Ukrajina od začátku protiofenzivy osvobodila 130 čtverečních kilometrů u jižní fronty

Přenos skončil
Z východní části fronty, která zahrnuje směry na Lyman, Bachmut, Avdijivku a Marjinku, bylo podle jejích informací během uplynulého týdne hlášeno asi 250 bojových střetů. Dění v Rusku i invazi na Ukrajinu a s ní spojené události nadále sledujeme on-line.
Ukrajinští vojáci.
Ukrajinští vojáci. | Foto: Reuters
Přenos skončil

Souhrn nejdůležitějších událostí

Víkendová vzpoura Prigožina a jeho žoldnéřů byla přímým zpochybněním autority ruského prezidenta Vladimira Putina a odhaluje trhliny ve vedení Ruska, řekl ve vysílání televize CBS americký ministr zahraničí Antony Blinken. Podle francouzského prezidenta Macrona šlo o ukázku, jak je ruský tábor rozdělený.

Moskva mezitím v neděli zrušila všechna bezpečnostní a dopravní omezení, spojená s očekávaným vpádem Prigožinových mužů do města.

Zelenskyj po telefonátu s Bidenem vyzval ke globálnímu tlaku na Moskvu a v prohlášení dodal, že události odhalily slabost režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Česko nebude nijak omezovat personál svého zastupitelského úřadu v Moskvě.

11:05

Vážení čtenáři a čtenářky, z technických důvodů uzavíráme tento online přenos. Nové informace naleznete zde.

09:45

Vzpoura žoldnéřů z Wagnerovy skupiny odhalila problémy vojenské moci Ruska, jehož politický systém ukázal svá křehká místa. Před dnešním jednáním ministrů zahraničí zemí Evropské unie to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. EU musí podle něj za současné situace podporovat Ukrajinu více než kdy dříve.

08:39 Vlajka Ruské federace.

Starosta Moskvy Sergej Sobjanin dnes na Telegramu oznámil, že ve městě zrušil protiteroristický režim. Vyhlásil ho v sobotu v souvislosti s ozbrojenou vzpourou Wagnerovy žoldnéřské skupiny. Podle agentury Reuters zároveň ruský Národní protiteroristický výbor uvedl, že situace v zemi je "stabilní".

07:49

Ukrajinské síly od začátku protiofenzivy osvobodily zhruba 130 čtverečních kilometrů území podél linie jižní fronty. Informovala o tom dnes náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová, kterou citovala agentura Reuters.

"Situace na jihu se během posledního týdne podstatně nezměnila," dodala Maljarová. Z východní části fronty, která zahrnuje směry na Lyman, Bachmut, Avdijivku a Marjinku, bylo podle jejích informací během uplynulého týdne hlášeno asi 250 bojových střetů.

07:34 Vlajka Ruské federace.

Šojgu při návštěvě oblasti konfliktu podle agentury RIA Novosti navštívil předsunuté kontrolní stanoviště a dal velitelům Západního vojenského okruhu rozkaz, aby "prováděli aktivní průzkum s cílem předem odhalit plány nepřítele".

Z prohlášení ministerstva obrany není jasné, kdy Šojgu tuto cestu podnikl ani kde přesně byl.

07:14 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu navštívil ruské vojáky bojující na Ukrajině, uvedla dnes agentura TASS. Na místě podle ní uskutečnil inspekci.

07:14 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady podle ruského exilového serveru Meduza s Prigožinem začaly vyjednávat už v pátek večer, kdy oznámil, že kvůli útoku ruské armády na jeho muže zahajuje "pochod za spravedlnost". Kreml původně doufal v "relativně mírové" řešení situace, ale s Prigožinem se nedokázal dohodnout, a nařídil proto ruským politikům, aby šéfa wagnerovců veřejně odsoudili. V sobotu dopoledne to pak v televizním projevu učinil i Putin, který Prigožina označil za zrádce.

06:44 Vlajka Ruské federace.

Ozbrojená vzpoura wagnerovců si vyžádala životy 13 ruských pilotů, napsal server Meduza. Prigožin podle něj chtěl mluvit s Putinem, ten to odmítl.

06:14 Vlajka Ruské federace.

Škody na silnicích během bleskové vzpoury nezpůsobili jen wagnerovci. Z míst podél trasy mezi Rostovem na Donu a Moskvou v sobotu přicházely záběry bagrů rozkopávajících vozovky zřejmě ve snaze vytvořit překážky pro konvoj žoldnéřů.

06:12 Vlajka Ruské federace.

Rostovský starosta Alexej Logviněnko zase hlásil poničení vozovek těžkou vojenskou technikou. Z fotografií, které starosta publikoval, bylo patrné, že ulice poškodily tankové pásy. "Týmy začnou škody opravovat dnes," uvedl Logviněnko.

06:05 Vlajka Ruské federace.

Vedení jednoho z okresů ve Voroněžské oblasti, kterým vede dálnice spojující Rostov na Donu s Moskvou, uvedlo, že při přesunu wagnerovců bylo poškozeno 19 domů.

Škody podle prohlášení na sociální síti Telegram vznikly v sobotu po "střetu, který se odehrál poblíž (vesnice) Jelizavetovky". Zdejší činitel specifikoval, že na místě se střetli wagnerovci s pravidelnou ruskou armádou.

06:00 Vlajka Ruské federace.

Skoro dvacet poškozených domů a více než 10 000 metrů čtverečných poničených vozovek. Takové jsou podle agentury AFP první informace lokálních ruských úřadů o škodách vzniklých při víkendové vzpouře oligarchy Jevgenije Prigožina a jeho žoldnéřů proti ruské armádě.

Hlášení o škodách přišla v neděli z Voroněžské a Rostovské oblasti, kde v sobotu jednotky Wagnerovy soukromé vojenské společnosti operovaly.

22:44 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Zelenskyj se před Bidenem spojil s kanadským premiérem Trudeauem, který na Twitteru slíbil Ukrajincům pokračující podporu. Na závěr přišel hovor mezi ukrajinským prezidentem a jeho polským protějškem Dudou, oznámil Zelenskyj.

Ukrajinská hlava státu přitom ve všech prohlášeních o dnešních hovorech zmínila summit NATO, který se uskuteční 11. a 12. července ve Vilniusu a bude věnován i další podpoře Ukrajiny v obraně proti ruské agresi vstupující do 17. měsíce. Kyjev na spojence tlačí, aby vytyčili "cestu" pro Ukrajinu do aliance, některé země včetně Spojených států ovšem takovýmto úvahám nejsou příliš otevřené. Bílý dům v komuniké o hovoru Bidena se Zelenským NATO nezmiňuje.

21:45 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Americký prezident Joe Biden a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu dnes po telefonu hovořili o vývoji situace v Rusku, kde v sobotu postupovaly na Moskvu jednotky soukromé žoldnéřské Wagnerovy skupiny, nakonec ale své tažení zastavily. Zelenskyj po telefonátu v příspěvku na Twitteru vyzval ke globálnímu tlaku na Moskvu a v prohlášení dodal, že události odhalily slabost režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Telefonní konverzaci Bidena se Zelenským pak potvrdil i Bílý dům.

"Diskutovali jsme o průběhu ozbrojených střetů a procesech odehrávajících se v Rusku. Svět musí vyvíjet tlak na Rusko, dokud nebude obnoven mezinárodní pořádek," uvedl ukrajinský prezident na Twitteru. Hovor s Bidenem označil za "pozitivní a inspirativní".

Podle Bílého domu lídři obou zemí kromě situace v Rusku mluvili také o ukrajinské protiofenzivě. Americký prezident znovu potvrdil neochvějnou podporu Spojených států Ukrajině.

21:30

Vzpoura šéfa ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina ukazuje, jak je ruský tábor uvnitř rozdělený. V rozhovoru s deníkem La Provence to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Dodal, že sobotní události v Rusku pečlivě sledoval a byl kvůli nim v kontaktu s francouzskými spojenci. Situace se podle něj bude dál vyvíjet.

"To vše nás nutí k velké ostražitosti a plně ospravedlňuje podporu, kterou poskytujeme Ukrajincům v jejich odporu," uvedl Macron s odkazem na francouzskou pomoc Kyjevu v boji proti ruské agresi.

19:23

Česko nebude nijak omezovat personál svého zastupitelského úřadu v Moskvě. Po nedělním mimořádném jednání krizového štábu ministerstva zahraničních věcí to novinářům řekl šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti). Schůzku svolal kvůli víkendové vzpouře Wagnerovy vojenské společnosti pod vedením Jevgenije Prigožina. Ministr v té souvislosti uvedl, že v Rusku začal boj o nástupnictví po prezidentovi Vladimiru Putinovi. Protože nejde o demokracii, vedení se pravděpodobně změní silou, míní.

Lipavský svolal v sobotu na dnešních 18:00 krizový štáb vzhledem k tažení wagnerovců na Moskvu. Skupina ho však v sobotu večer ukončila po intervenci běloruského vůdce Alexandra Lukašenka. "V sobotu večer události vypadaly daleko dramatičtěji než dnes, na druhou stranu se všichni shodují, že situace je extrémně volatilní, bezpečnostní prostředí se může kdykoliv zhoršit," řekl Lipavský.

Hlavním závěrem štábu, na jehož jednání přizval i zástupce prezidentské kanceláře a ministerstev obrany a vnitra, je to, že se nebude nijak omezovat nynější personál ambasády. "Platí, že všichni diplomaté a zaměstnanci jsou v pořádku a plní své úkoly," uvedl. Dodatečná bezpečnostní opatření Česko přijímat nebude.

Celkově ví ministerstvo asi o 60 českých občanech v Rusku. Poté, co v sobotu opakovaně Černínský palác důrazně varoval před cestami do Ruska, počet zaregistrovaných lidí v Rusku se snížil. Podle Lipavského zřejmě zemi opustili už dříve. "Zůstávají tam lidé, kteří se tak dobrovolně rozhodli a vědí, do čeho jdou," míní.

19:04

Řeka Dněpr se po záplavách způsobených protržením hráze Kachovské přehrady vrátila v Chersonu do svého koryta. Podle agentury Unian o tom dnes informovalo ukrajinské ministerstvo životního prostředí. Celkem hladina od zničení přehrady klesla o 5,35 metru.

Ze zničení přehrady, jejíž hráz se protrhla v noci na 6. června, se vzájemně obvinily Ukrajina i Rusko, přehrada ale byla po měsíce okupována ruskými silami a například podle listu The New York Times důkazy naznačují, že stavba byla zničena zevnitř.

Záplavy způsobené zničením přehrady si na obou březích řeky Dněpr vyžádaly přes 50 obětí na životech, další lidi připravily o domovy a zničily zemědělskou půdu. Ukrajinský ministr životního prostředí Ruslan Strilec rovněž na počátku tohoto týdne uvedl, že povodně připravily milion lidí o pitnou vodu.

Podle dnešního vyjádření ukrajinského úřadu pro mimořádné situace zůstává v Chersonské oblasti pod vodou 19 sídel, z toho dvě na pravém břehu Dněpru, který má pod kontrolou Ukrajina, a 17 na levém břehu řeky, který okupuje Rusko.

16:29

Čína vyjádřila ruskému vedení podporu v jeho snaze "chránit stabilitu země" po povstání vedeném šéfem žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenijem Prigožinem. Dnes to podle agentury Reuters uvedlo čínské ministerstvo zahraničí, které dodalo, že jde o ruské vnitřní záležitosti. Náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Ruděnko je dnes v Pekingu na jednáních o "mezinárodních záležitostech". Podporu ruskému vedení v postupu vůči povstalcům vyjádřila i Severní Korea.

"Čínská strana vyjádřila podporu úsilí vedení Ruské federace o stabilizaci situace v zemi v souvislosti s událostmi z 24. června a potvrdila svůj zájem na posílení soudržnosti a další prosperity Ruska," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

16:09 Vlajka Ruské federace.

Rusko se dnes vzpamatovává po dramatickém dni, kdy v sobotu vzbouřené oddíly žoldnéřské Wagnerovy skupiny obsadily Rostov na Donu a vydaly se na tažení k Moskvě. Bojovníci z jednotek Jevgenije Prigožina dnes opustili kromě Rostova také Lipeckou oblast a stahovali se z Voroněžské. Sám jejich velitel, který se podle dohody zprostředkované běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem má přesunout do Běloruska, je neznámo kde. Analytici a komentátoři tvrdí, že vzpoura odhalila slabiny ruského vedení, podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena ještě konečné rozuzlení střetu nepřišlo.

Z Ruska dnes přicházejí pouze zprávy, které mají doložit, že situace je zcela pod kontrolou a všude panuje klid. Dálnice M4 vedoucí z Rostova na Donu do Moskvy je opět plně průjezdná, v Rostově podle ruských médií po odchodu wagnerovců panuje běžný provoz a opustili jej i bojovníci čečenské speciální jednotky rychlého nasazení Achmat, kteří měli ozbrojené povstání žoldnéřů potlačit. V Moskvě jsou stále vidět posílené policejní hlídky a v platnosti je tam dál režim protiteroristické operace, nic se nemění ani na nařízení, že pondělí bude mimořádně nepracovním dnem.

Ruské vedení se dnes k překotnému vývoji událostí nevyjádřilo, prezident Vladimir Putin mluvil pouze v rozhovoru poskytnutém ruské státní televizi Rossija 1, který byl ale natočen už ve středu. Řekl v něm, že speciální vojenská operace, jak Moskva nazývá svou invazi na Ukrajinu, je pro něj nejvyšší prioritou.

Mlčí i šéf wagnerovců Prigožin, který byl naposledy viděn v sobotu večer, kdy autem opouštěl Rostov na Donu.

15:26

Víkendová vzpoura ruského oligarchy Jevgenije Prigožina a jeho žoldnéřů byla přímým zpochybněním autority ruského prezidenta Vladimira Putina a odhaluje trhliny ve vedení Ruska, řekl podle agentury AFP ve vysílání televize CBS americký ministr zahraničí Antony Blinken. Ve vystoupeních na dalších stanicích pak vyjádřil názor, že konečné rozuzlení kauzy ještě nepřišlo.

"Přímo to napadlo Putinovu autoritu. Tudíž to nastoluje skutečné otázky a odhaluje skutečné trhliny," citovala Blinkena AFP. V rozhovoru s televizí CNN následně dodal, že "je příliš brzy na to říct, kam to povede".

Blinkenova série rozhovorů přinesla první podrobnější vyjádření Washingtonu k překotnému vývoji z uplynulých dvou dní, kdy Prigožin vystupňoval svou dlouhodobou kritiku ruského ministerstva obrany v ozbrojené povstání. Neznámý počet žoldnéřů z jeho Wagnerovy skupiny po obsazení vojenského velitelství v Rostově na Donu mířil k Moskvě, ještě tentýž den ale Prigožin vzpouru odvolal po dohodě s Kremlem, kterou zprostředkoval běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Putin přitom předtím akci označil za zradu a slíbil tvrdé potrestání účastníků.

Americký prezident Joe Biden se v sobotu k vývoji nevyjádřil, zatímco Blinken pouze uvedl, že je v blízkém kontaktu se spojenci.

15:25

Šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin možná v rámci dohody, která v sobotu ukončila tažení jeho jednotek na Moskvu, dostal slíbeno, že se vymění armádní velení. S odkazem na informace ukrajinské rozvědky to dnes napsal server Ukrajinska pravda. Podle něj by součástí ujednání mohla být mimo jiné výměna na postu ministra obrany a náčelníka generálního štábu. Sám Prigožin se zatím k podrobnostem dohody nevyjádřil a není jasné, kde se momentálně nachází, uvedl server BBC.

14:43

Po změně podpory by od července mohlo zůstat bez bydlení zhruba 10 tisíc uprchlíků. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Podle něj se připravují scénáře pro řešení situace, zapojit se mají integrační centra v krajích i neziskové organizace. 

14:27

Podle odhadu analytiků z amerického Institutu pro studium války (ISW) se mohli wagnerovci při svém tažení dostat až na předměstí Moskvy, kdyby to jejich šéf Jevgenij Prigožin chtěl.

"Prigožinovo povstání názorně ukázalo, že ruským silám chybí rezervy v mnoha týlových oblastech, a téměř určitě oslabí morálku ruského vojska na Ukrajině, což je něco, čeho mohou ukrajinské síly využít, aby přizpůsobily své pokusy o prolomení ruské obrany," uvádí ve své zprávě ISW.

13:36

Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je ruský režim "medvěd na hliněných nohou" a kolem ruského prezidenta Vladimira Putina zápasí různé skupiny o moc, jeho pozice oslabuje.

Rakušan tak komentoval v pořadu České televize Otázky Václava Moravce tažení wagnerovců na Moskvu a jejich stažení.

"Okolo Putina se vytvářejí nejrůznější skupiny, které zápasí o moc. Je to klanová bitva. Ta bývá vždy o to urputnější, když jeden velký vůdce je slabší. Pozice je oslabující," uvedl Rakušan. 

13:35 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Speciální vojenská operace, jak Moskva nazývá svou invazi na Ukrajinu, je pro ruského prezidenta Vladimira Putina nejvyšší prioritou, Rusko podle něj nadále věří, že dokáže splnit své cíle.

Putin to řekl v rozhovoru poskytnutém ruské státní televizi Rossija 1 a natočeném 21. června, informovala agentura TASS. Celý rozhovor bude odvysílán dnes večer.

13:20

Americký deník The Washington Post napsal, že podle rozvědek o Prigožinově akci dopředu věděl také ruský prezident Vladimir Putin.

"Americké rozvědky jsou též přesvědčené, že o tom, že Prigožin cosi plánuje, byl informován i Putin. A ačkoliv není jasné, kdy přesně to bylo, 'určitě to bylo s předstihem více než 24 hodin'," cituje WP nejmenovaný americký zdroj.

Putinova nečinnost po začátku povstání podle zdrojů téhož listu ukazuje na špatnou koordinaci na nejvyšších místech ruského vedení a možná i na atmosféru rivality.

 

13:08

Americké rozvědky se o Prigožinových záměrech dozvěděly v polovině června a obratem informovaly Bílý dům a další vládní orgány, píše WP.

Podle NYT se o věci dozvěděla i úzká skupina lídrů Kongresu, a to ve čtvrtek, kdy tajné služby získaly další informaci potvrzující, že wagnerovci chystají ozbrojenou akci uvnitř Ruska.

12:56

Šéf Wagnerovy skupiny by se mohl pokusit napadnout Ukrajinu z Běloruska. V rozhovoru se stanicí Sky News před tím dnes varoval bývalý britský generál a bezpečnostní analytik Richard Dannatt.

Podmínkou podle něj je, že se za Jevgenijem Prigožinem do Běloruska přesune dostatečné množství členů jeho žoldnéřské společnosti.

12:28

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) svolal na dnešní večer krizový štáb ministerstva k poslednímu dění v Rusku.

Kromě analýzy událostí kolem vzpoury Wagnerovy vojenské společnosti pod vedením Jevgenije Prigožina se bude zabývat i koordinací postojů s členskými státy Evropské unie a Severoatlantické aliance, uvedl Černínský palác v tiskové zprávě.

12:13

Bojovníci čečenské speciální jednotky rychlého nasazení Achmat opouštějí ruské město Rostov na Donu, kde měly potlačit ozbrojené povstání žoldnéřů z Wagnerovy soukromé skupiny. Informovala o tom dnes s odvoláním na velitele Čečenců ruská státní agentura TASS.

Čečenský lídr Ramzan Kadyrov na svém telegramovém kanálu uvedl, že "k přímé konfrontaci" s wagnerovci nedošlo.

11:48

Německo dodá do konce roku Ukrajině dalších 45 samohybných protivzdušných systémů Gepard. V dnes zveřejněném rozhovoru s listem Welt am Sonntag to řekl zástupce ministerstva obrany Christian Freuding, který má na starosti koordinaci pomoci Ukrajině v její obraně proti ruské agresi.

11:32

Sobotní události v Rusku jsou symptomem neklidu v tamních bezpečnostních složkách, domnívá se odborník na mezinárodní vztahy a konflikty Zdeněk Kříž. "Neklid je způsobený tím, že jim válka na Ukrajině nejde tak, jak by si představovali, a že se mezi sebou začínají hádat - o co konkrétně, to nyní nevíme," řekl Kříž, jenž působí na Masarykově univerzitě v Brně.

Ruský prezident Vladimir Putin podle něj stále drží otěže v rukou - ale už ne tak pevně jako dřív. Vůdce wagnerovců Jevgenij Prigožin v politice skončil, míní Kříž.

11:15 Vlajka Ruské federace.

Téměř všechny jednotky žoldnéřské Wagnerovy skupiny opustily ruskou Voroněžskou oblast, přes kterou v sobotu postupovaly směrem k Moskvě. Úřady zruší platná omezení, jakmile bude jejich přesun u konce. Na sociální síti VKontaktě o tom dnes informoval gubernátor Voroněžské oblasti Alexandr Gusev.

V příspěvku Gusev poděkoval obyvatelům za "výdrž, odolnost a rozvahu". Ujistil také, že přijme opatření k odstranění a náhradě vzniklých škod.

10:50 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat sdělil, že ruské útoky ze vzduchu byly v sobotu méně početné, podle něj zasáhly Záporožskou oblast střely S-300.

Při útoku na Vuhledar zahynul jeden civilista, uvedl šéf oblastní správy Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko.

10:49

Ukrajinské síly pokračují v ofenzivě proti ruské armádě na východě země a daří se jim v důležitých oblastech postupovat vpřed. Ve své pravidelné zprávě to dnes uvedla britská vojenská rozvědka.

10:32

Víkendová vzpoura Wagnerovy vojenské společnosti pod vedením Jevgenije Prigožina podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky Pavla Havlíčka podkopala postavení ruského prezidenta Vladimira Putina.

Slabost režimu vnímají ruská elita, mezinárodní společenství, ale i Ukrajinci, kteří se podle toho budou chovat. Výhodné pro Putina není ani to, že dohodu mezi vzbouřenci a Kremlem zprostředkoval běloruský prezident Alexandr Lukašenko, řekl dnes Havlíček ČTK.

10:12 Vlajka Ruské federace.

Atmosféra v okolí velitelství Jižního vojenského okruhu v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska je po odchodu žoldnéřů z Wagnerovy skupiny klidná, píše dnes RIA Novosti.

Ruská státní agentura připojila video, na němž muž zametá ulici a doprava na silnici funguje normálně. Agentura Reuters upozornila, že informaci nemohla nezávisle ověřit.

09:40 Vlajka Ruské federace.

Pondělí bude v Moskvě volným dnem, i když se tažení soukromé žoldnéřské Wagnerovy skupiny na hlavní město podařilo zastavit. S odvoláním na mluvčí starosty Sergeje Sobjanina o tom dnes informovala agentura RIA Novosti.

Podle agentury AFP zůstává v hlavním městě a okolí nadále v platnosti režim protiteroristické operace.

09:20

Sobotní krátkodechý pokus o vzpouru proti ruskému vedení ze strany soukromé žoldnéřské Wagnerovy skupiny sice nakonec neuspěl a ozbrojenci se po jednodenním tažení na Moskvu stáhli, události ale ukázaly, jak chaotická situace v Rusku panuje, a naznačily, že pozice prezidenta Vladimira Putina je mnohem méně pevná, než se zdálo. Píší to dnes světová média ve svých komentářích.

9:03

Prigožinovou hlavní motivací pro ozbrojenou akci vůči ruskému armádnímu velení a ministerstvu obrany podle amerických tajných služeb nebyl údajný raketový útok pravidelné ruské armády na pozice jeho žoldnéřů, ale dlouhotrvající antipatie, kterou Prigožin vůči představitelům ruské armády chová. Tato nevraživost vyvrcholila 10. června po dobytí východoukrajinského města Bachmutu, když ruské ministerstvo obrany vydalo nařízení, že všichni dobrovolní bojovníci se musí podpisem smlouvy podřídit velení pravidelné ruské armády.

08:59

"Pro Prigožina bylo naprosto vyloučené, aby wagnerovce podřídil velení (ministra obrany Sergeje) Šojgua," řekla NYT Taťjana Stanová, politoložka z analytického centra Carnegie. Deník připomíná, že antipatie mezi Šojguem a Prigožinem je vzájemná.

08:55

Přesné načasování akce nebylo podle deníků The New York Times (NYT) a The Washington Post (WP) ale jasné až do posledních hodin před obsazením ruského vojenského velení v Rostově na Donu.

8:53

Americké tajné služby měly informace o Prigožinově plánu uspořádat ozbrojenou akci uvnitř Ruska už v minulých dnech či týdnech, napsal americký deník New York Times.

8:41

Rusové ostřelovali město Kupjansk na Ukrajině v Charkovské oblasti, uvedl zpravodajský web RBK Ukraine.

8:37 Vlajka Ruské federace.

Podle ruské tiskové agentury RIA Novosti je v neděli ráno v Rostově na Donu klid. Všichni wagnerovci odjeli.

8:35

Video: Takto se Moskva chystala na příjezd wagnerovců

Video: Jak se Moskva připravuje na vpád wagnerovců

1:14
Jak se Moskva připravuje na vpád wagnerovců | Video: Associated Press
6:44

Ukrajina v sobotu večer zaútočila na pozice ruských okupantů na několika místech, uvedla náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hana Maljarová. Ukrajinci zaútočili na Záporožské frontě pod městem Orichiv, kudy je nejkratší cesta k Azovskému moři a k přerušení pozemního spojení mezi Krymem a Ruskem.

6:27 Reportér Martin Novák.

Putina sobotní eskapáda velmi oslabila a ponížila. Nejprve tvrdil, že zrádci budou potrestáni, a pak přistoupil na dohodu, když se ukázalo, že před Prigožinem se otevírá volná cesta do Moskvy. Toto ponížení před Ruskem a celým světem nebude schopen Prigožinovi odpustit a je velmi pravděpodobné, že tento konflikt nějakým způsobem bude pokračovat.

6:18 Vlajka Ruské federace.

Na sociální síti Telegram jeden z účtů blízkých Wagnerově skupině tvrdí, že v rámci dohody, kterou vyjednal Lukašenko, Putin odvolá Sergeje Šojgua z funkce ministra obrany.

6:12

Souhrn nejdůležitějších událostí

Kreml oznámil, že na základě dohody, kterou vyjednal Lukašenko, se Prigožin přesune do Běloruska.

Moskva zrušila všechna bezpečnostní a dopravní omezení, spojená s očekávaným vpádem Prigožinových mužů do města.

USA odložily sankce proti Prigožinovi, aby to nevypadalo, že podporují Putina.

6:08 Zakladatel ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin.

Když jednotky Prigožina opouštěly v noci Rostov, mnoho lidí se s nimi loučilo a vyjadřovalo jim podporu.

6:00

Spojené státy odloží přijetí nových sankcí proti wagnerovcům. Nechtějí, aby to vypadalo, že jsou na straně Putina, napsal list Wall Street Journal.

5:58 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady zrušily všechna omezení na dálnicích, které byly po část soboty uzavřeny kvůli pochodu Wagnerovy vojenské společnosti na Moskvu. Ve městě se zase po ukončení vzpoury wagnerovců obrněná vozidla stahují z kontrolních stanovišť.

22:42 Vlajka Ruské federace.

"Nikdo nebude pronásledovat (bojovníky) vzhledem k jejich zásluhám na ukrajinské frontě," uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. "Jsme vděčni prezidentovi Běloruska za toto úsilí," řekl Peskov a uvítal, že díky dohodě, která je podle něj důležitější než potrestání lidí, nedošlo k prolévání krve. "Večerní rozhovor mezi oběma prezidenty byl velmi dlouhý, upřímně řečeno vřelý," dodal mluvčí Kremlu.

Ruská tajná služba FSB přitom v souvislosti s výroky šířenými Prigožinovým jménem a na základě podezření z vyzývání k ozbrojené vzpouře zahájila trestní stíhání a prezident Vladimir Putin dnes uvedl, že osnovatelé vzpoury budou tvrdě potrestáni.

Agentura RIA Novosti večer informovala, že Prigožin a všichni jeho bojovníci v sobotu opustili ruské vojenské velitelství ve městě Rostov na Donu na jihu země.

Konvoje Prigožinových žoldnéřů dnes odpoledne zamířily směrem na Moskvu. Prigožin se dožadoval výměny vojenského velení ruské armády. Ruský prezident Vladimir Putin hovořil o "dýce vražené do zad" a ozbrojené vzpouře.

Kreml večer také dodal, že bojovníci, kteří se pochodu na Moskvu nezúčastnili, podepíšou dohodu s ministerstvem obrany. Dnešní události označil za tragické.

21:55 Vlajka Ruské federace.

Kreml podle Reuters uvedl, že dohoda s wagnerovci umožnila vyhnout se ztrátám. Bojovníci, kteří se zúčastnili pochodu na Moskvu, nebudou stíháni. Stíhán nebude ani šéf skupiny Jevgenij Prigožin, který se má přesunout do Běloruska. Kreml uvedl, že neví, kde se teď nachází.

21:46 Vlajka Ruské federace.

Na sociálních sítích se objevují videa z Rostova, který v sobotu obsadili wagnerovci, kde lidé žoldnéřům skandují. Wagnerova skupina se po dohodě stahuje zpět na základny a v postupu směrem na Moskvu už nepokračuje. 

21:41

Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin podle bezpečnostního korespondenta stanice BBC Franka Gardnera očekával, že lidé "povstanou a přidají se k němu". To se ale nestalo. Stažení žoldnéřů by podle něj mohlo vést k politickému konci Prigožina. "Putin není někdo, kdo by něco takového zapomněl," míní Gardner.

Obsazení Rostova na Donu, kterému nikdo z místních nevzdoroval, Putina muselo "hluboce zahanbit," míní. 

Lidé v ruském městě Rostov se zdraví s bojovníky Wagnerovy skupiny, kteří město obsadili.
Lidé v ruském městě Rostov se zdraví s bojovníky Wagnerovy skupiny, kteří město obsadili. | Foto: Reuters
21:36

Analytik James Nixey z think-tanku Chatham House v rozhovoru pro BBC uvedl, že z dění v Rusku bude Ukrajina profitovat. Dnešní den označil za nejhorší za dobu Putinova prezidentství. "Tuto válku prohrává," dodal. "Neříkám, že Ukrajina snadno vyhraje… ale není to něco, co Vladimir Putin po tolika letech v úřadu očekával."

21:29

Někteří návštěvníci ukrajinského mykolajivského parku opatrně vyjadřovali mínění, že by žoldnéři Wagnerovy skupiny pod vedením jejich šéfa Jevgenije Prigožina teoreticky mohli ve svém tažení uspět. "Velká část ruské armády je tady. A vypadá to, že ruští vojáci proti němu (Prigožinovi) moc nechtějí bojovat. Jeho jednotky jsou taky silnější než běžná ruská armáda," přemítal například Oleksandr, jenž žije v Mykolajivské oblasti.

Jeden z kamarádů Nikity, který se představil úplně stejným jménem, byl nicméně s ohledem na další možný vývoj situace opatrnější. "Pokud by se k moci dostal člověk jako Prigožin, mohlo by to být pro Ukrajinu negativní, utratil by ještě více peněz na zbraně proti nám," řekl osmnáctiletý Ukrajinec na adresu šéfa Wagnerovy skupiny, která s ukrajinskými vojáky svedla mimo jiné dlouhou krvavou bitvu o východoukrajinské město Bachmut.

21:27

Mnozí Ukrajinci bedlivě sledovali poslední události v Rusku. "Začal jsem tančit," popsal v podvečer v jednom z parků jihoukrajinského města Mykolajiv osmnáctiletý Nikita původem ze sousední Chersonské oblasti okamžik, kdy se o dění v Rusku dozvěděl. "Může to být pozitivní, protože část ruských vojáků opustila své pozice na Ukrajině a stáhla se," přemýšlel na lavičce obklopen kamarády.

"Může to za den nebo dva utichnout. Ale vypadá to, že je to velké a mnoho lidí to tam sleduje. Možná je to něco, co pomůže změnit situaci na Ukrajině a povede to k našemu vítězství," přemýšlel o kus dál jednadvacetiletý Eduard, jenž první tři měsíce války podle svých slov přežil kvůli ruské invazi hlavně v krytu. "Strategicky to bude mít určitý dopad, pro Rusko bude například těžší převážet zbraně, protože množství jich vozili právě přes Rostov na Donu," podotkl.

Nedaleko na lavičce mezitím odpočívala osmadvacetiletá Anastasija a také ona poslední události v Rusku označovala jako pozitivní pro svou vlast. "Doufám, že to změní myšlení Rusů, kteří dlouhodobě věří ruské propagandě. Možná začnou přemýšlet. Protože člověk, který bojoval proti Ukrajině, se nyní postavil proti ruské vládě," přemýšlela. "Třeba zním moc optimisticky, ale po tom všem, co se stalo, chci věřit, že to přinese pozitivní změny," poznamenala těhotná Ukrajinka, která má v srpnu porodit chlapečka.

21:24

Ruský prezident Vladimir Putin poděkoval svému běloruskému protějšku, že se šéfem wagnerovců Jevgenijem Prigožinem vyjednal stažení žoldnéřů zpět na základny. S odvoláním na kancelář Alexandra Lukašenka o tom informoval britský deník The Guardian. "V devět večer spolu prezidenti opět telefonovali. Běloruský detailně informoval ruského o výsledcích vyjednávání s veliteli Wagnerovy skupiny. Ruský prezident vyjednávání podporoval a poděkoval běloruskému kolegovi za práci, kterou odvedl," stojí v prohlášení. 

