale s plavidlem je konec," uvedl podle Unian jeden z těchto internetových proválečných účtů. Na dalších účtech proruští blogeři podle agentury vyjadřovali obavy nad tím, jak rychle ruská Černomořská flotila v bojích s ukrajinskými silami přichází o svá plavidla.

07:31

Ukrajině se v noci podařilo zasáhnout ruskou hlídkovou loď Sergej Kotov, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na zdroj v ukrajinské rozvědce.

07:22 Vlajka Ruské federace.

Po sobotní explozi bezpilotního letounu v druhém největším ruském městě gubernátor Petrohradu Alexandr Beglov spolu s dalšími hodnostáři a pravoslavnými duchovními podnikl modlitební cestu po okružní dálnici okolo města. Napsal to server Meduza s odvoláním na místní média a vyjádření pravoslavné církve.

07:21

Vdova po ruském opozičním politikovi Alexeji Navalném Julija v pondělí poděkovala tisícům lidí, kteří hodiny stáli ve frontě před Borisovským hřbitovem v Moskvě, aby se mohli rozloučit s jejím zesnulým manželem. Vděk vyjádřila v příspěvku na sociální síti X. Navalnyj zemřel podle ruských úřadů 16. února ve vězení, pohřben byl minulý pátek.

19:31

Litva se připojí k české iniciativě na nákup munice pro Ukrajinu, uvedla podle Reuters premiérka Šimonytéová. Výši příspěvku nesdělila.

19:30

Slovenský premiér Robert Fico svými výroky pomáhá Kremlu, řekla místopředsedkyně Evropské komise (EK) Věra Jourová slovenskému zpravodajskému portálu Aktuality.sk v reakci na vyjádření slovenského ministerského předsedy Slovenska k válce na Ukrajině. Kritizovala také změny ve slovenském trestním právu, které Ficova vládní koalice prosadila ve sněmovně; platnost části těchto změn minulý týden pozastavil slovenský ústavní soud. Jourová rovněž uvedla, že Slovensko oslabuje demokratické pojistky.

18:19

Polský premiér Donald Tusk dnes ostře kritizoval slovenského a maďarského ministra zahraničí Juraje Blanára a Pétera Szijjártóa za jejich setkání s ruským protějškem Sergejem Lavrovem na regionálním fóru v Turecku. Uvedl, že jejich názory na Rusko a Ukrajinu jsou až příliš odlišné, informovala agentura AP.

18:15 Vlajka Ruské federace.

Rusko v únoru čelilo 309 útokům bezpilotních letounů, uvedl dnes ruský telegramový kanál Astra. Portál neuvádí, kdo drony na zemi vyslal. Nezávislý server Meduza, jenž na zprávu Astry upozornil, píše o ukrajinských úderech. Podle ruského kanálu při těchto útocích zahynuli tři lidé a dalších 15 jich bylo zraněno. Ukrajina, která se už přes dva roky brání ruské invazi, se k tomu nevyjádřila.

18:11

Skupina 40 zemí, včetně všech 27 členských států Evropské unie, dnes na půdě Rady OSN pro lidská práva v Ženevě vyzvala Rusko, aby umožnilo nezávislé mezinárodní vyšetřování okolností smrti ruského opozičního politika Alexeje Navalného ve vězení. Výzvu tlumočila jménem zemí, mezi nimiž jsou i USA, Kanada, Británie či Ukrajina, šéfka unijní delegace v OSN Lotte Knudsenová, informovala agentura Reuters.

11:42

Německý kancléř Olaf Scholz vyloučil, že by jeho vláda předala Ukrajině střely s plochou dráhou letu Taurus, pokud by s jejich obsluhou měli pomáhat němečtí vojáci.

11:09 Vlajka Ruské federace.

"Není možné obnovit Sovětský svaz, ale historické části Ruska se k němu vrátí," cituje agentura RIA Novosti bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Zároveň prohlásil, že vztahy mezi Moskvou a Washingtonem jsou nyní nejhorší od karibské krize v roce 1962.

10:18 Vlajka Ruské federace.

Zveřejněný rozhovor důstojníků německé armády o možnostech Ukrajiny útočit na cíle v Rusku ukazuje na přímé zapojení Západu do konfliktu, uvedl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Ruský televizní kanál RT zveřejnil v sobotu rozhovor německých důstojníků, na kterém hovoří o dodávkách střel s plochou dráhou letu Taurus Ukrajině.

10:05

Plyšáci a květiny před domem, kde v neděli při ruském ostřelování zahynulo batole.

Plyšáci a květiny před domem, kde v neděli při ruském ostřelování zahynulo batole.
Plyšáci a květiny před domem, kde v neděli při ruském ostřelování zahynulo batole. | Foto: Reuters
9:36

Polský prezident Andrzej Duda prohlásil, že Vladimir Putin by nezaútočil na Ukrajinu, kdyby věděl, co tam jeho vojáky čeká. Podle Dudy si myslel, že rychle zvítězí, nepočítal s dlouhou válkou. Duda také uvedl, že Rusko si netroufne zaútočit na žádnou členskou zemi NATO.

9:19

Příběh jako ze hry Karla Čapka Matka. Ukrajinští rodiče měli ve válce všech pět synů, jeden v lednu padl.

9:18

Vladimir Putin nás nechal pět hodin čekat. Naprosto kontroluje svou řeč těla a snaží se získat převahu nad druhým. Henry Foy z Financial Times popisuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz své setkání s ruským diktátorem.

9:01 Vlajka Ruské federace.

Železniční most přes řeku Čapajevka v jihoruské Samarské oblasti dnes poškodil výbuch. Podle telegramového kanálu RBK Ukrajina explozi na mostě, po kterém se převáží vojenský materiál, potvrdila ukrajinská vojenská rozvědka HUR. Exploze nastala na mostě v úseku trati mezi městem Čapajevsk a obcí Zvezda a způsobilo ji výbušné zařízení, informují ruská média. Provoz na mostě je zastavený.

08:29 Vlajka Ruské federace.

Železniční most přes řeku Čapajevka v ruské Samarské oblasti poškodil výbuch. Podle RBK Ukrajina explozi potvrdila ukrajinská vojenská rozvědka HUR.

08:29 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo německého velvyslance v Moskvě Alexandera Grafa Lambsdorffa. Dnes o tom s odvoláním na nejmenovaného činitele informuje agentura TASS. Stalo se tak poté, co Rusko v pátek zveřejnilo interní rozhovor vysoce postavených představitelů německého letectva, během kterého probírají, jak by ukrajinská armáda teoreticky mohla použít německé střely s plochou dráhou letu Taurus. Moskva dala najevo, že bude po Německu požadovat vysvětlení.

Německý ministr obrany Boris Pistorius v neděli zveřejnění rozhovoru označil za součást ruské hybridní války.

Vysoce postavení důstojníci německé luftwaffe při telekonferenci na běžně používané platformě Webex mluvili mimo jiné o tom, jak by Ukrajina střely Taurus mohla použít k útoku na Krymský most spojující ruskou pevninu s Krymem.

21:01

Počet obětí ruského útoku na obytný dům v jihoukrajinské Oděse z noci z pátku na sobotu dnes stoupl na dvanáct. Oznámil to šéf správy Oděské oblasti Oleh Kiper poté, co záchranáři našli těla dvou dětí, bratra a sestry. Dnes utrpělo zranění 16 lidí, když ruská armáda zaútočila na město Kurachove v Doněcké oblasti na východě země. Po útoku dronů na přístavní město Oděsu se zřítila část několikapodlažního bytového domu, v jehož troskách během dne záchranáři postupně nacházeli další oběti. Nejdříve během dneška členové záchranných týmů z trosek vyprostili těla nemluvněte a ženy, později mrtvého devítiletého chlapce a jeho o rok mladší sestru, informoval Kiper podle portálu Ukrajinska pravda. Ruskojazyčný servis BBC píše, že zemřela matka těchto sourozenců a její manžel. Oba byli členy ukrajinské armády a měli spolu sedmiměsíční dceru. Ta také přišla o život.

