Bystroň právně napadne, že by dostal peníze od Rusů, prý je to pomsta české vlády

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 3. 2024 16:12
Spolkový poslanec za německou politickou stranu Alternativa pro Německo (AfD) Petr Bystroň právně napadne tvrzení českého Deníku N, že přijímal výhody od ruské vlivové organizace. Šéfredaktor deníku Pavel Tomášek sdělil, že server své zjištění považuje za dostatečně ověřené a nemá důvod na něm cokoliv měnit.
Německý poslanec Petr Bystroň z AfD.
Německý poslanec Petr Bystroň z AfD. | Foto: Radek Vebr / MFDNES + LN / Profimedia

Bystroň, který je českého původu, v pátek řekl, že nynější kauza je pomstou vlády premiéra Petra Fialy za jeho projev na předloňské protivládní demonstraci v Praze. Deník N společně s německým týdeníkem Der Spiegel ve čtvrtek napsaly, že Bystroň byl jedním z politiků, které Bezpečnostní informační služba (BIS) podezírá, že od proruské organizace dostávali peníze.

"Fialova vláda je mezi lidmi nejnenáviděnější vládou od dob Klementa Gottwalda," dodal Bystroň.

Bystroň odkázal na projev z protivládní demonstrace 28. září 2022 na Václavském náměstí v Praze, který organizovali Jiří Havel a Ladislav Vrábel. V proslovu k účastníkům Bystroň kritizoval Fialu za to, že podle něj označil demonstranty za ruské šváby. Bystroň protestující naopak nazval hrdými Čechy.

Bystroň v prohlášení označil uzavření proruského zpravodajského webu Voice of Europe za nehorázný útok na svobodu tisku. "Pomlouvačná kampaň má poškodit opoziční politiky z vícero evropských zemí a umlčet kritické novináře," uvedl spolkový poslanec.

Vládnoucí politici se podle Bystroně snaží s pomocí tajných služeb potlačit silné preference opozičních stran. "Ve spolkových volbách to byl Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV) a v současné kampani před unijními volbami jsou to české tajné služby," uvedl. BfV v Německu zastává funkci civilní kontrarozvědky.

"To, že tato globalistická kampaň odstartovala v Česku, není náhoda. Vláda českého premiéra Petra Fialy patří k největším zastáncům pokračování války na Ukrajině, český zbrojní průmysl patří k těm, kdo z konfliktu těží celosvětově nejvíce," poznamenal Bystroň.

Tvrzení, se kterými Deník N a Der Spiegel přišly, Bystroň odmítl. "Podniknu v České republice právní kroky jak proti odpovědnému autorovi, tak proti samotné platformě," dodal k materiálu Deníku N.

Bystroň mimo jiné poskytoval rozhovory zmíněnému serveru Voice of Europe, který je od středy na českém sankčním seznamu. Na seznamu jsou nově i politik a podnikatel Viktor Medvedčuk a politik Arťom Marčevskij. Medvedčuk podle zdůvodnění na dálku skrytě financuje Voice of Europe a instruuje Marčevského, který společnost fakticky řídí. Marčevského podle dokumentu využívá k financování spolupráce s novináři a ke skryté finanční podpoře vybraných jednotlivců z řad kandidátů ve volbách do Evropského parlamentu.

Bystroň, který kandiduje do Evropského parlamentu, pochází z Moravy, do Německa emigroval s rodiči v roce 1988. Podle Deníku N je známý svými proruskými postoji a také vazbami na podobně smýšlející české politiky. V roce 2021 navštívil Medvedčuka v Kyjevě v době, kdy ho ukrajinské orgány kvůli obvinění z vlastizrady držely v domácím vězení. Podle serveru Hlídací pes také interpeloval německou vládu, zda se zasadila o Medvedčukovo propuštění.

Deník N upozornil, že se Bystroň zúčastnil také pražské konference Budoucnost Evropy, kde byl i poslanec SPD Jaroslav Foldyna či předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová. Právě sjezdu Trikolory se Bystroň také účastnil.

 

Právě se děje

Další zprávy