Kreml zatím nevydal k vyjednávání žádné veřejné prohlášení. 

20:08

Šéf Wagnerovy žoldnéřské skupiny Jevgenij Prigožin souhlasil s návrhy běloruského lídra Alexandra Lukašenka na zastavení postupu skupiny na ruském území směrem na Moskvu a na následné uklidnění situace.

19:58 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Dnes svět vidí, že pánové Ruska nic neovládají," řekl podle agentury Reuters ve večerním videu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Je to naprostý chaos. Absence jakékoliv předvídatelnosti," uvedl k aktuálnímu dění v Rusku.

"Čím déle zůstanou vaše vojska na ukrajinské půdě, tím větší zkázu Rusku přinesou," řekl po přechodu z ukrajinštiny do ruštiny svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Foto: Reuters
19:44

Souhrn posledních událostí:

 • Ruští žoldnéři z Wagnerovy skupiny obsadili během soboty několik ruských měst a zamířili na Moskvu. Důvodem byl raketový útok ruské armády na jejich pozice. Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin slíbil odplatu. 
 • Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k národu přiznal, že situace je velmi složitá. Povstání wagnerovců označil za zradu Ruska a slíbil tvrdé potrestání jejích osnovatelů. 
 • V sobotu večer se Prigožin dohodl s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem, že zastaví postup vojsk na ruském území, aby nebyla prolita "ruská krev".
 • Kreml uvedl, že nikdo z Wagnerovy skupiny, včetně Prigožina, nebude na základě domluvy stíhán. Prigožin se má přesunout do Běloruska. 
19:37 Zakladatel ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin.

Šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin podle ruských agentur potvrdil, že kolony jeho bojovníků, které dosud mířily do ruské metropole Moskvy, se vrátí zpět na základny. Uvedl to krátce poté, co běloruský lídr Alexandr Lukašenko oznámil dohodu, na jejímž základě se wagnerovci stáhnou. Prigožinova tisková služba na internetu uvedla, že cílem je zabránit možnosti, že by byla prolita "ruská krev".

19:26 Vlajka Ruské federace.

Šéf Wagnerovy žoldnéřské skupiny Jevgenij Prigožin souhlasil s návrhy běloruského lídra Alexandra Lukašenka na zastavení postupu skupiny na ruském území směrem na Moskvu a na následné uklidnění situace, uvedla ruská agentura RIA Novosti. Rozhovory s Prigožinem podle ní Lukašenko vedl na základě své předchozí domluvy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

19:23

Ukrajinské síly dnes ve stejnou chvíli zahájily ofenzivní operace hned na několika úsecích fronty na východě země, oznámila podle webu Ukrajinska pravda náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová. Ve všech směrech podle ní dokázali kyjevští vojáci postoupit. Tvrdé boje dál pokračují také na jižní části fronty, kde se ruské síly za cenu výrazných ztrát na lidské síle, zbraních i technice snaží zastavit ukrajinské útočné akce, doplnila náměstkyně.

Podle Maljarové dnes ukrajinské jednotky zaznamenaly postup u Orichivu, Bachmutu či Bohdanivky. Naopak ruské pokusy o útoky u Kupjansku, Lymanu či Marjinky prý úspěch opět neměly.

19:12 Vlajka Ruské federace.

K předměstí Moskvy se přibližuje asi pět tisíc bojovníků Wagnerovy skupiny pod vedením zkušeného velitele Dmitrije Utkina, píše agentura Reuters. 

19:07 Vlajka Ruské federace.

Prodej lístků na autobus z města Rostov na Donu byl pozastaven a nástupiště hromadné dopravy jsou plná lidí, píše britská stanice BBC. 

18:57

Americký prezident Joe Biden se dnes spojil s německým kancléřem Olafem Scholzem, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a britským premiérem Rishim Sunakem, aby s nimi probral vývoj v Rusku, kde žoldnéři zapojení do války na Ukrajině zahájili povstání proti ruské armádě. Bez jakýchkoli podrobností to oznámil v prohlášení Bílý dům.

Prezidentský úřad také uvedl, že Biden dostal od členů své administrativy informace o vývoji. Brífinku se účastnili ministr zahraničí Antony Blinken, ministr obrany Lloyd Austin, nejvýše postavený americký generál Mark Milley nebo šéfové amerických tajných služeb.

18:56

Souhrn posledních událostí:

 • Šéf ruské skupiny wagnerovců Jevgenij Prigožin obvinil ruskou armádu, že podnikla raketový útok na pozice jeho mužů. Slíbil odvetu a jeho jednotky zamířily na Moskvu. 
 • Žoldnéři z Wagnerovy skupiny obsadili města Rostov na Donu, Voroněž a Lipeck. Podle posledních zpráv je od hlavního města dělí přibližně 360 kilometrů. 
 • Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k národu přiznal, že situace je velmi složitá. Povstání wagnerovců označil za zradu Ruska a slíbil tvrdé potrestání jejích osnovatelů. 
 • Prigožina začala stíhat tajná služba FSB, hrozí mu až dvacet let ve vězení.
 • Ukrajinské jednotky údajně dobyly oblasti u města Krasnohorivka v Doněcké oblasti, kterou proruští separatisté okupují od roku 2014.
18:33

Ukrajinská armáda dnes oznámila územní zisky ve východní Doněcké oblasti v místech, která byla pod ruskou nadvládou od roku 2014. Vojenský mluvčí médiím řekl, že Ukrajinci získali zpět "několik pozic" u vesnice Krasnohorivka zhruba 20 kilometrů od Doněcka. Rozsah těchto územních zisků armáda nespecifikovala.

"Útočné jednotky ukrajinské armády poblíž Krasnohorivky… dobyly několik pozic, které nepřítel držel od roku 2014," citoval deník Financial Times mluvčího ukrajinské armády pro jižní úsek fronty Valerije Šeršeně. Zpráva přišla poté, co byly z okolí Krasnohorivky v posledních měsících opakovaně hlášeny střety.

18:28

Představitele amerických a evropských zpravodajských služeb překotný vývoj události zastihl nepřipravené, uvádí s odkazem na své zdroje web CNN. I když napětí mezi šéfem wagnerovců a ruským ministerstvem obrany v posledních měsících neustále rostlo, služby nepředpovídaly, že by se Prigožin se svými silami přesunul do oblasti Rostova na Donu.

Člen evropských zpravodajských služeb CNN řekl, že "teplota očividně stoupala", ale jen málokdo mohl předvídat, co Prigožin plánuje. Zdroj dodal, že Západ bude sledovat, jak se situace bude vyvíjet během příštích 24 až 48 hodin, po kterých se u wagnerovců pravděpodobně začnou projevovat problémy s dodávkami. Americkým ani evropským bezpečnostním silám není jasné, jak dlouho dopředu Prigožin akci plánoval.

18:27

Představitelé Spojených států sledují situaci v Rusku velmi pozorně. Nechtějí ale veřejně říct nic, co by mohlo dát prezidentovi Vladimiru Putinovi důvod obviňovat je nebo spojence z nepokojů, píší americká média. 

V soukromých hovorech však američtí představitelé uvádějí, že povstání, vedené zakladatelem polovojenské skupiny wagnerovci Jevgenijem Prigožinem, oslabilo Putinovo postavení a vneslo novou nejistotu do jednání Washingtonu s Moskvou, píše na svém webu deník The New York Times.

18:20

Vůdce vzpoury v Rusku Jevgenije Prigožina považují Ukrajinci za nepřítele a vraha, nicméně v ukrajinských médiích a na sociálních sítích teď převažuje pozitivní pohled na jeho vzpouru. Podle řady lidí by vnitřní pnutí uvnitř Ruska mohlo mít příznivý dopad na situaci na frontě.

18:19

V současné době nehrozí občanům bezprostřední nebezpečí, Česko pozorně monitoruje situaci v Rusku, uvedla ministryně obrany Jana Černochová po jednání s náčelníkem Generálního štábu Karlem Řehkou a šéfem VZ.

18:13 Vlajka Ruské federace.

Vedení Moskvy zrušilo veškeré masové venkovní akce, které se měly konat v hlavním městě do 1. července, píše BBC. Úřady zároveň vyzvaly obyvatele, aby se zbytečně nepohybovali po městě. 

Policista před uzavřeným Rudým náměstím v Moskvě.
Policista před uzavřeným Rudým náměstím v Moskvě. | Foto: Reuters
18:06

Podívejte se, jak se Moskva připravuje na příjezd Wagnerovy skupiny a na přivítání, které žoldnéři dostali ve městě Rostov, které brzy ráno obsadili. 

17:54

Ministr zahraničí Jan Lipavský na Twitteru uvedl, že nadále platí varování necestovat na území Ruské federace. Vzhledem k aktuální situaci má Česko na území Ruska jen omezené možnosti českým občanům pomáhat v případě, že se dostanou do nesnází.

17:53

Ministr zahraničí Jan Lipavský uvedl, že se bude na pondělním zasedání Rady pro zahraniční věci s kolegy z Evropské unie a NATO zabývat nejnovějším vývojem v Rusku. "Vladimir Putin již dlouho nevnímá realitu. Válku rozpoutal on. Propustil desítky tisíc trestanců z různých táborů. Teď za to nese důsledky. Ať už povstalci zvítězí, nebo je zvládne potlačit, ani jeden ze scénářů nebude dobrý," dodal. 

17:43 Vlajka Ruské federace.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv podle agentury RIA Novosti řekl, že Rusko nedovolí, aby se vzpoura wagnerovců změnila v převrat či globální krizi. Dodal, že celý svět se ocitne na prahu katastrofy, když se ruské jaderné zbraně dostanou do rukou "banditů".

Dmitrij Medveděv 9.května u kremelské zdi na Rudém náměstí.
Dmitrij Medveděv 9.května u kremelské zdi na Rudém náměstí. | Foto: Reuters
17:32 Vlajka Ruské federace.

Moskevský starosta vyzval obyvatele, aby co nejméně vycházeli ven, na pondělí vyhlásil volný den v zájmu minimalizace rizika, uvádí agentura Reuters.

17:25 Vlajka Ruské federace.
17:24 Vlajka Ruské federace.

Vedení Kalužské oblasti ležící jihozápadně od Moskvy dnes vyhlásilo omezení pohybu na některých silnicích, informuje agentura AFP či zpravodajský web BBC. Nebylo přitom jasné, jak opatření souvisí s povstáním žoldnéřů z Wagnerovy skupiny, neboť žádné informace o jejich výskytu v tomto regionu se předtím neobjevily.

Kalužská oblast sousedí s Moskevskou oblastí, ovšem není na trase dálnice M4, po které podle všeho wagnerovci směřovali z jihozápadu Ruska do hlavního města. Poslední potvrzené informace o jejich postupu svědčily o jejich průjezdu sousední Lipeckou oblastí.

17:23

Ukrajinské jednotky osvobodily oblasti u města Krasnohorivka v Doněcké oblasti, kterou proruští separatisté okupují od roku 2014, píše britský deník The Guardian. "Pohyb našich sil pokračuje," napsal velitel strategických sil Oleksandr Tarnavskij na Telegramu. "Jsou vidět hmatatelné úspěchy a pokrok," dodal.

17:17 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo zahraničí varovalo Západ před využitím vzpoury wagnerovců k dosažení jeho podle něj rusofobních cílů, píše agentura Reuters.

17:03

Lidé kolem ruského prezidenta Vladimira Putina zpočátku nevěřili prohlášením vůdce žoldnéřů Jevgenije Prigožina a pomýšleli na vyjednávání, teď se ovšem obávají bezprostředního vypuknutí bojů poblíž Moskvy. Napsal to dnes nezávislý ruský server Meduza, který se odvolává na dvojici informovaných zdrojů.

17:01

Ruský profesor historie Andrej Zubov, který žije v exilu v Česku, je přesvědčen o vítězství Prigožina a o svržení Putina během následujících dni. Napsal to na Telegramu.

Foto: Jakub Plíhal
16:53

Lídryně běloruské opozice v exilu Svjatlana Cichanouská vyzvala běloruskou armádu k akci proti diktátorovi Alexandru Lukašenkovi a k vypuzení ruských vojáků z Běloruska. Podle ní má teď země jedinečnou šanci získat svobodu a zbavit se Lukašenka i závislosti na Rusku.

Foto: Jakub Plíhal
16:46 Vlajka Ruské federace.

Bezpečnostní složky v Moskvě prohledávají projíždějící auta. 

Bezpečnostní složky kontrolují automobily v Moskvě.
Bezpečnostní složky kontrolují automobily v Moskvě. | Foto: Reuters
16:39 Vlajka Ruské federace.

Vyšetřovatelé FSB, kteří dnes prohledali kancelář Jevgenije Prigožina, dnes také na petrohradském letišti Pulkovo zapečetili vrtulník a soukromé letadlo, které měl Prigožin dlouhodobě pronajaté a používal je. Už ráno ruští vyšetřovatelé obsadili centrálu Wagnerovy skupiny v Petrohradě, kam dorazili v doprovodu příslušníků speciální jednotky OMON.

16:36 Vlajka Ruské federace.

Začala evakuace veřejných budov v Moskvě, informuje britská stanice BBC. S tím, jak se přibližuje k hlavnímu městu Wagnerova skupina, byla evakuována muzea a nákupní centra poblíž Kremlu.

16:32

Lotyšsko zpřísnilo kontroly na hranicích s Ruskem a nebude přijímat ruské občany, uvedl zvolený prezident země Edgars Rinkēvičs, který se za pár dní ujme úřadu. "Vzhledem k současné situaci nebudeme brát v úvahu žádosti o víza a o překročení hranic Rusů mířících z Ruska," napsal na Twitter. Lotyšsko přestalo vydávat víza občanům Ruska už loni, výjimku ale tvořily humanitární důvody. Nové opatření se vztahuje i na ně.  

16:25

V Moskvě se objevila vojenská technika a u výpadovek parkovaly prázdné nákladní vozy určené pro případné zabarikádování silnic. Obranu Moskvy před pozemním útokem řešili v reálu Rusové naposledy v roce 1941 při nacistické invazi, připomínají Hospodářské noviny

16:22

Vypadá to, že Kreml aktivoval plán známý pod kódovým označením "Pevnost", tedy stupeň nejvyššího ohrožení pro ruského prezidenta, píší Hospodářské noviny. Prezidenta chrání Federální ochranná služba (FSO), podle odhadů v ní pracuje nejméně padesát tisíc elitně vycvičených mužů a žen rozdělených do několika jednotek. I když službu opustí, obvykle dodržují mlčenlivost a jsou opravdu oddáni Putinovi. 

Z veřejně dostupných zdrojů je známo, že kromě obvyklého vybavení pro ochranu osob mají k dispozici i špičkové elektronické vybavení a mají možnost odposlouchávat prakticky kohokoli nebo se mohou věnovat operacím v kybernetickém prostoru. Není jasné, zda v jejich výzbroji jsou například těžké obrněné vozy nebo protitankové zbraně, což by případně potřebovali pro obranu před nájezdem wagnerovců na Moskvu.

16:12

Pokud by se měl vývoj posledních hodin v Rusku vyjádřit názvem nějakého filmu, asi by se nejvíce hodil Temný rytíř povstal. Vysmívaný a podceňovaný šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin ukázal, že to myslí s kritikou ruského ministerstva obrany vážně. A přešel od slov k činům.

16:03

Bojovníci z Wagnerovy skupiny dostanou amnestii, pokud urychleně složí zbraně, cituje agentura Reuters ruského zákonodárce Pavla Krašeninikova. 

15:50

Není žádná reálná síla, která by wagnerovcům zamezila vstoupit do Moskvy, prohlásil pro ČT24 analytik Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček. Podle odhadů by mohli žoldnéři vstoupit do ruské metropole mezi 19. a 20. hodinou.

15:49 Vlajka Ruské federace.

Ruský regulátor mediálního trhu Roskomnadzor dnes na sociální síti VKontakte omezil přístup k účtům a skupinám spojeným s žoldnéřskou Wagnerovou skupinou, jejíž jednotky se vzbouřily proti armádnímu velení a postupují na Moskvu. Informovala o tom agentura TASS. Úřad také blokuje připojení k internetu v oblastech, kde probíhají "protiteroristické operace", jejichž cílem je žoldnéře zastavit.

"Omezili jsme přístup k řadě zdrojů ve snaze zabránit šíření výzev k účasti na ozbrojeném povstání," uvedl Roskomnadzor. Úřad také komentoval výpadky sociální sítě Telegram, podle zpravodajského serveru Meduza je vysvětlil omezeným přístupem k internetu tam, kde se ruské ozbrojené síly proti vzbouřencům rozhodly zakročit.

15:46

Ještě včera v noci se Kreml domníval, že Jevgenij Prigožin blafuje. Když jeho žoldnéřská Wagnerova skupina obsadila v sobotu ráno město Rostov, prezidentská kancelář si uvědomila, že je situace vážná, řekli reportérovi ruského zpravodajského serveru Meduza dva zdroje obeznámené se situací. Kreml se nyní obává, že wagnerovci mohou být za pár hodin blízko Moskvě. 

15:37

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zmínil, že radovat se jakkoliv z nepřehledného vývoje v Rusku by bylo krátkozraké. "Mezi Putinem a wagnerovci neexistuje dobrá volba," uvedl.

15:36

Bojovníci vedení čečenským lídrem Ramzanem Kadyrovem míří podle zpravodajského serveru Nexta do města Rostov, které obsadili wagnerovci. Přesun jim komplikuje dopravní zácpa. 

15:31 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu podepsal zákon, který umožňuje 30denní zatčení osob, které poruší stanné právo v místech, kde bylo zavedeno, píše agentura Reuters. 

15:20

V Ruskem okupovaných částech Ukrajiny v Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti dnes panuje klid, tvrdí jejich vedení. Moskvou dosazený šéf okupované části Doněcké oblasti Denis Pušilin na sociální síti Telegram napsal, že pevně stojí za ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který řeší krizi způsobenou vzpourou žoldnéřských jednotek soukromé Wagnerovy skupiny. Zároveň uvedl, že poslední vývoj je pro něj bolestný vzhledem k roli, kterou wagnerovci sehráli při dobývání Bachmutu.

"Další těžká fáze, obtížná chvíle pro Rusko, ale jsem si jistý, že se s tím opět vyrovnáme," uvedl Pušilin. Situace v Doněcké oblasti je podle něj stabilní.

Totéž tvrdí šéf Luhanské lidové republiky (LNR) Leonid Pasečnik. "Situace na území LNR a na jejích hranicích je dál stabilní, vše máme plně pod kontrolou," napsal na Telegramu.

15:15

USA budou nadále v blízké koordinaci s partnery v souvislosti s vývojem v Rusku, uvedl na Twitteru americký ministr zahraničí Antony Blinken.

15:13

Ruský prezident Vladimir Putin dnes hovořil o povstání žoldnéřů s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a ten mu vyjádřil plnou podporu, sdělil podle ruských státních médií Kreml. Agentura AFP připomíná, že Erdogan v roce 2016 ustál pokus o převrat.

Turecký prezident podle Kremlu "vyjádřil plnou podporu krokům" ruského vedení. Putin jej zase informoval o "situaci v zemi v souvislosti s pokusem o ozbrojené povstání". Vyjádření Ankary, která se za války Ruska proti Ukrajině snaží působit v roli nestranného prostředníka, nebylo ihned k dispozici.

15:12 Zakladatel ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin.

Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) prohledala kancelář šéfa žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina v Petrohradě. V autě zaparkovaném poblíž nalezla papírové krabice ukrývající čtyři miliardy rublů (jednu miliardu korun), píše britský deník The Guardian. Prigožin to potvrdil a doplnil, že byly používány na výplaty a výdaje žoldnéřské skupiny. 

14:59 Vlajka Ruské federace.

Ruský telegramový účet Važnyje Istorii, který publikuje obvyklé ověřené informace, napsal, že se člověk z blízkosti Vladimira Putina pokusil domluvit s Jevgenijem Prigožinem na smírném řešení konfliktu. Prigožin to ale odmítl. Následně Putin oznámil v projevu, že wagnerovští povstalci jsou zrádci, a vyzval k "neutralizaci" organizátorů vzpoury.

14:53 Vlajka Ruské federace.

Podle záznamů serveru Flightradar vládní stroje z Moskvy zamířily směrem k Petrohradu. Zpravodajský portál Nexta zaznamenal, že Putinovo speciálně upravené letadlo Il-96-300PU, které je vybavené k řízení ruských ozbrojených sil, odstartovalo z Moskvy ve 14:16 tamního času (13:16 SELČ) směrem na Petrohrad, stroj ale o své poloze přestal informovat v blízkosti města Tver. Nexta připomíná, že v okolí je jedna z Putinových rezidencí, ukrajinské zdroje na sociální síti Telegram uvádí, že letadlo zřejmě přistálo na vojenské základně Chotilovo asi na půl cesty mezi Moskvou a Petrohradem.

14:52 Vlajka Ruské federace.

Aktuální záběry z Rostova nad Donem, který je pod kontrolou wagnerovců.

14:47 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Putin mluvil se svým tureckým protějškem Erdoganem a informoval ho o situaci v Rusku.

14:40 Vlajka Ruské federace.

Portál Meduza s odkazem na analytický projekt Oryx uvádí, že v bojích s wagnerovci ruské ministerstvo obrany přišlo o tři vrtulníky a jedno letadlo sloužící jako létající velitelské stanoviště. Bojovníkům skupiny se podle Oryxu také podařilo získat nákladní automobil a obrněné auto Tigr-M ruské armády. Sami prý přišli o jeden terénní UAZ.

14:39

Wagnerovci jsou nyní v Jelci, 320 kilometrů od Moskvy. Mohli by tedy být do půlnoci moskevského času v metropoli, pokud nenarazí na vážnější odpor, informuje skupina na Telegramu.

14:37 Vlajka Ruské federace.

Podle ruského bloggera jsou wagnerovci 340 km od Moskvy.

14:32 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

O Putinově odletu z Moskvy píše server Ukrajinska pravda.

14:31 Vlajka Ruské federace.

Pokus o rozdmýchání občanské války selhal, Rusové prokázali schopnost rozlišit pravdu od lži, řekl šéf ruské rozvědky SVR Naryškin, píše agentura TASS.

14:30

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell kvůli dění v Rusku spustil "centrum krizové reakce" a usiluje o koordinaci před pondělní schůzkou unijních ministrů zahraničí. Oznámil to na Twitteru poté, co v Rusku vypukl konflikt mezi žoldnéřskou Wagnerovou skupinou a pravidelnou armádou. Borell také o věci jednal s představiteli zemí skupiny velkých ekonomik G7.

14:26 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Bloggeři upozorňují na pohyb letadla patřícího do prezidentské letky.

14:23

"Prigožin není hloupý. Nešel by bezhlavě do akce, která má malou šanci. Jistě si dopředu zajistil podporu některých lidí z armády, policie a tajných služeb, stejně tak jako dost zbraní a munice," píše komentátor Aktuálně.cz.

14:15

Wagnerovy jednotky dorazily do Lipecka a obsadily tam vojenská zařízení, uvádí BBC. Město leží mezi Moskvou a Voroněží, asi 400 kilometrů jižně od metropole. Gubernátor Lipecké oblasti vyzval obyvatele, aby nevycházeli ven a nikam necestovali. "Situace je pod kontrolou, žádáme o pochopení ze strany všech obyvatel oblasti," uvedl úřad gubernátora na Telegramu.

14:10 Vlajka Ruské federace.

"Proč nás země podporuje? Protože jdeme Pochodem za spravedlnost. Byli jsme zasaženi nejprve dělostřelectvem, pak vrtulníky. Obešli jsme bez jediného výstřelu, nedotkli jsme se jediného brance, nezabili jediného člověka na naší cestě," zdůraznil v projevu na nahrávce Prigožin. Zmínil také, že je lidé vítají s vlajkami v rukou.

14:06 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruským internetem se začaly šířit spekulace o místě Putinova pobytu, založené mimo jiné na sledování cest letounů a vrtulníků ruské prezidentské letky. Blogeři začali dopoledne zmiňovat také to, že z Moskvy odjel zástupce šéfa ruské bezpečnostní rady a ruský exprezident Dmitrij Medveděv s rodinou. Také jeho sekretariát ruským agenturám následně sdělil, že politik, který je znám svými ostrými vyjádřeními na adresu Západu, je i se svými spolupracovníky "v zaměstnání a plní své povinnosti".

14:03 Vlajka Ruské federace.

"Ovládli jsme Rostov bez jediného výstřelu," nechal se slyšet Prigožin. V nové nahrávce, kterou zveřejnila jeho tisková služba, řekl, že jeho muži byli na cestě do Rostova ostřelováni dělostřelectvem a vrtulníky. Řekl, že si myslí, že má podporu ruského lidu pro to, co nazývá svým "pochodem spravedlnosti".

13:59

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ve vyjádření nepřímo odkázal na zničení turistické ponorky Titan, která implodovala při plavbě k vraku Titaniku s pěti lidmi na palubě. "Rusko není ponorka, ale také se ponořilo hodně hluboko a začíná se hroutit samo do sebe. Zda bude výsledkem částečná nebo úplná imploze, dnes těžko odhadnout. Při hroucení jádra něčeho velmi hmotného a velkého dochází zpravidla k explozi obalových vrstev, tak uvidíme," uvedl.

13:52

Žoldnéřské jednotky Wagnerovy skupiny už dorazily do Lipecka, uvádí BBC. 

13:45

Lotyšsko posílilo bezpečnost na svých hranicích s Ruskem a nedovolí Rusům vstup za současné situace, uvedl lotyšský ministr zahraničí Edgards Rinkevics v tweetu.

13:41 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin je v Kremlu a pracuje, řekl agentuře RIA Novosti prezidentův mluvčí Peskov.

13:40 Vlajka Ruské federace.

Prováleční ruští nacionalisté v čele s bývalým důstojníkem bezpečnostní služby FSB uvedli, že brzy zveřejní akční plán reakce na ozbrojenou vzpouru wagnerovců. Ruská nacionalistická skupina známá jako "Klub rozhněvaných vlastenců" v prohlášení uvedla, že občanská válka by mohla vést k potupné vojenské porážce ruské armády na Ukrajině, a varovala, že Rusko je na pokraji katastrofy, píše agentura Reuters.

13:38 Vlajka Ruské federace.

Úřady v ruské Lipecké oblasti varují obyvatele, aby z bezpečnostních důvodů zůstali ve svých domovech. Nad Lipeckou oblastí také přestala létat civilní letadla, informuje Nexta.

13:35

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba naléhá na mezinárodní společenství, aby "upustilo od falešné neutrality" vůči Rusku a poskytlo Kyjevu všechny zbraně, které potřebuje k vytlačení moskevských sil z ukrajinského území. "Vy, kteří jste říkali, že Rusko je příliš silné na to, aby prohrálo: podívejte se teď," napsal Kuleba na Twitteru.

13:31 Vlajka Ruské federace.

Vrtulníky ruské armády zahájily palbu na vojenský konvoj wagnerovců na dálnici M4 u Voroněže, uvedla agentura Reuters s odvoláním na svědka. 

13:29 Vlajka Ruské federace.

U velitelství ruského Jižního vojenského okruhu v Rostově na Donu, jehož budovu ráno obsadili bojovníci Wagnerovy skupiny, se ozval výbuch, uvádí BBC. Stejnou informaci potvrdila také agentura Nexta. "Jestli jste nyní v blízkosti štábu na Budonovském prospektu nebo u jiných (wagnerovci) hlídaných budov, bude lepší, když nebudete riskovat a najdete si bezpečné místo. Nejlepší je vrátit se domů. Je těžké předpovědět, jak se události rozvinou, ale je očividné, že ve městě není bezpečno," napsal ve svém živém zpravodajství o dění v Rostově na Donu místní portál 161.ru.

13:28

V Rostově se ozývá střelba.

13:25 Vlajka Ruské federace.

Na dálnici poblíž Voroněže došlo k explozi.

13:16 Vlajka Ruské federace.

Helikoptéra ruského ministra obrany Sergeje Šojgua byla podle záběrů zveřejněných agenturou Nexta velmi blízko možnému zasažení. Pravost videa zatím nelze ověřit.

13:11

Video zachycující explozi ve skladu paliva u Vorožně.

13:06 Vlajka Ruské federace.

Přehledná mapa postupu wagnerovců směrem k Moskvě. 

Mapa postupu wagnerovců Ruskem.
Mapa postupu wagnerovců Ruskem. | Foto: j
13:03

Co vzkázal Prigožin ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi?

13:01 Vlajka Ruské federace.

Úřady v Moskvě zvažují možnost vyhlášení zákazu nočního vycházení, rozhodnutí ale zatím nepadlo, uvedl s odvoláním na své zdroje z městské administrativy server Meduza. V ruské metropoli nyní platí režim protiteroristické operace. 

12:58 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin hovořil s uzbeckým prezidentem Šavkatem Mirzijojevem, uvedla ruská státní tisková agentura TASS s odvoláním na Putinova mluvčího.

12:56

Vzpoura předáka Wagnerovy skupiny je zatím nejvážnějším ohrožením a podkopáním autority prezidenta Vladimira Putina a celého režimu, ať už dopadne jakkoliv, hodnotí situaci ředitel Prague Civil Society Centre Rostislav Valvoda. "Je to rozhodně převratná událost, která bude mít dalekosáhlé a dlouhodobé důsledky. A to při jakémkoliv scénáři," uvedl analytik, který v minulosti působil jako vedoucí východoevropských projektů organizace Člověk v tísni. Byl také jedním z iniciátorů Fóra občanské společnosti EU-Rusko.

12:47 Vlajka Ruské federace.

Lodní doprava na řece Moskva byla pozastavena. Řeka protéká stejnojmennou metropolí.

12:37

Vladimir Putin o dění v Rusku informoval svého spojence, běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, píše agentura Reuters. Na sociálních sítích se mezitím objevují spekulace, zda je Lukašenko stále v Minsku, jelikož jeho tryskáč před několika hodinami podle veřejně dostupných leteckých dat přistál v tureckém Bodrumu.

Není jasné, kdo na palubě letadla byl. Podle poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenka tryskáč v minulosti využíval sám běloruský prezident nebo jeho synové.

12:32 Vlajka Ruské federace.

Nejmenovaný svědek uvedl pro agenturu Reuters, že viděl wagnerovce projíždět Voroněží. Už dříve média psala, že žoldnéři ovládli vojenské budovy ve městě.

12:15 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

K dění v Rusku se už vyjádřil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj se projevila "evidentní ruská slabost". "Čím déle bude mít Rusko své vojáky a žoldnéře v naší zemi, tím více chaosu, bolesti a problémů bude mít později," uvedl.

12:08 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev hovořil s Vladimirem Putinem o současné situaci v Rusku. V následném prohlášení sdělil, že jde o vnitřní záležitosti Ruska, informuje agentura Reuters.

11:56 Vlajka Ruské federace.

V ruské Voroněži hoří sklad paliva. Na sociálních sítích se objevily fotografie obrovského mraku černého dýmu. Wagnerovci tvrdí, že ve městě operují.

11:54 Vlajka Ruské federace.

"Prezident se hluboce zmýlil, když nás označil za zrádce. Všichni jsme vlastenci. Bojovali jsme a bojujeme a nikdo se nehodlá vzdát na žádost prezidenta, FSB nebo kohokoli podobného," řekl Prigožin. Obvinil také ruské úřady, že ukradly všechny peníze, které byly poslány na pomoc Africe, kde wagnerovci bojovali.

11:52 Vlajka Ruské federace.

Čečenští bojovníci jsou již na cestě do "zón napětí", napsal Kadyrov.

11:48 Vlajka Ruské federace.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv vyzval Rusy, aby se postavili za prezidenta Vladimira Putina, a ne za vzpouru žoldácké armády.

11:46

Dění v Rusku pozorně sledujeme, uvedla bez dalšího komentáře mluvčí NATO Oana Lungescuová.

11:44

Poslanec a místopředseda lidovců Jan Bartošek na Twitteru napsal, že nelze zapomenout na to, že Prigožin je zločinec. "Vůdce armády žoldáků se snaží svrhnout armádní velení. Oslabuje tím sice armádu, ale konflikt vyvolává také obavy. Klíčové je, zda se jednotky přidají. Jinak to nebude trvat dlouho," uvedl. Ruské síly mohou být podle něj oslabeny.

11:43

Situaci monitoruje také vedení české armády. Ještě dnes bude jednat ministryně Černochová o situaci s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou. "Budeme čekat na další vývoj a hlavně na to, jak se zachovají představitelé ruského ministerstva obrany, to je asi pro tuto chvíli nejdůležitější, na co se čeká, jaká bude jejich reakce," řekla ministryně. 

11:25

Estonsko posílilo bezpečnostní opatření u svých hranic a vyzývá lidi, aby necestovali do žádné části sousedního Ruska, uvedla v sobotu estonská premiérka Kaja Kallasová. "Mohu ujistit, že neexistuje žádné přímé ohrožení naší země," napsala na Twitteru a uvedla, že situaci pečlivě sleduje a je v kontaktu se zahraničními spojenci.

11:17

Situace v Rusku se teď jeví jako občanská válka, řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Napadená Ukrajina teď podle ní může upravit ofenzivu. "Pokud bylo prohlášení Putina opravdu takto silné, tak to vnímám jako velmi silný konflikt, který v Rusku probíhá. Myslím si, že pro Ukrajinu je to zpráva, že budou moci přeskupit síly a udělat nějaká opatření v rámci své ofenzivy, což je dobře, že mají nějaký čas pro to, aby i ten konflikt na Ukrajině, co nejdřív skončil," řekla Černochová na Dni pozemního vojska-Bahna.