08:46

Na sociálních sítích se objevily záběry, na nichž je vidět jeden z výbuchů a slyšet palba. Obyvatelé přístavního města uvedli, že exploze z oblasti přístavu a skladu ropy bylo slyšet kolem 2:00 místního času (půlnoci SEČ). O zprávách o výbuších píše také ruskojazyčná verze BBC, která ale stejně jako Reuters uvádí, že je nebyla schopná ověřit.

08:45

Ruská protivzdušná obrana nad Krymem v noci na dnešek zničila 38 ukrajinských bezpilotních letounů, uvedla s odvoláním na ruské ministerstvo obrany agentura TASS. Agentura Reuters zase informovala o zprávách o několika silných explozích v oblasti města Feodosija na Krymu a také dočasném uzavření dopravy na Krymském mostě. 
Doprava na mostě, kterým je Krym spojen s pevninským Ruskem, byla přerušena na několik hodin a obnovena kolem 4:40 místního času (2:40 SEČ), uvedli na Telegramu zdejší Ruskem dosazení činitelé. Úřady dočasně omezily dopravu také v okolí přístavu města Feodosija.

 

20:58

Podle aktualizovaných informací je po ruském nočním útoku drony na ukrajinskou Oděsu sedm obětí. Při úderu se zřítila část panelového domu. Ukrajinský prezident Zelenskyj uvedl, že mezi mrtvými jsou kojenec a dvouleté dítě. Mezi osmi zraněnými je pak tříletá holčička. Záchranáři pokračují v hledání dalších lidí pod troskami. Ukrajinské letectvo informovalo, že Rusko v noci na sobotu vyslalo na Ukrajinu 17 dronů, z nichž se jich 14 podařilo sestřelit. 

20:53

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na diplomatickém fóru v Turecku řekl, že Rusko dává přednost spolupráci se zeměmi, jako je Slovensko nebo Maďarsko. Za prioritu si podle něj stanovují národní zájmy, i když jejich členství v EU nebo NATO "představuje určité výzvy".

Podle slovenského ministra zahraničí se jeho schůzka s Lavrovem konala na žádost ruské strany. Lavrovovi prý řekl, že pozice Slovenska se zakládá na respektu k principům mezinárodního práva, jako je územní celistvost a suverenita.

17:29 Vlajka Ruské federace.

Mnoho lidí se v Moskvě sešlo u hrobu zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného. Lidé, kteří ho podle svých slov považují za symbol naděje a vytrvalosti, stáli ve frontě, aby mohli u hrobu položit květiny. Byla mezi nimi i Navalného matka Ljudmila, která přišla v doprovodu matky manželky Navalného Julije, obě byly v černém. Akci přihlíželi policisté, proti nikomu však nezasáhli, uvedla agentura Reuters. 

16:02

Německo vyšetřuje závažný únik informací z jednání vysoce postavených příslušníků svého letectva, oznámil kancléř Olaf Scholz. Ministerstvo obrany později potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru v pátek uveřejnila šéfredaktorka ruské televize RT Margarita Simonjanová. Důstojníci se bavili o tom, jak by Ukrajina teoreticky mohla nasadit německé střely.

Vysoce postavení představitelé německého letectva na nahrávce hovoří mimo jiné o teoretických možnostech použití střel s plochou dráhou letu. Jde o střely Taurus německé výroby, které dokážou zasáhnout cíl na vzdálenost až 500 kilometrů. Někteří němečtí činitelé už dříve vyjádřili obavy, že by je Ukrajina mohla použít k útokům daleko na ruském území. Vzhledem ke svému doletu by tyto střely mohly teoreticky zasáhnout i Moskvu.

15:01

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj naznačil, že vymění některé vojenské velitele na východní frontě. Napsal to ruskojazyčný server BBC s odkazem na příspěvek, který Syrskyj zveřejnil na síti Telegram. Generálplukovník v něm hodnotí práci ukrajinské armády v souvislosti s napjatou situací zejména v okolí města Avdijivka, ze kterého se museli ukrajinští vojáci stáhnout pod náporem ruské armády.

14:40

Slovenský premiér Robert Fico uvedl, že setkání ministra obrany Roberta Kaliňáka s jeho americkým protějškem a setkání ministra zahraničí Blanára s jeho ruským protějškem Lavrovem jsou příkladem vyvážené a suverénní zahraniční politiky Slovenska vůči všem světovým stranám.

Setkání ale kritizoval Blanárův předchůdce v úřadu Miroslav Wlachovský, podle kterého to Bratislavu posunulo nešťastným směrem v očích spojenců ze Severoatlantické aliance. Podle největšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko je setkání Blanára s Lavrovem zvratem v dlouhodobém zahraničněpolitickém směřování Slovenska a krokem proti politice Evropské unie.

14:40

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se v sobotu na okraj diplomatického fóra v tureckém městě Antalya setkal se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem. Na schůzku, o které informovala ruská diplomacie, upozornil slovenský Denník N.

Ministři "si vyměnili názory na nejpalčivější otázky mezinárodní agendy včetně situace na Ukrajině. Ruská strana potvrdila svou připravenost obnovit vztahy se Slovenskem na meziparlamentní úrovni," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Další podrobnosti ze schůzky nezveřejnilo.

14:30

Německo vyšetřuje závažný únik informací z jednání vysoce postavených příslušníků svého letectva, oznámil kancléř Olaf Scholz. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru v pátek uveřejnila šéfredaktorka ruské televize RT Margarita Simonjanová. Záznam se mimo jiné týkal toho, jak Ukrajina ve válce s Ruskem využívá německé zbraně, píše agentura DPA.

Vysoce postavení představitelé německého letectva na nahrávce pořízené při telekonferenci na platformě Webex hovoří mimo jiné o teoretických možnostech použití střel s plochou dráhou letu. Jde o střely Taurus německé výroby, které dokážou zasáhnout cíl na vzdálenost až 500 kilometrů. Někteří němečtí činitelé už dříve vyjádřili obavy, že by je Ukrajina mohla použít k útokům daleko na ruském území. Vzhledem ke svému doletu by tyto střely mohly teoreticky zasáhnout i Moskvu.

10:41 Vlajka Ruské federace.

Obyvatelé Petrohradu brzy ráno hlásili záblesk, který zachytili i kamery ve městě, následovaný hlasitým třeskem. Na záběrech pořízených agenturou Reuters na místě je vidět poškozenou fasádu budovy, vysklená okna, poškozené balkony a zem posetou rozbitým sklem a sutinami.

"Nejdřív jsem uslyšela pískot, protože jsem zrovna otevřela okno, a pak prasknutí a plameny. Celý byt se naplnil kouřem," popsala situaci agentuře Reuters obyvatelka jednoho z poškozených domů, která se představila jako Jelena. Exploze podle ní nastala po 07:00 místního času (05:00 SEČ).

"Nejsou žádné oběti. Poškozeno bylo sklo na balkonech dvou domů. Obyvatelé zasažených bytů byli evakuováni," uvedl Beglov na síti Telegram, aniž se zmínil o původu exploze.

10:39

Západoruským Petrohradem v sobotu ráno otřásla exploze, poškozeny jsou dvě budovy. Podle serveru Fontanka tam do vícepodlažního bytového domu narazil dron. O blíže neurčeném incidentu v Krasnogvardějském rajónu, který se rozkládá na východ od centra, informoval i petrohradský gubernátor Alexandr Beglov, podle kterého úřady záležitost vyšetřují.

"Nejsou žádné oběti. Poškozeno bylo sklo na balkonech dvou domů. Obyvatelé zasažených bytů byli evakuováni," uvedl Beglov na síti Telegram, aniž se zmínil o původu exploze.

09:01

Ukrajinské letectvo informovalo, že Rusko v noci na dnešek vyslalo na Ukrajinu 17 dronů, z nichž se jich 14 podařilo sestřelit. Na Oděskou oblast zaútočilo osm dronů, protiletecká obrana jich podle ukrajinské armády zničila sedm; osmý zasáhl devítipatrovou budovu.

