Rusko v noci provedlo masivní vzdušné útoky na Charkov a Záporoží

Přenos skončil
Rusko v noci na dnešek podniklo 17 vzdušných úderů na Záporoží, podle úřadujícího starosty Anatolije Kurtěva jde o největší útok na město od začátku invaze. Charkov hlásí deset výbuchů po ruských raketových útocích. Zatím není jasné, zda si útoky cílené na energetickou infrastrukturu vyžádaly nějaké oběti. Ruskou invazi na Ukrajinu dál sledujeme v online reportáži.
Záchranářské práce po útoku v centru Charkova na začátku února. Charkov je druhé největší město Ukrajiny.
Záchranářské práce po útoku v centru Charkova na začátku února. Charkov je druhé největší město Ukrajiny. | Foto: Reuters
Přenos skončil
10:01

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, tato online reportáž z technických důvodů končí. Dění na Ukrajině ale sledujeme dál. Nejnovější informace najdete zde.

09:22

Britské ministerstvo obrany se ve svém dnešním souhrnu dění na Ukrajině věnuje mírnému postupu ruských jednotek:

08:50

Ukrajinské ozbrojené síly za uplynulý den odrazily útoky ruské invazní armády u 12 obcí, uvedl dnes ve své pravidelné ranní operační svodce ukrajinský generální štáb. O den dříve velení ukrajinských sil hlásilo odražení ruských útoků u 19 obcí. Ruská armáda podle jeho dnešní zprávy nadále soustředí své hlavní úsilí na vedení útočných operací ve směrech na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Novopavlivku na východě Ukrajiny.

07:47 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve čtvrtek po cestě z Bruselu zpět do vlasti setkal ve městě Rzeszów s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Na Twitteru to dnes oznámila Dudova kancelář, která zveřejnila i fotografii a video ze schůzky. Prezidenti podle ní probírali Zelenského cestu do Bruselu a dalších evropských měst a také bezpečnost v regionu.

07:38

Přehled nejdůležitějších událostí: 

 • Rusko v noci na pátek podniklo 17 vzdušných úderů na Záporoží, podle úřadujícího starosty Anatolije Kurtěva jde o největší útok na město od začátku invaze. 
 • USA pomáhají Ukrajině s určováním či potvrzováním souřadnic při útocích pokročilými raketomety na ruské cíle.
 • Stovky úředníků ukrajinského ministerstva obrany a ozbrojených sil - přesně 621 - byly pohnány ke kázeňské či hmotné odpovědnosti v důsledku vnitřních auditů v loňském roce.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl v rozhovoru, který zveřejnil časopis Der Spiegel, že do vojenské pomoci Ukrajině musí německého kancléře Olafa Scholze tlačit.
 • Téměř tři čtvrtiny uprchlíků z Ukrajiny plánovaly loni na podzim návrat domů. Čtvrtina chtěla v Česku zůstat. Roste podíl příchozích, kteří si našli práci.
07:13

Válka na Ukrajině trvá už téměř rok. Je neuvěřitelné, že Rusko po té době okupuje tak malou část ukrajinského území, říká v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz přední polský politolog a expert na mezinárodní politiku Marcin Zaborowski. Poukazuje při tom na většinu predikcí, které původně varovaly, že Ukrajinci proti druhé nejsilnější armádě světa nebudou mít žádnou šanci.

06:34

Charkovem otřáslo nad ránem asi deset výbuchů, uvedl šéf oblastní správy Oleh Siněhubov. Podle něj jsou části druhého největšího ukrajinského města v důsledku toho bez dodávek elektřiny, tepla a vody. Na místech výbuchů již pracují záchranné složky, informace o počtu obětí a rozsahu škod se zjišťují, dodal.

06:33

Rusko v noci na dnešek podniklo 17 vzdušných úderů na Záporoží, podle úřadujícího starosty Anatolije Kurtěva jde o největší útok na město od začátku invaze. 

"Během jedné hodiny bylo ve městě zaznamenáno 17 nepřátelských vzdušných úderů, což je největší počet od začátku plnohodnotné invaze," uvedl tajemník záporožské městské rady Kurtěv s tím, že útoky směřovaly na energetické objekty.

Zatím není jasné, zda si útoky cílené na energetickou infrastrukturu vyžádaly nějaké oběti.

06:29

"Ukrajinci jsou zodpovědní za vyhledávání cílů, určování svých priorit a následné rozhodování o tom, které cíle budou napadeny. USA cíle neschvalují ani se na jejich výběru či zapojení nepodílejí," uvedl mluvčí Pentagonu Patrick Ryder v reakci na zjištění deníku. "Dlouhodobě přiznáváme, že s Ukrajinou sdílíme zpravodajské informace, abychom jí pomohli při obraně země před ruskou agresí, a postupem času jsme optimalizovali způsob sdílení informací tak, abychom byli schopni podporovat její požadavky a procesy výběru cílů s vyšší rychlostí a ve větším rozsahu," dodal mluvčí.

USA jsou považovány za nejdůležitějšího spojence Ukrajiny v její obraně před ruskou invazí.

06:29

USA pomáhají Ukrajině s určováním či potvrzováním souřadnic při útocích pokročilými raketomety na ruské cíle.

S odvoláním na nejmenované ukrajinské a americké zdroje o tom ve čtvrtek informoval deník The Washington Post. Podle něj je spolupráce mezi armádami Ukrajiny s USA užší, než se dosud předpokládalo.

Ukrajinská armáda v posledních měsících pravidelně útočí pomocí amerických raketometů HIMARS či M270 na ruské cíle v okupované části země, včetně velitelství, muničních skladů či kasáren. Podle jednoho z vysoce postavených ukrajinských činitelů ukrajinské síly téměř nikdy neodpalují raketomety bez toho, aby od amerických vojáků umístěných jinde v Evropě obdržely přesné souřadnice cílů.

21:50 Vlajka Ruské federace.

Ruská ekonomika odolala šokům způsobeným západními sankcemi a v letošním roce by měla dosáhnout mírného růstu. Uvedl to dnes podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin. Rusko čelí rozsáhlým hospodářským sankcím, kterými západní země reagují na ruský útok na Ukrajinu.

"Pro mnohé, kteří se nám snažili a nadále snaží dělat problémy, bylo překvapením, jak účinně čelíme hrozbám v ekonomice a v určitých výrobních sektorech," prohlásil dnes ruský prezident. "V letošním roce se očekává mírný růst ruské ekonomiky," dodal. Přesnější prognózu však neposkytl.

19:22

Stovky úředníků ukrajinského ministerstva obrany a ozbrojených sil - přesně 621 - byly pohnány ke kázeňské či hmotné odpovědnosti v důsledku vnitřních auditů v loňském roce, oznámil dnes na sociálních sítích ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov na důkaz "nulové tolerance" vůči korupci v resortu, který nadále řídí. V závěru uplynulého týdne se přitom objevily zprávy o Reznikovově nadcházejícím odvolání kvůli korupčnímu skandálu při nákupu potravin pro armádu, která už téměř rok brání Ukrajinu před ruskou agresí.

18:33 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Zelenskyj magazínu Der Spiegel také řekl, že nejjednodušším způsobem, jak ukončit válku, by bylo postoupit část ukrajinského území Rusku a vrátit Moskvě vliv nad Ukrajinou. To však Kyjev odmítá a žádá odchod ruských vojsk ze všech okupovaných území.

18:33 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Musím ho tlačit do pomoci Ukrajině a neustále ho přesvědčovat, že pomoc není jen pro nás, ale pro Evropany," řekl o Scholzovi Zelenskyj. Podle něj se vztahy s Německem dostaly do obtížné fáze kvůli debatám o dodávkách moderních tanků. Podle Zelenského jsou vztahy s Berlínem "střídavé, jednou dole a jednou nahoře". Německé vládě poděkoval za již dodané zbraně. Například protivzdušný systém Iris-T podle Zelenského zachránil na Ukrajině mnoho životů.

18:33 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl v rozhovoru, který dnes zveřejnil časopis Der Spiegel, že do vojenské pomoci Ukrajině musí německého kancléře Olafa Scholze tlačit. Dodal, že vztahy s Německem jsou střídavé. Berlínu však poděkoval za již uskutečněné dodávky zbraní, napsala agentura DPA.

18:12

Česko je podle Fialy připraveno Ukrajině nadále pomáhat ve vojenské oblasti a také s nahrazováním zdrojů energie a opravou energetické infrastruktury, kterou Rusko systematicky likviduje. Dalšími významnými body vzájemných rozhovorů jsou podle Fialy poválečná rekonstrukce Ukrajiny a podpora jejího členství v Evropské unii.

"Dveře do Evropské unie jsou otevřené a Ukrajina dělá rázné kroky kupředu," řekl Fiala. Ocenil pokrok v legislativních změnách, navzdory válečným podmínkám.

18:12

Český premiér Petr Fiala dnes s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Bruselu hovořil o dodávkách přístrojů na výrobu energie na Ukrajinu i o účasti jeho země v některých unijních programech. Fiala to řekl novinářům po setkání skupiny šesti států s ukrajinskou delegací na okraj mimořádného summitu v Bruselu.

17:13

Ukrajina dnes reagovala na kroky americké společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska, které mají zabránit ukrajinské armádě využívat satelitní internetovou službu Starlink k ovládání bezpilotních letounů. Kyjev firmu vyzval, aby přestala "vymýšlet, jak škodit", zatímco se Ukrajina už téměř rok brání ruské vojenské agresi.

"Je to rok, co se Ukrajina brání, a firmy by se měly rozhodnout, zda jsou na straně práva na svobodný život a na straně Ukrajiny - a pak nebudou vymýšlet, jak škodit - anebo jsou na straně Ruska a jeho 'práva' vraždit a zabírat území," zareagoval Mychajlo Podoljak z ukrajinské prezidentské kanceláře na twitteru. Vyzval SpaceX a prezidentku Shotwellovou, aby si vybraly konkrétní možnost.

