Vážení čtenáři, z technických důvodů uzavíráme tento online přenos. Nové informace naleznete zde.
Shrnutí očima britského ministerstva obrany:
Rusové posilují pozice na jihu. Na frontě zapalují ohně, aby zbrzdili ukrajinský útok ➡ https://t.co/DSuM0Pc3oX pic.twitter.com/bIFvfq19oC
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) August 8, 2022
Z ukrajinských přístavů dnes vypluly další dvě lodě se zemědělskými produkty. Informovalo o tom turecké ministerstvo obrany. Stalo se tak na základě dohod o odblokování ukrajinských přístavů, které v červenci uzavřela Ukrajina, Rusko, Turecko a OSN.
Loď Sacura převážející 11 tisíc tun sójových bobů vyplula podle tureckého ministerstva z přístavu v Južném a míří do Itálie. Plavidlo Arizona opustilo Černomorsk s 48 458 tunami obilí, které má převézt do Iskenderunu v jižním Turecku.
Už v neděli z ukrajinských černomořských přístavů postupně vypluly čtyři lodě vezoucí dohromady téměř 170 tisíc tun obilí a dalších zemědělských výrobků.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Rusko posiluje své pozice na jihu Ukrajiny a připravuje se na možnou větší ukrajinskou protiofenzívu. Podle britských vojenských zdrojů deníku The Guardian si Kreml přesuny vojáků na jižní frontu také vytváří půdu ke svému potenciálnímu útoku.
"Ruské jednotky se téměř jistě shromažďují na jihu. Buď čekají na ukrajinskou protiofenzívu, nebo se připravují k útoku. Dlouhé konvoje ruských vojenských náklaďáků, tanků, dělostřelectva a další techniky míří z Donbasu na jihozápad," uvádí britské ministerstvo obrany.
Zdroj z ukrajinských bezpečnostních složek také tvrdí, že Rusové podél bojové fronty u města Cherson zapalují ohně, aby zbrzdili ukrajinský protiútok na jejich pozice.
Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj "přilévá na Ukrajině oleje do ohně", což je "obrovský zločin". Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.
V rozhovoru, který byl v neděli zveřejněn na internetu, se americký moderátor Michael Smerconish Waterse zeptal, proč při svém nynějším koncertním turné ukazuje podobiznu šéfa Bílého domu pod nápisem válečný zločinec. Waters v odpovědi obvinil Spojené státy, že válku na Ukrajině prodlužují, místo aby ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského přiměly k jednání. "Kdyby Biden chtěl, válka by zítra skončila," prohlásil Waters.
Na upozornění moderátora, že obviňuje stranu, která byla napadena, Waters reagoval kritikou Severoatlantické aliance. "Tato válka je v podstatě otázkou akce a reakce v souvislosti s tím, jak se NATO přibližuje k ruským hranicím," řekl.
Moderátor Smerconish poukázal také na rozpínavost další velmoci, Číny, která po návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu provádí v blízkosti ostrova vojenské manévry. "Tchaj-wan je součástí Číny. To je mezinárodním společenstvím všeobecně přijímáno," připomněl Waters.
Pokud Moskva na okupovaných územích Ukrajiny uspořádá referenda o připojení k Rusku, nedočká se rozhovorů s Kyjevem ani s jeho mezinárodními spojenci. Řekl to dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle nějž Kyjev trvá na svém postoji nepodstoupit Rusku žádná území. "Postoj naší země zůstává stejný jako vždy. Nic, co je naše, nedáme," řekl Zelenskyj v pravidelném videoprojevu.
Letáky hnutí protiruského odporu na územích okupovaných Kremlem. "Ukrajinská armáda je blízko," píše se v některých z nich.
The movement of resistance to the occupying authorities continues to work in the #Luhansk region
— NEXTA (@nexta_tv) August 7, 2022
Ukrainian partisans posted patriotic leaflets in the city of #Belokurakino with the words "Glory to the Armed Forces of Ukraine", "Belokurakino is #Ukraine" and "The AFU is near." pic.twitter.com/7poxtfUXFf
Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International si plně stojí za svou čtvrteční zprávou, podle níž bojová strategie Ukrajinců ohrožuje životy civilistů. Proti dokumentu, který mimo jiné vládu obvinil z porušování mezinárodních práv, se ohradili Ukrajinci v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Vyšetřovatelé se v e-mailu nicméně omluvili za rozrušení a hněv.
Jeden pracovník Záporožské jaderné elektrárny byl zraněn, když místo v sobotu večer ostřelovala raketami ruská armáda. Dnes o tom informovala ukrajinská státní jaderná společnost Enerhoatom. Podle deníku Ukrajinska pravda se to stalo při ostřelování města Enerhodar, na jehož okraji se největší jaderná elektrárna v Evropě nachází. Zasaženo bylo skladiště, kde je uloženo 174 kontejnerů s vyhořelým jaderným palivem. Záporožskou jadernou elektrárnu Rusko obsadilo v březnu, krátce po začátku invaze na Ukrajinu. Stále v ní ale pracují ukrajinští technici. Ukrajinska pravda napsala, že před útokem se přibližně 500 Rusů a zaměstnanců ruské společnosti Rosatom ukrylo v bunkrech.