Jednu oběť si vyžádal nálet bezpilotních letounů také v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Zahynul tam starší muž, když jeho dům zasáhl dron.

Rusko oznámení ukrajinských úřadů a armády nijak nekomentovalo; zprávy o počtu vyslaných či zničených dronů nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit.

09:00

Na ukrajinské město Oděsa v noci na sobotu zaútočily drony, v důsledku čehož se zřítila část několikapodlažního bytového domu. Nejméně dva lidé přišli o život a několik dalších je zraněno. Úřady se obávají, že další lidé jsou pod sutinami. Informují o tom ruskojazyčný server BBC a také agentura Ukrinform.

"Nejméně dva lidé zahynuli, jejich těla vyprostili ze sutin záchranáři," napsal na komunikační síti Telegram ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. "Hustě obydlená čtvrť. Je to prostě hrůza. Na místě pracují záchranáři, městská a pohotovostní služba. Odklízejí se trosky," uvedl předtím starosta tohoto přístavního města Hennadij Truchanov.

Na záběrech z místa na sociálních sítích je vidět panelový dům, jehož několikapatrová boční část se zřítila. Zraněných je podle různých údajů šest až sedm, včetně těhotné ženy a tříletého dítěte. Dalších sedm lidí se pohřešuje, nejsou v kontaktu se svými blízkými.

Oděsa, 2. března 2024. Po zásahu ruským dronem se zřítil několikapatrový dům.
Oděsa, 2. března 2024. Po zásahu ruským dronem se zřítil několikapatrový dům. | Foto: Reuters
21:37 Vlajka Ruské federace.

Ruská státní média jen stručně informovala o dnešním pohřbu ruského opozičního představitele Alexeje Navalnéhouvedl opoziční portál Meduza. Rozloučení s Navalným tak sice bylo hlavním materiálem na webech nezávislých ruských portálů, ve státních tiskových agenturách ale zapadlo mezi jiné články.

21:08 Vlajka Ruské federace.

Počet zadržených lidí na pietních akcích věnovaných památce zesnulého opozičního předáka Navalného v Rusku stoupl na 91, informuje server OVD-Info.

19:26 Vlajka Ruské federace.

Borisovský hřbitov se dnes podle oficiálního rozpisu měl zavřít v 17:00 moskevského času (15:00 SEČ). Okolními ulicemi ale i po této hodině proudily davy lidí, z nichž někteří přišli ze zhruba 2,5 kilometru vzdáleného prostranství před chrámem Ikony Matky Boží, kde se konala pieta za Navalného. Poté, co se rakev s opozičníkovým tělem po krátkém obřadu vydala ke hřbitovu, zamířilo procesí truchlících stejnou trasou. Tisíce lidí přitom vykřikovaly protiválečná hesla i Navalného jméno.

Po 18:00 SEČ napsala BBC na svém ruskojazyčném webu, že lidé s květinami stále stojí u hřbitova frontu. Soudě podle záběrů pořízených poblíž hřbitova proud lidí, kteří se chtějí s Navalným rozloučit, neslábne, uvedla stanice. Policie podle serveru Mediazona slíbila, že bude na hřbitov pouštět skupiny po asi 50 lidech.

19:25 Vlajka Ruské federace.

Rusko je připraveno předat Ukrajině těla osob, které letos v lednu zahynuly při havárii letounu Il-76 v ruské Belgorodské oblasti, prohlásila podle agentury RIA Novosti ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová. Kyjev dříve zpochybnil tvrzení Moskvy, že letadlo přepravovalo ukrajinské válečné zajatce. Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec dnes sdělil, že od Ruska stále nedostal oficiální seznam ukrajinských vojáků, kteří byli podle Ruska na palubě.

18:09

Několik desítek lidí převážně ruské národnosti dnes na náměstí Borise Němcova u ruského velvyslanectví v Praze uctilo památku kritika režimu Vladimira Putina Alexeje Navalného. Opoziční předák byl dnes pohřben v Moskvě. Lidé na náměstí přinesli svíčky a květiny, Navalného památku si připomněli modlitbou a písněmi za doprovodu akustické kytary.

18:04 Vlajka Ruské federace.

Nejméně 57 lidí zadržely dnes bezpečnostní složky v různých ruských městech na akcích uctívajících památku zesnulého opozičního předáka Alexeje Navalného. Uvedl to projekt OVD-Info, jenž monitoruje aktivity ruských bezpečnostních sil a problematiku lidských práv. Jednoho z předních kritiků Kremlu, který zemřel ve vězení, dnes pohřbili v Moskvě na Borisovském hřbitově, kam se s ním přišly rozloučit tisíce lidí.

16:05

Nizozemsko dá dalších 150 milionů eur (přes 3,8 miliardy korun) na českou iniciativu pro nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu, řekl nizozemský premiér Mark Rutte po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským..

15:49

Na pohřbu ruského opozičníka Alexeje Navalného panovala atmosféra smutku, dojetí, přítomní lidé ale nebyli odevzdaní, řekl ČTK současný vedoucí českého velvyslanectví v Moskvě Jiří Čistecký. Ten se pohřbu na Borisovském hřbitově na jihovýchodním okraji ruské metropole zúčastnil spolu s několika málo dalšími představiteli zastupitelských úřadů. Podle Čisteckého rozsah bezpečnostních opatření kolem hřbitova potvrzuje, že ruský režim má strach z vlastních občanů. "Podařilo se nám tam dostat jen několika velvyslancům," uvedl Čistecký, podle kterého museli diplomaté přijít hodinu před plánovaným časem pohřbu a na hřbitov projít rámy. "Pět minut po nás to zavřeli a nikoho dovnitř nepouštěli," dodal Čistecký, který je zástupcem velvyslance v Rusku Vítězslava Pivoňky, který už několik měsíců pobývá v Česku.

15:00

K české iniciativě k zajištění dodávek munice pro Ukrajinu se nyní hlásí zhruba 15 zemí, uvedl český prezident Petr Pavel. Zároveň je podle něj nutné zvýšit výrobu v Evropské unii.

14:51 Vlajka Ruské federace.

Tisíce lidí čekaly před vchodem.

Tisíce lidí čekaly před vchodem.
Tisíce lidí čekaly před vchodem. | Foto: Reuters
14:43 Vlajka Ruské federace.

Julija Navalná do Moskvy nepřijela, rozloučila se na dálku.

14:40

Podle Navalného spolupracovnice Kiry Jarmyšové Navalnému na poslední cestě zahráli soundtrack z filmu Terminátor 2: The Judgment Day. Byl to prý jeho nejoblíbenější film.

14:05

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • V pátek se v Moskvě konal pohřeb ruského opozičníka Alexeje Navalného, který zemřel předminulý týden ve vězeňské kolonii za polárním kruhem. Ve frontě před bránou na hřbitov se shromáždily davy lidí, kteří se s politikem přišli rozloučit, na místě hlídkuje policie.
 • Německý kancléř Olaf Scholz vyzradil tajné informace o britském a francouzském angažmá na Ukrajině, když zdůvodňoval, proč Německo nepošle Kyjevu střely Taurus.
 • Ruský prezident Vladimir Putin v projevu o stavu země prohlásil, že Rusko po přijetí Finska a Švédska do NATO bude muset posílit své vojsko na západní hranici.
13:42 Vlajka Ruské federace.

Lidé ve frontě házeli na vůz květiny, tleskali, provolávali hesla "Putin je vrah" a "Ne válce." Video zveřejnila Navalného spolupracovnice Kira Jarmyšová.

13:14 Vlajka Ruské federace.

Záběry štábu německé televize ARD v Moskvě.

13:12 Vlajka Ruské federace.

Matka Alexeje Navalného se loučí se synem.

12:58 Vlajka Ruské federace.