15:30

Ruské novinářce Marině Ovsjannikovové, která uprchla z Ruska kvůli kritice invaze na Ukrajinu, vychází v Německu autobiografická kniha. Popisuje v ní mimo jiné i některé triky "továrny na propagandu" u svého někdejšího zaměstnavatele, jímž byla televizní stanice Pervyj kanal. Například po odvysílání informací o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi nesměly nikdy následovat špatné zprávy. Šéf Kremlu je podle novinářky prezentován jako zachránce Ruska. Na druhé straně údajně existuje zákaz šíření dobrých zpráv z USA a západní Evropy. V myslích Rusů je třeba vytvářet představu, že všichni Američané podporují hnutí sexuálních menšin LGBT, zabíjejí černochy a zneužívají adoptované ruské děti, vysvětluje Ovsjannikovová.

15:06

Téměř tři čtvrtiny uprchlíků z Ukrajiny plánovaly loni na podzim návrat domů. Čtvrtina chtěla v Česku zůstat. Roste podíl příchozích, kteří si našli práci. Ubylo naopak těch, kteří neměli peníze na pokrytí životních nákladů. Vyplývá to z výsledků výzkumu, který poskytla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Loni v listopadu terénní pracovníci vedli rozhovory s 1384 dospělými s dočasnou ochranou ve 30 městech a obcích v devíti krajích. Autoři podotkli, že zjištění jsou reprezentativní pro daný čas a místa, ne pro všechny uprchlíky v Česku.

14:53

Připravovaný desátý balík sankcí Evropské unie zasáhne ruský export v hodnotě deseti miliard eur (237 miliard korun). Zahrne také další politiky a armádní činitele stejně jako šiřitele ruské válečné propagandy. Po jednání summitu EU s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským to ve čtvrtek řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. 

14:52

Nadcházející týdny bojů na Ukrajině budou rozhodující, varoval dnes předseda Evropské rady Charles Michel. Řekl to na mimořádném summitu unijních lídrů v Bruselu, kde měl společnou tiskovou konferenci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ukrajinci podle Michela bojují i za hodnoty EU, jako je svoboda, demokracie a lidská důstojnost.

13:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Svobodná Evropa je nepředstavitelná bez svobodné Ukrajiny, zdůraznil dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na mimořádném summitu Evropské unie v Bruselu. Pro bezpečnost regionu je významná zejména jednota, upozornil.

Zelenskyj dnes také uvítal pokroky v přístupových jednáních Ukrajiny s unií a poděkoval za poskytnuté balíky finanční, vojenské i humanitární pomoci. Prezidenti a premiéři států evropského bloku budou na schůzce v Bruselu jednat kromě jiného právě také o další pomoci Ukrajině.

12:52

Italská premiérka Giorgia Meloniová dnes po příjezdu na summit Evropské unie v Bruselu označila za nemístné, že francouzský prezident Emmanuel Macron pozval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na čtvrteční večer do Paříže, kde oba prezidenti povečeřeli spolu s německým kancléřem Olafem Scholzem. Podle Meloniové by to mohlo uškodit společnému postoji Evropské unie vůči Ukrajině, uvedla agentura DPA.

12:25

Šéfka Evropského parlamentu Roberta Metsolaová v krátkém projevu, kterým ukrajinského prezidenta uvítala, ale unijní země vyzvala, aby rychle zvážily dodávky systémů dlouhého doletu i stíhaček, které Ukrajina potřebuje. Zelenského také ujistila o tom, že budoucnost Ukrajiny je v Evropské unii.

12:22 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Volodymyr Zelenskyj před europoslanci v Bruselu hovořil o evropských a ukrajinských hodnotách, proti nimž podle něj Rusko vede "totální válku". Využívá k tomu podle něj i miliony Rusů, jejichž život nemá pro Moskvu žádnou cenu; jen jako těl, která jsou schopna chopit se zbraní. Rusko podle Zelenského také těží z rozsáhlých rezerv zbraní ještě ze sovětských dob i pomoci v podobě dodávek od diktátorských režimů, jako je Írán.

12:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je na své teprve druhé zahraniční cestě od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Během neohlášené návštěvy Londýna, Paříže i Bruselu žádal spojence o další dodávky zbraní a podporu pro svou zemi. "Až společně zvítězíme, každý agresor bude vědět, co ho čeká, pokud zaútočí na mezinárodní řád," prohlásil.

11:23 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajina bojuje s nejvíce protievropským režimem moderního světa, uvedl Zelenskyj. Jen její vítězství zajistí evropské hodnoty, řekl v europarlamentu.

11:09 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Volodymyr Zelenskyj dnes zahájil návštěvu evropských institucí proslovem v Evropském parlamentu. Šéfka EP Roberta Metsolaová řekla, že budoucnost Ukrajiny je v EU.

11:01

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mluví k Evropskému parlamentu. Živý přenos zde:

10:52

Speciální pražská pobočka úřadu práce pro uprchlíky na Proseku v ulici Českolipská ukončí v pátek 17. února svůj provoz. Od pondělka 20. února si příchozí z Ukrajiny v hlavním městě budou moci humanitární dávku či jiné záležitosti vyřizovat v úřadu u svého bydliště. Do uvolněné budovy se pak přestěhuje část agendy z vytíženého úřadu práce Prahy 9. Vyplácení příspěvků na bydlení by se tak v metropoli mělo urychlit.

"Vzhledem k tomu, že většinu žádostí o humanitární dávku vyřizujeme on-line a občané Ukrajiny se už naučili s tímto systémem pracovat, v hlavním městě se aklimatizovali a vědí, kde mají nejbližší kontaktní pracoviště úřadu práce, na němž řeší například zprostředkování práce nebo možnost financování rekvalifikace, je možné provoz speciálního pracoviště ukončit," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel úřadu práce Viktor Najmon.

10:38

Americká společnost SpaceX miliardáře Elona Muska podnikla kroky k tomu, aby zabránila ukrajinské armádě využívat satelitní internetovou službu Starlink k ovládání bezpilotních letounů. Podle agentury Reuters to ve středu uvedla prezidentka firmy Gwynne Shotwellová. Systém Starlink podle ní neměl nikdy sloužit jako zbraň.

10:26

Ruské invazní síly výrazně zesílily útoky na východě Ukrajiny a snaží se prolomit ukrajinskou obranu u města Kreminna, uvedl gubernátor Luhanské oblasti Sehij Hajdaj.

10:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Francouzský prezident Emmanuel Macron udělil svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému při jeho návštěvě Paříže nejvyšší francouzské státní vyznamenání, velkokříž Řádu čestné legie.

10:18

Polský premiér Mateusz Morawiecki řekl v Bruselu před summitem EU, že Ukrajina potřebuje mnoho munice a měla by se začít řešit otázka dodávek letadel pro ukrajinskou armádu.

9:56

Vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell řekl před začátkem summitu EU v Bruselu, že členské země budou dál zbraněmi a municí podporovat Ukrajinu.

9:44

Ukrajinský voják v úkrytu na frontové linie u města Vuhledar.

Ukrajinský voják v úkrytu na frontové linie u města Vuhledar.
Ukrajinský voják v úkrytu na frontové linie u města Vuhledar. | Foto: Reuters
09:34

Britské ministerstvo obrany se ve svém dnešním souhrnu dění na Ukrajině věnuje tamnímu počasí a stavu půdy:

9:29

Estonská premiérka Kaja Kallasová navrhla, aby členské země Evropské unie společně nakupovaly zbraně a munici pro Ukrajinu.

9:27

Ukrajinští vojáci se cvičí a připravují na pokračování války na severu země. Nedaleko černobylské zóny.

9:25

Ukrajinský generální štáb hlásí za uplynulý den odražení ruských útoků u 19 obcí v Luhanské, Doněcké a Záporožské oblasti na východě země.

08:46

K tomu, aby se Ukrajina ubránila obrovské přesile ruských vojsk, je naprosto nutné pokračovat ve zbrojní podpoře země, uvedl Fiala před summitem EU.

08:26

Česko podle premiéra Petra Fialy na mimořádném summitu podpoří Ukrajinu na cestě k členství v EU. Jednat se bude o podmínkách pro vstup země na vnitřní trh.

08:04

Ruské síly znovu získaly iniciativu na Ukrajině a zahájily další velkou ofenzivu v Luhanské oblasti, uvedl ve své aktuální zprávě o stavu bojů na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW). Tempo ruských operací podél linie Svatove-Kreminna v západní Luhanské oblasti se za poslední týden výrazně zvýšilo a ruské zdroje podle ISW informují o tom, že ruské jednotky útočí na ukrajinské obranné linie a postupují na hranicích Charkovské a Luhanské oblasti, především pak severozápadně od Svatove u Kupjanska a západně od Kreminny.

08:01

Přehled nejdůležitějších událostí: 

 • Ruské síly znovu získaly iniciativu na Ukrajině a zahájily další velkou ofenzivu v Luhanské oblasti, uvedl americký Institut pro studium války.
 • Ukrajinský prezident Zelenskyj na schůzce s Macronem a německým kancléřem Scholzem žádal o co nejrychlejší dodávky těžkých zbraní a letadel.
 • Macron odletí dnes ráno společně se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským na summit Evropské unie do Bruselu.
 • Ruské invazní síly se snaží plně ovládnout Doněckou a Luhanskou oblast na východě Ukrajiny, uvedl ve své středeční operační zprávě ukrajinský generální štáb.
 • Rusko podle Kyjeva utrpělo značné ztráty, zejména v lidské síle, za poslední den přišlo o 910 vojáků.
 • Německá vláda povolila dodávku 178 tanků Leopard 1 pro Ukrajinu ze skladů zbrojovek. Nizozemská ministryně Kajsa Ollongrenová oznámila, že Nizozemsko, Dánsko a Německo Ukrajině společně dodají nejméně 100 Leopardů 1, včetně náhradních dílů, munice a výcviku posádek.
06:40 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Francouzský prezident Emmanuel Macron odletí dnes ráno společně se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským na summit Evropské unie do Bruselu.

Podle agentury AFP o tom informoval Elysejský palác. Zelenskyj ve středu přijel na předem neohlášenou návštěvu Británie a Francie, během které přesvědčoval spojence Ukrajiny, aby jí rychle poslali bojové letouny a další vyspělou vojenskou techniku. Kyjev varuje, že Rusko, jehož agresi Ukrajina čelí už skoro rok, chystá ofenzivu.

