Dva pracovníky německé tajné služby čeká soud. Kvůli předávání informací Rusku

Přenos skončil
Německé Spolkové státní zastupitelství podalo žalobu na pracovníka Spolkové zpravodajské služby (BND) a jeho údajného komplice kvůli možnému vyzrazování tajných informací ruské tajné službě FSB. Oba Němci jsou viněni ze zvlášť závažné vlastizrady.
Foto: Aktuálně.cz
Přenos skončil
16:09

Německé Spolkové státní zastupitelství podalo žalobu na pracovníka Spolkové zpravodajské služby (BND) a jeho údajného komplice kvůli možnému vyzrazování tajných informací ruské tajné službě FSB. Oba Němci jsou viněni ze zvlášť závažné vlastizrady. Prvním obžalovaným je Carsten L., který byl zadržen loni 21. prosince v Berlíně a byl poslán do vyšetřovací vazby. Tento muž údajně po ruském vpádu na Ukrajinu předával Rusku informace, k nimž se dostal díky své práci u BND. Šlo o informace, které jsou ve smyslu trestního zákoníku klasifikovány jako státní tajemství. V lednu nechali žalobci zatknout také jeho údajného spolupachatele Arthura E. Ten podle úřadu převážel tajné informace získané od Carstena L. do Ruska, kde je předal tajné službě. Němečtí kriminalisté ho zadrželi na mnichovském letišti.

13:44

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, tento online přenos k dění okolo ruské agrese na Ukrajině končí. Situaci ale sledujeme dál a nové informace nejdete zde.

11:59

Spojené státy po dlouhém váhání oznámily, že na Ukrajinu pošlou náboje do tanků Abrams s ochuzeným uranem. Sporná a velmi průrazná munice je součástí miliardového balíčku vojenské a humanitární pomoci. Obsahuje zbytkovou radiaci, a Moskva ji proto označila za nelidskou a varovala před eskalací konfliktu.

11:58

Ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko uvedl, že zemřeli tři civilisté, když ruská letecká bomba zasáhla ves v Chersonské oblasti

11:00 Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba FSB dnes oznámila, že zabránila "teroristickému útoku" na železniční dopravní zařízení na anektovaném poloostrově Krym. Informovala o tom agentura Interfax, která zatím neuvedla další podrobnosti. Moskvou dosazený krymský gubernátor Sergej Aksjonov na síti Telegram uvedl, že na Krymu se podařilo zabránit teroristickému útoku na železnici, který byl připravován na pokyn ukrajinských speciálních služeb.

09:33

Při ruském útoku na město Kryvyj Rih na jihu Ukrajiny zemřel jeden policista, dalších devět bylo zraněno, uvedl ministr vnitra Ihor Klymenko. Ruská armáda v pátek časně ráno podnikla raketové útoky rovněž na ukrajinská města Záporoží a Sumy. Podle ukrajinské strany zasáhla civilní objekty a na místě jsou zranění. Protiletecká obrana napadené země v noci na dnešek zneškodnila 16 z 20 dronů, které Rusové znovu poslali nad Oděskou a Mykolajivskou oblast.

09:13

Při ruském útoku na Kryvyj Rih zemřel jeden člověk a dalších devět je zraněných.

8:51

Souhrn nejdůležitějších událostí

Rusko bombardovalo ukrajinská města Sumy, Záporoží a Kryvyj Rih.

Rakousko pobouřila slova velvyslance Evropské unie, který rakouské platby za ruský plyn nazval "krvavými penězi".

Kuba zatkla skupinu lidí, kteří verbovali místní obyvatele do války na Ukrajině na straně Ruska.

8:48

Noční nálety hlásí město Kryvyj Rih na jihovýchodě Ukrajiny.

8:38

Kuba zadržela sedmnáct lidí, které podezírá z úmyslu odejít bojovat na Ukrajinu na straně Ruska.

8:36

Ukrajinci vrážejí klín do ruské obrany na takzvané jižní záporožské frontě. Postupují pomalu, ale jistě. Přes minová pole a dračí zuby.

8:35

Šéf Evropské rady Charles Michel před summitem G20 v Dillí řekl, že Rusko musí přestat s útoky na ukrajinská města.

21:48 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek a během dneška zneškodnila pět ukrajinských dronů směřujících na cíle v Ruské federaci, oznámily dnes ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany a další úřady. Jeden stroj byl podle ministerstva sestřelen v Moskevské a další dva v Rostovské oblasti na jihozápadě země. Později ruské úřady informovaly o sestřelení bezpilotního letounu nad Brjanskem a dalšího stroje nad Volgogradskou oblastí na jihu evropské části země. Šestý dron, o kterém dnes ruské úřady informovaly, zasáhl v Brjansku průmyslový objekt, kde způsobil podle místního gubernátora požár.

21:47 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud v sibiřském města Abakan, správním středisku autonomní Chakaské republiky, odsoudil na pět let a šest měsíců ve vězeňském táboře místního novináře Michaila Afanasjeva za články o 11 příslušnících policejní pohotovostní jednotky, kteří odmítli odjet do války proti Ukrajině. Sedmačtyřicetiletý Afanasjev se stal prvním ruským novinářem odsouzeným za šíření lživých informací o válce "s využitím služebního postavení", napsal dnes na svém ruskojazyčném webu server BBC News.

20:44

Evropská komise se distancovala od svého zástupce ve Vídni Selmayra, který rakouské platby za ruský plyn označil za krvavé peníze. 

18:35

Soud v americkém Bostonu dnes poslal na devět let do vězení ruského podnikatele napojeného na Kreml Vladislava Kljušina. Dopustil se podle něj zneužití informací v obchodním styku, informace získával prostřednictvím hackerských útoků na počítače uživatelů ve Spojených státech. On osobně si takto přišel na více než 33 milionů dolarů (751,9 milionu korun), uvádí agentura AP.

18:33 Vlajka Ruské federace.

Pokud Severní Korea začne dodávat zbraně Moskvě, která je použije ve válce na Ukrajině, bude to "obrovská chyba". Podle agentury Reuters to dnes prohlásila americká viceprezidentka Kamala Harrisová, která je nyní na summitu sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v Jakartě.

"Myslím, že by to byla obrovská chyba. Plán, že by za tímto účelem dodávali munici, je obrovská chyba. Jsem také pevně přesvědčena, že Rusko i Severní Koreu to ještě více izoluje," řekla Harrisová v rozhovoru, který dnes odvysílala stanice CBS News. Dodala, že kdyby Moskva požádala o pomoc Pchjongjang, bylo by to "projevem zoufalství".

17:21

Rakouské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo zástupce Evropské komise ve Vídni Martina Selmayra poté, co miliardy eur, které Rakousko vydává za ruský plyn, označil za krvavé peníze. Informuje o tom agentura APA.

"Panebože, 55 procent rakouského plynu stále pochází z Ruska," řekl Selmayr ve středu při jedné debatě. "Rakousko takto financuje Putinovu válku (proti Ukrajině - pozn. ČTK) a nikdo není ve Vídni na Ringstrasse, aby proti tomu protestoval. To mě udivuje, protože při vyrovnání účtu za plyn jsou každodenně do Ruska posílány krvavé peníze," uvedl také zástupce Evropské komise. Dodal, že sice chápe energetické problémy, Rakousko je ale bohatá země a dokázalo by se podobně jako další státy bez ruského plynu obejít.

17:19

Zásadně rozdílné pohledy na ruskou agresi na Ukrajině či námořní rozpínavost Číny dali během dnešního summitu najevo přední politici zemí východní Asie a Pacifiku včetně Spojených států či Ruska, uvedly zahraniční tiskové agentury. Zatímco američtí, japonští či jihokorejští představitelé varovali před ohrožením světového řádu, zástupci Pekingu nebo Moskvy odmítli jejich přístup, neboť podle nich podněcuje v regionu zbytečnou konfrontaci.

16:28 Vlajka Ruské federace.

Ruský generál Konstantin Ogijenko, který velel 1. armádě protivzdušné obrany zvláštního určení bránící Moskvu před vzdušnými útoky, je ve vyšetřovací vazbě kvůli podezření z přijetí úplatku. V případě odsouzení hrozí generálovi až 15 let za mřížemi, napsala státní agentura TASS.

16:12

Elon Musk loni nařídil vypnout jeho systém satelitního internetového připojení Starlink, když zjistil, že ho využívá ukrajinská armáda při útoku vodními drony na ruská vojenská plavidla u Krymu. Uvedla to televize CNN s odkazem na novou biografii Muska, kterou napsal Walter Isaacson. Musk se údajně obával, že na úspěšný útok by Moskva zareagovala nasazením jaderných zbraní. Kniha o Muskovi vyjde 12. září.

15:47 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila pět ukrajinských dronů směřujících na cíle v Ruské federaci, oznámily dnes ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany a další úřady. Jeden stroj byl podle ministerstva sestřelen v Moskevské a další dva v Rostovské oblasti na jihozápadě země. Později ruské úřady informovaly o sestřelení bezpilotního letounu nad Brjanskem a dalšího stroje nad Volgogradskou oblastí na jihu evropské části země.

15:08

Ukrajina pokročila v protiofenzivě, kterou zahájila letos v červnu s cílem získat znovu kontrolu nad územím obsazeným Ruskem. Europoslancům to dnes v Bruselu řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

"Ukrajinci postupně získávají další území. Dokázali prolomit obranné linie ruských sil a postupují vpřed," prohlásil Stoltenberg na setkání s europoslanci ze zahraničního výboru a z podvýboru pro bezpečnost a obranu. Na dotaz týkající se pochybností o rychlosti ukrajinského postupu šéf NATO prohlásil, že "nikdo neříkal, že to bude jednoduché".

14:59

Středeční ruské útoky na ukrajinský přístav Izmajil nepředstavovaly pro rumunské území přímou hrozbu, uvedl dnes podle agentury Reuters ministr obrany Angel Tilvar. Izmajil leží na Ukrajině na druhé straně Dunaje a je důležitým místem pro vývoz obilí. Ruské síly na něj cílily už v noci na pondělí, kdy patrně jeden z útočících dronů dopadl na území Rumunska.

11:17

Před rokem začala nečekaná ukrajinská ofenziva v Charkovské oblasti. Zaskočení Rusové prchali.

11:08

Ukrajina pokročila v protiofenzivě, kterou zahájila letos v červnu s cílem získat znovu kontrolu nad Ruskem obsazeným územím. Europoslancům to dnes v Bruselu řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

"Ukrajinci postupně získávají další území. Dokázali prolomit obranné linie ruských sil a postupují vpřed," prohlásil Stoltenberg na setkání s europoslanci ze zahraničního výboru a z podvýboru pro bezpečnost a obranu. 

07:53

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Americký ministr zahraničí Antony Blinken při středeční návštěvě Kyjeva ohlásil nový balíček pomoci Ukrajině v celkové hodnotě přes 22,6 miliardy korun.
 • Při ruském útoku na tržiště ve městě Kosťantynivka ve východoukrajinské Doněcké oblasti přišlo o život 17 lidí a 32 dalších bylo zraněno.
 • Ruská protivzdušná obrana v noci na čtvrtek zneškodnila tři ukrajinské drony směřující na cíle v Ruské federaci.
07:49

Ruský útok drony Šáhed v noci na čtvrtek poničil přístavní infrastrukturu, obilné silo a administrativní budovy v okrese Izmajil na jihozápadě Ukrajiny. Jeden člověk byl při útoku zraněn, oznámil gubernátor Oděské oblasti, pod niž Izmajil spadá, Oleh Kiper na komunikační službě Telegram. Útok na klíčový říční přístav na Dunaji byl čtvrtý za posledních pět dní, uvedl Kiper. Zraněným civilistou je podle něj řidič kamionu, který utrpěl lehké poranění nohy.

Ukrajinská armáda uvedla, že v noci sestřelila 25 z 33 bezpilotních letounů, které podle ní vypustilo Rusko. Většina z nich mířila na Oděskou oblast, ale některé cílily také na severoukrajinskou Sumskou oblast.

06:56 Vlajka Ruské federace.

Cílem dronového útoku se nad ránem stalo také město Brjansk, které stejně jako Rostov na Donu leží nedaleko hranic s Ukrajinou. "V důsledku pádu trosek letadla bylo částečně poškozeno zasklení budovy železniční stanice Brjansk I, nádražní náměstí a několik automobilů," uvedl gubernátor Brjanské oblasti Alexandr Bogomaz. Útok si podle něj nevyžádal žádné zraněné.

06:10 Vlajka Ruské federace.

Moskevský starosta Sergej Sobjanin dříve uvedl, že protivzdušná obrana zmařila pokus bezpilotního letounu o útok na Moskvu. Trosky dopadly poblíž města Ramenskoje asi 50 kilometrů východně od ruské metropole, žádné škody podle Sobjanina nezpůsobily.

Gubernátor Rostovské oblasti Vasilij Golubev uvedl, že jeden sestřelený bezpilotní letoun spadl v centru Rostova na Donu a poškodil několik automobilů a fasády tří budov. Jeden člověk utrpěl zranění, které si nevyžádalo hospitalizaci.

06:09 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana v noci na čtvrtek zneškodnila tři ukrajinské drony směřující na cíle v Ruské federaci, oznámilo podle agentury TASS ministerstvo obrany. Jeden stroj byl podle něj sestřelen v Moskevské a další dva v Rostovské oblasti na jihu země.

21:53

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes při návštěvě Kyjeva ohlásil nový balíček pomoci Ukrajině v celkové hodnotě přes jednu miliardu dolarů (22,6 miliardy korun). Blinken po schůzkách s premiérem Denysem Šmyhalem a šéfem diplomacie Dmytrem Kulebou mimo jiné řekl, že Spojené státy potěšily zprávy o postupu ukrajinské protiofenzivy. Setkal se také s prezidentem Volodymyrem Zelenským.

"Spojené státy jsou odhodlány poskytnout Ukrajině prostředky, aby si mohla sama psát svou budoucnost (…). Dnes oznamujeme více než miliardu dolarů nové pomoci," řekl podle agentury AFP Blinken. Dodal, že tato pomoc umožní současné ukrajinské protiofenzivě nabrat na síle. "Postup současné protiofenzivy se v posledních týdnech zrychlil a tato nová pomoc jí pomůže dodat nový impulz," dodal.

Součástí balíčku je podle amerického diplomata vojenská a civilně bezpečnostní pomoc v hodnotě 665 milionů dolarů. Další miliony dolarů vyčlenila americká vláda na posílení ukrajinské protivzdušné obrany či pomoc s odminováním, uvedla agentura Reuters.

21:01

Americká vláda dnes potvrdila, že se rozhodla poprvé poskytnout ukrajinské armádě náboje pro tanky Abrams obsahující ochuzený uran, které jsou vysoce účinné při ničení moderních tanků a obrněné techniky. Ministerstvo obrany USA o kroku informovalo při oznámení nového balíku vojenské pomoci Ukrajině, jehož hodnota podle Pentagonu dosahuje až 175 milionů dolarů (skoro čtyři miliardy Kč).

Prohlášení nespecifikuje, jaké množství nového typu munice Ukrajinci dostanou. Pouze uvádí, že je určená pro využití v dříve přislíbených amerických tancích, jejichž dodání se čeká v nadcházejících týdnech.

20:57

Při ruském útoku na tržiště ve městě Kosťantynivka ve východoukrajinské Doněcké oblasti dnes přišlo o život 17 lidí a 32 dalších bylo zraněno. Pátrací a záchranná akce byla ukončena, napsal na sociální síti Telegram ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského šlo o záměrný teroristický čin ze strany Ruska. V okolí není žádný vojenský cíl, na který by Rusko v rámci války vedené proti Ukrajině mohlo mířit, dodal Zelenskyj. Útok odsoudil Berlín i Washington.

16:37

Podle ukrajinského ministra vnitra Ihora Klymenka je jednou z obětí záchranář.

Pod troskami jsou uvězněni další lidé, pokračují záchranné i vyprošťovací práce. Podle prvotních odhadů bylo zničeno nebo poškozeno 30 stánků na venkovním tržišti, elektrické vedení, administrativní budova a páté patro bytového domu.

Zasažené tržiště v Kosťantynivce.
Zasažené tržiště v Kosťantynivce. | Foto: Reuters
16:07

Ukrajinské síly po týdnech usilovného odminovávání rozhodujícím způsobem prolomily první ruskou obrannou linii u Záporoží, řekl britskému nedělníku The Observer jeden z nejvýše postavených ukrajinských generálů Oleksandr Tarnavskyj, který má na starosti protiofenzivu na jihu země.

15:20

Podle ukrajinských médií na tržiště v Kosťantynivce dopadla ruská raketa S-300.

Hasiči na místě exploze.
Hasiči na místě exploze. | Foto: Reuters
15:13

Aktualizovaná bilance: v Kosťantynivce po dopadu ruské rakety 44 zraněných. Město čelilo ostřelování už v červenci, kdy tam zemřeli dva lidé, včetně desetiletého dítěte.

Ruský útok si v Kosťantynivce vyžádal nejméně šestnáct mrtvých.
Ruský útok si v Kosťantynivce vyžádal nejméně šestnáct mrtvých. | Foto: Rádio Svoboda
15:01

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal potvrdil šestnáct obětí ruského útoku na tržiště.

14:58

Kamera zachytila moment, kdy na tržiště dopadla raketa.

14:36 Vlajka Ruské federace.

Moskva až dnes potvrdila, že ukrajinští vojáci dobyli vesnici Robotyne jižně od Záporoží. Kyjev hlásil její osvobození už minulý týden.

14:31

Podle zpravodaje rozhlasové stanice Rádio Svoboda je v Kosťantynivce po ruském útoku šestnáct obětí. Stejné informace má zpravodajský server Obozrevatel.

14:29

Ruské raketa zasáhla tržiště ve městě Kosťantynivka v Doněcké oblasti. Podle prvních zpráv je na místě mnoho mrtvých a raněných.

14:12

Kdo je nový ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov a co se od něj očekává?

13:16

Británie zařadí žoldnéřskou Wagnerovu skupinu na svůj seznam teroristických organizací, oznámil britský premiér Rishi Sunak. Kreml reagoval prohlášením, že skupina z právního hlediska neexistuje, uvedla agentura Reuters.

"Metody mučení, krádeží a barbarství Wagnerovy skupiny, které rozpoutal Putinův Kreml, ohrožují demokracii a svobodu na celém světě. Je správné, že dnes tuto skupinu zakazujeme kvůli tomu, čím je - teroristickou organizací," napsal Sunak. 

13:14

Jedenačtyřicetiletý ekonom a nový ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov pochází z muslimské krymskotatarské rodiny. Od loňska stál v čele ukrajinského Fondu státního majetku, který se zabývá prodejem státního majetku do soukromých rukou. Je mu připisována zásluha na konsolidaci instituce, která se často zmítala v korupčních skandálech.

Hrál ale také roli v citlivých válečných jednáních, například o dohodě o vývozu obilí přes Černé moře.

12:42

Ukrajinský parlament dnes potvrdil jmenování nového ministra obrany Rustema Umerova, uvedla agentura Unian. Ve funkci nahradí Oleksije Reznikova.

12:17

Dánská premiérka Mette Frederiksenová během návštěvy Kyjeva Ukrajině přislíbila 300 milionů dánských korun (973 milionů Kč) určených na humanitární pomoc a rekonstrukci země.

"Napáchané válečné škody jsou srdcervoucí. Rodiny přišly o své domovy. Matky se musely rozloučit se svými syny. Slova nemohou vyjádřit to, čím si procházíte," řekla dánská premiérka.

11:59

Před ukrajinským parlamentem promluvila dánská premiérka Mette Frederiksenová, předtím navštívila Buču. Kodaň dříve slíbila Kyjevu darovat 19 stíhaček F-16.

10:04

"Ukrajinci zažili další neklidnou noc. Nepřítel zaútočil zároveň na Kyjevskou a Oděskou oblast," uvedl na Telegramu ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko.

Podle náčelníka kyjevské vojenské správy Serhije Popka protivzdušná obrana nad Kyjevskou oblastí všechny střely zlikvidovala, jejich úlomky ale poškodily fasády domů a okna, auta a také zdravotnické zařízení. Podle úřadů nikdo neutrpěl zranění.

Při náletu dronů na jih Oděské oblasti byl zabit jeden člověk, uvedl list Ukrajinska pravda s odvoláním na šéfa oblastní správy. 

09:32

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Do Kyjeva ve středu na předem neohlášenou návštěvu přijel americký ministr zahraničí Antony Blinken, který se má sejít s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
 • Manželka českého prezidenta Eva Pavlová také ve středu přicestovala do ukrajinské metropole na summit prvních dam, pořádaný chotí ukrajinského prezidenta Olenou Zelenskou.
 • Situace na východní frontě zůstává obtížná, Moskva se dál snaží dosáhnout hranic Doněcké a Luhanské oblasti, řekl ukrajinský velitel Oleksandr Syrskyj.
09:16

Aby byl Zelenskyj silný jako Putin? "Na to musíte mít příslušný bezpečnostní aparát. A to prezident Ukrajiny nemá," hodnotí postavení ukrajinské hlavy státu novinář Ondřej Soukup. Podle něj Zelenského obliba klesá, v jeho vládě navíc teď dochází ke změně na klíčovém resortu obrany. Co přesně výměna znamená? Jak se žije Ukrajincům rok a půl od začátku ruské agrese? A jaká zima je čeká?

09:14

Podél fronty na východě Ukrajiny zůstává situace obtížná, uvedl ukrajinský velitel ukrajinských pozemních vojsk Oleksandr Syrskyj. "Nepřítel se nevzdává plánů dosáhnout hranic Doněcké a Luhanské oblasti," uvedl generál Syrskyj na síti Telegram. "Naším hlavním úkolem je zajistit spolehlivou obranu, zabránit ztrátě našich pozic u Kupjansku a Lymanu, stejně jako úspěšně postupovat vpřed a dosáhnout určených linií v okolí Bachmutu," dodal.

09:10

V Kyjevě se má dnes konat summit prvních dam, pořádaný potřetí z iniciativy Oleny Zelenské. Moderovat jej má britský herec, režisér a moderátor Stephen Fry. Věnován má být duševnímu zdraví.

09:03

Situace na východní frontě zůstává obtížná, Moskva se dál snaží dosáhnout hranic Doněcké a Luhanské oblasti, upozornil ve středu velitel ukrajinských pozemních vojsk Oleksandr Syrskyj. Šéf ruské okupační správy Záporožské oblasti Jevhen Balickyj podle agentury Reuters uvedl, že na jihu Ukrajiny ruské jednotky opustily obec Robotyne. Ta podle analytiků tvořila jeden z opěrných bodů ruské obrany do chvíle, než do ní před více než týdnem vstoupila ukrajinská armáda. Moskva dosud její ztrátu nepřiznala.

09:02

Do Kyjeva přijel na předem neohlášenou návštěvu americký ministr zahraničí Antony Blinken. Podle agentury Unian se setká s prezidentem Volodymyrem Zelenským.

06:51

Manželka českého prezidenta Eva Pavlová přicestovala do Kyjeva na summit prvních dam, pořádaný chotí ukrajinského prezidenta Olenou Zelenskou.

06:35

Na celé Ukrajině byl v noci na dnešek vyhlášen letecký poplach kvůli nebezpečí ruských vzdušných útoků.

Při náletu dronů na jih Oděské oblasti byl zabit jeden člověk, uvedl list Ukrajinska pravda s odvoláním na šéfa oblastní správy. Protivzdušná obrana podle vojenské správy metropole odráží vzdušný útok na hlavní město, v Kyjevě jsou slyšet výbuchy podobající se nasazení protileteckých zbraní, napsala agentura Reuters s odvoláním na očité svědky.

21:00

Ukrajinští veřejní činitelé budou muset opět podávat majetková přiznání. Příslušný zákon dnes schválil ukrajinský parlament. Agentura Reuters ale podotýká, že v něm je ustanovení, které účinek opatření namířeného proti korupci oslabuje.

Veřejní činitelé museli na Ukrajině podávat majetková přiznání od roku 2016, nicméně loni z bezpečnostních důvodů v souvislosti s ruskou invazí byla tato povinnost zrušena a přiznávat majetek bylo dobrovolné, a tyto informace nebyly navíc veřejné. Mezinárodní měnový fond (MMF) ale znovuzavedení majetkových přiznání označil za jednu z několika podmínek pro vyplacení části z balíku na podporu Ukrajiny, který má hodnotu 15,6 miliardy dolarů (asi 351,6 miliardy korun).

20:30

Ruský pilot, který odletěl na Ukrajinu i s nejnovější verzí vojenského transportního vrtulníku Mi-8, dostane odměnu ve výši v přepočtu půl milionu dolarů (asi 11,3 milionu Kč), uvedl dnes v televizi mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov. Současně vybídl další ruské piloty a vojáky k následování krajanova příkladu. Osmadvacetiletý Maxim Kuzminov v souladu s ukrajinskými zákony dostane zmíněnou částku v hřivnách, dodal mluvčí podle listu Ukrajinska pravda.

19:32

Běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko dnes zakázal běloruským občanům, aby si prodlužovali platnost cestovních pasů během pobytu v zahraničí. Informovala o tom agentura AP, podle které lidé, kteří kvůli zesilujícím represím utekli z Běloruska, mohou být tímto způsobem nuceni k návratu do vlasti.

19:32

Zelenská se v poslední době zaměřuje na pomoc lidem, kteří se potřebují vypořádat s psychickými dopady války, a v Kyjevě chystá summit věnovaný mentálnímu zdraví. "Doufám, že někomu mohu být inspirací, mohu někomu poskytnout naději nebo radu nebo vlastním příkladem ukázat, že žijeme, pracujeme a postupujeme dál," řekla první dáma Ukrajiny.

19:31

Olena Zelenská, manželka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, se v rozhovoru s britskou BBC svěřila, že jejich desetiletému synovi Kyrylovi se stýská po otci. Zelenského vídají, ale ne tak často, jak by si všichni přáli.

Volodymyr a Olena Zelenští od začátku ruské invaze loni v únoru žijí odděleně. Stejně jako miliony ukrajinských rodin i oni pociťují dopady války a nejistota, jakou takový život obnáší, se podepsala na psychickém stavu jejich dětí. "Strašně mě bolí, když vidím, že děti nic neplánují," řekla Zelenská a dodala, že mladí lidé ve věku její dcery, které je 19 let, sní o cestování, nových zážitcích, pocitech. "Ona takovou možnost nemá," dodala.

19:02

Evropská komise chce po úspěchu dočasného systému společných nákupů plynu přejít na trvalý mechanismus. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na interní dokumenty exekutivy Evropské unie a činitele komise. Firmy se budou moci do hromadných objednávek zapojit dobrovolně, pouze v krizových případech bude kumulace poptávky povinná, aby se plynové podniky z unijních zemí vzájemně cenově nepřebíjely.

16:32 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo zahraničí obvinilo Austrálii, že dodává Ukrajině drony, používané pro útoky na ruské území.

16:13

Saúdská Arábie a Rusko, což jsou největší exportéři ropy na světě, prodlouží dobrovolné škrty v těžbě suroviny o tři měsíce, to znamená až do konce letošního roku. V případě Saúdské Arábie jde o milion barelů denně, v případě Ruska o 300 tisíc barelů denně. Ceny ropy na oznámení zareagovaly silným růstem, severomořský Brent překročil hranici 90 dolarů za barel.

16:01 Vlajka Ruské federace.

Saúdská Arábie a Rusko prodlouží stávající škrty v těžbě ropy o tři měsíce, což je do konce roku. Cena ropy v reakci prudce vzrostla.

13:39

Sedmapadesátiletý Oleksij Reznikov se podle ukrajinských médií stane novým ukrajinským velvyslancem v Británii. Příčinou změny v čele klíčového ministerstva je podle ruského vydání webu BBC napětí mezi ministerstvem obrany a Zelenského okolím, které ministrovi vytýkalo zpožďování dodávek zbraní ze zahraničí, na kterém neměl nést vinu pouze Západ. Výměna se rovněž uskutečňuje v době skandálů kolem nákupů pro válčící armádu, které provádělo ministerstvo obrany. Reznikov všechna obvinění popřel.

Kreml na situaci reagoval prohlášením, že změna v čele ukrajinského resortu obrany nezmění povahu ukrajinské vlády, píše Reuters.

13:16

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil frontovou linii u Bachmutu. V rámci své pracovní návštěvy Doněcké oblasti navštívil bojové brigády provádějící ofenzivní operace v Bachmutském sektoru, uvedla Zelenského kancelář.

Zelenskyj se u Bachmutu setkal také s velitelem pozemních vojsk ukrajinské armády, generálem Oleksandrem Syrským. S ním a dalšími veliteli zhodnotil problematické otázky a potřeby jednotek na tomto frontovém úseku, zejména pak zajištění dělostřeleckých granátů, raket pro systémy protivzdušné obrany rozmístěné na frontě, evakuačních vozidel a vybavení pro elektronický boj. Složil také hold odvaze ukrajinských vojáků, z nichž některé vyznamenal.

Volodymyr Zelenskyj s vojáky v bunkru u Bachmutu.
Volodymyr Zelenskyj s vojáky v bunkru u Bachmutu. | Foto: Reuters
12:21

Německá zbrojovka Diehl kvůli Ukrajině letos trojnásobně zvýšila výrobu raket, příští rok ještě zrychlí tempo. Zvýší také produkci systémů protivzdušné obrany Iris-T.

11:49 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu zopakoval tvrzení, že ukrajinská protiofenziva je neúspěšná a Ukrajinci přišli o 66 tisíc vojáků. Kyjev už dříve podobné cifry, zmiňované ruskými představiteli, označil za nesmyslné.

11:13

Ruský vojenský bloger Kotenok tvrdí s odvoláním na zdroje z místa, že ruské obranné síly jsou na linii Verbove-Novoprokopivka v kritické situaci a hrozí ukrajinský průlom.

11:07

Snažím se Američanům vysvětlovat, proč je podpora Ukrajiny důležitá, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz český velvyslanec ve Spojených státech Miloslav Stašek.

11:03 Vlajka Ruské federace.

Vysoce postavený ruský generál Sergej Surovikin, kterého úřady zadržely po neúspěšné vzpouře žoldnéřské Wagnerovy skupiny v červnu tohoto roku, byl propuštěn na svobodu. Napsal to americký deník The New York Times, který se odvolává na dva americké činitele a osobu blízkou ruskému ministerstvu obrany. Oficiálně Moskva zadržení Surovikina nepotvrdila, ale od konce června nebyl v kontaktu s rodinou. Spekulovalo se o tom, že buď věděl o Prigožinově vzpouře dopředu, nebo proti ní odmítl zasáhnout silou. Surovikin loni velel ruským válečným operacím na Ukrajině.

Sergej Surovikin.
Sergej Surovikin. | Foto: Reuters
11:00

Novým ukrajinským ministrem obrany bude Rustem Umerov. Původem krymský Tatar, jehož předky Stalin deportoval z Krymu. Má zkušenosti s vyjednáváním s Rusy.

10:57 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin po pondělní schůzce s tureckým protějškem Recepem Erdoganem znovu zopakoval své tvrzení, že ukrajinská protiofenziva selhala. V posledních dnech ale Ukrajinci překonávají ruské obranné linie a pro Rusy to na bojišti v Záporožské oblasti už nevypadá příliš dobře.

10:53

Ukrajinské síly při pokračující protiofenzivě na jihu země postoupily směrem k vesnici Novoprokopivka, která leží jižně od nedávno osvobozené obce Robotyne. Uvedl to v úterý generální štáb ukrajinské armády. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) se Ukrajinci dostali za další ruskou obrannou linii, hovořit o průlomu je ale zatím předčasné.

"Dosáhli jsme úspěchu v oblasti Robotyne-Novoprokopivka a upevňujeme dosažené pozice," sdělil na komunikační platformě Telegram mluvčí ukrajinského generálního štábu Pavlo Kovalčuk.

08:47

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Ruské ministerstvo obrany a starosta Moskvy Sergej Sobjanin informovali o zničení tří dronů, které se údajně pokusily zaútočit na Moskvu.
 • Kubánská vláda v pondělí oznámila, že rozkryla síť obchodníků s lidmi, která se snažila získat Kubánce jako bojovníky na straně Ruska ve válce na Ukrajině.
 • Ruský generál Sergej Surovikin byl poprvé od červnové vzpoury žoldnéřské Wagnerovy skupiny spatřen na veřejnosti.
07:04

Válka na Ukrajině se podle poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajla Podoljaka dostává do fáze, v níž se nepřátelské akce postupně přesouvají na ruské území.

06:55

Server America TeVe v pátek zveřejnil příběh devatenáctiletého Kubánce, který se ocitl jako rekrut poblíž ruské Rjazaně, ačkoliv podepsal smlouvu, že bude na Ukrajině pracovat jako stavební dělník. Spolu s dalším kubánským vrstevníkem poslali video, v němž prosí o pomoc, stěžují si na mučení a vyjadřují obavy o své životy. Server uvedl, že video pochází z autobusu, v němž byli mladí Kubánci převáženi spolu s ruskými vojáky.

06:55

"Ministerstvo vnitra odhalilo a pracuje na rozbití sítě obchodníků s lidmi, která operuje z Ruska s cílem začlenit tam žijící kubánské občany, a dokonce i některé osoby žijící na Kubě, do vojenských sil, které se účastní vojenských operací na Ukrajině. Pokusy tohoto druhu byly zneškodněny a proti osobám zapojeným do těchto aktivit bylo zahájeno trestní řízení," uvedlo ministerstvo zahraničí. Pro válku na Ukrajině rozpoutanou loni v únoru Ruskem přitom Havana použila označení "vojenská operace", které používá Moskva.

06:17

Kubánská vláda v pondělí oznámila, že rozkryla síť obchodníků s lidmi, která se snažila získat Kubánce jako bojovníky na straně Ruska ve válce na Ukrajině. Kubánské ministerstvo zahraničí v prohlášení odsoudilo žoldnéřství a odmítlo, že by se Kuba jakkoliv účastnila války na Ukrajině. Moskva, která je dlouhodobým spojencem Havany, zatím obvinění nijak nekomentovala.

06:13 Vlajka Ruské federace.

"Dnes v noci jednotky protivzdušné obrany zničily v Kalužské oblasti a v okolí města Istra drony, které se pokoušely zaútočit na Moskvu. Na místě pádu trosek nejsou žádné škody ani oběti. Na místě jsou záchranné složky," napsal na Telegramu Sobjanin. O sestřelení dronu poblíž obce Zavidovo v Tverské oblasti psal Sobjanin v dalším příspěvku, uvedla agentura AFP.

Ukrajinské ministerstvo obrany útok připisuje ukrajinským silám, nevyjadřuje se ale k jejich možnému cíli, poznamenává AFP. Podobná sestřelení dronů hlásila Moskva naposledy v pondělí.

06:13 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany a starosta Moskvy Sergej Sobjanin informovali o zničení tří dronů, které se údajně pokusily zaútočit na Moskvu. Ruská protivzdušná obrana jeden z dronů sestřelila nad Kalužskou oblastí, druhý v Moskevské oblasti a třetí ve Tverské oblasti. S odkazem na ruská média o tom dnes informovala ruskojazyčná verze stanice BBC.

06:12

Boje na Ukrajině jsou tvrdé i pro ostřílené veterány. Pro nezkušené vojáky, kteří byli nedávno vytrženi z civilního života, je to ještě mnohem krutější zkušenost. Bývalý právník Ihor začátkem srpna zažil, jak Rusové zaútočili na ruiny vesnice Novoselivka v Charkovské oblasti, které jeho rota bránila, píše list The Kyiv Independent.