V chrámu Ikony Matky Boží na jihovýchodě Moskvy se za účasti rodiny koná poslední rozloučení s vězněným kritikem Kremlu a opozičním předákem Alexejem Navalným, který podle ruských úřadů v polovině února náhle zemřel ve vězení. Uvedl to Navalného tým, který zveřejnil fotografii z chrámu s otevřenou rakví.

12:53 Vlajka Ruské federace.

V chrámu na jihovýchodě Moskvy začalo poslední rozloučení s opozičníkem Navalným, který podle úřadů náhle zemřel ve vězení. Na místě jsou tisíce lidí.

12:14 Vlajka Ruské federace.

Poslední potlesk pro Alexeje Navalného.

12:09 Vlajka Ruské federace.

Rakev přenesli do chrámu, kde bude pravoslavný obřad.

11:57 Vlajka Ruské federace.

Fronta před Borisovským hřbitovem.

11:50 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z prosince 2023

Rusko se nechystá rozmístit jaderné zbraně ve vesmíru, uvedl Vladimir Putin  na jednání ruské Federální bezpečnostní rady. Reagoval na informace amerických zpravodajských služeb o ruském vývoji zbraní, které by mohly na oběžné dráze zničit satelity.

11:18 Vlajka Ruské federace.

Záběry, které zveřejnil moskevský zpravodaj deníku Wall Street Journal Matthew Luxmoore.

11:08 Vlajka Ruské federace.

Kreml varoval, že nepovolená shromáždění v den Navalného pohřbu policie nebude tolerovat. 

10:56

Ve frontě před bránou na hřbitov stojí stovky lidí, kteří se chtějí zúčastnit pohřbu.

10:44 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady předaly příbuzným  tělo zesnulého ruského opozičníka Alexeje Navalného.

9:18 Vlajka Ruské federace.

Ruští policisté už obléhají Borisovský hřbitov na jihu Moskvy, kde bude uložen do hrobu Alexej Navalnyj.

09:11

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • V pátek se v Moskvě koná pohřeb ruského opozičníka Alexeje Navalného, který zemřel předminulý týden ve vězeňské kolonii za polárním kruhem.
 • Německý kancléř Olaf Scholz vyzradil tajné informace o britském a francouzském angažmá na Ukrajině, když zdůvodňoval, proč Německo nepošle Kyjevu střely Taurus.
 • Ruský prezident Vladimir Putin v projevu o stavu země prohlásil, že Rusko po přijetí Finska a Švédska do NATO bude muset posílit své vojsko na západní hranici.
9:09

Olaf Scholz zdůvodnil odmítavý postoj k dodávkám raket Taurus také obavami, že by se střela, která by nevybuchla, mohla dostat do ruských rukou. Taurus má dolet 500 kilometrů a mimořádnou ničivou sílu. Ukrajincům by teoreticky umožnil vážně poškodit Kerčský most, který spojuje okupovaný Krym s ruskou pevninou.

9:05

Zasáhne policie a Federální bezpečnostní služba proti lidem, kteří se zúčastní pohřbu Alexeje Navalného v Moskvě? Rozloučení s lídrem opozice začíná v poledne našeho času.

9:03

Německý kancléř Olaf Scholz vyzradil tajné informace o britském a francouzském angažmá na Ukrajině. Když zdůvodňoval, proč Německo nepošle Ukrajině střely s plochou dráhou letu Taurus, řekl, že by museli němečtí specialisté pomáhat Ukrajincům s jejich odpalováním, jako to dělají Francouzi a Britové se střelami Scalp a Storm Shadow. Napsal to deník Telegraph s odvoláním na britské ministerstvo obrany.

08:29 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana sestřelila během noci na dnešek tři ukrajinské drony nad Nižegorodskou oblastí a jeden nad Belgorodskou oblastí, která hraničí s Ukrajinou. Oznámilo to dnes podle médií ruské ministerstvo obrany. Terčem dronů v Nižegorodské oblasti mohl být jeden z největších ruských podniků na výrobu výbušnin, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda.

07:40 Vlajka Ruské federace.

Ruští policisté postavili ohrazení na cestě od stanice moskevského metra ke kostelu, kde se má dnes konat poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným, který v únoru zemřel ve vězení. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino už také přijíždějí vozy pro přepravu zatčených, píše server Mediazona. Na Borisovském hřbitově, kde má následovat vlastní pohřeb, jsou také policejní hlídky.

Portál Meduza doporučil zájemcům vyrazit na obřad v předstihu, protože stanici metra mohou úřady uzavřít, a varoval, že policie může bránit příznivcům Navalného v účasti na ceremonii. Před návštěvou předpokládaných demonstrací byli podle serveru varováni žáci moskevských škol, studentům bylo vyhrožováno vyloučením.

07:35

Ruské imperiální ambice nemají hranic, a kdyby se to Rusku umožnilo, neváhalo by zaútočit na další země bývalého východního bloku, je přesvědčen český ministr zahraničí Jan Lipavský. I proto je potřeba nadále pomáhat Ukrajině a zvýšit tlak na Rusko a jeho spojence prostřednictvím sankcí, řekl také v dnešním projevu na půdě nadace Sasakawa Peace Foundation v Tokiu.

"Porážka Ukrajiny by vítězi přinesla nové zdroje a otevřela by bránu pro další 'speciální vojenské operace' ve střední a východní Evropě," uvedl Lipavský v narážce na termín, kterým Moskva svou válku na Ukrajině oficiálně označuje.

Hranice ruským imperiálním ambicím je podle šéfa české diplomacie třeba stanovit. "Válka na Ukrajině je také naší válkou. V sázce je naše budoucnost," prohlásil. "Pokud Rusku dovolíme zničit Ukrajinu, pokud jeho agrese zůstane nepotrestána, budou ho následovat další predátoři po celém světě," dodal.

21:33

USA nespatřují náznaky, že by se Rusko chystalo použít jadernou zbraň, budou ale situaci monitorovat, uvedl mluvčí americké diplomacie.

21:32

Evropská unie by měla do roku 2027 zakotvit svůj plán na ukončení dodávek ruského plynu do zákona, uvedla Litva v dokumentu, který projednají unijní ministři energetiky. Informovala o tom dnes agentura Reuters. 

Dokument vypracovaný Litvou navrhuje, aby EK přišla s právním předpisem, který by prosadil rok 2027 jako pevnou lhůtu pro ukončení ruských dodávek. Národní vlády by tak získaly pevnější právní základ pro omezení ruského dovozu, například vypovězením dlouhodobých smluv na ruský plyn.

"Takový právní předpis by měl členským státům umožnit, aby na vnitrostátní úrovni přijaly nezbytná opatření k dodržení tohoto termínu," uvádí se v dokumentu. Ministři energetiky zemí EU budou o této otázce jednat na pondělním zasedání v Bruselu.

21:31

Nizozemská vláda plánuje koupit čtyři nové fregaty pro účely protivzdušné obrany a velení. Lodě postaví nizozemské firmy, hlavní roli bude hrát loděnice Damen. Kabinet o zakázce rozhodne v pátek, napsal dnes deník RTL Nieuws s odkazem na své zdroje.

19:20

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes prohlásil, že jeho pondělní slova o možném vyslání spojeneckých vojáků na Ukrajinu byla "uvážená". Odmítl, že by šlo o unáhlené tvrzení, napsala dnes na svém webu stanice BFM TV. Deník Le Figaro přinesl výsledky bleskového průzkumu, podle kterého se více než dvě třetiny Francouzů domnívají, že Macron udělal chybu, když něco takového řekl.

19:17 Vlajka Ruské federace.

V severokorejských balistických raketách KN-23 a KN-24, kterými Rusko tento měsíc zaútočilo na Kyjev, se našly elektronické součástky čínských, japonských, evropských a amerických společnostíuvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na své zdroje z bezpečnostních orgánů. Už dříve na častý západní původ součástek severokorejských raket upozornila britská organizace Conflict Armament Research, která monitoruje dodávky zbraní do oblastí konfliktu.

19:09 Vlajka Ruské federace.