11:16

Italská premiérka Giorgia Meloniová uvedla, že povstání náčelníka žoldáků Jevgenije Prigožina ukazuje, že ruská invaze na Ukrajinu se obrací proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Premiérka "pečlivě sleduje události, které se odehrávají v Rusku, které ukazují, jak jeho agrese proti Ukrajině způsobuje nestabilitu uvnitř Ruské federace," uvedl úřad Meloniové v prohlášení.

11:08 Vlajka Ruské federace.

Guvernér ruské Voroněžské oblasti uvedl, že armáda v oblasti přijímá "nezbytná vojenská opatření" v rámci protiteroristické operace, informuje agentura Reuters.

11:06 Vlajka Ruské federace.

Čečenský lídr Ramzan Kadyrov označil vzpouru Wagnerovy skupiny za zradu a sdělil, že jeho bojovníci jsou připravení ji pomoci potlačit, píše TASS. "To, co se děje… je zpochybnění státu, a je nutné, aby se vzhledem k tomuto zpochybnění všichni sešikovali za národním vůdcem: armáda, bezpečnostní složky, gubernátoři, obyvatelstvo," uvedl Kadyrov v prohlášení zveřejněném na Telegramu. "Vzpouru je třeba potlačit, a pokud to bude vyžadovat drsné metody, pak jsme připravení," uzavřel.

11:06

"Příštích 48 hodin definuje nový status Ruska. Buď plnohodnotná občanská válka, předání moci, nebo dočasný oddech před další fází pádu Putinova režimu. Všichni potenciální hráči si nyní vybírají, na které straně jsou. V Rusku je zatím ohlušující 'elitní' ticho…" píše poradce ukrajinského prezidenta Michajlo Podoljak.

10:56 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Vladimir Putin informoval běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka o situaci v Rusku, uvedl oficiální kanál běloruského prezidenta na Telegramu.  

10:54 Vlajka Ruské federace.

Wagnerovci u Voroněže údajně sestřelili letoun.

10:50 Vlajka Ruské federace.

Na ruských účtech na Telegramu se objevují zatím vizuálně nepotvrzené informace, že ruské letectvo bombarduje kolony wagnerovců na dálnici M4, která vede z jižního Ruska do Moskvy.

10:49

Situace kolem wagnerovců nahrává Ukrajině, skupina tvoří významný faktor na frontě, řekl Zdeněk Petráš z Univerzity obrany. Rusy může demoralizovat.

10:49 Vlajka Ruské federace.

K jednotě vyzvala i mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová, uvedla agentura TASS. "Máme pouze jednoho vrchního velitele ozbrojených sil. Nikoli dva nebo tři. Jednoho. A já vyzývám všechny, aby byli jednotní," uvedla na Telegramu.

10:48 Vlajka Ruské federace.

Předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin dnes vyjádřil podporu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a uvedl, že se kvůli povstání žoldnéřů z Wagnerovy skupiny scházejí parlamentní výbory pro obranu a bezpečnost. "Poslanci Státní dumy, kteří zastupují zájmy občanů Ruské federace, jsou zastánci upevnění našich sil a podporují prezidenta Vladimira Putina," sdělil Volodin, který podle TASS zrušil svou plánovanou cestu do Vietnamu.

10:47

"V souvislosti se situací v Rusku jsme dnes ráno vedli konzultace s předsedou vlády, ministerstvem obrany a našimi spojenci. Průběh událostí za naší východní hranicí průběžně sledujeme," napsal na svém twitterovém profilu Duda.

10:45

"To, v jaké situaci se teď Rusko ocitlo, je přímý důsledek ukrajinské statečnosti a nepoddajnosti," píše na Twitteru komentátor Aktuálně.cz Martin Novák.

10:44

Jak wagnerovci obsazovali Rostov. Fotogalerie ukazuje ozbrojence pózující v ulicích.

10:35 Vlajka Ruské federace.

Putin udělal chybu, budeme mít brzy nového prezidenta, uvádí se na oficiálním telegramovém účtu Wagnerovy skupiny.

Foto: Telegram
10:32

Francouzský prezident Emmanuel Macron, polský prezident Andrzej Duda, britský ministr zahraničí James Cleverly a německý kancléř Olaf Scholz podle agentur shodně uvedli, že dění v Rusku pozorně sledují. Paříž vyjádřila podporu Ukrajině, Londýn varoval před cestami do Ruska poté, co šéf Wagnerovy vojenské společnosti Jevgenin Prigožin začal podnikat kroky, které ruské úřady a prezident označují za ozbrojenou vzpouru.

10:28

Prigožin zahájil vzpouru, Ukrajinci dál útočí. Tváře, mapy a směry velké ofenzivy.

10:27 Vlajka Ruské federace.

Z ruských ulic pomalu začínají mizet billboardy s výzvami, aby se občané přidali k Wagnerově skupině.

10:22

Ukrajinské letectvo oznámilo, že během posledního ruského leteckého útoku na zničilo 41 ruských řízených střel. Ruské síly odpálily při nočním útoku celkem 51 raket a dva bezpilotní letouny, z nichž oba byly podle představitelů zničeny, doplnilo.

10:18

Francouzský prezident Emmanuel Macron pozorně sleduje situaci v Rusku, uvedl Elysejský palác. "Zůstáváme zaměřeni na podporu Ukrajině," dodal. 

10:15

Co řekl Vladimir Putin v projevu k národu? Přečtěte si shrnutí.

10:14 Vlajka Ruské federace.

Ruští poslanci stojí za Putinem.

10:09

"O výsledku této krize v následujících hodinách rozhodne loajalita ruských bezpečnostních složek, především národní gardy. O bojích mezi wagnerovci a ruskými složkami jsou jen velmi omezené důkazy, některé z těchto složek pravděpodobně zůstaly pasivní a podvolily se wagnerovcům," píše britské ministerstvo. Situaci nicméně označuje za "otevřenou konfrontaci" mezi wagnerovci a ruskou armádou.

10:07
10:05 Vlajka Ruské federace.

Ne všichni Rusové však wagnerovce nadšeně vítají. "Styďte se, jste snad obránci země, nebo ne? Proč jste rozpoutali tenhle nepořádek?" ptá se muž na videu.

10:00

Nejméně tři lidé zahynuli v sobotu v Kyjevě po ruském nočním náletu Ukrajinu, uvedli ukrajinští představitelé. Ministr vnitra Igor Klymenko uvedl, že rakety zamířily nejméně na pět regionů po celé zemi. Tři lidé byli zabiti a osm zraněno po zasažení výškové budovy v hlavním městě, řekl. "Toto je styl teroristů. Styl Ruska," napsal v aplikaci pro zasílání zpráv Telegram.

09:55

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na Twitteru uvedla, že je konečně jasné, čemu se v Rusku říká speciální operace. "Po šestnácti měsících války na Ukrajině vede válku Rusko s Ruskem. Nic překvapivého. Je to jejich tradice. Neúspěšné války tam končí popravou cara, chaosem a občanskou válkou pod dohledem fízlů. Gratulujeme," napsala.

09:52

Rusko čelí největší bezpečnostní hrozbě za poslední dobu, reagovalo na dění kolem postupu wagnerovců britské ministerstvo obrany ve svém pravidelném hlášení na Twitteru. Některé jednotky šéfa Wagnerovy vojenské společnosti Jevgenije Prigožina podle ministerstva "téměř jistě cílí na Moskvu".

09:48 Vlajka Ruské federace.

Video ze setkání Prigožina s náměstkem ministra obrany Junusem-Bekem Jevkurovem na velitelství jižního vojenského okruhu. "Míříte na civilisty, právě jste vyhodili do vzduchu autobus plný lidí. Copak nemáte svědomí?" vyčítá mu. "Přišli jsme zachránit Rusko a odvrátit ostudu této země," říká a požaduje setkání s vojevůdci.

09:32 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

"Naše akce na obranu vlasti před touto hrozbou budou tvrdé. Všichni, kdo si vědomě zvolili cestu zrady a plánovali ozbrojené povstání, přijali vydírání a teroristické metody, budou nevyhnutelně potrestáni před zákonem a před naším lidem," řekl Putin.

09:29 Vlajka Ruské federace.

Několik zdrojů se shoduje na tom, že ve Voroněži se řada ruských vojáků přidala k wagnerovcům.

09:21

Kdo je Jevgenij Prigožin? Připomeňte si profil muže, který vede v Rusku ozbrojenou vzpouru.

09:20

"Situaci v Ruské federaci pozorně sledujeme. S ohledem na probíhající vojenskou invazi na Ukrajinu a možnou hrozbu zhoršení bezpečnosti v zemi, zejména pro občany států EU a NATO, stále platí naše důrazné varování před cestami na území Ruské federace," uvedl Lipavský. Vzhledem k aktuální situaci může mít Česko na území Ruska jen omezené možnosti pomoci českým občanům v případě, že se dostanou do nesnází a budou potřebovat konzulární asistenci, doplnil. Situaci glosoval později šéf diplomacie také na Twitteru, kde napsal, že jeho letní dovolená na Krymu se přibližuje.

09:19 Vlajka Ruské federace.

Nejméně pět ruských telekomunikačních společností poskytujících internetové služby začalo v Rusku blokovat platformu Zprávy Google poté, co Prigožin vyzval k odstranění ruského vojenského velení. Informoval o tom americký deník The New York Times s odvoláním na monitorovací společnost NetBlocks. Mobilní aplikace a webová stránka Zprávy Google shromažďuje zpravodajský obsah z různých zdrojů podle preferencí a chování uživatele.

09:13 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ozbrojená vzpoura Wagnerovy skupiny je zradou na ruském lidu, její osnovatelé budou tvrdě potrestáni, řekl prezident Putin. Vojáci podle něj vzdorují. Prezident vyzval účastníky vzpoury, aby se přestali podílet na zločinném spolčení. Situace v Rostově na Donu je podle něj složitá. Putin v projevu obvinil Západ, že proti Rusku namířil svou veškerou vojenskou, ekonomickou a informační kapacitu. 

"Jakýkoli spor musí být během období speciální operace ukončen, nyní se rozhoduje o osudu našich lidí. Země bojuje o život," řekl. Slíbil také, že udělá vše pro ochranu Ruska a že bude přijato "rozhodující opatření" ke stabilizaci situace v Rostově.

08:52

Prigožinovým záměrem bylo podle amerického Institutu pro studium války pravděpodobně získat si přízeň vysokých ruských důstojníků a vojenského personálu. Je však nepravděpodobné, že by si zajistil dostatečnou vojenskou podporu.

08:49

Wagnerovci obsadili všechna vojenská stanoviště ve městě Voroněž 500 kilometrů jižně od Moskvy, napsala agentura Reuters s odkazem na nejmenovaný zdroj z ruských bezpečnostních složek. Totéž tvrdí i sami wagnerovci, kteří o postupu ve Voroněži informovali na Telegramu. Informaci zatím nelze ověřit. Gubernátor Voroněžské oblasti Alexandr Gusev oznámil, že v regionu je uzavřený 300 kilometrů dlouhý úsek dálnice M4, která spojuje Moskvu s jihem Ruska. "Vojenská zařízení ve Voroněži jsou pod kontrolou soukromé Wagnerovy skupiny. Armáda se přidala na stranu lidu," uvedla skupina na svém kanálu na Telegramu.

08:43

Aktuální dění v Rusku je vyvrcholením dlouhodobých sporů představitelů tamních oficiálních struktur wagnerovců, řekl analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Pavel Havlíček, podle něhož situace oslabí ruského prezidenta Vladimira Putina, který mezi oběma tábory dlouho lavíroval. "Konflikt je vyhrocením dvojakého pojetí vedení ruské války na Ukrajině," míní Havlíček. Vést válku po dvou liniích není udržitelné, obzvlášť když oficiální struktury mají k dispozici významné prostředky, ale nevykazují velkou úspěšnost. "Myslím, že kompromis je už v tuto chvíli těžko představitelný, když z oficiálních míst včetně FSB zaznívá, že se Prigožin vymkl kontrole, jeho vojáci by ho měli zajmout," doplnil. 

08:38 Vlajka Ruské federace.

Ruský národní protiteroristický výbor rozšířil působnost protiteroristických opatření z hlavního města na celou Moskevskou a Voroněžskou oblast, informovala agentura TASS.

08:20 Vlajka Ruské federace.

Postup žoldnéřské Wagnerovy skupiny na jihu Ruska je ozbrojenou vzpourou, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. Zároveň vyzvalo muže ze soukromé vojenské společnosti vedené Jevgenijem Prigožinem, aby kontaktovali ozbrojené složky, a sdělilo, že těm, kteří se do operací nezapojí, bude garantovat bezpečnost.

08:20 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany vyzvalo žoldnéře z Wagnerovy skupiny, aby kontaktovali ozbrojené složky a nenechali se zatáhnout do zločinných operací.

08:13 Vlajka Ruské federace.

Prigožin v novém videu z velitelství Jižního vojenského okruhu v Rostově obhajuje své činy a obviňuje vojenské vůdce, že lhali "řetězci velení" o bitevní frontě na Ukrajině, kterou popisuje pro Rusko jako katastrofální. Počet ruských ztrát je podle něj třikrát až čtyřikrát vyšší, než uvádějí oficiální dokumenty, a desetkrát vyšší než čísla, o nichž informují média. Podle něj denně umírá více než tisícovka Rusů.

08:05 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin se v brzké době vyjádření k dění, uvedl podle TASS jeho mluvčí Peskov. Žoldnéři z Wagnerovy skupiny jsou v Rostově.

08:04

Ruská ekonomika se nepropadá tak, jak evropští politici předpokládali. I pod sankcemi si západní zboží našlo do Ruska cestu. Evropská unie tak nyní hledá řešení, jak tomuto zabránit. "A samozřejmě se zase jedná o politicky citlivé téma," uvádí v rozhovoru novinář Martin Petříček.

08:03

Škody po nočním bombardování v Kyjevě.

08:03 Vlajka Ruské federace.

Kolona wagnerovců na dálnici směrem na Voroněž.

07:39 Vlajka Ruské federace.

Prigožin zřejmě zahájil ozbrojenou vzpouru s cílem vynutit si změnu vedení ruského ministerstva obrany. Soustředí se na vedení ministerstva a velitelství Jižního vojenského okruhu v Rostově na Donu, nikoliv však na samotný Kreml. Pravděpodobně však neuspěje, uvedl v analýze nejnovějšího dění v Rusku americký Institut pro studium války (ISW). Ozbrojený útok na jižní velitelství by měl zásadní dopad na válku na Ukrajině, kterou Rusko vede, dodává ISW.

7:15 Vlajka Ruské federace.

Prigožin v novém videu vyhrožuje blokádou Rostova na Donu na jihozápadě Ruska a pochodem na Moskvu, pokud za wagnerovci nepřijedou ruský ministr obrany Sergej Šojgu a náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov. Informuje o tom agentura Reuters. Prigožin také tvrdí, že jeho vojáci mají pod kontrolou všechna armádní stanoviště v Rostově na Donu, kde sídlí velitelství Jižního vojenského okruhu, které je z velké části zodpovědné za vedení války na Ukrajině.

06:48 Vlajka Ruské federace.

Video údajně zachycující Prigožina, jak v sídle Jižního vojenského okruhu stanovuje podmínky pro vedení ministerstva obrany. "Přišli jsme sem. Chceme získat náčelníka generálního štábu a Šojgua. Dokud nebudou pryč, zůstaneme tady, zablokujeme město Rostov a půjdeme do Moskvy," říká na záběru.

06:40 Vlajka Ruské federace.

"Boje se odehrávají na těch místech, kde vojenské vedení podává bojovníkům nepravdivé informace, a proto dochází k potyčkám. Tam, kde se vojáci setkají s námi, Národní gardou a policií, mávají radostně rukama a mnozí z nich říkají: 'Chceme jít s tebou.' Už se k nám přidalo 60-70 lidí, i když jsme ušli teprve kousek cesty. Myslím, že polovina armády je připravena jít s námi," uvedl Prigožin.

06:33

Nejméně dva mrtvé a několik zraněných si v noci na dnešek vyžádaly ruské útoky na Ukrajinu. Výbuchy byly podle agentur AFP a Reuters hlášeny z Kyjeva, Charkova či Dnipra, nasazena byla protivzdušná obrana. V celé zemi něco přes hodinu platil protiletecký poplach.

05:48

Ruskojazyčná verze BBC napsala, že ruská armáda zablokovala vjezdy do Rostova na Donu. Nezávislý ruský server Meduza zase s odvoláním na místní média napsal, že ozbrojenci v uniformách obklíčili některé klíčové budovy ve městě, včetně velitelství Jižního vojenského okruhu, zdejší pobočky ministerstva vnitra či tajné služby FSB. Ke komu ozbrojenci patří, není jasné.

05:48 Vlajka Ruské federace.

Na sociálních sítích se šíří záběry ukazující kouř na dálnici k Rostovu. Mohlo by se jednat o údajně sestřelený ruský vrtulník, o němž Prigožin hovoří.

05:27 Vlajka Ruské federace.

Ruská státní tisková agentura TASS potvrdila, že ozbrojenci v centru Rostova jsou z Wagnerovy skupiny,

05:23

V důsledku ruského útoku na Kyjev zemřeli dva lidé, dalších osm bylo zraněných, informují úřady.

05:19 Vlajka Ruské federace.

Na silnici u Vorožněvu se ozývá střelba.

05:16 Vlajka Ruské federace.

Moskva kvůli napjaté situaci v zemi zavádí protiteroristická opatření. Je nutné počítat s častějšími kontrolami na silnicích, mohou být omezeny akce pro velký počet lidí, uvedla agentura TASS s odvoláním na starostu Sergeje Sobjanina. 

05:14 Vlajka Ruské federace.

Starosta Rostova Vasilij Golubev vyzval obyvatele, aby se zdrželi cest do centra města a zůstali doma.

05:04 Vlajka Ruské federace.

Ozbrojenci v uniformách obklíčili některé klíčové budovy v Rostově na Donu, včetně velitelství Jižního vojenského okruhu. Není jasné, o koho jde.

05:03

Souhrn posledních událostí:

 • Šéf ruské skupiny wagnerovců Jevgenij Prigožin obvinil ruskou armádu, že podnikla raketový útok na pozice jeho mužů a oznámil odvetu.  
 • Žoldnéři z Wagnerovy skupiny obsadili města Rostov na Donu, Voroněž a Lipeck a táhnou na Moskvu. 
 • Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k národu přiznal, že situace je velmi složitá. Povstání wagnerovců označil za zradu Ruska a slíbil tvrdé potrestání jejích osnovatelů. 
 • Prigožina začala stíhat tajná služba FSB, hrozí mu až dvacet let ve vězení.
04:58 Vlajka Ruské federace.

Záběry místních obyvatel z Rostova.

04:55 Vlajka Ruské federace.

Ruská Voroněžská oblast údajně aktivovala "Plán pevnost", čímž uvedla místní donucovací orgány a příslušníky národní gardy do zvýšené pohotovosti v případě ozbrojeného útoku.

04:53 Vlajka Ruské federace.

Další záběry vojenských jednotek v Moskvě.

04:48 Vlajka Ruské federace.

Moskva ohlásila uzavření Rudého náměstí.

04:43 Vlajka Ruské federace.

Největší ruský vyhledávač Jandex blokuje výsledky spojené s Jevgenijem Prigožinem.

04:35 Vlajka Ruské federace.

Na sociálních sítích se šíří záběry údajné přestřelky mezi wagnerovci a ruskou armádou u Rostova. Jejich pravost nelze ověřit.

04:27

V okrese Solomianskyj v Kyjevě zasáhly trosky nepřátelské rakety horní patra 16patrové budovy, řekl starosta Kličko. Jedna oběť byla ošetřena na místě, další byla hospitalizována. V domě hlášen není žádný požár.

04:23 Vlajka Ruské federace.

Ruská sociální síť Vkontakte začala blokovat publikace s prohlášením Jevgenije Prigožina.

04:21 Vlajka Ruské federace.

Přísnější bezpečnostní opatření přijala také Lipecká oblast, jejíž centrum se nachází zhruba 470 kilometrů jižně od Moskvy. Pozornost zdejších složek se soustředí na objekty kritické infrastruktury. Obyvatelům regionu úřady doporučily, aby se zdrželi cest na jih, zejména do Voroněžské oblasti. Zdejší regionální vláda zase občany vyzvala, aby se vyhnuli dálnici M4, která vede do Moskvy. Pohybuje se po ní totiž vojenský konvoj.

04:20

V Charkově jedna z raket podle zdejších úřadů zasáhla plynové potrubí. Další informace o případných škodách či zraněných zatím nejsou k dispozici.

04:18

Americký prezident Joe Biden byl informován o situaci s Prigožinem. Bílý dům "monitoruje situaci" v Rusku. Prezident Joe Biden byl také informován o vývoji situace v Rusku, řekl mluvčí Rady národní bezpečnosti Adam Hodge.

04:16

Útok na Kyjev si podle zdejších činitelů vyžádal dva zraněné. Část rakety zasáhla vysokopodlažní budovu.

04:13 Vlajka Ruské federace.

Ruský nezávislý portál Meduza na svém webu zveřejnil krátké video, na němž je vidět a slyšet střelba ozývající se údajně v Rostovské oblasti. Autentičnost záběrů ale nebyl schopen potvrdit.

04:12 Vlajka Ruské federace.

Video, které údajně ukazuje následky útoku ruské armády na wagnerovce, je podle ruského nezávislého portálu Meduza s největší pravděpodobností zinscenované. Není na něm vidět žádný kráter, ani další typické prvky, které by ukazovaly na explozi rakety. Lidé, které je na záznamu slyšet, navíc prakticky okamžitě dojdou k závěru, že za útokem nemohla být ukrajinská armáda, ale ta ruská. Na záběrech také není vidět velké množství zabitých, o němž se zmiňoval Prigožin.

04:10 Vlajka Ruské federace.

Prigožin tvrdí, že wagnerovci sestřelili vrtulník ruské armády. Nelze to ověřit. Gubernátor Rostovské oblasti vyzval občany, aby zůstali doma.

04:09

Na celé Ukrajině platí protiletecký poplach. Výbuchy v důsledku ruských útoků jsou podle agentur AFP a Reuters hlášeny z Kyjeva, Charkova či Dnipra, nasazena je protiletecká obrana.

V Kyjevě byly hlasité výbuchy podle agentury Ukrinform slyšet kolem 3:00 místního času (2:00 SELČ). Starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko na Telegramu uvedl, že části jednoho z dronů dopadly na parkoviště v centru Kyjeva. Na místo směřují zásahové složky.

04:07 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda zablokovala vjezdy do Rostova na Donu a posílila ochranu velitelství Jižního vojenského okruhu, píše ruskojazyčná verze BBC.

04:07

Prigožin tvrdí, že jeho vojáci překročili hranici z Ukrajiny do Ruska a zničí kohokoliv, kdo jim bude stát v cestě. Wagnerovci jsou prý nyní v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska.

04:06

"Je nás 25 tisíc a přijdeme na to, proč je v zemi chaos," řekl Prigožin a prohlásil, že se jeho soukromé vojenské jednotky vypořádají s kontrolními stanovišti i leteckými silami, které by se jim postavily. "Každého, kdo se pokusí klást odpor, budeme považovat za hrozbu a rychle ho zničíme," dodal.

04:03

Spojené státy pozorně sledují vývoj v Rusku po výhrůžkách šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina velení ruské armády, uvedla CNN s odvoláním na americké činitele. Je to podle nich něco jiného než běžná rétorika Prigožina, který vedení armády kritizuje dlouhodobě. Agentura Reuters mluví o největší domácí krizi pro ruského prezidenta Vladimira Putina od února loňského roku.

03:58 Vlajka Ruské federace.

"Bezpečnostní opatření v Moskvě byla posílena, všechny nejdůležitější objekty, státní orgány a objekty dopravní infrastruktury jsou pod zvýšenou ostrahou," uvedl TASS s odvoláním na bezpečnostního činitele. V pohotovosti jsou oddíly rychlé reakce i polovojenské policejní jednotky OMON.

03:56 Vlajka Ruské federace.

V Moskvě byla v noci na dnešek posílena bezpečnostní opatření, zvláštní jednotky jsou v pohotovosti, informuje agentura TASS. Na záběrech zveřejněných na sociálních sítích je vidět obrněné vozy v ulicích.

03:54 Vlajka Ruské federace.

Tiskové oddělení FSB vyzvalo wagnerovce, aby "zastavili jakékoli násilné akce proti ruskému lidu, neplnili Prigožinovy zločinné a zrádné příkazy". Žoldnéři naopak mají svého zakladatele zadržet, uvedla podle agentury Interfax FSB.

03:54 Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba FSB označila Prigožinova prohlášení a činy za výzvy k zahájení občanského konfliktu a "nůž do zad ruské armádě", uvedla agentura TASS. Bojovníky skupiny FSB v prohlášení vyzvala, aby Prigožinovy rozkazy ignorovali a svého šéfa naopak zadrželi.

03:53 Vlajka Ruské federace.

"Dne 23. června 2023 zahájilo Vyšetřovací oddělení ruské Federální bezpečnostní služby legální a odůvodněně trestní řízení proti J. Prigožinovi podle článku 279 trestního zákoníku Ruské federace ve věci organizování ozbrojeného povstání. Jeho jednání bude řádně právně posouzeno," uvádí se v prohlášení prokuratury citovaném ruskou státní agenturou. Za tento trestný čin jsou sazby 12 až 20 let vězení.

03:52 Vlajka Ruské federace.

Stanice BBC s odvoláním na zdroje blízké silovým strukturám uvedla, že FSB ve spolupráci s ruskou národní gardou rozmisťuje kontrolní stanoviště na silnici z Voroněže a Rostova na Donu do Moskvy. Na ulicích v centru Rostova na Donu se podle fotografií šířených na platformě Telegram pohybují obrněné vozy, uvedla také BBC. Právě z Rostova na Donu podle Prigožina vedlo ruské ministerstvo na wagnerovce útok.

03:51 Vlajka Ruské federace.

Ruský národní protiteroristický výbor podle TASS vyzval Prigožina, aby zanechal protiprávního jednání. Ruská tajná služba FSB v souvislosti s výroky šířenými Prigožinovým jménem a na základě podezření z vyzývání k ozbrojené vzpouře zahájila trestní stíhání, uvedla také ruská státní agentura.

23:14 Vlajka Ruské federace.

Moskevské ředitelství FSB je v pohotovosti a na silnici z Voroněže a Rostova na Donu do Moskvy vznikají kontrolní stanoviště, uvádí BBC.

22:57 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin byl informován ohledně šéfa ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina, sdělil podle agentury TASS novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ruský národní protiteroristický výbor (NAK) podle ruských médií vyzval Prigožina, aby zanechal protiprávního jednání. Ruská tajná služba FSB začala šéfa wagnerovců vyšetřovat kvůli podněcování k ozbrojené vzpouře, uvedly poté světové agentury s odvoláním na ruská média.

22:57 Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba FSB začala stíhat zakladatele wagnerovců Prigožina kvůli podněcování k ozbrojené vzpouře, píší agentury s odvoláním na ruská média.

22:56 Vlajka Ruské federace.

Audionahrávka připisovaná Prigožinovi uvádí, že 25 tisíc bojovníků se hodlá vypořádat s bezprávím v Rusku a vyzývá další Rusy, aby se k nim připojili.

22:56 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda musela v místech poškozeného Čongarského mostu spojujícího Chersonskou oblast s poloostrovem Krym zřídit provizorní pontonový most. Podle serveru Ukrajinska pravda to vyplývá ze satelitních snímků. Ruské síly se sice mohou na poloostrov z Chersonské oblasti dostávat i jinudy než přes Čongarský silniční most, jeho poškození ale ruské armádě zkomplikuje logistiku. Přes most totiž vede nejkratší cesta z Krymu do okupovaného města Melitopol v pevninské části Ukrajiny a dál k jižní frontě, kde v současnosti vedou ukrajinské síly protiofenzivu, upozornila stanice BBC.

21:24 Vlajka Ruské federace.

Šéf ruské Wagnerovy soukromé vojenské společnosti Jevgenij Prigožin dnes podle portálu Meduza obvinil pravidelnou ruskou armádu, že podnikla raketový útok na pozice jeho mužů. V důsledku tohoto úderu podle něj mnoho žoldnéřů zemřelo. Podle zahraničních agentur také Prigožin uvedl, že na bombardování ruské armády "odpoví" a že je potřeba zastavit "zlo ruského armádního vedení". Stanice BBC nicméně vzápětí upozornila, že informace o tomto Prigožinově obvinění má původ v audionahrávce zveřejněné na Telegramu a že by hovořící osobou nemusel být přímo Prigožin. Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS útok na pozice wagnerovců popřelo.

19:18

Literární festival Měsíc autorského čtení letos na dva dny zavítá také do Lvova na Ukrajině. Čeští, slovenští a ukrajinští spisovatelé tam vystoupí 27. a 28. června. Kromě autorských čtení se uskuteční také kulatý stůl se zástupci literárních organizací na Ukrajině, jehož smyslem je hledat možnosti podpory ukrajinské kultuře. ČTK to dnes řekl jeden z organizátorů Petr Minařík z nakladatelství Větrné mlýny.

19:17 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Dal jsem veliteli ukrajinských ozbrojených sil Valeriji Zalužnému naléhavé nařízení neprodleně zbavit funkce oděského vojenského komisaře, rádoby vedoucího místního náborového centra, o němž mluví celá naše země," uvedl Zelenskyj na komunikační platformě Telegram po poradě s nejvyššími veliteli. Ukrajinska pravda připomněla, že podle jejího šetření si rodina tohoto oděského vojenského činovníka za války pořídila luxusní vilu ve Španělsku a vozový park za miliony dolarů. Další šéfy vojenských komisariátů by podle Zelenského měla prověřit komise, která by měla vzniknout speciálně za tímto účelem.

19:17

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes nařídil prověřit vedení vojenských komisariátů a propustit šéfa komisariátu v Oděse, kterého média podezřívají z braní úplatků. Zelenskyj kromě toho přislíbil personální změny v souvislosti s kauzou špatného stavu leteckých krytů na Ukrajině, informoval server Ukrajinska pravda. Nedávná rozsáhlá prověrka podle prezidenta odhalila, že čtvrtina krytů v zemi je nepoužitelná. K plošné kontrole krytů Ukrajina přikročila poté, co 1. června při ruském útoku zahynuly v Kyjevě dvě ženy a devítiletá dívka, které se nedostaly do zavřeného krytu.

18:28

Spojené státy před několika dny uspořádaly jednání svých vládních expertů s protějšky z Číny, Ruska, Francie a Británie o snižování "strategického rizika" kolem jaderných zbraní a o politice v této oblasti. Oznámilo to dnes americké ministerstvo zahraničí. V prohlášení vyzdvihuje profesionalitu účastníků, žádné výsledky jednání ale nezmiňuje.

16:16

Podle serveru Politico dostane Ukrajina první letouny F-16 až na začátku příštího roku.

16:15

Ukrajinská raketa zasáhla ruskou vojenskou základnu v okupovaném Heničevsku. Z místa stoupá několik sloupců černého dýmu, uvádějí svědci. 

14:18

Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj uvedl v rozhovoru pro britský deník Guardian, že zatím neposlal na frontu do protiofenzivy většinu vojáků a techniky. "Teprve to přijde, je to před námi," uvedl. Dodal, že svět by měl být trpělivý, co se týká výsledků protiofenzivy. Invazi na Ukrajinu a s ní spojené události nadále sledujeme online.

14:31

Promoce kaplanů ukrajinské armády v Katedrále svaté Sofie v Kyjevě.

Promoce kaplanů ukrajinské armády v Katedrále svaté Sofie v Kyjevě.
Promoce kaplanů ukrajinské armády v Katedrále svaté Sofie v Kyjevě. | Foto: Reuters
14:14

Ukrajinské síly zastavily ruskou ofenzivu zaměřenou na města Kupjansk a Lyman na východě země a postupují na jižní frontě. Uvedla to dnes podle agentury Reuters náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Hlavní útok v rámci současné ofenzivy proti ruské armádě podle ní ale teprve přijde. Mychajlo Podoljak z kanceláře ukrajinského prezidenta dodal, že protiofenziva má v této fázi za cíl formovat bojiště.

"Ve směru na Kupjansk a Lyman jsme svedli prudké boje, ale naši vojáci nepřítele zastavili," řekla ve vysílání ukrajinské televize Maljarová.

13:42

V Irsku tento týden začala setkání, při kterých vládní politici diskutují s občany o neutralitě a zahraniční a bezpečnostní politice země. Vláda zahájila veřejnou debatu v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině, kvůli které požádaly o vstup do Severoatlantické aliance dvě země, které tradičně odmítaly členství ve vojenských blocích - Švédsko a Finsko. Irský premiér Leo Varadkar uvedl, že ostrovní stát se nechystá vstoupit do NATO, uvedla agentura AFP. Pro neutralitu je podle červnového průzkumu většina Irů, kteří však podporují i vyšší výdaje na obranu.

13:23

Při explozi v okupovaném Mariupolu zemřeli čtyři ruští důstojníci, uvedl na Telegramu starosta města Petro Andrjušenko.