06:09 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Zelenskyj chtěl dle svého vyjádření získat přehled o stavu jednotek a situaci na frontě. Navštívil více než desítku jednotek, byl u letců, námořníků i pozemních vojsk. Setkal se také s vojenskými lékaři.

06:09 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí navštívil vojáky v Doněcké a Záporožské oblasti. Nedaleko fronty boje s Ruskem strávil celý den. O své cestě informoval v nočním videoposelství, v němž také vzdal hold ukrajinským vojákům a jejich hrdinství.

22:43 Vlajka Ruské federace.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un zhruba za týden pojede do ruského Vladivostoku, kde bude s ruským prezidentem Vladimirem Putinem jednat o možných dodávkách zbraní a munice, které by Moskva mohla použít ve své válce proti Ukrajině. Setkání se má uskutečnit na okraj ekonomického fóra ve Vladivostoku, které je naplánováno na 10. až 13. září. S odvoláním na americké a spojenecké úředníky to napsal americký deník The New York Times.

22:24

Rusku, na nějž Západ po invazi Moskvy na Ukrajinu uvalil sankce, největší čínské banky půjčily miliardy dolarů, napsal list Financial Times. Zatímco západní věřitelé pod tlakem regulátorů a politiků působení v Rusku omezují nebo z něj odcházejí, na jejich místo nastupuje Peking, který se snaží propagovat jüan jako alternativní světovou měnu vedle dolaru. Expozice čtyř největších čínských bank vůči ruskému bankovnímu sektoru se za čtrnáct měsíců do letošního března zvýšila čtyřnásobně, ukazují data Kyjevské ekonomické školy.

21:50

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Ruský prezident Vladimir Putin v černomořském letovisku Soči jednal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Jedním z hlavních bodů jejich schůzky bylo obnovení dohody o vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře nebo situace na Ukrajině.
 • Rusko zrušilo na tento měsíc plánované vojenské cvičení Západ-2023, uvedl podle agentury Interfax ministr obrany Sergej Šojgu.
 • Ruský generál Sergej Surovikin byl poprvé od červnové vzpoury žoldnéřské Wagnerovy skupiny spatřen na veřejnosti.
19:24 Vlajka Ruské federace.

Ruský generál Sergej Surovikin byl poprvé od červnové vzpoury žoldnéřské Wagnerovy skupiny spatřen na veřejnosti. Tvrdí to ruská moderátorka Xenija Sobčaková, která zveřejnila údajnou fotografii respektovaného vojenského velitele. Různá média dříve informovala, že Surovikin upadl v nemilost Kremlu po červnové neúspěšné vzpouře wagnerovců a je vyšetřován pro svou možnou spoluúčast. Státní tisková agentura RIA uvedla, že minulý měsíc byl Surovikin odvolán a ve funkci šéfa letectva ho dočasně nahradil jeho zástupce Viktor Afzalov.

17:56 Vlajka Ruské federace.

Rusko zrušilo na tento měsíc plánované vojenské cvičení Západ-2023, uvedl podle agentury Interfax ministr obrany Sergej Šojgu. Ruská armáda podle něj místo toho "cvičí na Ukrajině". "Ne, letos máme cvičení na Ukrajině," reagoval Šojgu po jednání ruských a tureckých představiteli v Soči na novinářský dotaz týkající se pravidelných manévrů.

17:40 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana zneškodnila ukrajinský dron, který se pokusil zaútočit na tepelnou elektrárnu v ruské Brjanské oblasti. Oznámil to gubernátor oblasti sousedící s Ukrajinou a událost posléze podle tiskových agentur potvrdilo ruské ministerstvo obrany. Kyjev se k útokům v hloubi ruského území nevyjadřuje. Rusko během války proti Ukrajině, kterou rozpoutalo před více než půldruhým rokem, podnikalo systematické útoky proti ukrajinské energetice, aby zlomilo odpor napadené země.

15:24 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin v černomořském letovisku Soči jednal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Jedním z hlavních bodů jejich schůzky bylo obnovení dohody o vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře nebo situace na Ukrajině, kterou Rusko před rokem a půl napadlo. Jednání obou prezidentů skončilo po třech hodinách, z čehož polovina připadla na jednání za přítomnosti delegací, uvedla agentura TASS. Putin po jednání podle agentury Reuters zopakoval, že Moskva je ochotna se k obilné dohodě vrátit, ale až poté, co budou splněny ruské požadavky.

11:35

Ukrajinská armáda za poslední týden dobyla zpět území o rozloze tří kilometrů čtverečních u Bachmutu v Doněcké oblasti na východě země. Na sociální síti Telegram to uvedla náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová. Píše také o úspěšném postupu na jižní části fronty ve směru na Melitopol, žádný konkrétní údaj o dobytém území v této oblasti ale nezveřejnila.

Foto: Wikimedia/mil.gov.ua
11:31

Britská vojenská rozvědka upozorňuje na nebezpečí ruského sledování dat v mobilních telefonech ukrajinských vojáků.

10:27

Škola v Huljapolji na východě Ukrajiny po ruském náletu. Většina ukrajinských škol začala nový školní rok s připravenými prostory ve sklepích.

Foto: Reuters
10:20

Rumunské ministerstvo obrany popřelo, že by na území Rumunska dopadly a explodovaly ruské drony. Rusko v noci útočilo na ukrajinský přístav Izmajil na Dunaji.

10:18 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu během své nedávné návštěvy Pchjongjangu navrhl severokorejskému diktátorovi Kim Čong-unovi, že by obě země mohly uspořádat společné vojenské námořní cvičení. Zjistila to jihokorejská rozvědka.

10:09

Ukrajinští vojáci patrně vstoupili do centra vesnice Kliščivka u Bachmutu, o kterou svádějí s Rusy v posledních týdnech těžké boje. V Kliščivce je vyvýšený bod, ze kterého lze dobře monitorovat veškerý pohyb v Bachmutu.

Foto: Christophe Tymowski
9:58

Ukrajinská média uvádějí, že při ruském ranním útoku na ukrajinský přístav Izmajil dopadly dva drony na rumunský břeh Dunaje.

9:41 Vlajka Ruské federace.

Podle agentury Reuters chce turecký prezident Recep Erdogan na pondělní schůzce v Soči přesvědčit Vladimira Putina, aby se Rusko vrátilo k dohodě o vývozu ukrajinského obilí, kterou loni Turecko zprostředkovalo. Moskva od dohody odstoupila v červenci.

9:36

Blíží se podzim, na Ukrajině znovu začne sezona dešťů a rozbahněných cest, což způsobí komplikace tankům a další těžké vojenské technice.  Ukrajinská ofenziva ale nabrala dech. 

9:30

Souhrn nejdůležitějších událostí

Ukrajinský ministr obrany Oleksandr Reznikov rezignoval. Ve funkci ho zřejmě nahradí bývalý poslanec parlamentu a šéf privatizačního fondu Rustem Umerov.

Rusko znovu bombardovalo ukrajinský přístav Izmajil, který je důležitým překladištěm ukrajinského obilí na Dunaji.

Neznámý muž vyhrožuje, že v Kyjevě jsou zaminované budovy středních škol.

9:18

Ukrajinský ministr obrany Oleksandr Reznikov podle očekávání rezignoval. Prezident Zelenskyj oznámil, že místo něj navrhne šéfa privatizačního fondu Rustema Umerova.

06:33 Vlajka Ruské federace.

Rusko v severozápadní části Černého moře zničilo čtyři motorové čluny s ukrajinskými výsadkovými silami. Uvedlo to ruské ministerstvo obrany.

06:08

Rusko v noci na pondělí provedlo vzdušný útok na jeden z velkých ukrajinských přístavů pro vývoz obilí. Uvedli to podle agentury Reuters ukrajinští představitelé. Přesný rozsah útoku zatím není znám. Zpráva o útoku na přístav Izmajil na Dunaji přišla jen několik hodin před plánovanými rozhovory ruského prezidenta Vladimira Putina s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem v černomořském letovisku Soči na jihu Ruska. Jedním z důležitých témat jednání je návrat Ruska k dohodě o přepravě ukrajinského obilí přes Černé moře, který Erdogan prosazuje.

22:27 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že v dnešním telefonickém rozhovoru s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem uzavřel "velmi důležitou dohodu o výcviku" ukrajinských pilotů ve Francii. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na jeho pravidelné večerní videoposelství.

"Naše koalice moderních stíhaček se stává silnější," uvedl Zelenskyj. Dodal, že s Macronem také diskutovali o tom, jak zajistit fungování obilného koridoru, který Kyjev zřídil v Černém moři, aby zajistil bezpečnost lodní dopravy po odstoupení Moskvy od dohody o vývozu obilí, a jak posílit bezpečnost Oděské oblasti.

Zelenskyj také na sociální síti X, dříve známé jako Twitter, uvedl, že Francii poděkoval za její podporu, včetně zásadní vojenské pomoci, a s Macronem diskutoval o dalších balíčcích. Hlavy států se podle něj dohodly, že se francouzské společnosti zúčastní nadcházejícího fóra obranného průmyslu na Ukrajině.

Zelenskyj a Macron se rovněž dohodli, že v návaznosti na prohlášení skupiny ekonomicky vyspělých zemí ze skupiny G7 zahájí rozhovory o dvoustranných bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu. V červenci se členové G7, včetně Francie, zavázali na okraj summitu NATO ve Vilniusu poskytnout Ukrajině dlouhodobou vojenskou podporu, kterou jednotlivé země sjednaly s Kyjevem na základě dvoustranných dohod s podrobným popisem zbraní, které dodají.

Rozhovor mezi Macronem a Zelenským se uskutečnil v předvečer plánovaného setkání šéfa Kremlu Vladimira Putina s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem v ruském černomořském letovisku Soči. Ankara se snaží přesvědčit Moskvu, aby se vrátila k obilné dohodě.

21:34 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na Facebooku uvedl, že tento týden požádá parlament o odvolání ministra obrany Oleksije Reznikova a na jeho místo navrhne Rustema Umerova, šéfa hlavního ukrajinského privatizačního fondu.

Toto oznámení, které učinil ve svém pravidelném večerním videoposelství k národu, připravuje půdu pro největší otřes ukrajinského obranného aparátu během války, poznamenala agentura Reuters.

"Rozhodl jsem se vyměnit ministra obrany Ukrajiny. Oleksij Reznikov má za sebou více než 550 dní plnohodnotné války," řekl Zelenskyj. "Domnívám se, že ministerstvo potřebuje nové přístupy a jiné formáty interakce jak s armádou, tak s celou společností," dodal.

Změnu ministra obrany musí schválit parlament, ale je pravděpodobné, že ji podpoří většina zákonodárců. Zelenskyj očekává, že následně schválí Umerovovo jmenování.

20:50 Vlajka Ruské federace.

Při útoku ukrajinského dronu na město Kurčatov v ruské Kurské oblasti byla poškozena jedna budova. Na Telegramu to napsal oblastní gubernátor Roman Starovojt, podle nějž si útok nevyžádal žádné oběti na životech. Ve městě se nachází jaderná elektrárna.

Ukrajinský dron podle Ruska zaútočil na Kurčatov již v pátek, byla při něm rovněž poškozena jedna budova. Město se nachází asi sedm desítek kilometrů od hranic s Ukrajinou. Gubernátor tehdy uvedl, že dron zasáhl budovu, která není určena k bydlení, a nepatrně poškodil její fasádu. Nikdo nebyl zraněn.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně potvrdit z nezávislých zdrojů. Ukrajina, která se brání ruské ozbrojené agresi už více než rok a půl, se nevyjádřila. Území Ruska se v poslední době stává terčem útoků bezpilotních letounů poměrně často.

15:40

Ukrajinské síly po týdnech usilovného odminovávání rozhodujícím způsobem prolomily první ruskou obrannou linii u Záporoží, řekl britskému nedělníku The Observer jeden z nejvýše postavených ukrajinských generálů Oleksandr Tarnavskyj, který má na starosti protiofenzivu na jihu země. Armáda podle něj nyní očekává rychlejší územní zisky při postupu na slabší druhou linii, kterou na jihu Ukrajiny ruští okupanti vybudovali.

"Nyní se nacházíme mezi první a druhou ruskou obrannou linií," uvedl Tarnavskyj několik dní poté, co Kyjev oznámil symbolické vítězství, když znovudobyl obci Robotyne. Tarnavskyj odhadl, že Rusko věnovalo 60 procent svého času a zdrojů na vybudování první obranné linie a pouze po 20 procent na druhou a třetí linii, protože Moskva neočekávala, že by se ukrajinské síly mohly dostat skrz.

Nyní, když bylo minové pole prolomeno, ztratili Rusové velkou část své výhody. "Mezi první a druhou linií obrany je velmi velký rozdíl," dodal Tarnavskyj.

Rozsáhlé minové pole zastavilo ukrajinské jednotky na několik týdnů, zatímco vojáci pomalu pěšky čistili útočnou trasu. Ruské jednotky zatím "jen stály a čekaly na ukrajinskou armádu", uvedl generál.

Podle agentury AFP se zdá, že rozhovor je součástí ukrajinské snahy rázně odmítnout kritiku zaznívající z některých míst na Západě, podle které je protiofenziva zahájená v červnu s cílem získat zpět území dobytá Moskvou příliš pomalá. Kritiku v posledních dnech odmítli i prezident Volodymyr Zelenskyj či ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Zdánlivě pomalý vojenský pokrok během léta posílil hlasy, které vyzývaly k jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o ukončení války. Tento postoj byl ostře odmítnut na Ukrajině, kde se mnozí domnívají, že pouze úplná porážka Ruska zabrání další invazi.

Tarnavskyj vysvětlil, že ukrajinská armáda se zdržela v protiofenzivě, protože "strávila více času, než se očekávalo, odminováním území" obsazených Rusy. "Evakuace zraněných pro nás byla bohužel obtížná. A to také zkomplikovalo náš postup," dodal a přiznal, že Kyjev utrpěl značné ztráty.

Tarnavskyj kritiku také odmítl s tím, že raději hodnotí práci, až když je hotová, a poděkoval Británii a dalším spojencům za podporu ve formě výcviku a zbraní, včetně tanků.

"Nepřítel čerpá své rezervy nejen na Ukrajině, ale i v Rusku. Dříve nebo později Rusům dojdou jejich nejlepší vojáci. To nám dá příležitost zaútočit na ně více a rychleji," řekl generál. "Všechno teprve přijde," dodal.

Na otázku ohledně pomalého postupu při prolamování ruských linií v další ofenzivě dále na východ podél obranné linie nepřítele odpověděl, že má jiné cíle, a dodal, že Ukrajina připravuje další překvapivé ofenzivy, aby vyčerpala síly Moskvy.

"Čím blíže jsme k vítězství, tím je to obtížnější. A proč tomu tak je? Protože bohužel ztrácíme naše nejsilnější a nejlepší vojáky," vysvětlil. "Nyní se musíme soustředit na určité oblasti a dokončit práci. Bez ohledu na to, jak je to pro každého z nás těžké," dodal.

13:12

Při ruském ostřelování ukrajinského města Vuhledar v Doněcké oblasti zahynuli dnes dva lidé a dva další utrpěli zranění, informoval dnes server The Kyiv Independent s odvoláním na místní úřady. Jednu oběť a tři zraněné si vyžádal útok na ukrajinské město Seredyna-Buda na severu země u ruských hranic v sobotu odpoledne, uvedla agentura AP.

Šéf oblastní správy Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko dnes oznámil, že ruské jednotky ostřelovaly město Vuhledar a zabily třiačtyřicetiletého muže a jeho o rok mladší manželku. Jejich devatenáctiletá dcera a třiapadesátiletý muž skončili se zraněními v nemocnici.

Při ruském ostřelování města Seredyna-Buda v Sumské oblasti u ruských hranic přišel v sobotu odpoledne o život policista a další dva policisté a jeden civilista utrpěli zranění, napsal server The Kyiv Independent.

11:07

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Útok 25 dronů z Ruska poškodil v neděli časně ráno přístavní infrastrukturu v ukrajinské Oděské oblasti.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu odmítl kritiku týkající se údajně malého pokroku ukrajinské protiofenzivy a uvedl, že ukrajinské síly postupují vpřed.
 • Ruská armáda od začátku roku najala do svých služeb asi 280 000 lidí. Prohlásil to v neděli místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv.
10:58 Vlajka Ruské federace.

"Podle údajů ruského ministerstva obrany bylo od 1. ledna do řad ozbrojených sil na základě smlouvy přijato asi 280 000 lidí, včetně rezervistů," prohlásil Medveděv během své návštěvy ruského Dálného východu. Ruský exprezident řekl, že se v regionu setkal s místními představiteli s cílem spolupracovat na posílení ruské armády.

08:14

Útok 25 dronů z Ruska poškodil dnes časně ráno přístavní infrastrukturu v ukrajinské Oděské oblasti. Dva civilisté utrpěli zranění. Ukrajinská protivzdušná obrana 22 dronů sestřelila, informovala agentura Reuters s odvoláním na ukrajinské vojenské letectvo.

"V noci na 3. září ruští okupanti podnikli několik vln útoků drony íránské výroby Šáhed," napsalo ukrajinské letectvo na sociální síti Telegram. Útoky na jihu Oděské oblasti podle něj trvaly 3,5 hodiny.

Podle ukrajinské armády byla hlavním terčem "civilní infrastruktura přístavu na Dunaji". Vzniklý požár v zařízení se podařilo rychle uhasit.

Který přístav byl zasažen, armáda neupřesnila.

20:32

Ukrajinský soud dnes uvalil dvouměsíční vazbu s možností kauce ve výši 509 milionů hřiven (přes 306 milionů Kč) na kontroverzního ukrajinského miliardáře Ihora Kolomojského, kterému do loňského listopadu zčásti patřily ropné firmy Ukrnafta a Ukrtatnafta, uvedla agentura Reuters. List Kyiv Independent dříve informoval o tom, že Kolomojskyj byl dnes obviněn z podvodu a praní špinavých peněz.

Deník Ukrainska pravda uvedl, že podnikateli byl dnes během domovní prohlídky předán dokument, podle kterého je oficiálně podezřelý z několika trestných činů.

"Ihor Kolomojskyj legalizoval více než půl miliardy hřiven (300 milionů Kč) jejich převodem do zahraničí s využitím bankovních institucí pod jeho kontrolou," sdělila ukrajinská tajná služba SBU.

19:39 Vlajka Ruské federace.

Ruští prováleční influenceři generují velké příjmy z reklamy na sociálních sítích, zjistila BBC. Vedle každodenního přídělu hrůzných videí z útoků dronů a nepravdivých tvrzení o ukrajinském prezidentovi Volodymyru Zelenském sdílejí reklamy na cokoli od kryptoměn po módu.

15:55 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana podle ministerstva v pátek pozdě večer sestřelila ukrajinský bezpilotní letoun v Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou. Gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov na telegramu uvedl, že byly sestřeleny dva "vzdušné objekty", později oznámil, že při útoku zahynul jeden člověk a dva byli zraněni.

Při dnešním ostřelování vesnice v sousední Kurské oblasti, která rovněž hraničí s Ukrajinou, byla zraněna jedna žena, uvedl regionální guvernér Roman Starovojt. Z útoku obvinil Ukrajinu.

Ruskem dosazené úřady v Moskvou kontrolované části ukrajinské Chersonské oblasti rovněž uvedly, že Kyjev zasáhl při útoku dronem jednu vesnici, přičemž jeden civilista utrpěl zranění. Ostřelování hlásil i oblastní gubernátor Brjanské oblasti. Mezitím byli při ukrajinském ostřelování východoukrajinského města Doněck zraněni čtyři lidé, uvedl starosta okupovaného města Alexej Kulemzin.

Podle šéfa Chersonské oblasti Oleksandra Prokudina byl při ostřelování zabit jeden člověk a dva byli zraněni. Šéf vojenské správy Kryvého Rihu Oleksandr Vilkul uvedl, že protiletadlová obrana v rodném městem prezidenta Volodymyra Zelenského úspěšně zmařila úder, aniž by upřesnil povahu útoku.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně potvrdit z nezávislých zdrojů.

15:27

Ukrajinský generální štáb ve svém hodnocení situace na bojišti dnes uvedl, že ukrajinské jednotky postupují k okupovanému Melitopolu, který je významným městem Záporožské oblasti. Podle generálního štábu se na frontových liniích za poslední den odehrálo 45 bojových střetů, přičemž boje zuří také na východě země, kde Ukrajinci odrážejí četné ruské útoky.

15:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes odmítl kritiky některých západních představitelů týkající se údajně malého pokroku ukrajinské protiofenzivy a uvedl, že ukrajinské síly postupují vpřed. Ukrajina se během téměř tříměsíční protiofenzivy dokázala znovu zmocnit více než desítky vesnic, nepřevzala ale zpátky kontrolu nad žádným významným střediskem, uvedla agentura Reuters.

"Ukrajinská armáda postupuje kupředu. Navzdory všemu a bez ohledu na to, co kdo říká, postupujeme a to je to nejdůležitější," napsal Zelenskyj na sociální síti Telegram.

20:54 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl kritiky týkající se údajně malého pokroku ukrajinské protiofenzivy proti ruské armádě a uvedl, že ukrajinské síly postupují vpřed.

13:30

Nobelova nadace dnes oznámila, že přehodnotila svůj záměr pozvat na banket, který následuje po slavnostním předávání Nobelových cen ve švédské metropoli Stockholmu, velvyslance Ruska a Běloruska. Zdůvodnila to rozhořčenými reakcemi, které plánované pozvání pro diplomaty z těchto zemí vyvolalo.

"Rozhodli jsme se zopakovat výjimečné opatření z loňského roku a nepozvat ambasadory Ruska, Běloruska a Íránu na ceremoniál ve Stockholmu," napsala nadace v prohlášení. Zástupcům Moskvy a Minsku byla minulý rok účast na slavnostní akci odepřena kvůli ruské agresi vůči Ukrajině a běloruské podpoře Moskvy.

12:46

Spojené státy se chystají poprvé dodat Ukrajině náboje obsahující ochuzený uran, které jsou vysoce účinné při ničení moderních tanků a obrněné techniky. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na dokument, který měla k dispozici k nahlédnutí, a na dva nejmenované americké činitele.

Náboje, které mají pomoci Ukrajině bránit se ruské agresi, budou součástí nového balíku vojenské pomoci, který Washington představí příští týden, uvádí Reuters. Munice může být odpalována z amerických tanků Abrams, které by měly být podle zdrojů Reuters dodány na Ukrajinu v nadcházejících týdnech.

Ochuzený uran je vedlejší produkt při výrobě obohaceného uranu. Vyznačuje se vysokou hustotou a pevností a díky těmto vlastnostem se používá při výrobě tankových pancířů i munice - především protitankových střel. Ochuzený uran není vysoce radioaktivní, i když je považován za toxický a karcinogenní.

Foto: Reuters
12:00

Kontroverzní ukrajinský miliardář Ihor Kolomojskyj, kterému do loňského listopadu zčásti patřily ropné firmy Ukrnafta a Ukrtatnafta, byl dnes obviněn z podvodu a praní špinavých peněz. Informoval o tom list Kyiv Independent.

Deník Ukrainska pravda uvedl, že podnikateli byl v sobotu během domovní prohlídky předán dokument, podle kterého je oficiálně podezřelý z několika trestných činů. "Ihor Kolomojskyj legalizoval více než půl miliardy hřiven (300 milionů korun) jejich převodem do zahraničí s využitím bankovních institucí pod jeho kontrolou," sdělila ukrajinská tajná služba SBU.

Ukrajinská prokuratura uvedla, že bude žádat uvalení vazby na Kolomojského s kaucí ve výši odhadovaných škod.

USB provedla prohlídku v domě Kolomojského v Dnipru již letos v únoru. Média tehdy psala, že se vyšetřování týká podvodů spojených s firmami Ukrnafta a Ukrtatnafta, které patří k největším těžařům a zpracovatelům ropy v zemi. Ukrajina loni vyvlastnila část miliardářových podniků, včetně ropných společností zapletených do údajných machinací. Řízení vyvlastněných firem přešlo na ministerstvo obrany.

Ihor Kolomojskyj.
Ihor Kolomojskyj. | Foto: Reuters
10:24

Britské ministerstvo obrany uvedlo, že ukrajinské síly pokračují v ofenzivních akcích u Oricihiva v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny, kde se některým jejich jednotkám již podařilo dostat k prvním ruským obranným liniím. Ruská armáda se snaží ukrajinský postup zastavit a zároveň udržet vlastní ofenzivu u města Kupjansk v Charkovské oblasti na severovýchodě země.

10:23

Ruská armáda rozmístila v Luhanské oblasti záložní jednotky, aby odtud mohla přesunout své efektivnější oddíly k obraně jižní fronty před ukrajinskou protiofenzivou. Uvedl to dnes americký Institut pro studium války (ISW).

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov podle ISW tento týden řekl, že Rusko nasadilo část nově vytvořené 25. záložní armády v Luhanské oblasti ve směru na Kupjansk, aby umožnilo přesun 41. vševojskové armády do blíže nespecifikované oblasti na jihu Ukrajiny. Přesouvané jednotky pravděpodobně operují jako mnoho dalších ruských oddílů na frontové linii bez rotace na úrovni brigád a pluků, podotýká ISW.

Ruské velení ale zřejmě považuje úsek fronty v Luhanské oblasti za relativně bezpečný vzhledem k omezeným útokům ukrajinských sil v tomto regionu, píše ISW.

7:47 Vlajka Ruské federace.

Vladimira Putina vítaly na neohlášené návštěvě ruské vesnice poblíž Moskvy nadšeně desítky lidí. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova ruský prezident obec Turginovo navštívil, protože chtěl znovu vidět místa, kde žili jeho předkové. Informuje o tom agentura Reuters.

Na videu zveřejněném místními zpravodajskými weby jsou vidět desítky obyvatel, jak se hrnou k rozzářenému prezidentovi poté, co za soumraku vystoupil z auta na návsi. "Hodně zdraví, síly a štěstí," řekla jedna z žen. "Děkujeme, že jste nás přišel navštívit. Že si na nás pamatujete," dodala.

V Turginovu v Tverské oblasti byli v roce 1911 pokřtěni Putinovi rodiče a na místním hřbitovu je pohřbena jeho babička. Ruský prezident se tudy vracel do Moskvy poté, co promluvil ke studentům v "manažerské laboratoři" nedaleko hlavního města na "Den vědomostí" 1. září, což je v zemi tradičně začátek školního roku.

7:23 Vlajka Ruské federace.

Rusko sestřelilo tři ukrajinské námořní drony, které cílily na Krymský most. První útok prý přišel v pátek večer a další dva dnes ráno moskevského času. S odkazem na sdělení ruského ministerstva obrany na jeho telegramovém kanálu o tom píší tiskové agentury. Už dříve ministerstvo uvedlo, že Rusko zničilo ukrajinskou loď bez posádky, která chtěla na Krymský most zaútočit. Úřad také sdělil, že Moskva v pátek sestřelila další ukrajinský dron v Belgorodské oblasti.

Ruská protivzdušná obrana podle ministerstva v pátek pozdě večer sestřelila ukrajinský bezpilotní letoun v Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou. Gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov na telegramu uvedl, že byly sestřeleny dva "vzdušné objekty" a podle prvních zpráv nedošlo k žádným škodám ani obětem na životech.

7:21 Vlajka Ruské federace.

Rusko zničilo ukrajinskou loď bez posádky, která chtěla zaútočit na poloostrov Krym, který v roce 2014 Moskva anektovala a který spojuje poloostrov s ruskou pevninou. Podle agentury Reuters to dnes uvedlo na sociální síti telegram ruské ministerstvo obrany. Úřad také sdělil, že Moskva v pátek sestřelila další ukrajinský dron.

Ministerstvo v příspěvku na telegramu uvedlo, že bezpilotní plavidlo bylo "včas spatřeno a zničeno u pobřeží Černého moře" v pátek kolem 22:15 SELČ.

Ruská protivzdušná obrana podle ministerstva v pátek pozdě večer sestřelila ukrajinský bezpilotní letoun v Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou. Gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov na telegramu uvedl, že byly sestřeleny dva "vzdušné objekty" a podle prvních zpráv nedošlo k žádným škodám ani obětem na životech.

7:20

Výsledek protiofenzivy Ukrajiny bude podle Zdeňka Petráše z Univerzity obrany záviset na dodávkách letounů F-16 a na dalších dodávkách raketových kompletů a dělostřeleckých systémů. Podle Petráše se totiž znovu ukazuje, že hlavním nedostatkem na straně Ukrajiny je neschopnost ovládnout vzdušný prostor nad místem operace, kdy bez podpory letectva i dělostřelectva nelze vést úspěšnou ofenzivu. 

Používání bojových dronů je podle něj nutné vnímat pouze jako doplňkový prostředek, který nemůže plnohodnotně nahradit schopnosti stíhacího a bombardovacího letectva. Pokud má být ruská statická obrana prolomena, je podle Petráše potřebné mít patřičný potenciál vzdušných sil a dělostřelectva a raketového vojska. Vývoj ukrajinské protiofenzivy podle něj dokazuje, že manévr pozemními silami, byť s využitím moderních obrněných vozidel a tanků, je málo účinný, pokud není zajištěna vzdušná a dělostřelecká podpora.

"Znamená to tedy, že výsledek protiofenzivy bude skutečně záviset na dodávkách letounů F-16 a na dalších dodávkách raketových kompletů a dělostřeleckých systémů. Otázka logistického zabezpečení operačního nasazení těchto prostředků a výcviku personálu je samozřejmě problematika, která s touto otázkou úzce souvisí," uzavřel Petráš.

Dodávky bojových letounů F-16 Ukrajině přislíbily Dánsko, Nizozemsko a Norsko. Spojené státy minulý týden oznámily, že mají v plánu začít s výcvikem ukrajinských pilotů, aby byli schopni stroje americké provenience používat. Šéf unijní diplomacie Josef Borrell tento týden na neformálním jednání ministrů obrany EU v Toledu řekl, že státy EU by také měly zvážit zapojení do výcviku ukrajinských letců pro letouny F-16. Nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová uvedla, že Ukrajina dostane letouny F-16 nejdřív v příštím roce.

7:20

Ruskou pozemní armádu její agresivní invaze na Ukrajinu vyčerpala. Podle bezpečnostně-politického analytika Martina Svárovského možná disponuje nízkými stovkami tisíců vojáků, ti ale nejsou mobilní a pro případnou další ofenzivu by je nebylo možné zásobovat. "Je to obrovská tragédie, oni mrhají vojáky i v době, kdy je jasné, že prostě prohrají," tvrdí Svárovský.

7:19

Ukrajinské síly pokračují v protiofenzivních operacích poblíž Bachmutu v Doněcké oblasti a v západní Záporožské oblasti. Podle dostupných informací se Ukrajině podařil významný postup především v sektoru západní Záporožské oblasti. Na druhé straně ruské síly pokračují v útočných operacích východně od Charkova, podél linie Kupjansk - Svatove - Kreminna, kde do konce srpna dokázaly získat několikakilometrové území.

22:43

Rusky hovořící muž podle německých úřadů v dolnosaském městečku Einbeck napadl skupinu ukrajinských dětí a desetiletého chlapce shodil z mostu, načež utekl. 

21:54 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo spravedlnosti přidalo na seznam takzvaných zahraničních agentů držitele Nobelovy ceny za mír a šéfredaktora opozičního listu Novaja gazeta Dmitrije Muratova. Informoval o tom server Meduza. Osoby, které se ocitnou na seznamu, jsou podrobeny zvýšené úřední kontrole.

20:10

Polský armádní vrtulník dnes narušil běloruskou hranici, tvrdí běloruská pohraniční stráž, která to oznámila na sociální síti telegram, kde zároveň zveřejnila video. Polský vrtulník Mi-24 podle tohoto sdělení pronikl na 1200 metrů do běloruského vzdušného prostoru, než se otočil a odletěl zpět na polskou stranu hranice. Běloruská pohraniční služba uvedla, že o incidentu informovala Varšavu. Polští představitelé se k obvinění zatím nevyjádřili.

19:34

Spojené státy v posledních třech dnech pozorují citelný postup ukrajinské armády na jihu Ukrajiny, sdělil podle AFP bezpečnostní mluvčí Bílého domu Kirby.

18:53

Mezi dětmi, které se z Ruska vrátily na Ukrajinu, jich je šest, které vyrůstají v ústavní péči. Dalších pět má rodiny. Nejmladšímu z nich jsou dva roky a nejstaršímu je 16 let.

Návratu dětí předcházela složitá práce několika úřadů a organizací, upozornila také správa. Zapojily se do ní mimo jiné úřad parlamentního zmocněnce pro lidská práva, ministerstvo pro znovuzačlenění dočasně okupovaných území nebo organizace Save Ukraine.

18:50

Kyjevu se podařilo zajistit návrat 11 ukrajinských dětí, které drželi Rusové v okupované části Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny. Dnes o tom informovala Chersonská oblastní správa. Ukrajina dlouhodobě upozorňuje, že tisíce ukrajinských dětí byly za dobu ruské invaze zavlečeny na Ruskem okupovaná území na Ukrajině nebo i přímo do Ruska.

17:59

Ruské ostřelování rezidenční oblasti Chersonu na jihu Ukrajiny zabilo jednoho člověka, uvedla dnes podle serveru Ukrajinska pravda oblastní prokuratura. Proruští separatisté ovládající Doněck na východě Ukrajiny pak informovali o smrti šestileté dívky, která podle nich zemřela při ostřelování místního obchodního centra.

17:57

Dánská vláda se rozhodla omezit počet ruských diplomatů, kteří mohou působit v Kodani. Na velvyslanectví v dánské metropoli Rusko bude moci mít nanejvýš pět diplomatů a 20 administrativních pracovníků. To odpovídá počtu dánských diplomatů a pracovníků na dánské ambasádě v Moskvě, uvedlo dnes podle agentury Reuters dánské ministerstvo zahraničí.

17:05 Vlajka Ruské federace.

Za nové ruské regiony Moskva v září minulého roku prohlásila ukrajinskou Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast, kde se ruským silám podařilo dosáhnout územních zisků. Nedlouho po oznámení Moskvy o připojení "nových regionů" ruská armáda ztratila Cherson, oblastní centrum Chersonské oblasti.

17:05 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

"Obyvatelé nových regionů jsou nadaní a energičtí. Nikdo z nich nestojí s nataženou rukou, všichni jsou připraveni pracovat," prohlásil Putin. Na dotaz žákyně, která se účastnila besedy, přitakal, že v daných regionech by se podle něj mohl úspěšně rozvíjet i turismus.

16:20 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Rusko vyčlení během 2,5 roku ze svého rozpočtu téměř dva biliony rublů (zhruba půl bilionu korun) na rozvoj ovládnutých území na Ukrajině, řekl na pátečním setkání s žáky ruský prezident Vladimir Putin. Tato území přitom nazval "novými ruskými regiony". Prohlásil, že je potřeba je pozvednout na obecnou ruskou úroveň. Rusko za rok a půl své invaze na Ukrajinu napadené zemi způsobilo ohromné škody a některá ukrajinská města, zejména na východě, zcela zpustošilo.

15:52 Vlajka Ruské federace.

Rusko uvedlo do bojové pohotovosti raketový komplex Sarmat, sdělil dnes podle ruské agentury Interfax šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Jurij Borisov. V červnu ruský prezident Vladimir Putin řekl, že se tak brzy stane. Komplex zahrnuje odpalovací zařízení a mezikontinentální balistickou raketu, která podle tvrzení ruských představitelů může nést několik jaderných hlavic najednou.