Ruské nezávislé telegramové kanály informují, že u hřbitova, kde má být pochován Alexej Navalnyj, už dnes chodí policejní hlídky, více policistů je i na nejbližší stanici metra. Kontrolují doklady a tašky kolemjdoucích u hřbitova a vyptávají se, proč tam jsou. K hřbitovu dovezli velké množství kovových zátaras a na sloupech veřejného osvětlení nainstalovali kamery. V chrámu Ikony Matky Boží se dnes objevily plakáty upozorňující na zákaz pořizování obrazového a zvukového záznamu, nad oltářem je kamera. Ruské úřady podle portálu Meduza tento týden varovaly školáky a studenty před "účastí na nepovolených shromážděních".

18:56

Český prezident Petr Pavel předpokládá, že se Lucembursko také zapojí do české iniciativy na zajištění dodávek munice pro Ukrajinu v zemích mimo Evropskou unii. Hovořil o tom dnes s vládními představiteli v Lucemburku, řekl novinářům. Český plán na dodávky munice Pavel v polovině února představil na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Řekl, že Česko v mimounijních státech lokalizovalo 500 tisíc kusů dělostřelecké munice ve standardní ráži NATO a dalších 300 tisíc kusů v sovětské ráži. Pavel v Mnichově také uvedl, že pokud Praha získá u spojenců peníze na nákup těchto nábojů, dokáže je na Ukrajinu dodat v řádu týdnů.

18:52 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z prosince 2023

Ruský prezident Vladimir Putin se podle hodnocení ukrajinských analýz nevzdal svého původního cíle ovládnout velká ukrajinská města včetně Kyjeva nebo Oděsy, sdělil také zdroj americké agentury. Kdyby se Rusům podařilo ovládnout Oděsu, mohli by zablokovat ukrajinský vývoz obilí přes Černé moře a také získat přístup k Moldavsku, v němž ve středu proruští separatisté z oblasti Podněstří požádali ruský parlament o ochranu.

18:50

K obavám, že Kyjev své obranné pozice neudrží, přispívá nedávná ztráta Avdijivky na východě země a několika okolních vesnic. Pesimismus narůstá už několik týdnů vzhledem k tomu, že ruské síly přebraly iniciativu na frontové linii a klíčovou americkou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě desítek miliard dolarů blokují spory amerických zákonodárců. Skepsi vyjadřují i zahraniční analytici. "Ukrajina letos může začít válku prohrávat," řekl podle Bloombergu v podcastu War on the Rocks Michael Kofman z washingtonského think-tanku Carnegie.

17:00

Ukrajinští představitelé se obávají, že ruský postup na Ukrajině by mohl do léta nabrat na obrátkách, napsala dnes agentura Bloomberg s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s ukrajinskými interními analýzami. Zastavit ruský postup by podle ukrajinských činitelů mohlo zvýšení dodávek munice od spojenců. "Interní analýzy situace na bojišti z Kyjeva jsou čím dál pesimističtější, zatímco se ukrajinské síly s obtížemi brání ruským útokům a musejí šetřit s počty vypálených nábojů," píše agentura Bloomberg.

16:57

Na pohřeb Alexeje Navalného v pátek dorazí i současný vedoucí českého velvyslanectví v Moskvě Jiří Čistecký. Oznámilo to české Ministerstvo zahraničních věcí.

15:15

Na Ukrajině se bojuje o to, jak se bude vyvíjet lidství. Kvůli budoucím pokolením musí demokracie porazit diktaturu, řekl v Praze šéf ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk. Jednal se svými protějšky ze zemí Visegrádské čtyřky.

15:08

Nikdo v Evropě se nechystá posílat vojáky na Ukrajinu, řekl v Poslanecké sněmovně premiér Fiala. Na pařížském summitu šlo podle něho o minimální téma. S informací, že některé země chtějí na Ukrajinu vojáky poslat, přišel slovenský premiér Robert Fico.

14:54

Válku na Ukrajině podle Slovenska není možné vyřešit vojensky bez mírových jednání, řekl po jednání předsedů parlamentů zemí Visegrádské čtyřky šéf slovenské Národní rady Peter Pellegrini. 

13:19

Smrt ruského opozičního předáka Alexeje Navalného byla vraždou, za kterou nese přímou odpovědnost prezident Vladimir Putin a její strůjci by měli nést následky. Shodli se na tom dnes poslanci Evropského parlamentu v rezoluci přijaté výraznou většinou hlasů.

Podle ní by měl Putinův režim umožnit mezinárodní vyšetření případu a nezasahovat do pohřbu chystaného na pátek. Europoslanci rovněž v rezoluci volají po přijetí dalších unijních sankcí, podpoře ruské opozice či možných výměnách vězňů mezi unijními zeměmi a Ruskem.

13:18

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ruský prezident Vladimir Putin v projevu o stavu země prohlásil, že Rusko po přijetí Finska a Švédska do NATO bude muset posílit své vojsko na západní hranici. 
 • Putin ve své řeči také varoval před jaderným konfliktem v případě vyslání vojáků NATO na Ukrajinu.
 • Na úseku fronty u města Avdijivka v Doněcké oblasti nadále vládne napjatá situace, uvedl velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj.
13:16 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z prosince 2023

Ruský prezident Vladimir Putin dále v projevu chválil to, co nazval ruským modernizovaným jaderným arzenálem. Podle státní agentury TASS prohlásil, že ruské strategické jaderné síly země jsou ve stavu plné připravenosti. Hypersonické jaderné zbraně nové generace, o kterých poprvé mluvil v roce 2018, jsou podle něj rozmístěny nebo ve fázi dokončování vývoje a testování.

"Bojové schopnosti ruských ozbrojených sil se mnohonásobně zvýšily. Naše jednotky pevně drží iniciativu. S jistotou postupují v řadě operačních směrů a osvobozují nová území," prohlásil s odkazem ruskou válku na Ukrajině, přičemž použil termín "osvobození", kterým Moskva označuje dobytí a okupaci ukrajinských území.

13:12 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z prosince 2023

Putin dnes v projevu o stavu země také znovu vinil Západ mimo jiné ze snah oslabit Rusko nebo z rozpoutání konfliktu na Ukrajině. 

11:03 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z prosince 2023

Šéf Kremlu Vladimir Putin v projevu o stavu země varoval před jaderným konfliktem v případě vyslání vojáků NATO na Ukrajinu.

10:51

Ruská taktika házení vojáků do mlýnku na maso nebude fungovat donekonečna, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz estonský voják a uznávaný válečný bloger Artur Rehi.

10:49 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z prosince 2023

Ruské strategické jaderné síly jsou ve stavu plné připravenosti, uvedl tamní prezident Vladimir Putin v projevu o stavu země. Řeč měl před oběma komorami parlamentu a dalšími představiteli vládnoucí elity.

10:32

Situace v okolí Avdijivky je napjatá, někteří z velitelů se dopustili chyb, řekl hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj.

9:18

Ukrajinská armáda odrazila ruský útok na Orlivku, západně od Avdijivky. Uvedl to vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj, ale dodal, že situace je velmi těžká. Orlivka leží dva kilometry západně od Avdijivky, ze které se Ukrajinci stáhli před deseti dny. Rusové od té doby získali další dvě vesnice Lastočkyne a Stepove.

07:40 Vlajka Ruské federace.

Skoro tři pětiny Rusů nedokážou říct, jakých cílů ruský prezident Vladimir Putin na Ukrajině dosáhl, uvedl dnes server The Moscow Times s odvoláním na průzkum, podniknutý společností RussianField před dnešním Putinovým vystoupením se zprávou o stavu země.

07:15

Ruské jednotky pronikly do vsi Robotyne v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, kde se uchytily, uvedla dnes agentura Interfax s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Není jasné, zda se ukrajinští vojáci z obce úplně stáhli, poznamenala agentura Reuters.

Ruské ministerstvo tvrdilo, že do obce vstoupily útočné skupiny motostřeleckého pluku podporované bojovými vozidly pěchoty a tanky poté, co se podařilo vyčistit cestu minovým polem a zaskočit nepřítele.