12:57

Nové sankce Evropské unie rozšiřují zákaz vývozu aut do Ruska. Bude se týkat nových i použitých vozů s objemem motoru nad 1,9 litru a všech elektromobilů a hybridů.

12:32 Vlajka Ruské federace.

Šéf ruské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin na nově zveřejněném videu na sociální síti Telegram tvrdí, že důvody k ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 byly jiné, než jak je prezentuje Kreml ruské veřejnosti.

12:26

Shrnutí nejdůležitějších událostí

Na frontové linii v Záporožské oblasti mezi městy Orichiv a Robotyne se odehrávají těžké boje.

Ukrajinci v Doněcké oblasti sestřelili ruský vrtulník.

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin obvinil ruské ministerstvo obrany, že ruské veřejnosti vykresluje situaci na bojištích v lepším světle, než jaká je skutečnost.

12:21

Rusko od loňského léta významně posílilo obranu základny své Černomořské flotily v krymském městě Sevastopolu, kde mimo jiné pravděpodobně jako ochranu před potápěči nasadilo speciálně vycvičené delfíny. Na Twitteru to uvedla ve své pravidelné zpravodajské svodce britská vojenská rozvědka. Podle agentury AFP je vojenské využití mořských savců ze strany Ruska návratem k praxi z dob studené války.

10:18 Vlajka Ruské federace.

Podle ukrajinské vojenské rozvědky GUR Rusko urychlilo a navýšilo výrobu střel s plochou dráhou letu Kalibr a raket Ch-101. Tyto zbraně Rusové používají při ostřelování ukrajinských měst, střely Kalibr odpalují z lodí v Černém moři.

10:02

Ukrajinská státní plynárenská společnost Naftohaz podala ve Spojených státech žalobu na Rusko. Chce získat pět miliard dolarů (108,3 miliardy Kč), které jí byly přiznány v Haagu jako odškodnění za ztracený majetek na Krymu. Firma o tom dnes informovala na svém webu. Rusko, které v únoru 2022 zahájilo invazi na Ukrajině, se v roce 2014 zmocnilo Krymu a poloostrov anektovalo.

9:37

Ukrajinská armáda útočí na město Robotyne jižně od Orichivu, kde je už dlouho frontová linie. Orichiv před měsícem navštívili reportéři Aktuálně.cz

9:36

V Doněcké oblasti se po zásahu ukrajinskou raketou zřítil ruský vojenský vrtulník Ka-52 Aligátor.

9:25

Německá zbrojařská firma Rheinmetall dodá Ukrajině dvacet obrněných vozů Marder.

9:08

Ruští váleční blogeři hlásí mohutný ukrajinský útok na okupované město Robotyne.

Foto: Twtitter
8:56 Vlajka Ruské federace.

Západ se snaží negativně ovlivnit vztahy mezi Ruskem a Kazachstánem přímým a bezohledným vměšováním do vnitřních záležitostí suverénních států. Dnes to podle ruské agentury TASS prohlásil náměstek tajemníka ruské bezpečnostní rady Alexej Ševcov.

"USA a jejich spojenci se snaží živit nacionalistické nálady, šířit pomluvy, manipulovat veřejným míněním, a to i prostřednictvím internetu a sociálních sítí. Jedná se o přímé a bezohledné vměšování do vnitřních záležitostí nezávislých států," uvedl Ševcov v Almaty.

Kazachstán, který je bohatý na ropu a je dlouholetým spojencem a blízkým obchodním partnerem Ruska, odmítl podpořit ruskou invazi na Ukrajinu a uvedl, že bude dodržovat západní sankce proti Rusku.

07:28

Ukrajinci vybojovali několik úspěšných bitev proti Rusům, ale dobýt zpět okupované území na jihovýchodě země při současné ofenzivě bude velmi těžkým úkolem.

"Ukrajinci (během ofenzivy) zatím ještě nedosáhli žádného výrazného úspěchu, hlavní ruské obranné linie jsou před nimi," hodnotí v rozhovoru pro Aktuálně.cz expert, který monitoruje průběh války pro analytické centrum Black Bird Group a je autorem dokumentárního televizního seriálu Válka za polárním kruhem.

 

06:29

Po celé Ukrajině byly v noci na dnešek vyhlášeny protiletecké poplachy. Oznámila to ukrajinská armáda. V rozsáhlých oblastech byla vydána varování před ruskými útoky s pomocí raket a dronů. Telegramové kanály hlásí výbuchy v několika oblastech od Lvovské na západě po Chersonskou na jihu, uvedla agentura Reuters. Ruské úřady zase hlásí sestřelení dronu nad západoruským Kurskem.

Podle agentury Ukrinform hrozí útoky takzvanými kamikadze drony například i v Dněpropetrovské oblasti a Záporoží. Rusko je možná odpálilo z jihu. Armáda předtím podle agentury potvrdila odpálení řízených střel z oblasti Kaspického moře.

06:27 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Rusko vytvořilo na okupované části Chersonské oblasti speciální skupiny, které mají za úkol sbírat a ukrývat těla lidí, kteří tento měsíc zahynuli v důsledku protržení ukrajinské Kachovské přehrady. Řekl to v pravidelném nočním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Ruské zlo zformovalo speciální skupiny na odstraňování a zjevně i ukrývání těl obětí," uvedl Zelenskyj.

Ukrajina a Rusko se navzájem obviňují ze zničení přehrady v Chersonské oblasti, kterou částečně okupuje Rusko. Zelenskyj označil situaci v Rusy okupované části oblasti na jihu Ukrajiny za "mírně řečeno katastrofální".

20:19 Vlajka Ruské federace.

Šéf ruské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) soukromé vojenské společnosti Jevgenij Prigožin obvinil ruské armádní velení ze zatajování skutečného stavu vývoje bojů na Ukrajině. V audionahrávce zveřejněné na komunikační platformě Telegram uvedl, že ukrajinské územní zisky jsou značné a že další ukrajinský postup by mohl zvrátit dosavadní úspěchy ruských sil. Informoval o tom ruský nezávislý informační portál The Moscow Times.

19:07

Ukrajinská protiofenziva je zatím méně úspěšná, než předpovídaly západní analýzy, uvedla stanice CNN s odvoláním na nejmenované západní představitele. Ruské síly se naopak ukrajinským útokům brání efektivněji, než se očekávalo. Průběh ukrajinské protiofenzivy mnozí považují za určující pro to, která ze stran válku vyhraje.

16:43

Ukrajinská média hlásí velmi těžké boje na frontové linii mezi mezi Orichiv a Robotyne v Záporožské oblasti.

16:37 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon zakazující dovoz knih z Ruska. Zákon kromě dovozu tištěné produkce ze "země agresora", jak Kyjev nazývá Rusko, zakazuje i dovoz knih z Běloruska, které je spojencem Moskvy, a také dovoz knih z okupovaných částí země.

15:58

Podle serveru RBK Ukraine se Rusové pokusili v noci na dnešek raketou Kinžal zasáhnout Karačunskou přehradu u města Krivyj Rih, ale minuli.

12:49 Vlajka Ruské federace.

Další rekruti pro boje na Ukrajině nejsou zapotřebí, protože denně v průměru 1336 zájemců uzavírá kontrakt s ruskou armádou, uvedl ruský ministr obrany Sergej Šojgu během porady bezpečnostní rady vedené ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Šojgu podle tiskových agentur také tvrdil, že tempo ukrajinské protiofenzivy pokleslo, i když předpokládá, že ukrajinské jednotky budou po přeskupení v útocích pokračovat. Ministr rovněž prohlásil, že vzhledem k vysokým ukrajinským ztrátám dodávky západních zbraní Ukrajině neovlivní situaci na bojišti.

"V průměru do služby na základě kontraktu vstupuje 1336 lidí denně, de facto tedy získáváme každý den jeden pluk," prohlásil ministr. "Aktivně vytváříme zálohy. K dnešnímu dni jsme přijali 114 tisíc lidí na základě smlouvy a k tomu ještě 52 tisíc dobrovolníků," dodal. "Vše jde podle plánu, v podstatě ke konci června dokončíme vytváření záložní armády," ujistil.

12:39

Oprava mostu mezi Krymem a Chersonskou oblastí, který poškodil vzdušný útok, může trvat i několik týdnů, uvedla ruská agentura RIA s odvoláním na okupační úřady. Ze zveřejněných videí vyplývá, že byl zasažen jeden z pilířů mostu.

11:59

Most mezi Krymem a Chersonskou oblastí, zasažený ráno ukrajinskou palbou.

Most mezi Krymem a Chersonskou oblastí, zasažený ráno ukrajinskou palbou.
Most mezi Krymem a Chersonskou oblastí, zasažený ráno ukrajinskou palbou. | Foto: Reuters
11:41

Ruská agrese na Ukrajině není válkou či speciální operací, ale genocidou a terorismem, řekl na pražské konferenci Českého rozhlasu kyjevský starosta Vitalij Kličko.

11:09 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Máme informaci, že Rusko chystá teroristický útok na Záporožské jaderné elektrárně, tvrdí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

10:59

Český prezident Petr Pavel nepovažuje výsledky ukrajinské protiofenzivy za zklamání. Rusko podle něj mělo dlouhý čas na přípravu a Ukrajina zatím nenasadila všechny síly. Řekl to na konferenci Média a Ukrajina, pořádané Českým rozhlasem.

10:55

Ukrajina potřebuje dlouhodobou udržitelnou podporu včetně dodávek moderních zbraní. Její vstup do NATO před koncem války teď není téma, řekl německý kancléř Olaf Scholz.

10:52

Shrnutí nejdůležitějších zpráv

 • Ukrajinci zasáhli a poškodili most, spojující okupovaný Krym s Chersonskou oblastí.
 • Ukrajinská armáda má územní zisky při ofenzivě v Doněcké oblasti, tvrdí Kyjev.
 • Český rozhlas dnes pořádá konferenci Média a Ukrajina, před jejím začátkem čelí jeho weby kybernetickému útoku a jsou nedostupné.
10:44

Podle ruské okupační správy zasáhly ráno most mezi Krymem a Chersonskou oblastí čtyři ukrajinské rakety.

10:43

Weby Českého rozhlasu (ČRo) a zpravodajský web iROZHLAS.cz se zhruba od dnešních sedmi hodin ráno potýkají s masivním DDoS útokem. Rozhlas o tom informoval na Twitteru. Weby jsou stále nedostupné, rozhlas problém řeší. ČRo dává útok do souvislosti s dnes pořádanou konferencí o médiích a Ukrajině. 

10:40

Česká republika není v konvenční válce s Ruskem, je ale součástí informační války. Cesta k agresi na Ukrajině se připravovala v informačním prostoru, řekl prezident Petr Pavel na konferenci Média a Ukrajina, kterou pořádá Český rozhlas.

09:56

Německý kancléř Olaf Scholz dnes v projevu k německým poslancům vyzval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby jeho země ratifikovala švédský vstup do Severoatlantické aliance. Kancléř chce, aby se Švédsko červencového summitu NATO ve Vilniusu zúčastnilo už jako řádný alianční člen.

09:55

Dva lidé zemřeli a dalších pět utrpělo zranění při výbuchu, který nastal v noci na dnešek v bytovém domě v Kyjevě. Informovala o tom agentura Unian s odvoláním na policii, podle níž byl příčinou exploze zřejmě únik plynu v jednom z bytů. Výbuch nastal před čtvrtou hodinou ranní v šestnáctipatrovém domě ve východní části ukrajinské metropole. Zničeny byly čtyři byty a dalších šest je poškozených.

09:48

Ukrajinské jednotky dosáhly při své protiofenzívě dílčích úspěchů a upevňují dosažené pozice na úsecích fronty Rivnopil-Staromajorske v Doněcké oblasti a Bilohorivka-Dibrova na rozmezí Luhanské a Doněcké oblasti, uvedl dnes ukrajinský generální štáb. Obě oblasti leží v Donbasu na východě Ukrajiny.

07:34

Ukrajinské síly zasáhly most spojující Chersonskou oblast s Krymem, uvedli Ruskem dosazení činitelé v obou regionech. Oběti hlášeny nejsou. Šéf ruské okupační správy Chersonské oblasti Vladimir Saldo řekl, že most zřejmě zasáhly britské střely Storm Shadow, které poškodily silnici. Šéf okupovaného ukrajinského poloostrova Krym Sergej Aksjonov zasažení mostu rovněž potvrdil. "V noci byl zasažen Čonharský most. Nedošlo k žádným ztrátám na životech. V současné době pyrotechnici provádějí průzkum, aby posoudili typ munice," řekl podle ruské agentury TASS. Čonharský most, známý jako "brána na Krym", je jedním z několika mostů spojujících Krym s pevninou.

22:52

Shrnutí nejdůležitějších zpráv:

 • Velvyslanci zemí Evropské unie se dnes shodli na jedenáctém balíku sankcí proti Rusku, který má dále omezit jeho možnosti pokračovat v agresi vůči Ukrajině. Oznámilo to švédské předsednictví Rady EU. 
 • Ruskem okupovaná Záporožská jaderná elektrárna na jihovýchodě Ukrajiny plánuje obnovit čerpání vody z toho, co zbylo z obřího rezervoáru zničené Kachovské přehrady. 
 • Počet mrtvých při záplavách na jihu Ukrajiny se na Ruskem okupovaném levém břehu řeky Dněpr zvýšil na 41 z předchozích 38. Na komunikační platformě Telegram o tom informoval představitel správy Andrej Aleksejenko. 
22:49

V této souvislosti připomíná četné útoky na ruské sklady paliva, železniční tratě a další strategické objekty. "Po měsíce jsme pozorovali trpělivou snahu Ukrajiny narušit připravenost ruské obrany," uvedla CNN.

22:20

Dosavadní zdánlivě pomalé tempo ukrajinské protiofenzivy nemusí být podle analýzy americké stanice důvodem ke znepokojení. "Žádný jednotlivý úder není fatální, ale pomalé nahromadění škod snižuje ruské možnosti a může nakonec vést k trhlinám v obranné síti ruských sil nebo ohrozit jejich základní schopnosti fungování," uvádí rozbor. 

22:19

Ukrajinská protiofenziva je zatím pomalá, Kyjev má ale ještě mnoho es v rukávu, píše v analýze americká stanice CNN.

Pokud budou ukrajinské síly pokračovat v územních ziscích na jihovýchodě, mohly by se dostat ke trati vedoucí na klíčový Mariupol, okupovaný ruskými silami. Mohly by se také pokusit prolomit pozemní spojnici Ruska s poloostrovem Krym a během zimních měsíců poloostrov obléhat.

20:49

Vláda dnes schválila náklady na bydlení uprchlíků, které budou od července úřady práce využívat při novém výpočtu humanitární dávky. Na měsíc na osobu zohlední 2400 korun, nejvýše 12 000 korun.

V bytě, který jeho majitel zapsal do bytové evidence, je částka vyšší. Činí 3000 korun na osobu na měsíc, nejvýše 15 000 korun. O schválení vládního nařízení informoval na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

20:35

Ruskem okupovaná Záporožská jaderná elektrárna na jihovýchodě Ukrajiny plánuje obnovit čerpání vody z toho, co zbylo z obřího rezervoáru zničené Kachovské přehrady. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE).

Ještě minulý týden MAAE uvedla, že není jasné, zda bude možné čerpat vodu z přehradní nádrže k chlazení reaktorů a vyhořelého paliva v největší evropské jaderné elektrárně vzhledem k tomu, jak moc poklesla hladina. "Záporožská jaderná elektrárna plánuje obnovit čerpání vody, která je stále dostupná navzdory velké ztrátě vody v Kachovské přehradě způsobené zničením hráze na začátku tohoto měsíce," uvedla dnes MAAE.

20:18

Počet mrtvých při záplavách na jihu Ukrajiny se na Ruskem okupovaném levém břehu řeky Dněpr zvýšil na 41 z předchozích 38. Na komunikační platformě Telegram o tom informoval představitel správy Andrej Aleksejenko.

Na pravém břehu Dněpru, který je pod kontrolou Kyjeva, si záplavy a ruské ostřelování během evakuací podle úterního oznámení ukrajinského ministra vnitra vyžádaly 21 obětí na životech. Záplavy způsobilo před dvěma týdny protržení hráze Kachovské přehrady.

16:46 Vlajka Ruské federace.

Šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin obvinil ruské ministerstvo obrany, že zamlčuje fakta o ukrajinské protiofenzivě. Podle něj Ukrajinci postupují a zmocnili se několika vesnic, zatímco ruská armáda má ztráty. Prigožin zveřejnil svůj projev na sociální síti Telegram.

Jevgenij Prigožin v Bachmutu.
Jevgenij Prigožin v Bachmutu. | Foto: Reuters
16:44 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Dosáhnout výsledků a úspěchu při naší ofenzivě si vyžádá čas. Není to hollywoodský film," uvedl v rozhovoru pro BBC ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

16:11

Ruské okupační úřady zakázaly vjezd a výjezd do města Vasylivka, které se nachází asi patnáct kilometrů od současné frontové linie v Záporožské oblasti. V tomto směru Ukrajinci v uplynulých dnech osvobodili dvě vesnice.

15:47

Velvyslanci zemí Evropské unie se dnes shodli na jedenáctém balíku sankcí proti Rusku, který má dále omezit jeho možnosti pokračovat v agresi vůči Ukrajině. Oznámilo to švédské předsednictví Rady EU. Nová sada, o které sedmadvacítka zemí vyjednávala více než šest týdnů, obsahuje zejména opatření proti obcházení dosavadních postihů.

15:19

Ukrajinský premiér Denis Šmyhal vyčíslil škody, způsobené protržením přehrady Nová Kachovka, na 1,5 miliardy dolarů (zhruba 32 miliard korun). Šmyhal to uvedl na konferenci o ekonomické obnově Ukrajiny v Londýně.

14:35

V Praze bude od dnešního odpoledne jezdit tramvajová souprava s polepem v ukrajinských národních barvách. Dnes ji pokřtili zástupci magistrátu, dopravního podniku (DPP) a ukrajinské ambasády. Město nechalo tramvaj vypravit na podporu ukrajinské vládní platformy United24, prostřednictvím které mohou lidé zemi bojující s ruskou agresí přispívat. Tramvaj bude jezdit převážně na lince 22.

14:04 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Rusko v blízké době nasadí do výzbroje balistické rakety Sarmat, které mohou nést jaderné hlavice, uvedl podle agentury TASS ruský prezident Vladimir Putin.

11:27

Šéf ukrajinské armádní rozvědky a jeden z autorů plánu ukrajinské protiofenzivy Kyrylo Budanov uvedl v rozhovoru pro týdeník Economist, že Rusko nesplní své hrozby a nepoužije proti Ukrajině taktické jaderné zbraně. "Jako šéf rozvědky říkám, že se to nestane. I přes můj negativní názor na Ruskou federaci tam ve vedení není mnoho pitomců," řekl Budanov. Podle něj není možný mír na Ukrajině bez strategické porážky Ruska.

Kyrylo Budanov ve své pracovně.
Kyrylo Budanov ve své pracovně. | Foto: Reuters
11:22

USA poskytnou Ukrajině dalších 1,3 miliardy dolarů na nápravu válečných škod a obnovu energetické sítě, řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken na konferenci v Londýně.

11:21

Ukrajinská pěchota vstupuje do ruských zákopů.

10:41

Ukrajinské letectvo zaútočilo na ruský vojenský sklad v okupovaném městě Rykove. Fotografie ukazuje, že byl zničen.

Foto: Reuters
10:39

V Londýně začala mezinárodní konference o ekonomické obnově Ukrajiny. Britský premiér Rishi Sunak na úvod prohlásil, že Rusko bude muset platit za to, co na Ukrajině zničilo.

Foto: Reuters
10:37

Ukrajinský voják v zákopu nedaleko Bachmutu.

10:32

Záběry ze Záporožské fronty.

10:29

Shrnutí nejdůležitějších zpráv:

 • Ukrajinské síly za uplynulý den podnikly protiofenzivní operace nejméně na dvou místech fronty, uvedl v analýze americký Institut pro studium války (ISW).
 • V Moskevské oblasti spadly tři drony, nikdo nebyl zraněn, uvedly tamní úřady.
 • Exploze zničila část železniční trati, kterou používá ruská armáda u města Feodosija na Krymu.
9:47

Ukrajinský vojenský analytik a bývalý příslušník ukrajinské armádní rozvědky Andrij Kramarov řekl v rozhovoru pro zpravodajský server Obozrevatel, že ruský vůdce Vladimir Putin nemá přesné informace o dění na frontě a jeho generálové před ním nepříjemné věci zatajují. Uvedl také, že ukrajinská armáda postupuje při protiofenzivě zatím pomalu, ale metodicky ničí síly nepřítele.

9:27

Britská vojenská rozvědka ve své každodenní analytické svodce uvedla, že hlavní a nejdůležitější prioritou ruského režimu je udržet Krym. Tomu Putin podřídí vše ostatní.

9:24

V Německu soudě podle průzkumů roste popularita krajně pravicové strany Alternativa pro Německo. Tato strana kritizuje dodávky zbraní Ukrajině a odmítá protiruské sankce. Více v textu Aktuálně.cz.

9:23

Ukrajinské ministerstvo obrany oznámilo, že od začátku války loni v únoru byly zničeny nebo poškozeny čtyři tisíce ruských tanků.

9:17

Traktorista pracuje u Chersonu na poli i v době, kdy Rusové střílí z opačného břehu Dněpru.

Traktorista pracuje u Chersonu na poli i v době, kdy Rusové střílí z opačného břehu Dněpru.
Traktorista pracuje u Chersonu na poli i v době, kdy Rusové střílí z opačného břehu Dněpru. | Foto: Reuters
9:06

Exploze zničila část železniční trati, kterou používá ruská armáda u města Feodosija na okupovaném Krymu. S odvoláním na své zdroje o tom informují ukrajinská média.

07:58

Ukrajinské síly za uplynulý den podnikly protiofenzivní operace nejméně na dvou místech fronty, uvedl v analýze situace na bojišti americký Institut pro studium války (ISW). Ukrajinský generální štáb uvádí, že nejtvrdší boje na stovky kilometrů dlouhé frontové linii se stále odehrávají u Bachmutu či Marjinky, kde ruské jednotky soustředí své největší úsilí.

Ukrajinské síly se podle ISW, který se odvolává na ukrajinský generální štáb, soustředily na úsek fronty mezi Záporožskou a Doněckou oblastí a západě Záporožské oblasti. O bojích v této oblasti hovořilo i ruské ministerstvo obrany, podle kterého ruské jednotky v oblasti odrazily ukrajinské útoky.

06:55 Vlajka Ruské federace.

V Moskevské oblasti spadly dva drony, uvedl dnes tamní gubernátor Andrej Vorobjov. Nikdo podle něj nebyl zraněn, nejsou ani žádné škody. Informuje o tom agentura Reuters. Moskva se terčem bezpilotních letounů stala i v květnu.

Drony byly podle Vorobjova "zachyceny", když se blížily k vojenským skladům v Moskevské oblasti. "Byly nalezeny trosky, žádné škody ani oběti," uvedl Vorobjov a dodal, že se drony zřítily poblíž obce Kalininec.

22:28

Blinken s Kulebou v Londýně hovořili o poválečné obnově Ukrajiny, napadená země musí podle šéfů diplomacie vytvořit dobré podmínky pro investice.

21:21 Vlajka Ruské federace.

Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se v letošním roce sníží o 0,8 procenta po loňském poklesu o 2,1 procenta. Předpověděla to podle agentury Reuters evropská ratingová agentura Scope Ratings. Zlepšila tak svůj předchozí odhad, který letos počítal se čtyřprocentním poklesem. Letošní vyhlídky ruské ekonomiky nicméně Scope Ratings nadále hodnotí méně příznivě než Mezinárodní měnový fond (MMF). Ten ve své poslední prognóze předpovídá, že ruský HDP se letos zvýší o 0,7 procenta.

21:20

Tři z 11 ukrajinských válečných zajatců, které nedávno do Maďarska předalo Rusko, ukrajinští diplomaté převezli na území Ukrajiny. Dnes o tom informoval na Facebooku náměstek ukrajinského ministra zahraničí Oleh Nikolenko. Kvůli této skupině zajatců se mezi Kyjevem a Budapeští rozhořel diplomatický spor. Podle Nikolenka ukrajinští diplomaté ve spolupráci s koordinačním štábem pro záležitosti válečných zajatců podnikají kroky pro "osvobození" dalších mužů.

21:20

Zničení Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny je nejhorší ekologickou katastrofou za dobu ruské invaze na Ukrajinu a následné záplavy nenávratně zničily některé ekosystémy, uvedl dnes podle agentury Reuters ukrajinský ministr životního prostředí Ruslan Strilec. Ministr také varoval, že utržené miny mohou doputovat i k černomořským břehům dalších států. Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak zároveň uvedl, že do Dněpru se dostalo zhruba 150 tun olejů a ropy.

21:19 Vlajka Ruské federace.

Soud v ruském Rostově na Donu dnes poslal na 16 let do věznice s přísným režimem bývalého zástupce velitele ukrajinského praporu Ajdar Denise Murygu, informují ruská média. Podle soudu byl Muryga, který má ukrajinské i ruské občanství, členem ilegální ozbrojené skupiny a absolvoval teroristický výcvik. 

19:12

Soud na moskevském předměstí Chimki v úterý odsoudil k šesti letům vězení kapitána ruského dopravního letounu SSJ-100 Superjet, který v květnu 2019 po nouzovém přistání na letišti Šeremeťjevo shořel. Při neštěstí tehdy zemřelo 41 z 78 lidí na palubě.

19:05

Příklon k západní kultuře není jen otázkou ekonomické prosperity nebo bezpečnosti, je i příklonem k hodnotám, řekl prezident Petr Pavel na slavnosti k 30. výročí České republiky.

19:02

Země Evropské unie hodlají letos poskytnout výcvik 30 tisícům ukrajinských vojáků, včetně příslušníků ukrajinské teritoriální obrany, uvedlo na komunikační platformě Telegram ukrajinské ministerstvo obrany. Výcvik podle něj zajistí mise armádní pomoci pro Ukrajinu EUMAM, která vznikla v loňském roce.

19:02

Von der Leyenová vyčíslila nutnou dodatečnou pomoc Ukrajině na 50 miliard eur, v přepočtu okolo 1,2 bilionu korun. Ty mají do roku 2027 putovat jak na okamžitou poválečnou obnovu země, tak na projekty, které Ukrajinu přiblíží Evropské unii. Podobnou finanční pomoc dostávalo také Česko před vstupem do EU.

19:00

Norská vláda představila plány komerčního průzkumu a těžby nerostných surovin v hlubokých arktických vodách. Zaměřit se chce na kovy nezbytné pro nízkoemisní technologie. Norsko má rozsáhlé zásoby ropy a zemního plynu, které z něj učinily jednu z nejbohatších zemí světa, a nyní přebírá vedoucí úlohu v globálním závodě o těžbu kovů ze dna oceánů, po kterých je nyní vysoká poptávka v souvislosti s odklonem zemí od fosilních paliv, napsala agentura Reuters. Plán však kritizují ochránci životního prostředí.

18:59

Pražský magistrát poskytne zhruba 70 milionů korun na podporu ukrajinských uprchlíků kvůli válce vyvolané Ruskem. Rozhodli o tom v pondělí pražští radní. Peníze půjdou na projekty přímé podpory a začleňování dětských uprchlíků do společnosti. Hlasovat o tom musí ještě zastupitelé.

"Bohužel válka na Ukrajině neutichá, a Praha se tak stále snaží o co nejvyšší míru solidarity. Ocitnout se jako dítě v cizím městě s vědomím ztráty domova, bez jistoty návratu, je pro dětskou psychiku extrémně náročné," sdělil náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09). Proto Praha poskytne společně s dětským fondem OSN UNICEF celkem asi 70 milionů korun organizacím, které se starají o dětské uprchlíky. "Tyto peníze půjdou na projekty přímé podpory a začleňování dětských uprchlíků do společnosti. Ze spolupráce s mezinárodní organizací UNICEF je jasně vidět, že prohlubování vztahů na této úrovni má velký význam," řekl Pospíšil.

16:30

Běloruský soud dnes poslal na sedm let do vězení aktivistku Nastu Lojkovou, která dokumentovala policejní násilí proti skupinám stojícím v opozici vůči režimu běloruského autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka. Podle agentury AP ji shledal vinnou z podněcování sociální nenávisti. Dnešní proces se konal za zavřenými dveřmi. Čtyřiatřicetiletá Lojková obvinění odmítla jako smyšlená a stěžovala si, že policie proti ní během zatýkání použila zbraň způsobující elektrický šok. Ve vazbě, kde strávila devět měsíců, jednou v zimě musela na vězeňském dvoře strávit bez pořádného oblečení osm hodin a vážně kvůli tomu onemocněla.

16:14

V České republice teď pracuje 101 600 uprchlíků z Ukrajiny. Z nich 90 procent platí ze zaměstnání a dohod odvody, před rokem to bylo necelých padesát procent, řekl ministr práce Marian Jurečka.

16:02

Šéf ukrajinské armádní rozvědky Kyrylo Budanov řekl v televizním rozhovoru, že ruští vojáci v blízkosti přehrady Nová Kachovka dostali třicet minut před explozí informaci, aby místo opustili.

Kyrylo Budanov, šéf ukrajinské vojenské rozvědky.
Kyrylo Budanov, šéf ukrajinské vojenské rozvědky. | Foto: Reuters
15:17 Vlajka Ruské federace.

Nejméně čtyři mrtvé a dva raněné si vyžádal výbuch v továrně na střelný prach v Kotovsku v Tambovské oblasti v centrální části evropského Ruska, oznámilo podle médií ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Největší ruská továrna na střelný prach se podle místních úřadů ale nezastavila a pokračuje ve výrobě.

15:11

Ruská armáda ostřelovala ukrajinské záchranáře v Chersonu. Jeden zahynul, sedm je zraněno.

14:36

Dovoz ruské ropy do Číny dosáhl v květnu nejvyšší úrovně od napadení Ukrajiny Ruskem. Asijská země z Ruska nakoupila 9,71 milionu tun ropy. V porovnání s loňským únorem, kdy Čína koupila 5,4 milionu tun ruské ropy, se objem ruských dodávek téměř zdvojnásobil.

14:22 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany podle agentury Tass vyplatilo milion rublů (zhruba 260 tisíc korun) vojákovi Andreji Kravcevovi, který zničil německý tank Leopard 2 na Ukrajině.

11:14

Ruský vojenský analytik a bývalý velitel ruských a proruských sil na Donbase Igor Girkin uvedl na sociální síti Telegram, že Ukrajinci útočí na vesnici Žerebjanki ve směru na Melitopol. Podle jeho informací se tam odehrávají těžké boje.

Foto: Aktuálně.cz
11:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že hlavní síly ukrajinské armády se ještě nepřipojily k ofenzivě, která má osvobodit Ruskem okupovaná území. "Naše nejlepší jednotky čekají na svoji hodinu," prohlásil Zelenskyj.

10:59

Rusko přesouvá vojáky a techniku k okupovanému Berďjansku, kde očekává sílící tlak ukrajinské protiofenzivy. Uvedl to s odvoláním na své zdroje zpravodajský server RBK Ukraine.

10:48

"Jsme na prahu období globální konfrontace. Nevíme, jakou podobu bude mít. Členství v NATO a EU má pro Česko životní význam," uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský.

10:13

Rusové se nevzdají snadno, před námi jsou velmi tvrdé boje a těžké bitvy. Uvedla to náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová.

10:11

Ukrajinští vojáci sestřelili nedaleko Doněcku ruský bojový vrtulník Aligator Ka-52. Informuje o tom deník Ukrajinska Pravda.

10:09

Ministryně obrany Jana Černochová se dohodla s náčelníkem generálního štábu české armády Řehkou na revizi seznamu materiálu, který lze poslat na pomoc Ukrajině. Co můžeme poslat, pošleme, řekla ministryně.10:03

Francie před několika dny změnila postoj k otázce ukrajinského členství v NATO a rozhodla se prosazovat "perspektivu přijetí Ukrajiny" ve snaze přiblížit vyjednávání mezi Moskvou a Kyjevem. S odvoláním na své zdroje to dnes uvedl deník Le Monde. Paříž by se tak přiblížila postoji členských zemí aliance ve střední a východní Evropě před červencovým summitem NATO, kde bude podpora Ukrajiny opět klíčovým tématem.

Francie dosud zastávala podobnou linii jako Berlín a Washington a její prezident Emmanuel Macron hovořil o potřebě poskytnout Kyjevu nespecifikované bezpečnostní záruky, nikoli příslib členství v NATO

9:32
9:25

Rusko poslední rok ukázalo, že v rámci své agrese na Ukrajině je ochotné překročit veškeré meze včetně lidskosti. Na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost na Pražském hradě to řekl premiér Petr Fiala. Seznam válečných zločinů spáchaných na Ukrajině se podle něj rozrůstá a jejich krutost se stupňuje.

Fiala označil za optimistické zprávy o ukrajinském postupu, ale nezdá se podle něj, že by válka skončila v nejbližší době. "Naopak nám hrozí scénář zamrzlého konfliktu, který by znamenal vytvoření centra trvalé bezpečnostní nestability ve východní Evropě," řekl. To podle něj znamená hrozbu, že se vyčerpají ukrajinské síly, ale i možnosti podpory Ukrajiny a hlavně pozornost v západních zemích. Proto je tento scénář nutné odvrátit, což považuje za zásadní úkol západních vlád.