22:56 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Zelenskyj na schůzce s Macronem a německým kancléřem Scholzem žádal o co nejrychlejší dodávky těžkých zbraní a letadel.

22:06

Podle Blinkena je zjevné, že Putin "teď nemá skutečný zájem o diplomacii". Akceptovat snahu Ruska rozšířit své území o části Ukrajiny je podle něj jako součást mírového procesu nepřijatelné. Nejlepším způsobem, jak uspíšit příchod diplomatických jednání, jsou úspěchy Ukrajiny na bojišti, řekl šéf diplomacie Spojených států.

21:45

"(Ruský prezident Vladimir) Putin může tuto válku ukončit ještě dnes, když stáhne své jednotky z Ukrajiny a usedne k jednacímu stolu. Bohužel ale nic nenasvědčuje tomu, že by se Rusko připravovalo na mír. Naopak, Moskva se připravuje na nové vojenské ofenzívy," uvedl Stoltenberg.

21:42

Pokračování vojenské pomoci Ukrajině bylo stěžejním tématem dnešní schůzky generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem. Ministr zahraničí na společné tiskové konferenci mluvil o potřebě asistenci zesílit, k možnosti poskytnutí bojových letounů se ale konkrétněji nevyjádřil. Oba činitelé mají za to, že Rusko aktuálně nechce jednat o ukončení války, kterou proti Ukrajině vede už téměř rok.

19:49

Portugalsko může Ukrajině poskytnout v březnu tři své tanky Leopard 2 německé výroby. Dnes to podle agentury Lusa řekl portugalský premiér António Costa. Lisabon se tak přidá k dalším evropským zemím a Kanadě, které slíbily Kyjevu dodat několik desítek těchto moderních strojů.

19:26

Za záměr uskutečnit sabotáž proti ruským vojskům v Bělorusku poslal dnes oblastní soud v Homelu na 16 a na 14 let do vězení Sjarheje Pleškuna (34) a Juryje Selviče (45) z města Mazyr na jihu země. O verdiktu informovalo Rádio Svoboda a server Naša Niva. Soudní proces se odehrál za zavřenými dveřmi, tedy s vyloučením médií a veřejnosti.

Policie zadržela Pleškuna a Selviče loni v březnu. Podle běloruské televize oba sledovala tajná policie KGB a zjistila, že v garáži debatovali o možnostech, jak překazit přesuny ruské vojenské techniky po běloruské železnici.

V té době ruská vojska podnikala z běloruského území útok proti hlavnímu městu Ukrajiny.

Nakonec je obvinili ze sedmi trestných činů, sahajících od "nezákonného nakládání s předměty, jejichž fungování je založeno na využití hořlavých látek" až po terorismus. Podle vyšetřovatelů hodlali vyrobit a použít Molotovovy koktejly, tedy zápalné lahve, a jakési pyrotechnické zařízení. Kromě toho také malovali obrázky a nápisy proti režimu.

19:13 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes potvrdil, že se ve čtvrtek sejde s lídry Evropské unie. Na tiskové konferenci s britským premiérem Rishim Sunakem řekl, že s nimi chce jednat o dodávkách zbraní včetně střel dlouhého doletu a bojových letounů, informovala agentura AFP.

18:37

Německý ministr obrany Boris Pistorius ve Varšavě podle zpravodajské televize TVN 24 oznámil, že se spolu s polským ministrem obrany Mariuszem Blaszczakem domluvili, že se příští týden setkají s ukrajinským protějškem Oleksijem Reznikovem a že na schůzku budou pozváni také zástupci dalších zemí ochotných předat Ukrajině Leopardy.

17:49 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Zelenskyj se dopoledne setkal s premiérem Rishim Sunakem, když dorazil do Anglie na návštěvu utajovanou do poslední chvíle. Britští zákonodárci ho pak odpoledne uvítali bouřlivým potleskem a prezident na úvod proslovu pronášeného v angličtině děkoval za podporu.

"Děkuji ti, Rishi," obrátil se Zelenskyj na britského premiéra. Připomněl, že Británie cvičí ukrajinské vojáky na tanky Challenger, jichž Londýn naposledy slíbil 14 dodat Ukrajině.

16:01

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na audienci u britského krále Karla III.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na audienci u britského krále Karla III.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na audienci u britského krále Karla III. | Foto: Reuters
15:31

Německý kancléř Olaf Scholz letí do Paříže, setká se tam večer s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, uvedla s odkazem na zdroje televize n-tv.

15:10

Volodymyr Zelenskyj hovoří k oběma komorám britského parlamentu.

Volodymyr Zelenskyj hovoří k oběma komorám britského parlamentu.
Volodymyr Zelenskyj hovoří k oběma komorám britského parlamentu. | Foto: Reuters
15:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Zelenskyj v projevu členy britského parlamentu a svět vyzval k poskytnutí bojových letounů, které označil za "křídla pro svobodu".

14:53 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Podle zatím nepotvrzených informací navštíví Zelenskyj večer Paříž, ve čtvrtek Brusel.

14:41

Volodymyr Zelenskyj v projevu v britském parlamentu řekl, že vítězství Ukrajiny změní svět a odradí všechny budoucí agresory. Žádal další zbraně.

14:13

Senát by měl podle zahraničního výboru označit Rusko v souvislosti s jeho vpádem na Ukrajinu za nejvýznamnější hrozbu pro celosvětovou bezpečnost. Měl by proto vyzvat vládu k dalším krokům na obranu Česka a podpořit změnu politiky vůči Rusku. Po jednání výboru to novinářům řekl jeho předseda Pavel Fischer (nezávislý).

13:20

"Chceme vidět jednoznačné vítězství Ukrajiny na bojišti ještě v tomto roce," uvedl po schůzce se Zelenským britský premiér Rishi Sunak.

13:17

Britský premiér Rishi Sunak s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v jeho sídle na Downing Street 10.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na návštěvě Londýna s britským premiérem Rishim Sunakem.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na návštěvě Londýna s britským premiérem Rishim Sunakem. | Foto: Reuters
13:11

Německý kancléř Olaf Scholz kritizoval veřejné spory o dodávky zbraní na Ukrajinu, protože to slouží Vladimiru Putinovi. Řekl, že budoucnost Ukrajiny je v EU.

Německý kancléř Olaf Scholz v Praze.
Německý kancléř Olaf Scholz v Praze. | Foto: ČTK
13:10

Přislíbit další časově neohraničenou podporu Ukrajině se na dvoudenní vrcholné schůzce Bruselu chystají prezidenti a premiéři zemí Evropské unie. Poprvé za téměř rok od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu by mezi ně měl podle diplomatů osobně zavítat prezident Volodymyr Zelenskyj. Unijní lídři budou od čtvrtka během mimořádného summitu hovořit také o tom, jak lépe regulovat rostoucí počet migrantů mířících do Evropy nebo jak podpořit unijní ekonomiku v době masivních státních subvencí USA a Číny.

12:12

Ukrajina vyslala téměř devadesátičlenný záchranářský tým do Turecka, které tento týden postihlo ničivé zemětřesení. Na Facebooku to oznámil ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko.

12:06 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Zelenskyj přistál v Londýně, zítra navštíví podle nových informací také Brusel.

11:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Zelenského dnes přijme v Londýně král Karel III. Potvrdil to Buckinghamský palác.

11:13 Vlajka Ruské federace.

V ropné rafinerii v ruském Novošachtinsku blízko hranice s Ukrajinou vypukl velký požár. Příčinu zatím ruské úřady neuvedly.

11:12

Ukrajině se podařilo vrátit z Ruska 128 dětí, které z jejich vlasti násilně odvezly ruské okupační úřady. Podle agentury Ukrinform to oznámila Julija Usenková z ukrajinské generální prokuratury, která má na starosti ochranu zájmů dětí.

9:46 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je na cestě do Velké Británie. Sejde se s premiérem Rishi Sunakem a ukrajinskými vojáky, kteří se v Británii cvičí. Je to podruhé od začátku války, co Zelenskyj opustil Ukrajinu. Loni letěl do Washingtonu.

09:32

Britské ministerstvo obrany se ve svém dnešním shrnutí dění zaměřilo na řeku Dněpr:

08:12

Ukrajinský generální štáb tvrdí, že Rusko utrpělo značné ztráty, zejména v lidské síle. Ve své další zprávě o vývoji bojů uvádí, že invazní jednotky přišly za poslední den o 910 vojáků. O den dříve informoval štáb o ztrátě 1030 ruských vojáků za den, což Reuters označil za nejhorší ruskou denní ztrátu. Celkem podle Kyjeva invazní vojska přišla o více než 134 tisíc lidí. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v úterý tvrdil, že Ukrajina v lednu přišla o více než 6500 vojáků. Podobné informace jednotlivých stran konfliktu není možné ověřit z nezávislých zdrojů a Moskva ani Kyjev své vlastní ztráty neoznamují.

08:20

Přehled nejdůležitějších událostí: 

 • Ruské invazní síly se snaží plně ovládnout Doněckou a Luhanskou oblast na východě Ukrajiny, uvedl ve své středeční operační zprávě ukrajinský generální štáb.
 • Rusko podle Kyjeva utrpělo značné ztráty, zejména v lidské síle, za poslední den přišlo o 910 vojáků.
 • Německá vláda povolila dodávku 178 tanků Leopard 1 pro Ukrajinu ze skladů zbrojovek. Nizozemská ministryně Kajsa Ollongrenová oznámila, že Nizozemsko, Dánsko a Německo Ukrajině společně dodají nejméně 100 Leopardů 1, včetně náhradních dílů, munice a výcviku posádek.
08:11

"Nepřítel, který se snaží plně ovládnout Doněckou a Luhanskou oblast, nadále soustředí své hlavní úsilí na vedení útočných operací ve směrech na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Novopavlivku - a to u Kreminny, Bachmutu, Avdijivky, Opytne, Marjinky a Vuhledaru," uvádí velení ukrajinských ozbrojených sil, které zároveň informuje o ruském ostřelování řady obcí na východě a jihu země, včetně Charkova.