Zprávy o bojích o Robotyne přicházely i v předchozích dnech, ukrajinské velení ale uvádělo, že se obráncům daří útoky odrážet.

21:55

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Francouzský prezident Emmanuel Macron bude příští týden při úterní návštěvě Prahy jednat zejména o jaderné energetice, obraně a podpoře Ukrajiny.
 • Vedoucí představitelé neuznávané separatistické republiky Podněstří přijali rezoluci kritizující moldavské úřady a žádající ruský parlament o ochranu před tlakem Kišiněva. 
 • Ruské bombardování Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny zabilo čtyři civilisty, včetně šestileté dívky a kněze. S odvoláním na ukrajinské úřady to napsala agentura Reuters. 

 

21:54

Americké ministerstvo zahraničí dnes podle Reuters v reakci na zprávu o žádosti podněsterských separatistů k ruskému parlamentu sdělilo, že Washington vzhledem k čím dál agresivnější roli Ruska v Evropě situaci v Podněstří bedlivě sleduje. Dodalo, že USA plně podporují moldavskou územní celistvost.

21:54

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba pak podle AFP v prohlášení sdělil, že Ukrajina bude "dál dělat vše pro to, aby zabránila pokusům Ruska destabilizovat Moldavsko a další země v regionu".

21:28

Francouzský prezident Emmanuel Macron bude příští týden při úterní návštěvě Prahy jednat zejména o jaderné energetice, obraně a podpoře Ukrajiny, oznámil dnes Elysejský palác. Macron a premiér Petr Fiala podepíší akční plán pro roky 2024 až 2028 o strategické spolupráci, energetice a dopravě, napsala agentura AFP s odvoláním na vyjádření Paříže.

20:43 Vlajka Ruské federace.

Ruské bombardování Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny zabilo čtyři civilisty, včetně šestileté dívky a kněze. S odvoláním na ukrajinské úřady to dnes napsala agentura Reuters. Vzdušné údery zasáhly město Kupjansk ležící u frontové linie a obec Velykyj Burluk, která se nachází nedaleko hranic s Ruskem.

20:39

Z rezoluce mimo jiné vyplývá, že sjezd se rozhodl obrátit i na generálního tajemníka OSN, Evropský parlament, Společenství nezávislých států (SNS) sdružující postsovětské země i na další skupiny, aby požádali moldavské úřady o zastavení "ekonomické války" proti regionu a o návrat k řádnému dialogu s Tiraspolem.

19:45

Rezoluci přijali takzvaní "volení představitelé na všech úrovních", které svolal prezident samozvaného útvaru Vadim Krasnoselski. Několik bodů z dokumentu, včetně toho, který požaduje po obou komorách ruského parlamentu "ochranná opatření" pro region, na telegramu zveřejnil Sputnik Moldova, který má do Podněstří přístup, napsal RFE/RL.

19:35

Vedoucí představitelé neuznávané separatistické republiky Podněstří dnes přijali rezoluci kritizující moldavské úřady a žádající ruský parlament o ochranu před tlakem Kišiněva. Informoval o tom moldavský web Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL).

Moldavský kabinet předtím zasedání separatistů označil za podvod. Představitel ruského ministerstva zahraničí podle agentury TASS zareagoval na žádost neuznávané republiky vyjádřením, že ochrana zájmů tamních obyvatel je ruskou prioritou.

19:40

Osm evropských zemí, včetně Česka, vyzvalo Evropskou unii k přijetí sankcí proti ruským soudcům, prokurátorům a představitelům vězeňské služby kvůli smrti ruského opozičního politika Alexeje Navalného, napsala dnes agentura Reuters. Odvolává se přitom na dopis osmi ministrů zahraničí, který měla možnost vidět.

Dopis adresovaný šéfovi diplomacie EU Josepu Borrellovi podepsali podle Reuters ministři zahraničí Česka, Estonska, Finska, Litvy, Lotyšska, Polska, Švédska a Rumunska.

19:38

 Pokračující podpora Ukrajině vzdorující ruské agresi patřila k hlavním tématům dnešní schůzky předsedů české Sněmovny a Senátu Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) a Miloše Vystrčila (ODS) s předsedou ukrajinského parlamentu Ruslanem Stefančukem. Schůzka se uskutečnila vpředvečer parlamentního summitu Visegrádské skupiny, na kterou byl ukrajinský představitel pozván.

19:25

Německý kancléř Scholz v projevu k občanům ujistil, že nepošle žádné německé vojáky na Ukrajinu. Dodal, že Berlín se spojenci zvyšuje podporu Kyjeva.

19:15

Českou iniciativu nakoupit dělostřeleckou munici pro Ukrajinu ze zemí mimo EU podpoří Belgie částkou 200 milionů eur (přes pět miliard korun).

17:00

Polská vláda jedná s ukrajinskou stranou i o dočasném uzavření společné hranice pro obchodní výměnu, uvedl dnes polský premiér Donald Tusk, který se vyjadřoval k požadavkům polských zemědělců protestujících proti dovozu levného zboží z Ukrajiny. Dodal, že takové rozhodnutí by bylo bolestné pro obě strany. Tusk také sdělil, že se ve čtvrtek ve Varšavě setká s lídry protestujících zemědělců. Informovala o tom na svém webu stanice TVN24.

15:41

Zhruba třetina Čechů čeká, že konflikt Ruska a Ukrajiny skončí kompromisem. Vítězství Ukrajiny předpokládá 13 procent lidí. Uvedla to agentura pro výzkum veřejného mínění STEM/MARK.

15:28

Nizozemsko objednalo pro Ukrajinu devět samohybných houfnic Dita od české zbrojovky Excalibur Army. O kontraktu informoval nizozemský velvyslanec v České republice.

15:10

Julija Navalná dnes vystoupila s projevem v Evropském parlamentu ve Štrasburku. Vladimira Putina nazvala hlavou zločinecké skupiny.

15:09

Z Ruska unikly znepokojující informace o instrukcích k použití taktických jaderných zbraní. Zveřejnil je deník Financial Times.

15:02 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v albánské metropoli Tiraně společně s albánským premiérem Edim Ramou zahájil dvoudenní summit Ukrajiny a zemí západního Balkánu. Cílem setkání je povzbudit země jihovýchodní Evropy k větší podpoře Ukrajiny.

Volodymyr Zelenskyj s balkánskými politiky na summitu v Tiraně.
Volodymyr Zelenskyj s balkánskými politiky na summitu v Tiraně. | Foto: Reuters
12:47

Srílanský imigrační úřad oznámil, že již neprodlouží dlouhodobá turistická víza pro Rusy a Ukrajince pobývající na ostrově, a vyzval je, aby do 7. března opustili zemi. Podle oficiálních údajů Srí Lanku za poslední dva roky navštívilo více než 288 tisíc Rusů a téměř 20 tisíc Ukrajinců. Část z nich proto, aby se vyhnuli možnému odvodu do armády. Někteří si otevřeli restaurace nebo noční kluby. Rozhodnutí ukončit pobyt Rusů a Ukrajinců v zemi přišlo po bouři protestů na srílanských sociálních sítích proti ruskému nočnímu klubu, který se rozhodl uspořádat v sobotu večírek "pouze pro bílé" v letovisku Unavatuna na jihu země.12:17 Vlajka Ruské federace.

Není jisté, zda Navalného páteční pohřeb bude poklidný, nebo dojde na zatýkání, řekla jeho vdova Julija poslancům Evropského parlamentu. Putin je schopen všeho, míní.

12:04 Vlajka Ruské federace.

Putin je šéf zločinecké organizace, a pokud na něj chce Evropská unie najít recept, musí být inovativní, řekla Julija Navalná ve Štrasburku. Rezoluce a sankce podle ní nestačí.

11:54

Na sociální síti Telegram se šíří zprávy, že ukrajinští partyzáni zničili výbuchem sídlo ruské Putinovy strany Jednotné Rusko v okupované Nové Kachovce.

11:15 Vlajka Ruské federace.