9:16

Hrozba, že Putin použije taktické jaderné zbraně, je reálná. Prohlásil to americký prezident Joe Biden.

9:13

Souhrn nejdůležitějších událostí

Ukrajinská armáda dobyla strategicky důležitou vesnici Pjatychatky v Záporožské oblasti.

Rusko po dlouhé době ostřelovalo Lvov.

Evropská unie navrhne Ukrajině balíček ekonomické pomoci ve výši padesáti miliard eur.

9:06

Podle ruské tiskové agentury TASS Ukrajina zaútočila třemi drony na město Nová Kachovka, okupované Ruskem. Informaci zatím nelze ověřit z jiných zdrojů.

08:12

V oblasti původního průlomu jižně od obce Velyka Novosilka se zřejmě postup ukrajinských sil zastavil. Ruští vojenští komentátoři za poslední den hlásili několik ukrajinských útoků, které se na tomto úseku fronty podařilo Rusům odrazit.

08:00

Na jihu Ukrajinci postoupili od začátku protiofenzivy před zhruba dvěma týdny místy až o sedm kilometrů, přičemž osvobodili 113 kilometrů čtverečních včetně osmi obcí. ISW na základě snímků s rozpoznatelným místem pořízení potvrdil dobytí vesnice Pjatychatky v Záporožské oblasti, o němž předtím informovaly ukrajinské i ruské zdroje.

07:55

Postup zaznamenala ukrajinská armáda na východě Ukrajiny, konkrétně u obce Krasnopolivka asi 12 kilometrů severovýchodně od Bachmutu, uvedli američtí analytici s odvoláním na informace proruských válečných blogerů. Ukrajinci tlačí také u Berchivky a Kliščijivky, obcí bezprostředně přiléhajících k Bachmutu.

07:50

Ukrajinci v rámci své protiofenzivy útočí na třech úsecích fronty. Za poslední den dosáhli určitých územních zisků, uvedl ve svém pravidelném hodnocení bojů na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW).

06:12

Exploze zněly také ve Lvově, který se vzhledem ke své poloze zhruba 70 kilometrů od hranic Polska terčem ruských útoků stává výrazně méně často než ukrajinské hlavní město.

"Můžete to všechno slyšet velmi dobře sami. Ve Lvově a v regionu dochází k výbuchům. Zůstaňte v krytu, nebo alespoň na chodbě. Je to důležité!" citovala ruskojazyčná verze BBC výzvu zdejšího starosty Andrije Sadovyje.

Místní vojenské úřady uvedly, že úder zasáhl "kritickou infrastrukturu" ve městě a způsobil požár.

06:05

Výbuchy jsou hlášeny ze Záporožské oblasti, kde Rusko podle ukrajinských médií bombarduje ukrajinské pozice.

06:02

Kyjev v noci na dnešek čelí dalším ruským útokům, nasazena je protivzdušná obrana. Protiletecký poplach platí i v řadě dalších regionů Ukrajiny. Informují o tom agentura Ukrinform a ruskojazyčná verze BBC.

Kyjevská vojenská správa obyvatele metropole varovala před nebezpečím útoků bezpilotních letounů a vyzvala je, aby zůstali v krytech, dokud nebude poplach zrušen.

06:00

Evropská unie je připravena navrhnout balíček finanční pomoci Ukrajině ve výši zhruba 50 miliard eur (1,19 bilionu Kč), uvedla agentura Bloomberg. Podle osob obeznámených s plánem Evropské komise má balíček pomoci financovat běžné výdaje ukrajinské vlády a také naléhavě nutné rekonstrukce.

Balíček, který ještě může doznat změn, má být oznámen dnes, tedy den před začátkem londýnské konference, na níž budou dárci diskutovat o tom, jak Ukrajině pomoci s obnovou po válce proti Rusku.

23:59 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajina v dosavadním vývoji protiofenzivy územně neztrácí, v některých místech drží pozice a v jiných postupuje, řekl podle agentury Reuters prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruská okupační vojska podle něj zatím jen ztrácejí. Ukrajinské ministerstvo obrany uvedlo, že Ukrajina "nejtvrdší ránu" teprve zasadí.

"Žádné pozice jsme neztratili, jen osvobozujeme. A (Rusko) má jen ztráty. Celkově je situace taková, že vyvíjíme tlak, což dláždí cestu naší vlajce," uvedl Zelenskyj ve svém pravidelném hlášení.

21:23

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Kyjev jedná se zbrojovkami z Německa, Itálie, Francie a východní Evropy o výrobě zbraní na Ukrajině. Agentuře Reuters to řekl náměstek ukrajinského ministra pro strategický průmysl Serhij Bojev.
 • Koordinátorka mise OSN na Ukrajině Denise Brownová uvedla, že Rusko odmítlo organizaci zpřístupnit východní břeh Dněpru, který má pod kontrolou.
 • Předseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Vjačeslav Volodin vyzval Rusy žijící v exilu, aby se vrátili do vlasti, dokud to ještě jde.
21:20

"Budoucí odstrašení agrese bude vyžadovat silný zbrojní průmysl na Ukrajině, silné ukrajinské ozbrojené složky," uvedl Bojev. "Proto považujeme za tak důležité, aby na Ukrajinu mířili mezinárodní partneři, spouštěli výrobní aktivity a vytvářeli z Ukrajiny součást bezpečnostního systému svobodného světa," dodal.

21:19

Kyjev jedná se zbrojovkami z Německa, Itálie, Francie a východní Evropy o výrobě zbraní na Ukrajině. Agentuře Reuters to řekl náměstek ukrajinského ministra pro strategický průmysl Serhij Bojev na mezinárodním aerosalonu na letišti Le Bourget u Paříže.

19:04 Vlajka Ruské federace.

Koordinátorka mise OSN na Ukrajině Denise Brownová uvedla, že Rusko odmítlo organizaci zpřístupnit východní břeh Dněpru, který má pod kontrolou. Situaci, ve které je lidem v nouzi odepírána pomoc, označila za nepřijatelnou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už dříve OSN stejně jako Mezinárodní výbor Červeného kříže kritizoval za to, že v zaplavené oblasti nepůsobí.

17:39

Podle listu Kyiv Independent za uplynulý den Rusové útočili v devíti oblastech, zabili tři lidi a dalších nejméně osm zranili. Dva lidé zahynuli při dělostřeleckém útoku v Sumské oblasti, informovaly tamní úřady. Podle ukrajinských médií šlo o 38letého policistu a jeho čtyřletého syna z města Bilopillja.

10:25 Vlajka Ruské federace.

Předseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Vjačeslav Volodin vyzval Rusy žijící v exilu, aby se vrátili do vlasti, dokud to ještě jde. Reagoval tak na výroky českého prezidenta Petra Pavla z rozhovoru pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) o potřebě přísnějšího dohledu nad Rusy žijícími na Západě. Podle Volodinovy interpretace, citované ruskými médii, "český prezident navrhl Rusy žijící v zahraničí zavřít do koncentračních táborů".

"Vzhledem k tomu, co se děje, je správné nakonec zapojit rozum: dneska se lze vrátit (do Ruska), ale zítra - při té hysterii, která je vybičována v západní Evropě - tomu tak už být nemusí," zdůraznil Volodin.

V rozhovoru, který stanice RFE/RL zveřejnila ve čtvrtek, se Pavel vyslovil pro to, aby Rusové žijící v západních zemích podléhali přísnějšímu dohledu než v minulosti, "protože jsou občané země, která vede agresivní válku". Situaci přirovnal k "přísnému dohledovému režimu", v němž za druhé světové války žili Japonci ve Spojených státech.

08:26

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinský generální štáb v ranním hlášení uvedl, že Ukrajina v posledních 24 hodinách čelila 59 útokům vedených ze vzduchu.
 • Ukrajinské síly za poslední dva týdny osvobodily osm obcí včetně vesnice Pjatychatky, uvedla náměstkyně ukrajinského ministra obrany.
 • Podle šéfa ruské Belgorodské oblasti Vjačeslava Gladkova ukrajinská armáda útočila na příhraniční město Valujki zhruba 120 kilometrů jihovýchodně od Belgorodu.
 • Ruský vojenský útok proti Švédsku nelze vyloučit, ukazuje zpráva obranného výboru švédského parlamentu, která má být zveřejněna v pondělí. 
08:23

Ukrajinský generální štáb v ranním hlášení uvedl, že Ukrajina v posledních 24 hodinách čelila 59 útokům vedených ze vzduchu a pozice ukrajinských vojáků i obydlené oblasti zasypala ruská dělostřelecká palba.

"Mezi civilisty jsou mrtví a zranění včetně dětí, poškozena či zničena byla zařízení kritické infrastruktury a poškozených je okolo 20 obytných budov a škola," píše ukrajinské velení.

08:12

Jihoukrajinská Oděská oblast a západoruská Belgorodská oblast dnes hlásily útoky a ostřelování, na ruské straně je nejméně sedm zraněných.

08:02

Ukrajinské síly za poslední dva týdny osvobodily osm obcí, včetně vesnice Pjatychatky, uvedla dnes podle agentury Reuters náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. 

"V průběhu dvou týdnů útočných operací ve směru na Berďansk a Melitopol jsme osvobodili osm obcí," napsala Maljarová na sociální síti Telegram.

Podle proruských válečných blogerů i podle představitele ruské okupační správy na Ukrajině Vladimira Rogova převzaly ukrajinské síly o víkendu kontrolu nad vesnicí Pjatychatky, která leží na frontě zhruba 70 kilometrů severně od Melitopolu.

06:26

Tvrdé boje se podle britského ministerstva obrany v posledních dnech odehrávají hlavně v Záporožské oblasti, na západě Doněcké oblasti a u Bachmutu, který v květnu po měsících dlouhých bojů ovládli ruští žoldnéři.

Podle ruských proválečných internetových komentátorů i představitele ruské okupační správy na Ukrajině Vladimira Rogova převzaly ukrajinské síly kontrolu nad vesnicí Pjatychatky v Záporožské oblasti.

06:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Zelenskyj rovněž reagoval na prohlášení Putina, který v pátek řekl, že ruské síly zničily v Kyjevě pět amerických systémů protivzdušné obrany Patriot. Podle amerických médií jsou však na Ukrajině pouze dva tyto systémy. Zelenskyj uvedl, že všechny systémy jsou neporušené.

06:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Zelenskyj také prohlásil, že boje na jižní frontě byly nejbrutálnější. Vyjádřil vděčnost vojákům bojujícím tam i jinde. Ukrajinští vojenští představitelé zaznamenali pokrok v postupu na jižní frontě.

06:00 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém dnešním večerním videoposelství pochválil ukrajinské síly za podle něj velmi účinné odražení nepřátelských útoků u Avdijivky. Ta je jedním z ohnisek bojů na východě země. Informuje o tom agentura Reuters.

"Sektor Avdijivka velmi účinně odráží útoky," řekl Zelenskyj. Šéf vojenské správy v Avdijivce, hornickém městě rozvráceném měsíci bojů, státní televizi řekl, že ukrajinské síly postoupily v posledních dvou týdnech v okolí města asi o jeden kilometr.

22:26

Ruský vojenský útok proti Švédsku nelze vyloučit, ukazuje zpráva obranného výboru švédského parlamentu, která má být zveřejněna v pondělí. Ruské pozemní síly jsou vázány na Ukrajině, podle zprávy ale nelze vyloučit jiné typy vojenských útoků proti Švédsku. S odvoláním na zdroje, které na zprávě pracovaly, to dnes uvedla švédská veřejnoprávní televize SVT.

Švédsko se snaží posílit svoji obranu a loni, po ruské invazi na Ukrajinu, požádalo o vstup do NATO. Členství země ale ještě neratifikovaly Turecko a Maďarsko.

Rusko podle zprávy snížilo práh pro použití vojenské síly a vykazuje vysokou ochotu k politickým a vojenským rizikům. Je také stále schopno provádět operace s použitím vzdušných či námořních sil, zbraní dlouhého doletu nebo jaderných zbraní proti Švédsku.

21:03

Zhruba 32 tisíc bývalých ruských trestanců, kteří se zúčastnili bojů na Ukrajině v řadách soukromé vojenské Wagnerovy společnosti, se už po skončení smlouvy vrátilo domů. Podle portálu Meduza to řekl zakladatel Wagnerovy společnosti Jevgenij Prigožin. Právě s příslibem odpuštění zbytku trestu vstupují vězni do řad této žoldnéřské skupiny.

Prigožin zároveň prohlásil, že muži, kteří se po účasti v bojích dostali na svobodu, se dohromady dopustili 83 trestných činů. To je podle něj "osmdesátkrát méně než u lidí, kteří se za stejnou dobu dostali na svobodu z vězení, aniž uzavřeli smlouvu s Wagnerovou soukromou vojenskou společností".

17:13

Ukrajinské síly podle Kyjeva sice na několika místech fronty postupují, podle amerického deníku The Wall Street Journal ale jen s obtížemi čelí ruské převaze v letectvu a dělostřelectvu. Ambiciózní plán Kyjeva znovudobýt během protiofenzivy území okupovaná Ruskem naráží také na dobře připravené obranné konstrukce a minová pole, píše deník.

15:21 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany podle ruskojazyčné verze BBC oznámilo, že útok ukrajinských vojáků na Pjatychatky jeho jednotky odrazily. Kyjev se k tomu nevyjádřil.

14:01

Ukrajinská armáda minulý týden zahájila dlouho očekávanou ofenzivu s cílem dobýt zpět území, která okupují Rusové. Zatím jde podle expertů jen o takzvaný průzkum bojem: Ukrajinci nasadili omezené síly, aby zjistili, kde jsou slabší místa ruské obrany. Přesto hlásí první osvobozené vesnice a zveřejnili už jejich první fotografie.

12:55 Reportér Martin Novák.

Cherson padl do rukou ruským okupantům už na začátku března 2022, jako první velké město. 11. listopadu vetřelci odešli, ale ostřelovali město denně z protějšího břehu Dněpru. Minulý týden město zatopila voda z protržené přehrady Nova Kachovka, píše v komentáři reportér Aktuálně.cz Martin Novák.

12:47

Ukrajinské síly převzaly kontrolu nad vesnicí Pjatychatky na frontě v Záporožské oblasti. Na telegramu to uvedl představitel Ruskem dosazené okupační správy Vladimir Rogov. Podle agentury Reuters jde o první úspěch ukrajinské armády v této části fronty od zahájení protiofenzivy na začátku června. Kyjev se k tomu nevyjádřil.

Vesnici Pjatychatky, která leží zhruba 40 kilometrů jižně od Záporoží, ukrajinské síly dobyly po intenzivním útoku i za cenu velkých ztrát, uvedl Rogov, podle kterého se nyní ve vesnici opevnily a jsou pod palbou ruského dělostřelectva. "V tomto směru pokračují těžké a krvavé bitvy," uvedl zástupce okupační správy.

11:42

Český prezident Petr Pavel odmítl, že by vyzýval ke sledování každého ruského občana na území Česku. Bezpečnostní složky by podle něj měly sledovat, co se v komunitě děje.

Český prezident Petr Pavel.
Český prezident Petr Pavel. | Foto: Reuters
11:41 Vlajka Ruské federace.

Zlepšení ruské taktiky při jednotlivých misích nebo na určitých úsecích fronty se však podle amerických představitelů dosud nepromítlo do širší ruské strategie a bojové schopnosti ruských vojsk podél několik set kilometrů dlouhé frontové linie zůstávají nevyrovnané. Ruské jednotky mají i nadále problémy s vedením útočných operací a s koordinací přesunů větších jednotek. Rusko také nemá dostatek tanků a dělostřelectva, řekl listu velitel jedné z ukrajinských jednotek bezpilotních letounů.

11:40 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda se poučila z vlastních chyb a ve válce na Ukrajině mění bojovou taktiku, napsal americký list The New York Times (NYT). Vycházel při tom z rozhovorů s ukrajinskými vojáky, vojenskými i západními představiteli a z dokumentů a videozáznamů. Ruské síly jsou podle listu stále nevyrovnané, v přípravě na ukrajinskou protiofenzivu však zlepšily disciplínu, koordinaci i leteckou podporu.

Moskevské síly v přípravě na očekávanou ukrajinskou protiofenzivu celkově zlepšily svou obranu, koordinaci dělostřelectva a leteckou podporu, uvádí newyorský list. Tato vylepšení podle západních představitelů s největší pravděpodobností učiní z Ruska tvrdšího protivníka, zejména pokud bude bojovat s důrazem na obranu.

Příkladem přijetí nové taktiky je podle ukrajinských vojáků bojujících na frontě ruský způsob boje u Bachmutu, o kterém Rusko od května tvrdí, že jej dobylo. Kyjev to nepotvrdil. Žoldnéřská Wagnerova skupina na místě podle vojáků, se kterými NYT hovořil, začala místo nepříliš vycvičených ruských vězňů koordinovat pozemní i dělostřeleckou palbu na ukrajinské pozice, které následně obklíčily menší týmy. "Ukrajinci s nimi prostě nedokázali držet krok," uvedl nejmenovaný voják, příslušník cizineckých legií.

09:31

Počet obětí po zničení Kachovské přehrady stoupl. Na části kontrolované Ukrajinou zemřelo 16 lidí, na Rusy okupovaném břehu 29, uvedly úřady obou zemí. Pohřešovaných je stále 31 lidí, píše agentura Reuters. 

Záplavy po zničení ukrajinské přehrady Nová Kachovka.
Záplavy po zničení ukrajinské přehrady Nová Kachovka. | Foto: Reuters
09:21

V posledních dnech probíhají těžké boje v Záporožské oblasti, na západě Donětské oblasti a v okolí města Bachmut, píše britské ministerstvo obrany. Na obou stranách jsou velké ztráty na životech, pro Rusko jde o pravděpodobně o největší ztráty o březnových bojů o Bachmut

08:28

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Kyjev uvedl, že se mu povedlo zničit významný ruský muniční sklad na okupovaném území.
 • Epicentrum bojů na Ukrajině se přesunulo na silnici vedoucí do Mariupolu, kde ukrajinská ofenziva pomalu zatlačuje ruské síly.
 • Čtveřice zemí Severoatlantické aliance dodá v nejbližších týdnech Ukrajině protivzdušné systémy a stovky řízených střel krátkého a středního doletu.
08:12

Ukrajinské síly zničily významný muniční sklad poblíž Ruskem okupovaného přístavního města Heničesk na jihu Chersonské oblasti. Uvedl to dnes mluvčí oděské vojenské správy Serhij Bratčuk. Agentuře Reuters se tuto informaci nepodařilo nezávisle ověřit a ruská strana zničení skladu dosud nekomentovala.

"Naše ozbrojené síly ráno zasadily pořádný úder - a to velmi hlasitý - v obci Rykove v Heničeském okrese, na dočasně okupovaném území v Chersonské oblasti," uvedl dnes Bratčuk v ranním videohlášení. "Byl tam významný muniční sklad. Byl zničen," dodal.

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje oblaka kouře stoupající až k obzoru za zvuku výbuchů.

07:49

Ukrajinské síly zničily významný muniční sklad poblíž Ruskem okupovaného přístavního města Heničesk, tvrdí mluvčí oděské vojenské správy.

20:01 Vlajka Ruské federace.

S ruským prezidentem Putinem se v sobotu v Petrohadu sešla delegace vedená jihoafrickým prezidentem Cyrilem Ramaphosou. Když byli den předtím na návštěvě v Kyjevě, Rusové ho bombardovali. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek v Kyjevě africkým představitelům řekl, že mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou jsou možné jen v případě, že Moskva z jeho země stáhne svá vojska. Pozastavil se také nad tím, že afričtí lídři po návštěvě ukrajinské metropole zamíří do Ruska, které rozpoutalo vůči Ukrajině loni nevyprovokovanou válku.

Členy africké delegace jsou kromě prezidenta Jihoafrické republiky i zástupci Senegalu, Egypta, Zambie, Ugandy, Konžské republiky a souostroví Komory. Jihoafrický prezident Ramaphosa v Petrohradě zdůraznil, že je načase ukončit na Ukrajině boje, protože škodí celému světu. "Tato válka nemůže trvat věčně. Je v našem společném zájmu, aby skončila, protože má negativní následky pro africké a mnohé další země po celém světě," dodal.

Jedním z důležitých bodů jednání africké delegace byla černomořská obilná dohoda. Mnoho států afrického kontinentu je totiž závislých na vývozu obilí a hnojiv z Ruska a Ukrajiny.

 

15:39

Při ruském útoku v Charkovské oblasti nedaleko hranic s Ruskem zahynuli dva lidé, uvedl v sobotu na telegramu oblastní šéf Oleh Syněhubov. Jejich auto podle jeho dřívějšího vyjádření zasáhla ruská protitanková střela.

"Podle aktualizovaných údajů byli dva obyvatelé (nedalekého města) Zoločiv zabiti při přímém zásahu okupantů z protitankové střely Kornet," uvedl. Oběťmi se podle něj stali 42letý muž a 53letá žena, kteří působili jako dobrovolníci.

13:18

Ukrajinská protiofenziva proti ruské armádě okupující její území zatím nenabrala takový spád, jak někteří optimističtější pozorovatelé předpokládali. V analýze dosavadního ukrajinského postupu to píše server stanice CNN, podle kterého ovšem současné ukrajinské snahy vypadají jako "předehra k rozsáhlejším operacím".

Podle CNN skromných zisků zatím protiofenziva dosáhla na jihu Ukrajiny, mimo jiné v Záporožské oblasti, kde ale postupu brání víceúrovňová ruská obrana. Pozorovatelé už na jaře uváděli, že se ukrajinská armáda v této oblasti bude snažit o průlom - pokud by se Ukrajincům podařilo postoupit o desítky kilometrů směrem k pobřeží Azovského moře, narušili by ruskou pozemní spojnici s anektovaným Krymem.

Silám Kyjeva ale v oblasti kriticky chybí letecká převaha a Rusko mělo v uplynulých měsících dost času na to, aby připravilo obranu. Ukrajinské jednotky a jejich těžkou techniku navíc ruské síly nemilosrdně ostřelují. 

11:33

Protivzdušná obrana v ruské Brjanské oblasti v noci na sobotu odrazila útok ukrajinských bezpilotních letounů na čerpací stanici ropovodu Družba. Uvedl to na telegramu šéf oblasti Alexandr Bogomaz.

"Systémy protivzdušné obrany zničily tři bezpilotní letouny," napsal v příspěvku Bogomaz, podle kterého se incident odehrál u Novozybkova, města zhruba 50 kilometrů severně od ukrajinských hranic.

Ruské pohraničí je terčem útoku dronů od začátku ruské invaze na Ukrajinu z loňského února. V posledních měsících útoky nabírají na síle. Ruští představitelé z nich viní Ukrajinu, ta se k nim ale nehlásí a tvrdí, že na ruské území neútočí.

08:34

Ukrajinské síly pokračují v ofenzivě na nejméně třech úsecích fronty, podle ověřených záběrů z místa dosáhly okrajových zisků u Bachmutu, píše americký Institut pro studium války (ISW). Podle sobotního hlášení ukrajinského generálního štábu se ruské jednotky soustředí podobně jako v posledních měsících zejména u Lymanu, Bachmutu, Avdijivky a Marjinky, kde se za uplynulý den obě armády střetly v 36 případech.

Ukrajinští představitelé podle ISW uvádějí, že za poslední den jejich vojáci postoupili v oblastech jihozápadně od Bachmutu, v západní Doněcké oblasti u Vuhledaru a na hranicích Doněcké a Záporožské oblasti podél linie Levadne - Staromajorske a na západě Záporožské oblasti u Robotyne. Hovoří také o tom, že tamní ofenzivní operace byly úspěšné, což nelze nezávisle ověřit.

22:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Každý metr ukrajinské půdy dobytý na ruských silách zpět je pro nás nanejvýš důležitý, uvedl Volodymyr Zelenskyj o současné ukrajinské ofenzivě.

22:55

Epicentrum bojů na Ukrajině se přesunulo na silnici vedoucí do Mariupolu, kde ukrajinská ofenziva pomalu zatlačuje ruské síly, s britskými tanky Challenger připravenými zapojit se do bojů. Informovala o tom podle listu The Guardian náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu obvykle nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém večerním videoprohlášení o současné ofenzivě řekl, že "každý metr ukrajinské půdy dobytý zpět od ruských sil je pro nás nanejvýš důležitý".

21:07 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident nevyloučil, že v případě jiné americké administrativy k válce na Ukrajině vůbec nemuselo dojít. Podle agentury Reuters to Vladimir Putin prohlásil na ekonomickém fóru v Petrohradu. Pokud jde o kontakty se Spojenými státy, podle Putina prakticky žádné neexistují. "Nebyli jsme to ale my, kdo je odmítl," uvedl ruský prezident.

"Nevylučuji, že jsme pod jinou americkou administrativou mohli jít cestou míru," řekl Putin. Na adresu amerického prezidenta uvedl, že Joe Biden je "dospělý muž a ostřílený politik". "Nepřísluší mi říkat, co má dělat. Ať dělá, co uzná za vhodné a my budeme dělat to, čemu věříme, že je v zájmu Ruské federace a ruského lidu. A každý s tím bude muset počítat," prohlásil ruský vůdce.

19:40

Podobná tvrzení z oblasti konfliktu nelze nezávisle ověřit. Nezávislí odborníci podle Reuters uvádějí, že Ukrajina podstatně větší ruskou armádu za téměř 16měsíční konflikt překonává. Ukrajinci například Rusy donutili k ústupu na severu země, po neúspěšné ofenzivě na Kyjev, a v okolí měst Charkov a Cherson.

19:40 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

"Ukrajina už brzy úplně přestane používat vlastní techniku. Nic nemají. Všechno, s čím bojují, a všechno, co používají, je dodáno zvenčí. A takhle nemůžete bojovat dlouho," uvedl ruský prezident Vladimir Putin. "Hlavní je, že nejsou úspěšní v žádné z oblastí," řekl Putin na adresu ukrajinské armády s odvoláním na ruské vojenské velení. Armáda země, kterou ruská vojska loni v únoru napadla, pak má podle něj "obrovské ztráty, v porovnání s ruskou armádou až více než jeden ku deseti. To je fakt," řekl v odpovědi na otázku na ekonomickém fóru.

19:40 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Pokud jde o Rusko, diskuse s ruským prezidentem Vladimirem Putinem se budou týkat respektování Charty OSN. Zelenskyj se v této souvislosti pozastavil nad tím, že nechápe logiku rozhodnutí afrických vůdců navštívit po rozhovorech v Kyjevě Rusko. Podle Ramaphosy je však velmi důležité pozorně poslouchat, co říká Rusko i Ukrajina, citovala ho agentura Reuters.

19:39

Africká delegace, ve které jsou mimo jiné prezidenti Jihoafrické republiky, Senegalu a Zambie, dnes podle agentury AFP zamířila nejdříve do Buči - toto místo nedaleko ukrajinské metropole je považováno za jeden ze symbolů ruských válečných zločinů vůči civilnímu obyvatelstvu za invaze zahájené loni v únoru.

Svoji cestu na Ukrajinu a do Ruska afričtí lídři popisují jako mírovou misi. Tématem jejich jednání byla mimo jiné i černomořská obilná dohoda. Agentura DPA již dříve připomněla, že mnoho afrických zemí je závislých na vývozu obilí a hnojiv z Ruska a Ukrajiny a obávají se dalšího zvýšení cen.

19:39

Ukrajinský prezident na tiskové konferenci uvedl, že pozval africké vůdce k účasti na celosvětovém mírovém summitu. Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa vyzval Ukrajinu i Rusko "k deeskalaci". Míru by podle něj mělo být dosaženo prostřednictvím vyjednávání a diplomatických prostředků. Jak dodal, je potřeba rovněž vyměnit válečné zajatce a také děti musí být navráceny do svých domovů.

19:37

Spojené státy dnes v reakci na Putinovo oznámení uvedly, že nevidí žádné známky toho, že by se Rusko chystalo jadernou zbraň použít. "Nemáme důvod upravovat svůj jaderný postoj," řekl novinářům podle AFP šéf americké diplomacie Antony Blinken.

18:00 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

První ruské jaderné hlavice byly dopraveny do Běloruska, oznámil dnes na ekonomickém fóru v Petrohradu ruský prezident Vladimir Putin. Celou dodávku taktických jaderných zbraní pak Minsk obdrží do konce letošního roku, uvedl podle agentury TASS prezident.

"Jak víte, jednali jsme o tom, že na běloruské území rozmístíme tyto taktické jaderné zbraně. K tomu došlo - první jaderné hlavice byly dodány na území Běloruska. Je to první krok. Před koncem roku tuto práci plně dokončíme," řekl Putin. Jaderné zbraně jsou podle něj odstrašujícím prostředkem pro všechny, kteří uvažují o tom, že by "Rusku uštědřili strategickou porážku".

15:47 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

"Moji přátelé mi říkají, že Zelenskyj není opravdový Žid. Že je především velkou ostudou," prohlásil Putin v projevu na ekonomickém fóru v Petrohradu. Zároveň řekl, že ukrajinská armáda proti ruské nemá šanci a že Ukrajina má desetkrát vyšší ztráty než Rusko.

14:24 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Vladimir Putin řekl v projevu na ekonomickém fóru v Petrohradu, že Rusko musí zvýšit výdaje na zbrojení a armádu, aby zajistilo svoji bezpečnost.

11:59

Delegace afrických lídrů, mezi nimiž jsou prezidenti Jihoafrické republiky, Senegalu a Zambie nebo premiér Egypta, dorazila na Ukrajinu a zamířila do Buči u Kyjeva. Zhruba ve stejnou dobu přišla zpráva o vyhlášení leteckého poplachu v Kyjevě i jinde na Ukrajině kvůli střelám Kalibr s plochou dráhou letu vypálených z Černého moře. Podle serveru Ukrajinska pravda se v Kyjevské oblasti aktivovala protivzdušná obrana.

11:52

Ukrajinské vzdušné síly hlásí sestřelení šesti nadzvukových balistických střel Kinžal a šesti střel s plochou dráhou letu Kalibr. Informovala o tom ukrajinská tisková agentura Unian.

11:08

Míra inflace v Evropské unii v květnu výrazně klesla a dostala se na 7,1 procenta, což je o procentní bod méně než v dubnu. Oznámil to evropský statistický úřad Eurostat. Ceny v sedmadvacítce unijních zemí rostou nejpomaleji od loňského února, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajině. Inflace klesla i v České republice, která ale i tak zůstává s hodnotou 12,5 procenta mezi zeměmi s nejrychlejším růstem spotřebitelských cen.

10:39

V centru Kyjeva jsou slyšet exploze v době, kdy přijela do města skupina afrických politiků v rámci mírové zprostředkovatelské mise. 

9:54

Takto nyní vypadá po protržení hráze a odtoku vody nádrž Nová Kachovka.

Takto nyní vypadá po protržení hráze a odtoku vody nádrž Nová Kachovka.
Takto nyní vypadá po protržení hráze a odtoku vody nádrž Nová Kachovka. | Foto: Reuters
9:47 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Na ruském mezinárodním ekonomickém fóru probíhajícím v Petrohradě dnes kvůli příjezdu ruského prezidenta Vladimira Putina organizátoři zablokují mobilní internetové připojení, aby se předešlo případným útokům dronů. Podle portálu Meduza to zjistila ruská novinářka Farida Rustamovová od organizátorů a jednoho z účastníků fóra.

9:45

"Vypadá to, že všechny členské země souhlasí se vstupem Ukrajiny do NATO a že se daří odstraňovat překážky z její cesty do aliance," prohlásil německý ministr obrany Boris Pistorius.

9:28

Španělsko Ukrajině dodá další čtyři tanky Leopard 2A, 20 obrněných transportérů a větší počet polních nemocnic. Oznámila to ministryně obrany Margarita Roblesová. "Ukrajina hájí spravedlivou věc, a proto má naši plnou podporu, a to nejen při dodávkách materiálu, ale také při výcviku vojáků," řekla Roblesová. Upřesnila, že obrněné transportéry určené pro Ukrajinu pošle Španělsko 19. června do Polska. Doposud takových obrněnců dodalo Kyjevu čtyřicet.

9:22

Čtyři moderní zbraně, kterými se Rusko pyšnilo, ale na Ukrajině mu selhaly.

9:21

Při ruském ostřelování Chersonské oblasti zemřel manželský pár ve vesnici Novoberyslav. Oznámil to gubernátor oblasti Nikolaj Prokudin.

08:54

Postup ukrajinské armády během současné protiofenzivy komplikují nástroje elektronické války využívané ruskými jednotkami. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) na jejich úspěšné nasazení upozorňují prominentní ruští vojenští blogeři. Ukrajinská armáda dnes informovala, že její vojáci se za uplynulý den s ruskými protivníky střetli v boji více než třicetkrát. V noci na dnešek ukrajinská protiletecká obrana při dalších ruských útocích zničila dva drony íránské výroby Šáhed.

06:16 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ruské obraně podle Zelenského pomohly průtahy v dodávkách západních zbraní, jako jsou moderní stíhačky. Bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a floridského guvernéra Rona DeSantise, kteří jako kandidáti na příštího amerického prezidenta zpochybňují další vojenskou pomoc Kyjevu, pozval na Ukrajinu. Varoval také, že případná porážka jeho země by znamenala pouze to, že v budoucnu propukne ještě větší konflikt s Moskvou.