22:21

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo obžalobu proti ruskému občanovi, který údajně pomáhal ruskému oligarchovi Viktorovi Vekselbergovi v jeho snaze obcházet americké sankce. Vladimir Vorončenko byl podle prokurátorů u transakcí souvisejících s Vekselbergovými nemovitostmi v USA. Američané už předtím vznesli podobná obvinění proti jinému Rusovi a jistému Britovi. Vorončenka viní z účasti na "operaci s cílem vykonat platby ve výši přes čtyři miliony dolarů (skoro 90 milionů Kč) na údržbu čtyř nemovitostí" vlastněných na americké půdě Vekselbergem. Tisková zpráva ministerstva spravedlnosti hovoří také o pokusu dvě z těchto nemovitostí prodat.

22:19

Polsko ze Spojených států získá raketomety HIMARS, taktické balistické střely ATACMS a rakety pro systémy HIMARS. Jejich prodej Varšavě, která je spojenecem USA v Severoatlantické alianci, schválilo americké ministerstvo zahraničí. Hodnota obchodu je podle něho až 10 miliard dolarů (221,8 miliardy korun). Součástí balíku je 18 systémů HIMARS, 45 střel ATACMS s dostřelem až 297 kilometrů a více než tisíc raket pro HIMARS.

20:49

Německá vláda dnes povolila dodávku 178 tanků Leopard 1 pro Ukrajinu ze skladů zbrojovek. Nizozemská ministryně Kajsa Ollongrenová zároveň na Twitteru oznámila, že Nizozemsko, Dánsko a Německo Ukrajině společně dodají nejméně 100 leopardů 1, včetně náhradních dílů, munice a výcviku posádek.

20:37

Podpora uprchlíků z Ukrajiny se možná změní. Zpřísnit by se měly od července podmínky pro nárok na humanitární dávku, která by měla být adresnější. Úpravy čekají rovněž vyplácení takzvaného solidárního příspěvku na ubytování Ukrajinců s dočasnou ochranou v domácnostech a podmínky bezplatného nouzového ubytování. Předpokládá to novela zákonů zvaných lex Ukrajina, kterou v dnešním úvodním kole podpořila sněmovna. Už od dubna předloha převede asistenční centra pomoci Ukrajině z krajů na ministerstvo vnitra. Uzákoní navíc také například evidenci všech pracovních dohod ukrajinských běženců a zjednoduší získání kvalifikace logopeda.

20:20

Německý ministr obrany Boris Pistorius dnes navštívil Kyjev, kde se sešel se svým ukrajinským protějškem Oleksijem Reznikovem i prezidentem Volodymyrem Zelenským. Agentura DPA píše, že oznámil, že Ukrajina, která se už téměř rok brání ruské invazi, získá od několika evropských zemí více než 100 tanků německé výroby Leopard 1. Návštěva Kyjeva je pro Pistoriuse první velkou zahraniční cestou ve funkci šéfa německého ministerstva obrany, které se ujal minulý měsíc. V Kyjevě řekl, že dodávky leopardů 1 budou rozdělené na etapy. Do léta jich má ukrajinská armáda získat 20 až 25, do konce roku do 80.

20:19

Sněmovna by podle vládní koalice měla ve čtvrtek schvalovat možnost doplnění ozbrojených sil ČR. Projednat by měla také uzákonění každoroční výše výdajů na obranu ve výši dvou procent hrubého domácího produktu. Při úpravách programu schůze, které trvaly zhruba tři hodiny, to dnes prosadil předseda poslanců ODS Marek Benda. Podle předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury chce vláda návrhy zavést Česko do války Ruska s Ukrajinou. Na jednání sněmovny dnes na rozdíl od řady předchozích schůzí nechyběl předseda hnutí ANO a neúspěšný kandidát na prezidenta Andrej Babiš, který se tak na veřejnosti ukázal poprvé od prohraných voleb.

19:22 Vlajka Ruské federace.

Rusko přislíbilo Mali vojenskou pomoc v boji proti islamistům, do země dodá zbraně a pomůže s výcvikem. Při dnešní návštěvě africké země to řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, píše agentura AFP. Moskva rovněž v dohledné době začne do Mali dovážet pšenici, hnojiva a ropné produkty, uvedla agentura RIA Novosti. Mali, již dva roky ovládané vojenskou juntou, zahájilo v roce 2021 spolupráci s žoldnéři ze soukromé Wagnerovy skupiny z Ruska v boji proti islamistickým skupinám napojeným na Al-Káidu a Islámský stát, které v zemi působí již více než desetiletí. Kvůli přítomnosti wagnerovců se ze země začaly postupně stahovat jednotky západních armád, včetně těch z Česka a Francie.

19:17

Akademická farnost při kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze dlouhodobě čelí útokům proruských hackerů a dostává též řadu obtěžujících SMS zpráv a telefonátů kvůli postojům svých představitelů k válce na Ukrajině. Uvedla to dnes na sociálních sítích. V jejím čele působí kněz, teolog a filosof Tomáš Halík, který dlouhodobě ruskou agresi kritizuje. Na průčelí kostela visí od minulého roku transparent "Hands of Ukraine, Putin!" a farnost se aktivně zapojila také do několika sbírek pro ukrajinské uprchlíky.

17:48

Reznikov, který dříve rezolutně odmítl přejít do čela jiného ministerstva, dnes vzkázal, že "drží linii". "Děkujeme všem za podporu i za konstruktivní kritiku. Vyvodíme závěry. Pokračujeme v reformách. I během války. Posilujeme obranu a pracujeme na vítězství," napsal na Twitteru.

17:47

Spekulace ohledně Reznikova se staly první veřejnou známkou vážného zmatku v ukrajinském válečném vedení, napsal Reuters. Připomněl, že tento zmatek následoval po tvrdém zásahu proti údajným pochybením některých představitelů, kterým se Zelenskyj snažil ukázat, že Kyjev může být považován za spolehlivého správce miliard dolarů západní pomoci.

17:45 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v projevu k parlamentu vyzval k ukončení šíření "fám a lživých informací", které by mohly podkopat jednotu země ve válce proti Rusku. Cílem prezidentova vystoupení bylo zřejmě ukončit veřejné spekulace o tom, zda bude odvolán ministr obrany Oleksij Reznikov, a zdůraznit, že taková rozhodnutí smí přijímat a oznamovat pouze šéf státu, usoudila agentura Reuters.

16:52

Rusko blokuje činnost Organizace pro bezpečnost a spolupráci (OBSE), její rozpočet či příští estonské předsednictví. Řekl to český ministr zahraničí Jan Lipavský při návštěvě Severní Makedonie, jež organizaci předsedá.

14:47 Vlajka Ruské federace.

Rusko žádá americké velvyslanectví v Moskvě, aby přestalo šířit informace o válce na Ukrajině, které Moskva pokládá za lživé, napsala agentura TASS.

13:49

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jmenoval nového ředitele ukrajinské tanjné služby SBU. Stal se jím brigádní generál Vasil Maljuk.

13:46

V okupovaném Mariupolu dnes byly slyšet výbuchy v přístavu na pobřeží Azovského moře.

12:47

Evakuace zvířat z ostřelovaného Bachmutu.

Evakuace zvířat z ostřelovaného Bachmutu.
Evakuace zvířat z ostřelovaného Bachmutu. | Foto: Reuters
12:45

Shrnutí dění na Ukrajině očima britského ministerstva obrany:

12:42

Ukrajinský parlament schválil Ihora Klymenka ministrem vnitra. Resort dočasně vedl po smrti svého předchůdce při pádu vrtulníku.

11:18

Starostka Paříže Anne Hidalgová je proti účasti ruských a běloruských sportovců na pařížské olympiádě příští rok. OH se budou konat v Paříži a Mezinárodní olympijský výbor zvažuje možnost, že by Rusové a Bělorusové na ní startovali, ale ne pod vlajkami svých zemí.

10:14

Ukrajinští dělostřelci v akci na frontové linii v Doněcké oblasti.

Ukrajinští dělostřelci v akci na frontové linii v Doněcké oblasti.
Ukrajinští dělostřelci v akci na frontové linii v Doněcké oblasti. | Foto: Reuters
10:05

Ukrajina dnes začala importovat zemní plyn z Evropy. Proudí do země plynovodem z Moldavska.

10:02

Rusové urychleně připravují novou ofenzivu, aby začala ještě před tím, než na východ Ukrajiny dorazí zásilky západních tanků a dalších nových zbraní, včetně raketometů HIMARS. V rozhovoru pro web Obozrevatel to řekl ukrajinský vojenský analytik Oleksij Melnik.

9:51

Rusové v noci a ráno ostřelovali město Avdijivka z raketometů Grad. Avdijivka leží na hranici s Rusy kupovaným územím a je tam jedna z největších koksoven na Ukrajině.

9:30

Ruské invazní síly se přeskupují a soustřeďují se na útočné operace u Kupjansku, Lymanu, Bachmutu a Avdijivky, uvedla ukrajinská armáda.

06:20

"Víme, že tank Tomáš zabalili; víme, že odjel do Polska, a známe člověka, který ví, kdy a kde byl nasazen do bojů na Ukrajině," uvedl Ondráček. Podrobnosti podle něj zná jen velmi malý okruh lidí.

Marketingový tým ukrajinského generálního štábu mu slíbil, že jednoho dne podrobnosti zveřejní, ale i díky popularitě Tomáše s informacemi o něm nakládá Kyjev obezřetně, aby je nepřítel nemohl zneužít, řekl.

06:15

Tank Tomáš zakoupený z prostředků českých dárců už byl nasazen v bojích na Ukrajině. Informoval o tom spoluautor kampaně Dárek pro Putina Martin Ondráček.

Projekt ironicky pojmenovaný po ruském prezidentu Vladimiru Putinovi považuje za unikátní svorník mezi českými organizacemi, úřady a ukrajinskou stranou. Na první výročí ruské invaze do sousední země chystá iniciativa průvod Prahou a koncert, připravené už má i projekty pro poválečnou obnovu Ukrajiny.

22:26 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Zelenskyj ve svém pravidelném večerním videoposelství uvedl, že Bachmut byl ústředním tématem jeho dnešní schůzky s armádním velením. Obrana proti ruským pokusům proražení linií na tomto úseku fronty podle něj bude pokračovat. "Děkuji každému vojákovi, který projevil odhodlání vzdorovat," řekl. Zmínil také, že se jednalo o zásobování frontových jednotek municí.