Ruský vojenský zdravotník vyzývá ke zničení Berlína, Paříže a Londýna.

10:40 Vlajka Ruské federace.

Poslední rozloučení s ruským opozičním politikem Alexejem Navalným se bude konat v pátek odpoledne v Moskvě. Uvedla to Navalného mluvčí Kira Jarmyšová. Navalného uloží na Borisovském hřbitově na jižním okraji ruské metropole.

9:14

Země visegrádské čtyřky (V4) se rozdělily do dvou bloků, předsedové vlád Česka, Maďarska, Polska a Slovenska na společné schůzce v Praze ale V4 nepochovali. Napsala to slovenská média k úternímu summitu ministerských předsedů čtyř středoevropských zemí. "Lídři zemí jsou momentálně rozdělení do dvou táborů. Jde doposud o nejvýraznější rozkol v historii fungování tohoto formátu. Jablkem sváru je zejména odlišný postoj k Ukrajině," napsal nejčtenější slovenský list Nový čas. Podle Denníku N čtveřice premiérů navenek dodržovala dekorum, ale rozdíly byly tak zjevné, že každý měl potřebu dát najevo, že s názory té druhé dvojice politiků nemůže souhlasit. "Říct, že mezi dvojicemi Slovensko/Maďarsko a Česko/Polsko existuje rozdíl, je málo. Je mezi nimi civilizační propast a Fico kope stále hlouběji," napsal list.

9:09

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý nečekaně přiletěl do Saúdské Arábie. Přijal ho saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý nečekaně přiletěl do Saúdské Arábie. Přijal ho saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý nečekaně přiletěl do Saúdské Arábie. Přijal ho saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán. | Foto: Reuters
9:02 Vlajka Ruské federace.

Rusko ve čtvrtek vynese íránský satelit na oběžnou dráhu. Uvedla to íránská média. Jde o další prohloubení spolupráce mezi Moskvou a Teheránem: Írán dodává Rusku bezpilotní letouny šáhed, které okupanti používají na Ukrajině.

08:07

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ruské útoky na ukrajinskou Sumskou oblast si v úterý vyžádaly další dva životy a osm zraněných.
 • Ruské úřady v úterý načas zablokovaly platformu pro zasílání zpráv Telegram a další internetové služby, což posléze vysvětlily testováním před nadcházejícími prezidentskými volbami.
 • Všech deset bezpilotních letounů typu šáhed, které Rusko v noci vyslalo nad Ukrajinu z pobřežního města Primorsko-Achtarsk, zničila ukrajinská protivzdušná obrana nad Oděskou a Mykolajivskou oblastí.
07:58

Ruské útoky na ukrajinskou Sumskou oblast si v úterý vyžádaly další dva životy a osm zraněných. S odvoláním na zdejší vojenskou správu to dnes napsal ruskojazyčný server BBC. Systémy ukrajinské protivzdušné obrany přitom zničily všech deset útočných dronů, které Rusko v průběhu noci poslalo na Ukrajinu, oznámily dnes ráno ukrajinské vzdušné síly.

"Během dne Rusové uskutečnili 59 ostřelování pohraničních území a osad Sumské oblasti. Bylo zaznamenáno 296 výbuchů," shrnula vojenská správa regionu, který leží při ruských hranicích.

Nejhorší následky mělo ostřelování v obci Chotin, kde přišli o život dva policisté a dalších šest jich bylo zraněno.

07:57

Všech deset bezpilotních letounů typu šáhed, které Rusko noci vyslalo nad Ukrajinu z pobřežního města Primorsko-Achtarsk, zničila ukrajinská protivzdušná obrana nad Oděskou a Mykolajivskou oblastí. Dříve v noci ukrajinská armáda rovněž informovala o tom, že trosky ze zasaženého dronu způsobily požár na infrastrukturálním objektu v Oděse. Požár byl uhašen a hlášeny nejsou ani žádné oběti.

22:04 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady dnes načas zablokovaly platformu pro zasílání zpráv Telegram a další internetové služby, což posléze vysvětlily testováním před nadcházejícími prezidentskými volbami. Zprávy o vypínání různých internetových služeb nebo rušení fungování mobilních sítích z Ruska obvykle přicházejí v souvislosti s potlačováním protestů.

21:10

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson po setkání vyjádřil přesvědčení, že financování vlády se podaří dohodnout včas, o pomoci pro Ukrajinu se ovšem podle agentury AP nezmínil.

19:52

Americký prezident Joe Biden dnes apeloval na kongresové lídry, aby dokončili schválení nové krizové podpory pro Ukrajinu či Izrael a aby odvrátili kolaps vládních financí, který hrozí ze začátku příštího měsíce. Se čtyřmi nejvýše postavenými demokraty a republikány v Kongresu se dnes sešel v Bílém domě.

17:52

Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce prošetří informace některých médií o pochybných aktivitách ruské organizace. Dnes o tom informovala agentura DPA. Rakouský list Der Standard nebo německý magazín Der Spiegel v pondělí informovaly o tom, že šéf Ruského Červeného kříže Pavel Savčuk je aktivní v organizacích podporujících válku na Ukrajině nebo označujících Ukrajince za neonacisty.

17:25

Francie by podle ministra zahraničí Stéphana Séjourného své vojáky na Ukrajinu neposlala bojovat s ruskými invazními silami. Francouzské jednotky by podle něj v takovém případě plnily specifické úkoly jako odminování, zajištění ukrajinské kyberbezpečnosti nebo výpomoc s výrobou zbraní na místě, píše agentura Reuters.

Séjourné dnes v projevu k zákonodárcům v Paříži upřesňoval výrok prezidenta Emmanuela Macrona, který v pondělí v odpovědi na dotaz ohledně případného vyslání francouzských vojáků na Ukrajinu řekl, že nic nelze vyloučit.

17:05

Ukrajinské ozbrojené síly dnes zničily další dva ruské stíhací bombardéry Su-34, uvedl na platformě Telegram velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk. Ruským silám se zase podařilo zničit první z tanků Abrams, které Ukrajině dodaly Spojené státy, sdělilo dnes podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. Zprávy válčících stran o vzájemně způsobených ztrátách nelze bezprostředně ověřit.

17:05 Vlajka Ruské federace.

Spolupracovníkům Alexeje Navalného se nedaří najít místo pro veřejné rozloučení s tímto nedávno zesnulým ruským opozičním předákem a kritikem Kremlu. Informuje o tom Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda a server Meduza s odvoláním na Navalného mluvčí Kiru Jarmyšovou. Někde říkají, že prostory jsou obsazené, jinde odmítají při zmínce jména Navalnyj, napsala Jarmyšová na platformě X.

16:35

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Premiéři všech zemí Visegrádské skupiny se shodují v tom, že ruská agrese proti Ukrajině je hrubým porušením mezinárodního práva a že Ukrajina potřebuje pomoc. Liší se ale v názorech na příčiny ruské agrese i na formy pomoci napadené zemi. Po jednání lídrů zemí V4 v Praze to řekl premiér Petr Fiala (ODS).
 • Moskva uvedla, že její ozbrojené síly pokročily na frontě u Avdijivky a ovládly vesnici Severne.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiletěl do Saúdské Arábie. Na Telegramu uvedl, že tam bude jednat mimo jiné o návratu Ukrajinců zajatých Rusy.
16:28 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady začínají pronásledovat už i rodiny a příbuzné oponentů režimu, upozornil ruský spisovatel Boris Akunin poté, co úřady zablokovaly konto jeho manželky v ruské bance s odůvodněním, že se tak stalo kvůli "společné zločinné činnosti" manželů. Spisovatele, který emigroval z Ruska, ruské úřady stíhají za "šíření lží" o tažení ruské armády proti Ukrajině a za "veřejné schvalování terorismu", uvedl dnes zpravodajský server Meduza. Akunin je svými detektivkami znám i českým a slovenským čtenářům.

16:44

Francie by vojáky na Ukrajinu neposlala bojovat, ale například kvůli odstranění min nebo kyberobraně, upřesnil vyjádření prezidenta Emanuela Macrona ministr Stéphane Séjourné.