06:15 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Náš hrdinný lid, naši vojáci na frontové linii narážejí na velice tvrdý odpor. Protože pro Rusko prohra v tomto střetu s Ukrajinou aktuálně znamená prohrát válku," řekl Zelenskyj v rozhovoru s NBC poskytnutém v sídle prezidentského úřadu v Kyjevě několik dní po zahájení ukrajinské protiofenzivy.

Její úspěch může být rozhodující nejen pro Zelenského naděje na osvobození okupovaných území země, ale i pro udržení podpory spojenců, kterou by mohly oslabit potíže na bojišti a komplikace v jejich domácí politice, poznamenala televize. Kyjev zatím ohlásil dílčí postup, ale nikoliv prolomení ruských linií na jihu a východě země.

20:43

Skupina expertů OSN dnes dala najevo znepokojení nad tím, že ruské vojenské síly používají vůči ukrajinským civilistům a válečným zajatcům mučení. Podle agentury Reuters poslali experti mezinárodního společenství do Moskvy dopis v tomto smyslu. Uvedli ovšem také, že nepřípustné metody ruských okupačních sil se mohou těšit podpoře ruských oficiálních míst.

Mučení podle nich zahrnovalo například elektrické šoky, ale také předstírané popravy. Jeho účelem bylo získat zpravodajské informace, vynutit si přiznání nebo bylo odplatou za údajnou podporu ukrajinským silám. Po mučení měly oběti poškozené vnitřní orgány, zlomené či nalomené kosti, někteří utrpěli mrtvici a nevyhnula se jim psychická traumata, uvádí Reuters s odvoláním na prohlášení expertů.

16:49

Řada světových médií včetně webu Politico nebo agentury Reuters si všimla výroku českého prezidenta Petra Pavla o Rusech žijících na Západě. Český prezident se v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa vyslovil pro to, aby občané Ruska žijící v západních zemích podléhali přísnějšímu dohledu než v minulosti, "protože jsou občané země, která vede agresivní válku".

16:12

Maďarsko potřebuje ruské energetické zdroje k zajištění spolehlivých dodávek energie, prohlásil dnes na návštěvě v Petrohradu šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó. Maďarský ministr zahraničí zároveň ve svém projevu na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru spekuloval, že přípravy na nadcházející zimu budou pro Evropu ještě složitější než na tu minulou.

"Pokud se zbavíme ruských energetických zdrojů, bude fyzicky nemožné zajistit do Maďarska spolehlivé dodávky surovin," citovala šéfa maďarské diplomacie agentura TASS. Přípravy na nacházející zimu by podle něho mohly být obtížné pro celou Evropu, což zdůvodnil argumentem, že loni v září do Evropy plynulo více plynu z Ruska než nyní. Nelze také zaručit, že příští zima bude tak mírná jako ta předchozí, doplnil ministr.

Szijjártó kromě toho kritizoval Ukrajinu za zvýšení poplatků za tranzit ruské ropy přes její území. Ukrajina podle ukrajinských médií s platností od začátku června zvýšila poplatky za přepravu ropy do Maďarska a Slovenska ropovodem Družba o 25 procent na 17 eur za tunu.

16:09

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi po odkladech způsobených boji na jihovýchodě Ukrajiny přijel do Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny. Elektrárna je se svými šesti bloky o hrubém výkonu 6000 megawattů pod kontrolou ruských sil od prvních dnů ruské invaze na Ukrajinu, která začala loni v únoru.

Kvůli zničení Kachovské přehrady před více než týdnem je nyní ohroženo chlazení odstavených reaktorů vodou. Grossi novinářům v Kyjevě řekl, že elektrárna po zničení Kachovské přehrady a po zahájení ukrajinské protiofenzivy čelí "relativně nebezpečné situaci". Přehrada pomáhala zásobovat nádrž sloužící k chlazení reaktorů.

Obec Marhanec na břehu Dněpru. Na druhé straně řeky stojí Záporožská jaderná elektrárna, kterou toho času kontrolují Rusové.
Obec Marhanec na břehu Dněpru. Na druhé straně řeky stojí Záporožská jaderná elektrárna, kterou toho času kontrolují Rusové. | Foto: Jakub Plíhal
15:57

"Byla by to jeho izolace." Armando Iannucci, režisér a scenárista filmu Ztratili jsme Stalina z roku 2017, popisuje, jak by satiricky zpracoval filmový obraz ruského prezidenta Vladimira Putina. Iannucci poukazuje na to, že Putin žije v osamělosti světa, ze kterého se mu lidé čím dál více vzdalují.

15:52

Čtveřice zemí Severoatlantické aliance dodá v nejbližších týdnech Ukrajině protivzdušné systémy a stovky řízených střel krátkého a středního doletu. Spojené státy, Británie, Nizozemsko a Dánsko to oznámily ve společném prohlášení na okraj dnešního bruselského zasedání aliančních ministrů obrany a kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Také řada dalších států dala najevo, že hodlá pomoci Kyjevu v jeho protiofenzivě novými dodávkami zbraní a munice.

V zásobování Ukrajiny zbraněmi a municí hodlají pokračovat i další země. Spojenci se shodují, že vzhledem k očekávanému navýšení ztrát spojenému s ofenzivou bude potřeba nahradit či opravit již dodané zbrojní systémy. Například od Německa či Polska Austin očekává, že pomohou Kyjevu údržbou či dalšími dodávkami tanků Leopard 2.

Foto: Reuters
15:40

O finančních požadavcích jsme připraveni jednat, vzkázalo Rusko podle zjištění Aktuálně.cz české vládě. Kabinet Petra Fialy z ODS čerstvě zrušil několika objektům využívaným Ruskem diplomatický status. Žádá vyplacení dluhu i to, aby Moskva začala platit nájem. Její reakce znamená obrat, dosud všechna podobná rozhodnutí bojkotovala.

15:37

USA, Británie, Nizozemsko a Dánsko dodají v příštích týdnech Ukrajině protivzdušné systémy a stovky raketových střel, uvedly země v prohlášení.

15:17 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Švýcarsko, aby povolilo nepřímý vývoz válečného materiálu na Ukrajinu. Uvedl, že tento krok by měl zásadní význam v boji proti ruské invazi. Země by podle něj také mohla uspořádat mírový summit.

"Vím, že ve Švýcarsku se diskutuje o vývozu válečného materiálu na ochranu a obranu Ukrajiny. Bylo by to životně důležité," řekl Zelenskyj ve videoprojevu ke švýcarskému parlamentu.

14:58

Ukrajinský brigádní generál Oleksij Hromov ve čtvrtek před novináři hovořil o dobytí sedmi obcí v Doněcké a Záporožské oblasti. Zároveň informoval o ovládnutí 100 kilometrů čtverečních ukrajinského území. Armáda podle ukrajinských vojenských činitelů postoupila až o tři kilometry u vesnice Mala Tokmačka v Záporožské oblasti a až o sedm kilometrů jižně od obce Velyka Novosilka v Doněcké oblasti.

12:20 Vlajka Ruské federace.

Rusko chce uskutečnit na nově okupovaných územích Ukrajiny regionální volby 10. září. Oznámila to centrální volební komise v Moskvě.

12:12

Ruští váleční blogeři na sociální síti Telegram uvedli, že u města Orichiv v Záporožské oblasti se ukrajinské jednotky přeskupují.

11:56

Podle agentury Reuters ukrajinská armáda vytvořila pro svoji ofenzivu 12 obrněných brigád. Brigáda obvykle čítá 3500 až 4000 vojáků.

11:54

"Ukrajina má na výběr," řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters Ben Barry, který je vedoucím výzkumníkem v oblasti pozemní války v Mezinárodním institutu pro strategická studia (IISS). "Nemůže dosáhnout strategického překvapení, ale bude se zatraceně snažit dosáhnout operačního a taktického překvapení. To bude zahrnovat utajování, maskování, klamání, zavádějící informace, což loni na podzim poměrně úspěšně použila." Loni Ukrajinci osvobodili části Charkovské a Chersonské oblasti.

11:52

Český prezident Petr Pavel soudí, že ukrajinská protiofenziva ještě plně nezačala. Současné boje na jihu a východě země, při nichž ukrajinská armáda dobyla několik vesnic, nazval přípravnými operacemi. Řekl to při otevírání nových prostor Rádia Svobodná Evropa v Praze.

11:47

Podle agentury Reuters zatím ukrajinská armáda nasadila do ofenzivy tři z dvanácti svých brigád.

11:29 Vlajka Ruské federace.

Ve vazbě v ruském Rostově na Donu zemřel čtyřicetiletý protiválečný aktivista Anatolij Berezikov. Jeho právnička Irina Gaková má podezření, že Berezikov mohl zemřít při mučení. Podle jednoho z pracovníků věznice prý spáchal sebevraždu.

Berezikov podle médií skončil ve vazbě poté, co v jihoruském Rostově na Donu vylepil letáky ukrajinského projektu nazvaného "Chci žít", jenž jedná s ruskými vojáky útočícími na Ukrajině, kteří se chtějí vzdát ukrajinským obráncům. Důvody pro obvinění proti němu nejsou zcela jasné, nicméně podle serveru OVD-Info, který monitoruje zásahy ruských bezpečnostních složek, ho policie od května zadržela a uvěznila opakovaně.

Když za ním právnička přišla ve středu do vazební věznice, řekli jí, že tam není. Na dvoře pak uviděla lékařské auto, do kterého nesli tělo jejího klienta, popisuje OVD-Info. Gaková zároveň řekla, že o den dříve viděla na těle Berezikova stopy po paralyzéru a muž jí řekl, že mu vyhrožovali smrtí. Úřady se k jeho úmrtí zatím podle dostupných informací nevyjádřily. Jeden z pracovníků vazební věznice webu OVD-Info tvrdil, že Berezikov spáchal sebevraždu.

10:47

Estonský ministr obrany Hanno Pevkur uvedl, že ukrajinská protiofenziva se teprve rozjíždí a a v plné síle začne v nejbližších týdnech. Západ nesmísí podle Pevkura polevit v podpoře Ukrajiny.

10:47

Estonský ministr obrany Hanno Pevkur uvedl, že ukrajinská protiofenziva se teprve rozjíždí a a v plné síle začne v nejbližších týdnech. Západ nesmísí podle Pevkura polevit v podpoře Ukrajiny.

10:47

Estonský ministr obrany Hanno Pevkur uvedl, že ukrajinská protiofenziva se teprve rozjíždí a a v plné síle začne v nejbližších týdnech. Západ nesmísí podle Pevkura polevit v podpoře Ukrajiny.

10:42

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová ve středu uvedla, že ukrajinské jednotky za uplynulý den postoupily o 200 až 500 metrů u města Bachmut a zhruba o 300 až 350 metrů v Záporožské oblasti. "Naši vojáci se pohybují v podmínkách mimořádně tvrdých bojů, letecké a dělostřelecké převahy nepřítele," oznámila Maljarová.

10:39

Ukrajinští vojáci ve středu pokračovali v protiofenzivě proti ruské armádě přinejmenším ve třech směrech a zaznamenali úspěchy, uvedl ve své nejnovější analýze týkající se bojů americký Institut pro studium války (ISW). Ve svém komentáři k vývoji bojů kromě Maljarové zmiňuje rovněž informace ruských vojenských blogerů, kteří podle něj uváděli, že ukrajinské síly pokračovaly v protiútocích na severozápadním, severovýchodním a jihozápadním okraji Bachmutu na východě země. "Ukrajinské a ruské zdroje navíc hlásily, že boje pokračují na západě Doněcké oblasti, zejména kolem obce Makarivka, a na západě Záporožské oblasti, jižně od Orichiva," píše dále ISW.

9:40

NATO by na summitu ve Vilniusu mělo zaujmout jasný postoj ohledně poválečného vstupu Ukrajiny do aliance, řekl český prezident Petr Pavel rozhlasové stanici Rádio Svobodná Evropa.

9:20

Vojenská podpora Ukrajiny přináší výsledky na bojišti a NATO v ní bude pokračovat, řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Aliance podle něj také zvýší zbrojní výrobu.

9:10 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo jako nejzazší datum pro integraci žoldnéřů Wagnerovy skupiny do ruské armády 1.červenec 2023. Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin ale začlenění svých mužů do armády odmítá, přestože k tomu vyzval i ruský prezident Vladimir Putin.

Jevgenij Prigožin v Bachmutu.
Jevgenij Prigožin v Bachmutu. | Foto: Reuters
08:16

"Nepřítel tuto noc znovu zaútočil střelami na Kryvyj Rih. Zasáhl dva průmyslové podniky. Byl zraněn osmatřicetiletý muž, který je ve středně těžkém stavu hospitalizován," uvedl na Telegramu šéf Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak. Protivzdušná obrana podle něj jednu ruskou střelu zlikvidovala. Při ruském vzdušném úderu na Kryvyj Rih v noci na úterý tento týden zahynulo 12 lidí.

08:16

Terčem úderu se stala rovněž Oděská oblast, jejíž správa informuje o sestřelení všech útočících dronů. Z Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny přicházely v noci zprávy o explozích, starosta později informoval o sestřelení útočících bezpilotních letounů.

08:04

Rusko v noci na dnešek opět podniklo vzdušné údery na Ukrajinu pomocí dronů a raket, informují média. Z Kryvého Rihu je hlášen jeden raněný. Ukrajinské vzdušné síly v pravidelném ranním hlášení uvedly, že zlikvidovaly všech dvacet íránských dronů Šáhed, které v noci vyslalo Rusko.

06:28

Austrálie neumožní, aby si Rusko postavilo nové velvyslanectví v těsné blízkosti parlamentu. Vláda dnes předloží do parlamentu návrh zákona, který ruší nájem pozemku, kde by budova měla vzniknout, uvedly zahraniční agentury. Premiér Anthony Albanese to odůvodnil obavami o národní bezpečnost. S krokem souhlasí i opozice. Vláda ke kroku přistoupila, poté co australské soudy zrušily výpověď nájmu Rusku ze strany místních úřadů v hlavním městě Canberra. Ty argumentovaly, že se na pozemku téměř nestaví.

Podle premiéra Albaneseho by přítomnost ruského velvyslanectví v těsné blízkosti parlamentu mohla vytvořit podmínky pro "možné zásahy" do aktivit zákonodárného sboru. Podle něj vláda musí jednat rychle, aby se ze staveniště nestala "oficiální diplomatická přítomnost".

23:13

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Vůdce autonomního Čečenska na ruském severním Kavkazu Ramzan Kadyrov popřel spekulace, že velitel proruských čečenských sil a jeho blízký spolupracovník Adam Delimchanov zahynul či byl zraněn v boji na Ukrajině. 
 • Nizozemsko věnuje Ukrajině čtyři pasivní sledovací systémy Věra (VERA-NG) české výroby. 
 • Na pravém břehu Dněpru, který je pod kontrolou Ukrajiny, je po zničení Kachovské přehrady z minulého týdne stále zaplaveno nejméně 3100 domů. 
21:59

Voda z přehrady více než týden po katastrofě pomalu ustupuje, hladina klesla o 45 centimetrů na dva metry. Zaplavených je stále 28 obcí v Chersonské oblasti.

21:59

Na pravém břehu Dněpru, který je pod kontrolou Ukrajiny, je po zničení Kachovské přehrady z minulého týdne stále zaplaveno nejméně 3100 domů. Podle ruskojazyčného serveru BBC to oznámil šéf Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin.

V důsledku katastrofy se na ukrajinské straně stále pohřešuje 43 lidí. Bilance mrtvých se od posledního Prokudinova prohlášení v úterý, kdy hovořil o deseti obětech, nezměnila.

20:04

Nizozemsko věnuje Ukrajině čtyři pasivní sledovací systémy Věra (VERA-NG) české výroby. V dopise parlamentu to uvedla nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová. Pasivní systémy určují polohu cíle a dokáží jej sledovat díky zachycení jeho signálu, samy žádný signál nevysílají.

"Ministerstvo obrany nakupuje čtyři pasivní sledovací systémy Věra za 150 milionů eur. (…) Nizozemsko touto cestou přispívá k jednotné vzdušné obraně Ukrajiny," uvedla Ollongrenová.

18:40

Silnici do nově osvobozené ukrajinské vsi Storoževe lemují těla ruských vojáků a vyhořelá obrněná vozidla, píše agentura Reuters z míst bojů na Ukrajině.

Příšerné scény svědčí o zuřivosti bojů, během kterých ukrajinské jednotky v posledních dnech dobyly Storoževe a několik dalších vesnic v rámci protiofenzivy na jihu a východě Ukrajiny.

17:14

Vůdce autonomního Čečenska na ruském severním Kavkazu Ramzan Kadyrov dnes popřel spekulace, že velitel proruských čečenských sil a jeho blízký spolupracovník Adam Delimchanov zahynul či byl zraněn v boji na Ukrajině.

Kadyrov, který zprvu na sociálních sítích sliboval "štědrou odměnu" za jakékoliv informace o Delimchanovovi, a to i ukrajinské rozvědce, nakonec ohlásil, že jeho spolupracovník je "živ a zdráv".

16:43

Český projekt Teplator pomůže po válce s obnovou energetické infrastruktury na Ukrajině. Společnost World ThermoExport uzavřela smlouvu o budoucím odběru technologie, kterou vyvíjejí vědci z Českého vysokého učení technického. Teplator je malý modulární jaderný reaktor, který využívá jádro pro výrobu tepla. Technologie je aktuálně patentovaná a letos zahájí licenční řízení v Kanadě, informovali zástupci projektu.

16:08 Vlajka Ruské federace.

Dolní komora ruského parlamentu přijala návrh zákona, který umožní uzavírat smlouvy s trestanci o jejich službě v ruské armádě. Dosud byli ruští trestanci verbováni do řad žoldnéřů, kteří se spolu s pravidelnou ruskou armádou podílejí na ruské invazi na Ukrajinu. Návrh zákona obsahuje záruky pro vězně, které se týkají odpuštění zbytku trestu.

15:13

Podle ruských zdrojů na sociální síti Telegram zemřelo mnoho ruských vojáků poblíž Kreminny v Luhanské oblasti poté, co je zasáhla ukrajinská palba z raketometu HIMARS. Účet Rybar na Telegramu, který obvykle zveřejňuje ověřené informace, píše o velkém počtu mrtvých.

13:57 Vlajka Ruské federace.

Podle ukrajinských zdrojů byl Delimchanov zraněn při útoku na jeho konvoj v Záporožské oblasti.

Foto: Reuters
13:56 Vlajka Ruské federace.

Ruská armádní televize Zvezda uvedla, že na Ukrajině byl zraněn poslanec ruské Státní dumy, Čečenec Adam Delimchanov. Přezdívá se mu Kadyrovův popravčí, protože ve službách čečenského vůdce Ramzana Kadyrova mučil zajatce a organizoval vraždy členů čečenské opozice v zahraničí. Sám se chlubil tím, že loni bojoval v Mariupolu.

11:26

Český prezident Petr Pavel vyzval k jednotě demokratických zemí v postoji k Ukrajině a k zachování demokratické vlády na Tchaj-wanu, jenž čelí tlaku Číny.

10:05

Švédsko na podzim ukončí vyšetřování výbuchu podmořského plynovodu Nord Stream 2 a zveřejní výsledky. Oznámil to vyšetřovatel Mats Ljungqvist.

10:03

"Realizujeme naše plány a máme první úspěchy," napsal na sociální síti Telegram náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj.

9:13 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud poslal spolupracovnici opozičníka Navalného Liliji Čanyševovou na sedm a půl roku do vězení za extremismus. Informuje o tom ruský exilový server Meduza.

9:08

"Rusové odpustí svému carovi krutost, krádeže, klidně i vraždy, ale neodpustí mu slabost. A prohra ve válce v Rusku téměř s železnou pravidelností vede k pádu vládnoucí kasty," říká Otakar Foltýn.

9:05

Zprávy z bojiště je těžké ověřovat, ale ukrajinská armáda vizuálně potvrdila dobytí několika vesnic v Záporožské a Doněcké oblasti. Více v textu Aktuálně.cz.

06:38

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Při ruském vzdušném útoku na Oděsu zemřeli tři lidé, uvedlo jižní velitelství ukrajinské armády.
 • Spojené státy dodají Ukrajině munici s ochuzeným uranem, určeným pro tanky Abrams. Napsal to deník Wall Street Journal. Tato munice je velmi účinná proti nepřátelské obrněné technice.
 • Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell prohlásil, že Vladimir Putin bude čekat na výsledek amerických prezidentských voleb na konci příštího roku. Do té doby nezačne žádná jednání s Ukrajinou.
06:28

Podle agentury Unian, která se odvolává na oděskou vojenskou správu, se protivzdušné obraně zřejmě podařilo sestřelit dvě rakety.

06:27

Podle ukrajinské armády vyslalo Rusko na Oděsu čtyři střely s plochou dráhou letu Kalibr. Jedna z raket zasáhla sklad obchodního řetězce a způsobila škodu na 1000 metrech čtverečních a požár na 400 metrech čtverečních. Škody utrpělo také obchodní centrum, vzdělávací zařízení a komplex bytových domů.

"Zahynuli tři zaměstnanci skladu," uvedlo velitelství s tím, že probíhají práce na odstraňování trosek. Pod nimi se mohou nacházet další lidé, upozornila armáda.

06:26

Při ruském vzdušném útoku na Oděsu zemřeli tři lidé. Třináct lidí bylo zraněno a další mohou být zavaleni pod troskami.

21:15 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podpořil rozkaz, který v sobotu vydal ministr obrany Sergej Šojgu a který nařizuje všem žoldnéřským skupinám, oficiálně ruskými úřady označovaným za dobrovolnické oddíly, uzavřít do konce měsíce kontrakt s ministerstvem obrany. Šéf nejmocnější žoldnéřské armády, zvané Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina, Jevgenij Prigožin až dosud odmítal se tomuto příkazu podřídit a uzavřít smlouvu s ministerstvem. Jeho způsob vedení války proti Ukrajině Prigožin dlouhodobě zpochybňuje.

19:42

Aktuálně je odstaveno pět ze šesti reaktorů záporožské elektrárny a Ukrajina doufá, že odstaven bude i poslední funkční reaktor. Grossi na dotaz ohledně ukrajinských plánů odpověděl, že elektrárnu ovládá Rusko, což přináší "další nechtěné situace vyplývající z tohoto neobvyklého stavu".

19:42

Největší jaderná elektrárna v Evropě čelí "relativně nebezpečné situaci" po zničení ukrajinské Kachovské přehrady a zahájení ukrajinské protiofenzivy, která má osvobodit Ruskem okupovaná území. Uvedl to dnes šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi, než odcestoval z Kyjeva na další návštěvu Ruskem obsazené Záporožské jaderné elektrárny. "Je to vážná situace, protože jste omezeni množstvím vody, které máte. Kdyby praskla vrata, která tuto vodu zadržují, nebo došlo k něčemu podobnému, znamenalo by to ztrátu veškeré chladicí kapacity," varoval.

18:19

Ukrajina v následujících měsících obdrží balíček prostředků protivzdušné obrany v hodnotě 116 milionů dolarů (2,5 miliardy Kč). Podle agentury Reuters to oznámila britská vláda po dnešním zasedání ministrů obrany ze zemí sdružených ve Společných expedičních silách (JEF). Členy uskupení jsou kromě Británie také Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Lotyšsko, Litva, Nizozemsko, Norsko a Švédsko.

17:43

Vláda by měla brzy rozhodovat o podpoře na bydlení uprchlíků. Zahrnovat ji má od července humanitární dávka. Úřady práce by při jejím stanovení mohly započítat 3000 korun měsíčně člověku s vízem k ochraně, který by bydlel v evidovaném bytě. Pro ostatní by to bylo na osobu 2400 korun, tedy 80 procent částky. Upravuje to připravované nařízení. Shoda na něm ale není. Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva, Svazu měst a obcí či zaměstnavatelů jsou částky hluboko pod cenami bydlení v Česku. Podle resortu financí pak nejsou v rozpočtu na výdaje peníze. Kabinet ve středečním programu projednávání předpisu zatím nemá.

16:54 Vlajka Ruské federace.

Francie obvinila Rusko z rozsáhlé dezinformační kampaně, která podle ní spočívala v publikování nepravdivých a kritických článků o Ukrajině na stránkách, které byly věrohodnými kopiemi webů velkých francouzských deníků, informovala agentura AFP s odvoláním na šéfku francouzské diplomacie Catherine Colonnovou.

16:25 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Cíle vojenské operace proti Ukrajině se mohou přizpůsobovat situaci, ale jsou fundamentální a měnit se nebudou, prohlásil podle ruských médií ruský prezident Vladimir Putin.

14:50

Známý britský expert na Rusko a Ukrajinu, politolog Mark Galeotti, řekl v rozhovoru pro slovenský časopis Postoj, že osvobození Krymu ukrajinskou armádou považuje za nepravděpodobné.

14:29

Známý charkovský park, který nesl desetiletí jméno ruského spisovatele Maxima Gorkého, v úterý radnice přejmenovala. Nyní se jmenuje Centrální park oddechu a odpočinku.

14:19

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell prohlásil, že Vladimir Putin bude čekat na výsledek amerických prezidentských voleb na konci příštího roku. Do té doby nezačne žádná jednání s Ukrajinou.

13:08

Spojené státy dodají Ukrajině munici s ochuzeným uranem, určeným pro tanky Abrams. Napsal to deník Wall Street Journal. Tato munice je velmi účinná proti nepřátelské obrněné technice.

12:52 Vlajka Ruské federace.

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin uvedl, že si v tuto chvíli není jistý, zda jeho muži budou nadále působit na Ukrajině. Minulý týden Prigožin odmítl příkaz ministerstva obrany, aby se všichni příslušníci Wagnerovy skupiny podřídili společnému armádnímu velení.

Šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v ukrajinském Bachmutu.
Šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v ukrajinském Bachmutu. | Foto: Reuters
12:49

Při ruském ostřelování vesnice Bilozerka u Chersonu zahynul dvaasedmdesátiletý místní kněz. Uvedla to kancelář ukrajinského prezidenta.

12:19

Ruský raketový útok na dům v Kryvém Rihu má už deset obětí.

Zasažený dům v Kryvém Rihu.
Zasažený dům v Kryvém Rihu. | Foto: Reuters
12:07

V případě agrese vůči Bělorusku nebudeme váhat s použitím jaderných zbraní, prohlásil běloruský diktátor Alexandr Lukašenko podle ruské státní agentury TASS. Rozmístění ruských taktických jaderných zbraní v Bělorusku má podle něj sloužit jako odstrašující prostředek proti případnému "agresorovi".

11:21 Vlajka Ruské federace.

V Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny zemřel ruský generálmajor Sergej Gorjačev, náčelník štábu 35. kombinované armády. S odvoláním na ruské internetové válečné komentátory o tom napsal server Lenta a další média. Podle ruského investigativního portálu Agentstvo jde o prvního padlého ruského generála na Ukrajině za poslední rok. Gorjačev podle nepotvrzených zpráv zemřel v pátek při ukrajinském raketovém útoku.

"Během celého včerejšího dne 12. června zuřily podél téměř celé linie dotyku uskupení Východ tvrdé boje, zejména na takzvaném Vremivském výběžku," citoval portál Lenta ruského proválečného komentátora Jurije Kotěnoka.

10:14

Ruský útok na Kryvyj Rih má šest obětí.

Ruský útok na Kryvyj Rih má šest obětí.
Ruský útok na Kryvyj Rih má šest obětí. | Foto: Reuters
9:24

Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj uvedl na sociální síti Telegram, že ukrajinská vojska postupují na křídlech v okolí Bachmutu.

9:21

Rusové v noci ostřelovali Charkov drony íránské výroby Šahed. 

9:21

Podle nové bilance si útok na Kryvyj Rih vyžádal šest obětí.

9:13

Po opadnutí vody v Dněpru v okupovaném městě Enerhodar se ukázalo, že Rusové nakladli do řeky miny, protože se obávali v tomto směru ukrajinského útoku. V Enerhodaru se nachází Záporožská jaderná elektrárna.

08:20

Tři obyvatelé zasažené budovy podle Lysaka zahynuli, z 25 zraněných je jich 19 v nemocnici. Vilkul dříve uvedl, že zranění jsou v "mimořádně vážném stavu" a další oběti mohou být pod sutinami.

06:59

Šéf Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak uvedl, že po ruském útoku zůstali ve městě Kryvyj Rih mrtví.

"Jsou mrtví a ranění," napsal na Telegramu Lysak, který na Telegramu zveřejnil i fotografii zničené budovy a slíbil, že během rána zveřejní další podrobnosti. Není jasné, kolik lidí v domě v době útoku bylo.

06:07 Vlajka Ruské federace.

Vzdušné údery ohlásil i starosta východoukrajinského Charkova Ihor Terechov, podle kterého Rusko zaútočilo "bezpilotními letouny Šáhid na civilní infrastrukturu". Škody podle něj utrpělo skladiště a podnik.

06:05 Vlajka Ruské federace.

Úřady v ukrajinské metropoli podle ruskojazyčného serveru BBC uvedly, že Rusko na Kyjev podle předběžných údajů vypálilo řízené střely Ch-101. "Všechny nepřátelské cíle byly ve vzdušném prostoru okolo Kyjeva zaznamenány a úspěšně zničeny," uvedla administrativa metropole. Zprávy o obětech či škodách podle ní zatím nejsou.

06:00 Vlajka Ruské federace.

Rusko v noci na dnešek podniklo novou vlnu vzdušných úderů proti Ukrajině. Nad většinou země se rozezněly sirény, útoky hlásily úřady v Kyjevě či Charkově. Ve městě Kryvyj Rih Rusko zasáhlo několik cílů včetně pětipodlažního domu, napsal na Telegramu šéf místní správy Oleksandr Vilkul.

"Zasáhli několik (…) objektů v různých částech města včetně pětipatrové budovy," uvedl Vilkul s tím, že v pohotovosti jsou záchranné služby. "Zranění jsou v mimořádně vážném stavu," dodal, další oběti podle něj mohou být uvězněny pod troskami domu.

22:28 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Boje jsou tvrdé, ale je tu postup a to je důležité," uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle kterého Ukrajincům operace ztěžuje deštivé počasí. Jednotkám poděkoval, že se do nově osvobozených obcí "vrací ukrajinská vlajka".

21:59

Ukrajinská vojska během protiofenzivy na jihu země osvobodila sedm obcí, ohlásila dnes večer na sociální síti náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Útočné uskupení podle náměstkyně postoupilo o 6,5 kilometru a osvobodilo území o rozloze 90 kilometrů čtverečních.

Maljarová jako osvobozené jmenovala obce Lobkove, Levadne, Novodarivka, Neskučne, Storoževe, Makarivka a Blahodatne. Dobytí některých z nich ohlásili ukrajinští vojáci podle médií již o víkendu. Náměstkyně tak podle agentury Reuters nově ohlásila osvobození tří obcí - Lobkove, Levadne a Novodarivka, které leží jihovýchodně od Záporoží.

21:11

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva začala před několika dny, prohlásil v pondělí francouzský premiér Emmanuel Macron.
 • Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí u příležitosti oslav Dne Ruska mluvil o obyvatelích Ruska jako o lidech kráčejících od jednoho vítězství ke druhému.
 • Nejméně deset mrtvých si vyžádalo zničení Kachovské přehrady, dalších 42 lidí se dosud pohřešuje, z toho sedm dětí, uvedl ukrajinský ministr vnitra.
21:07

"Ukrajinská protiofenziva začala před několika dny," řekl Macron po boku Scholze a Dudy v Elysejském paláci. "Má trvat několik týdnů, nebo dokonce několik měsíců. Chceme, aby byla co nejúspěšnější, abychom pak mohli zahájit fázi vyjednávání za správných podmínek," dodal.

"Udělali jsme vše pro to, abychom tomu pomohli," řekl také Macron na společné tiskové konferenci. "Zintenzivnili jsme dodávky munice, zbraní a ozbrojených vozidel.... Budeme v tom pokračovat i v příštích dnech a týdnech," dodal.

19:14

Nejméně deset mrtvých si vyžádalo zničení Kachovské přehrady, dalších 42 lidí se dosud pohřešuje, z toho sedm dětí, uvedl ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko v televizním vysílání. Upozornil, že tyto údaje se týkají pouze pravého břehu Dněpru, ovládaného Ukrajinci. Zprávy o mrtvých na levém okupovaném břehu je nutné ještě prověřit, dodal. Ze zničení vodního díla se vzájemně obviňuje Kyjev a Moskva. Předchozí bilance pohromy na ukrajinské straně čítala šest mrtvých.

18:36 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Putin obvinil ukrajinskou armádu z ostřelování obytných čtvrtí a humanitárních objektů. "Nebudu hovořit o důvodech, zaplétat se do politické džungle, ale proč, prostě vůbec nemohu pochopit, kvůli čemu nepřítel ostřeluje obytné čtvrtě. Kvůli čemu? Proč? Jaký je smysl? (Útočí) na humanitární objekty. Jaký to má smysl. Vojenský smysl to nemá žádný, nulový," prohlásil podle ruských agentur.

15:23

Ukrajinci útočí také v úseku blízko měst Orichiv a Robotyne.

15:02

Těžké boje se nyní odehrávají na jihovýchodě Ukrajiny, na hranici Záporožské a Doněcké oblasti. Uvádějí to ukrajinská média.

14:52 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin u příležitosti dnešních oslav Dne Ruska mluvil o obyvatelích Ruska jako o lidech kráčejících od jednoho vítězství ke druhému. Rusko si tento státní svátek připomíná v době, kdy jeho invazní jednotky více než rok a čtvrt válčí na Ukrajině a kdy ukrajinská armáda zahájila dlouho čekávanou protiofenzivu.