Zelenskyj dále oznámil, že několik příhraničních a frontových oblastí získá v nadcházející době nové vedení, které bude mít vojenské zkušenosti. Neupřesnil, o které oblasti půjde, nedávno však Zelenskyj odvolal šéfy Kyjevské, Dněpropetrovské, Záporožské, Sumské a Chersonské oblasti.

20:17

Rusové ovládli část strategického města Bachmut v Donbase na východě Ukrajiny. Navíc mají pod kontrolou zásobovací trasy k městu. "Nepřítel částečně obsadil město: průmyslovou zónu a čtvrť soukromých domů až po řeku. Skutečně se mu daří prorážet na nevelkých úsecích fronty a přibližovat se k našim pozicím. Město je nyní ustavičně a systematicky ostřelováno z minometů," řekl velitel jedné z ukrajinských jednotek bránících město Denys Jaroslavskyj v televizi Nastojaščeje vremja. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přitom v pátek uvedl, že Ukrajinci budou bránit Bachmut tak dlouho, jak jen to půjde.

20:13

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Ruští okupanti ovládli část strategického města Bachmut a mají pod kontrolou hlavní zásobovací trasy. Situace je podle Ukrajinců těžká, přesto město nadále brání.
 • Německo očekává, že brzy bude mít ze strany dalších zemí Evropské unie dostatek potvrzení o odhodlání poskytnout Ukrajině slíbená množství moderních bitevních tanků Leopard 2.
 • Ukrajina mění ministra obrany. Oleksije Reznikova ve funkci nahradí dosavadní náčelník vojenské rozvědky Kyrylo Budanov.
19:53 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by ve čtvrtek mohl přicestovat do Bruselu na jednání lídrů zemí Evropské unie, napsalo v pondělí několik evropských médií s odkazem na dobře informované zdroje. Z bezpečnostních důvodů však žádný unijní představitel první Zelenského evropskou cestu mimo Ukrajinu za téměř rok války oficiálně nepotvrdil.

17:49

Ukrajinský parlament označil soukromou žoldnéřskou armádu ruského oligarchy Jevgenije Prigožina, známou jako Wagnerova skupina, za mezinárodní zločineckou organizaci, oznámil na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na poslance. V lednu Wagnerovu žoldnéřskou armádu označily za nadnárodní zločineckou organizaci Spojené státy.

17:02

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) respektuje autonomii sportovního prostředí, případný start ruských sportovců na olympijských hrách 2024 v Paříži ale nepovažuje za vhodný, sdělil v pondělí při návštěvě ministerstva zahraničí. Ministerstvo úvahy Mezinárodního olympijského výboru ohledně možné účasti sportovců z Ruska a Běloruska považuje za překvapivé.

Také zvolený prezident Petr Pavel je proti účasti Rusů a Bělorusů, informoval v pondělí na ČT Sport. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) chce o věci jednat s Národní sportovní agenturou a Českým olympijským výborem. Schůzka by se měla uskutečnit koncem týdne. Končící prezident Miloš Zeman naopak nevidí dostatečný důvod pro bojkot olympiády z politických důvodů, řekl na Primě.

14:43

Německo očekává, že brzy bude mít ze strany dalších zemí Evropské unie dostatek potvrzení o odhodlání poskytnout Ukrajině slíbená množství moderních bitevních tanků Leopard 2. Řekl to dnes podle agentury Reuters mluvčí spolkové vlády Wolfgang Büchner.

"Německé závazky platí," poznamenal mluvčí. Odmítl však jmenovat jakoukoli další zemi, která se už zavázala k poskytnutí tanků německé výroby na Ukrajinu.

Tank Leopard 2
Tank Leopard 2 | Foto: Reuters
14:41

Norsko chce Ukrajině v příštích pěti letech darovat 75 miliard norských korun (162 miliard Kč). Oznámil v pondělí ministerský předseda severské země Jonas Gahr Störe, podle něhož půlka částky půjde na vojenskou podporu a ta druhá na humanitární pomoc. Norsko se tak podle agentury AP stane jedním z největších podporovatelů země napadené Ruskem.

14:40

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily za uplynulý den ruské útoky poblíž 14 obcí ve východoukrajinské Doněcké oblasti, vyplývá z pravidelné ranní operační svodky ukrajinského generálního štábu. Ruská invazní armáda podle něj soustředí své úsilí především na útočné akce ve směru na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Novopavlivku. Moskva dnes oznámila, že její vojska dobyla obec Mykolajivka v Doněcké oblasti.

12:50 Vlajka Ruské federace.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov minulý týden hovořil s novou americkou velvyslankyní v Moskvě Lynne Tracyovou o jaderné dohodě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů. S odvoláním na Rjabkova o tom dnes informují tiskové agentury. Náměstek šéfa ruské diplomacie detaily ke schůzce nesdělil, ale tvrdil, že Rusko dodržuje limity odpalovacích zařízení a hlavic.

11:26 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se tento týden osobně zúčastní v Bruselu summitu Evropské unie. S odvoláním na své zdroje to napsal deník Financial Times.

10:08

Kanadští vojáci nakládají tank Leopard 2 do speciálu, který poletí do Polska. Tanky jsou určené pro Ukrajinu.

Kanadští vojáci nakládají tank Leopard 2 do speciálu, který poletí do Polska. Tanky jsou určené pro Ukrajinu.
Kanadští vojáci nakládají tank Leopard 2 do speciálu, který poletí do Polska. Tanky jsou určené pro Ukrajinu. | Foto: Reuters
10:03 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj i ruský prezident Vladimir Putin nabídli Turecku pomoc při odstraňování následků zemětřesení.

10:00

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily za uplynulý den ruské útoky poblíž 14 vesnic v Doněcké oblasti, uvádí ukrajinský generální štáb.

9:51

Volodymyr Androščuk byl velmi dobrým desetibojařem, za normálníc okolností by téměř jistě jel příští rok na Olympijské hdy do Bachmutu. Jeho život ale skončil v bitvě o město Bachmut.

09:23

Pondělí 6. února očima britského ministerstva obrany.

21:21

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajina mění ministra obrany. Oleksije Reznikova ve funkci nahradí dosavadní náčelník vojenské rozvědky Kyrylo Budanov.
 • Server The Kyiv Independent napsal, že Izrael uvažuje o dodávkách vojenské pomoci Ukrajině.
 • Ruský prezident Vladimir Putin údajně slíbil bývalému izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi, že nenechá zabít ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
 • Bojuje se o každou ulici i schodiště, popsal bitvu o Bachmut na Donbase šéf ruských žoldnéřů, oligarcha Jevgenij Prigožin.
21:17

Oleksij Reznikov skončí podle agentury Reuters jako ukrajinský ministr obrany. Tento nebo příští týden ho vystřídá ho dosavadní náčelník vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Reznikov, jehož úřad nedávno zasáhl korupční skandál, převezme jinou funkci v ukrajinské vládě. K výměně na klíčovém ministerském postu dochází v kritickém období, kdy se očekává rozsáhlá ruská ofenziva.

"Válka diktuje změny v personální politice," napsal k výměně na telegramu šéf poslanců vládní strany Sluha národa Davyd Arachamija. "Doba a okolnosti vyžadují posílení a přeskupení…Nepřítel se připravuje na ofenzivu. My se připravujeme na to, abychom se bránili," podotkl také.

O tom, v jaké fázi se teď boje nachází, svědčí i dnešní slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, podle něhož jsou bitvy na ukrajinském Doněcku tuhé a situace velmi složitá. Rusko podle něj zesiluje tlak, aby odčinilo porážky z loňského roku. "Ale ať je to jakkoli těžké a ať je tlak sebevětší, musíme vydržet…Nemáme jinou možnost, než se bránit a vyhrát," podotkl Zelenskyj.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.
Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. | Foto: Reuters
20:54

Server The Kyiv Independent napsal, že o dodávkách vojenské pomoci Ukrajině uvažuje i Izrael. Byl by to obrat v jeho dosavadním postoji.

Deník s odvoláním na ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova uvedl, že Izrael napadené zemi přislíbil systém varování před útoky raket a dronů. Izraelský premiér Benjamin Netanyahu dnes francouzské televizi LCI řekl, že to jeho země zváží. Zároveň ale dodal, že izraelské rozhodnutí bude v souladu s jeho národními zájmy a že pomoc Ukrajině přijde spíše v jiných oblastech. Tel Aviv zatím Kyjev podporuje především humanitárně.

15:58

Kyjev nepoužije přislíbené zbraně dlouhého dostřelu k útokům na Rusko, pouze na ruské jednotky na Ukrajině, řekl dnes podle agentury AFP novinářům ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. V pátek USA potvrdily, že součástí jejich nové pomoci Ukrajině budou také nově vyvinuté rakety GLSDB, které mají dolet až 150 kilometrů.

"Našim partnerům stále opakujeme, že se zavazujeme nepoužít zbraně dodané zahraničními spojenci proti ruskému území, ale pouze proti ruským jednotkám na dočasně okupovaných ukrajinských územích," sdělil Reznikov.

15:11

V Oděse na jihu Ukrajiny je po sobotní technické havárii v elektrické rozvodně bez proudu asi 280 tisíc odběratelů neboli 40 procent, uvedl dnes odpoledne na sociálních sítích premiér země Denys Šmyhal. Ostatním nejde proud bez přerušení - ve městě a v přilehlém Oděském okrese půjde vždy na dvě hodiny po osmi hodinách, uvedla podle webu RBK-Ukrajina elektrárenská společnost DTEK. Teplota v přístavním městě se dnes odpoledne pohybuje kolem tří stupňů Celsia, v noci má klesnout pod nulu.

"Uvolněná kapacita je dostatečná k tomu, aby se už dnes zajistily dodávky domácnostem v Oděse a Oděském okrese na každé dvě hodiny po osmi hodinách bez proudu," citoval web vyjádření elektrárenské společnosti.

12:43

Ruský prezident Vladimir Putin údajně slíbil bývalému izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi, že nenechá zabít ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Bennett to řekl v rozhovoru, který cituje agentura AP. Na začátku ruské invaze na Ukrajinu se Bennett snažil o zprostředkování řešení konfliktu a v březnu kvůli tomu odletěl do Moskvy.