14:55

Více než 3,6 milionu ukrajinských dětí, z toho 400 tisíc v cizině, se dnes reálně či virtuálně vrátilo do školních lavic. Jde o druhý začátek školního roku na Ukrajině během války, kterou loni v únoru rozpoutalo Rusko vpádem svých vojsk do sousední země, napsala agentura AFP. Ruské bombardování a ostřelování od vypuknutí konfliktu postihlo 3750 škol, z toho 3389 vzdělávacích zařízení Rusové poškodili a 361 škol úplně zničili, uvedlo dnes ukrajinské ministerstvo školství.

14:12 Vlajka Ruské federace.

Útok dronu na leteckou základnu v ruském Pskově v noci na středu 30. srpna byl proveden z Ruska. Podle serveru BBC News to uvedl šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov. Podle Budanova byla při úderu zničena dvě letadla a dvě poškozena. Rusko tvrdí, že čtyři letadla byla pouze poškozena. Budanov ale neuvedl, zda útok provedli Ukrajinci, nebo Rusové jednající ve prospěch Kyjeva.

13:27

Ukrajina zahájila více než 3000 trestních řízení kvůli údajným ruským zločinům proti dětem, včetně desítek případů mučení, uvedla ve čtvrtek ukrajinská prokuratura. Obvinění zahrnují "vraždy, zmrzačení, únosy dětí, nucené vysídlení, deportace, sexuální násilí na dětech a únosy", uvedla pro agenturu Interfax-Ukrajina Julia Usenková, vedoucí oddělení ochrany zájmů dětí a boje proti násilí Úřadu generálního prokurátora Ukrajiny.

13:26 Vlajka Ruské federace.

Podle státní tiskové agentury RIA Novosti byl v Moskvě zatčen ruský vojenský bloger, který často kritizoval způsob vedení kampaně na Ukrajině. "Proti správci telegramového kanálu Moscow Calling Andreji Kuršinovi bylo zahájeno trestní řízení za falešné zprávy o ruské armádě," uvedla RIA Novosti.

13:24

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Spojené státy v posledních třech dnech pozorují citelný postup ukrajinské armády na jihu Ukrajiny.
 • Kyjevu se podařilo zajistit návrat 11 ukrajinských dětí, které drželi Rusové v okupované části Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny. 
 • Ruské ostřelování v pátek zabilo jednoho muže a šestiletou dívku.
13:20

Německé stíhačky od soboty do konce roku v rámci společné operace zemí Severoatlantické aliance podpoří vzdušnou obranu Slovenska, a to v rámci cvičných přeletů a pohotovosti. Dnes to na síti X (dříve Twitter) oznámil německý ministr obrany Boris Pistorius, který Slovensko označil za důležitého spojence NATO na východě. Vzdušnou ochranu nabídl Berlín Bratislavě v květnu jako náhradu za stažení protiraketových systémů Patriot.

13:20

Velvyslanci Ruska a Běloruska se v letošním roce budou moci znovu zúčastnit banketu, který následuje po slavnostním předávání Nobelových cen ve švédské metropoli Stockholmu. Loni nebyli pozváni kvůli ruské agresi vůči Ukrajině a běloruské podpoře Moskvy. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News s odvoláním na Nobelovu nadaci.

12:45 Vlajka Ruské federace.

Prezidenti Ruska a Turecka Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan spolu budou v pondělí jednat v černomořském letovisku Soči na jihu Ruska. Oznámil to dnes podle tiskových agentur Putinův mluvčí Dmitrij Peskov, který tak potvrdil dřívější informace médií.

12:24

Ukrajina se snaží poradit si s omezeními, které na ni klade Západ. Darované řízené střely nemůže používat pro útoky na ruské vnitrozemí, tak si upravuje svoji protilodní střelu. Vyzkoušet si ji úspěšně měla proti oceňovanému ruskému systému protivzdušné obrany S-400, kterým okupanti hlídali nebe nad Krymem.

11:29 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že kdyby Západ "najednou z nějakého nepochopitelného pokynu shůry" navrhl Rusku vrátit se k víceméně normálním kontaktům, Rusko by se rozmýšlelo, zda má smysl to udělat. "A pokud ano, tak v jakých oblastech. Nepřistoupíme na spolupráci se Západem v oblastech, na kterých závisí naše bezpečnost v každém smyslu," prohlásil šéf ruské diplomacie.

11:25 Vlajka Ruské federace.

Západ usiluje o strategickou porážku Ruska a tato snaha se v dohledné době nezmění, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Při dnešním setkání se studenty a pedagogy moskevské diplomatické školy MGIMO se skepticky vyjádřil o nadějích na návrat k normálním vztahům se Západem. Ty podle něj postrádají pevné základy.

09:49

Smrt šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina posílí pozici prezidenta Vladimira Putina uvnitř Ruska, domnívá se bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton. Za pádem soukromého letounu podle něj stojí sám Putin. "A to ať už se jednalo o bombu v letadle, nebo protiletadlovou palbu," uvedl v rozhovoru pro americkou stanici CNBC.

07:13 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinské drony podle Ruska zaútočily na město, kde je jaderná elektrárna.

 Při útoku dvou ukrajinských dronů na město Kurčatov v ruské Kurské oblasti byl poškozen obytný dům a administrativní budova, napsal dnes na Telegramu oblastní gubernátor Roman Starovojt. Ve městě se nachází jaderná elektrárna, podotkla agentura Reuters. Gubernátor potenciální poškození atomového zařízení nezmínil. Starosta Moskvy Sergej Sobjanin mezitím na sociální platformě sdělil, že ruská protivzdušná obrana sestřelila bezpilotní letoun, který se blížil k metropoli.

"Podle předběžných informací nejsou žádné oběti ani škody," uvedl Sobjanin. Protivzdušná obrana podle něj zlikvidovala dron poblíž města Ljubercy v Moskevské oblasti, které leží jihovýchodně od metropole. Kdo podle něj bezpilotní letoun vyslal, starosta nesdělil.

21:07 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl v rozhovoru s portugalskou televizí RTP, že pokud by se v roce 2024 konaly prezidentské volby během války, znovu by kandidoval. Na vyjádření ukrajinské hlavy státu dnes upozornila ukrajinská služba stanice BBC nebo server Ukrajinska pravda. Obě média připomněla, že Zelenskyj během kampaně před volbami v roce 2019 slíbil, že o druhé funkční období nebude usilovat.

"V roce 2024, pokud bude válka pokračovat a pokud se budou konat volby, nikdy v životě neopustím svou zemi. Protože jsem garantem ústavy a budu ji bránit v každém případě," odpověděl Zelenskyj v interview na dotaz, zda se bude znovu ucházet o prezidentský úřad.

14:27 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že si na dnešní poradě vyslechl hlášení ministerstva strategického průmyslu o úspěšném uplatnění ukrajinských zbraní dalekého dosahu. Ukrajinci podle něj zasáhli cíl vzdálený 700 kilometrů. Zpravodajský server Meduza ale poznamenal, že Zelenskyj neuvedl žádné podrobnosti, není tedy zcela jasné, jaký cíl měl na mysli.

10:16

Ukrajinská vojska postupují dál na jihu zeměuvedl ukrajinský generální štáb. Tvrdí také, že ve středu ukrajinští vojáci vyřadili z boje 610 ruských vojáků a desítky těžkých zbraní, včetně 13 tanků a 31 děl. Od začátku války Rusko přišlo už o více než 263 tisíc vojáků, tvrdí Ukrajinci. Podobná prohlášení ale nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

09:37 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana dnes ráno sestřelila u hlavního města dronoznámil moskevský starosta Sergej Sobjanin na sociální síti Telegram. Pád bezpilotního letadla si podle předběžných údajů nevyžádal oběti, raněné či jiné škody, dodal. Sestřelení dronu jihovýchodně od Moskvy později potvrdilo ruské ministerstvo obrany. Provoz na moskevských letištích byl jako při předchozích náletech na metropoli načas přerušen, desítky letů musely být odloženy, uvedla média s odvoláním na úřady.

06:55

Ukrajinská zpěvačka Iryna Fedyšynová si postěžovala na zevrubnou kontrolu, které česká celní správa podrobila mikrobus, jímž se umělkyně vracela z Česka na Ukrajinu. Důvodem pro velmi pečlivou kontrolu byla podle zpěvačky ukrajinská poznávací značka. Šestatřicetiletá zpěvačka ze Lvova předtím koncertovala v Praze a Ostravě. Svoji nepříjemnou zkušenost s českými úřady podle médií popsala na svém Instagramu.

"Strážci zákona připravili umělkyni a jejímu týmu kompletní prověrku. Vyndali z mikrobusu všechny věci a speciálně vycvičený pes zkoumal každý centimetr vozidla," napsal ukrajinský server Obozrevatel. Celníci prověřovali také pasy celého osazenstva mikrobusu. Celníci nic závadného ve vozidle nenašli, uvedla Fedyšynová. 

06:14 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Jsou příklady regionů, v nichž kvůli rozhodnutím zdravotních komisí narost počet výjimek ze služby v armádě od loňského února desetkrát," sdělil Zelenskyj. "Je zcela jasné, o jaká rozhodnutí jde. Zkorumpovaná," podtrhl.

Zelenskyj také uvedl, že vyšetřování napříč ukrajinskými regiony vyjevilo braní úplatků úředníky na různých pozicích. Výše úplatku se podle něj pohybuje od 3000 (zhruba 66 000 korun) do 15 000 dolarů (zhruba 331 000 korun). Lidí, kteří byli chyceni při braní úplatků, jsou podle něj tisíce.

23:06 Vlajka Ruské federace.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu před 18 měsíci bylo v ruském týlu zničeno či poškozeno nejméně 24 vojenských letadelnapsal dnes ruský nezávislý portál Vjorstka.

Údery připisuje ukrajinským tajným službám a ozbrojeným silám, hovoří o přinejmenším devíti "úspěšných" útocích na letecké základny v Rusku, Bělorusku a na Moskvou anektovaném poloostrově Krym.

Portál se ve svém tvrzení odkazuje na informace médií, úřadů a zpravodajství z otevřených zdrojů, které je známé pod anglickou zkratkou OSINT (open source intelligence).

23:05

Jména pilotů z vrtulníků, které se zřítily v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, nelze z bezpečnostních důvodů zveřejnit, sdělil ukrajinské stanici Suspilne Jevhen Rakita, představitel 18. samostatné brigády armádního letectva, k níž piloti patřili. Smuteční obřad se bude konat v pátek ve městě Poltava na severovýchodě Ukrajiny. Jeden ze zemřelých byl z Poltavské oblasti.

21:49

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • V Doněcké oblasti na východě Ukrajiny se v úterý zřítily dva armádní vrtulníky, přičemž zahynulo šest ukrajinských pilotů. 
 • Unijní mise armádní pomoci EUMAM by letos mohla vycvičit až 40 000 ukrajinských vojáků. 
 • Ruské ministerstvo obrany hlásí zničení několika plavidel ukrajinských ozbrojených sil v Černém moři. 
 • Bílý dům vyjádřil obavu, že mezi Severní Koreou a Ruskem pokročila jednání o dodávkách zbraní. 
21:45

 Piloti měli podle zpráv v médiích hodnost důstojníků a zemřeli při plnění "bojového úkolu". Příčina neštěstí zatím není známá.

21:33

Na východě Ukrajiny se zřítily dva vrtulníky, přičemž zahynulo šest ukrajinských pilotů, napsala agentura Unian. Příčina neštěstí není jasná.

18:30

Unijní mise armádní pomoci EUMAM by letos mohla vycvičit až 40 000 ukrajinských vojáků. Letošní cíl poskytnout výcvik 30 000 vojáků bude totiž naplněn už v říjnu, řekl na dnešním neformálním jednání ministrů obrany EU šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Podle něj by státy EU měly zvážit i zapojení mise do výcviku ukrajinských letců pro bojové letouny F-16, píše agentura EFE.

18:21

Mezistátní letecký výbor (MAK), který v Rusku a dalších postsovětských zemích vyšetřuje příčiny leteckých nehod, se v současné době nezabývá havárií soukromého letadla, při níž minulý týden v Tverské oblasti zahynul vůdce ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin a dalších devět lidí.

Oznámil to dnes samotný MAK, který poznamenal, že se nebude vyjadřovat k okolnostem pádu letadla. Agentura Reuters označila prohlášení výboru jako neobvyklý krok.

Vyjádření Mezistátního leteckého výboru nevysvětluje, proč organizace, která vždy vyšetřovala letecké nehody v Rusku, tak nyní nečiní, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

18:12 Vlajka Ruské federace.

Bílý dům dnes vyjádřil obavu, že mezi Severní Koreou a Ruskem pokročila jednání o dodávkách zbraní. Severokorejský vůdce Kim Čong-un a ruský prezident Vladimir Putin si podle Washingtonu vyměnili dopisy, přičemž Rusko se zajímá o severokorejskou munici, kterou by mohlo použít ve své válce proti Ukrajině.

Jednání na vysoké úrovni možná budou pokračovat v příštích měsících, řekl podle agentury Reuters bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby.

16:35 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany hlásí zničení několika plavidel ukrajinských ozbrojených sil v Černém moři. Moskva dnes podle agentury TASS vydala tři různá prohlášení o likvidaci ukrajinských lodí ruskými letouny. Kyjev se zatím k tomuto tvrzení oficiálně nevyjádřil.

Web Ukrajinska pravda s odvoláním na ukrajinskou vojenskou rozvědku píše, že při bitvě mezi ukrajinskými bojovými čluny a ruským vojenským letadlem u Hadího ostrova z minulého týdne nebyla poškozena žádná ukrajinská loď.

15:44

Ukrajinští školáci v Charkově u hranic s Ruskem zahájí nový školní rok ve třídách v podzemních prostorách metra. Desítky tříd, které odolají útokům ruských nadzvukových raket odpalovaných na krátkou vzdálenost, pro děti vybudovalo město. Část dětí se tak téměř 20 měsíců od začátku války může vrátit k prezenční výuce.

15:40

Záběry potvrzují dřívější spekulace, že při ukrajinském útoku na letiště v ruském Pskově shořela dopravní letadla Iljušin IL-76. Informace potvrdila i některá ruská média.

15:35

Na tuzemské banky a burzu pravděpodobně zaútočili hackeři z Ruska. Útočníci z ruské hacktivistické skupiny NoName057 požadují, aby instituce přestaly s podporou Ukrajiny. Finance klientů bank nejsou v ohrožení, jedinou komplikací pro klienty je dočasně nefunkční webový přístup k bankovnictví. Vyplývá to z vyjádření PwC a dalších expertů pro ČTK. Problémy po tzv. DDoS útoku zaznamenala Komerční banka, ČSOB, Air Bank a Fio banka, zpomalený web měla Česká spořitelna. 

12:12 Zakladatel ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin.

Rusko nepovolí žádné mezinárodní vyšetřování letecké nehody, při které zahynul šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. Oznámil to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

11:49

Ukrajinci se v úterý rozloučili s elitním armádním pilotem Andrijem Pilščykovem. Jeho stroj L-39 se srazil během tréninkového letu s jiným letounem nad Žytomyrem.

Foto: Reuters
11:22

Muži na střeše domu, zničené při ruském dronovém útoku na vesnici Tarasivka nedaleko Kyjeva.

Foto: Reuters
11:07 Vlajka Ruské federace.

Rusko obvinilo Ukrajinu, že podnikla dosud největší útok prostřednictvím dronů na ruské území. Bezpilotní letouny podle ruských médií mimo jiné nedaleko hranic s Estonskem a Lotyšskem zasáhly letiště v západoruském Pskově, kde vypukl obří požár. Další drony mířily nad Brjanskou, Orelskou, Rjazaňskou, Kalužskou a Moskevskou oblast.

10:31 Vlajka Ruské federace.

Hrob Jevgenije Prigožina na předměstí Petrohradu. Pohřeb se konal v úterý.

Foto: Reuters
9:47

Maďarský premiér Viktor Orbán navrhuje dohodu s Ruskem, jejíž součástí by bylo uznání Krymu za součást Ruské federace. Zároveň by Ukrajina podle něj neměla vstupovat do NATO. Orbán to řekl v rozhovoru s bývalým moderátorem americké televize Fox News Tuckerem Carlsonem.

08:45

"Noční letecký útok. Tak silný útok Kyjev nezažil od jara. Nepřítel zahájil rozsáhlý kombinovaný útok pomocí dronů a raket," citoval list Ukrajinska pravda šéfa místní vojenské správy Popka. Podle něj nejdříve Rusové použili drony, které na ukrajinskou metropoli mířily z několika stran. Následně létaly rakety z bombardérů Tu-95.

07:45

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Rusko v noci čelilo masivnímu útoku ukrajinských dronů.
 • Také Kyjev byl ostřelován, zemřeli nejméně dva lidé.
 • Vůdce ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin byl v úterý pohřben na předměstí Petrohradu, poslední rozloučení bylo soukromé.
07:39 Vlajka Ruské federace.

Nočním náletům čelilo současně Rusko.

Ruské úřady hlásí sestřelení dronů nad Brjanskou, Orelskou, Rjazaňskou a Kalužskou oblastí, protivzdušná obrana odráží nálet na základnu ruské Černomořské flotily v Sevastopolu, uvedly ruské tiskové agentury.

"Ruští vojáci sestřelili prostředky protivzdušné obrany tři ukrajinské bezpilotní letouny nad Brjanskou oblastí a ještě jeden dron nad Orlovskou oblastí," uvedlo ruské ministerstvo obrany podle agentury Interfax. Později gubernátor Orlovské oblasti zvýšil počet sestřelených dronů na dva. A vojáci ohlásili zničení dalších dronů nad Kalužskou a Rjazaňskou oblastí.

Moskevská letiště Domodědovo a Vnukovo byla dočasně uzavřena, uvedla v noci na dnešek agentura TASS, zatím bez uvedení příčin. Letiště se ale v minulosti uzavírala při náletech dronů na ruskou metropoli.

06:17

Nejméně dva mrtvé si v noci na dnešek vyžádal ruský vzdušný útok na ukrajinské hlavní město Kyjev, uvedla média s odvoláním na úřady. V důsledku pádu trosek nepřátelských raket vznikly ve dvou čtvrtích požáry, napsal list Ukrajinska pravda na svém webu.

"Bohužel, v důsledku pádu trosek do Ševčenkovské čtvrti zahynuli dva lidé," napsal náčelník kyjevské vojenské správy Serhij Popko na Telegramu.

Kyjevský starosta Vitalij Kličko dodal, že úlomky rozbitého okna pořezaly čtyřiadvacetiletou dívku. Raněnou převezli do nemocnice.

23:53 Vlajka Ruské federace.

Letiště u města Pskov na západě Ruska se stalo terčem útoku bezpilotních letadel, oznámily dnes tiskové agentury s odvoláním na úřady. Od letiště jsou slyšet desítky výbuchů, řekl místní obyvatel ruské redakci BBC. Ta dodala, že na sociálních sítích ze objevily záběry velkého požáru, který na letišti zřejmě propukl.

21:11 Vlajka Ruské federace.

Paul Whelan, Američan odsouzený v Rusku k 16 letům vězení za údajné zapojení do špionáže, byl poprvé po třech letech spatřen na videozáznamu, který zveřejnila ruská státní televize RT. Bývalý voják Whelan je v Rusku vězněn od konce roku 2018. Zadržen byl v Moskvě, kam tehdy dorazil na svatbu svého známého. Video bylo natočeno v pracovním táboře a Whelan se na něm baví se spoluvězni, jí v jídelně či pracuje, popsala BBC.

20:37 Vlajka Ruské federace.

V ruské Brjanské oblasti u hranic s Ukrajinou při dnešním ostřelování zemřeli dva lidé, oznámil podle agentury Interfax gubernátor oblasti Alexandr Bogomaz. Ostřelování připsal ukrajinským silám. V Charkovské oblasti na východě Ukrajiny dnes naopak při ruském útoku zemřel muž, sdělil dříve podle serveru RBK-Ukrajina šéf oblastní správy Oleh Syněhubov.

20:36 Vlajka Ruské federace.

Ruský plynárenský gigant Gazprom se v letošním druhém čtvrtletí propadl do ztráty 18,6 miliardy rublů (zhruba 4,3 miliardy Kč) po zisku 1,03 bilionu rublů (téměř 240 miliard Kč) před rokem. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Výsledky podniku zasáhl prudký pokles vývozu do Evropy.

Firma rovněž oznámila, že za první pololetí jí klesl čistý zisk na 296 miliard rublů z 2,5 bilionu rublů před rokem. "Pokles exportu do Evropy částečně kompenzovaly dodávky do Číny, které pokračují v růstu," uvedl náměstek ředitele Gazpromu Famil Sadygov. Poukázal také na příznivý vliv aktivit v ropném průmyslu.

18:47 Vlajka Ruské federace.

Soukromá letadla mají u Moskvy problémy s navigací. V oblasti je totiž kvůli častým dronovým útokům rušen signál GPS, uvedla ruská agentura RBK. Piloti podle ní kvůli problémům s GPS někdy musejí létat v nižších výškách.

Podle služby GPSJam, která monitoruje problémy se signálem GPS u letadel, je od května zhruba polovina Moskevské oblasti v takzvané červené zóně, uvedla RBK. To znamená, že za 24 hodin nahlásí problémy s GPS alespoň deset procent letadel, která nad oblastí prolétnou. Od května, kdy Moskva čelila prvnímu dronovému útoku, hlásily přerušení provozu kvůli problémům s GPS také například taxislužby Sitidrajv nebo Jandex, uvedla RBK.

16:50 Vlajka Ruské federace.

Vůdce ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin byl pohřben na předměstí Petrohradu, poslední rozloučení bylo soukromé. Na telegramu to dnes oznámila Prigožinova tisková služba. Další informace neposkytla, nicméně z jejího prohlášení vyplývá, že hrob se nachází na Porochovském hřbitově. Prigožin podle ruských úřadů zemřel minulý týden při pádu letadla v Tverské oblasti.

16:41

Ukrajinští vojáci vztyčili ukrajinskou vlajku na východním břehu Dněpru v Chersonské oblasti, okupované Rusy. Informuje o tom deník Ukrajinska Pravda s odvoláním na armádní zdroje. Ukrajinští vojáci v uplynulých týdnech přepluli na člunech Dněpr a uchytili se ve dvou vesnicím na východním břehu, přestože se jen snažilo ruské dělostřelectvo zahnat.

Foto: Aktuálně.cz
16:05

Ruská agrese i rostoucí asertivita hrozí nabourat dosud platný mezinárodní řád vystavěný na dohodnutých pravidlech a spolupráci. V projevu k českým velvyslancům na Pražském hradě to dnes řekl prezident Petr Pavel. Je hrdý na to, s jakou silou a jednotou se Česko postavilo za napadenou Ukrajinu a poskytlo útočiště uprchlíkům. Zároveň se dokázalo vymanit ze závislosti na ruských energiích, ač se to mohlo zdát nemožné. Vítězství Ruska ve válce podle Pavla nelze dopustit. Nikdy se podle něj nesmířilo se ztrátou politického vlivu nad Českem. 

15:26 Vlajka Ruské federace.

V pořadu ruského propagandisty Vladimira Solovjova zazněly výzvy k nasazení taktických jaderných zbraní v Robotyne, které na konci minulého týdne dobyla ukrajinská armáda.

15:03

Rusové od začátku agrese zničila na Ukrajině přes 1300 školních budov, uvádí ve své nové zprávě Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF).

11:10

Doprava přes Kerčský most, spojující okupovaný Krym s ruskou pevninou, je opět přerušena. Důvod není znám.

11:07 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Vladimir Putin se nezúčastní pohřbu Jevgenije Prigožina. Uvedl to Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

11:02

Ukrajinská vojenská rozvědka GUR varovala, že Kreml v nadcházejících dnech začne šířit dezinformaci o ukrajinském stažení z města Kupjansk u Charkova. Uvedla, že ukrajinská armáda se rozhodně nechystá z města odejít, i když je Kupjansk pod silnou ruskou dělostřeleckou palbou.

10:13

83 procent Ukrajinců bude považovat za vítězství jen návrat hranic země do stavu před rokem 2014. Tedy včetně osvobození Donbasu a Krymu. Vyplývá to z nového průzkumu Kyjevského mezinárodního a sociologického institutu.

10:09

Generální štáb ukrajinské armády oznámil, že na takzvané jižní frontě v Záporožské oblasti ukrajinští vojáci dosáhli územních zisků u vesnice Verbove.

10:07

Rumunsko se stává klíčovým spojencem a sousedem Ukrajiny. V neposlední řadě kvůli exportu ukrajinského obilí a další zemědělské produkce.

9:29

Jižní Korea vyčlenila na rok 2024 pro Ukrajinu pomoc ve výši 324 milionů dolarů. 

9:06 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda přesouvá elitní jednotky do ukrajinské Záporožské oblasti, aby zabránila průlomu svých obranných linií. Nejnověji posílila ruskou obranu na jihu Ukrajiny 76. gardová výsadková divizeuvedl ve svém pravidelném hodnocení situace na ukrajinském bojišti americký Institut pro studium války (ISW).

"Ruské vojenské velení nadále vyčerpává relativně elitní ruské výsadkové jednotky tím, že je nasazuje k obraně zranitelných pozic proti ukrajinské protiofenzivě," uvedli američtí analytici. Podle nich kvalita těchto jednotek nejspíše degraduje vlivem "vysokého operačního tempa" a velmi pravděpodobně omezí schopnost ruské armády obnovit jakékoliv útočné operace.

08:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že jeho země zintenzivní výrobu zbraní nutných pro obranu před ruskou invazí. Kromě dělostřeleckých granátů a munice by podle něj Ukrajina měla vyrábět také drony, rakety a obrněná vozidla. Podle agentury DPA to hlava ukrajinského státu v noci na dnešek uvedla ve svém pravidelném videoposelství.

"Zvyšujeme rozsah výroby na maximum. Ukrajina to dokáže. Financování je zajištěno. Náš obranný průmysl přinese dobré výsledky," řekl Zelenskyj s tím, že se sešel se zástupci zbrojního průmyslu, aby zajistil další nárůst výroby.

06:45

Jižní Korea poskytne Ukrajině v příštím roce finanční pomoc ve výši 520 miliard wonů (8,8 miliardy Kč), což je osmkrát více než letos. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž to vyplývá z rozpočtu Soulu na rok 2024.

Polovina podpory bude ve formě humanitární pomoci, 130 miliard wonů (2,2 miliardy Kč) půjde na obnovu Ukrajiny a dalších 130 miliard wonů dá Jižní Korea východoevropské zemi skrze mezinárodní organizace.

06:31

Souhrn událostí:

 • Ukrajina je striktně proti tomu, aby státy zaváděly vlastní omezení na dovoz obilí. Platnost současného zákazu skončí 15. září.
 • Ukrajina tvrdí, že na tavrijském úseku fronty na jihu země za posledních 24 hodin přišlo o život 50 ruských vojáků a dalších 243 utrpělo zranění. 
 • Bývalý zaměstnanec amerického konzulátu v ruském Vladivostoku Robert Šonov byl zatčen pro podezření ze špionáže. Informovala o tom dnes agentura Interfax s odvoláním na ruskou tajnou službu FSB.
06:10

Tarnavskyj také uvedl, že ukrajinské síly zničily jeden ruský tank, čtyři obrněné transportéry a devět systémů dělostřelectva a minometů. Rusko podle něj přišlo také o pět muničních skladů, jedno kontrolní a jedno pozorovací stanoviště.

06:00

Ukrajina tvrdí, že na tavrijském úseku fronty na jihu země za posledních 24 hodin přišlo o život 50 ruských vojáků a dalších 243 utrpělo zranění. Informují o tom agentura Ukrinform a ruskojazyčná verze serveru BBC, podle níž ale není možné tyto údaje nezávisle ověřit.

O ruských ztrátách informoval na Telegramu ukrajinský generál Oleksandr Tarnavskyj, který velí uskupení Tavrija.

05:45 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana dnes brzy ráno sestřelila dva drony nad Tulskou oblastí, která leží jižně od Moskvy. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany to napsala agentura TASS. Jestli trosky dronů způsobily nějaké škody, není zatím zřejmé.

"Dnes ráno byl zmařen pokus kyjevského režimu provést teroristický útok dvěma bezpilotními letouny na objekty na území Ruské federace. Bezpilotní letouny byly zničeny prostředky protivzdušné obrany nad územím Tulské oblasti," uvedlo ruské ministerstvo.

23:56

Bývalý zaměstnanec amerického konzulátu v ruském Vladivostoku Robert Šonov byl zatčen pro podezření ze špionáže. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na ruskou tajnou službu FSB.

Spojené státy označily obvinění za zcela nepodložená a vyjádřily protest proti pokusům ze strany Ruska "zastrašovat a obtěžovat" zaměstnance USA.

Podle ruské kontrarozvědky shromažďoval Šonov informace o speciální vojenské operaci, jak Moskva nazývá svou invazi na Ukrajinu, průběhu mobilizace v ruských regionech a protestních aktivitách Rusů, a to na žádost politického oddělení amerického velvyslanectví v Moskvě.

21:13 Vlajka Ruské federace.

Rusko vyslalo do vzduchu dvě stíhačky kvůli dvěma americkým výzvědným dronům, které se podle něj přiblížily k jeho hranici nad Černým mořem. Uvedlo to ruské ministerstvo obrany.

Drony amerického letectva MQ-9 Reaper a RQ4 Global Hawk byly podle vyjádření Moskvy zpozorovány v blízkosti poloostrova Krym. Tento ukrajinský poloostrov anektovalo v roce 2014 Rusko v rozporu s mezinárodním právem. Po akci ruských stíhaček změnily americké drony kurz a vzdálily se od hranice, sdělila také v prohlášení Moskva.

20:43 Vlajka Ruské federace.

Před hlavní branou Serafimovského hřbitova v Petrohradě instalovali bezpečnostní rámy na detekci kovů, napsal server Fontanka. Pohřebiště přitom označil za jedno z míst, kde by mohl být pohřben vůdce ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. Ten podle ruských úřadů zemřel minulý týden při pádu letadla v Tverské oblasti, datum a místo jeho pohřbu zatím zůstávají utajeny.

19:11

Ukrajinské možnosti vyvážet obilí přes Černé moře jsou kvůli ruské blokádě malé, takže se Kyjev musí v budoucnu spoléhat na svého souseda a spojence. Rumunsko, se kterým má 650 kilometrů dlouhou společnou hranici.

16:33

Turecký prezident Recep Erdogan se chystá za Vladimirem Putinem do Soči. Oznámil to jeho mluvčí.

15:59

"Co tady do p… děláte?!" Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov neudržel nervy na uzdě po dotazu novináře na smrt Jevgenije Prigožina.

"Co tady do pr*ele děláte?" Lavrov se na summitu obořil na novináře, o Prigožinovi mlčel

0:30
"Co tady do pr*ele děláte?" odvětil Lavrov korespondentovi stanice Current Time. | Video: Rádio Svobodná Evropa
15:26

"Neexistuje žádná alternativa k členství Ukrajiny v NATO, Evropa nebude bezpečná, dokud země nebude součástí aliance," řekl v projevu v pražském Černínském paláci ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

15:19

Řešení pro konec konfliktu na Ukrajině nevede skrze zastavení dodávek zbraní, naopak konec jejich poskytování by válku neukončilo, ale vedlo by k utrpení a úmrtí ještě více lidí. Ve svém projevu na poradě českých velvyslanců v Černínském paláci to řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Uvedl také, že Kyjev už brzy oznámí jméno nového ukrajinského velvyslance v České republice.

14:30 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek zničila jeden dron u Moskvy a další dva v Brjanské oblasti, která sousedí s Ukrajinou. Informují o tom agentura TASS a ruskojazyčná verze BBC s odvoláním na ruské úřady. Ruské ministerstvo obrany později podle BBC ohlásilo sestřelení dalších dvou dronů a také ukrajinské řízené střely u Krymu, který Rusko anektovalo na jaře 2014.

14:03

Švédská prokuratura dnes obvinila 60letého muže ruského původu ze špionáže ve prospěch Ruska v letech 2013 až 2022. Sergej Skvorcov byl zadržen loni v listopadu na předměstí Stockholmu pro podezření z vážné nezákonné zpravodajské činnosti, která mohla ohrozit bezpečnost Švédska a Spojených států, informovala agentura Reuters.

13:38

Nejméně tři mrtvé si vyžádal ruský vzdušný útok na ukrajinskou Poltavskou oblast, oznámil dnes ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko podle agentury Interfax-Ukrajina. Zprvu šéf oblastní správy Dmytro Lunin hlásil dvě oběti, ale záchranáři mezitím našli jednoho ze dvou pohřešovaných lidí mrtvého. Pátrání po nezvěstném pokračuje.

13:25

Ukrajinci se musí pomalu prokousat ruskými minovými poli, jinou možnost nemají. A pak se rozlít v ruském týlu jako řeka a pokusit se o rychlý průlom na jih. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to k ukrajinské ofenzivě v Záporožské oblasti říká český ženista Přemysl Šedý, příslušník Aktivních záloh ozbrojených sil České republiky a člen dobrovolnické organizace Team4Ukraine, která pomáhá Ukrajincům.

11:14

Ukrajinský voják u zničeného tanku v osvobozené vesnici Robotyne.

Foto: Reuters
11:11

Šéf ukrajinské státní plynárenské společnosti Naftohaz Oleksij Černyšov oznámil, že země má v zásobnících dost plynu na to, aby přečkala bez problémů zimu.

9:57

Rusko pravděpodobně zrušilo plánované vojenské cvičení Západ-2023, které se mělo uskutečnit v září. Uvedla to ve své pravidelné denní svodce ukrajinská vojenská rozvědka. Důvodem zrušení manévrů je podle Britů zřejmě nedostatek vojáků a vybavení. Takzvaná společná strategická cvičení provádělo Rusko od roku 2010 ve čtyřletých cyklech, a to po celé zemi. Od roku 2021 se měla konat každý druhý rok v západní části země, což podle Londýna odráželo priority Moskvy s ohledem na narůstající konfrontaci se Západem. "Špatné výsledky ruské armády na Ukrajině ukázaly, že vojenské manévry měly jen omezenou výcvikovou hodnotu a byly z velké části pouze na okrasu. Rusko pravděpodobně zrušilo Západ-2023, protože má k dispozici příliš málo vojáků a vybavení," napsala rozvědka.

9:43

Ukrajinské ministerstvo obrany nakoupilo nové zimní vybavení a ošacení pro vojáky za 1,2 miliardy hřiven (zhruba 770 milionů korun). Uvedl to list Ukrajinska pravda.

9:40

Vesnice Robotyne je v tuto chvíli plně v ukrajinských rukou. Nebojuje se tam už na žádném místě a o žádný dům, Rusové se stáhli. Uvedla to v pondělí náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hana Maljarová.

9:22

"Zlatý skok" Jaroslavy Mahučichové v Budapešti.

Foto: Reuters
9:21

Zlato a radost pro Ukrajinu. Na atletickém Mistrovství světa v Budapešti vyhrála Jaroslava Mahučichová skok do výšky výkonem 201 centimetrů.

Foto: Reuters
9:09 Vlajka Ruské federace.

Ruská Federální a bezpečnostní služba (FSB) zatkla ruského občana, který pracoval v minulosti na americkém konzulátu ve Vladivostoku. FSB ho podezřívá, že předával americkým diplomatům informace týkající se války na Ukrajině.

8:46

Ukrajinská vojska po osvobození obce Robotyne na jihu země pokračují v postupu na jihovýchod, uvedl Kyjev. Potvrzují to i američtí experti.