"Dnes, v těžkých časech pro Rusko, pocity hrdosti a vlastenectví naši společnost spojují ještě silněji a slouží jako spolehlivá podpora pro naše hrdiny podílející se na zvláštní vojenské operaci," cituje agentura Reuters Putina

13:46

Na sociálních sítích se šíří video, které zřejmě natočil ukrajinský dron na ruských pozicích. Údajně zachycuje prchající ruské vojáky, které ruští vojáci střílejí. Autenticitu videa však zatím není možné stoprocentně potvrdit.

11:56

Britské ministerstvo obrany: Rusové počítali s tím, že celý Donbas získají za deset až čtrnáct dní…

11:39

Ruské síly připravují potenciální havárii chemického závodu ve městě Armjansk na severu okupovaného poloostrova Krym, tvrdí podle serveru Ukrajinska pravda ukrajinská vojenská rozvědka (HUR). V areálu továrny Krymskyj tytan Rusové podle informací rozvědky rozmístili miny. V případě výbuchu by se do ovzduší dostal amoniak, který se v továrně používá k chlazení, a ohrozil by obyvatele Armjansku a okolí.

10:56

Mluvčí východního uskupení ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj informoval o tom, že ukrajinské síly v oblasti Bachmutu, který Rusové dobyli v květnu po měsících krvavých bojů, postoupily na různých místech o 250 až 700 metrů.

10:49

Ukrajinská armáda osvobodila další vesnici Novodarivka v Záporožské oblasti.

10:30

Podle informací deníku Wall Street Journal utrpěla ukrajinská armáda ztráty na Záporožské frontě u města Orichiv, když kolona vjela do minového pole a pak se dostala pod palbu ruského dělostřelectva.

10:20

V tuto chvíli se odehrávají boje celkem na pětadvaceti místech fronty, uvedla náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hana Maljarová.

9:55

Od neděle zatím Ukrajinci osvobodili z ruské okupace čtyři vesnice: Blahodatne, Neskučne, Makarivku a Storoževe.

9:36

Vojenský analytik televize CNN Mark Hertling tvrdí, že situace zatím vypadá pro Ukrajince dobře. "Postupují a jejich bojová morálka je zjevně vysoká," soudí analytik.

9:34

Web Oryx, který monitoruje ztráty vojenské techniky, uvádí, že má vizuálně potvrzeno šestnáct zničených ukrajinských obrněných vozů od začátku ofenzivy.

9:25

V osvobozené vesnici Storoževe.

9:23

Ukrajina zahájila ofenzivu, ale ještě ne hlavní útok. Uvedl to ve své analýze bývalý velitel amerických pozemních sil v Evropě Ben Hodges. Podle něj Ukrajinci zatím nenasadili ve větší míře tanky a těžkou obrněnou techniku. Více zde

Ben Hodges.
Ben Hodges. | Foto: Jakub Plíhal
9:18

Souhrn nejdůležitějších událostí

 • Ukrajinská armáda od neděle osvobodila nejméně pět vesnic, okupovaných Ruskem v Záporožské a Doněcké oblasti.
 • Institut pro studium války ve své analýze uvádí, že i přes ukrajinské územní zisky je zatím předčasné hovořit o zásadním průlomu.
 • Severokorejský diktátor Kim Čong-un nabídl pomoc Rusku.
9:11

Boje se od začátku ukrajinské ofenzivy soustřeďují ve směru na Melitopol a Mariupol.

Foto: Aktuálně.cz
08:52

Agentura Unian informuje, že do vsi Storoževe, kterou Rusové ovládali od loňského března, vstoupili příslušníci námořní pěchoty z Oděsy. Uvedli, že při operaci zabili asi 50 ruských vojáků a několik jich zajali.

08:34

Ukrajinská armáda ohlásila, že dobyla vesnici Storoževe na západě Doněcké oblasti. Potvrdila to náměstkyně ministerstva obrany Hanna Maljarová.

08:16

Ukrajinská armáda v posledních dvou dnech prováděla protiofenzivní operace v nejméně třech oblastech fronty a zaznamenala územní zisky, informuje ve svém aktuálním hodnocení ruské invaze na Ukrajinu americký Institut pro výzkum války (ISW). Podotýká, že Rusové se snaží postup Ukrajinců bagatelizovat.

Ukrajinské i ruské zdroje v neděli informovaly o tom, že ukrajinské síly za poslední hodiny dosáhly územních zisků jižně od Velyké Novosilky na pomezí Doněcké a Záporožské oblasti, kde osvobodily pět městeček či vesnic. "Ukrajinské síly sice dobyly několik míst, ale mluvit o ukrajinském ´průlomu´ by v této situaci bylo předčasné," upozorňuje však ISW.

07:49

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v poselství zaslaném ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi nabídl "plnou podporu" Pchjongjangu Moskvě. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na severokorejské státní sdělovací prostředky.

Kim Čong-un blahopřál ke státnímu svátku Dne Ruska. Prohlášení, které zveřejnila severokorejská tisková agentura KCNA, se konkrétně nezmiňuje o invazi na Ukrajinu ani o zapojení Moskvy do ozbrojeného konfliktu, ale chválí Putinovo "dobré rozhodnutí a vedení při maření rostoucích hrozeb ze strany nepřátelských sil".

06:00

Zástupci Mezinárodního trestního soudu (ICC) navštívili oblast u zničené Kachovské přehrady. V neděli to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj Ukrajina poslala ICC žádost o prošetření okolností zničení tohoto vodního díla, napsala agentura Reuters. 

"Zástupci Mezinárodního trestního soudu navštívili v uplynulých dnech Chersonskou oblast," uvedl Zelenskyj ve svém nočním videu. Podle něj ukrajinské úřady krátce po zničení přehrady zaslaly ICC žádost o prošetření této události. Podle Zelenského vyšetřování již začalo.

21:14

Ruské síly se na jihu a jihovýchodě Ukrajiny nacházejí v defenzivě, uvedl Kyjev. Podle něj se Ukrajincům podařilo dobýt tři obce na hranicích Záporožské a Doněcké oblasti. Náměstkyně ukrajinského ministerstva obrany Hanna Maljarová uvedla, že Rusové jsou v defenzivě na frontě v Záporožské a Chersonské oblasti. 

Podle Maljarové postoupily ukrajinské síly na jihu Ukrajiny o 300 až 1500 metrů. Osvobozeny byly vesnice Blahodatne a Makarivka. Jednotka územní obrany AREJ nedlouho předtím oznámila vytlačení ruských vojsk také z vesnice Neskučne. Trojice obcí leží blízko sebe na hranici mezi Doněckou a Záporožskou oblastí, odkud Moskva již téměř týden hlásí silné ukrajinské útoky.

21:02

Rusko vyhodilo do povětří malou přehradu na řece Mokri Jaly v oblasti poblíž protiofenzivních operací v Doněcké oblasti. S odkazem na vojenského představitele o tom informuje server The Kiyv Independent

19:32

Souhrn nejdůležitějších informací:

 • Ukrajinská armáda dobyla dvě obce. Podle agentury AFP jde o první oficiálně oznámený územní zisk od začátku protiofenzivy na jihovýchodě země.
 • Tři lidé zahynuli a deset je zraněných v důsledku ruského ostřelování lodi, která evakuovala obyvatele z levého břehu Dněpru.
 • Moskva a Kyjev v neděli oznámily další výměnu zajatců. Jednalo se o 94 Rusů a 95 Ukrajinců.
19:27

Rusko a Ukrajina si ve válce, která trvá již 15 měsíců, vyměnily zajatce již několikrát. Poslední velká výměna se uskutečnila na konci května. Od začátku ruské invaze 24. února 2022 se podle informací Kyjeva vrátilo z ruského zajetí již více než 2500 Ukrajinců, uvedla agentura DPA. Při většině výměn propouštěly obě válčící strany zhruba stejný počet zajatců.

19:17

Jednotka Územní obrany Ozbrojených sil Ukrajiny AREJ oznámila, že osvobodila vesnici Neskučne. Ta se nachází jen několik kilometrů od Blahodatného.

19:16

Ukrajinská armáda dnes uvedla, že dobyla obce Blahodatne a Neskučne na jihovýchodě země. Podle agentury AFP jde o první oficiálně oznámené územní zisky, které si Ukrajina připsala od zahájení protiofenzivy na tomto úseku fronty.

18:54

Kyjev a Moskva dnes oznámily další výměnu zajatců. Propuštěno z ukrajinského zajetí bylo podle ruského ministerstva obrany 94 Rusů. Opačným směrem poputuje 95 Ukrajinců, sdělil šéf ukrajinské prezidentské kanceláře.

Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na twitteru uvedl, že mezi Ruskem propuštěnými Ukrajinci jsou vojáci ukrajinské armády, národní gardy a pohraniční stráže, kteří padli do zajetí v Mariupolu, na Hadím ostrově či v Bachmutu.

18:26

Tři lidé zahynuli a deset dalších je zraněných v důsledku ruského ostřelování člunu, který evakuoval obyvatele z Ruskem okupovaného levého břehu řeky Dněpr. Uvedl to dnes šéf ukrajinské Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin.

Podle Prokudina jsou mezi zraněnými dva strážci zákona. "Když nepřítel zahájil palbu, 74letý muž kryl svou ženu vlastním tělem. Rusové ho střelili do zad. Na následky zranění zemřel, lékaři mu už nestačili pomoci," uvedl Prokudin.

17:54 Vlajka Ruské federace.

Podle ruských vojenských blogerů ukrajinské síly prorazily ruské linie jižně od města Velyka Novosilka a rychle obsadily několik vesnic, zatímco ruské síly ustoupily na výše položená místa. Právě k okolí Velyké Novosilky se nachází obec Blahodatne. Tvrzení válčících stran není možné bezprostředně ověřit.

17:53 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany podle agentury Reuters uvedlo, že ruské síly za posledních 48 hodin při odrážení neúspěšných ukrajinských útoků zničily nejméně sedm tanků Leopard a pět bojových vozidel pěchoty Bradley. Moskva rovněž uvedla, že se Ukrajina neúspěšně pokusila zaútočit šesti vysokorychlostními bezpilotními čluny na loď ruského námořnictva v Černém moři.

17:53

Americký Institut pro výzkum války (ISW) píše, že ukrajinské jednotky v sobotu podnikaly protiofenzivní operace na nejméně čtyřech místech fronty. Podle amerických analytiků se ukrajinská armáda snaží o mimořádně obtížnou operaci - frontální útok na připravené obranné pozice, který komplikuje to, že nemá převahu ve vzduchu.

17:52

Náměstkyně ukrajinského ministerstva obrany Hanna Maljarová uvedla, že Rusové jsou v defenzivě na frontě v Záporožské a Chersonské oblasti. Podle ní přesouvají do Záporožské oblasti a okolí Bachmutu svoje nejschopnější jednotky z Chersonské oblasti, která se vypořádává s ničivými záplavami vyvolanými protržením Kachovské přehrady.

17:51

Ruské síly se na jihu a jihovýchodě Ukrajiny nacházejí v defenzivě, uvedl Kyjev. Podle něj se Ukrajincům podařilo dobýt obec Blahodatne na hranicích Záporožské a Doněcké oblasti. 

17:24

"Nad Blahodatným zavlála ukrajinská vlajka," řekl mluvčí ukrajinské armády pro tavrijský úsek fronty Valerij Šeršeň. Vesnice měla před válkou necelých 1000 obyvatel. Blahodatne leží na hranici mezi Doněckou a Záporožskou oblastí na jihovýchodě Ukrajiny, odkud Moskva již téměř týden hlásí silné ukrajinské útoky.

17:18

Ukrajinská armáda dnes uvedla, že dobyla obec Blahodatne na jihovýchodě země. Podle agentury AFP jde o první oficiálně oznámený územní zisk, který si Ukrajina připsala od zahájení protiofenzivy na tomto úseku fronty.

"Slavní vojáci 68. brigády (…) osvobodili obec Blahodatne," uvedly ukrajinské pozemní síly na facebooku. Příspěvek doprovodily videem, na němž jsou vidět vojáci s ukrajinskou vlajkou ve zničené budově. Mluvčí ukrajinské armády pro tavrijský úsek fronty Valerij Šeršeň uvedl, že Ukrajinci při osvobození vesnice zajali dva ruské vojáky a bojovníky proruských separatistů.

17:03

"K dnešnímu ránu nádrže ztratila 70 procent, respektive 3,95 kilometru krychlového vody," uvedlo v prohlášení o stavu Kachovské přehrady ministerstvo životního prostředí. U Nikopole v Dněpropetrovské oblasti klesla hladina vody za den o více než metr a nyní dosahuje 9,35 metru.

Postupně opadá i záplavová vlna pod přehradou. V Chersonu, největším městě pod přehradou, klesla hladina celkově o 1,5 metru. Zaplavené území se podle chersonské oblastní správy zmenšilo o téměř polovinu na současných 78 kilometrů čtverečních. Na Ukrajinou kontrolovaném pravém břehu Dněpru stále zůstává zatopeno 32 obcí a bezmála 4000 budov, na Ruskem okupovaném levém břehu je to 14 obcí.

Následky protržení Kachovské přehrady v Chersonské oblasti.
Následky protržení Kachovské přehrady v Chersonské oblasti. | Foto: Reuters
16:45

Protržená Kachovská přehrada na jihu Ukrajiny podle místních úřadů ztratila už 70 procent vody. Hladina za poslední den klesla o další metr.

15:31 Vlajka Ruské federace.

Ukrajina se s nasazením šesti vysokorychlostních bezpilotních člunů neúspěšně pokusila zaútočit na loď ruského námořnictva v Černém moři. Dnes o tom informovalo ruské ministerstvo obrany, podle kterého loď hlídkovala v místech, kde vedou plynovody Blue Stream a TurkStream. V situaci konfliktu nicméně nelze tvrzení bojujících stran ověřit.

14:49 Vlajka Ruské federace.

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin vzkázal ruskému ministrovi obrany Sergeji Šojguovi, že s ním nebude podepisovat žádné smlouvy. Stalo se to poté, co ruský resort obrany v sobotu informoval, že Šojgu nařídil všem "dobrovolnickým oddílům", aby s ministerstvem podepsaly do konce toto měsíce smlouvu. Podle Moskvy to má zvýšit efektivitu ruské armády.

"Wagnerova skupina žádné kontrakty se Šojguem podepisovat nebude," řekl Prigožin. Dodal, že wagnerovci jsou dobře začleněni do celkového systému, svoje operace koordinují s generály "napravo i nalevo" a že skupina má vysoce efektivní strukturu. "Šojgu nedokáže správně řídit vojenská uskupení," uvedl také Prigožin a dodal, že jím vedená soukromá armáda je plně podřízená zájmům Ruska.

12:58

Podle Kyjeva jsou Rusové v defenzivě na frontě v Záporožské a Chersonské oblasti. Podle náměstkyně ukrajinského ministerstva obrany Hanny Maljarové Rusové přesouvají svoje nejschopnější bojové jednotky směrem z Chersonské oblasti. Rusko "výbuch v Kachovské vodní elektrárně provedlo s cílem zabránit ukrajinským silám v zahájení ofenzivy v chersonském směru a uvolnit potřebné rezervy k přesunu do míst v Záporožské oblasti a do okolí Bachmutu," uvedla Maljarová. 

12:57

Jedna z ukrajinských brigád na svém Facebooku zveřejnila video z osvobození vesničky Blahodatne jižně od Velyké Novosilky v Doněcké oblasti nedaleko hranic se Záporožskou oblastí. Vojáci vchází do jedné z budov a z okna vyvěšují ukrajinskou vlajku. Při této operaci padl do zajetí blíže neurčený počet ruských vojáků. Ruskojazyčný servis BBC uvádí, že podle ukrajinských činitelů v oblasti Veliké Novosilky pokračuje ofenziva ukrajinských sil. Tvrzení bojujících stran nelze nezávisle ověřit.

12:27

Ukrajinská armáda zveřejnila záběry, na kterých předvádí nasazení mobilních systémů protivzdušné obrany Viktor české výroby. Osvědčily se při sestřelování dronů Šáhed, kterými Rusko pravidelně útočí na cíle napříč ukrajinským územím, nebo v boji proti letadlům a vrtulníkům pohybujícím se v malých výškách.

"První systémy Viktor jsou už v bojovém nasazení na severu a vykazují vynikající výsledky při sestřelování sebevražedných dronů," uvedli na Facebooku. Podle ukrajinské armády se díky modernímu zaměřovacímu zařízení systémem Viktor lépe míří a střílí.

Na nákup 15 systémů Viktor se loni složili lidé v Česku v rámci kampaně Dárek pro Putina. Systém představuje upravené terénní vozidlo Toyota s dvojicí rychlopalných kulometů KPVT. Účinný dostřel je přes dva kilometry.

Ukrajinská armáda zveřejnila záběry, na kterých předvádí nasazení mobilních systémů protivzdušné obrany Viktor české výroby.
Ukrajinská armáda zveřejnila záběry, na kterých předvádí nasazení mobilních systémů protivzdušné obrany Viktor české výroby. | Foto: Ukrajinská armáda
09:31

Kanadská vláda v sobotu nařídila konfiskaci ruského nákladního letounu Antonov, který je kvůli ruské invazi na Ukrajinu odstavený na letišti v Torontu. O chystaném zabavení tohoto stroje mluvil kanadský premiér Justin Trudeau v Kyjevě po schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Kanadská vláda ho chce předat Ukrajině.

Antonov 124, který stojí v Torontu, podle kanadských úřadů patří dceřiné společnosti dvou ruských firem, na něž Ottawa uvalila sankce kvůli jejich spoluúčasti na válce Ukrajině. Cílem konfiskace největšího dopravního letounu je "vyvinout další tlak na Rusko, aby zastavilo ilegální válku proti Ukrajině", uvedlo kanadské ministerstvo zahraničí. 

08:03

Ruská armáda v noci na neděli útočila na Dněpropetrovskou oblast ve východní části Ukrajiny, informoval šéf tamní správy Serhij Lysak. Ukrajinská protiletecká obrana zničila tři drony íránské výroby. Dva drony se podle úřadů zřítily v Kalužské oblasti na západě Ruska. Kromě útoků drony ruská armáda v noci při nasazení těžkého dělostřelectva ostřelovala v Dněpropetrovské oblasti okolí měst Marhanec a Nikopol.

Ukrajinský generální štáb ráno informoval, že ruské invazní síly pokračují hlavně ve snaze zcela obsadit Luhanskou a Doněckou oblast na východě země. V této části fronty se jednotky obou znepřátelených stran za poslední den střetly pětatřicetkrát. Podle Kyjeva jsou Rusové v defenzivě na frontě v Záporožské a Chersonské oblasti.

22:16

Šéf Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin uvedl, že vydal zákaz koupání a rybolovu v záplavové zóně podél řeky Dněpr. Voda z protržené Kachovské přehrady podle něj obsahuje jedy, informoval na svých stránkách deník Ukrajinska pravda.

21:22

Další balík vojenské pomoci v hodnotě 500 milionů kanadských dolarů (asi 8,2 miliardy korun) při dnešní návštěvě Kyjeva slíbil ukrajinské armádě kanadský premiér Justin Trudeau. Na tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským také řekl, že Kanada se připojí k zemím, které se budou podílet na výcviku ukrajinských pilotů bojových letadel.

19:17

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval Írán, aby přestal podporovat Rusko ve válce na Ukrajině svými dodávkami dronů. Macron to řekl během telefonátu s íránským prezidentem Ebráhímem Raísím, informoval podle agentury AFP Elysejský palác.

18:32

Pozornost kolemjdoucích dnes na Staroměstském náměstí v Praze upoutal happening, kterým chtěla organizace Hlas Ukrajiny vyjádřit svůj nesouhlas s názorem, že by za protržením Kachovské přehrady stála ukrajinská armáda. Za jednoznačného viníka označila Rusko. Při performanci aktivisté ponořili figurky lidí, domů nebo zvířat do nádob s vodou, což podle nich mělo také za cíl ukázat, jaké škody havárie oblasti způsobila.

17:07

Ukrajinská armáda za uplynulých 48 hodin podnikla významné operace proti ruským pozicím na některých místech na východní a jižní Ukrajině a zaznamenala pokrok, informovala britská vojenská rozvědka.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ale odmítl přímo potvrdit zahájení dlouho očekávané protiofenzivy, které v pátek oznámil jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Zelenskyj řekl, že "na Ukrajině probíhají relevantní protiofenzivní a obranné akce," ale dodal, že "nebude poskytovat žádné podrobnosti o fázi, ve které se nachází". Americká CNN napsala, že šlo zatím o nejvýraznější naznačení, že ofenziva probíhá. Britská BBC píše, že Zelenskyj patrně potvrdil její začátek. 

15:52

Stovky lidí se dnes sešly na demonstraci před základnou Wunstorf u německého Hannoveru, kde má v pondělí začít největší letecké cvičení v historii NATO. Požadují příměří a diplomatické řešení války na Ukrajině, informovala agentura DPA.

14:16

Před ruské velvyslanectví v Praze dnes přišly dvě skupiny lidí, jedna na podporu Ukrajiny v boji proti ruské invazi, druhá tvrdila, že demonstruje proti rusofobii. Obě skupiny postávaly daleko od sebe. Vypuklo mezi nimi několik slovních potyček, fyzicky se však nenapadly. Na místě bylo množství policistů v uniformách i v civilu. Počet účastníků v obou skupinách byl přibližně stejný, asi čtyři desítky lidí. K proruským aktivistům se následně připojila také bývalá novinářka Jana Peterková, které soud nedávno uložil podmínku za šíření poplašných zpráv. Na akci vyzývala k podpisu petice proti česko-americké smlouvě o obranné spolupráci. Kolem 16:00 se protestující v poklidu rozešli.

13:39

Ukrajinská společnost Ukrenerho podle agentury AP v pátek pozdě večer informovala, že pracovníci Záporožské jaderné elektrárny do stavu "studeného odstavení" uvedli poslední fungující reaktor. Kvůli zničení Kachovské přehrady, které mělo za následek pokles hladiny v chladící nádrži u elektrárny, není komplex podle Ukrenerha "v přímém ohrožení".

Ke čtvrtečnímu odstavení posledního reaktoru společnost kromě destrukce hráze Kachovské přehrady přivedlo také ostřelování vedení spojujícího elektrárnu s ukrajinskou energetickou sítí.

Záporožská jaderná elektrárna, největší objekt svého druhu v Evropě, je od loňského března pod kontrolou Rusů, nadále v ní ale pracuje ukrajinský personál. Západní analytici a Rusko uvádějí, že Ukrajina zahájila protiofenzivu, a je možné, že se bude pokoušet znovu ovládnout území blízko elektrárny.

13:28

V Oděse po ruském útoku vedle zasažené budovy a dětského hřiště vznikl v zemi kráter široký několik metrů, řekl fotograf agentury Reuters. Mezi zraněnými jsou podle záchranářů tři děti.

Foto: Reuters
12:20

Na neohlášenou návštěvu dnes do Kyjeva přijel kanadský premiér Justin Trudeau. Podle agentury Reuters chce dát Ukrajině najevo podporu v době, kdy podle západních zdrojů zahájila očekávanou protiofenzivu a kdy i místa vzdálená stovky kilometrů od frontové linie jsou terčem ruských vzdušných úderů.

Na Twitteru jsou fotografie šéfa kanadské vlády v kyjevských ulicích. Trudeau se poklonil památce ukrajinských vojáků, kteří po roce 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský Krym, padli v boji proti proruským silám. Spolu s kanadským ministerským předsedou na Ukrajinu přijela vicepremiérka Chrystia Freelandová.

12:19

Německý kancléř Olaf Scholz se chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Scholz to prohlásil v dnešním projevu na sjezdu německé protestantské církve v Norimberku. Putina chce vyzvat ke stažení ruských vojsk z Ukrajiny. Informovala o tom agentura Reuters.

Scholz uvedl, že s Putinem již v minulosti telefonicky hovořil. "Mám v plánu to brzy udělat znovu," dodal. O svém plánu se zmínil už v interview s deníkem Tagesspiegel letos v lednu.

11:28 Vlajka Ruské federace.

Ruská i ukrajinská strana se vzájemně obviňují z ostřelování míst pod zničenou Kachovskou přehradou na řece Dněpr. Ruské okupační úřady uvedly, že jeden člověk zemřel po zásahu hotelu, kde přespávají lidé za zaplavené oblasti. Podle šéfa Chersonské oblasti Oleksandra Prokudina naopak Rusové ostřelovali Cherson a zranili při tom dva lidi.

Šéf správy části Chersonské oblasti okupované Ruskem Vladimir Saldo řekl, že při ostřelování byl poškozen hotel v přímořském letovisku Zaliznyj Port a zemřela jedna žena. Podobné informace nelze nezávisle ověřit.

09:57

Ukrajinská armáda za uplynulých 48 hodin provedla významné operace v některých místech na východní a jižní Ukrajině, informuje dnes ve svém pravidelném hlášení o vývoji ruské invaze do sousední země britská vojenská rozvědka. Podle amerického Institutu pro výzkum války (ISW) ukrajinská armáda v pátek pokračovala v protiofenzivě na nejméně čtyřech místech fronty.

Britští zpravodajci tvrdí, že na některých místech ukrajinské jednotky prorazily první ruskou obrannou linii, jinde je jejich pokrok menší. Ruské jednotky si vedly různě: některé provádějí slušné obranné operace, jiné prý poněkud chaoticky ustoupily a objevuje se stále více zpráv o tom, že Rusové mají ztráty, když se stahují přes vlastní minová pole.

08:46

Terčem ruského útoku se v noci na dnešek stalo také vojenské letiště v Myrhorodu v Poltavské oblasti. Telegramový kanál RBK Ukrajina informuje, že Rusko na toto místo vystřelilo tři rakety Iskander a vyslalo rovněž útočný dron. Byla poškozena infrastruktura letiště a technika, která se na něm nacházela, ale nikdo neutrpěl zranění. Padající úlomky poničily osm rodinných domů a čtyři auta.

08:29

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Tři lidé přišli v noci na dnešek o život v ukrajinské Oděse, 26 je zraněných. Úlomky sestřeleného ruského dronu podle armády dopadly na obytný dům.

 • Hráz velké chladící nádrže ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny je na vnitřní straně po zničení nedaleké Kachovské přehrady vystavena rostoucímu tlaku. Uvedla v pátek večer ve svém prohlášení Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).
 • Ukrajinská protiofenziva začala, tvrdí ruský prezident Vladimir Putin. Veškeré pokusy o průlom však podle něj ztroskotaly a ukrajinská armáda utrpěla značné ztráty.
08:27

Při nočních útocích ruských dronů na jihoukrajinskou Oděsu zemřeli tři lidé a dalších 26 utrpělo zranění, informovalo jižní velitelství ukrajinské armády. Trosky bezpilotního letounu sestřeleného ukrajinskou protileteckou obranou dopadly na výškový dům, který začal hořet. Tlaková vlna vyvolaná výbuchem poškodila několik dalších panelových domů v okolí.

Výškový dům v Oděse po zasažení troskami ruského dronu.
Výškový dům v Oděse po zasažení troskami ruského dronu. | Foto: Reuters
08:04

Němečtí vyšetřovatelé se zabývají důkazy, podle nichž sabotážní tým využil k poškození plynovodu Nord Stream jako operační základnu Polsko. Napsal to dnes deník The Wall Street Journal. Německý spolkový kriminální úřad a polská kancelář předsedy vlády na žádosti agentury Reuters o komentář zatím nereagovaly. Potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, kterými Rusko posílalo a plánovalo posílat plyn do Německa a dále do Evropy, loni v září poškodily dosud nevysvětlené výbuchy.

Vyšetřovatelé zcela rekonstruovali dvoutýdenní cestu jachty Andromeda, kterou podle nich tým při akci použil. O zapojení plavidla do útoku v březnu psala německá média.

Podle WSJ se podařilo zjistit, že se jachta odchýlila od svého cíle a vydala se do polských vod. Deník přitom odkazuje na údaje z rádiového a navigačního vybavení Andromedy, satelitních a mobilních telefonů, účtů Gmail a vzorků DNA nalezených na palubě, které se Německo pokusilo přiřadit k nejméně jednomu ukrajinskému vojákovi.

Deník The Washington Post tento týden uvedl, že Spojené státy se dozvěděly o ukrajinském plánu útoku na plynovody tři měsíce před jejich poškozením.

07:47

V nádrži Záporožské jaderné elektrárny i jejích dalších oblastech je dostatek vody na chlazení odstavených reaktorů a vyhořelých palivových tyčí po dobu několika měsíců, a to i v případě, že by kvůli zničení přehrady brzy nebylo možné čerpat vodu z ubývajících zásob vody z Dněpru, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

Záporožská jaderná elektrárna, kterou kontrolují Rusové. Stojí na druhém břehu Dněpru, prakticky na dohled od obce Marhanec.
Záporožská jaderná elektrárna, kterou kontrolují Rusové. Stojí na druhém břehu Dněpru, prakticky na dohled od obce Marhanec. | Foto: Jakub Plíhal
07:45

Hráz velké chladící nádrže ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny je na vnitřní straně po zničení nedaleké Kachovské přehrady vystavena rostoucímu tlaku. Uvedla v pátek večer ve svém prohlášení Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Tlak na hráz sílí, protože na vnější straně hladina zadržované řeky Dněpr prudce klesla, vysvětluje MAAE. Agentura, která má v Rusy kontrolovaném zařízení své pozorovatele, situaci podrobně sleduje, ujistil šéf MAAE Rafael Grossi.

Největší jaderné elektrárně v Evropě sice krátkodobě nehrozí žádné nebezpečí, ale zničení Kachovské přehrady a sílící vojenská činnost přinášejí "značné obtíže", upozornil Grossi v prohlášení. Organizace Greenpeace předtím podle agentury DPA varovala před možným protržením hráze chladící nádrže.

07:44 Vlajka Ruské federace.

"Konec dominance amerického dolaru se blíží, protože čínský jüan je na vzestupu a řada zemí vidí rizika v souvislosti s neúspěšnou snahou Západu dostat Rusko na kolena kvůli Ukrajině." V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl šéf druhé největší ruské banky VTB Andrej Kostin, který patří mezi nejmocnější bankéře v Rusku.

Nynější krize kolem Ukrajiny podle Kostina přináší rozsáhlé změny ve světové ekonomice a podkopává globalizaci v době, kdy Čína přebírá roli největší ekonomické mocnosti na světě, píše Reuters.

18:24 Vlajka Ruské federace.

Írán poskytuje Rusku materiál potřebný k výstavbě továrny na drony, Kreml usiluje o stabilní dodávku zbraní, aby mohl živit pokračující válku na Ukrajině, napsala dnes agentura AP s odvoláním na zpravodajské informace Bílého domu. Podle bezpečnostního mluvčího ve Washingtonu Johna Kirbyho plánuje Rusko továrnu postavit nedaleko města Jelabuga v Tatarstánu, několik set kilometrů východně od Moskvy.

18:22

Estonsko zakázalo vstup do země moskevskému patriarchovi Kirillovi, který je považován za věrného podporovatele ruského prezidenta Vladimira Putina. Oznámilo to dnes podle agentury DPA estonské ministerstvo zahraničí. Na aktualizovaném estonském sankčním seznamu je dohromady 58 osob, které do baltského státu nemají přístup. Hlavu ruské pravoslavné církve zařadila v dubnu na svůj vnitrostátní sankční seznam jako první osobu také Česká republika.

17:08

Belgie dodá ukrajinské armádě dělostřeleckou munici ráže 105 milimetrů v hodnotě 32,4 milionu eur, v přepočtu 765 milionů korun, oznámilo ministerstvo obrany.

17:01

Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě dvou miliard dolarů, tedy téměř 44 miliard korun, zaměřená bude především na protivzdušnou obranu, konkrétně odpalovací zařízení a rakety Hawk, dělostřeleckou munici ráže 105 a 203 milimetrů, bezpilotní systémy Puma, raketové systémy naváděné laserem a prostředky pro výcvik a údržbu. Nový balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v pátek podle agentury Reuters oznámil Pentagon.

16:44 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ukrajinská protiofenziva začala, tvrdí ruský prezident Vladimir Putin. Veškeré pokusy o průlom však podle něj ztroskotaly a ukrajinská armáda utrpěla značné ztráty. Hlava ruského státu současně přiznala, že ukrajinské ozbrojené síly stále disponují útočným potenciálem, informovala agentura TASS. "Rozhodně lze konstatovat, že ukrajinská ofenziva začala, a nasazení ukrajinských strategických záloh tomu nasvědčuje," řekl novinářům Putin. "Nepřítel neměl úspěch v žádném ze sektorů," dodal Putin s tím, že boje byly v posledních dvou dnech velmi intenzivní.

16:07 Vlajka Ruské federace.

Čečenská jednotka bojující po boku ruských sil na Ukrajině obdržela nově zakoupené obrněné vozy. Podle příspěvku, který zveřejnil čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, jde o výrobky čínské společnosti Shaanxi Baoji Special Vehicles Manufacturing, upozornili ruští blogeři a média.

14:28

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hana Maljarová oznámila, že ukrajinská armáda v pátek znovu postoupila v okolí Bachmutu.

14:27 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo zahraničí si povolalo japonského velvyslance v Moskvě. Byl mu tlumočen protest proti japonským dodávkám zbraní Ukrajině.