"Zeptal jsem se: ‚Jak to je, máte v plánu zabít Zelenského?‘ On mi na to řekl: ‚Nezabiju Zelenského.‘ Já jsem na to na reagoval: ‚Chápu to správně, že mi dáváte slovo, že nezabijete Zelenského?‘" Na to prý Putin znovu odpověděl, že Zelenského nezabije.

Bennett pak podle svých slov ukrajinskému lídrovi zavolal, aby ho zpravil o Putinově slibu. "Poslyšte, právě jsem měl jednání, nezabije vás," řekl prý Zelenskému. Když se ho ukrajinský prezident ptal, jestli si tím je jistý, ujišťoval ho, že stoprocentně jistý.

11:04 Vlajka Ruské federace.

O dobytí Bachmutu se Rusové snaží už několik měsíců, a to za cenu obrovských ztrát. Šéf ruské soukromé Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) soukromé společnosti Jevgenij Prigožin dnes podle agentury TASS sdělil, že ve čtvrtích v severní části města se bojuje doslova "o každou ulici". Reagoval přitom na novináře ruského webu Pravda.ru, který ho požádal, aby okomentoval zprávy, že ukrajinské síly ustupují ze severu města.

"V severních čtvrtích Artemivsku (název Bachmutu z dob SSSR - pozn. red.) pokračují tvrdé boje o každou ulici, o každé schodiště. Je samozřejmě milé, že si média přejí ústup ukrajinských sil, ale neděje se tak ani ve čtvrtích na severu, ani v těch na jihu či na východě," citovalo na Telegramu Prigožinova slova jeho tiskové oddělení.

11:03

Rusové v noci na dnešek dvakrát ostřelovali město Družkivka v Doněcké oblasti, sdělil šéf oblastní správy Pavel Kyrylenko. Zranění přitom podle něj utrpělo pět lidí. Ruské střely poničily v Družkivce čtyři obytné domy a školku, uvedl také.

Ruská armáda kromě toho dál podniká pozemní útoky v několika oblastech včetně Bachmutu na ukrajinském Donbasu, kde se podle britské vojenské rozvědky Ukrajinci ocitají v čím dál větší izolaci.

"V průběhu posledních týdnů Rusko dál zaznamenávalo malé úspěchy při své snaze Bachmut obklíčit," stojí v pravidelné analýze britského ministerstva obrany, které se odvolává na britskou vojenskou rozvědku. Podle stejného přehledu mají Rusové díky svému postupu možnost přímo ostřelovat dvě hlavní silnice, které používají Ukrajinci jako spojnici s městem.

08:46

Ruské síly podnikly raketový útok na centrum Charkova na východě Ukrajiny, uvedl na sociálních sítích starosta města Ihor Terechov. "Centrum Charkova zasáhly dvě rakety nepřítele. Podle prvních zpráv jde o rakety S-300," uvedl dnes ráno Terechov na sociální síti Telegram. Později upřesnil, že při útoku utrpěl zranění jeden člověk.

07:22

Poslanci by měli příští týden zahájit projednávání úprav podpor uprchlíků z Ukrajiny, která už skoro rok čelí ruské vojenské invazi. Vládní předloha o podporách ukrajinských běženců zejména zpřísňuje od července podmínky pro nárok na humanitární dávku, která by měla být adresnější. Upravit se má vyplácení takzvaného solidárního příspěvku na ubytování Ukrajinců s dočasnou ochranou v domácnostech a podmínky bezplatného nouzového ubytování.

Novela zákonů zvaných lex Ukrajina navíc od dubna převede asistenční centra pomoci Ukrajině z krajů na ministerstvo vnitra. Uzákoní rovněž třeba evidenci pracovních dohod ukrajinských běženců. Sněmovna by podle koaličních představ měla projednat předlohu na nadcházející schůzi v úvodním kole i ve druhém čtení.

07:19

Rusové v okupovaném Melitopolu v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny přejmenovali 86 ulic, které měly jména po ukrajinských osobnostech. Informoval o tom dnes server The Kyiv Independent s odvoláním na starostu Melitopolu Ivana Fedorova.

Jak starosta uvedl, ulice byly nově pojmenovány po ruských a sovětských osobnostech. Ruské síly podle něj rovněž zbouraly pomník věnovaný slavnému ukrajinskému básníkovi Tarasu Ševčenkovi.

07:18

S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským panuje shoda na tom, že zbraně dodané Západem by neměly být použity k útoku na ruské území. V rozhovoru pro týdeník Bild am Sonntag to uvedl německý kancléř Olaf Scholz.

"V tomto bodě panuje konsensus," uvedl Scholz na dotaz, zda existuje s ukrajinským vůdcem dohoda o tom, že zbraně ze Západu budou použity jen na ukrajinském území. Spojenci Ukrajiny se v uplynulých dnech rozhodli podniknout další nové kroky v podpoře Kyjeva a zavázali se do země poslat mimo jiné těžké tanky a rakety delšího doletu.

07:16

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odebral občanství několika bývalým vlivným politikům. Jde o další z kroků ukrajinského vůdce ve snaze "očistit" zemi od proruských vlivů, napsala agentura Reuters. Ukrajinský prezident nikoho nejmenoval, uvedl nicméně, že dané osoby mají i ruské občanství.

Podle ukrajinských státních médií je na seznamu několik vysoce postavených politiků blízkých bývalému proruskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi, který byl u moci v letech 2010 až 2014. Jde například o bývalého ministra školství Dmytra Tabačnyka, bývalého místopředsedu vlády a někdejší "šedou eminenci" Janukovyčova režimu Andrije Kljujeva či bývalého ministra vnitra Vitalije Zacharčenka, napsal server RBK-Ukrajina.

22:33

Americký prezident Joe Biden brzy navštíví Polsko. S odvoláním na Marcina Przydacze z kanceláře polského prezidenta Andrzeje Dudy o tom dnes informovala agentura Reuters. Americká média už na konci ledna informovala, že se Biden chystá v únoru navštívit Evropu, cílem návštěvy bude dát najevo podporu Ukrajině.

"Už víme jistě, že prezident Joe Biden odpoví pozitivně na pozvání prezidenta Dudy a přijede do Polska," uvedl Przydacz. "S americkou stranou jsme se dohodli, že oznámíme datum návštěvy ve vhodnou dobu, ale mohu vás ujistit, že to bude brzy," dodal.

Demokratické kandidáty přijel podpořit prezident Joe Biden.
Demokratické kandidáty přijel podpořit prezident Joe Biden. | Foto: Reuters
16:09

Britský premiér Rishi Sunak dnes telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským o urychlení pomoci Kyjevu a dalším výcviku ukrajinských sil. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na úřady obou politiků.

"Oba lídři se shodli na tom, že je zásadní, aby mezinárodní partneři urychlili svou pomoc Ukrajině a pomohli využít příležitost k zatlačení ruských sil zpět," uvedl Londýn v prohlášení.

14:23

USA poprvé předají zabavený ruský majetek Ukrajině, uvedl podle stanice CNN americký ministr spravedlnosti Merrick Garland. Jde o prostředky, které Washington zkonfiskoval ruskému oligarchovi Konstantinu Malofejevovi, majiteli ruského nacionalistického televizního kanálu Cargrad. Suma 5,4 milionu dolarů (119 milionů korun) poslouží na obnovu válkou zničené Ukrajiny, doplnil na Twitteru ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin.

14:10

Německé tanky Leopard 2 hodlá Ukrajině poslat také Portugalsko. Premiér António Costa uvedl, že už ví, kolika tanků se bude moci portugalská armáda vzdát, číslo ale zatím zveřejnit nechtěl. Informoval o tom web veřejnoprávní stanice RTP. Tanky Leopard slíbily dodat Ukrajině, která se už téměř rok brání ruské agresi, také Německo, Polsko, Finsko, Španělsko či Kanada.

"Už vím, kolik jich pošleme, ale zveřejním to až ve vhodný okamžik," uvedl Costa během návštěvy portugalské mise ve Středoafrické republice. Kyjev by Leopardy mohl dostat "do konce března".

11:32

Kazachstánští lidskoprávní aktivisté v poslední várce humanitární pomoci pro Ukrajinu do země čelící ruské agresi poslali kromě oblečení nebo léků i tři pestrobarevné jurty. Podle agentury Reuters jde o neskrývaný znak podpory Ukrajincům ze země, která bývá tradičně považovaná za blízkou Rusku.

11:30

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Ruská Belgorodská oblast u hranic s Ukrajinou v sobotu ohlásila útok ukrajinských sil na průmyslový objekt. Prodloužila vysoký stupeň teroristického nebezpečí.
 • Rusko propustilo ze zajetí 116 ukrajinských zajatců, uvedl šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Ukrajina pak Rusku předala 63 válečných zajatců, mezi nimiž jsou také osoby "citlivé kategorie".
 • Přístavní město Oděsa na jihu Ukrajiny a část přilehlého okresu je po požáru elektrické rozvodny bez proudu.
10:07

Přístavní město Oděsa na jihu Ukrajiny a část přilehlého okresu je po požáru elektrické rozvodny bez proudu. S odvoláním na elektrárenskou společnost DTEK o tom informovala agentura Unian. Energetici podle DTEK nyní vynakládají maximální úsilí na obnovu dodávek energie do objektů kritické infrastruktury. Příčina požárů zatím není jasná.

"Energetici dělají pro obnovu dodávek elektřiny vše, co je v jejich silách," uvedla také na Facebooku správa Oděsy. Mobilizovány podle ní byly všechny síly a prostředky státní služby pro mimořádné situace.

Zatím není jasné, co přesně havárii v jednom z klíčových objektů energetické infrastruktury v Oděském okrese způsobilo. Ukrajinské energetické objekty se ale pravidelně stávají terčem vzdušných útoků ruských sil.

09:29

Ukrajina předala Rusku 63 válečných zajatců, mezi nimiž jsou také osoby "citlivé kategorie", uvedlo podle agentury Interfax ruské ministerstvo obrany. Stalo se tak podle něj po složitém vyjednávacím procesu a za zprostředkování Spojených arabských emirátů.