Foto: ISW
08:42

Souhrn událostí:

 • Nejméně dva mrtvé si vyžádal ruský vzdušný útok na ukrajinskou Poltavskou oblast, oznámila dnes média s odvoláním na šéfa oblastní správy. 
 • Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek zničila jeden dron u Moskvy a další dva v Brjanské oblasti, která sousedí s Ukrajinou.
 • Ukrajinský prezident Volodymr Zelenskyj hodlá předložit parlamentu návrh zákona, který by postavil korupci za války na roveň vlastizradě.
08:25

Nejméně dva mrtvé si vyžádal ruský vzdušný útok na ukrajinskou Poltavskou oblast, oznámila dnes média s odvoláním na šéfa oblastní správy. Oblast leží ve východní části země, severně od Dněpru. Počet obětí může vzrůst, dva lidé se pohřešují. Průmyslový objekt byl po zásahu zničen.

"V důsledku nepřátelského útoku zemřeli dva lidé, další dva byli s lehkým zraněním převezeni do nemocnice a místo pobytu dalších dvou osob není v současné době známo. Probíhá pátrací akce a odstraňování sutin," napsal na sociální síti Telegram gubernátor Dmytro Lunin.

06:14 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek zničila jeden dron u Moskvy a další dva v Brjanské oblasti, která sousedí s Ukrajinou. Informují o tom agentura TASS a ruskojazyčná verze BBC s odvoláním na ruské úřady.

"Dnes síly protivzdušné obrany v oblasti města Ljubercy zničily bezpilotní letoun letící směrem na Moskvu. Předběžně nejsou žádné oběti ani škody. Na místě incidentu pracují záchranné složky," napsal na Telegramu moskevský starosta Sergej Sobjanin.

21:58

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hodlá předložit parlamentu návrh zákona, který by postavil korupci za války na roveň vlastizradě. Řekl to dnes v televizním rozhovoru. Návrh na odpovídající zpřísnění trestů by se měl do parlamentu dostat příští týden, pak o něm budou rozhodovat zákonodárci.

"Chápu, že taková zbraň nemůže ve společnosti fungovat ustavičně, ale doufám, že za války to pomůže," řekl prezident podle listu Ukrajinska pravda. Prezidentova strana má sice v parlamentu většinu, nicméně Zelenskyj podle deníku podotkl, že neví, zda předlohu podpoří zákonodárci. Pokládá za důležité "neutahovat šrouby" při každém jednotlivém křiklavém případu, za nezbytná pokládá systémová opatření. 

Ukrajina v nejnovějším žebříčku vnímání korupce, který sestavuje organizace Transparency International, figuruje na 116. místě ze 180 hodnocených zemí.

"Rychle se blížíme k bodu, kdy to budeme my, anebo oni," uvedla dnes na sociální síti místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková. Přežití Ukrajiny podle ní závisí na schopnosti "skutečně zničit zkorumpované jako sociální skupinu".

20:52 Vlajka Ruské federace.

Šéfredaktorka mediální skupiny Rossija segodňa a státní televize RT Margarita Simonjanová v televizním rozhovoru prohlásila, že poblíž jejího domu v okolí Moskvy spadl další dron, za týden už druhý. Uvedla to dnes státní agentura RIA Novosti i nezávislý server Meduza, který působí v lotyšském exilu. Simonjanová je pokládána za jeden z hlavních hlasů ruské propagandy.

"Vedle našeho domu podruhé v týdnu spadl dron. Řeknu vám, že padá hodně nahlas. Probereš se v půl čtvrté, sotva co jsi stihl usnout," řekla Simonjanová. Ukrajina se podle ní útoky dronů na Moskvu zřejmě snaží vyvolat mezi lidmi paniku, aby požadovali od prezidenta Vladimira Putina ukončení války, "jen aby nám ty drony nelítaly nad hlavou. To se ale nestane," zdůraznila. "Nejenže nezařadíme zpátečku, ale úplně nám selžou brzdy a zbyde nám jen jediný pedál - plynový," prohlásila.

18:15 Vlajka Ruské federace.

Na cíle u Kursku podle RBK-Ukrajina útočilo 16 dronů, zahřmělo nejméně 13 výbuchů. Přesné následky útoku budou známy v nejbližší době, cituje list Ukrajinska pravda svůj zdroj v SBU. 

Ruská strana zatím žádný takový útok nepotvrdila, upozornil nezávislý server Meduza. Ruské úřady jen informovaly, že dron v Kursku zasáhl vícepodlažní obytný dům na ulici Karla Marxe. Budova se podle portálu Agenstvo nachází 300 metrů od dvou vojenských objektů. Podle gubernátora Kurské oblasti nebyl nikdo zraněn.

O masivním útoku bezpilotních letounů na jakékoli objekty v Kurské oblasti v noci na 27. srpna ale neinformují ani ruské kanály na sociálních sítích, ani jiné zdroje, uvedla Meduza. Dodala, že zatím se neobjevila ani videa z údajného útoku. Server současně připomněl nedávné úspěšné útoky dronů na ruská vojenská letiště, kde podle dostupných informací poškodily strategické bombardéry.

18:12

Poničená budova v ruském Kursku po útoku dronem. Snímek zveřejnil na sociální síti Telegraf gubernátor Roman Starovojt.

Foto: Reuters
18:08

Ukrajinské drony v noci na dnešek zaútočily na vojenské letiště u ruského města Kursk a zasáhly tam čtyři vojenské letouny Su-30 a stíhačku MiG-29, dále radar navádějící protiletadlové rakety S-300 a dva protiraketové systémy Pancir, uvedl dnes na svém webu list RBK-Ukrajina, který se odvolává na svůj zdroj v tajné službě SBU. Stejná informace se s odvoláním na anonymní zdroj ze SBU objevila i v dalších ukrajinských médiích. Nezávislé potvrzení takového útoku není, ruské úřady o ničem takovém neinformovaly, napsal na svém ruskojazyčném webu server BBC News.

15:41

Mezi námořními a leteckými silami Ruska a Ukrajiny dochází ke střetům v boji o strategicky důležité plošiny pro těžbu ropy a zemního plynu, které se nacházejí v Černém moři mezi anektovaným Krymem a ukrajinským přístavním městem Oděsa. S odvoláním na poznatky vojenské rozvědky na to v pravidelné svodce upozornilo britské ministerstvo obrany.

12:52 Vlajka Ruské federace.

Ruští vyšetřovatelé oficiálně potvrdili, že při středečním pádu letadla zemřel vůdce žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. Na základě genetické analýzy uvedli, že identita zemřelých souhlasí se jmény uvedenými na seznamu pasažérů, v němž figurovalo i Prigožinovo jméno. Na palubě bylo s Prigožinem dalších devět lidí včetně dalších představitelů Wagnerovy skupiny.

Ruský úřad pro vyšetřování leteckých nehod už v pátek uvedl, že podrobil deset těl nalezených na místě pádu letounu testům DNA. "Podle výsledků byla stanovena totožnost všech deseti mrtvých. Souhlasí se seznamem pasažérů," uvedl úřad. Podle předchozích informací byli na seznamu i Prigožinova pravá ruka Dmitrij Utkin a šéf logistiky Wagnerovy skupiny Valerij Čekalov.

11:59

Ruský miliardář a spoluzakladatel technologické společnosti Yandex Arkadij Volož požádal o vyškrtnutí ze sankčního seznamu Evropské unie. Na začátku srpna totiž odsoudil válku na Ukrajině, píše britský ekonomický deník Financial Times. O žádosti budou unijní úřady teprve jednat, výsledek však podle deníku zajímá mnoho bohatých Rusů, kteří jsou na unijním sankčním seznamu.

Volož dlouhodobě žije v Izraeli a do Ruska se po začátku invaze z loňského února nevrátil. Odešel také z vedení Yandexu a převedl svá hlasovací práva. Na sankčním seznamu skončil mimo jiné kvůli zapojení společnosti Yandex do války na Ukrajině.

11:12

Ukrajinci v Záporožské oblasti vyrábějí provizorní zbraně, aby zvýšili svou palebnou sílu proti nepříteli na klíčové jižní frontě, kde se během protiofenzivy snaží probít až k Azovskému moři.

07:55

Kyjev se v noci na neděli stal terčem ruského raketového útoku, podle ukrajinských úřadů ale protivzdušná obrana všechny rakety zničila. Při útoku nikdo nezemřel ani nebyl zraněn, uvedla agentura Ukrinform. Ministerstvo obrany v Moskvě pak oznámilo, že ruská protivzdušná obrana v noci sestřelila dva ukrajinské drony.

22:20 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin chce nedostatek personálu v ruské ekonomice řešit tím, že začne zaměstnávat děti. 

21:21 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Zelenskyj také poznamenal, že Ukrajina musí udělat vše potřebné, aby se na jejím nebi objevily stíhačky F-16. Tyto stroje podle něj ukrajinské vojenské letectvo pozdvihnou na novou úroveň, přiblíží vítězství ve válce a zajistí Ukrajině více bezpečí, což také dovolí návrat civilních letadel na ukrajinskou oblohu.

21:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

K nehodě dvou letadel české výroby, které se v sobotu srazily nad Ukrajinou, se vyjádřil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Zahynuli tři letci. Mezi nimi Andrij Pilščykov, zvaný Džus. Ukrajinský důstojník, jeden z těch, kteří velice pomohli našemu státu. Velice," řekl a vyjádřil soustrast pozůstalým. "Samozřejmě budou objasněny všechny okolnosti. Samozřejmě Ukrajina nikdy nezapomene na nikoho, kdo bránil svobodné nebe," uvedl prezident podle listu Ukrajinska pravda.

20:51

Ukrajina pokládá za naprosto nepřijatelný záměr Polska, Bulharska, Maďarska, Rumunska a Slovenska, které chtějí prodloužit zákaz dovozu ukrajinského obilí, povolený Evropskou unií do poloviny září, a rozšířit zákaz i na další druhy zemědělské produkce. Uvedla to agentura Unian s odvoláním na prohlášení ukrajinské diplomacie. Kyjev žádá EU a zainteresované země, aby nalezly "vyvážené řešení" odpovídající unijním normám a asociační dohodě s Ukrajinou.

Jednostranná omezení na dovoz ukrajinské zemědělské produkce podle Kyjeva neodpovídají duchu ani liteře dohody o přidružení Ukrajiny k EU a ani zásadám a normám unijního trhu.

15:57

Tři ukrajinští piloti zahynuli při páteční srážce dvou cvičných letounů L-39 čs. konstrukce v Žitomyrské oblasti, oznámilo podle médií letectvo.

15:56

Nákladní loď Primus, určená pro přepravu sypkých nákladů a plavící se pod vlajkou Libérie, dnes ráno vyplula z přístavu Oděsa na jihu Ukrajiny směrem na bulharský přístav Varna. Uvedla to agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na specializovaný server sledující námořní dopravu a na snímky vyplouvající lodi zveřejněné ukrajinským poslancem Alexijem Hončarenkem.

Primus je podle médií druhou lodí, která z Oděsy vyplula od odstoupení Ruska od dohody, která navzdory válce umožňovala lodím bezpečně vyvážet obilí z ukrajinských přístavů.

14:59

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ruský prezident Vladimir Putin nařídil vojákům Wagnerovy skupiny, aby podepsali přísahu věrnosti státu
 • Ruský útok na východě Ukrajiny zabil dnes dopoledne dva lidi a jednoho člověka zranil. Zasažena byla kavárna
 • Ukrajinská vojenská rozvědka tvrdí, že při pátečním útoku drony byla zasažena ruská vojenská základna na anektovaném Krymu.
13:59 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil vojákům Wagnerovy skupiny, aby podepsali přísahu věrnosti státu. Informuje o tom agentura Reuters. Putin dekret vydal v pátek s okamžitou platností jen pár hodin poté, co Kreml popřel, že by se jakýmkoli způsobem podílel na smrti vůdce wagnerovců Jevgenije Prigožina.

Dekret, uveřejněný na webových stránkách Kremlu, nařizuje přísahat věrnost každému, kdo se zapojuje do invaze, kterou Moskva nazývá "speciální vojenskou operací".

11:07

Ruský útok na východě Ukrajiny zabil dnes dopoledne dva lidi a jednoho člověka zranil. Uvedl to na sociálních sítích gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Zasažena byla podle něj kavárna, píše Reuters.

Podle ukrajinských úřadů se útok stal v obci Podoly. "Nepřítel zasáhl civilní objekt - kavárnu, kde se schází místní obyvatelé během dne," napsal Syněhubov na telegramu.

Obec Podoly ruská armáda obsadila krátce po začátku války v únoru loňského roku. Ukrajincům se ji podařilo získat zpět loni v září.

10:00

Ukrajinská média dnes ráno informují o explozích v Melitopolu a Mariupolu na jihu Ukrajiny. Obě města okupuje ruská armáda. Podle Moskvy protivzdušná obrana sestřelila ukrajinský dron nad příhraniční Belgorodskou oblastí, píše agentura AFP.

"Druhým dnem za sebou se stalo něco nepříjemného okupantům," uvedl ukrajinský starosta Melitopolu v exilu Ivan Fedorov. Podle něj dnes ráno slyšeli výbuchy obyvatelé na severu města. O povaze či důsledcích výbuchů neinformoval.

07:03

"Lidé - nejen na ukrajinské pevnině, ale i na Krymu - si musí pamatovat a věřit, že naše vítězství a jejich osvobození není daleko," uvedl k pátečnímu úderu šéf HUR Kyrylo Budanov.

Moskva, která Krym nelegálně anektovala v roce 2014, zatím zásah nepřiznala. Lidé žijící v okolí ruské základny se ale na Telegramu podle Reuters zmiňují o výbuších a nejméně jednom mrtvém a dalších zraněných. Tyto informace však nelze nezávisle ověřit.

07:02

Ukrajinská vojenská rozvědka HUR tvrdí, že při pátečním útoku drony byla zasažena ruská vojenská základna na anektovaném Krymu. Informuje o tom dnes agentura Reuters, podle níž místní obyvatelé mluví o výbuších i obětech. Moskva přitom v pátek uvedla, že všech 42 bezpilotních letounů v oblasti Krymu sestřelila.

Podle rozvědky útok, který Reuters označuje za jeden největších vzdušných z ukrajinské strany, zasáhl základnu ležící jihovýchodně od města Simferopol a zároveň více než 200 kilometrů od území, které má Ukrajina pod kontrolou.

07:01 Vlajka Ruské federace.

Protivzdušná obrana u Moskvy v noci na dnešek zničila dron, uvedl starosta ruské metropole Sergej Sobjanin. Podle prvních informací pád jeho trosek nikoho nezranil a nezpůsobil škody. Agentura TASS informovala o tom, že moskevská letiště Šeremeťjevo, Domodědovo a Vnukovo přerušila provoz. Zdejší úřady k tomuto kroku přistupují opakovaně právě kvůli hrozbě útoků drony.

22:10

Ruské síly na východě Ukrajiny se přeskupují a chystají se obnovit svou ofenzivu. Na sociálních sítích to dnes uvedl velitel pozemních vojsk ukrajinské armády, generál Oleksandr Syrskyj.

"Po měsíci urputných bojů a značných ztrát v Kupjanském a Lymanském sektoru nepřítel přeskupuje své síly a prostředky a současně přesouvá nově zformované brigády a divize z území Ruské federace," napsal Syrskyj. Varoval, že hlavním cílem těchto opatření je "zvýšit úroveň bojového potenciálu a obnovit aktivní útočné operace".

20:40

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov se domnívá, že Prigožinova smrt oslabila Putina, protože ukázala, že s ruským vůdcem nemá smysl uzavírat dohody. "Pokud s někým uzavře dohodu a on ji pak poruší, ukazuje to celému světu, že mu nelze důvěřovat," citovala Reznikova agentura Interfax-Ukrajina.

Ministr zmiňoval dohodu, kterou Putin uzavřel s Prigožinem za zprostředkování běloruského vůdce Alexandra Lukašenka. Tato dohoda ukončila tažení Prigožinových žoldnéřů na Moskvu výměnou za beztrestnost a odchod do Běloruska.

19:59 Vlajka Ruské federace.

Vyšetřovatelé zajistili také tzv. černé skříňky, letové zapisovače, další předměty a dokumenty, které mohou pomoci objasnit okolnosti letecké katastrofy, a také pokračují v podrobném zkoumání místa, kde letadlo dopadlo. Kriminální ústředna také ujistila, že prověří všechny možné verze katastrofy.

19:53 Vlajka Ruské federace.

Vyšetřovatelé středečního zřícení letadla vůdce žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina dnes podle tiskových agentur uvedli, že se na místě nehody našla těla deseti lidí. "Během prvních vyšetřovacích úkonů se na místě pádu letadla našla těla deseti lidí. Pro zjištění jejich totožnosti se provádějí molekulární a genetické testy," uvedli vyšetřovatelé.

18:31

Momentálně ale podle Lukašenka není nezbytné, aby všichni wagnerovci zůstávali v Bělorusku, kam mají přijíždět ve stanoveném počtu na výcvik. "Pokud se Rusko rozhodne odsud vzít lidi ke střídání v Africe, tak prosím, nejsme proti," dodal a zdůraznil, že v Bělorusku bude tolik žoldnéřů, kolik bude zapotřebí. "Své sliby splníme, podmínky znají," řekl běloruský vůdce.

18:30

Odpovědnost za zřícení letadla s Prigožinem a Utkinem se podle Lukašenka mnozí snaží připsat Putinovi, ale ten podle běloruského vůdce s katastrofou nemá nic společného. "Nedokážu říci, kdo to udělal. Ale znám Putina. Je to uvážlivý, velmi klidný, a dokonce pomalý člověk při rozhodování i o méně komplikovaných problémech. Proto si nedokážu představit, že by to udělal Putin, že by to zavinil Putin. To je příliš hrubá, neprofesionální práce, kdyby už k tomu došlo. To na Putina nevypadá," řekl. Dodal, že Minsk je ve styku s Prigožinovými příbuznými a ti jsou přesvědčeni, že "bez nejmenších pochybností Žeňa (zdrobnělina od Jevgenij) zahynul".

18:29

Žoldnéři z Wagnerovy skupiny i po smrti jejího vůdce zůstanou v Bělorusku, v zemi jich bude až 10 tisíc, prohlásil dnes běloruský vůdce Alexandr Lukašenko podle tiskových agentur. Lukašenkovy výroky se ale jeví v rozporu s předchozími zprávami médií, že podle satelitních snímků poklesl počet stanů v táborech obývaných ruskými žoldnéři v Bělorusku.

"Wagner žil, Wagner žije a Wagner bude žít v Bělorusku, i kdyby se to někomu nelíbilo," řekl Lukašenko podle státní agentury Belta. "Ještě s Prigožinem jsme vybudovali systém, jak u nás Wagner bude rozmístěn. A pokud jde o ty satelitní snímky, že něco demontujeme, tak skládáme přebytečné stany, tolik jich není zapotřebí," prohlásil. V Bělorusku podle něj zůstává jádro skupiny, ale někteří odjeli na dovolenou a jiní se rozhodli žít stranou. "Ale známe čísla telefonů, hesla. Během několika dnů tady všichni budou, až 10 tisíc lidí," prohlásil.

18:15

Ukrajina dostane bojové letouny F-16 od Nizozemska nejdříve v příštím roce. Stanici OP1 to řekla nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová. Podle ní nemá smysl dát zemi bojové letouny dříve, než bude mít vycvičené piloty a pozemní personál. Nizozemsko patří spolu s Dánskem či Norskem k zemím, jež přislíbily letouny Kyjevu předat.

16:56

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko se poprvé vyjádřil ke smrti Jegvenije Prigožina. Řekl, že ho varoval, ale Prigožin obavy o svůj život odmítal. 

15:28

Estonská premiérka Kaja Kallasová čelí tlaku opozice na rezignaci. Investigativní novináři zjistili, že manžel Kallasové vlastní podíl ve firmě, která stále podniká v Rusku.

Estonská premiérka Kaja Kallasová.
Estonská premiérka Kaja Kallasová. | Foto: Reuters
15:12 Vlajka Ruské federace.

Dobrovolníci plnící vojenské úkoly budou muset složit přísahu před ruskou státní vlajkou, stejně jako to dělají ruští vojáci. Stanovuje to nový dekret Vladimira Putina, o kterém informovala agentura TASS.

14:32 Vlajka Ruské federace.

Kreml popírá, že by se jakkoliv podílel na smrti šéfa Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina. "Nyní se kolem této letecké nehody a tragické smrti pasažérů letadla včetně Jevgenije Prigožina objevilo množství spekulací. Samozřejmě, že na Západě jsou všechny tyto spekulace prezentovány ze známého úhlu," řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

"Všechno je to naprostá lež, při pokrývání této tematiky je potřeba vycházet z faktů. A faktů zatím není mnoho. Je potřeba je objasnit v rámci vyšetřování," dodal mluvčí Kremlu s tím, že je třeba vyčkat na výsledky různých testů a rovněž výsledek vyšetřování.

12:47

Putinova luxusní jachta Graceful krátce před začátkem agrese proti Ukrajině odplula z Hamburku, později se na renovaci plavidla podílely i přes protiruské sankce italské a německé firmy.

12:25 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Vladimir Putin se nezúčastní nadcházejícího summitu zemí G20 v Indii. Oznámil to prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov. Putin tento týden nepřiletěl ani na jednání hlav států seskupení BRICS v Jihoafrické republice.

11:47

Velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj podle listu The Wall Street Journal nedávno řekl americkým činitelům, že ukrajinští vojáci jsou ve své ofenzivě na pokraji průlomu.

11:30

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa (uprostřed) si dal v Kyjevě pivo.

Foto: Reuters
11:26

V pondělí do České republiky přijede ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. V Praze ho přijme jeho protějšek Jan Lipavský, následně by měl Kuleba promluvit na každoroční poradě českých velvyslanců, která začne v Černínském paláci.

Dmytro Kuleba
Dmytro Kuleba | Foto: Martin Novák
10:45

Ukrajinský generální štáb oznámil úspěchy a upevňování dosažených pozic v sektorech Novodanylivka - Novoprokopivka a Mala Tokmačka - Očeretuvate v Záporožské oblasti na jihu země, kde vede ofenzivu proti ruským invazním silám a usiluje tam o průlom. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) Ukrajinci ve čtvrtek postoupili blíže k druhé ruské obranné linii za vesnicí Robotyne, kterou na začátku týdne osvobodili.

 

Foto: ISW
9:55

Čtvrteční ukrajinský den nezávislosti připomněla večer Paříž modrožlutým nasvícením Eiffelovy věže.

Foto: Reuters
9:26

Nizozemský pivovar Heineken oznámil, že prodal veškerý svůj majetek v Rusku a ze země definitivně odešel. Firma čelila kritice, že na rozdíl od jiných v Rusku zůstává, i když po začátku agrese proti Ukrajině hovořila o ukončení svých aktivit na ruském území.

Foto: Heineken
9:24

Šéf sboru náčelníků štábů americké armády Mark Milley řekl, že Ukrajina již "velmi brzy" obdrží první várku letounů F-16 a bude je moc nasadit do boje.

9:13

Známý britský analytik, expert na Rusko a autor knihy Nová studená válka Edward Lucas řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz, že Prigožin mohl mít na Putina kompro.

9:11

Souhrn nejdůležitějších událostí

Zatím není důkaz o smrti Jevgenije Prigožina, ale Vladimir Putin o něm ve čtvrtek večer hovořil v minulém čase.

Moskevská letiště Domodědovo a Vnukovo po útoku ukrajinských dronů znovu zastavila provoz.

Náčelník generálního štábu USA Mark Milley řekl, že Ukrajiny dostane již brzy první várku letounů F-16

08:20

Neexistuje definitivní důkaz, že šéf soukromé Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin byl na palubě letadla, které ve středu spadlo v Tverské oblasti. Přesto je velmi pravděpodobné, že je mrtev, uvedlo britské ministerstvo obrany.

Připomíná, že Prigožin byl znám výjimečnými bezpečnostními opatřeními. Jeho smrt bude těžkou ránou pro vedení žoldnéřské skupiny. Manažerské vakuum bude o to větší, že na palubě zříceného letadla byl údajně i velitel Prigožinových žoldnéřů Dmitrij Utkin a šéf jejich logistiky Valerij Čekalov, dodává britské ministerstvo.

06:38

Biden Zelenského také ujistil o americké podpoře po takovou dobu, jakou bude potřeba, i odhodlání pohnat Rusko k zodpovědnosti za jeho činy během rok a půl trvající války.

06:36

Americký prezident Joe Biden a jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj jednali o chystaném začátku výcviku ukrajinských pilotů na amerických bojových letounech F-16. S odvoláním na Bílý dům o tom informovala agentura Reuters.

Spojené státy oznámily, že mají v plánu začít s výcvikem ukrajinských pilotů, aby byli schopni americké stroje používat. Jejich dodávky už Ukrajině přislíbily Dánsko, Nizozemsko a Norsko. 

4:40 Vlajka Ruské federace.

Rusko tvrdí, že nad Kalužskou oblastí, která leží jihozápadně od Moskvy, zničilo ukrajinskou raketu a v oblasti Krymu 42 ukrajinských dronů. Informuje o tom agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. V noci na pátek byla dočasně uzavřena moskevská letiště Domodědovo a Vnukovo.

21:35

Nic nenasvědčuje tomu, že by letadlo šéfa ruské Wagnerovy žoldnéřské skupiny Jevgenije Prigožina zasáhla raketa země vzduch, uvedl dnes mluvčí Pentagonu. Reagoval tak na dřívější zprávu agentury Reuters, která to napsala s odvoláním na dva nejmenované americké činitele. 

21:11

Spojené státy se budou podílet na výcviku ukrajinských pilotů pro bojové letouny F-16. Podle zahraničních agentur to oznámil Pentagon.

20:51

Uvězněný ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj označil pád letadla s vůdcem soukromé žoldnéřské armády Jevgenijem Prigožinem za teroristický čin, z jehož spáchání obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina. Nejhlasitější kritik Putinova režimu současně varoval před hrozbou občanské války v Rusku. Na Navalného vyjádření upozornil mimo jiné zpravodajský server Meduza.

20:50

Podle agentury AP americké tajné služby předběžně vyhodnotily, že pád letadla způsobil úmyslně vyvolaný výbuch. Nejmenovaný zdroj agentury AP řekl, že verze o výbuchu je v souladu s "dlouhodobými snahami ruského prezidenta Vladimira Putina umlčet své kritiky". Žádné podrobnosti ohledně příčiny exploze, která byla podle něho pomstou za červnovou Prigožinovu ozbrojenou vzpouru, ale nezmínil.

20:28

Běloruský soud poslal na tři a půl roku do vězení Arcjoma Ljabedzku, který je synem předního exilového opozičního politika Anatola Ljabedzky. Byl shledán vinným z "financování extremistických aktivit", uvedla podle agentury AFP nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna.

Prokuratura Arcjoma Ljabedzku vinila z poskytnutí daru třem fondům spojeným s opozicí, které byly v Bělorusku prohlášeny za extremistické. Podle serveru Naša Niva obviněný vinu popřel a uvedl, že nechápe, proč stojí před soudem.

18:44 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se již tři týdny neukázal na veřejnosti, přesněji od doby, kdy se v americkém listu The New York Time objevily jeho výroky, že "volby v Rusku nejsou ve skutečnosti demokracií, ale drahou byrokracií", a že ruské prezidentské volby příští rok "vyhraje Vladimir Putin s 90 procenty hlasů", upozornil americký časopis Newsweek. Nad "zmizením" Putinova mluvčího si lámou hlavu i Rusové na sociálních sítích. Nevylučují, že jindy nepostradatelný hlas Kremlu kvůli zmíněným výrokům alespoň na čas upadl v nemilost hlavy státu.

18:43 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyjádřil soustrast všem pozůstalým po pádu letadla s vůdcem soukromé žoldnéřské armády Jevgenijem Prigožinem. Putin podle státní agentury TASS uvedl, že Prigožin se ve středu, kdy se letadlo zřítilo v ruské Tverské oblasti, právě vrátil z Afriky. Označil jej za talentovaného podnikatele a uvedl, že vyšetřování pádu stroje si vyžádá čas.

17:53

Mluvčí ukrajinské rozvědky Andrij Jusov stanici Suspilne řekl, že při ukrajinském výsadku na západě Krymského poloostrova bylo zabito nejméně 30 Rusů a zničeny čtyři motorové čluny.

17:31

Spojené státy se domnívají, že soukromý letoun, který se ve středu zřítil v ruské Tverské oblasti, sestřelila raketa země-vzduch odpálená z území Ruska. Agentuře Reuters to dnes řekli dva nejmenovaní američtí činitelé. Zdůraznili, že jde o předběžnou informaci, která se dále prověřuje. Vzhledem k citlivosti věci mluvili s agenturou Reuters pod podmínkou zachování anonymity.

16:42

Ukrajinská armáda se snaží utahovat smyčku kolem Krymu. Po palbě raketami Storm Shadow a HIMARS na nádraží, letiště, sklady s palivem a mosty se ve čtvrtek speciální komando poprvé od roku 2014 vylodilo na tomto anektovaném poloostrově.

16:21

Portugalsko je připraveno zapojit se do výcviku ukrajinských pilotů na stíhačky F-16, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po jednání se svým portugalským protějškem. Marcelo Rebelo de Sousa se ve středu v Kyjevě zúčastnil summitu Krymské platformy, který usiluje o obnovení kontroly Ukrajiny nad Krymem, anektovaným Ruskem na jaře 2014. "Portugalsko je účastníkem naší tankové a letecké koalice. Dnes Portugalsko potvrdilo připravenost přidat se k výcviku ukrajinských pilotů a techniků pro letouny F-16," řekl Zelenskyj podle agentury Interfax-Ukrajina.

16:00

Nejméně jeden člověk přišel o život a 16 utrpělo zranění během dnešních ruských vzdušných útoků na Ukrajinu. S odvoláním na místní činitele to napsala agentura Reuters. Ukrajina si dnes připomíná 32. výročí vyhlášení své nezávislosti, zároveň je to přesně rok a půl od doby, co zemi napadla ruská invazní vojska. Terči dnešních ruských úderů se stala města Dnipro, Cherson a Kurachove, která se nacházejí na východě nebo jihu země. 

15:18

Server Ukrajinska pravda s odvoláním na své zdroje napsal, že "soubor opatření" v rámci speciální operace na Krymu pokračuje. "Není to jednodenní příběh, ale dlouhodobá operace. Včera (ve středu) byl zničen systém S-400 v Olenivce. Dnes proběhl výsadek v Majaku. Operace stále probíhá, zatím nejsou k dispozici podrobnosti," řekl zdroj webu.

15:10

Prigožinovo letadlo Embraer-135 (EBM-135BJ Legacy 600) letělo z Moskvy do Petrohradu se sedmi cestujícími a třemi členy posádky, uvedl ruský letecký úřad Rosaviatsia. Brazilská letecká společnost Embraer, která letadlo navrhla, uvedla, že její servisní služby pro letadla Legacy 600 byly od roku 2019 pozastaveny v souladu se sankcemi vůči Rusku.

Společnost Embraer ve svém prohlášení uvádí, že si je "vědoma nehody, ke které došlo s letounem Legacy 600 v Rusku", ale nemá o případu žádné další informace, informuje stanice BBC. "Společnost dodržovala a nadále dodržuje mezinárodní sankce uvalené na Rusko," dodává.

14:58

Ukrajina nemá s předpokládanou smrtí šéfa ruských žoldnéřů Jevgenije Prigožina nic společného, i když by jí mohla v jistém smyslu prospět, uvedl dnes podle agentury Unian ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Když jsme se obraceli na různé země světa ohledně letadel, tak jsme neměli na mysli tohle … I když to také v nějakém smyslu pomůže," zažertoval podle Unian Zelenskyj. Udělal přitom narážku na ukrajinské žádosti o poskytnutí armádních letounů.

14:34 Vlajka Ruské federace.

Místo nehody letadla podle deníku Meduza stále ohledávají kriminalisté. Ruský vyšetřovací výbor, který v zemi plní funkci kriminální ústředny, listu Kommersant sdělil, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o teroristický útok. Telegramové kanály s odvoláním na nejmenované zdroje nicméně píší, že vyšetřovatelé zkoumají i verzi, že v podvozku letadla byla umístěna výbušnina, upozornila Meduza.

13:33

Média po celém světě informují o údajné smrti Jevgenije Prigožina při pádu jeho soukromého letounu u Moskvy. Objevují se ale i hlasy, že skutečný šéf Wagnerovy skupiny se na palubě nemusel vůbec nacházet a stále může být naživu. "Víme, že při svých cestách používal kvůli bezpečnosti pseudonymy nebo spíše lidi, kteří přijali jeho jméno," míní analytik Keir Giles pro agenturu AP.

13:32

"Všech cílů a úkolů bylo dosaženo. Na konci speciální operace ukrajinští obránci opustili místo beze ztrát," uvádí Ukrajinská vojenská rozvědka. Ukrajinští bojovníci se prý vylodili v okolí obcí Olenivka a Majak na severozápadě poloostrova. Jaké byly "cíle a úkoly" této akce, vojenská rozvědka nezmiňuje.

13:16 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že Ukrajina nemá se smrtí Prigožina nic společného.

12:33

Ukrajinská vojenská rozvědka tvrdí, že v noci provedla společně s námořnictvem operaci speciálních sil na okupovaném Krymu. Operovali ve vesnicích Olenivka a Majak na západním pobřeží poloostrova.

12:08

Ukrajinští vojáci vyvěsili vlajku nad osvobozeným Robotyne.

12:00

Norsko se rozhodlo darovat Ukrajině bojové letouny F-16, uvedla norská televize TV2 s odvoláním na nejmenované zdroje. Počet darovaných letounů televize neuvedla.

11:23

Podle poradce ukrajinského ministra obrany Jurije Saka je údajná smrt Jevgenije Prigožina pro Ukrajinu dobrou zprávou. "O jednoho teroristu méně znamená větší nestabilitu Ruska. Je to opět další známka toho, že se Rusko stává zkrachovalým státem, který je řízen teroristou, jenž se bojí vlastních lidí," řekl Sak již dříve na stanici Radio 4. "A z našeho pohledu platí, že cokoliv Rusko oslabuje, nás posiluje."

11:16 Vlajka Ruské federace.

Mnozí západní představitelé a analytici spekulují, že za zřícením letadla není nešťastná náhoda. Americký prezident Joe Biden například ve středu sdělil, že "v Rusku se neděje mnoho věcí, za kterými by nestál (ruský prezident Vladimir) Putin". Americký Institut pro studium války (ISW), který se podrobně věnuje válce na Ukrajině, uvedl, že Putin téměř jistě nařídil sestřelení letadla.

11:10 Vlajka Ruské federace.

Místo nehody letadla, ve kterém údajně seděl i šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin podle Meduzy stále ohledávají kriminalisté. Ruský vyšetřovací výbor, který v zemi plní funkci kriminální ústředny, listu Kommersant sdělil, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o teroristický útok.

10:55 Vlajka Ruské federace.

Těla všech zemřelých při středečním pádu letadla ruského šéfa žoldnéřů Jevgenije Prigožina převezli do střediska soudního lékařství v Tverské oblasti, informují dnes ruská média. Prigožinova smrt oficiálně potvrzena nebyla, podle médií je ale pravděpodobná. V různých ruských městech vznikají spontánní Prigožinovy pomníky a lidé k nim přinášejí květiny. Provizorní pomník zakladatele Wagnerovy soukromé vojenské společnosti vznikl například v Novosibirsku, uvedl portál Fontanka.ru.

10:36

Muž na špinavou práci, jemuž se přezdívá Putinův šéfkuchař. Jevgenij Prigožin patrně byl na palubě soukromého tryskáče, který se zřítil severně od Moskvy. Na oficiální potvrzení jeho smrti se ale ještě čeká. Kdo je muž, který stál za mocnou žoldnéřskou Wagnerovou skupinou, která během invaze bojuje proti Ukrajincům? Připomeňte si jeho profil.

