"Zavřený plyn nám nezabrání dodávat Ukrajině zbraně," tvrdí šéfka německé diplomacie

Video Rádio Svobodná Evropa Video, Rádio Svobodná Evropa
28. 7. 2022 8:00
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v exkluzivním rozhovoru pro RFE/RL uvedla, že její země bude Ukrajině nadále posílat zbraně a další podporu, i kdyby Rusko zcela přerušilo dodávky plynu do Evropy.
„Ani zavřené plynové kohouty nám nezabrání dodávat Ukrajině zbraně,“ tvrdí šéfka německé diplomacie. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Při příležitosti své návštěvy Prahy v rozhovoru s Rayem Furlongem rovněž vyjádřila pochybnosti ohledně úspěšného vyjednávání s Kremlem a uvedla, že Rusko usiluje o podřízení si všech Ukrajinců.

Baerbocková také kritizovala Maďarsko za porušení jednoty EU v otázce války na Ukrajině a poslední snížení dodávek plynu ze strany Kremlu označila za vydírání.

"Musíme si dávat pozor, abychom nepodlehli vydírání. Chci říct, že se chceme co nejrychleji stát nezávislými, stoprocentně nezávislými, na fosilní energii z Ruska, protože je to otázka bezpečnosti, svobody," řekla o směřování své země německá ministryně.

Na otázku, že Německo nedělá dost a jeho dodávky zbraní pro Ukrajinu jsou příliš pomalé, ministryně Baerbocková odpověděla, že na počátku byli Němci opravdu pomalí.

"A právě proto se snažíme zlepšovat. Dodáváme těžké zbraně, zejména u dělostřelectva ty nejmodernější systémy, protože nám říkají Ukrajinci: ‚V tuto chvíli je problém ve vzduchu a ve schopnostech obrany na velké vzdálenosti.‘ A proto teď dodáváme například houfnice," dodává šéfka německé diplomacie za Zelené.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Spisovatele Salmana Rushdieho napadl na přednášce útočník

Britského spisovatele Salmana Rushdieho napadl na přednášce nedaleko Buffala v USA útočník. Několikrát ho udeřil, než agresora ochranka zpacifikovala, uvedl zpravodaj agentury AP. Rushdie se několik let skrýval poté, co ho v roce 1989 íránský duchovní vůdce Ruholláh Chomejní odsoudil k smrti za údajnou urážku muslimského proroka Mohameda v knize Satanské verše.

 

Zdroj: Zahraničí , Reuters
Další zprávy