16:23

Tým zemřelého ruského opozičníka Alexeje Navalného vyzval Rusy při nadcházejících prezidentských volbách k nenápadnému protestu přímo ve volebních místnostech.

15:49 Vlajka Ruské federace.

Moskva uvedla, že její ozbrojené síly pokročily na frontě u nedávno dobytého ukrajinského města Avdijivka a ovládly vesnici Severne, píše agentura Reuters.

15:05

Estonsko poskytne v příštích čtyřech letech Ukrajině vojenskou podporu odpovídající čtvrtině procenta jeho hrubého domácího produktu (HDP). Uvedla to předsedkyně estonské vlády Kaja Kallasová, jejíž vyjádření dnes citovala ukrajinská média. Západ podle premiérky má dost prostředků, ekonomické síly a znalostí, aby při spojení sil pomohl Ukrajině vyhrát válku proti Rusku.

14:58 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiletěl do Saúdské Arábie. Na Telegramu uvedl, že tam bude jednat mimo jiné o návratu Ukrajinců zajatých Rusy.

14:40

Slovenský premiér Robert Fico řekl, že uznává a respektuje nezávislost Ukrajiny. Ukrajina i Rusko ale podle něj potřebují bezpečnostní záruky.

14:39 Vlajka Maďarska

V4 žije, řekl po jednání visegrádské čtyřky maďarský premiér Viktor Orbán. Maďarsko je připravené ve spolupráci pokračovat, skupina dokáže překonat některé rozdílné názory.

14:31

Slovenský premiér Robert Fico řekl, že nevěří ve vojenské řešení konfliktu na Ukrajině. Naopak věří v okamžité zastavení palby a v mírové jednání, uvedl.

14:31

Země V4 mohou alespoň částečně spolupracovat v pomoci Ukrajině, po dnešní diskusi by podpora pro napadenou zemi měla být jednoznačnější, míní polský premiér Donald Tusk.

14:30

Dnešní jednání V4 bylo podle slovenského premiéra Roberta Fica jedním z nejpodstatnějších. Formát V4 podle něj zůstává mimořádně důležitý z hlediska budoucích témat.

14:29 Vlajka Maďarska

Pro maďarskou bezpečnost je důležité, aby na východ od země byla entita, která bude mezi Maďarskem a Ruskem. I proto Ukrajině země pomáhá, řekl maďarský premiér Viktor Orbán.

14:16

Český premiér Petr Fiala (ODS) dále uvedl, že se čtveřice premiérů zemí Visegrádské skupiny shodují v tom, že ruská agrese proti Ukrajině je hrubým porušením mezinárodního práva a že napadený stát potřebuje pomoc.

Země visegrádské čtyřky se ale podle předsedy české vlády liší v názorech na příčiny ruské agrese na Ukrajině i na formy pomoci, které jsou ochotny Kyjevu poskytovat. Česko a Polsko poskytují Ukrajině i vojenskou pomoc. Maďarsko a Slovensko tento postoj nesdílejí, ale jsou připraveny se podílet jinak - humanitárně či finančně, poznamenal Fiala.

14:13

Jednání visegrádské čtyřky (V4) bylo upřímné, což je důležité, řekl po jednání čtveřice lídrů v Praze český premiér Petr Fiala (ODS). Dodal, že existují věci, na kterých se V4 shodne. Premiéři oproti plánům jednali celou dobu bez delegací.

13:28

Ruský prezident Vladimir Putin v mnohém dosahuje pravého opaku svých cílů, řekl v úterý předseda vlády Petr Fiala (ODS) k pondělnímu souhlasu Maďarska se vstupem Švédska do Severoatlantické aliance. 

13:26

Účastníci pondělní pařížské konference o další pomoci Ukrajině se shodli, že evropské státy a ani Severoatlantická aliance žádné vojáky do Ruskem napadené země nevyšlou. Dnes to během návštěvy Freiburgu podle deníku Die Welt prohlásil německý kancléř Olaf Scholz.

13:24

Poslanci Evropského parlamentu dnes výraznou většinou hlasů schválili navýšení víceletého rozpočtu EU do roku 2027, včetně poskytnutí 50 miliard eur (přes 1,2 bilionu korun) Ukrajině. Kyjev by měl po předchozí dohodě Evropského parlamentu se členskými státy dostat v příštích čtyřech letech 33 miliard ve formě půjček a 17 miliard dotací.

12:56

Pondělní summit v Paříži o pomoci Kyjevu se podle německého kancléře shodl, že do bojů na Ukrajinu nepošlou evropské státy a ani NATO žádné vojáky.

12:56

Poslanci Evropského parlamentu dnes výraznou většinou hlasů schválili navýšení víceletého rozpočtu EU do roku 2027, včetně poskytnutí 50 miliard eur (přes 1,2 bilionu korun) Ukrajině. Kyjev by měl po předchozí dohodě EP se členskými státy dostat v příštích čtyřech letech 33 miliard ve formě půjček a 17 miliard dotací. Europoslanci se v návazné rezoluci chystají vyzvat k tomu, aby EU Ukrajině poskytla i další peníze.

12:47

Český premiér Petr Fiala uvedl, že výroky slovenského premiéra Fica k Ukrajině se nepochybně projeví na úterním jednání předsedů vlád Visegrádské skupiny (V4) v Praze. 

12:46

Před Lichtenštejnským palácem na Malé Straně čekala na příjezd kolony slovenského a maďarského premiéra na summit visegrádské čtyřky skupina demonstrantů. Demonstrující oba premiéry vypískali. Skandovali také například "Fico jdi domů, do Ruska" nebo drželi plakáty s nápisy "Fico, čo robíte tam v tej Putinovej r***" nebo "Fico a Orbán = zbabělé putinovské podržtašky", informoval reportér Seznam Zpráv.

12:17

Pokud by evropské členské země NATO poslaly své vojáky bojovat na Ukrajinu, konflikt mezi Ruskem a aliancí by byl nevyhnutelný, uvedl dnes podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Reagoval tím na zprávy z posledních dnů, podle kterých některé západní země zvažují nasazení svých vojáků na Ukrajině, bránící se už přes dva roky ruské ozbrojené agresi. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes ale agentuře AP řekl, že Severoatlantická aliance bojové jednotky na Ukrajinu vyslat neplánuje.

11:26 Vlajka Ruské federace.

Severní Korea poslala od července do Ruska asi 6700 kontejnerů munice na podporu jeho války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila před dvěma roky nevyprovokovanou invazí. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na jihokorejského ministra obrany Sin Won-sika. Podle Reuters údaj ukazuje, že severokorejské zbrojní dodávky Moskvě pokračují.

11:08

Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski ostře zkritizoval v OSN ruského zástupce v Radě bezpečnosti Vasilije Něbenzju. Ten ve svém vystoupení tvrdil, že na Ukrajině jde pouze o zástupný konflikt, jehož cílem je poštvat Západ proti Moskvě. "Taková demagogie není hodna stálého člena Rady bezpečnosti," oponoval mu Sikorski.

11:07

Nejbouřlivější diskuse se na pondělním pařížském summitu o pomoci Ukrajině vedla ohledně vyslání vojáků západních armád na Ukrajinu, řekl polský prezident Andrzej Duda novinářům. K žádnému rozhodnutí tato debata podle něj nevedla a sama otázka nevyvolala žádné nadšení.

11:06 Vlajka Ruské federace.

Moskevský soud dnes odsoudil ke 2,5 roku vězení ochránce lidských práv Olega Orlova, který kritizoval ruské vedení za válku proti Ukrajině. Ze soudní síně byl odveden přímo do vězení. Sedmdesátiletý Orlov je spjat s nevládní organizací Memorial, která dostala Nobelovu cenu míru za rok 2022 a kterou o rok dříve ruské úřady zakázaly.

11:05

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme Vás u nového online přenosu k dění okolo ruské invaze na Ukrajinu. Všechny starší informace najdete zde.