14:06

Rusko začne s rozmísťováním jaderných zbraní v Bělorusku hned po dokončení stavby jejich skladu 7. či 8. července, řekl Vladimir Putin na schůzce v Soči Alexandru Lukašenkovi.

13:41

Norští seismologové v době, kdy byla zničena Kachovská přehrada, zaznamenali v dané oblasti výbuch, uvedl server BBC News ve svém ruskojazyčném vydání. Ze zničení přehrady, které způsobilo ničivé záplavy na jihu Ukrajiny, se vzájemně obvinily Kyjev a Moskva. Zatímco Kyjev tvrdí, že ruské síly způsobily na přehradě výbuch, Moskva uvádí, že ukrajinské síly přehradu ostřelovaly. Areál od začátku ruské invaze na Ukrajinu okupují ruské síly.

13:20

Obcházení sankcí uvalených na Rusko by se mělo stát trestným činem postihovaným podobně ve všech zemích Evropské unie. Shodli se na tom dnes ministři spravedlnosti členských států, kteří podpořili normu navrženou loni Evropskou komisí. Směrnice kriminalizuje aktivity napomáhající obcházení sankcí a má pomoci zlepšit efektivitu unijních postihů. Členské země by o její konečné podobě měly začít ve druhé polovině roku vyjednávat s Evropským parlamentem.

13:10

V České republice má nyní ochranný status 331 tisíc Ukrajinců. Nejvíce v Evropě po Německu a Polsku.

12:42

Tanky Leopard 2, nasazené do boje v Záporožské oblasti.

12:24

Ukrajinská ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně klesla o 10,5 procenta. Ministerstvo hospodářství čekalo hlubší pokles, uvedla agentura Reuters.

11:45 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Zelenskyj ve svém novém videu vyzdvihl "výsledky" ukrajinských sil v bojích v Doněcké oblasti. "V Doněcké oblasti probíhají velmi těžké boje," poznamenal. "Ale jsou tu výsledky a já jsem vděčný těm, kteří těchto výsledků dosáhli. Dobrá práce v Bachmutu. Krok za krokem,"dodal. Zmínil se také o dalších oblastech, kde dochází k těžkým bojům, ale uvedl, že nebude sdělovat podrobnosti.

11:11

Město Orichiv, kde se teď odehrávají těžké boje, navštívili na konci května reportéři Aktuálně.cz.

10:21

V Záporožské oblasti, kde Ukrajinci útočí, vybudovali Rusové několik obranných linií. Grafika: Reuters.

Rusko okopy
Rusko okopy | Foto: Reuters
10:08

Ukrajinská tajná služba SBU zveřejnila odposlech telefonátu dvou Rusů, kteří mluví o tom, že za útokem na Kachovskou přehradu stojí Rusové.

Ve zveřejněném záznamu muži hovoří také o tom, že Rusové původně neplánovali destrukci tak obrovského rozsahu. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

"Udělali to naši. Ne jejich," říká jeden z mužů na zveřejněném videu. "Tam to (udělala) naše diverzní skupina. Chtěli tam jakoby tou přehradou vyděsit. Ale nešlo to podle plánu - (bylo to) větší, než plánovali," dodává.

10:01

Ruská pravoslavná církev ve čtvrtek předala Maďarsku skupinu ukrajinských válečných zajatců, kteří pocházejí ze Zakarpatí. Informoval o tom portál RBK-Ukrajina s odvoláním na tiskovou zprávu ruské pravoslavné církve. O vydání těchto zajatců požádala Rusko maďarská strana.

"S požehnáním Kirilla, patriarchy moskevského a celé Rusi, za zprostředkování ruské pravoslavné církve v rámci mezicírkevní spolupráce, byla 8. června na žádost maďarské strany převezena do Maďarska skupina válečných zajatců původem ze Zakarpatí, kteří se účastnili bojů," píše se na internetových stránkách ruské pravoslavné církve. V ukrajinské Zakarpatské oblasti žije maďarská menšina, tvoří asi osminu tamních obyvatel.

9:51

Ruští váleční blogeři hlásí na sociální síti Telegram těžké boje mezi ukrajinskou armádou a ruskými okupanty mezi měst Orichiv a Robotyne.

Foto: Twtitter
9:44

Rusové bombardují Charkov. Radnice vyzvala obyvatele města, aby se uchýlili do krytů.

9:42

Přehledné mapy situace na záporožské frontě z Institutu pro studium války.

9:38

Ukrajinci v noci zasáhli raketami letiště v okupovaném Berdjansku na pobřeží Azovského moře.

9:36 Vlajka Ruské federace.

Pozoruhodný investigativní článek vydala tento týden agentura Bloomberg. Ruská elita kolem Putina přestává věřit ve vítězství a obává se budoucnosti.

9:28

Ukrajinská armáda bombardovala ruská kasárna v Doněcku, zemřelo nejméně padesát ruských vojáků. Informují o tom ukrajinská média s odvoláním na armádní zdroje.

9:23

Pohled na mapu: Ukrajinská armáda vede úder ve směru na Melitopol s cílem probít se k Azovskému moři a přetnout spojení okupovaného Krymu s Ruskem.

Foto: Aktuálně.cz
08:28

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Při záplavách způsobených protržením hráze Kachovské přehrady zemřelo nejméně 14 lidí, napsala agentura AP s odvoláním na ukrajinské i okupační ruské činitele.
 • Ukrajinská protiofenziva se zřejmě rozbíhala už několik dnů, píše ABC News, která se odvolává na poznatky amerického Institutu pro studium války.
 • U Orichivu v ukrajinské Záporožské oblasti druhou noc zuřily tvrdé boje mezi ukrajinskou armádou, která se v této oblasti snaží postoupit, a ruskými invazními silami.
08:08

Jeden člověk zemřel a další tři utrpěli zranění při nočních ruských útocích ve městě Zvjahel v Žytomyrské oblasti v západní části Ukrajiny. Dopadly tam úlomky rakety, kterou sestřelila ukrajinská protiletecká obrana, informuje RBK Ukrajina s odvoláním na místní úřady.

07:38

U Orichivu v ukrajinské Záporožské oblasti druhou noc zuřily tvrdé boje mezi ukrajinskou armádou, která se v této oblasti snaží postoupit, a ruskými invazními silami. Na svých internetových stránkách o tom informuje britská BBC. Podle některých západních médií jsou zesílené boje v tomto úseku fronty začátkem aktivní fáze dlouho očekávané ukrajinské protiofenzivy.

BBC provádí, že ukrajinské jednotky se u Orichivu snažily postoupit za podpory dělostřelectva, tanků a dronů. Také ruští vojenští blogeři informují o tvrdých bojích několik desítek kilometrů na jihozápad od Záporoží.

06:10 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Ruští teroristé se snaží situaci, kterou způsobili svou ekocidou, ještě zhoršit. Je to naprosto záměrné," uvedl Zelenskyj v nočním hlášení z vlaku při návratu z oblastí postižených záplavami po zničení Kachovské přehrady. "Pokračují v ostřelování Chersonu a obcí v regionu, který již teroristé zaplavili. Dokonce ostřelují evakuační místa," doplnil. Podle ukrajinského prezidenta okupanti zcela ponechali lidi na levém břehu řeky Dněpr napospas osudu.

22:05

Nizozemsko a Ukrajina chtějí po Španělsku, aby předalo jeden ze svých dvou protivzdušných systémů Patriot napadené zemi. Píše to deník El País. Jednalo by se nejspíše o systém, který je v současnosti rozmístěný na turecké letecké základně Incirlik. To se však nelíbí tureckému prezidentovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi. Španělsko již dříve poskytlo Ukrajině starší protivzdušné systémy Aspide či Hawk.

21:52

Pokles hladiny zničené ukrajinské Kachovské přehrady na úroveň, která už neumožňuje čerpat vodu pro Záporožskou jadernou elektrárnu, by zřejmě v příštích týdnech nebo měsících elektrárnu neměl ohrozit. Vyplývá to z dnešního večerního vyjádření předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové. Připomněla, že reaktory jsou odstavené a chlazení je zajištěné ze speciální nádrže. Zátěžové testy elektrárny navíc v minulosti ukázaly, že by bylo možné ji chladit i bez vody v Kachovské přehradě, dodala.

21:46

Při záplavách způsobených protržením hráze Kachovské přehrady zemřelo nejméně 14 lidí, napsala dnes agentura AP s odvoláním na ukrajinské i okupační ruské činitele. Jedná se podle ní o společnou bilanci pro zaplavené části obou stran řeky Dněpr, který na jihu Ukrajiny v současné době odděluje ukrajinská a ruská invazní vojska.

21:39

Česko je po dobu ukrajinské krize vyjmuto z povinnosti platit za nepřijaté migranty z přetížených zemí, řekl Rakušan. Týká se to i Polska a dalších.

18:57

Hladina vody ve zničené Kachovské přehradě klesla na 12,5 metru, přičemž minimum potřebné pro odběr vody do zásobovacích kanálů je 12,7 metru. Podle tiskové agentury Unian to dnes řekl šéf společnosti Ukrhidroenerho Ihor Syrota. Týká se to podle něj mimo jiné dodávek pro Záporožskou jadernou elektrárnu, která využívá vodu z kachovského rezervoáru k chlazení. Voda nadále přes zničenou hráz vodního díla odtéká.

18:25 Vlajka Ruské federace.

Ruskojazyčná stanice BBC odpoledne upozornila na prohlášení náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanny Maljarové, která uvedla, že ruská armáda je u města Orichiv v Záporožské oblasti v "aktivní obraně". Ukrajinská média to interpretovala jako potvrzení, že protiofenziva ukrajinských ozbrojených sil skutečně začala, píše BBC.

18:23

Mluvčí ukrajinského generálního štábu zprávy médií o začátku rozsáhlého protiútoku odmítl. "Žádné takové informace nemáme. A anonymní zdroje nekomentujeme," řekl agentuře Reuters.

17:15

Podle listu The Washington Post ukrajinští vojáci - včetně specializovaných útočných sil vyzbrojených západními zbraněmi a vycvičených v taktice NATO - v noci zintenzivnili údery na ruské pozice na jihovýchodě země. Tím podle čtyř zdrojů z ukrajinských ozbrojených sil zahájili významný tlak na ruské síly, píše deník.

17:13

Ukrajinská protiofenzíva se zřejmě rozbíhala už několik dnů, píše ABC News, která se odvolává na poznatky amerického Institutu pro studium války. V posledních hodinách podle americké stanice nicméně došlo k významnému vývoji - přicházejí zprávy o velké bitvě jižně od města Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny. Dva ukrajinští představitelé, včetně zdroje blízkého prezidentovi Volodymyru Zelenskému, stanici potvrdili, že se nyní odehrává aktivní fáze protiofenzívy.

16:59

Rumunsko se rozhodlo snížit počet zaměstnanců ruského velvyslanectví v Bukurešti o více než polovinu. Bukurešť chce, aby na tomto zastupitelském úřadu působil přibližně stejný počet lidí jako na rumunské ambasádě v Moskvě.

Rumunsko chce, aby ruská strana zrušila 51 míst na ambasádě - jde o 21 diplomatických pozic a 30 technických a administrativních pracovníků. Moskva na to má 30 dnů. Pokud by lhůtu nedodržela, odejme rumunské ministerstvo zahraničí akreditaci některým diplomatům a členům technického a administrativního personálu. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že na kroky Rumunska bude reagovat "odpovídajícím způsobem".

Rumunská strana ruskému velvyslanci Valeriji Kuzminovi vysvětlila, že to je kvůli tomu, že se opakovaně zapojilo do akcí, jejichž cílem bylo předávat rumunské veřejnosti zkreslené informace o současnosti a historii.

16:50

Je tomu přesně deset let, kdy ruský prezident a jeho žena Ljudmila při baletním představení oznámili světu, že jejich manželství skončilo. Zdůvodnění z úst prvního páru Ruska znělo dost zvláštně. Manželé Putinovi byli svoji třicet let a narodily se jim dvě dcery.

16:48

Česko pošle Ukrajině na pomoc po zničení Kachovské přehrady také 50 plovoucích čerpadel, deset elektrocentrál, 100 tisíc protipovodňových pytlů a vaků, čtyři čluny, materiály pro nouzové přežití a 50 provizorních domků. Celkově má pomoc dosáhnout hodnoty přes deset milionů korun, uvedl Černínský palác. Přepravu humanitární pomoci zajistí Hasičský záchranný sbor ČR. 

16:46

Pomoc Ukrajině reagující na zničení Kachovské přehrady, kterou ve středu ministři projednali na výjezdním zasedání ve Vimperku, dnes schválila vláda. O hlasování per rollam, tedy na dálku, informoval ČTK mluvčí kabinetu Václav Smolka. Mezi pomocí vyslanou ministerstvem obrany bude 14 přívěsů na pitnou vodu v celkové hodnotě 471 800 korun, 95 záchranných vest za zhruba 70 tisíc korun či osm kalových čerpadel za obdobnou cenu. Vedle toho ministerstvo posílá záchranné kruhy s lany a požární hadice, sdělil ČTK tiskový odbor úřadu.

Už v úterý schválil pomoc deset milionů korun ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

16:26

Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenzíva proti ruským invazním silám začala, píše na svém webu americká stanice ABC News a list The Washington Post s odvoláním na nejmenované ukrajinské zdroje. Kyjev zatím protiútok oficiálně nepotvrdil. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podle agentury Interfax tvrdil, že v noci na dnešek se ukrajinská armáda v Záporožské oblasti pokusila prolomit ruskou obranu a že Rusové útok odrazili.

Představitel Ruskem dosazené správy okupované části regionu Vladimir Rogov uvedl, že ukrajinské síly v noci podnikly první velký tankový útok na frontě v Záporožské oblasti. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

15:28 Vlajka Ruské federace.

U moskevského soudu začal ve čtvrtek proces s Olegem Orlovem, šéfem rozpuštěné lidskoprávní organizace Memorial. Hrozí mu pět let vězení kvůli opakované "diskreditaci" ruské armády, píše agentura AFP. Jde o článek zákona používaný proti kritikům války na Ukrajině.

Ruskojazyčný servis BBC píše, že Orlov je trestně stíhán kvůli příspěvku na facebooku, kde zveřejnil překlad svého článku pro francouzský internetový deník Mediapart s titulkem "Chtěli fašismus, dostali ho". V textu psal o "krvavé válce, kterou Putin rozpoutal na Ukrajině". "Někdo by mohl říct, že je lepší mlčet. Ale celý můj život a mé postavení mě vždy zavazovaly a zavazují k tomu, abych nemlčel," řekl Orlov agentuře AFP.

Už loni Orlov dvakrát dostal pokutu kvůli diskreditaci ruské armády poté, co se na veřejných místech objevil s plakáty. V prvním případě byl zaměřený proti válce na Ukrajině, v druhém případě, kdy s ním přišel před Leninovo mauzoleum na Rudé náměstí, není jeho obsah známý.

14:20

Šéf Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin uvedl, že ruské síly dnes ostřelovaly postižené město Cherson a přilehlé pobřežní oblasti. Místo přitom dnes navštívil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

14:18

Slovensko a Německo podepsaly dohodu, podle které Berlín daruje Bratislavě dva systémy protivzdušné obrany velmi krátkého dosahu MANTIS, aby posílily východní hranici Slovenska. Oznámilo to dnes slovenské ministerstvo obrany.

13:52

Ukrajina by mohla kvůli záplavám způsobeným zničením Kachovské přehrady na jihu země přijít o několik milionů tun úrody. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ukrajinského ministerstva zemědělství.

"Bez zdroje vody není možné pěstovat zeleninu. Obilí a olejnatá semena se budou pěstovat s využitím extenzivního modelu s nízkými výnosy," uvedlo ministerstvo. Jak dodalo, zničení přehrady vedlo k zaplavení desítek tisíc hektarů zemědělské půdy na jihu Ukrajiny. Až 500 tisíc hektarů půdy se bez zavlažování může proměnit v "poušť".

13:42 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina dnes před novináři připustil, že Kreml ještě nestanovil termín tradiční Putinovy debaty s občany v přímém přenosu ani prezidentovy "velké tiskové konference". Ani jedna z těchto akcí se loni neuskutečnila a Peskov dříve nevylučoval, že by se obě mohly spojit, napsala agentura Interfax.

"Připravujeme se potichounku. Až nastane čas, samozřejmě vás vyrozumíme," řekl dnes novinářům Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. "Až se rozhodneme, oznámíme termíny. Žádné termíny, jak víte, jsme neoznámili," dodal Peskov podle Interfaxu. Reagoval tak na zprávu listu Kommersant, který s odvoláním na své zdroje v Kremlu napsal, že prezident by mohl debatovat s národem v listopadu či prosinci.

12:46

Ukrajinské město Marhanec leží poblíž řeky Dněpr a Kachovské přehrady, která se v úterý po výbuchu protrhla. Obyvatelé ale mají v tomto případě štěstí, záplavy se k nim nedostanou. Život tu ale nijak zvlášť radostný není - lidé opakovaně čelí ruskému ostřelování, protože jejich město je na dohled od Záporožské jaderné elektrárny. Marhanec navštívili v květnu reportéři Aktuálně.cz.

12:08 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Již přes 15 měsíců vede Rusko na Ukrajině válku, kterou Kreml odmítal nazvat válkou. Postupně se to ale mění. Ruský prezident Vladimir Putin totiž používá slovo "válka" čím dál častěji, napsala agentura Reuters.

Když ruský prezident minulý týden komentoval to, co Rusko nazvalo obří ukrajinský útok drony na Moskvu, použil slovo "válka" ve vztahu k Ukrajině dokonce čtyřikrát. "Bez ohledu na to, co říkáme, budou hledat vždycky viníka v Rusku, ale to není správné. My jsme tuto válku nerozpoutali, opakuji, to režim v Kyjevě v roce 2014 rozpoutal válku na Donbase," uvedl tehdy Vladimir Putin. Toto prezidentovo prohlášení odvysílala dokonce i ruská státní televize Rossija, spojovaná s prokremelskou propagandou.

11:47 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil zaplavený Cherson.

11:22 Vlajka Ruské federace.

V okupovaném Luhansku na východě Ukrajiny se dnes ozvalo několik silných výbuchů a nad městem stoupal dým. Podle ruských tiskových agentur byla tamní průmyslová zóna zasažena patrně střelami s plochou dráhou letu Storm Shadow, které bránící se Ukrajině dodala Británie. Případní ranění či mrtví nebyli hlášeni, napsal zpravodajský server Meduza.

10:19

Vyhoštění pracovníků velvyslanectví Ruska na Slovensku a rozhodnutí Bratislavy snížit počet zaměstnanců ambasády této země dočasně utlumilo aktivity ruských zpravodajských služeb na Slovensku. Ve zprávě o bezpečnosti v zemi za rok 2022 to dnes uvedl úřad slovenské vlády.

10:02 Vlajka Ruské federace.

Rusko hodlá zabránit tomu, aby se klimatický summit OSN v roce 2024 konal v Evropské unii, napsala ve středu agentura Reuters s odkazem na interní komunikaci mezi zeměmi. Česko už podle jejích informací pořádání konference COP29 nezvažuje, ve hře jsou aktuálně Bulharsko, Arménie a Ázerbájdžán.

09:52 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa dnes po telefonu mluvil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o mírovém plánu afrických zemí pro Ukrajinu, který chtějí jejich zástupci v červnu představit Kyjevu i Moskvě. Napsala o tom dnes agentura Reuters. Žádné podrobnosti zatím nejsou známé a určeno není ani datum, kdy by měli státníci z afrických zemí na Ukrajinu a do Ruska přijet.

09:46

Ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti poznamenal, že ruské jednotky na záporožském a chersonském úseku fronty na jihu Ukrajiny pokračují v obraně.

09:45 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinské síly v noci podnikly první velký tankový útok na frontě v Záporožské oblasti, tvrdí představitel Ruskem dosazené správy okupované části tohoto jihoukrajinského regionu Vladimir Rogov, jehož vyjádření zaznamenal mimo jiné nezávislý server Meduza. Ukrajinci zaútočili u města Orichiv, ležícím asi 60 kilometrů jihovýchodně od Záporoží, napsal v sociální síti Rogov. Jednalo se podle něj o první tak velký noční útok ukrajinských sil na záporožské frontě.

09:09

Než začala ruská invaze, dařilo se mu dobře. Volodymyr Žemčugov žil v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, mluvil rusky a úspěšně podnikal. Všechno se změnilo v roce 2014, kdy vypukla válka a Moskva podpořila místní separatisty. "Čelili jsme banditům, kteří kradli auta, přepadali banky, mučili a okrádali lidi. Museli jsme bránit své rodiny." V odboji přišel o obě ruce a padl do ruského zajetí.

09:04

Ministerstvo zahraničních věcí ve spolupráci s Hasičským záchraným sborem ČR a Správou státních hmotných rezerv vyčlenilo mimořádnou humanitární pomoc pro Chersonskou a Záporožskou oblast Ukrajiny, postižené záplavovou vlnou ze zničené přehrady Kachovka. Ukrajinská strana o tuto pomoc požádala evropské státy v rámci Mechanismu civilní ochrany Evropské unie. Ministr zahraničí Jan Lipavský schválil poskytnutí mimořádné pomoci ve výši deseti milionů korun na pomoc s evakuací civilistů a s důsledky zničení přehrady. Česko vyšle především plovoucí čerpadla, protipovodňové stěny a pytle, elektrocentrály, dále čluny, materiály pro nouzové přežití i provizorní domky. 

08:24

Voda z protržené Kachovské přehrady zatopila asi 600 kilometrů čtverečních Chersonské oblasti, uvedl její šéf Oleksandr Prokudin. Z toho 68 procent je podle něj na Ruskem okupovaném levém břehu řeky Dněpr.

Podle Prokudina nyní průměrná hladina řeky dosahuje 5,61 metru. Deník Ukrajinska pravda také uvedl, že lidé v záplavové zóně jsou vyčerpáni, ale jsou zásobováni vším potřebným. Mnoho obyvatel podle listu odmítá oblast opustit.

List dále s odvoláním na vyjádření společnosti Ukrenerho uvedl, že hladina v protržené nádrži za poslední den klesla o téměř jeden metr a u města Nikopol momentálně dosahuje 13,05 metru.

08:14

Skupina zemí NATO by mohla vyslat své vojáky na Ukrajinu, pokud členské státy na blížícím summitu ve Vilniusu neposkytnou Kyjevu hmatatelné bezpečnostní záruky. Ukrajincům je proto nutné nabídnout cestu ke členství, aby se zabránilo eskalaci situace, řekl někdejší generální tajemník obranné aliance Anders Fogh Rasmussen listu The Guardian.

07:49

Povodňová vlna podle nich přinutila ruské síly opustit postavení, ze kterých dříve ostřelovaly Cherson a další obce na pravém břehu pod kontrolou Ukrajiny. Povodeň také zničila ruská minová pole podél břehu Dněpru, přičemž dokládat to mají záběry šířené po sociálních sítích, na nichž údajně po nárazu do břehů vybuchují vodou unášené miny.

ISW cituje mluvčí ukrajinského jižního velitelství Nataliju Humenjukovou, podle níž ruské síly stáhly své vojáky a techniku o pět až patnáct kilometrů od zatopené oblasti. Tím se některé obce v Chersonské oblasti dostaly mimo dostřel Rusů.

07:48

Snímky pořízené ve středu ukazují, že záplavy "silně narušují připravené ruské obranné pozice na východním (levém) břehu řeky Dněpr - zejména ovlivňují ruské předsunuté pozice v obcích Hola Prystaň a Olešky", uvedli američtí analytici.

06:26

Světová banka hodlá přijít s rychlým zhodnocením škod způsobených zničením Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny. Na Twitteru to uvedla výkonná ředitelka banky Anna Bjerdeová. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal pak na stejné sociální síti napsal, že s ním Bjerdeová hovořila a slíbila mu rychlé zhodnocení škod a ukrajinských potřeb. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mezitím adresoval další kritiku Mezinárodnímu výboru Červeného kříže za to, že nepůsobí v postižené oblasti.

06:04 Vlajka Ruské federace.

V ruském Šebekinu blízko hranic s Ukrajinou se kvůli intenzivnímu ostřelování v posledních týdnech vystupňovaly napětí a chaos, popsali novinářům obyvatelé města. Mnozí místní ze Šebekina v posledních dnech narychlo uprchli. Trápí je přitom nezájem Moskvy. Svědectví shromážděná nezávislými novináři ze sdružení Bereg přinesl portál Meduza. Ruské úřady viní z ostřelování ruských příhraničních oblastí ukrajinské síly. Kyjev zodpovědnost za tyto útoky odmítá.

23:17

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajina musela podle zpráv ze středečního poledne kvůli zničené Kachovské přehradě evakuovat více než 2000 lidí.
 • Vláda schválila pomoc Ukrajině po zničení Kachovské přehrady. Ministerstvo obrany poskytne cisterny pro rozvoz pitné vody, záchranné kruhy či čerpadla na špinavou vodu, řekl po zasedání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS).
 • Zvýšená hladina vody v Ruskem okupované části Chersonské oblasti vydrží podle agentury TASS až deset dní. Okolo stovky obyvatel Nové Kachovky voda uvěznila v jejich domech, uvedl Ruskem dosazený starosta okupovaného města Vladimir Leonťjev. 
22:36

Podle Jekatěriny, jedné z dobrovolnic a koordinátorek, se chatu na Telegramu účastní již asi 5000 lidí. Kanál založil syn jednoho z penzistů, který zůstal kvůli vodě zablokován na půdě svého domu právě ve městě Olešky (rusky Aljoški).

"Lidé nejdříve psali náhodné žádosti o pomoc. Pak ale začali vše sami organizovat a začali hledat čluny, záchranáře i palivo, sbírat žádost a umísťovat je na mapu," dodala Jekatěrina. Kolik lidí zůstalo na střechách či půdách zaplavených domů, je těžké odhadnout, právě jen ve městě Olešky jich ale podle ní mohou být stovky. Město mělo před válkou asi 25 000 obyvatel.

22:30

Ve městě Olešky a v dalších oblastech na levém břehu řeky Dněpr, který je okupován ruskou armádou, uvázly na půdách či střechách domů stovky místních obyvatel. Informoval o tom ruskojazyčný server BBC s odvoláním na místní dobrovolníky a internetové komunity.

Na jednom z telegramových kanálů pro lidi postižené zničením přehrady z levého břehu Dněpru dobrovolníci zaznamenali již více než 650 žádostí o pomoc a záchranu.

21:59

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal ve videu zveřejněném na Telegramu vyzval právě OSN, Mezinárodní výbor Červeného kříže a další organizace, aby okamžitě jednaly a pomohly lidem v zaplavených oblastech jižní Ukrajiny, kterým se v oblastech kontrolovaných ruskými okupačními silami nedostává žádné pomoci.

"Ruští okupanti se ani nesnaží těmto lidem pomoci, nechávají je umřít," uvedl Šmyhal. "Mezinárodní humanitární organizace, jménem ukrajinské vlády vás vyzývám: musíte okamžitě jednat," dodal. "Vyzýváme vás, abyste převzali zodpovědnost za evakuaci lidí z Chersonské oblasti okupované Ruskem. Musíme zachránit životy lidí, které okupanti odsoudili ke smrti," doplnil.

21:23

Zničení Kachovské přehrady je nejrozsáhlejším zásahem do přírodních ekosystémů na Ukrajině od začátku ruské invaze do země. Ve své zprávě, na niž upozornil list Ukrajinska pravda, to napsali ekologové z nevládní organizace Ukrajinská skupina na ochranu přírody (UNCG). Z katastrofy obvinili ruské invazní síly. Většina živých organismů z rezervoáru uhyne, předpověděli. Ukrajinská prokuratura podle stanice CNN vyšetřuje zničení nádrže jako možnou "ekocidu".

20:32 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval OSN a Červený kříž za neposkytnutí pomoci lidem, kteří byli postiženi zničením Kachovské přehrady. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal mezitím ve videovýzvě vyzval humanitární organizace, aby okamžitě jednaly. Ukrajina musela podle zpráv z dnešního poledne kvůli zničené Kachovské přehradě evakuovat více než 2000 lidí. 

Zelenskyj uvedl, že je "šokován", jak to nazval, selháním OSN a Červeného kříže v souvislosti s poskytnutím pomoci po zničení přehrady. Přestože se katastrofa odehrála už před řadou hodin, "nejsou tady", řekl Zelenskyj v rozhovoru s deníky Bild a Die Welt a serverem Politico. "Nijak nereagovali. Jsem v šoku," dodal. Jak Zelenskyj rovněž řekl, ruští vojáci z dálky střílejí na probíhající záchranné operace.

19:17

Ukrajina ještě plánovanou a napjatě očekávanou protiofenzivu nezahájila, až se tak stane, bude to všem zřejmé, řekl dnes agentuře Reuters tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov. Rusové si prý podle něj pletou lokální ukrajinské postupy na některých úsecích fronty se zahájením větší operace. Popřel tak tvrzení ruské strany, že Ukrajina už do protiútoku přešla.

"Nic z toho není pravda. Naše armáda rozhodne, kdy to vše začne," řekl v rozhovoru Danilov. "Až protiofenzivu spustíme, všichni o tom budou vědět, uvidí to," dodal. Ukrajina už několik měsíců hovoří o protiofenzivě s cílem získat zpět území na jihu a východě země, která od února loňského okupují ruská vojska.

18:35

Premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že vláda schválila v souvislosti se zničením přehrady konkrétní pomoc.

"Ministerstvo obrany poskytne Ukrajině některé věci, které jsou pro řešení této katastrofy důležité," uvedl. Jde například o nepotřebné cisterny pro rozvoz pitné vody, záchranné kruhy, čerpadla na špinavou vodu, záchranné vesty. "Budeme koordinovat další pomoc z dalších resortů," doplnil.

17:31

Vláda dnes schválila pomoc Ukrajině po zničení Kachovské přehrady. Ministerstvo obrany poskytne cisterny pro rozvoz pitné vody, záchranné kruhy či čerpadla na špinavou vodu, řekl po zasedání kabinetu ve Vimperku premiér Petr Fiala (ODS). Ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že ministr Jan Lipavský (Piráti) schválil na pomoc Ukrajině deset milionů korun.

16:41

Jak vypadalo území před povodněmi a po nich? Podívejte se na srovnání satelitních fotografií společnosti Maxar Technologies.

16:33

Podívejte se na video z dronu, které ukazuje současný stav v Chersonu. Ten leží na pravém břehu Dněpru a ovládá ho ukrajinská armáda.

Video z dronu ukazuje rozsah zkázy v Chersonu

Video z dronu ukazuje rozsah zkázy v Chersonu | Video: Associated Press
16:32

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navrhl vytvořit mezinárodní komisi, která by podrobně vyšetřila okolnosti zničení Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny. Erdogan to dnes zmínil v telefonických rozhovorech se svými protějšky z Ukrajiny a Ruska Volodymyrem Zelenským a Vladimirem Putinem. Ze zničení vodního díla, které způsobilo rozsáhlé záplavy na dolním toku Dněpru, se Moskva a Kyjev navzájem obviňují.

12:54

Ukrajina musela dosud kvůli zničené Kachovské přehradě evakuovat více než 2000 lidí, informovala agentura Reuters s odkazem na prohlášení ukrajinské prezidentské kanceláře. Ukrajinské úřady doufají, že voda přestane stoupat do konce středy. Ruské okupační úřady v Chersonské oblasti uvedly, že zvýšená vodní hladina na jejich straně Dněpru vydrží tři až deset dní, napsala agentura TASS.

11:48 Vlajka Ruské federace.

Nelze zatím přesně určit, kdo je zodpovědný za úterní zničení Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny, veškeré indicie ale naznačují, že šlo o úmyslný čin Ruska, napsal americký Institut pro studium války ve středečním hodnocení situace na Ukrajině.

11:37 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Vyhozením Kachovské přehrady do povětří připravili Rusové o přístup k pitné vodě statisíce lidí, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Facebooku. Ze zničení vodního díla se vzájemně obviňují obě strany.

"Ruští teroristé opět dokázali, že jsou hrozbou pro všechno živé. Naprosto záměrně zničili jednu z největších vodních nádrží na Ukrajině. Před ruskou invazí žilo v této oblasti nejméně 100 tisíc lidí. Minimálně desetitisíce tam stále jsou. Statisíce lidí zůstaly bez normálního přístupu k pitné vodě," napsal Zelenskyj.

10:10

Podívejte se, jak probíhají evakuace v zatopených oblastech.

Ukrajinci po protržení Kachovské přehrady evakuují obyvatele ze zatopených domů. Kolem padají bomby

1:25
Ukrajinci po protržení Kachovské přehrady evakuují obyvatele ze zatopených domů. Kolem padají bomby. | Video: Asociated Press, Reuters
09:22

Rusové ztrácejí pozice u Bachmutu, Ukrajinci postupují na křídlech, uvedl velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Ukrajinské útoky hlásí i americké zdroje.

08:06 Vlajka Ruské federace.

Ruské síly za posledních 24 hodin opakovaně ostřelovaly ukrajinskou Chersonskou oblast, uvedl na sociální síti Telegram místní gubernátor Oleksandr Prokudin. Zároveň informoval, že v důsledku ruských útoků zahynul jeden člověk a další byl zraněn.

"Za uplynulý den nás nepřítel 70krát ostřeloval, vypálil a vyslal 353 střel z minometů, děl, salvových raketometů, dronů, tanků a letadel," napsal Prokudin, podle kterého 29 st&