10:28 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajina dnes slaví Den nezávislosti. Před 32 lety se země odtrhla od Sovětského svazu. Prezident Volodymyr Zelenskyj to připomněl na svém Twitteru, dnes známém jako X.

"Šťastný Den nezávislosti Ukrajiny! Den svobodných, silných a důstojných. Den rovných," napsal a v narážce na válku Zelenskyj dodal: "V tomto boji se počítá každý. Protože se bojuje za něco, co je důležité pro každého. Za nezávislou Ukrajinu."

10:25 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany dnes podle ruskojazyčného serveru stanice BBC uvedlo, že armáda nad ruským územím sestřelila tři ukrajinské drony - dva z nich nad Brjanskou oblastí a jeden nad Kalužskou oblastí. Brjanská oblast sousedí s Ukrajinou, zatímco Kalužská oblast leží mezi ní a Moskevskou oblastí.

10:25

Sedm zraněných si vyžádal čtvrteční ranní ruský vzdušný úder na východoukrajinské město Dnipro. Zničen byl dopravní objekt, dvě obytné budovy, tři autobusy a několik automobilů, píše server RBK-Ukrajina. Poškozena byla také banka, hotel, čerpací stanice, administrativní budova a řada dalších objektů.

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat podle agentury Ukrinform řekl, že ruské invazní síly vypálily na Dnipro střely Iskander-M a Iskander-K, které odpálily z ruské Rostovské oblasti a anektovaného poloostrova Krym.

10:14

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Jevgenij Prigožin, který vedl neúspěšnou vzpouru proti Vladimiru Putinovi, byl v letadle, které se zřítilo na západě Ruska, tvrdí letečtí úředníci.
 • Všech 10 pasažérů zemřelo. Těla jsou ale ohořelá a nejdou identifikovat. Kromě Prigožina byl na palubě podle úřadů i Dmitrij Utkin, jeho pravá ruka.
 • Ruské úřady zahájily vyšetřování příčiny havárie. V nezávislých médiích se spekuluje, že bylo letadlo sestřeleno nebo na jeho palubě vybuchla bomba.
10:03

Po středečním pádu letadla v Rusku, při němž zřejmě zemřel zakladatel soukromé Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, se mnozí členové tohoto žoldnéřského uskupení snaží patrně vrátit z Běloruska zpět do Ruska. Napsal to portál Ukrajinska pravda s odvoláním na ukrajinský projekt Centrum národního odporu.

Podle tohoto zdroje byla ve středu večer sklizena část táborů, v nichž přebývají wagnerovci v Bělorusku. Podle projektu je pravděpodobné, že wagnerovci zamířili k hranicím s Ruskem, ale že jim v odjezdu z Běloruska brání běloruské tajné služby. Běloruská opoziční skupina Hajun pak uvedla, že poblíž místa, kde leží velký tábor wagnerovců, jsou značné problémy s mobilním signálem.

09:40

Soukromé letadlo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny se zřítilo ve středu u Moskvy. Ačkoliv se stále čeká na oficiální potvrzení, na palubě patrně byl Jevgenij Prigožin a v troskách tryskáče zahynul. Podívejte se na první záběry z místa dopadu stroje.

09:39

Ruský soud prodloužil o tři měsíce vazbu pro amerického novináře Evana Gershkoviche, který byl v zemi zatčen pro podezření ze špionáže, uvádí agentura TASS. Gershkovich i jeho zaměstnavatel - deník The Wall Street Journal - obvinění ze špionáže odmítají. Ruské úřady neposkytly žádné důkazy, které by obvinění ze špionáže podporovaly, připomínají média.

09:17

Americký novinář Evan Gershkovich, jehož v březnu zatkli v Rusku pro podezření ze špionáže, se dnes objevil u soudu. Ten má rozhodnout o návrhu prokuratury na prodloužení jeho vazby, informovala agentura AP. Gershkovich i jeho zaměstnavatel - deník The Wall Street Journal - obvinění ze špionáže odmítají. Ruské úřady neposkytly žádné důkazy, které by obvinění ze špionáže podporovaly, připomínají média.

08:04

Rozsáhlá minová pole se mohou vymstít i samotným Rusům, kteří je na jihu a východě Ukrajiny původně nalíčili proti svému nepříteli. Nastražené výbušniny jim totiž mohou zamezit případný protiútok, pokud by ukrajinská protiofenziva zamrzla.

07:16

Po pádu letadla Rusové nosí květiny před sídlo Wagnerovy skupiny v Petrohradu.

Po pádu letadla Jevgenije Prigožina Rusové nosí květiny před sídlo Wagnerovy skupiny v Petrohradu.
Po pádu letadla Jevgenije Prigožina Rusové nosí květiny před sídlo Wagnerovy skupiny v Petrohradu. | Foto: Reuters
07:12

Je vůdce wagnerovců mrtvý? Všech deset lidí na palubě zříceného letounu Embraer Legacy severně od Moskvy ve čtvrtek zahynulo. Mezi oběťmi je pravděpodobně i šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, ale ruské úřady zatím jeho smrt oficiálně nepotvrdily.

06:51

Po ruském útoku na Dnipro dnes brzy ráno zemřelo sedm lidí.

"Nepřítel zasáhl město raketami. Jednu z nich sestřelila (protivzdušná obrana). Ale byly i zásahy," napsal na Telegramu šéf správy Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak. 

Podle něj se cílem stal mimo jiné "dopravní objekt". Podle přiložených fotografií se nejspíš jednalo o zastávku hromadné dopravy. Mezi zraněnými jsou tři muži a čtyři ženy ve věku od 32 do 55 let. Šest z nich muselo být se středně těžkými zraněními hospitalizováno.

"Poškozená je desítka objektů, mezi nimi banka, čerpací stanice, hotel, výrobna nábytku a administrativní budova," napsal Lysak s tím, že zasaženy byly i obytné budovy, autobusy či auta.

5:47

Ruská armáda v noci bombardovala Dnipro. Úřady zatím nezveřejnily informace o mrtvých a raněných.

5:45 Vlajka Ruské federace.

Blízko svého sídla v Petrohradě založili wagnerovci pietní místo, kam mohou lidé nosit svíčky a květiny.

Foto: Reuters
5:24 Vlajka Ruské federace.

Ačkoliv oficiálně stále ruské úřady nepotvrdily smrt Prigožina, z dostupných zpráv vyplývá, že na palubě byl a že nehodu nikdo z deseti osob v letadle nepřežil.

23:30

Dmitrije Utkina média označují za Prigožinovu pravou rukou a podle ruských okupačních úřadů na Ukrajině jeho volací značka Wagner posloužila i jako pojmenování pro celou skupinu, píše agentura AP.

22:43

Agentura Reuters večer poznamenala, že přes poslední vyjádření úřadů i zdrojů z Wagnerovy skupiny není stále zcela jisté, zda Prigožin v letadle opravdu zahynul, nebo byl jen uvedený na seznamu pasažérů.

22:12 Vlajka Ruské federace.

Šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin a jeden z velitelů jeho žoldnéřů Dmitrij Utkin byli na palubě soukromého letadla, které dnes havarovalo v ruské Tverské oblasti. Podle agentury TASS to večer uvedla ruská federální agentura pro leteckou dopravu Rosaviacija. Ruské úřady dříve informovaly, že nikdo z cestujících na palubě pád stroje nepřežil.

21:58

Šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin je mrtev, píše podle ruskojazyčného serveru BBC telegramový kanál Grey Zone, spojovaný s wagnerovci. 

Úmrtí podnikatele dosud úřady oficiálně nepotvrdily, okolnosti havárie letadla jsou předmětem vyšetřování. Grey Zone nyní uvedl, že Prigožinova smrt je následkem "konání zrádců Ruska".

21:52

Podle poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajla Podoljaka událost svědčí o tom, že Putin "nikomu neodpouští".

"Demonstrativní likvidace Prigožina a velení wagnerovců dva měsíce po pokusu o puč je Putinovým signálem ruským elitám před volbami v roce 2024. 'Dejte si pozor! Neloajalita se rovná smrti'," napsal Podoljak na sociální síti X (dříve Twitter).

21:36

"Nevím, co se ve skutečnosti stalo. Ale nejsem překvapený. V Rusku se neděje mnoho věcí, za kterými by nestál Putin, ale nevím dost na to, abych znal odpověď," okomentoval zprávy o pádu letadla v Rusku americký prezident Joe Biden.

21:20

Portál readovka.news na Telegramu napsal, že hovořit o Prigožinově smrti je podle jednoho z jeho zdrojů předčasné, protože mohl být na palubě jiného letadla. Z bezpečnostních důvodů prý často uváděl, že letí jedním ze svých strojů, nastoupil pak ale do jiného.

21:15 Vlajka Ruské federace.

Moskvou dosazený šéf okupační správy v ukrajinské Záporožské oblasti Vladimir Rogov na Telegramu napsal, že jeho zdroje zevnitř Wagnerovy skupiny potvrdily úmrtí Prigožina a také jednoho z velitelů, bývalého pracovníka ruské vojenské rozvědky GRU Dmitrije Utkina.

20:54

Ruská televizní stanice Rossija 24 tvrdí, že Prigožin je mrtev. Zdroj informace neuvedla.

20:50 Vlajka Ruské federace.

Obvykle dobře informovaný ruský zpravodajský server fontanka.ru napsal, že podle jeho zdrojů Prigožin v letadle byl a zahynul.

20:32

Přehled nejdůležitějších událostí

V Rusku se zřítil letoun, na jeho palubě měl být podle seznamu pasažérů Jevgenij Prigožin.

Záchranáři nalezli ohořelá těla, nelze je na místě identifikovat.

Prigožin se podle novináře Zacharova v úterý nebo ve středu ráno vrátil do Ruska z Afriky.

20:22 Vlajka Ruské federace.

Novinářka Xenija Sobčaková na sociální síti uvedla, že havarované letadlo patrně patřilo právě Prigožinovi. Ruskojazyčný server BBC napsal, že šéf wagnerovců vlastní stroj Embraer Legacy 600 s označením RA-02795 a podle serveru Flightradar letadlo s tímto číslem dnes odpoledne vzlétlo z Moskvy. Okolo 15:11 se pak ztratilo z radaru nad Tverskou oblastí ve výšce 8500 metrů.

20:21 Vlajka Ruské federace.

Kouř z místa, kam dopadly trosky letadla.

Foto: Reuters
20:03

Ruský exilový server Meduza: všechna těla jsou ohořelá, nelze je identifikovat na místě.

20:01 Vlajka Ruské federace.

Letadlo, které v tu dobu bylo ve vzduchu necelou půlhodinu, začalo po nárazu do země hořet.

19:58 Vlajka Ruské federace.

Letoun se zřítil u vesnice Kuženkino nedaleko Moskvy.

19:52 Vlajka Ruské federace.

Ruský novinář Andrej Zacharov napsal, že podle jeho zdrojů Prigožin určitě přiletěl včera nebo ve středu ráno z Afriky do Ruska. Je tedy velmi pravděpodobné, že na palubě byl.

19:49 Vlajka Ruské federace.

Podle agentury RIA Novosti našli záchranáři na místě nehody osm těl.

19:46 Vlajka Ruské federace.

Účet Wagnerovy skupiny na sociální síti Telegram tvrdí, že letadlo, na jehož palubě zřejmě cestoval Prigožin, bylo sestřeleno.

19:40

"Letadlo Embraer letělo z moskevského letiště Šeremeťjevo do Petrohradu. Na palubě byli tři členové posádky a sedm pasažérů. Všichni zahynuli," uvedlo tiskové oddělení ruského ministerstva pro mimořádné záležitosti.

19:38

Jednalo se o letoun brazilské výroby Embraer Legacy. Na palubě bylo sedm pasažérů a tříčlenná posádka. Zatím není stoprocentně potvrzeno, že mezi oběťmi je i Prigožin.

19:33 Vlajka Ruské federace.

Prigožin vedl na konci června vzpouru, při které jeho vojáci obsadili Rostov, Voroněž a postupovali na Moskvu. Pak Prigožin tažení přerušil a přesunul se do Běloruska. Znalci Ruska ale předpokládali, že mu Putin neodpustí.

19:26 Vlajka Ruské federace.

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jegvenij Prigožin pravděpodobně zemřel při pádu svého soukromého letadla v Rusku. Informuje o tom agentura Tass. Není jasné, zda příčinou bylo sestřelení letounu. Podle Tass byl Prigožin na seznamu pasažérů.

14:33

Při ruském útoku na školu ve městě Romny v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny zahynuli čtyři pracovníci školy včetně ředitele, uvedl ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko.

14:26 Vlajka Ruské federace.

Ruská vojenská helikoptéra Mi-8 nedávno přistála na letišti v ukrajinské Poltavě, sdělila ukrajinská vojenská rozvědka GUR. Pilot podle zveřejněných informací i se strojem dezertoval. Spolu s ním byli na palubě další dva členové posádky, kteří o jeho úmyslu dopředu nevěděli. Informaci přinesl zpravodajský web Ukrajinska Pravda.

13:58

Ruský dronový útok na přístav Izmajil u Dunaje zničil 13 tisíc tun obilí, poškozeno je několik obilných zařízení, uvedl ukrajinský vicepremiér Kubrakov.

13:51

Generální štáb ukrajinské armády dnes ve svém ranním přehledu ohlásil úspěch ukrajinské armády u Novoprokopivky, která leží jižně od Robotyne, směrem na Tokmak. Ukrajinští vojáci upevňují kontrolu nad dosaženými pozicemi, sdělil štáb. 

12:41 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Rusko chce ukončit válku, kterou na Ukrajině rozpoutal Západ a jeho satelité, uvedl ruský prezident Vladimir Putin přes videopřenos na summitu BRICS v Johannesburgu.

11:10

Při ruském náletu na školu u města Sumy na severu Ukrajiny zemřeli dva lidé.

11:01

Podle generálního štábu ukrajinské armády vojáci po úterním dobytí vesnice Robotyne postupují dále na jih a vstoupili do vesnice Novoprokopivka.

10:18

Druhá linie ruské obrany v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny, kde v posledních dnech ukrajinské síly zaznamenaly postup, by se mohla ukázat slabší než ta první. Ve své nejnovější analýze vývoje fronty na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války. Ten uvedl, že od začátku ukrajinské protiofenzivy, tedy zhruba od začátku června, nepozoroval, že by se do oblasti až na výjimky přesunuly nové ruské jednotky. Ukrajina v úterý ohlásila postup u obce Robotyne v Záporožské oblasti, čímž se její vojáci přiblížili ke strategicky důležitému městu Tokmak.

"Ukrajinský postup v oblasti Robotyne přiblížil ukrajinské síly k možnosti zahájit operace proti druhé obranné linii, která by mohla být relativně slabší než první ruská obranná linie v této oblasti," uvedl americký institut. Podotkl, že Rusko v oblasti patrně nemá jednotky pravidelné armády, které by nebyly už zapojeny do bojů.

9:42

Kyjev se připravuje na čtvrteční oslavy Dne nezávislosti. Ukrajina vyhlásila nezávislost 24. srpna 1991.

Foto: Reuters
9:14 Vlajka Ruské federace.

Při útoku ukrajinského bezpilotního letounu na obec Lavy v ruské Belgorodské oblasti zahynuli tři lidé, uvedl oblastní gubernátor Vjačeslav Gladkov. Zprávu nelze ověřit z nezávislého zdroje.

08:26

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Moskevská letiště v noci opět dočasně přerušila provoz kvůli útokům dronů.
 • Rusko v noci zaútočilo drony na Oděskou oblast včetně regionu u Dunaje. Úder způsobil požáry v obilných zařízeních.
 • Ukrajina potřebuje velkou pomoc Německa a dalších zemí, aby se její armáda dokázala probít přes masivní ruská minová pole a mohla osvobodit všechny okupované oblasti. Uvedla to v úterý německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková.
08:24

"Tuto noc ruští teroristé tři hodiny útočili drony na jih Oděské oblasti. Cílem nepřítele je civilní infrastruktura regionu," napsal na platformě Telegram Kiper, podle něhož hasiči požár lokalizovali kolem šesté hodiny ráno (05:00 SELČ). Úřady neevidují žádné zraněné civilisty.

Podle zdroje agentury Reuters byly terčem přístavy na Dunaji. Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu v noci s odvoláním na ukrajinské telegramové kanály informovala o dvou vlnách útoků bezpilotních letounů íránské výroby a o explozích v ukrajinském říčním přístavu Izmajil, jenž se nachází na Dunaji poblíž hranic s Rumunskem.

07:43

Rusko v noci zaútočilo drony na Oděskou oblast včetně regionu u Dunaje. Úder způsobil požáry v obilných zařízeních, píše Reuters s odkazem na armádu.

06:25 Vlajka Ruské federace.

Moskevská letiště v noci dočasně přerušila provoz, později znovu začala přijímat přílety a odbavovat odlety, informovala agentura TASS.

Souviselo to zřejmě s výskytem dronů nad Moskevskou oblastí. Ruská metropole se terčem útoků bezpilotních letounů v poslední době stává stále častěji. Rusko z nich obviňuje Ukrajinu. Kyjev se oficiálně k útokům na ruské území nehlásí, ačkoliv někteří činitelé někdy vyjadřují nad těmito údery spokojenost.

06:24 Vlajka Ruské federace.

Na Moskvu se v noci na dnešek podle ruského ministerstva obrany pokoušely zaútočit tři drony. Dva protiletecká obrana zničila mimo hlavní město, třetí se zřítil na rozestavěnou výškovou budovu v obchodní čtvrti Moskva-City. Rusko z útoků, které se děly už několik nocí v řadě, obvinilo Ukrajinu.

"Kyjev se pokusil zaútočit třemi bezpilotními letouny na objekty v Moskvě. Byly sestřeleny a zničeny, jeden narazil do rozestavěné budovy v Moskva-City," cituje TASS z prohlášení ministerstva obrany. Podle ruskojazyčného servisu BBC se Moskva-City stalo dějištěm takového incidentu v poslední době už počtvrté.

18:19 Vlajka Ruské federace.

Ruský generál Sergej Surovikin, zástupce velitele ruských jednotek nasazených na Ukrajině, byl odvolán z funkce šéfa vzdušných a kosmických sil. Na Telegramu to dnes uvedl Alexej Venediktov, který stál v čele nezávislé rozhlasové stanice Echo Moskvy až do jejího uzavření po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Ruské úřady se k tomu nevyjádřily, poznamenala agentura Reuters, Venediktovo vyjádření však sdílely některé ruské nezávislé servery.

17:29

Mezinárodní soudní dvůr se bude od poloviny září zabývat námitkami Ruska ve sporu s Ukrajinou, jež odmítla obvinění z genocidy, které vůči ní Moskva vznesla. U nejvyššího soudu OSN pro spory mezi státy mohou strany podat předběžné námitky, pokud se domnívají, že soud nemá v dané věci pravomoc. Informovala o tom agentura Reuters. Moskva při zahájení invaze na Ukrajinu loni v únoru mimo jiné argumentovala tím, že Kyjev páchá na východě svého území genocidu vůči rusky mluvícímu obyvatelstvu. Ukrajina se proti tomu ohradila u soudu, nařčení z genocidy odmítla a Rusko obvinila, že se snaží ospravedlnit svou vojenskou agresi v rozporu s úmluvou OSN z roku 1948, kterou obě strany podepsaly.

15:31

V Černihivu se konal pohřeb šestileté Sofie Holinské, kterou v sobotu Rusové zavraždili při raketovém útoku na centrum města. Zahynula i její matka.

13:39

Ukrajinci dosáhli na jižní frontě úspěchu. Probili se do vesnice Robotyne, kterou Rusové urputně bránili. Institut pro studium války považuje kontrolu nad vesnicí za "takticky významnou".

13:33

Zhruba desetina uprchlíků plánuje v krátké době návrat z České republiky na Ukrajinu. Vrátit se jednou domů chtějí dvě třetiny dospělých. Ve svém výzkumu o vysídlených to zjistila Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), ve druhém čtvrtletí se do výzkumu zapojilo 1706 dospělých s dočasnou ochranou ze všech krajů kromě Zlínského.

13:08

Ukrajina potřebuje velkou pomoc Německa a dalších zemí, aby se její armáda dokázala probít přes masivní ruská minová pole a mohla osvobodit všechny okupované oblasti. Uvedla to v úterý německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková s tím, že Německo se svými partnery diskutuje o dodávkách potřebné techniky a vybavení pro Ukrajinu. Dodala, že kancléř Olaf Scholz si je vědom důležitosti německých střel s dlouhým doletem Taurus pro Ukrajinu. Německá vláda ale o jejich dodání Kyjevu zatím nerozhodla, potvrdila ministryně.

11:27

"Naši vojáci jsou v Robotyne," potvrdil velitel ukrajinských vojsk na jihu země generál Oleksandr Tarnavskyj. Robotyne se nachází zhruba deset kilometrů jižně od Orichivu, kde byla frontová linie před začátkem ukrajinské ofenzivy v červnu.

10:34

Mapa, znázorňující polohu Robotyne, kam vstoupili po tvrdých bojích ukrajinští vojáci.

10:33

Civilisté, osvobození ukrajinskou armádou v Robotyne.

10:10

Na hlavní kyjevské třídě Kresčatyk je "vystavena" zničená ruská vojenská technika. Jde o součást oslav blížícího se Dne nezávislosti Ukrajiny, který připadá na 24. srpna.

Foto: Reuters
9:57

Ruská armáda v úterý ráno provedla raketový úder na město Kryvyj Rih v jižní části Ukrajiny, kde poničila 20 rodinných domů a zranila nejméně jednoho člověka. Uvedl to zpravodajský web Ukrajinska pravda s odvoláním na šéfa oblastní správy Serhije Lysaka.

9:53

Ukrajinská armáda vstoupila do vesnice Robotyne, o kterou vedla několik týdnů tvrdé boje. Podle generálního štábu vojáci evakuují civilisty. Robotyne leží na cestě k Melitopolu a Azovskému moři, kudy vede hlavní směr ukrajinské ofenzivy. Rusové se z Robotyna stáhli, ale na vesnici pálí jejich dělostřelectvo.

9:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovořil poprvé od začátku ruské agrese se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem, setkali se v Aténách. Rozhovor označil za "konstruktivní a plodný". Srbsko je spojencem Ruska, ale Vučič opakovaně řekl, že Bělehrad invazi odsuzuje.

9:31

V jihoafrickém Johannesburgu dnes začíná třídenní summit hospodářského uskupení BRICS, jehož členy jsou Čína, Rusko, Indie, Brazílie a JAR. Zástupci pětice zemí, které představují zhruba 40 procent světové populace a čtvrtinu globální ekonomiky. Ruský prezident Vladimir Putin nepřijel, ruskou delegaci vede ministr zahraničí Sergej Lavrov.

9:25

Vinit Ukrajinu za srpnovou okupaci roku 1968 je nesmysl, tvrdí ukrajinský historik Radomyr Mokryk.

9:21

Souhrn nejdůležitějších událostí

 • Moskevská letiště Domodědovo, Vnukovo a Šeremeťjevo přerušila provoz kvůli útoku dronů.
 • Jevgenij Prigožin zveřejnil první video od své červnové vzpoury. Vyplývá z něj, že je v Africe.
 • V jihoafrickém Johannesburgu dnes začíná třídenní summit hospodářského uskupení BRICS, jehož členy jsou Čína, Rusko, Indie, Brazílie a JAR. Vladimir Putin se ale summitu nezúčastní.
06:00 Vlajka Ruské federace.

Rusko tvrdí, že v Černém moři zničilo ukrajinský průzkumný člun. Posádka stíhačky Su-30SM ho zasáhla u ruských plynárenských zařízení, napsala agentura TASS s odvoláním na prohlášení ministerstva obrany.

"Dnes v noci posádka letounu Su-30SM námořního letectva černomořské flotily zničila průzkumný člun ozbrojených sil Ukrajiny v oblasti ruských plynárenských zařízení v Černém moři," sdělilo ministerstvo.

Kyjev se k tomu dosud nevyjádřil. Zatím není jasné, jestli si ruský úder vyžádal oběti a zraněné.

05:45 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila dva drony nad Moskevskou oblastí a další dva zničila nad Brjanskou oblastí, uvedla agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany, podle něhož nejsou žádné oběti. 

05:42 Vlajka Ruské federace.

Moskevská letiště Šeremeťjevo, Domodědovo a Vnukovo v noci na dnešek přerušila svůj provoz. Letadla zde nemohla přistávat ani startovat, uvedla agentura TASS, podle níž ale Šeremeťjevo a Domodědovo po krátké době provoz znovu obnovila. Moskevské úřady k takovému kroku přistupují často v případě hrozícího bezpilotního útoku.

"Šeremeťjevo a Domodědovo opět přijímají lety, které byly v čekací zóně. Vnukovo je stále uzavřeno," sdělily agentuře úřady. Oficiálně důvod uzavření letišť v mnohamilionovém městě nekomentovaly.

05:30 Zakladatel ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin.

Šéf ruské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin na sociálních sítích zveřejnil první video od konce června, kdy se spolu se svými žoldnéři pokusil o ozbrojenou vzpouru. Na záběrech stojí v pouštní krajině v maskáčích a se zbraní v ruce. Agentury Reuters a AP uvedly, že se jim video nepodařilo ověřit, podle Prigožinova komentáře a příspěvků na proruských kanálech na Telegramu se ale zdá, že je šéf wagnerovců na africkém kontinentu.

"Teplota plus 50 (stupňů Celsia), vše, jak máme rádi. Wagnerova skupina provádí (průzkumné a pátrací operace). Dělá na všech kontinentech Rusko ještě větší a Afriku ještě svobodnější," říká na záznamu Prigožin a dodává, že jeho žoldnéři jsou noční můrou pro extremistické skupiny "Islámský stát a al-Káidu a další zločince".

23:42

Shrnutí nejdůležitějších událostí: 

 • Ukrajinští vojáci dosáhli úspěchů na jižní frontě v Záporožské oblasti, uvádí ministerstvo obrany v Kyjevě. Podle něj vojska při ofenzivě postoupila k vesnicím Robotyne a Mala Tokmačka.
 • Český prezident Petr Pavel na výročí 21. srpna 1968 uvedl, že na Ukrajině se nyní děje něco podobného jako tehdy v Československu. Rusko se podle něj od té doby nijak nezměnilo.
 • Německá prokuratura oznámila, že v Kolíně nad Rýnem provedla domovní prohlídku v bytě dvou známých prokremelských aktivistů.
 • "Jsem přesvědčen, že Rusko válku prohraje," řekl Volodymyr Zelenskyj během návštěvy Kodaně.
22:34

Americké ministerstvo zahraničí dnes schválilo zbrojní dohodu s Polskem, která zahrnuje možnost prodeje bojových vrtulníků a dalšího vybavení v celkové hodnotě až 12 miliard dolarů (264,6 miliardy korun). V tiskové zprávě to uvedl Pentagon. Varšava, která podle agentury Reuters posiluje svou armádu od ruské invaze na Ukrajinu, požádala o 96 vrtulníků AH-64E Apache či řízené střely Hellfire a protiletadlové střely Stinger.

16:50 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj letí v pondělí večer do Atén, kde se sejde s řeckým premiérem Konstantinosem Mitsotakisem.

16:11

Německá prokuratura oznámila, že v Kolíně nad Rýnem provedla domovní prohlídku v bytě dvou známých prokremelských aktivistů. Jsou podezřelí, že porušili zákon o kontrole válečných zbraní. Max Schlund a jeho partnerka Jelena Kolbasnikovová od zahájení ruské plnohodnotné invaze na Ukrajinu loni v únoru uspořádali několik protestních akcí, na nichž žádali, aby Německo ukončilo podporu napadené zemi.

Schlund a Kolbasnikovová věnovali finanční prostředky vybrané od příznivců v Německu divizi ruské armády bojující na Ukrajině a za tyto peníze byly nakoupeny vysílačky, sluchátka a telefony.

16:06

Traktorista najel na protitankovou minu na poli nedaleko Charkova. S těžkými zraněními je v nemocnici, informuje portál RBK Ukraine.

15:55

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba se ohradil proti sílícím hlasům, které zpochybňují úspěšnost ukrajinské protiofenzivy. V rozhovoru pro německý list Bild prohlásil, že Ukrajina nyní nemusí nikomu nic dokazovat. "Nikdy nás nepodceňujte. Mějte důvěru a trpělivost. Vítězství je tvrdá práce," vzkázal zahraničním kritikům.

15:00

Svatba v Kyjevě.

Foto: Reuters
13:31

Záběry z vesnice Urožajne, kterou ukrajinská armáda osvobodila minulý týden.

13:28 Vlajka Ruské federace.

Do Ruska přijela íránská armádní delegace, aby jednala o spolupráci mezi pozemními silami vojsk obou zemí. Oznámil to ruská tisková agentura Tass.

13:18

Ukrajinští vojáci dosáhli úspěchů na jižní frontě v Záporožské oblasti, uvádí ministerstvo obrany v Kyjevě. Podle něj vojska při ofenzivě postoupila k vesnicím Robotyne a Mala Tokmačka. Ukrajinci se od začátku červnu v této oblasti snaží prorazit ruskou obranou a postoupit směrem k Azovskému moři, aby přeťali spojení okupovaného Krymu s ruskou pevninou. Postup je ale zatím pomalý hlavně kvůli velkému počtu min, které Rusové na svých obranných liniích položili.

13:13

Rusko odsoudilo rozhodnutí Dánska a Nizozemska darovat Ukrajině letouny F-16. Podle ruského velvyslance v Kodani Vladimira Barbina tento krok může dále vystupňovat ukrajinský konflikt, informovala agentura Reuters. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v dnešním projevu v Kodani poděkoval Dánsku za pomoc jeho zemi. Nizozemsko daruje Ukrajině dvaačtyřicet letounů F-16, Dánsko devatenáct.

12:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Jsem přesvědčen, že Rusko válku prohraje," řekl Volodymyr Zelenskyj během návštěvy Kodaně.

11:52

Ukrajina dnes celému světu dokazuje, že ruské komplexy zůstávají stejně nebezpečné jako v roce 1968, uvedl premiér Petr Fiala před budovou Českého rozhlasu.

11:33

Na Ukrajině se nyní děje něco podobného jako v Československu v roce 1968, uvedl k výročí 21. srpna prezident Petr Pavel. Rusko se od té doby podle něj nijak nezměnilo.

Foto: Reuters
11:10

Primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj - SLK) dnes nabádal k ostražitosti před lidmi, kteří zpochybňují českou pomoc ukrajinskému národu. Řekl to při pietním shromáždění připomínajícím okupaci Československa ze srpna 1968 i s odkazem na aktuální dění na Ukrajině. Liberec byl před 55 lety po Praze druhým nejtragičtěji postiženým městem s devíti mrtvými a 48 zraněnými.

"Takový byl první výčet za takzvanou bratrskou pomoc vojsk pěti zemí, jejichž představitelé se tehdy tvářili jako naši spojenci. O to víc mě překvapuje to, že často v poslední době je slyšet názor, že bychom se my, občané země s tak hlubokou a bolestivou zkušeností, měli přestat zajímat o události, které už přes rok sledujeme blízko našich hranic na Ukrajině," řekl primátor.

Foto: Archiv bezpečnostních složek
11:07

Čeští vojenští zdravotníci, ostřelovači, ženisté a chemici od začátku roku v Polsku vycvičili více než 400 ukrajinských vojáků. V asistenční misi Evropské unie na podporu Ukrajiny EUMAM UA vyslala česká armáda čtyři týmy, každý zhruba o deseti vojácích. Informoval o tom web Army.cz

11:02

Ruští vojáci se podle dostupných zpráv v neděli stáhli z vesnice Robotyne, která leží ve směru hlavní ukrajinské ofenzivy na Melitopol. Je to první větší vesnice, do které Ukrajinci v tomto směru vstoupili z městečka Orichiv, kde byla fronta "zakonzervovaná" od loňského března.

10:41 Vlajka Ruské federace.

Co se dnes - 21. srpna - píše v Rusku.

10:39

S ohledem na situaci na Ukrajině nebyl odkaz srpna 1968 nikdy tak aktuální jako dnes, řekl slovenský premiér Ludovít Ódor k výročí okupace Československa.

10:26

Ukrajinská armáda za uplynulý týden osvobodila u Bachmutu na východě země od ruské okupace území o rozloze tří kilometrů čtverečních, uvedla podle serveru Ukrajinska pravda náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Na jihu, kde ukrajinské ozbrojené síly v rámci protiofenzivy usilují o průlom, se podle ní situace výrazně nezměnila.

10:21

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je na návštěvě Dánska. Před budovu dánského parlamentu, kde Zelenskyj hovořil, přišla žena s ruskou vlajkou.

Foto: Reuters
08:06 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda ohlásila zmaření dalšího dronového útoku v okolí Moskvy. Dron byl zničen prostředky elektronického boje a zřítil se nad vesnicí Pokrovskoje západně od metropole, uvedlo podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany, podle něhož bezpilotní letoun vyslaly ukrajinské síly. Letiště Vnukovo a Domodědovo dočasně omezila provoz, informovala agentura TASS.

"21. srpna kolem 06:50 moskevského času (05:50 SELČ) byl zmařen pokus kyjevského režimu o teroristický útok dronem," sdělilo ruské ministerstvo. Dodalo, že dron se zřítil nad vesnicí Pokrovskoje v Ruzském okrese Moskevské oblasti, aniž by někomu způsobil zranění.

07:36

Shrnutí nejdůležitějších událostí: 

 • Nizozemsko a Dánsko se zavázaly Ukrajině dodat letouny F-16.
 • U Moskvy se opět zřítil dron, uvedlo ruské ministerstvo obrany, které stroj připsalo Ukrajině. Letiště Vnukovo pozastavilo provoz, informuje TASS.
 • Evropská unie vážně zvažuje dotování přepravy ukrajinského obilí přes okolní země.
07:29 Vlajka Ruské federace.

U Moskvy se opět zřítil dron, uvedlo ruské ministerstvo obrany, které stroj připsalo Ukrajině. Letiště Vnukovo pozastavilo provoz, informuje TASS.

20:12

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se v Budapešti setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánen. Diskutovali mimo jiné o energetické spolupráci a přístupu Švédska do NATO, uvedla agentura MTI s odkazem na maďarskou diplomacii. Maďarsko i Turecko jsou členy NATO a posledními zeměmi v bloku, které ještě žádost Švédska neschválily.

18:23

Dánsko daruje Ukrajině 19 stíhacích letounů F-16, uvedla podle agentury AP dánská premiérka Mette Frederiksenová. Letouny ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému dříve slíbil i nizozemský premiér Mark Rutte. Ukrajinský státník dnes navštívil obě země.

16:52 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Letadlo s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským dosedlo na ranvej na dánské vojenské základně, píše AFP. Státník předtím navštívil Nizozemsko.

16:47 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po návštěvě Nizozemska zamíří ještě dnes do Dánska, uvedla podle Reuters kancelář dánského premiéra.

15:26 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Zelenskyj a Rutte se shodli na počtu 42 letounů F-16, které by měla dostat Ukrajina od Nizozemska po konci výcviku pilotů, uvedl Zelenskyj na síti X.

14:41

Nizozemsko a Dánsko se zavázaly Ukrajině dodat letouny F-16. Podle agentury Reuters to v neděli ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému řekl nizozemský premiér v demisi Mark Rutte. Počet stíhaček předseda vlády nespecifikoval, připomněl jen, že nizozemské letectvo jich má 42.

Oznámení přišlo jen několik minut poté, co si Rutte se Zelenským prohlédli dvojici šedivých strojů F-16 v hangáru na základně v Eindhovenu. Zelenského cesta do Nizozemska je po Švédsku druhou předem neohlášenou návštěvou západoevropské země za tento víkend.