"Ve skupině osvobozených ruských vojáků jsou také osoby citlivé kategorie, jejichž výměna se mohla uskutečnit za zprostředkování vedení Spojených arabských emirátů," sdělilo ruské ministerstvo. Co se míní "citlivou kategorií", nepřiblížilo. Osvobození ruští vojáci jsou podle něj už ve své zemi. Výměnou Rusko propustilo ze zajetí 116 ukrajinských zajatců a předalo těla dvou Britů, jejichž auto zasáhl dělostřelecký granát.

09:19 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinské síly v noci zasáhly průmyslový objekt v ruské Belgorodské oblasti hraničící s Ukrajinou, prohlásil její gubernátor Vjačeslav Gladkov. Gubernátor také uvedl, že v objektu, který podle něj ukrajinské síly zasáhly, vypukl požár. Ten už se podle něj podařilo uhasit. V souvislosti s útokem podle Gladkova nikdo neutrpěl zranění.

Na Telegramu se podle ruskojazyčného vydání BBC News po gubernátorově oznámení šířila videa poměrně rozsáhlého požáru. Ten podle informací na této síti mohl vzniknout ve skladu ropy poblíž metalurgického závodu v Borisovce, která leží asi 30 kilometrů od hranic s Ukrajinou.

08:56

Nově vyvinutá americká zbraň by mohla výrazně zpomalit válku na Ukrajině. Klouzavou bombu GLSDB přislíbily Spojené státy prezidentovi Volodymyru Zelenskému, který je požádal o pomoc. Zbraň dokáže zasáhnout těžko dosažitelné cíle a její dostřel je až 150 kilometrů.

22:05

Kanadské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že Kanada postihne sankcemi 38 lidí a 16 organizací spojených s šířením ruských dezinformací a propagandou. Na seznamu je i populární ruský zpěvák Nikolaj Baskov, který vystoupil na Rudém náměstí v Moskvě při koncertu na podporu anexe ukrajinských území.

20:45 Vlajka Ruské federace.

Někteří Rusové pokračují v připomínání památky desítek Ukrajinců zabitých v lednu při ruském vzdušném útoku na ukrajinské město Dnipro. Napsal to dnes zpravodajský web The Moscow Times, podle něhož pieta v Rusku přerostla v novou formu protiválečného protestu. Improvizovaná pietní místa, která tvoří květiny, plyšové hračky či ručně psané vzkazy, se podle portálu objevila v nejméně 60 ruských městech. Spontánní pomníčky vznikají často u soch ukrajinského básníka Tarase Ševčenka, básnířky známé pod pseudonymem Lesja Ukrajinka nebo u pomníků obětí sovětských politických represí. Tento způsob uctívání památky obětí z Dnipra zachycuje i online mapa.

19:58

Italská premiérka Meloniová oznámila, že chce Ukrajinu navštívit před 24. únorem. "Itálie podnikla vše pro to, aby poskytla obsáhlou pomoc. S Francií pracujeme na protiraketové obraně, připravili jsme šestý balík pomoci," řekla italská premiérka a zdůraznila potřebu dostat aktéry konfliktu k jednacímu stolu.

19:57

Ministři obrany Francie a Itálie dnes dojednali technické detaily a shodli se na dodání systému protivzdušné obrany SAMP/T na Ukrajinu letos na jaře.

18:38

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě téměř 2,2 miliardy dolarů. Obsahovat bude rakety do systémů HIMARS i obranné systémy Hawk.

17:53 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Bachmutu se nikdo vzdávat nebude. Budeme bojovat, dokud budeme moci. Bachmut považujeme za naši pevnost," řekl Zelenskyj na tiskové konferenci po summitu s představiteli Evropské unie v Kyjevě. Dodal, že Ukrajina bude schopna udržet Bachmut a osvobodit také obsazené části Donbasu, pokud urychleně obdrží zbraně s dlouhým dostřelem.

16:02

Příští sankce budou mířit na komponenty v ruských dronech, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

15:50

Ukrajinské ministerstvo vnitra vytváří "útočnou gardu" v podobě osmi brigád, do kterých hledá dobrovolníky. Slibuje jim, že budou osvobozovat Luhansk, Doněck a Krym od ruských okupantů, uvedl dnes na svém webu list Ukrajinska pravda. Zmiňovaná města na východě Ukrajiny a poloostrov Krym Rusové ovládají od jara 2014.

15:42

Pro vstup Ukrajiny do EU neexistují pevné časové lhůty a Kyjev potřebuje v úsilí o členství splnit určité cíle, uvedla šéfka EK von der Leyenová. 

15:40 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Zelenskyj řekl, že unijní sankce vůči Rusku by měly směřovat k tomu, aby Moskva nemohla obnovit svůj vojenský potenciál.

15:22

"Nevzdáme se Bachmutu a budeme o něj bojovat," prohlásil dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po měsících tvrdých bojů ruské jednotky postoupily k městu a snaží se ho obklíčit ze tří stran. Spojení Bachmutu s okolním světem stále existuje po silnici na západ do Kosťantynivky.

14:46

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

 • Nový balíček americké pomoci Ukrajině bude patrně zahrnovat rakety odpalované ze země s dostřelem 150 kilometrů.
 • V Kyjevě se konal summit EU-Ukrajina za přítomnosti šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Sirény ráno hlásily nebezpečí ruského bombardování.
 • Německá vláda schválila dodávku starších tanků Leopard 1 Ukrajině.
 • Zvolený český prezident Petr Pavel se domnívá, že jediným omezením zbrojních dodávek Ukrajině by mělo být, že se Kyjevu nebudou posílat jaderné zbraně.
14:38

Úvahy Mezinárodního olympijského výboru ohledně možné účasti sportovců z Ruska a Běloruska na letní olympiádě 2024 v Paříži jsou překvapivé, ruská agrese se nadále zintenzivňuje, uvedlo v prohlášení české ministerstvo zahraničních věcí.

14:37

Zvolený český prezident Petr Pavel se domnívá, že jediným omezením zbrojních dodávek Ukrajině by mělo být, že se Kyjevu nebudou posílat jaderné zbraně. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že ukrajinská armáda může ruské invazní síly porazit. Pavel to dnes řekl v rozhovoru s Bloomberg TV v Praze. 

Generál ve výslužbě také poznamenal, že Rusko není jediné, které disponuje jadernými zbraněmi.

Skutečnost, že někteří členové NATO mají jaderný arzenál, by podle Pavla měla sloužit jako odstrašující prostředek pro případné ruské úvahy o atomových zbraních. "I my máme jaderné schopnosti," uvedl Pavel. "Vůbec je nechceme použít, ale v případě nutnosti jsme připraveni," dodal.

"Domnívám se, že bychom neměli klást žádný limit na vybavení," řekl Pavel s odkazem na vojenskou pomoc Ukrajině. "Jedinou výjimkou jsou jaderné zbraně a přímé zapojení NATO do konfliktu," dodal.

"Ukrajina může porazit Rusko na ukrajinské půdě," řekl Pavel. "To znamená vytlačit ruské síly z Ukrajiny a obnovit plnou územní celistvost a plnou svrchovanost Ukrajiny," dodal.

Foto: Reuters
14:36

Zaměstnanost uprchlíků z Ukrajiny v České republice roste. Většinou mají plný úvazek. I přes vyšší kvalifikaci vykonávají často pomocné práce, ukázala analýza.

14:33

Ruské bombardování Chersonu způsobilo v noci na dnešek velký požár skladu nákupního centra.

14:27

Šéfové parlamentů zemí visegrádské čtyřky (V4) se shodli na podpoře dalšího pokračování vojenské i humanitární pomoci Ukrajině, řekl šéf Senátu Miloš Vystrčil. V4 tvoří Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

14:24 Vlajka Ruské federace.

Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu v lednu kvůli západním sankcím klesly na nejnižší úroveň od srpna 2020. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů ruské vlády.

11:53

Německá vláda schválila dodávku starších tanků Leopard 1 Ukrajině.

11:02

V Enerhodaru v Ruskem okupované části Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny vybuchlo auto. Při explozi zahynul kolaborant Jevhen Kuzmin, který dříve sloužil u ukrajinské policie, ale po okupaci města přešel na ruskou stranu.

10:45

Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns řekl v rozhovoru pro televizi CBS News, že nadcházejících šest měsíců bude na Ukrajině klíčových. Putin podle něj sází stále na to, že ochota Západu pomáhat Ukrajině bude klesat a to mu umožní dosáhnout vojenského vítězství. Burns také uvedl, že Putin v této fázi války nemá zájem o mírové rozhovory, přestože oficiálně tvrdí Kreml opak.

10:37 Vlajka Ruské federace.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov popřel informaci, že šéf CIA William Burns navrhl Kyjevu a Moskvě dohodu, která počítala s ruským záborem 20 procent území Ukrajiny. Peskov informaci označil za hoax.

10:27

Ukrajinský tank hlídkující blízko Černobylu, u hranice s Běloruskem.

Ukrajinský tank hlídkující blízko Černobylu, u hranice s Běloruskem.
Ukrajinský tank hlídkující blízko Černobylu, u hranice s Běloruskem. | Foto: Reuters
10:24

Vyhlášení leteckého poplachu souvisí podle serveru RBK-Ukrajina s tím, že z běloruských letišť odstartovala ruská letadla, a to včetně stroje A-50U, který může navádět a řídit vzdušné útoky, a stíhaček MiG-31, které mohou být nosiči hypersonických střel Kinžal.

10:15

V Kyjevě se koná summit EU-Ukrajina za přítomnosti šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Sirény ráno olásily nebezpečí ruského bombardování.

V Kyjevě se koná summit EU-Ukrajina za přítmnosti šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Sirény ráno olásily nebezpečí ruského bombardování..
V Kyjevě se koná summit EU-Ukrajina za přítmnosti šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Sirény ráno olásily nebezpečí ruského bombardování.. | Foto: Reuters
09:54 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin možná opět přecenil síly ruské armády, a proto její předpovídaný velký útok na východě Ukrajiny skončí předčasně v období jarních dešťů a nepovede k průlomu ve válce, předpovídají analytici amerického Institutu pro studium války (ISW).

9:46

Na celé Ukrajině včetně Kyjeva zní varovné sirény, upozorňují na nebezpečí ruských náletů a bombardování. V Kyjevě přitom dnes jedná delegace Evropské unie, má se konat summit EU-Ukrajina.

