Babiš používá marketing strachu, zní z koalice. Předseda ANO kritiku odmítá

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 19. 3. 2024 21:51
Sněmovna po šesti hodinách jednání přerušila v úterý večer schůzi o bezpečnostních hrozbách a výrocích předsedy ANO Andreje Babiše, přestože mohla jednat i přes noc. Schůze bude pokračovat ve středu ráno.
Poslanecký klub ANO.
Poslanecký klub ANO. | Foto: Jakub Plíhal

K přerušení dolní parlamentní komora dospěla na základě domluvy šéfů všech frakcí po téměř dvouhodinové sérii dvouminutových vystoupení, v nichž zejména poslanci ANO hájili nepřítomného předsedu hnutí, vyčítali koalici, že neřeší skutečné problémy, doporučovali jí měřit všem stejně a poukazovali na předlistopadovou minulost prezidenta Petra Pavla.

Schůzi si vyžádaly koaliční strany po tom, co vyšlo najevo, že Babiš žádal v e-mailu od svých spolupracovníků informace o ministru zahraničí Janu Lipavském (Piráti), včetně toho, zda má děti.

Lipavský před poslanci zdůraznil, že "Ukrajina bojuje za bezpečnost v celé Evropě". Babišův oportunismus podle něho představuje bezpečnostní riziko. "Mír na Ukrajině je cílem nás všech, ale musí to být mír udržitelný a férový," řekl ministr. Rusko podle něho jednat o míru nechce. A pokud Babiš mluví o mírových konferencích, pouze klame občany, dodal.

Za koalici vystupovali v prvních čtyřech hodinách sněmovního jednání zejména členové vlády. Kritizovali Babiše a činnost jeho bývalé vlády a zdůrazňovali potřebu další pomoci Ukrajině, která čelí třetím rokem ruské vojenské invazi.

Například předseda ODS Petr Fiala míní, že osud Česka je Babišovi lhostejný, jeho osobní útoky a "extremistická rétorika" podle ministerského předsedy reálně ohrožují postavení a důvěryhodnost země. Předseda STAN Vít Rakušan vinil Babiše z toho, že využívá marketing strachu k manipulaci s lidmi. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky ukázal Babiš svým chováním, že nemá páteř, podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše pak nemá žádné hodnotové ukotvení vyjma peněz a moci.

Babiš uspořádal tiskovou konferenci

Babiš si pro obhajobu své pozice vybral tiskovou konferenci ve sněmovním atriu. Odmítl, že nepodporoval v minulosti Ukrajinu či zpochybňoval prozápadní směřování Česka. ANO podle něj dělá transparentní politiku a on žádné složky na konkurenty nevede.

Předseda ANO zopakoval, k čemu chtěl informaci použít a koaliční politiky obvinil z opakovaného napadání jeho rodiny. "Mluvím o dětech v kontextu války, o míru, že válka musí skončit," řekl Babiš.

Lipavský podle něj "brutálně lhal", když ho označil za bezpečnostní riziko. Připomenul, že podporoval Ukrajinu, když v roce 2019 navštívil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, a nikdy nezpochybňoval pozici Česka v Severoatlantické alianci.

Na své tiskové konferenci se Babiš se opřel také do premiéra Petra Fialy (ODS), který podle něj trpí "antibabišismem" a vláda by mu měla doporučit psychiatrickou léčbu.

Sněmovna schválila program schůze teprve po čtyřech hodinách od zahájení jednání. Poslanci ANO na protest proti sérii přednostních vystoupení zástupců vládních stran opustili jednací sál. Na svých místech nechali cedule s nápisy kritickými vůči kabinetu a do sálu se vrátili až na schválení programu. Prořídlé ale byly i v úvodu jednání také koaliční poslanecké lavice.

Marketing strachu

Předseda STAN Vít Rakušan v úvodu schůze prohlásil, že Babiš používá marketing strachu k manipulaci s lidmi. Lídr opozičního hnutí ANO podle předsedy lidovců Mariana Jurečky ukázal svým chováním, že nemá páteř.

Místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek přirovnal Babiše kvůli jeho přístupu k hyenám a k praktikám někdejšího komunistického vůdce Klementa Gottwalda. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše nemá Babiš žádné hodnotové ukotvení vyjma peněz a moci. Uvedli to dnes v úvodu schůze Sněmovny k bezpečnostním hrozbám pro Českou republiku, za které koalice považuje Babišovy výroky.

Rakušan uvedl, že marketing strachu, který Babiš používá, je účinným nástrojem k manipulování s lidmi. "Marketing strachu krátkodobě může přinést zisky, dlouhodobě páchá nevratné škody," poznamenal. Předseda STAN také prohlásil, že Babiš hraje, byť nevědomě, roli trojského koně v hybridní válce, a že pro dosažení vlastního cíle je schopen použít každého nástroje včetně těch nejničivějších a pro společnost těch nejzhoubnějších.

Obchodník se strachem

Za obchodníka se strachem označil Babiše také Bartoš, který si přinesl ke svému projevu větrnou korouhvičku s kohoutem, aby tak demonstroval, za koho Babiše považuje. Zároveň tím parodoval Babišovo video s živým kohoutem, kterému podle bývalého premiéra nechutná ukrajinské obilí. Babiše označil předseda Pirátů za bezpečnostní riziko, protože podle něj přebírá tvrzení ruského vůdce Vladimira Putina a rozeštvává společnost.

"Pokud někdo surfuje na nenávisti vůči uprchlíkům a šíření strachu, tak se sám vylučuje ze slušné společnosti. Takto to dělal Klement Gottwald, takto to dělali jiné hyeny," uvedl mimo jiné Válek. "Nepodléhejme svodům složek," vyzval opoziční poslance. Babišova sněmovní vystoupení označil Válek za blekotavé projevy plné novotvarů a husákovské českoslovenštiny. "Tam, kde chybí inteligence, slušnost a argumenty, nastupuje zbabělost a složky," řekl.

Jurečka mimo jiné poukázal na Babišovu schopnost sehnat si na někoho informace jakýmkoli způsobem a zveřejňovat je, pokud se to hodí jeho osobním zájmům. "Nemá žádnou páteř," prohlásil Jurečka na Babišovu adresu. K nepřítomnosti zástupců ANO uvedl také, že členové tohoto hnutí, kteří si dovolili vystoupit proti svému předsedovi, v hnutí ANO skončili.

Poslanec ANO Hubert Lang mimo jiné prohlásil, že podle vyjádření šéfů tajných služeb na jednání výboru pro bezpečnost Babiš nepředstavuje bezpečnostní riziko pro Českou republiku. Poslanec ODS Martin Major tento výklad odmítl. Ředitel BIS Michal Koudelka podle Majora nechtěl při jednání výboru pro bezpečnost Langův dotaz ohledně Babiše komentovat a šéfové dalších dvou služeb uvedli, že to nepatří do jejich působnosti

 

Právě se děje

Další zprávy