12:20 Vlajka Ruské federace.

Ruská Kurská a Rostovská oblast, které hraničí s Ukrajinou, hlásily zásahy dronů. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že v Moskevské oblasti rušilo ukrajinský dron a donutilo ho zřítit se v neobydlené oblasti, píše agentura Reuters. Ruský letecký dozor doplnil, že v reakci na to krátce zastavil lety na dvě městská letiště.

Gubernátor Kurské oblasti prohlásil, že při nárazu dronu do železniční stanice bylo zraněno pět lidí a vypukl požár. V Rostovské oblasti, podle tamního gubernátora, nedošlo k žádným zraněním ani škodám.

12:17 Vlajka Ruské federace.

Rusko v červenci zůstalo největším dodavatelem ropy do Číny. Dodávky ruské ropy do Číny se nicméně výrazně snížily z dřívějších rekordních maxim, a to v důsledku menších slev a vyšší poptávky na ruském trhu. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů, které dnes zveřejnil čínský celní úřad.

12:15

Sonda Luna-25 měla na Měsíci přistát v pondělí, jejím úkolem bylo analyzovat půdu a pátrat po vodě v oblasti kolem měsíčního jižního pólu. Na projektu se měla podílet i Evropská kosmická agentura (ESA), která ovšem po ruském vpádu na Ukrajinu loni v únoru s Moskvou přerušila spolupráci. Rusko následně prohlásilo, že jeho lunární programy budou pokračovat a že evropské vybavení a technologie nahradí svými.

12:12

Česko usiluje o to, aby měla Ukrajina v Praze plnohodnotného velvyslance. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) doufá, že tu bude během týdnů nebo měsíců, řekl na stanici CNN Prima News.

12:11 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Prezident Volodymyr Zelenskyj přiletěl na základnu v Nizozemsku k jednáním s premiérem v demisi Markem Ruttem, píší agentury. Země zvažuje poskytnutí letounů F-16 Ukrajině.

12:07 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj slíbil, že vrátí úder poté, co při sobotním ruském raketovém útoku na centrální náměstí v historickém městě Černihiv na severu Ukrajiny zahynulo sedm lidí včetně šestileté dívky a 144 jich bylo zraněno.

Ukrajinský prezident podle liste The Guardian prohlásil: "Jsem si jist, že naši vojáci dají Rusku za tento teroristický útok odpověď. Pozoruhodnou odpověď."

Podle agentury Reuters Zelenskyj ve svém nočním videoposelství, které pronesl v neděli brzy ráno na závěr návštěvy Švédska, rovněž uvedl, že ze 144 zraněných bylo 15 dětí, a jmenoval zabitou dívku Sofii.

Pohled na poškozenou budovu činoherního divadla v místě ruského raketového úderu, uprostřed ruského útoku na Ukrajinu, v Černihivu.
Pohled na poškozenou budovu činoherního divadla v místě ruského raketového úderu, uprostřed ruského útoku na Ukrajinu, v Černihivu. | Foto: Reuters
09:54

Česko připraví speciální program pro dobrovolný návrat uprchlíků na Ukrajinu. Poskytlo by jim při něm pomoc a hradilo některé náklady. O podobě podpory rozhodne vláda. Vyčlení na ni i peníze. Projekt pak spustí. Počítá s tím návrh šesté novely zákona lex Ukrajina.

Vláda by měla také o rok prodloužit poskytování dočasné ochrany příchozím do konce března 2025. Na konci minulého týdne bylo podle ministerstva vnitra v ČR 360 900 uprchlíků z Ukrajiny s vízem k ochraně, většinu tvoří ženy a děti. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) před nedávnem hostitelské země vyzval, aby běžence k návratu nenutily.

09:13

Evropská unie vážně zvažuje dotování přepravy ukrajinského obilí přes okolní země. Informovala o tom o víkendu na svém zpravodajském portálu polská rozhlasová stanice Polskie Radio s odvoláním na zjištění své bruselské zpravodajky.

08:02 Vlajka Ruské federace.

V noci ukrajinský dron narazil do střechy nádražní budovy v ruském Kursku, kde poté vypukl požár, informoval ráno gubernátor Kurské oblasti Roman Starovojt. Pět lidí podle něj utrpělo lehká zranění způsobená rozbitým sklem.

08:00 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana dnes ráno zneškodnila dron mířící na Moskvu, uvedla agentura RIA Novosti s odkazem na ruské ministerstvo obrany. Kvůli incidentu, který se obešel bez zranění, byl na moskevských letištích Vnukovo a Domodědovo na určitou dobu přerušen provoz a několik letů přistálo na jiných letištích.

07:16

V Rusku se za vlády Vladimira Putina v Kremlu píší i učebnice dějepisu. Poradce ruského prezidenta Vladimir Medinskij vydal čtyři učebnice určené pro školáky ve věku od 16 do 18 let, ve kterých přináší zcela zrevidovanou interpretaci rozpadu Sovětského svazu, Putinovy éry i příčin války na Ukrajině, píše agentura Reuters.

Poslední kapitola se věnuje příčinám největšího konfliktu na evropském kontinentu od konce druhé světové války, invaze na Ukrajinu. Kapitola "Současné Rusko - Speciální vojenská operace" odráží Putinovi deziluzi Západem poté, co Rusko nabídlo Spojeným státům podporu po teroristických útocích z 11. září 2001 coby přátelské gesto v období po studené válce. "Západ začal být upnutý a zaměřený na destabilizaci situace uvnitř Ruska," píše se v učebnici. "Své cíle ani neskrýval: Rusko rozbít a získat kontrolu nad jeho zdroji," uvádí se v ní.

07:14 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinský dron narazil do střechy nádražní budovy v ruském Kursku, kde poté vypukl požár, informoval v neděli gubernátor Kurské oblasti Roman Starovojt, podle něhož pět lidí utrpělo lehká zranění. Další dron byl zneškodněn nad Moskvou, uvedl zdejší starosta Sergej Sobjanin podle agentury TASS.

07:13

Devětatřicetiletý muž z Oděsy na posledním vojenském kontrolním stanovišti před odjezdem z Ukrajiny ukázal lékařskou zprávu dokládající vážné poranění páteře, které jej osvobozuje od vojenské služby a také zákazu opustit Ukrajinu, píše The Guardian. "Ta nemocnice si tuhle diagnózu opravdu oblíbila, co?' opáčil podle muže jeden z vojáků.

07:02

Počet zraněných po sobotním ruském útoku na severoukrajinský Černihiv stoupl už na 144, uvedla agentura Ukrinform. Mezi zraněnými je i 15 dětí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury DPA slíbil odvetu.

22:13

Shrnutí nejdůležitějších událostí: 

 • Nejméně sedm mrtvých si vyžádal dnešní ruský raketový útok na severoukrajinský Černihiv, dalších 110 osob utrpělo zranění.
 • Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v sobotu potvrdil, že začal výcvik pilotů na stíhačkách F-16.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu přijel na neohlášenou návštěvu do Švédska. 
 • Americká média informovala, že ve válce na Ukrajině podle Washingtonu zemřelo nebo bylo zraněno půl milionu vojáků. 
22:07

Výcvik ukrajinských pilotů na stíhačkách F-16 začal, uvedl dnes ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov stanici Kanal 24. Podle něj může trvat až několik měsíců. Místo, kde se instruktáž odehrává, neupřesnil.

"Výcvik už začal," řekl Reznikov s tím, že se na něm bude podílet koalice 11 zemí podporujících Ukrajinu, jež od loňského února čelí ruské invazi. Součástí programu bude také školení ukrajinských inženýrů a techniků. Piloti i personál absolvují mimo jiné kurz angličtiny, neboť dosavadní úroveň jejich znalostí není mnohdy dostačující.

16:05 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajina zahájila se Švédskem jednání o možné dodávce stíhaček Gripen, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který v sobotu přicestoval do Švédska na neohlášenou návštěvu. Setkal se tam se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem. Země se také dohodly na společné výrobě obrněných vozidel CV90.

"Dnes jsme podrobně diskutovali o budoucích krocích týkajících se možnosti otevřít téma dodávky švédských gripenů," uvedl Zelenskyj po setkání. Dodal, že půjde o ústřední téma při jeho jednání s dalšími švédskými představiteli.

V červnu švédská vláda oznámila, že poskytne ukrajinským pilotům možnost vyzkoušet si letouny JAS 39 Gripen. Zároveň ale upozornila, že Švédsko je všechny potřebuje k obraně svého území. Zelenskyj dnes uvedl, že ukrajinští piloti již zahájili výcvik na těchto víceúčelových letounech. Kristersson téma možné dodávky gripenů Ukrajině nezmínil, upozornil Reuters.

13:37

V divadle v severoukrajinském Černihivu se podle agentury Unian v době ruského útoku konala výstava výrobců bezpilotních letounů. V okamžiku dopadu rakety bylo na místě mnoho civilistů.

Ukrajinské úřady z bezpečnostních důvodů předem nezveřejnily, kde přesně se událost uskuteční, a místo konání oznámily až čtyři hodiny před začátkem, píše Unian. Podle svědků raketa zasáhla přímo výstavní prostory.

12:49 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda prý "zcela eliminovala" zhruba 150 ukrajinských vojáků, kteří se pokoušeli překročit řeku Dněpr, jež tvoří frontovou linii na jihu Ukrajiny. Uvedlo to ruské ministerstvo obrany, z jehož sdělení není jasné, co má výrazem "eliminovat" na mysli.

Ukrajinští vojáci se podle ministerstva snažili získat opěrný bod na levém břehu Dněpru, napsala agentura AFP. Informace ale nelze nezávisle ověřit.

12:21

Rusko dnes podniklo raketový útok na severoukrajinské město Černihiv, který si vyžádal pět mrtvých. Dalších 37 osob utrpělo zranění, oznámilo ukrajinské ministerstvo vnitra.

"Ruská raketa zasáhla v našem Černihivu přímo městské centrum. Náměstí, polytechnická univerzita, divadlo," napsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociální síti Telegram. "Obyčejná sobota, kterou Rusko změnilo v den bolesti a ztrát. Jsou tam mrtví, jsou tam zranění," dodal.

11:32

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes přicestoval na neohlášenou návštěvu do Švédska. Na sociální síti X, dříve Twitteru, uvedl, že se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem, královskou rodinou nebo se šéfem švédského parlamentu Andreasem Norlénem chce jednat o obranné spolupráci či o ukrajinské integraci do Evropské unie.

"Spolu s (první dámou) Olenou jsem přijel do Švédska," napsal Zelenskyj. "Naším hlavním cílem je posílení ukrajinských bojovníků na zemi i ve vzduchu, rozvoj vzájemné spolupráce, zejména v obranném průmyslu, ukrajinská evropská integrace a společná bezpečnost v euro-atlantském prostoru," uvedl pak na sociální síti telegram.

Švédsko je v rámci Evropské unie jedním ze západních spojenců Ukrajiny, které od loňského února čelí ruské invazi. Stockholm pod dojmem ruské vojenské agrese také spolu s Finskem podal žádost o vstup do NATO. Zatímco Helsinky se letos v dubnu staly 31. členským státem vojenského paktu, Švédsko čeká, až jeho žádost jako poslední ze členů aliance schválí Turecko a Maďarsko.

Foto: Shutterstock
10:12

Ukrajinská protiofenziva je pomalejší, než se čekalo a potýká se s velkými ztrátami. List Washington Post s odvoláním na analýzu amerických tajných služeb informoval, že Ukrajincům se během ní nepodaří dobýt klíčové strategické město Melitopol. 

Bývalý vrchní velitel amerických pozemních sil v Evropě, generál Ben Hodges, v této souvislosti kritizuje státy NATO.

"Neschopnost Západu uznat a prohlásit, že ukrajinské vítězství nad Ruskem je v našem nejlepším strategickém zájmu, a poskytnout k tomu kapacity, je jediným důvodem, proč Ukrajina dosud neosvobodila Krym, rozhodující území této války," píše na Twitteru.

08:50

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

 • Rusko v noci na sobotu vyslalo na ukrajinské území sedmnáct dronů, patnáct z nich se ukrajinskému letectvu podařilo sestřelit.
 • Jeden člověk zahynul a dva byli zraněni při ruském ostřelování vsi poblíž jihoukrajinského města Cherson.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu přijel na neohlášenou návštěvu do Švédska. 
 • Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v sobotu potvrdil, že začal výcvik pilotů na stíhačkách F-16.
08:49

Válka Ruska proti Ukrajině si vyžádala téměř půl milionu mrtvých a zraněných vojáků, píše deník The New York Times s odvoláním na americké činitele. Počet obětí téměř rok a půl trvajícího konfliktu vyvolaného Moskvou navíc v posledních měsících, kdy se Kyjev snaží znovu dobýt ztracená území, rychle roste.

08:46

Rusko v noci na sobotu vyslalo na ukrajinské území 17 dronů, uvedlo ukrajinské letectvo, podle kterého se 15 bezpilotních strojů podařilo sestřelit. Zatím nejsou informace o škodách či obětech, píše agentura Unian. Útok vedený ze vzduchu, tentokrát ze strany Ukrajiny, ohlásilo i ruské ministerstvo obrany.

Ruské bezpilotní letouny vzlétly z ruské Kurské oblasti a na Ukrajinu, která se brání ruské invazi už téměř 18 měsíců, přiletěly ze severovýchodu. Oblasti v centrální a západní části Ukrajiny vyhlásily letecký poplach.

"(Ukrajinské síly) zničily 15 nepřátelských dronů," uvedlo ukrajinské letectvo. Co se stalo se dvěma nesestřelenými stroji, neupřesnilo.

07:04

Jeden člověk zahynul a dva byli zraněni při ruském ostřelování vsi poblíž jihoukrajinského města Cherson, informuje agentura Reuters s odvoláním na ukrajinské úřady. Generální prokuratura mezitím informovala o čtyřech raněných při ruském ostřelování města Časiv Jar nedaleko Bachmutu v Doněcké oblasti.

"Podle vyšetřování okupanti 18. srpna kolem 20:00 hodin (19:00 SELČ) ostřelovali vesnici nedaleko Chersonu," uvedla generální prokuratura na telegramu s poznámkou, že jeden z místních obyvatel zahynul a počty raněných se upřesňují.

21:08

Lídři USA, Japonska a Jižní Koreje se shodli na podpoře Ukrajiny, užší zpravodajské spolupráci nebo podpoře míru stability kolem Tchaj-wanu.

20:09

Ruské zpravodajské agentury vybudovaly v Polsku síť amatérských agentů, kteří měli provádět různé operace včetně sabotáží nebo atentátů. Cílem bylo narušit tok západních zbraní přes Polsko na Ukrajinu, které se už rok a půl brání ruské agresi. Polské bezpečnostní složky však plán překazily. Napsal to dnes list The Washington Post na základě rozhovorů s více než deseti bezpečnostními činiteli v Polsku, na Ukrajině, v USA, a také s odkazem na informace z různých dokumentů nebo účtů podezřelých na sociálních sítích či výpovědí příbuzných zatčených.

19:45

Ukrajinská vojenská rozvědka zveřejnila video, které podle ní zobrazuje přesný zásah místnosti, kde se v tu chvíli scházelo vedení okupační policie v Enerhodaru na jihu Ukrajiny. Informovala o tom agentura Unian. Útok podle rozvědky způsobil četná zranění šéfovi ruské policie v Enerhodaru Pavlu Česanovovi, stejně jako jeho zástupci a dalším pracovníkům místní policie.

18:24

Maďarsko podepsalo s Ruskem upravenou stavební smlouvu o rozšíření maďarské jaderné elektrárny Paks. Podpis dohody ukončuje přípravnou fázi projektu a otevírá cestu k zahájení stavebních prací. Uvedl to dnes podle agentury MTI maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó po videohovoru s šéfem ruského atomového koncernu Rosatom Alexejem Lichačovem.

18:24 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud dnes nařídil zatčení jednoho z čelných představitelů hnutí Golos, které monitoruje průběh voleb v Rusku, Grigorije Melkonjance. Stalo se tak poté, co ve čtvrtek ruské bezpečností složky provedly u řady zástupců této skupiny domovní prohlídky. Při té příležitosti byl také zadržen Melkonjanc, který působí jako spolupředseda hnutí, informuje portál Meduza. V září čekají Rusko volby různé úrovně, v několika regionech se bude rozhodovat o gubernátorech a poslancích místních zákonodárných sborů. V Moskvě budou lidí volit starostu.

16:07 Vlajka Ruské federace.

Lotyšská rozvědka (Úřad pro ochranu ústavy) ve své analýze vývoje v Rusku konstatuje, že režim prezidenta Vladimira Putina je v tuto chvíli stabilní a nelze očekávat nějaké protesty v ulicích. "Ruská společnost upadla do apatie a většina lidí si dává pozor, aby veřejně neříkala něco, s čím režim nesouhlasí," konstatuje rozvědka ve zprávě vypracované pro lotyšský parlament. Červnová vzpoura žoldnéřů z Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina podle Lotyšů na situaci v Rusku mnoho nezměnila.

14:34

Po poledni místního času dopadly ruské rakety na Záporoží. Zatím nejsou k dispozici informace o obětech.

12:29 Vlajka Ruské federace.

V Novorossijsku hoří zásobníky s pohonnými hmotami.

12:25 Vlajka Ruské federace.

V noci na pátek dopadl na Moskvu další dron.

Foto: Reuters
12:19

Ukrajinská armáda během současné protiofenzivy nedosáhne klíčového jihoukrajinského města Melitopol, které okupuje ruská armáda. V utajené analýze, jejíž obsah sdílely anonymní zdroje s listem The Washington Post to odhadují americké zpravodajské služby. Pokud se jejich předpoklad potvrdí, bude to znamenat, že Kyjev nesplní hlavní cíl současné protiofenzivy, kterým je přerušení pozemního koridoru Ruska s anektovaným Krymským poloostrovem, píše Washington Post.

Hodnocení zpravodajských služeb se opírá o schopnost Ruska bránit okupované území skrze zaminování rozsáhlých území a budování zákopů. Ukrajinské síly se pokoušejí proniknout k Melitopolu z více než 70 kilometrů vzdálené vesnice Robotyne, podle amerických představitelů ale zůstanou několik kilometrů před městem.

Foto: Aktuálně.cz
11:35

První ukrajinská loď, která vyplula z Oděsy po ruském odstoupení od dohody o vývozu obilí zprostředkované Tureckem, dorazila do Istanbulu.

11:32

Při ruském ostřelování města Kupjansk v Charkovské oblasti zemřela jedenašedesátiletá žena.

10:24 Vlajka Ruské federace.

V ruském černomořském přístavu Novorossijsk hoří prostory skladiště.

9:50

Šéfka německého parlamentního výboru pro obranu Marie-Agnes Stracková-Zimmermannová vyzvala vládu kancléře Olafa Scholze k dodání střel s plochou dráhou letu Taurus na Ukrajinu. V rozhovoru pro televizi ARD prohlásila, že rozhodnutí musí padnout rychle. Ukrajina o předání těchto střel Berlín už dříve požádala, Scholz je ale zdrženlivý.

"Rozhodneme se a musíme se rozhodnout rychle," řekla Stracková-Zimmermannová, která je zbrojní expertkou vládních liberálních svobodných demokratů (FDP). Podobně podporovala předání německých tanků Leopard 2 ukrajinské armádě, ke kterému se Berlín po delším váhání nakonec odhodlal.

9:37

Souhrn nejdůležitějších událostí

 • USA souhlasily s tím, aby Dánsko a Nizozemsko poskytly Ukrajině své letouny F-16 americké výroby.
 • Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko řekl, že Ukrajina zanikne, pokud nezastaví svoji ofenzivu.
 • V Moskvě dopadl dron na pavilon výstaviště.
9:33

Lesní víly proti orkům. Jak bojují ženy v ukrajinském odboji na okupovaných územích.

08:52

Spojené státy schválily předání dánských a nizozemských stíhaček F-16 Ukrajině, jakmile její piloti budou vycvičeni. Informuje agentura Reuters.

06:22

Skupina evropských zemí v čele s Británií poskytne Ukrajině vybavení na protivzdušnou obranu proti ruským útokům v hodnotě 90 milionů liber (2,5 miliardy Kč). Informuje o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na prohlášení skupiny, do níž patří také Norsko, Nizozemsko, Dánsko a Švédsko.

"Tyto systémy protivzdušné obrany mohou…být rychle nasazeny buď k ochraně civilního obyvatelstva a infrastruktury Ukrajiny, nebo k použití na frontě," uvedl britský ministr obrany Ben Wallace.

06:21 Vlajka Ruské federace.

Nad Moskvou byl dnes sestřelen dron, jehož trosky poškodily jeden z pavilonů zdejšího výstaviště, uvedla agentura TASS s odvoláním na záchranáře a starostu města Sergeje Sobjanina. Vzdušný prostor nad moskevským letištěm Vnukovo je nyní uzavřen.

Agentura Reuters s odvoláním na svědka informovala o hlasitém výbuchu poblíž centra ruské metropole. Moskevské úřady posléze uvedly, že protivzdušná obrana zničila bezpilotní letoun. Podle prvních informací si pád jeho trosek nevyžádal žádné oběti.

23:15

Ukrajina obdržela další dva systémy protivzdušné obrany Iris-T z Německa. Podle agentury Reuters to ve svém večerním projevu uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dva tyto systémy už na Ukrajině jsou. "Dvě nová odpalovací zařízení Iris-T dorazila na Ukrajinu. Je to mocný a velmi potřebný obranný systém," sdělil Zelenskyj. Dodání těchto dvou nových systémů v květnu přislíbil zástupce německého ministerstva obrany Christian Freuding, který zároveň uvedl, že další čtyři budou následovat v roce 2024.

21:56

Ruská operní pěvkyně Anna Nětrebková v reakci na zrušení svého koncertu v pražském Obecním domě uvedla, že rozhodnutí bylo učiněno pod politickým tlakem a postěžovala si na cenzuru. Napsala to dnes večer ruská služba stanice BBC na svém webu s odvoláním na prohlášení umělkyně. Ta podle svých slov rozhodnutí agentury Nachtigall Artists Management, která její vystoupení organizovala, respektuje.

21:00 Vlajka Ruské federace.

Moskevský soud uvalil vazbu na amerického občana ruského původu Eugena Spectora, kterého úřady viní ze špionáže, uvedla agentura TASS.

20:37

Nákladní loď Joseph Schulte, která jako první použila nový ukrajinský koridor v Černém moři, vplula dnes večer do tureckých vod. V příštích hodinách se očekává, že připluje do Istanbulu, uvedla agentura AFP s odkazem na skupinu Schulte, která loď spravuje. Ukrajina oznámila nový námořní koridor poté, co Moskva odmítla prodloužit dohody o přepravě zemědělských komodit z ukrajinských přístavů přes Černé moře.

20:24

Ukrajina by měla zastavit protiofenzivu a vrátit se k diplomatickým jednáním s Ruskem, jinak jí hrozí zánik, prohlásil dnes běloruský lídr Alexandr Lukašenko. Řekl to v rozhovoru, který zveřejnila ukrajinská novinářka Diana Pančenková, spojovaná s proruskou propagandou. V případě agrese vůči Bělorusku nebude Minsk váhat s použitím jaderných zbraní, uvedl také běloruský lídr. "Zůstane vám (Ukrajincům) cár území, jestli vůbec. To s vámi bude. A stát jako Ukrajina nebude," řekl Lukašenko Pančenkové.

20:09 Vlajka Ruské federace.

Rusko tento týden odpálilo desítky raket na západní Ukrajinu, zaměřovalo se přitom na letecké základny, vzletové a přistávací dráhy nebo výcvikové středisko pro piloty, které se nacházejí až tisíc kilometrů od frontové linie. Napsal to dnes list Financial Times (FT), podle něhož je hlavním cílem intenzivnějších ruských útoků do hloubky ukrajinského území zjevně zničení schopnosti Ukrajiny odpalovat střely dlouhého doletu, které získává od západních partnerů.

20:05 Vlajka Ruské federace.

Paulu Whelanovi, Američanovi odsouzenému v Rusku k 16 letům vězení za údajné zapojení do špionáže, se podařilo telefonicky hovořit s ministrem zahraniční Antonym Blinkenem. Whelanův bratr David dnes řekl stanici CNN, že rozhovor byl "dlouhý a upřímný" a pro Kreml je zprávou, že Washington nehodlá polevit ve snahách přivézt Whelana zpět do USA. Rodina odsouzeného se nicméně podle Davida Whelana připravuje na to, že Paul si možná bude v Rusku muset odpykat trest v celém rozsahu.

"Pro Paula je obtížné (z vězení) telefonovat, takže se příležitosti chopil, jak to jen bylo možné… americká vláda má dle mého dobrou představu o tom, co Kreml držením Whelana sleduje, a je jen otázkou, jestli je vláda ve Washingtonu ochotná udělat určité ústupky. Já doufám, že může a že udělá," uvedl David Whelan.

15:34

Ukrajinský voják na výcvikovém kurzu na základně Kleist v Německu.

Foto: Reuters
15:25

Organizátoři zrušili plánovaný koncert ruské operní pěvkyně Anny Nětrebko v pražském Obecním domě. Informovala o tom Česká televize.

14:31

Ukrajinci sestřelili u Bachmutu ruskou vojenskou helikoptéru Ka-52.

13:51

Ukrajina se bude snažit oživit vztahy s africkými zeměmi, řekl v rozhovoru s agenturou AFP ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Rusko, které v posledních letech buduje blízké vztahy s mnoha africkými lídry, podle něj kontinent ovládá pomocí nátlaku, strachu a korupce.

"Promarnili jsme mnoho let, ale chystáme se zahájit ukrajinsko-africkou renesanci, (vzájemné) vztahy oživit," uvedl Kuleba, který od loňského podzimu třikrát kontinent procestoval. Africké země potřebují systematickou a dlouhodobou spolupráci, řekl šéf ukrajinské diplomacie, podle kterého mezi nové partnery Kyjeva patří Libérie, Keňa, Ghana, Pobřeží slonoviny, Mosambik, Rwanda a Rovníková Guinea.

11:26 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud uložil Googlu pokutu tři miliony rublů (v přepočtu zhruba 700 tisíc korun) za to, že z YouTube neodstranil videa, která podle Moskvy lžou o válce proti Ukrajině.

10:54

Ruský opoziční politik a bývalý šachový mistr světa Garri Kasparov se domnívá, že Vladimir Putin počítal s plánem radikálně řešit takzvanou ukrajinskou otázku už v roce 2004. Tehdy se odehrála na Ukrajině takzvaná oranžová revoluce, která skončila zvolením prozápadního Viktora Juščenka prezidentem. Kasparov v rozhovoru pro zpravodajský web RBK Ukrajina řekl, že Putin počítal s tím, že může udělat cokoliv a Západ proti němu nic nepodnikne. Nepočítal ale s tím, že Ukrajina se bude tvrdě bránit.

10:35

Autentické video z ukrajinské pozemní ofenzivy. Zachycuje i moment, kdy vozidlo najelo na minu.

10:30

Britská vojenská rozvědka ve své analýze uvádí, že Ukrajina si vytvořila velké zásoby pohonných hmot a zřejmě v tomto směru přečká letošní zimu bez problémů.

9:41

Na severním úseku fronty se Rusové pokoušejí postoupit k městu Kupjansk. Ukrajinské linie jsou tam pod velkým tlakem, uvádějí ukrajinská média.

9:39

Ukrajinští vojáci pózují v čerstvě osvobozeném Urožajne.

Foto: Reuters
9:31

Podle ukrajinského generálního štábu vojáci po středečním dobytí vesnice Urožajne v Záporožské oblasti postupují dále na jih.

08:33

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinské jednotky pokračují v protiofenzivě ve směru na okupovaná města Melitopol a Berďansk na jihu Ukrajiny, tvrdí ukrajinský generální štáb.
 • Analytici amerického Institutu pro studium války potvrzují postup ukrajinských sil na západě jihoukrajinské Záporožské oblasti u obce Robotyne a na pomezí Záporožské a východoukrajinské Doněcké oblasti, kde Ukrajinci osvobodili ves Urožajne.
 • V Rusku zemřel ve věku 57 let generálplukovník Gennadij Židko, který v roce 2016 velel ruské armádě v Sýrii a podle některých médií loni také ruským invazním silám na Ukrajině. 
 • Počet lidí na vnitrostátním sankčním seznamu se zdvojnásobil ze tří na šest. Vláda na něj na návrh ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) zařadila ruského podnikatele Borise Obnosova a jeho příbuzné, manžele Rostislava a Olgu Zorikovovy.
08:30

Útoky nepřítele u Kupjansku na severovýchodě byly neúspěšné, tvrdí ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu hned nezávisle ověřit.

08:30

Ukrajinské jednotky pokračují v protiofenzivě ve směru na okupovaná města Melitopol a Berďansk na jihu Ukrajiny, zatímco u Bachmutu, Avdijivky a Marjinky na východě země odrážejí ruské útoky. 

06:50

Výcvik Ukrajinců na letounech americké výroby zatím nezačal, Kyjevu jej však nabízí Dánsko a Rumunsko za podpory dalších zemí včetně Spojených států. Podle zjištění deníku The Washington Post (WP) byl začátek výcviku už několikrát odložen a nyní se počítá s tím, že první skupina šesti Ukrajinců jej dokončí nejdříve příští léto.

06:49

Ukrajina nebude mít letos na podzim ani v zimě k dispozici stíhací letouny F-16 západní provenience. Uvedl to mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat, informovala o tom ruskojazyčná verze serveru BBC News. 

06:07

Rusko minulý měsíc odstoupilo od dohody umožňující vývoz obilí z ukrajinských přístavů u Černého moře a pohrozilo útokem na lodě plující do ukrajinských vod. Minulou neděli ruská loď skutečně střílela na cizí loď, aby ji přiměla zastavit ke kontrole.

06:06

Role první lodi zkoušející novou trasu se podle agentury DPA chopila německá kontejnerová loď s ukrajinskou posádkou, plující pod vlajkou Hongkongu.

06:06

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že první civilní loď už proplula novým ukrajinským humanitárním koridorem v Černém moři. Loď vyplula z Oděsy a nyní pluje k Bosporu, uvedl Zelenskyj, který to označil za krok k obnovení svobody plavby v Černém moři.

23:17

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • V Rusku zemřel ve věku 57 let generálplukovník Gennadij Židko, který v roce 2016 velel ruské armádě v Sýrii a podle některých médií loni také ruským invazním silám na Ukrajině. 
 • Počet lidí na vnitrostátním sankčním seznamu se zdvojnásobil ze tří na šest. Vláda na něj na návrh ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) zařadila ruského podnikatele Borise Obnosova a jeho příbuzné, manžele Rostislava a Olgu Zorikovovy.
 • Ukrajinská armáda dobyla ves Urožajne na západě Doněcké oblasti, uvedla na Telegramu náměstkyně ukrajinského ministerstva obrany Hanna Maljarová. 
23:16

 Počet lidí na vnitrostátním sankčním seznamu se dnes zdvojnásobil ze tří na šest.

20:45 Vlajka Ruské federace.

O jeho roli v ruské invazi na Ukrajině se gubernátor nezmínil, podobně jako ruská státní agentura TASS, která mimo jiné píše, že Židko velel východnímu vojenskému okruhu od roku 2018, od listopadu 2021 do července 2022 působil jako náměstek šéf resortu obrany a v roce 2022 se znovu stal velitelem východního vojenského okruhu.

20:40 Vlajka Ruské federace.

"Po dlouhé nemoci zemřel v Moskvě hrdina Ruska generálplukovník Gennadij Valerijevič Židko," oznámil na Telegramu gubernátor ruského Chabarovského kraje Michail Děgťarjov, který zároveň připomněl Židkovo někdejší působení v čele ruských sil v Sýrii, jeho velení ruskému východnímu vojenskému okruhu a někdejší pozici náměstka ministra obrany.

20:32 Vlajka Ruské federace.

Například server The Moscow Times se v této informaci odvolává mimo jiné na nezávislou vyšetřovací skupinu Conflict Intelligence Team a americký Institut pro studium války (ISW). Podle prvně jmenované organizace Židko zřejmě nahradil ve velení invazních sil Alexandra Dvornikova.

20:31 Vlajka Ruské federace.

V Rusku zemřel ve věku 57 let generálplukovník Gennadij Židko, který v roce 2016 velel ruské armádě v Sýrii a podle některých médií loni také ruským invazním silám na Ukrajině.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu (zcela vpravo) během inspekce ruských jednotek. Druhý zprava je Gennadij Židko.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu (zcela vpravo) během inspekce ruských jednotek. Druhý zprava je Gennadij Židko. | Foto: Reuters/ruské ministerstvo obrany
18:41

U Lymanu, který se nachází jižněji od Kupjansku, se podle Syrského ruská armáda přeskupuje a nahrazuje jednotky, které kvůli ztrátám přišly o bojové schopnosti. Situaci u Bachmutu, který se ukrajinské ozbrojené síly podle BBC snaží obklíčit, Syrskyj označil jako obtížnou, ale pod kontrolou. Ukrajinci tam podle něj postupují.

18:41

Rusko podle Kyjeva podniká ofenzivu na severovýchodě Ukrajiny. "Útočné oddíly nepřítele… se každý den snaží na různých směrech prolomit obranu našich jednotek s cílem zablokovat a později dobýt Kupjansk," uvedl odpoledne velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj, který podle svých slov strávil na tomto úseku fronty většinu dne a po diskusi s tamními veliteli přijal "důležitá rozhodnutí" s cílem posílit obranu. O jaká opatření se jedná, neupřesnil.

17:39

Litva dočasně uzavře dva hraniční přechody s Běloruskem. Oznámil to dnes kabinet ve Vilniusu, který podle agentury Reuters krok zdůvodnil "geopolitickými okolnostmi". Umožní to také přesměrovat pohraničníky na jiné přechody, napsala litevská veřejnoprávní stanice LRT na svém webu.

Do Běloruska se v posledních týdnech přesunuli ruští žoldnéři z Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny, což vyvolalo u okolních států obavy o bezpečnost. Běloruská pohraniční služba krok litevské vlády podle agentury AFP odsoudila a označila ho za nekonstruktivní a nepřátelský.

16:40

"Ruský oligarcha, jenž stojí za výrobou raket, které zabíjejí nevinné Ukrajince, musí nést následky. Stejně jako ti, kteří si v Česku užívají luxusu za peníze z obchodu se smrtí," uvedl Lipavský na sociální síti X, dříve twitter. "Tyto osoby se buď přímo podílejí na výrobě zbraňových systémů pro režim Vladimira Putina, nebo z výnosu takové činnosti mají prospěch," poznamenal Fiala.

16:15

Obnosov je generálním ředitelem státního holdingu KRTV, který vyrábí zbraňové systémy a podle ministerstva je dodává ozbrojeným silám režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Zorikovovi mají podle úřadu rodinné vazby na Obnosova osobní prospěch, v Česku vlastní a užívají luxusní nemovitosti a vozy. Olga Zorikovová je Obnosovovou dcerou, Rostislav Zorikov je jejím manželem.

16:11

Počet lidí na vnitrostátním sankčním seznamu se zdvojnásobil ze tří na šest. Vláda na něj na návrh ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) zařadila ruského podnikatele Borise Obnosova a jeho příbuzné, manžele Rostislava a Olgu Zorikovovy. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zahraničí a vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) na tiskové konferenci.

15:16 Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zmařila pokus ukrajinských sabotérů proniknout do ruské Brjanské oblasti, uvedla dnes ruská státní agentura TASS. Při incidentu byli zabiti čtyři lidé. Jak poznamenala agentura Reuters, zprávu nebylo možné nezávisle ověřit. Ukrajinské úřady se zatím nevyjádřily, Kyjev podobné zprávy většinou nekomentuje. O podobném incidentu informovala ruská média i v úterý.

