Že by Rusko mohlo napadnout Polsko, Česko či Pobaltí? Naprostý nesmysl, řekl Putin

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 28. 3. 2024 8:39
Za "naprostý nesmysl" prezident Vladimir Putin označil tvrzení, že by Rusko mohlo zaútočit na Polsko, pobaltské státy nebo Česko. Prohlásil to ve středu při setkání s ruskými vojenskými piloty, o kterém v noci na pátek informoval Kreml.
Vladimir Putin
Vladimir Putin | Foto: Reuters

Putin prohlásil, že NATO se snaží zastrašovat obyvatele s cílem udržet jejich podporu pro další pomoc Ukrajině, proti které Rusko už více než dva roky vede válku. Šéf Kremlu zároveň upozornil, že pokud Západ dodá Ukrajincům bojové letouny F-16, ruská armáda je sestřelí.

Putin kritizoval rozšiřování NATO a o zemích na východním křídle aliance řekl, že "se zřejmě domnívají, že to všechno nějak odpovídá jejich národním zájmům, bojí se velkého Ruska".

"Vůči těmto státům nemáme agresivní úmysly," uvedl Putin. "Takže to je naprostý nesmysl, možnost útoku na nějaké další země, na Polsko, Pobaltí, straší i Čechy. Prostě nesmysl, další způsob, jak oklamat své obyvatele a jak dostat z lidí další peníze, aby nesli břemeno na svých bedrech," řekl také v souvislosti s náklady na pomoc Ukrajině ze strany Západu.

O válce na Ukrajině Putin prohlásil, že Rusko "jen chrání lidi na svých historických územích".

Stíhačky F-16 zničíme

Zemím, které Ukrajině plánují dodat vojenské letouny F-16, prezident vzkázal, že Rusko tato letadla zničí, "stejně jako dnes ničíme tanky, obrněná vozidla a další vybavení včetně salvových raketometů". Letouny budou pro ruskou armádu legitimním cílem, ať budou startovat z Ukrajiny či z jiných zemí, řekl ruský vůdce.

Dánsko, Nizozemsko, Belgie či Norsko slíbily letos dodat Ukrajině přes čtyři desítky letounů F-16, od nichž si Kyjev slibuje zajištění kontroly ukrajinského vzdušného prostoru. Prvních šest strojů má dorazit na jaře z Dánska, Nizozemsko hovoří o dodávkách během léta.

Ukrajina dlouhodobě žádá Západ o poskytnutí letadel. Ministr zahraničí Dmytro Kuleba podle Reuters ve středu řekl, že první stroje očekává Kyjev v příštích měsících. Podle některých médií však zatím například kvůli špatné znalosti angličtiny zaostává za plánem potřebný výcvik ukrajinských pilotů.

Spotlight: "Budí to strach." Putin udělal nelogickou věc a teď si nemůže pomoct, říká Pazderka (více ZDE)

Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy