Rusové "prozradili", že jim teče do bot. Ukrajinci stupňují údery proti děravé obraně

bb bb
3. 4. 2024 14:13
Dronové útoky, které úspěšně provádějí Ukrajinci hluboko na území západního Ruska, donutily Kreml k vytváření mobilních střeleckých jednotek. Podle serveru Newsweek tak Rusko v podstatě přiznalo, že čelí dříve nepředstavitelnému problému: po více než dvou letech trvající válce na Ukrajině má agresor zřejmý nedostatek konvenční protivzdušné obrany.
Ukrajinské drony zaútočily 1200 kilometrů od hranic na podniky v ruském Tatarstánu. Dělníci zde montují sebevražedné drony Šáhid pro ruskou armádu. | Video: Reuters

Jednotky mají mít na nákladních automobilech namontované protiletadlové zbraně, systémy elektronického boje a kouřomety, uvedl ruský státní deník Izvestija s odvoláním na vojenské zdroje. Rusko bude mít ale podle amerického think-tanku Institut pro studium války (ISW) pravděpodobně problém nasadit tyto skupiny v nejbližší době v potřebném rozsahu.

Kyjev často útočí na ruská zařízení v okupovaných částech východní Ukrajiny a na infrastrukturu v samotném Rusku, například na ropné rafinerie. Podle ISW jsou mobilní palebné skupiny pravděpodobně reakcí na to, že v posledních dvou měsících Ukrajina údery zintenzivnila.

V úterý se terčem dronového útoku stala ropná rafinerie v Nižněkamsku a průmyslový objekt v Jelabuze, což jsou města vzdálená asi 1300 kilometrů od ukrajinské hranice (video z útoku v Jelabuze je v úvodu článku). Podle neověřených zpráv byla zmíněným průmyslovým objektem továrna, v níž se montují íránské drony Šáhid.

Ruské mobilní skupiny, které mají takové útoky odrážet, se podobají ukrajinským formacím, které Kyjev v minulém roce použil k obraně proti zmíněným kamikadze úderům dronů Šáhid, tvrdí ISW. Ukrajinská armáda již dříve uvedla, že se spoléhá na tyto skupiny, aby nahradila nedostatek systémů protivzdušné obrany dodávaných Západem.

Obě strany disponují leteckými drony k různým účelům, včetně průzkumu nebo pro přímé údery s výbušninami. "Vytvoření mobilních palebných skupin naznačuje, že Rusko možná nebude schopné rozmístit konvenční systémy protivzdušné obrany, jako jsou systémy Pancir-S1 nebo S-300/400, u všech kritických objektů na území západního Ruska," dodal Institut pro studium války.

Podle ISW navíc není jasné, zda tyto ruské mobilní skupiny budou schopné bránit území, na které se zaměřují ukrajinské drony. Podle think-tanku budou úspěšnější nad Ruskem okupovaným ukrajinským územím než na západě samotného Ruska, "kde se Moskvě zřejmě nepodařilo pokrýt ani důležité potenciální cíle v údajně dobře chráněných oblastech".

Ukrajinská pomsta. Přijdou útoky, které Rusy už budou opravdu bolet, míní analytik. (Celý článek v videem zde)

Spotlight News - Lukáš Visingr | Video: Martin Krepindl
 

Právě se děje

Další zprávy