"Příslušníci FSB a ruského ministerstva obrany zabránili pokusu ukrajinské zpravodajské a sabotážní skupiny vstoupit na ruské území," uvedla tajná služba ve svém prohlášení. "Byli zlikvidováni čtyři sabotéři," dodala.

13:51

Čínský ministr obrany Li Šang-fu dorazil do Běloruska, kde má v plánu jednat o vojenské spolupráci mezi oběma zeměmi. Navštíví rovněž několik vojenských zařízení, napsal deník Ukrajinska pravda.

"Během třídenní návštěvy má čínský vládní představitel v plánu setkat se s vedením běloruského ministerstva obrany a projednat s ním aktuální otázky bilaterální vojenské spolupráce v oblastech společného zájmu," uvedla běloruská agentura Belta.

12:46 Vlajka Ruské federace.

Z Ruska byla vyhoštěna zpravodajka serveru Politico v Moskvě Eva Hartogová. Ruské ministerstvo zahraničí novinářce minulé pondělí sdělilo, že jí neprodlouží vízum, a dalo jí šest dní na opuštění země, informoval server. Hartogové bylo řečeno, že rozhodnutí učinily "příslušné orgány", žádné další informace ale nedostala. Vyhoštění Hartogové je prvním známým případem od začátku ruské války na Ukrajině, kdy byl zahraniční novinář sídlící v Rusku vyhozen ze země. V mnohem vážnějších problémech se ovšem v zemi ocitl americký novinář Evan Gershkovich, který pracoval pro americký deník The Wall Street Journal. Od března je v ruském vězení, kde čelí obvinění ze špionáže.

09:48

Souhrn nejdůležitějších zpráv:

 • Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu drony, poplach vyhlásily oblasti na jihu a ve středu Ukrajiny.
 • Nálety dronů oznámilo i ruské ministerstvo obrany, tři ukrajinské bezpilotní letouny podle něj sestřelila protiletecká obrana nad Kalužskou oblastí.
 • Ukrajina uvedla, že dobyla ves Urožajne na západě Doněcké oblasti.
09:40

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu drony, poplach vyhlásily oblasti na jihu a ve středu Ukrajiny. Velká skupina bezpilotních letounů vletěla i do ústí Dunaje a zamířila k říčnímu přístavu Izmajil na hranicích s Rumunskem, uvedlo podle agentury Reuters ukrajinské letectvo. Nálety dronů oznámilo i ruské ministerstvo obrany, tři ukrajinské bezpilotní letouny podle něj sestřelila ruská protiletecká obrana nad západoruskou Kalužskou oblastí, informovala agentura TASS.

07:50

"Urožajne osvobozeno. Naši upevňují své pozice. Ofenziva pokračuje," napsala Maljarová.

Vsi Urožajne a Staromajorske, jehož osvobození Kyjev oznámil na konci července, byly o víkendu na proruských kanálech na Telegramu zmiňovány jako místa prudkých bojů. O bojích v oblasti hovořili také ukrajinští představitelé u ruské okupační úřady. List The New York Times o víkendu napsal, že Kyjev u Urožajne do boje nasadil tisíce vojáků a těžkou techniku.

"Pokud se jim podaří prorazit nebo obejít Urožajne, budou zhruba 80 kilometrů od významných přístavních měst Berďansk a Mariupol u Azovského moře. S každou mílí postupu ukrajinské síly vystavují ruské zásobovací linie většímu a většímu tlaku," napsal list.

07:36

Ukrajinská armáda dobyla ves Urožajne v Doněcké oblasti, uvedla na Telegramu náměstkyně ukrajinského ministerstva obrany Hanna Maljarová.

07:35

Slíbili jim svobodu, když budou půl roku bojovat proti Ukrajině. Běžní ruští vojáci se k nim ale na frontě chovají nepřátelsky, posílají je jako návnadu pro ukrajinské střelce a jejich mrtvoly nechávají bez povšimnutí ležet v bahně, aby rodina nedostala kompenzace, tvrdí ruští vězni. "Nejsme pro ně lidé, protože jsme zločinci," popisuje jeden z nich.

16:26 Vlajka Ruské federace.

Rusko v noci na dnešek podniklo rozsáhlý útok na Ukrajinu, střely zasáhly několik měst včetně těch na západu země a celkem si vyžádaly nejméně pět mrtvých, píší ukrajinská média.

Zásahy hlásil průmyslový podnik v Lucku ve Volyňské oblasti, obytné budovy ve Lvově či Dnipru a exploze rozezněly města Chmelnyckyj a Smila v Čerkaské oblasti. Ve Lvovské oblasti se podle místních médií jednalo o největší útok od začátku ruské invaze na Ukrajinu z loňského února, místní úřady hovoří o 19 zraněných a více než stovce poškozených budov. Ruská armáda uvedla, že při sérii nočních úderů zničila vojenské průmyslové objekty.

14:32 Vlajka Ruské federace.

Moskevský soud dnes udělil pokutu 40 tisíc rublů (9000 korun) bývalému vysokému důstojníkovi ruské vojenské rozvědky Vladimiru Kvačkovovi za diskreditaci ruské armády. Kvačkov na ruské sociální síti Odnoklassniki podle soudu zveřejnil tři příspěvky kritizující ruské vedení a válečné tažení na Ukrajině, napsal ruskojazyčný server BBC. Kvačkov to odmítl a uvedl, že sociální sítě nepoužívá, a plánuje se proti rozsudku odvolat.

14:16

Když rodina našla tělo Ljubov Borňjakové, měla 34letá žena modřiny po celém těle. Její manžel Jakov Borňjakov na konci loňského roku uprchl z ukrajinské armády a začal se ukrývat v jejich bytě v Dnipru. Sousedé popsali, že dva týdny před ženinou smrtí začal hodně pít a bít ji. Sociální služby na Ukrajině varují, že domácího násilí v zemi rychle přibývá. S vážnými problémy se potýká i Rusko.

14:15 Vlajka Ruské federace.

Rusko udělilo pokutu sociální síti Reddit za to, že odmítla smazat podle Moskvy falešné informace o ruském válečném tažení na Ukrajině. S odkazem na moskevský soud o tom dnes informovala agentura TASS. 

Je to poprvé, co podobnou pokutu soud udělil Redditu, který se tak připojil k řadě dalších internetových společností včetně provozovatele internetové encyklopedie Wikipedia, streamovací služby Twitch nebo společnosti Google, píše agentura Reuters. Moskevský soud opět potrestal provozovatele Wikipedie, dostal pokutu dva miliony rublů (asi 452 tisíc korun).

12:34

Britská policie zadržela tři Bulhary podezřelé ze špionáže pro Rusko. Trojice je obviněna z držení falešných pasů a občanských průkazů několika zemí, včetně České republiky.

9:56

Ukrajinský generální štáb oznámil, že ukrajinské pozemní jednotky se opevňují ve vesnici Urožajne, do které vstoupily před dvěma dny. Urožajne leží na takzvané jižní frontě v Záporožské oblasti.

9:45 Vlajka Ruské federace.

Ruská centrální banka překvapivě a mimo řádné zasedání zvýšila základní úrok o 3,5 bodu na 12 procent. Nouzovým opatřením chce zastavit pád rublu, který v pondělí oslabil za psychologicky důležitou hranici 100 rublů za dolar. 

Rubl, bankovky, Rusko, peníze
Rubl, bankovky, Rusko, peníze | Foto: Reuters
08:23

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Spojené státy pošlou Ukrajině nový balík vojenské pomoci v hodnotě 200 milionů dolarů. Balík obsahuje také techniku na odstraňování min.
 • Ukrajinci za poslední noc zničili 16 z nejméně 28 Ruskem vypálených raket.
 • Německý ministr financí Christian Lindner v Kyjevě informoval o záměru Berlína poskytovat Kyjevu vojenskou pomoc pět miliard eur (přes 120 miliard korun) ročně až do roku 2027.
08:12

Ukrajinská protiofenziva mírně postupuje ve třech směrech na klíčové jižní frontové linii. Prolomení pečlivě budovaných obranných linií ruských okupantů by Ukrajincům otevřelo cestu k rozetnutí koridoru, který propojuje Rusko s anektovaným Krymem.

08:01

Při útocích na Volyňskou oblast na západě Ukrajiny zemřeli tři lidé, uvedl šéf oblastní správy Jurij Pohuljajko.

"Bohužel v důsledku úderu máme oběti. V tuto chvíli zemřeli tři lidé. Několik zraněných lidí je v nemocnici," napsal Jurij Pohuljajko na Telegramu. Oběti pochází z města Luck, které je metropolí Volyňské oblasti a leží 85 kilometrů od hranic s Polskem.

Při raketovém útoku, který mířil na západní část Ukrajiny, "bylo sestřeleno několik raket", bylo ale zasaženo několik obytných budov a rovněž i dvůr místní školky, uvedl podle listu Kyiv Independent starosta Lvova Andrij Sadovyj.

Foto: Reuters
07:25

Ukrajinci za poslední noc zničili 16 z nejméně 28 Ruskem vypálených raket, uvádí Reuters. 

06:20 Vlajka Ruské federace.

Rusko v noci na dnešek podniklo další vzdušný útok na Ukrajinu za pomoci řízených střel, vypuštěných ze strategických bombardérů letících nad Kaspickým mořem.

Letecký poplach platil v celé zemi, uvedla agentura Unian s odvoláním na ukrajinské letectvo, pod které spadá i protivzdušná obrana.

21:12

Německý ministr financí Christian Lindner v Kyjevě informoval o záměru Berlína poskytovat Kyjevu vojenskou pomoc pět miliard eur (přes 120 miliard korun) ročně až do roku 2027. Napsal to server Forbes, podle něhož rozhodnutí musí ještě schválit německý parlament. Lindner od začátku plnohodnotné ruské invaze loni v únoru navštívil Ukrajinu poprvé, informovala agentura DPA. Z hlediska finanční pomoci patří Berlín ke klíčovým podporovatelům Ukrajiny.

Podle Lindnera od začátku ruské vojenské agrese Německo podpořilo Ukrajinu humanitární, finanční a vojenskou pomocí v hodnotě přibližně 22 miliard eur (téměř 530 miliard korun). S Ukrajinou hovoříme jako s partnerskou zemí, prohlásil podle ruskojazyčného webu stanice BBC Lindner, který se v Kyjevě setkal mimo jiné se svým ukrajinským protějškem Serhijem Marčenkem nebo premiérem Denysem Šmyhalem.

18:40 Vlajka Ruské federace.

Likvidaci dvou dronů pak během dne ohlásilo ruské ministerstvo obrany, podle něhož protivzdušná obrana sestřelila dva ukrajinské bezpilotní stroje přibližně mezi dvanáctou a jednou hodinou odpoledne místního času nad Belgorodskou oblastí. "Nejsou žádné oběti ani škody," uvedl ruský resort obrany podle agentury Interfax. Belgorodská oblast sousedí se severovýchodem Ukrajiny.

16:31 Vlajka Ruské federace.

Ruská centrální banka bude v úterý na mimořádném zasedání jednat o nastavení úrokových sazeb. Chce zareagovat na propad kurzu ruského rublu.

16:29

Spojené státy pošlou Ukrajině nový balík vojenské pomoci v hodnotě 200 milionů dolarů. Balík obsahuje také techniku na odstraňování min.

15:54

V okupované Michajlivce na jihu Ukrajiny propukla v neděli večer přestřelka mezi ruskými vojáky z Čečenska a Dagestánu. Jeden člověk zahynul a čtyřicet bylo zraněno.

15:45

Ukrajinský velvyslanec v Arménii Oleksandr Senčenko zemřel, když se utopil v jezeru Sevan. Informuje o tom portál RBK Ukrajina.

13:57

Ukrajinský soud poslal na 12 let do vězení bývalého generála tajné služby SBU Valerije Šajtanova. Kvůli spolupráci s Ruskem a plánování teroristických útoků na ukrajinském území jej shledal vinným vlastizrady, uvedla dnes ukrajinská prokuratura. Podle agentury DPA je rozsudek nepravomocný.

Generálmajor Šajtanov byl v SBU zástupcem šéfa speciálních operací, když byl v dubnu 2020 zatčen na základě obvinění, že ruské straně předával informace o operacích tajné služby na východě Ukrajiny a že verboval další důstojníky zpravodajských služeb k práci pro Rusko. Podle prokuratury je rovněž podezřelý, že na rozkaz ruské tajné služby FSB plánoval vraždu Čečence Adama Osmajeva, který v řadách ukrajinské armády od roku 2015 bojoval na Donbasu. Za svou činnost měl podle vyšetřovatelů slíbenou odměnu 200 tisíc dolarů (4,4 milionu korun) a ruské občanství.

Podle prokuratury dnes Šajtanova soud shledal vinným z vlastizrady, pokusu o teroristický čin a také z nezákonného nakládání se střelnými zbraněmi, municí a výbušninami. Kromě dvanáctiletého trestu vězení nařídil také zabavení jeho majetku.

12:57

Rusko nechává svou hranici s novým členem Severoatlantické aliance Finskem vojensky téměř nestřeženou. Možnosti zvýšení počtu ruských vojáků v oblasti, které minulý týden slíbil ruský ministr obrany Sergej Šojgu, se Helsinky neobávají. V rozhovoru s deníkem Financial Times to uvedla šéfka finské diplomacie Elina Valtonenová.

11:11

Ukrajinský generální štáb oznámil, že v pondělí kolem páté hodiny ráno ukrajinská armáda sestřelila ruský vrtulník Ka-52 u Bachmutu.

10:40 Vlajka Ruské federace.

Kreml z propadu kurzu rublu viní ruskou centrální banku, ta už avizovala, že možná zvýší úroky.

9:48 Vlajka Ruské federace.

Ruská měna v pondělí ráno padla pod hranici 100 rublů za americký dolar. 

9:38 Vlajka Ruské federace.

Ruský rubl klesl na nejmenší hodnotu za posledních šestnáct měsíců. Rusku rostou vojenské výdaje a klesá export, napsal list Financial Times.

Foto: Reuters
9:27

Polský ministr vnitra Mariusz Kamiński oznámil, že kontrarozvědka zadržela dva Rusy, kteří ve Varšavě a Krakově rozšiřovali materiály propagující ruskou Wagnerovu skupinu. Polská média v posledních dnech informovala o tom, že v Krakově a ve Varšavě se na veřejných místech objevily nálepky s nápisem We are here. Join us (Jsme tu. Přidej se k nám) s QR kódem vedoucím na ruskojazyčnou internetovou stránku o wagnerovcích.

9:16

Ukrajinský vojenský analytik Oleksandr Kovalenko řekl serveru Obozrevatel, že dodávky německé střely s plochou dráhou letu Taurus by ukrajinské armádě umožnily zasáhnout jakýkoliv cíl na Krymu. O dodávkách střel nyní jedná německá vláda. Tyto střely jsou schopné zničit cíl až ve vzdálenosti 500 kilometrů.

 

9:12

Ukrajinští vojáci instalovali novou desku s nápisem na Hadím ostrově v Černém moři.

Foto: Reuters
8:50

Mnoho Ukrajinců v minulosti běžně a denně používalo ruštinu. Teď se od ní odvracejí, je to jazyk okupanta a agresora.

8:49

Ukrajinské ministerstvo zahraničí odsoudilo nedělní incident v Černém moři, při kterém ruská válečná loď vyslala výstražné výstřely k nákladní lodi.

Plavidlo Sukru Okan s nosností 2155 tun je registrováno pod vlajkou tichomořského ostrovního státu Palau. Jeho domovským přístavem je Istanbul.

Ruská hlídková loď Vasilij Bykov podle ruského ministerstva obrany pálila na nákladní plavidlo v neděli poté, co jeho kapitán nereagoval na výzvu k zastavení kvůli inspekci. Následně na palubu Sukru Okan vstoupili ruští vojáci, kteří provedli inspekci a plavidlu umožnili pokračovat do ukrajinského přístavu Izmajil na Dunaji, uvedla Moskva.

08:23

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ruské útoky na jihoukrajinské přístavní město Oděsa si v noci na pondělí vyžádaly tři zraněné.
 • Německý ministr financí Christian Lindner v pondělí ráno přijel na návštěvu Kyjeva. 
 • Rusko v neděli ostřelovalo mimo jiné i příhraniční Sumskou oblast na severovýchodě Ukrajiny. 
 • Ruská válečná loď v neděli vyslala výstražné výstřely k nákladní lodi plující k ukrajinskému pobřeží pod vlajkou Palau v jihozápadní části Černého moře. 

 

08:00

Německý ministr financí Christian Lindner dnes ráno přijel na návštěvu Kyjeva. Na Ukrajinu zavítal poprvé od zahájení plnohodnotné ruské invaze loni v únoru, informovala agentura DPA. Z hlediska finanční pomoci patří Berlín ke klíčovým podporovatelům země napadené Ruskem.

06:15

V noci na dnešek se ozvaly výbuchy v Oděse, kde byly aktivovány síly protivzdušné obrany. Podle ukrajinského letectva Rusko na Oděsu vyslalo drony Šáhed a rakety. Třem zraněným byla poskytnuta lékařská pomoc, informoval gubernátor Oleh Kiper. Podle něj útoky rovněž způsobily několik požárů ve městě. Na některých budovách výbuch rozbil okna.

06:00 Vlajka Ruské federace.

Rusko v neděli ostřelovalo mimo jiné i příhraniční Sumskou oblast na severovýchodě Ukrajiny. Zaznamenáno tam bylo 21 ostřelování z děl a granátometů, informovala v noci na dnešek oblastní vojenská správa. V Kyjevě a východních a severních oblastech Ukrajiny byly i během této noci vyhlášeny letecké poplachy. Výbuchy se ozvaly v Oděse, informovala agentura Ukrinform.

18:44

Na ukrajinských sociálních sítích se šíří zprávy, že ukrajinská armáda kontroluje dosud okupovanou vesnici Urožajne v Záporožské oblasti. Znamenalo by to postup armády na takzvané jižní frontě směrem k Azovskému moři. Zatím ale dobytí Urožajne není vizuálně potvrzeno.

16:03 Vlajka Ruské federace.

Podle RIA Novosti je silnice na Kerčském mostě znovu otevřena. Důvod jejího nedělního přechodného uzavření není jasný.

15:47

Německý kancléř Olaf Scholz se dnes k dodání střel s plochou dráhou letu Taurus na Ukrajinu vyjádřil zdrženlivě. Taková rozhodnutí je podle něj třeba vždy pečlivě zvažovat, zdůraznil v rozhovoru, který poskytl pořadu Berlin direkt na veřejnoprávní stanici ZDF. Střely Taurus mají dolet až 500 kilometrů. Německý zbrojní koncern Rheinmetall mezitím uvedl, že Ukrajině brzy pošle průzkumné drony Luna NG.

15:43 Vlajka Ruské federace.

Doprava přes Kerčský most z okupovaného Krymu na ruskou pevninu je nyní znovu zastavena. Uvedla to ruská tisková agentura RIA Novosti.

12:40 Vlajka Ruské federace.

Ruská válečná loď v neděli vyslala výstražné výstřely k nákladní lodi plující k ukrajinskému pobřeží pod vlajkou Palau v jihozápadní části Černého moře. Informovalo o tom dnes podle agentury Reuters ruské ministerstvo obrany.

Rusko oznámilo, že hlídková loď Vasilij Bykov pálila z automatických zbraní na plavidlo Sukru Okan poté, co jeho kapitán nereagoval na výzvu k zastavení kvůli inspekci. Loď Sukru Okan byla na cestě do ukrajinského přístavu Izmajil, uvedlo ministerstvo. Izmajil leží na jihozápadě Ukrajiny u hranic s Rumunskem. Protéká jím řeka Dunaj.

12:24

Při nedělním ruském ostřelování dvou vesnic v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny bylo zabito šest civilistů včetně nemluvněte. Oznámil to dnes podle agentury Reuters ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko.

Ve vesnici Šyroka Balka byl zabit dospělý pár, jejich 23denní dítě a další muž, oznámil Klymenko. Dvanáctiletý syn dvojice utrpěl velmi vážná zranění, která jej ohrožují na životě. Další dva lidé byli zabiti a jeden zraněn v sousední vesnici Stanislav, která byla podle Klymenka zasažena 12 dělostřeleckými údery.

"Teroristé nikdy nepřestanou ochotně zabíjet civilisty," napsal Klymenko na Telegramu, kde zveřejnil i fotografie poničených domů. "Teroristé musí být zastaveni. Silou. Ničemu jinému nerozumí," zdůraznil ministr.

12:19

Ukrajinským městem Olešky na levém, Rusy okupovaném břehu řeky Dněpru v noci na dnešek otřásly výbuchy. Informovala o tom ruskojazyčná verze zpravodajského webu BBC. Podle Ukrajinců byly zničeny dva ruské muniční sklady. Proruská správa města tvrdí, že cílem ukrajinského útoku bylo centrum humanitární pomoci.

10:49

Je reálně možné, že Kreml už finančně nepodporuje ruskou soukromou žoldnéřskou Wagnerovu skupinu. Informovalo o tom dnes britské ministerstvo obrany v pravidelné ranní zprávě vycházející ze zpravodajských informací. Skupina podle ministerstva kvůli finančnímu tlaku pravděpodobně směřuje k redukci počtu členů a přenastavení, hlavně kvůli snaze ušetřit na platech svých příslušníků.

Jestliže ruský stát už wagnerovcům finance nedává, jsou druhým logickým zdrojem financí běloruské úřady, tvrdí Londýn. "Jenže značně velká (ozbrojená) síla by znamenala významný a potenciálně nevítaný odliv skromných běloruských zdrojů," upozornilo britské ministerstvo.

08:23 Vlajka Ruské federace.

Ruské systémy protivzdušné obrany v neděli brzy ráno zničily nad Belgorodskou oblastí na jihozápadě Ruska bezpilotní letoun vyslaný z Ukrajiny. Oznámilo to dnes podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany.

"Nejsou žádné oběti ani škody," uvedlo ministerstvo na komunikační platformě Telegram. Útok se podle něj odehrál kolem 4:00 místního času (3:00 SELČ). Informace nelze nezávisle ověřit.

08:17

Počet Rusů, kteří pobývají v Česku, po letech růstu poklesl. Na konci června mělo v ČR povolení k pobytu 42 500 lidí z Ruska, tedy asi o 3600 méně než loni v březnu po začátku ruské invaze na Ukrajinu.

O několik stovek méně je meziročně ruských studentů na českých vysokých školách. Ruských zaměstnanců na českém trhu práce od loňského jara naopak zhruba o 1300 přibylo, na konci letošního prvního pololetí jich bylo asi 20 200. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, ministerstva vnitraúřadů práce a resortu školství.

08:15 Vlajka Ruské federace.

Ruské státní kanály pomlčely o pátečním dronovém útoku na Moskvu, upozornil ruský investigativní portál Agentstvo. Útok se podle něj přitom lišil od těch předchozích v Moskvě tím, že se neodehrál v noci, ale ve dne. Dron navíc přelétl nad hustě zalidněnými oblastmi, než se zřítil na nábřeží blízko místní nemocnice na severozápadě města, podotkl portál.

08:13 Vlajka Ruské federace.

Rusko začalo vyrábět svoji verzi íránských dronů Šáhed-136. Podle stanice BBC se tak domnívají odborníci z britské organizace Conflict Armament Research (CAR), která monitoruje dodávky zbraní do oblastí konfliktu.

Odborníci přitom vycházejí z analýzy dvou dronů, kterými Rusko zaútočilo v jižní části Ukrajiny. Oba tyto prozkoumané bezpilotní letouny pojmenované Geraň-2 vypadaly jako drony Šáhed-136, obsahovaly ale elektronické moduly, které dříve Rusko používalo ve svých výzvědných dronech.

21:46

Ukrajinská civilní kontrarozvědka potvrdila agentuře Unian noční útok drony na ruské okupanty Krymu. Podle zdroje ze Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU) byla mocně zasažena logistická základna ruských jednotek u Jevpatorije na Krymu. V okolí ruského stanového tábora, parkoviště a čerpacích stanic pracovalo 17 dronů.
"Nyní se upřesňuje přesný rozsah škod. Ale podle předběžných údajů jde o desítky zabitých a zraněných okupantů a spoustu poškozené techniky," zdůraznil mluvčí zdroj z SBU agentuře UNIAN.

21:37

Ukrajinská pohraniční stráž vztyčila hraniční znak na strategickém ukrajinském Hadím ostrově v Černém moři, napsal list Ukrajinska pravda. Ostrov byl obsazen hned první den ruské invaze na Ukrajinu loni 24. února, 30. června ho pak ruské invazní jednotky opustily a ostrov opět ovládly ukrajinské síly.

Jak uvedl náčelník ukrajinské pohraniční stráže Serhij Dejneko, pohraničníci s podporou vojáků dnes na Hadím ostrově "obnovili historickou spravedlnost" a instalovali tam hraniční znak, který vyznačuje státní hranici. Předchozí hraniční znak zničili ruští vojáci.

20:59

V Polsku se začaly objevovat letáky s reklamou na Wagnerovu skupinu, informovala agentura Nexta. Nalepeny jsou na veřejných místech a v ulicích a vyzývají stoupence k následování skupiny.

20:54

Starší žena byla dnes zabita při ranním ruském ostřelování vesnice v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. Poničena byla obytná budova, oznámil gubernátor oblasti Oleh Syněhubov na sociální síti Telegram. Při jiném dnešním útoku, na Orichiv v Záporožské oblasti, byl zabit policista a další utrpěli zranění, uvedl ukrajinský ministr vnitra. Moskvou dosazený šéf okupované části Doněcké oblasti Denis Pušilin později informoval o jednom zabitém civilistovi a šesti zraněných při ukrajinském ostřelování Doněcku a jeho okolí.

20:45

Souhrn událostí v sobotu 12. srpna:

 • U Krymského mostu byly slyšet výbuchy a vidět kouř. Ruský gubernátor Krymu tvrdí, že Rusko sestřelilo dvě rakety při prvním a další při druhém útoku. Ruské ministerstvo obrany informovalo o útoku dvaceti drony.
 • Ruský ministr obrany označil ukrajinský útok na Krymský most za teroristický útok na civilní infrastrukturu.

 • Dva lidé byli zabiti po dalším ruském ostřelování Ukrajiny. Ráno při útoku na vesnici v Charkovské oblasti byla zabita starší žena. Při útoku na Orichiv v Záporožské oblasti byl zabit policista a další utrpěli zranění, uvedl ukrajinský ministr vnitra.

 • V Kaliningradské oblasti, území Ruska u Baltského moře, se dnes během cvičného letu zřítila stíhačka Su-30. Zahynuli oba piloti na palubě, informovalo podle agentury RIA Novosti ruské ministerstvo obrany.

 • V obci Lazurne v Rusy okupované Chersonské oblasti se lidé nedostanou k životně důležitým lékům, jako inzulin, a humanitární pomoci, pokud nepožádají o vydání ruského pasu, informuje britský Guardian.

20:24

Během odpoledne byl Krymský most napaden podruhé. Svědci z místa píší na svých sociálních účtech sítě Telegram, že bylo slyšet osm výbuchů a provoz na mostě byl opět zastaven. Navečer uvedlo ruské centrum dopravních informací, že u vjezdu na most čeká 700 aut, opačným směrem nejméně 560.

17:47

Podle údajů ukrajinské generální prokuratury bylo od začátku války zabito 499 ukrajinských dětí a 1097 zraněno.

17:02

Polsko zvýšilo počet svých vojáků u hranic s Běloruskem jako odstrašující prostředek v souvislosti s "destabilizujícími kroky" svého proruského souseda, prohlásil dnes podle agentury AP polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Ministr se v Jarylowce na východě Polska setkal s některými z vojáků, kteří byli v oblasti u běloruských hranic nedávno nasazeni.

Blaszczak zdůraznil, že zvýšená vojenská přítomnost je pouze odstrašujícím krokem, nikoli nepřátelským aktem, jak tvrdí Minsk a Moskva. "Není pochyb, že běloruský režim spolupracuje s Kremlem a že útoky na polské hranici mají za cíl destabilizovat naši zemi," uvedl polský ministr.

15:31

Ukrajinská tisková agentura Unian přinesla video havárie stíhačky, převzaté ze sociálních sítí.

15:29 Vlajka Ruské federace.

V Kaliningradské oblasti, území Ruska u Baltského moře, se dnes během cvičného letu zřítila stíhačka Su-30. Zahynuli oba piloti na palubě, informovalo podle agentury RIA Novosti ruské ministerstvo obrany. "Letoun Su-30 se zřítil v neobydlené oblasti. Let byl prováděn bez munice. Posádka letounu zahynula," uvedlo ministerstvo v prohlášení citovaném agenturou. Pravděpodobnou příčinou nehody byla podle ministerstva pravděpodobně technická záhada. Další podrobnosti neuvedlo.

13:21 Vlajka Ruské federace.

Ruské síly protivzdušné obrany dnes sestřelily dvě ukrajinské rakety v Kerčském průlivu, řekl Moskvou dosazený krymský gubernátor Sergej Aksjonov. Přestože nad Krymským mostem je podle snímků ze sociálních sítí vidět kouř, podle gubernátora nebyl poškozen. Důvodem výskytu kouře byla podle něj speciální kouřová clona. Ruské ministerstvo obrany podle agentury RIA Novosti uvedlo, že Ukrajina se pokusila most zasáhnout raketami S-200 a že útok se obešel bez obětí.

"V oblasti Kerčského průlivu sestřelily síly protivzdušné obrany dvě nepřátelské rakety. Krymský most nebyl poškozen. Zachovejte klid a důvěřujte pouze oficiálním zdrojům informací," napsal Aksjonov na sociální síti Telegram. Okupační orgány slibují obnovení provozu na mostě v nejbližší době.

Krymský nebo také Kerčský most je důležitou civilní i vojenskou spojnicí mezi anektovaným poloostrovem a pevninským Ruskem.

12:22

Některé pláže v ukrajinském černomořském městě Oděsa byly poprvé od loňského začátku ruské invaze na Ukrajinu oficiálně otevřeny. Oznámily to dnes podle agentury Reuters místní úřady. Koupání je však nadále zakázáno během leteckých poplachů.

Oděsa je největší ukrajinské přístavní město a slouží také jako největší základna ukrajinského námořnictva. Opakovaně bylo terčem útoků ruskými raketami a drony. Černé moře je v okolí poseto stovkami mořských min. V zájmu bezpečnosti obyvatel a po několika výbuších min na plážích bylo pobřeží pro veřejnost uzavřeno.

Rozhodnutí pláže znovu otevřít učinily společně civilní a vojenská správa města, uvedl dnes gubernátor Oděské oblasti Oleh Kiper na aplikaci Telegram. Pláže podle něj budou otevřeny od 8:00 do 20:00 místního času.

Záchranář a bývalý potápěč, který se představil jako Oleksandr, podle Reuters řekl, že mezi dvě mola byla umístěna protiminová síť, která má zabránit setkání plavců s minami na mělčině. "Sítě je zastaví. A (miny) budou za těchto povětrnostních podmínek viditelné i z břehu. Záchranáři budou upozorněni a přijdou se s nimi vypořádat," řekl Oleksandr.

Otevření pláží je vítanou úlevou od války pro lidi, kteří si chtějí zaplavat a potápět se, poznamenala agentura Reuters. "Snila jsem o tom, že půjdu na pláž a nadýchám se slaného vzduchu. To nám moc chybělo. Ale bezpečnost je hlavní priorita," řekla místní obyvatelka Svitlana.

Foto: Reuters
10:08 Vlajka Ruské federace.

Nejméně čtyři lodě ruské Severní flotily a několik stíhacích letounů MiG-31 se společně vypravilo na ruskou vojenskou základnu v Arktidě. Do stejných míst zamířil na inspekci i ruský ministr obrany Sergej Šojgu a šéf Rosatomu Alexej Lichačov. Početné ruské jednotky v Arktidě budou nacvičovat ochranu suverenity Ruska. 

Do Arktidy aktuálně směřuje protiponorková loď Viceadmirál Kulakov, velká výsadková loď Alexandr Otrakovskij, záchranný remorkér Altaj a tanker Sergej Osipov. Tisková služba Severní flotily v pátek informovala, že zahájila velitelsko-štábní výcvik v řízení sil a vojsk. Celkem se akce účastní více než 8000 vojáků, 20 válečných lodí, ponorek a podpůrných plavidel, pět letadel a až 50 jednotek bojové a speciální techniky.

Rusko provozuje rozlehlou základnu v osadě Bělušja Guba na souostroví Nová země a Země Františka Josefa. Severní flotila drží v arktické oblasti nepřetržitou službu a monitoruje vzdušný prostor. Od roku 1954 má Rusko v oblasti zkušební polygon pro testování jaderných zbraní, píše TASS. Pro stálou posádku zde vznikly tři obytné domy pro vojáky a jejich rodiny, jeden další dům je ve výstavbě, cituje ruské ministerstvo obrany TASS.

"Sergej Šojgu zkontroloval připravenost zařízení sociální infrastruktury v osadě Bělušja Guba souostroví Nová země. V této osadě se nachází nejsevernější škola v Rusku. Vzdělávací instituce je určena pro vzdělávání více než 250 školáků," uvedlo ministerstvo obrany podle agentury TASS.

06:44 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda v noci na dnešek odrazila útok 20 ukrajinských dronů na objekty na Krymském poloostrově, tvrdí ruské zpravodajské agentury s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.

Systémy protivzdušné obrány podle ministerstva sestřelily 14 bezpilotních letounů, dalších šest dronů bylo zneškodněno elektronicky. "V důsledku zmařeného teroristického útoku nedošlo k žádným zraněním ani škodám," cituje ze zprávy ministerstva agentura Interfax.

19:43 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud v Moskevské oblasti dnes uvalil vyšetřovací vazbu na technického ředitele společnosti Piro-ross Sergeje Čankajeva kvůli středečnímu výbuchu ve firemním skladu pyrotechniky ve městě Sergijev Posad, které leží nedaleko Moskvy. Oznámila to ruská média s odvoláním na své zpravodaje v soudní síni. Piro-ross si pronajímala sklad v areálu místní továrny na optické přístroje, vyráběné rovněž pro vojenské účely.

19:21

Ukrajinské velvyslanectví v ČR odsoudilo znásilnění a pokus o vraždu dívky v Plzni, obviněným je Ukrajinec. Viník musí být potrestán, uvedla ambasáda.

19:02

První skupina šesti ukrajinských pilotů dokončí výcvik na amerických strojích F-16 nejdřív v létě příštího roku. S odvoláním na vysoce postavené ukrajinské vojenské a vládní představitele to píše list The Washington Post (WP). Překážkou je podle deníku mimo jiné jazyková bariéra, ale i rozdílné představy Kyjeva a Washingtonu o využití letounů na bojišti.

18:45 Vlajka Ruské federace.

Starosta také ukázal seznam dětí "čekatelů" (na příchod ukrajinské armády), které podle jeho slov "ani jednou nebyly v (ruské) škole". Ukrajinské děti na okupovaných územích se mohou účastnit výuky v ukrajinských školách po internetu. Starosta nicméně rodičům hrozí trestním postihem, jakož i tím, že nechá děti autobusy vyvézt na frontovou linii, ať si jdou "do vašich ukrajinských škol", pokud "pohrdají ruštinou". Starosta tvrdí, že nejde o žádný útisk Ukrajinců na okupovaném území, ale pouze se od nich vyžaduje, aby "projevovali úctu k zemi, která je přijala a zajišťuje jejich bezpečnost".

