Rusové tvrdí, že zničili raketomety HIMARS. "Důkazu" se lidé na sítích smějí

Video bb Video, bb
3. 8. 2022 7:02
Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že jedním úderem v ukrajinské továrně poblíž Charkova zlikvidovalo dva americké salvové raketomety HIMARS, jejichž pomocí Ukrajinci likvidují muniční sklady, mosty a další pro Rusy vojensky důležitá strategická místa. Většina ruských médií tuto zprávu přejala.
Rusové tvrdí, že zničili najednou dva raketomety HIMARS. Jako důkaz poskytli prazvláštní záběr. | Video: Aktuálně.cz/Telegram/Ruské ministerstvo obrany

Po údajném zásahu měly zemřít desítky ukrajinských vojáků a zahraničních bojovníků. "Po přesném úderu ve městě Charkov byly na území ukrajinského závodu Energetické stroje zničeny dva americké raketomety HIMARS," tvrdil mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Jako důkaz ukázali Rusové záběr, který se má přibližovat až k jednomu z oken továrny. Terčík ale míří do okna v druhém patře třípatrové budovy. 

Na sociálních sítích se rozhořela debata, zda je možné, aby Ukrajinci ukrývali raketový komplex takto vysoko. Mnoho uživatelů se Rusům směje a upozorňuje na rozměry a váhu systému. HIMARS váží při bojovém zatížení přes šestnáct tun a je dlouhý sedm metrů.


Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v úterý prohlásil, že při ruských úderech na ukrajinská vojenská zařízení bylo kromě 200 raket, 33 houfnic M777 a pěti odpalovacích systémů protilodních raket Harpoon zničeno šest raketových systémů HIMARS.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Spisovatele Salmana Rushdieho napadl na přednášce útočník

Britského spisovatele Salmana Rushdieho napadl na přednášce nedaleko Buffala v USA útočník. Několikrát ho udeřil, než agresora ochranka zpacifikovala, uvedl zpravodaj agentury AP. Rushdie se několik let skrýval poté, co ho v roce 1989 íránský duchovní vůdce Ruholláh Chomejní odsoudil k smrti za údajnou urážku muslimského proroka Mohameda v knize Satanské verše.

 

Zdroj: Zahraničí , Reuters
Další zprávy