Úřady v Berlíně nechtějí, aby byla před velvyslanectvím Ruska vystavena ruská vojenská technika, kterou zneškodnila ukrajinská armáda. Postoj berlínských úřadů kritizuje ukrajinský velvyslanec v Německu Andryj Melnyk. Tato výstava skončila před několika dny v Praze, kde byla pro velký zájem veřejnosti prodloužena.
Tanky, které Ukrajinci zneškodnili během vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, plánovali na třídě Unter den Linden vystavit majitelé soukromého muzea věnovaného moderním německým dějinám. Koncem července podali žádost na úřad městské části Berlin-Mitte. Úředníci ji ale zamítli s tím, že v tanku, který chtěli postavit před ruskou ambasádou, pravděpodobně zemřeli lidé, a vystavovat ho není proto vhodné. Kromě toho vystavovat techniku zničenou v pokračující válce se dotýká zahraničně politických zájmů Německa, uvedl úřad.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Česko v sobotu neudělilo uprchlíkům z Ukrajiny žádné vízum dočasné ochrany. Je to poprvé od začátku ruské invaze, kdy je počet víz za jeden den nulový.
Z ukrajinských černomořských přístavů dnes postupně vypluly další čtyři lodě, které vezou téměř 170 tisíc tun obilí. Na Twitteru o tom informoval ministr dopravy Oleksandr Kubrakov. Děje se tak na základě dohody o odblokování ukrajinských přístavů, kterou v červenci uzavřela Ukrajina, Rusko, Turecko a OSN. Na cestu přes Černé moře vypluly nákladní lodě Mustafa Necati, Star Helena, Glory a Riva Wind, uvedl Kubrakov.
Pět tureckých bank se připojuje k ruskému platebnímu systému Mir, uvedl podle agentury Bloomberg turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na zpáteční cestě z ruského Soči, kde jednal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Výhody z toho budou mít jak ruští turisté, tak i Turecko, řekl Erdogan. Platební systém Mir je ruská analogie k zahraničním službám, jako jsou Visa nebo Mastercard. Oba jmenovaní poskytovatelé kreditních karet po napadení Ukrajiny Ruskem podnikání v Rusku pozastavili.
Ukrajinská tajná služba SBU zadržela dva muže podezřelé ze spolupráce s ruskou tajnou službou FSB. Zadržení podle podezření SBU určovali cíle pro ruské střely, které v jihoukrajinském městě Mykolajiv zničily infrastrukturu, napsal ruskojazyčný server BBC.
"Útočníci neustále vizuálně sledovali objekty zajímavé pro nepřítele a výsledky vysílali pomocí propracovaných uzavřených elektronických komunikačních kanálů," uvádí SBU v prohlášení. Mezi zaslanými informacemi byly pozice loděnic a příslušné infrastruktury, sklady paliva nebo pohyb příslušníků a vybavení ukrajinských ozbrojených sil. Kvůli těmto informacím bylo při ruském ostřelování Mykolajivu zničeno nebo poškozeno několik loděnic a skladů paliva, uvedly tajné služby. Oba muži jsou podle SBU ve vazbě.
Představitel Ruskem dosazené správy na jihu Ukrajiny Vitalij Gura, který byl zraněn při pokusu o atentát, svým zraněním podlehl, v sobotu o tom informovala ruská agentura TASS s odvoláním na ruskou administrativu okupované Chersonské oblasti. Potvrdila tak dřívější informace ukrajinských médií, že Gura zemřel při převozu na Ruskem anektovaný Krymský poloostrov.
Šéfka ukrajinské pobočky organizace Amnesty International Oksana Pokalčuková rezignovala na svůj post na protest proti zprávě, ve které AI hovořila o ohrožování civilistů ukrajinskou armádu. Dokument z tohoto čtvrtka, proti kterému se ohradili ukrajinští činitelé v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenským, obvinil ukrajinské síly z porušování mezinárodního práva zřizováním základen a skladů zbraní v civilních oblastech.
Poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu zakotvila v jednom z ukrajinských přístavů loď plující pod cizí vlajkou, která naloží zboží. S odvoláním na ukrajinského ministra dopravy Oleksandra Kubrakova o tom informovala agentura Unian.
Generální tajemník OSN António Guterres apeloval na zpřístupnění Záporožské jaderné elektrárny mezinárodním inspektorům poté, co se o víkendu objevily zprávy o novém ostřelování areálu na jihovýchodě Ukrajiny. Podle Ukrajiny v sobotu ruská palba zasáhla skladiště vyhořelého jaderného paliva a zranila jednoho pracovníka, ruská strana to odmítá.
"Jakýkoli útok na jadernou elektrárnu je sebevražedná záležitost," řekl Guterres. K tématu se vyjádřil při návštěvě Japonska, kde se předtím zúčastnil pietní akce při příležitosti 77. výročí svržení atomové bomby na město Hirošima. Šéf OSN zdůraznil, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) musí mít přístup do elektrárny u ukrajinského města Enerhodar.
Šéf MAAE Rafael Grossi o víkendu řekl, že současný vývoj vytváří "velmi skutečné riziko jaderné katastrofy". Areálu největší jaderné elektrárny v Evropě se v březnu zmocnily ruské invazní síly a místo v uplynulých měsících opakovaně zasahují výstřely a exploze. Ačkoli dané území kontrolují Rusové, v elektrárně stále pracují ukrajinští technici.