"Moji vážení čekatelé, teď vám navrhuji, abyste se rozhodli, jak budete žít, kde budete žít a podle čích zákonů. Pokud se vám ruské zákony nelíbí, sbalte si věci a vypadněte. Myslím, že v tom mě podpoří všechny justiční orgány, abyste odjeli, dokud můžete. Později to bude těžší. A tento marasmus se bude trestat tvrdě a nelítostně," prohlásil starosta.

18:39 Vlajka Ruské federace.

Ruskem dosazený starosta okupovaného městečka Lazurne, černomořského letoviska v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, vyhrožoval místním obyvatelům, že bez ruských dokladů nedostanou inzulín ani další léky. Rodičům, kteří odmítají své potomky posílat do ruských škol, pohrozil deportací dětí za frontovou linii. O případu dnes informoval list Ukrajinska pravda s odvoláním na starostův projev, zachycený na sociálních sítích, včetně oficiálního účtu městečka. Okupační správa se snaží i tímto nátlakem Ukrajince přimět, aby přijali ruské občanství. "Už byl vydán oficiální dokument (okupační správy), že léky nakoupené z rozpočtu Ruska se nebudou vydávat cizím občanům, tedy ukrajinským občanům. V první řadě se to týká těch, co potřebují inzulín, ať na vlastní kůži pocítí, jaké to je být občanem jiné země," prohlásil starosta Oleksandr Dudka (rusky Alexandr Dudka). "Totéž se týká vydávání humanitární pomoci a dalších záležitostí lidí, kteří si dosud nezařídili ruské doklady," dodal.

16:20 Vlajka Ruské federace.

Rusko sice má ve skladech staré tanky, ale pořád jich má mnoho a může je nasadit na Ukrajině, píše ve své analýze ukrajinský zpravodajský server Obozrevatel.

16:16

Mluvčí německého ministerstva obrany uvedla, že politické rozhodnutí o dodání střel Taurus s doletem až 500 kilometrů ukrajinské armádě zatím nepadlo.

15:47 Vlajka Ruské federace.

 Ve městě Sergijev Posad nedaleko Moskvy je po mohutném výbuchu ze středy stále pohřešováno osm lidí. Rozebírání sutin na místě ale už skončilo, uvedl portál Meduza. Podle ruských úřadů si výbuch vyžádal jednu oběť na životě a zranil 84 lidí. Exploze také poškodila mimo jiné 440 bytů, 20 rodinných domů. Exploze poničila továrnu na výrobu optických přístrojů pro ruskou armádu. 

Výbuch v Sergijev Posadu.
Výbuch v Sergijev Posadu. | Foto: X (Twitter)
13:52 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinská bezpečnostní rada na zasedání rozhodla o propuštění všech šéfů oblastních odvodových center, sdělil dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V prohlášení zveřejněném na Telegramu odsoudil úplatkářství a cynismus v době, kdy je Ukrajina ve válce. Sdělil také, že proti činitelům odvodových center je vedeno dohromady 112 trestních řízení.

12:54 Vlajka Ruské federace.

Části dronu dopadly ráno na nábřeží v Moskvě.

Foto: Reuters
12:35

Osmiletý chlapec zemřel při pátečním ruském bombardování města Ivano-Frankivsk na západě Ukrajiny.

12:17

Německá vláda jedná se zbrojovkou MBDA o dodání řízených střel Taurus s doletem až 500 kilometrů Ukrajině, která o ně nedávno požádala. Informaci zveřejnil týdeník Der Spiegel.  Napsal, že německé ministerstvo obrany požádalo firmu MBDA, aby do těchto střel s plochou dráhou letu integrovalo omezení pro programování cílů. Kancléř Olaf Scholz chce podle magazínu technickými modifikacemi vyloučit, že Ukrajina bude s pomocí systémů provádět útoky na ruském území.

11:23 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana sestřelila nad Moskvou dron, uvedl na sociálních sítích starosta města Sergej Sobjanin. Úlomky bezpilotního letounu podle něj dopadly na Karamyševské nábřeží v severozápadní části města.

10:53 Vlajka Ruské federace.

Další ukrajinské drony nad Moskvou.

10:12

Rusové ve čtvrtek večer zasáhli raketou Iskander budovu hotelu Reikartz v Záporoží. Jeden člověk zahynul.

Foto: Reuters
10:03

Rusové v noci ostřelovali západoukrajinská města Chmelnyckyj a Vinnycja.

9:46|

Zprávy o ukrajinském vstupu do Robotyne se začínají objevovat z dalších zdrojů.

9:42

Ukrajinská ofenziva postupuje pomalu kvůli minám. Rusové se stihli dobře připravit.

9:38 Vlajka Ruské federace.

Moskevské letiště Vnukovo je uzavřeno kvůli přilétajícímu dronu.

09:26

Podle fotografií, které zveřejnili vojáci, ukrajinská armáda vstoupila do strategicky důležitého městečka Robotyne. To leží jižně od Orichivu, kde ukrajinská ofenziva v červnu začala. Robotyne je první větším sídlem na cestě k Melitopolu a Azovskému moři, kam se Ukrajinci chtějí dostat.

06:28 Vlajka Ruské federace.

V ruském městě Odincovo, které se nachází západně od Moskvy a mezi rezidencí ruského prezidenta Vladimira Putina a letištěm Vnukovo, začal hořet sklad, informovala agentura TASS s odvoláním na ruské úřady. Oběti hlášeny nebyly a příčina požáru je nejasná.

Kolem půlnoci moskevského času (23:00 SELČ) požár hořel na 2000 metrech čtverečních.

Kanál Nexta mezitím zveřejnil záběry požáru na sociální síti X, dříve Twitteru. Podle serveru místní obyvatelé na sociálních sítích píší, že se z místa ozývaly zvuky podobné explozím.

23:12

Polská armáda pátrá po roznětce neřízené rakety, které jsou součástí výzbroje vojenských vrtulníků hlídkujících na polsko-běloruské hranici v době zvýšeného napětí po příjezdu ruských žoldnéřů do Běloruska. Po jednom hlídkovém letu si obsluha všimla chybějící roznětky, uvedl server Defence 24 s odvoláním na ministerstvo obrany.

Velitelství ozbrojených sil podle serveru nejprve informovalo, že u hranic s Běloruskem vojsko intenzivně pátrá s využitím specializovaného zařízení za účelem zajištění bezpečnosti po roznětce, ztracené ještě v úterý. Vzhledem k bezvýslednosti dosavadního pátrání velitelství informovalo na sociální síti, že roznětka má zabudovanou pojistku a nepředstavuje nebezpečí pro své okolí. Požádalo občany, aby v případě nalezení označili místo nálezu a vyrozuměli nejbližší vojenskou jednotku či policii.

22:07

Americký prezident Joe Biden dnes požádal Kongres, aby uvolnil dalších 13,1 miliardy dolarů (skoro 290 miliard Kč) na dodávky vojenského vybavení Ukrajině. V doplňujícím návrhu k novému americkému rozpočtu také Bílý dům volá po necelých 7,5 miliardách dolarů na humanitární a ekonomickou pomoc Ukrajině a dalším válkou zasaženým zemím, informuje agentura Reuters.

21:55

Soud na Ukrajině poslal do vězení na pět až deset let čtyři spolupracovníky proruského oligarchy Viktora Medvedčuka kvůli pokusu o státní převrat loni v únoru. Dnes o tom podle portálu RBK-Ukrajina informovala ukrajinská tajná služba SBU. Mezi odsouzenými je občan Ruska, příslušník vojenské rozvědky, který byl v přímém kontaktu se zástupci administrativy ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskými tajnými službami. Proces s ním se konal v nepřítomnosti, píše ruskojazyčný server Meduza.

20:37

Rusko dnes zaútočilo na civilní budovu v ukrajinském Záporoží. Jeden člověk zemřel, devět dalších podle úřadů utrpělo zranění. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociální síti X, dříve Twitter, zveřejnil videozáběry od zasaženého hotelu. Zástupce záporožské radnice Anatolij Kurtěv informoval, že poškozeny byly dva výškové domy, malé škody jsou i na zdravotnickém a školském zařízení.

"Zase žádné vojenské cíle," poznamenal na Telegramu šéf oblastní správy Jurij Malaško a zveřejnil fotografie trychtýře po výbuchu v zemi nebo zničených aut. Obětí podle něho nebylo více díky tomu, že lidé neignorovali protiletecký poplach.

18:48

Dva lidé přišli o život a další dva utrpěli zranění při ostřelování vesnice Čausy v západoruské Brjanské oblasti u hranic s Ukrajinou. Informoval o tom gubernátor tohoto regionu Alexandr Bogomaz, podle kterého na ves pálily ukrajinské síly. V Rusy obsazeném ukrajinském městě Nova Kachovka přišel o život jeden civilista, uvedly okupační úřady.

16:32

Vést rozhovory s Vladimirem Putinem není možné. S Ruskem jako zemí budeme jednat, až stáhne z Ukrajiny svá vojska. V rozhovoru pro italský deník Corriere della Sera  to řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Dmytro Kuleba
Dmytro Kuleba | Foto: Martin Novák
15:49

Izraelská vláda čelí kritice kvůli omezení pomoci ukrajinským utečencům v zemi. Vláda přestala platit zdravotní pojištění několika tisícům ukrajinských uprchlíků, což kritizoval ukrajinský velvyslanec i zástupci nevládních organizací, píše list The Jerusalem Post. Uprchlíci bez zdravotního pojištění se nachází v nejisté situaci a podle kritiků by krok mohl představovat nátlak, jak je přimět k odjezdu ze země.

Ve středu ministerstvo financí neobnovilo platbu za zdravotní pojištění zhruba 14 tisíc ukrajinských uprchlíků, kteří se nachází v zemi. Uprchlíci tak nyní neví, zda v zemi dostanou zdravotní služby, jelikož lékaři i nemocnice nemají jisté, že za výkon dostanou zaplaceno.

15:01

Ukrajinské úřady nařídily v Kupjanském okrese v Charkovské oblasti povinnou evakuaci z obcí, které se nacházejí v blízkosti válečné zóny. Evakuaci 37 obcí na severovýchodě Ukrajiny zahájily kvůli zesílenému ruskému ostřelování, uvedl server Ukrajinska pravda.

12:06 Vlajka Ruské federace.

Spoluzakladatel ruského internetového vyhledávače a největšího poskytovatele internetových služeb Yandex Arkadij Volož odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu. Označil ji za barbarskou. Volož žije od roku 2014 v Izraeli.

11:33

Ukrajinský parlament vyzval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby podpořil zákaz startu ruských a běloruských sportovců na Letních olympijských hrách v Paříži v roce 2024.

10:57

Ruskem okupovaná Záporožská jaderná elektrárna v noci na dnešek opět přišla o napájení proudem z vnějšího zdroje přes hlavní vedení a musela se uchýlit k vedení záložnímu. Uvedla to dnes na sociální síti Telegram ukrajinská státní společnost Enerhoatom, která elektrárnu provozovala před ruskou invazí. Důvod odpojení firma neuvádí, ale varovala, že v největší evropské atomové elektrárně hrozí takzvaný blackout, tedy rozsáhlý výpadek sítě. Jediné zbývající záložní elektrické vedení má podle Enerhoatomu méně než polovinu výkonu hlavního vedení.

Foto: Reuters
9:59

Dva zajatí ruští vojáci u Bachmutu.

Foto: Reuters
09:28

"Přesouváme vojsko blíže k hranicím s Běloruskem, abychom odstrašili agresora, aby se neodvážil nás napadnout. Na hranici bude kolem 10 tisíc vojáků - čtyři tisíce budou přímo podporovat pohraniční stráž, šest tisíc jich bude v záloze," řekl polský ministr obrany Mariusz Blaszczak.

9:21

Ukrajinská armáda na jižní frontě přece jen postupuje, i když pomalu. Záběry jsou z bitvy o vesnici Urožajne.

9:10

Ruské rakety ve středu večer dopadly na Záporoží.

Ruské rakety ve středu večer dopadly na Záporoží.
Ruské rakety ve středu večer dopadly na Záporoží. | Foto: Reuters
8:58

Polsko umístí u hranic s Běloruskem na deset tisíc vojáků. Varšava chce odradit agresora od případného útoku, řekl polskému rádiu ministr obrany Mariusz Blaszczak.

08:12 Vlajka Ruské federace.

Moskevský starosta nedlouho poté, co se objevily zprávy o požáru v Domodědovu, informoval o sestřelení dvou dronů letících směrem na Moskvu. Tyto bezpilotní letouny se podle něj podařilo ruským silám zlikvidovat okolo čtvrté ráno (3:00 SELČ). Jeden byl podle něj sestřelen v Kalužské oblasti a druhý v oblasti dálničního okruhu okolo Moskvy.

07:43

Při rozsáhlém nočním útoku ruských bezpilotních letounů na Rivnenskou oblast na západě Ukrajiny byl zničen sklad s pohonnými hmotami v okolí města Dubno. Podle ukrajinských médií to dnes ráno uvedl regionální šéf Vitalij Koval. Úřady neevidují oběti na životech. Ukrajinské letectvo ráno oznámilo, že protivzdušná obrana v noci na dnešek zničila sedm z deseti útočných ruských dronů.

07:34

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • V ruském městě Domodědovo nedaleko Moskvy, kde se nachází mezinárodní letiště, propukl požár. Příspěvky na sociálních sítích podle agentury Reuters a ruskojazyčného serveru BBC hovoří o explozích.
 • Při silném výbuchu v pronajatém skladu s pyrotechnikou v areálu továrny ve městě Sergijev Posad asi 50 kilometrů od Moskvy se podle úřadů zranilo šest desítek lidí.
 • Dočasnou ochranu měly na konci června v Evropské unii více než čtyři miliony lidí, kteří opustili Ukrajinu kvůli válce. V České republice jich bylo téměř 350 tisíc.
06:24 Vlajka Ruské federace.

Ruské síly v noci na čtvrtek zničily 11 ukrajinských dronů u krymského přístavu Sevastopol, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Další dva útočné bezpilotní letouny sestřelila protivzdušná obrana nedaleko Moskvy, uvedl podle agentury Reuters starosta Moskvy Sergej Sobjanin. Jde o další z řady podobných útoků, které Rusko ohlásilo v posledních dnech.

06:23 Vlajka Ruské federace.

V ruském městě Domodědovo nedaleko Moskvy, kde se nachází mezinárodní letiště, propukl požár. S odkazem na ruské úřady o tom informovala agentura RIA Novosti, podle které hoří autoservis. Příspěvky na sociálních sítích podle agentury Reuters a ruskojazyčného serveru BBC hovoří o explozích, které ohni předcházely. Zatím není jasné, zda si oheň vyžádal oběti.

Plameny zasáhly oblast o rozloze 1000 metrů čtverečních, píše se v prohlášení ruských úřadů, které obsahuje i adresu autoservisu. Ten se nachází zhruba deset kilometrů od letiště Domodědovo, jednoho z nejrušnějších v Rusku.

22:59

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ruským městem Sergijev Posad asi 50 kilometrů od Moskvy otřásl silný výbuch v pronajatém skladu s pyrotechnikou v areálu místní továrny.
 • Dva lidé byli zabiti a dalších sedm utrpělo zranění při ruském ostřelování obytné čtvrti města Záporoží na jihu Ukrajiny.
 • Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) požádal eurokomisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowského, aby řešil situaci kolem dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny od Evropské unie.
22:57

Dva lidé byli zabiti a dalších sedm utrpělo zranění při ruském ostřelování obytné čtvrti města Záporoží na jihu Ukrajiny, upřesnil ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko, jehož vyjádření citovala ukrajinská i zahraniční média.

"Prvotní informace byla o třech mrtvých, ale naštěstí se jednu osobu podařilo oživit. Lékařům na místě asistovali policejní záchranáři," uvedl ministr Klymenko. Útok si tak podle něj vyžádal dva mrtvé a sedm zraněných; hasiči uhasili požár, který vypukl po dopadu rakety.

21:31

Šéf oblastní správy Jurij Malaško na sociální síti uvedl, že "vysoce přesná" ruská střela zasáhla chrám a obchody ve čtvrti pojmenované po básníku Tarasu Ševčenkovi. Zasažená čtvrt leží na severovýchodě Záporoží. Později dodal, že ruská raketa zabila tři lidi a že se zatím ví o sedmi zraněných.

21:31 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Nejméně tři lidé přišli o život při ruském ostřelování obytné čtvrti města Záporoží na jihu Ukrajiny, uvedl dnes večer podle médií ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. První zprávy z místa podle listu Ukrajinska pravda informovaly o dvou obětech.

"Záporoží. Ještě jeden útok ruských teroristů. V tuto chvíli se ví o třech mrtvých," uvedl později Zelenskyj na Telegramu a vyjádřil soustrast pozůstalým. "Tento válečný zločin Ruska se určitě dočká svého rozsudku," přislíbil.

20:30 Vlajka Ruské federace.

Při silném výbuchu v pronajatém skladu s pyrotechnikou v areálu továrny ve městě Sergijev Posad asi 50 kilometrů od Moskvy se podle úřadů zranilo šest desítek lidí, dalších osm lidí je považováno za nezvěstné, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Jedna z žen, hospitalizovaných na jednotce intenzivní péče, podlehla svým zraněním, uvedla večer agentura Interfax s odvoláním na místní radnici.

"V tuto chvíli je 60 zraněných. Zatím se pohřešuje osm lidí. Rozebírání sutin pokračuje, ale dosud se nenašli žádní mrtví. Jedna žena zemřela na jednotce intenzivní péče," uvedl starosta Dmitrij Akulov v sociálních sítích.

18:05

Po nočním ruském dělostřeleckém ostřelování ukrajinského Nikopolského okresu zemřel osmnáctiletý mladík. Další tři muže poranily střepiny a výbuch miny, uvedl dnes na telegramu Serhij Lysak, šéf Dněpropetrovské oblasti, v níž leží i Nikopol.

Moskvou dosazený šéf okupované části Doněcké oblasti Denis Pušilin později informoval o smrti malé dívky a dvou raněných při ukrajinském ostřelování Doněcku.

O čtyřech mrtvých a dvou zraněných civilistech po ukrajinském ostřelování obce Trudove informovaly okupační úřady v Záporožské oblasti. Jeden člověk byl zabit a další čtyři utrpěli zranění při ukrajinském ostřelování ruské pohraniční vsi Gorkovskij, informoval dnes podle agentur gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov.

16:45

Výborný uvedl, že vnímá obavy zemědělců ze situace na trhu. "Musíme vyřešit logistiku, kapacity transportních cest do třetích zemí, trasování produkce a musíme garantovat potravinovou bezpečnost dovážených komodit a více posílit distribuci do vybraných regionů.

Také je potřeba podpořit transport, který sníží tlak na evropský prostor. Důležité je rovněž znát informaci o monitoringu aktuálních zásob a přípravě možných krizových opatření pro nadcházející období," doplnil.

16:00

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) požádal eurokomisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowského, aby řešil situaci kolem dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny od Evropské unie. Týká se to hlavně obilovin a drůbežího masa, které ovlivňují evropský trh. V tiskové zprávě to dnes uvedlo ministerstvo zemědělství (MZe).

15:02 Vlajka Ruské federace.

Video ze zničené továrny.

14:27

Eurostat: Dočasnou ochranu měly na konci června v Evropské unii více než čtyři miliony lidí, kteří opustili Ukrajinu kvůli válce. V České republice jich bylo téměř 350 tisíc.

13:29

Americký prezident Joe Biden už schválil výcvik ukrajinských pilotů na letounech F-16 americké výroby. Na tiskové konferenci to v úterý uvedla mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová. Server Politico minulý týden informoval, že pro výcvik už byla vybrána první skupina osmi ukrajinských pilotů.

12:30

Polská vláda vyšle k hranicím s Běloruskem další 2000 vojáků. O posílení ostrahy hranice žádala pohraniční stráž.

12:09 Vlajka Ruské federace.

Zraněných lidí po výbuchu v Sergijev Posadu je nejméně pětatřicet.

11:45 Vlajka Ruské federace.

Další fotografie a videa z místa.

11:18 Vlajka Ruské federace.

Následky mohutné exploze v Sergijev Posadu u Moskvy.

10:41 Vlajka Ruské federace.

Výbuch byl podle TASS natolik silný, že tlaková vlna vyrazila okna v domech různých čtvrtí. Co je příčinou výbuchu, zatím není jasné. Na některých telegramových kanálech se spekuluje o útoku dronu.

10:40

Podle ruské agentury TASS explodoval v Sergijev Posadu velký sklad munice nebo pyrotechniky. Vedle skladu je továrna na výrobu optických přístrojů pro ruskou armádu.

10:26

Souhrn nejdůležitějších událostí

Mohutná exploze otřásla městem Sergijev Posad u Moskvy.

Televize CNN s odvoláním na americké představitele uvádí, že pomalý postup ukrajinské ofenzivy může mít vliv na velikost podpory Ukrajiny ve Spojených státech před prezidentskými volbami příští rok.

Při ruském ostřelování města Nikopol, které leží blízko Záporožské jaderné elektrárny, zemřel jeden člověk.

10:23

Ruským městem Sergijev Posad nedaleko Moskvy otřásl silný výbuch, informoval ruský exilový zpravodajský server Meduza. Podle informací na telegramových kanálech jsou na místě zranění. 

07:56

Po nočním ruském dělostřeleckém ostřelování ukrajinského Nikopolského okresu zemřel osmnáctiletý chlapec. Další tři muže poranily střepiny a výbuch miny, uvedl dnes na komunikační síti Telegram Serhij Lysak, šéf Dněpropetrovské oblasti, v níž leží i Nikopol.

Ostřelování poškodilo kostel, pět soukromých domů, dvě hospodářská stavení, auto a elektrické vedení. Zraněným mužům je 21, 35 a 44 let, dodal Lysak. Vše uvedl slovy "tragická noc".

Dvě zraněné děti ve věku 13 a 16 let má na svědomí úterní ostřelování obce Kucurub v Mykolajivské oblasti. Obě byly ambulantně ošetřeny, uvedl dnes na Telegramu šéf tamní oblasti Vitalij Kim. Informoval též o nočním ostřelování města Očakiv, které se obešlo bez zranění.

06:13 Vlajka Ruské federace.

V posledních dvou týdnech se Moskva stala terčem několika útoků bezpilotních prostředků. Ve dvou případech drony zasáhly jednu budovu v administrativním areálu v Moskvě. Poslední útok bezpilotních prostředků na ruskou metropoli úřady hlásily v neděli. Nedělní útok ruské ministerstvo obrany připsalo Ukrajině, Kyjev to však nekomentoval.

06:12 Vlajka Ruské federace.

Ruští představitelé tvrdí, že se protivzdušné obraně podařilo dnes ráno zničit dva bezpilotní prostředky, které útočily na hlavní město Moskvu. Zatím nejsou informace, že by pád dronů způsobil oběti či škody. V posledních týdnech roste počet útoků vedených bezpilotními prostředky na Moskvu či na Ruskem okupovaný poloostrov Krym, píše agentura AFP.

"Byl zaznamenán pokus dvou bojových dronů proniknout do města. Oba byly sestřeleny protivzdušnou obranou," uvedl na sociální síti Telegram moskevský starosta Sergej Sobjanin.

17:25 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, který pozastavuje platnost některých článků daňových dohod se Spojenými státy, členy Evropské unie a dalšími zeměmi, které Moskva nepovažuje za přátelské. Informovala o tom dnes ruská média. Dekret se podle nich týká mimo jiné i České republiky.

Náměstek ruského ministra financí Alexej Sazanov uvedl, že ve smlouvách o zamezení dvojímu zdanění budou pozastaveny články, které stanoví snížené daně u úroků, dividend a licenčních poplatků směřujících do zahraničí. Nadále však podle něj budou platit ustanovení zamezující dvojímu zdanění příjmů fyzických osob.

"Pozastaveny budou jednotlivé články dohod, nikoliv samotné dohody, takže pravidla pro zamezení dvojímu zdanění fyzických osob zůstanou v platnosti," citovala náměstka agentura Interfax.

Pozastavení bude podle dekretu platit, dokud cizí země budou narušovat legitimní ekonomické i jiné zájmy Ruské federace a práva jejích občanů a právnických osob, napsal na svém webu ruský list Kommersant. Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury Interfax bude muset dotčeným státům zaslat oznámení o pozastavení platnosti článků.

14:18

Počet raněných při ruském útoku na Pokrovsk na východě Ukrajiny, při němž byly zasaženy bytové domy, stoupl ze 67 na 88. Sedm lidí zemřelo. Na místě pokračuje rozebíraní sutin. Žádní lidé pod nimi ale nejspíše nejsou, uvedl server Ukrajinska pravda. K odklízení sutin se ukrajinské složky vrátily ráno poté, co během noci kvůli hrozbě dalšího ostřelování práce přerušily.

Rusko při útoku na ukrajinské město Pokrovsk zasáhlo obytné domy.
Rusko při útoku na ukrajinské město Pokrovsk zasáhlo obytné domy. | Foto: Reuters
13:42

Ukrajinská Národní agentura pro prevenci korupce (NAZK) vytvořila databázi, kde eviduje obrazy nebo sochy, o nichž předpokládá, že je vlastní nebo v posledních letech vlastnili Rusové, na něž Západ uvalil sankce v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Podle úřadu je účelem projektu nazvaného Válka a umění napomoci sledovat porušování sankcí na mezinárodním trhu s uměním, usnadnit obchodníkům s ním provádět vlastní "sankční" kontroly a ztížit ruským oligarchům prodej takového majetku.

V databázi se nacházejí díla od Leonarda da Vinciho, Sandra Botticelliho, Paula Gauguina, Gustava Klimta, Marca Chagalla, Claudea Moneta, Pabla Picassa nebo Andyho Warhola. 

12:30

Varšava rozmístí na hranici s Běloruskem další vojáky. Podle agentury PAP to dnes oznámilo polské ministerstvo obrany, jehož šéf Mariusz Blaszczak vyhověl žádosti pohraničníků o další posily. Ministerstvo konkrétní počty neupřesnilo, nicméně pohraniční stráž požádala o vyslání dalšího tisíce vojáků na polsko-běloruskou hranici kvůli migraci, z jejíž organizace Varšava obviňuje Minsk. Na hranicích jsou nyní rozmístěny přibližně 2000 vojáků a stovky policistů a příslušníků pohraniční stráže, napsal PAP.

11:03

Námořní drony působí Rusům v Černém moři a na Krymu problémy.

10:53

Ruský prezident Vladimir Putin patrně nepoleví ve snaze pokračovat v ruské invazi na Ukrajinu až do konce roku 2024, kdy si USA zvolí svého příštího prezidenta, domnívají se podle televize CNN vysoce postavení američtí a evropští představitelé. Putin totiž podle nich doufá v porážku současného prezidenta Joea Bidena, která by s sebou mohla nést snížení podpory USA Ukrajině.

Americké volby v následujícím roce jsou podle západních diplomatů, představitelů rozvědek nebo bezpečnostních orgánů hlavním faktorem, který bude ovlivňovat Putinova rozhodnutí ohledně Ukrajiny. Vzhledem k volbám je podle nich také málo pravděpodobné, že se válka před koncem příštího roku "vyřeší".

O tom, zda Putin doufá přímo v návrat amerického exprezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu, zatím USA podle zjištění CNN zpravodajské informace nemají. Jeden ze zdrojů stanice ale uvedl: "Putin ví, že mu Trump pomůže. A ví to i Ukrajinci a naši evropští partneři… Všichni si to myslí."

10:52

Shrnutí nejdůležitějších událostí

 • Při ruském ostřelování města Pokrovsk zemřelo sedm lidí.
 • Rusové se snaží získat zpět ztracené pozice u vesnice Robotyne v Záporožské oblasti.
 • Podle televize CNN, která se odvolává na evropské a americké diplomaty, ruský prezident Vladimir Putin nezmění postoj vůči Ukrajině do amerických prezidentských voleb v roce 2024.
09:45

Pětasedmdesátiletá Lidija z Pokrovsku zase uvedla, že zrovna telefonovala, když na ni najednou spadlo vyražené okno.

Rusko při útoku na ukrajinské město Pokrovsk zasáhlo obytné domy.
Rusko při útoku na ukrajinské město Pokrovsk zasáhlo obytné domy. | Foto: Reuters
09:45

Při útoku na město Pokrovsk utrpěla zranění také Kateryna, s níž mluvila agentura Reuters. "Zničehonic rána. Oči mi zalil plamen. Spadla jsem na na podlahu. Hrozně mě bolí oči," popsala žena s poraněními kolem očí a obvazem na hlavě. 

Rusko při útoku na ukrajinské město Pokrovsk zasáhlo obytné domy.
Rusko při útoku na ukrajinské město Pokrovsk zasáhlo obytné domy. | Foto: Reuters
09:44

Ruský útok na Pokrovsk na východě Ukrajiny, při němž byly zasaženy bytové domy, si vyžádal sedm mrtvých, uvedl portál Ukrajinska pravda s odvoláním na ukrajinské ministerstvo vnitra. Počet zraněných stoupl na 67. Mezi raněnými je 29 policistů, sedm záchranářů a dvě děti. 

Centrum Pokrovsku, který leží v Doněcké oblasti poblíž frontové linie, v pondělí večer v rozmezí zhruba 40 minut zasáhly dvě rakety. Šéf oblastní správy Pavlo Kyrylenko uvedl, že Rusové zasáhli rodinné domy, devítipodlažní a pětipodlažní bytové domy, hotel, gastronomické zařízení, obchody a kancelářskou budovu. Útočili přitom podle něj balistickými raketami Iskander.

Záchranné složky se ráno vrátily k rozebírání sutin, uvedlo ministerstvo vnitra s tím, že v noci musely být tyto práce pozastaveny kvůli hrozbě dalšího ostřelování.

Rusko při útoku na ukrajinské město Pokrovsk zasáhlo obytné domy.
Rusko při útoku na ukrajinské město Pokrovsk zasáhlo obytné domy. | Foto: Reuters
08:42

V pondělí ruské síly provedly raketové útoky nejen na Pokrovsk v Doněcké oblasti, kde bylo zabito nejméně osm lidí. "Za uplynulý den nepřítel provedl sedm raketových a 42 leteckých úderů a v 66 případech útočil salvovými raketomety na pozice našich jednotek a obydlené oblasti," píše ve své dnešní zprávě na Facebooku ukrajinský generální štáb.

08:41

Rusko nadále útočí na východě a jihovýchodě Ukrajiny a ostřeluje obce v blízkosti fronty. Vyplývá to z dnešních informací generálního štábu ukrajinské armády.

Ta tvrdí, že pozice drží. Ruská armáda se mimo jiné snažila získat zpět ztracené pozice v okolí vesnice Robotyne v Záporožské oblasti na jihu země. Na Ukrajině zůstává vysoká pravděpodobnost ruských raketových útoků, uvedl ráno generální štáb.

06:21

Počet obětí pondělního ruského útoku na Pokrovsk na východě Ukrajiny stoupl podle agentury Reuters na osm. Je mezi nimi i pět civilistů. Zraněných je podle ruskojazyčné verze BBC 57, včetně jednoho dítěte.

Centrum Pokrovsku, který leží v Doněcké oblasti poblíž frontové linie, v pondělí večer zasáhly dvě rakety v rozmezí zhruba 40 minut. "(Rusové) poškodili devítipodlažní a pětipodlažní obytný dům, hotel, gastronomické zařízení, obchody a kancelářskou budovu," uvedl šéf oblastní správy Pavlo Kyrylenko.

20:59

Ruská vojska zasáhla raketami obytný dům v Pokrovsku na východě Ukrajiny. Na místě jsou oběti, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Unian. Šéf prezidentské kancelář Andrij Jermak pak na sociální síti telegram informoval o pěti zabitých a 18 zraněných. Ministr vnitra Ihor Klymenko později ohlásil zvýšení počtu zraněných na 31, včetně 19 policistů, pěti záchranářů a jednoho dítěte. "Rozebírání rozvalin pokračuje," dodal.

20:27

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinská armáda obvinila Rusy, že při ostřelovaní vesnice Novodanylivka v Záporožské oblasti použili granáty s chemickou látkou.
 • Ukrajinská tajná služba SBU informovala o zadržení ženy, která podle ní pomáhala Rusku s přípravou vzdušného útoku na jihoukrajinskou Mykolajivskou oblast v době návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
 • Ukrajina získala z ruského zajetí dalších 22 vojáků, informoval na sociální síti Telegram šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.
19:17

Ukrajinský soud poslal na pět let do vězení vysoce postaveného preláta ukrajinské pravoslavné církve, která se před ruskou invazí podřizovala Moskvě. Zároveň nařídil, aby mu byl zkonfiskován majetek. Metropolita Jonafan, který stojí v čele Tulčinské diecéze ve Vinnycké oblasti, byl odsouzen za veřejné schvalování ruské invaze, uvedla média s odvoláním na komuniké ukrajinské generální prokuratury a tajné služby SBU.

16:20

"Nepřítel v rozporu se všemi úmluvami dál používá chemickou munici. V uplynulých 24 hodinách u obce Novodanylivka dvakrát střílel z raketometů střelami, které obsahovaly chemickou látku (pravděpodobně chlorpikrin)," napsal na sociální síti Telegram generál Oleksandr Tarnavskyj, který velí ukrajinským silám v této oblasti.

16:04

Ukrajinská armáda obvinila Rusy, že při ostřelovaní vesnice Novodanylivka v Záporožské oblasti použili granáty s chemickou látkou. Informuje o tom deník Ukrajinska pravda. Novodanylivka leží na současné frontové linii, zhruba padesát kilometrů jihovýchodně od města Záporoží.

14:38

Polská pohraniční stráž podle médií požádala ministerstvo obrany o vyslání další tisícovky vojáků na polsko-běloruskou hranici kvůli migraci. Poláci obviňují běloruské vojáky a pohraničníky, že navádějí migranty, aby se snažili překročit hranici do Polska.

13:35

Ukrajinská tajná služba SBU informovala o zadržení ženy, která podle ní pomáhala Rusku s přípravou vzdušného útoku na jihoukrajinskou Mykolajivskou oblast v době návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Žena konkrétně shromažďovala výzvědné informace za účelem jejich předání ruským rozvědkám, uvedla podle portálu Ukrajinska pravda SBU.

13:34

Rusové tvrdí, že se řídí příslovím: nikdy neopustit nikoho z vlastních. To ale podle jejich činů na ukrajinské frontě neplatí. Ruští vojáci totiž podle výpovědí Ukrajinců pokládají miny i na své mrtvé spolubojovníky. Jejich těla využívají jako úkryt.

11:40

Ukrajina získala z ruského zajetí dalších 22 vojáků, informoval na sociální síti Telegram šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Mezi propuštěnými vojáky jsou dva důstojníci, vojáci nižších hodností i vojíni. Nejstaršímu z nich je 54 let, nejmladšímu 23. Jsou mezi nimi i ranění, upřesnil Jermak. Doplnil, že propuštěné muže čekají rehabilitace a že se jim dostane také psychologické péče a další podpory.

 

10:56

Dva lidé zahynuli a tři utrpěli zranění při ruském ostřelování vesnice Kučerivka nedaleko Charkova.

10:54 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin zřejmě přijede na konci srpna na návštěvu Turecka. S odvoláním na své zdroje to napsal turecký deník Hürriyet.

10:49

Počet obětí ruského útoku na dům v Chersonu se zvýšil na tři.

9:53

Podle generálního štábu ukrajinské armády se Rusové pokoušejí dobýt zpět pozice u vesnice Robotyne v Záporožské oblasti.

9:49

Na frontě zahynul Serhij Slabenko, bývalý poslanec ukrajinského parlamentu v letech 2002 až 2006.

9:43