09:31

Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns v lednu nabídl Moskvě a Kyjevu uzavření míru, na jehož základě by Rusko získalo 20 procent území Ukrajiny, uvedl deník Neue Zürcher Zeitung s odvoláním na dva německé politiky. Obě strany však tuto nabídku odmítly.

Když se ukázalo, že plán Kyjevu ani Moskvě nevyhovuje, americký prezident Joe Biden se rozhodl ustoupit německému kancléři Olafu Scholzovi a schválil dodávku amerických tanků Abrams Ukrajině.

09:30

Pátek 3. února pohledem britského ministerstva obrany.

08:42

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

 • Počet mrtvých a zraněných ruských vojáků na Ukrajině se blíží 200 tisíc. Odhadují to američtí a další západní činitelé, píše The New York Times.
 • V nizozemském Haagu vznikne mezinárodní středisko pro stíhání zločinů ruské agrese na Ukrajině, oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
 • Zvolený český prezident Petr Pavel v rozhovoru s francouzskou agenturou AFP řekl, že spojenci by měli při podpoře Ukrajiny projevit více odvahy.

 

08:38 Vlajka Ruské federace.

Počet mrtvých a zraněných ruských vojáků na Ukrajině se blíží 200 tisíc. Odhadují to američtí a další západní činitelé, píše The New York Times. Ačkoliv odhady ztrát podle nich mohou být nepřesné, už tak vysokou bilanci v posledních měsících navýšily i tvrdé boje u východoukrajinských měst Bachmut a Soledar.

08:06 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr energetiky Nikolaj Šulginov v pátek uvedl, že není důvod k prudkému snížení produkce ropných produktů v reakci na embargo Evropské unie, uvedl Interfax, který citoval Shulginova, že Rusko neuvažuje o přeplánování údržbářských prací v rafineriích kvůli embargu a že cena dodávek ruského plynu do Běloruska v roce 2023 zůstane na stejné úrovni jako v roce 2022.

07:00

Zatímco se na frontových liniích vedou téměř rok trvající tuhé boje, shromažďuje ruská armáda u hranic s Ukrajinou další vojáky a ze skladů vyváží vojenskou techniku. Ukrajinští politici, důstojníci i pracovníci rozvědky hovoří téměř s jistotou o tom, že Kreml chystá ofenzivu.

06:41

Nový balíček americké pomoci Ukrajině bude patrně zahrnovat rakety odpalované ze země s dostřelem 150 kilometrů. 

Uvedl to deník Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Washington by přitom tuto pomoc v hodnotě 2,2 miliard dolarů (asi 48 miliard korun) mohl oznámit už dnes, píše deník.

Podle informací Financial Times se USA chystají Kyjevu poskytnout konkrétně nově vyvinuté rakety GLSDB, které mohou být odpalovány z různých raketometů, včetně systémů HIMARS. Ty už má Ukrajina k dispozici v úpravě s dostřelem 80 kilometrů. Pokud by dostala i rakety GLSDB, jejich dosah by se tím téměř zdvojnásobil.

Spojené státy nadále odmítají Ukrajině poskytnout rakety ATACMS s dostřelem téměř 300 kilometrů. Podle deníku je tomu tak kvůli obavám, že by je Ukrajina mohla použít k útokům na ruské území.

20:11

Ukrajinský soud nařídil vazbu pro bývalého náměstka ministra obrany, který je podezřelý z korupce. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na Státní úřad pro vyšetřování (DBR), jenž na Ukrajině vyšetřuje mimo jiné trestné činy, z nichž jsou podezřelí policisté, soudci, nebo vysoce postavení úředníci. DBR zadrženého nejmenovala, podle ukrajinských médií však jde o Vjačeslava Šapovalova, jenž byl zodpovědný za zásobování vojáků potravinami a vybavením. Minulý měsíc v souvislosti s korupčním skandálem rezignoval.

19:00 Vlajka Ruské federace.

Bývalý ruský poručík, který působil na Ukrajině, řekl zpravodaji britské BBC v Rusku, jak byl svědkem mučení ukrajinských zajatců nebo rabování v okupovaném Melitopolu. Jistý plukovník prý jako metodu při výsleších zajatých ukrajinských vojáků používal předstírané zastřelení nebo výhrůžky znásilněním. BBC uvádí, že nebyla schopna nezávisle potvrdit výpověď bývalého poručíka o mučení, ale nijak se neliší od jiných svědectví o tom, jak Rusové týrají ukrajinské vězně. Ruské ministerstvo obrany se k věci nevyjádřilo.

18:59

Poskytnutí britských bitevníků Ukrajině by bylo nepraktické kvůli dlouhému výcviku pilotů. Řekl to dnes podle agentury Reuters mluvčí britského premiéra Rishiho Sunaka. Pilot se s takovým strojem naučí létat nejdříve za 35 měsíců, vysvětlil mluvčí praktické problémy, které by byly podle Londýna spojeny s dodáním letounů Ukrajině na pomoc s bojem proti Rusku.

18:08

Zvolený český prezident Petr Pavel v rozhovoru s francouzskou agenturou AFP řekl, že spojenci by měli při podpoře Ukrajiny projevit více odvahy. Po ukončení konfliktu s Ruskem by se Ukrajina podle Pavla měla stát členem Severoatlantické aliance i Evropské unie. "Pokud jde o konvenční zbraně, pak skutečně nevidím žádný důvod k limitům. Bez obrněné techniky, bezpilotních prostředků, dělostřelectva a raketových systémů delšího rozsahu, ale výhledově možná i bez nadzvukového letectva se Ukrajina opravdu s takto těžkým protivníkem nedokáže vypořádat," uvedl Pavel.

18:05 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že jeho zemi "opět" ohrožují německé tanky. Podle tiskových agentur to pronesl během proslovu ve Volgogradu u příležitosti 80. výročí vítězství Sovětského svazu v bitvě u Stalingradu nad armádou nacistického Německa. Putin tak reagoval na nedávné rozhodnutí Berlína poskytnout tanky Leopard 2 německé výroby Ukrajině, aby se mohla bránit současné ruské vojenské agresi. Rusko téměř před rokem zaútočilo na sousední zemi a rozpoutalo tím největší pozemní konflikt v Evropě od druhé světové války.

18:03

Je v zájmu všech, aby Švédsko a Finsko vstoupily do NATO společně. Řekla to dnes finská premiérka Sanna Marinová po jednání se svým švédským protějškem Ulfem Kristerssonem ve Stockholmu. Švédský premiér potvrdil, že je ambicí obou zemí dokončit proces společně. Ujistil také, že jeho země bude nadále plnit trojstranné memorandum o umožnění procesu vstupu do NATO, uzavřené mezi Finskem, Švédskem a Tureckem. Ankara přitom v posledních dnech dala Stockholmu najevo, že jeho vstup do aliance zatím ratifikovat nehodlá.

15:55

V nizozemském Haagu vznikne mezinárodní středisko pro stíhání zločinů ruské agrese na Ukrajině, oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

15:00 Vlajka Ruské federace.

Osmdesát jedna poslanců z 20 zemí vyzvalo Rakousko, aby zabránilo ruské delegaci v účasti na zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ve Vídni. Přítomnost ruských delegátů by podle nich mohla v době výročí ruské invaze být vnímána jako provokace, uvedl deník Die Presse

Autoři výzvy uvádějí, že rakouská vláda by ruským představitelům, na které se vztahují mezinárodní sankce, neměla udělit víza potřebná pro vstup do země.

Podle deníku Die Presse dopis podepsali delegáti OBSE z Polska, Litvy, Belgie, Česka, Dánska, Estonska, Francie, Gruzie, Islandu, Lotyšska, Německa, Nizozemska, Norska, Rumunska, Slovenska, Slovinska, Švédska, Británie a Ukrajiny .

14:45

Polský prezident Andrzej Duda dnes prohlásil, že je připraven postavit železnou oponu až do mraků, pokud za východní hranicí bude agresivní stát prahnoucí zabíjet a zotročovat své sousedy. Učinil tak během návštěvy lotyšské Rigy. "Jsem připraven na to, že železná opona bude znovu spuštěna, pokud budeme mít za východní hranicí co do činění s agresivním státem, který chce zabíjet své sousedy, zabrat jejich území a odebrat jim svobodu. To já jsem připraven postavit železnou oponu až do mraků, jen abychom si je udrželi daleko od nás," prohlásil Duda. 

14:44

Státy Evropské unie schválily uvolnění sedmé platby 500 milionů eur za zbraně pro Ukrajinu. Dalších 45 milionů dají na výcvik ukrajinských vojáků.

12:30

Evropská unie vycvičí dalších 15 tisíc ukrajinských vojáků a dá 25 milionů eur (asi 595 milionů korun) na odminování, oznámil eurokomisař Joseph Borrell po jednání s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem v Kyjevě.

9:38

Následky čtvrtečního ruského útoku na Kramatorsk.

Následky čtvrtečního ruského útoku na Kramatorsk.
Následky čtvrtečního ruského útoku na Kramatorsk. | Foto: Reuters
9:36

Následky čtvrtečního ruského útoku na Kramatorsk.

Následky čtvrtečního ruského útoku na Kramatorsk.
Následky čtvrtečního ruského útoku na Kramatorsk. | Foto: Reuters
9:27

Skupina ukrajinských vojáků přijela do Německa, kde se bude učit obsluze systému protivzdušné obrany Patriot. Uvedl to zpravodajský server Ukrajinska pravda.

9:26

Americké ministerstvo obrany míní, že není v silách Ukrajiny v dohledné době dobýt okupovaný Krym. Napsal to server Politico.

09:19

Britské ministerstvo obrany v dnešním shrnutí dění na Ukrajině informuje o závazcích ruského zbrojního průmyslu:

9:12 Vlajka Ruské federace.

Západ lže o tom, že Rusko odmítá mírová jednání, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

9:01

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová přijela do Kyjeva, kde se sejde s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

8:54

Rakousko vyhostilo čtyři ruské diplomaty, podle oficiálního prohlášení ministerstva zahraničí se činnost dvou z nich neshodovala s diplomatickým statusem. Takto se obvykle označují osoby, které pod diplomatickým krytím prováděly špionáž. Vyhoštění následuje den po návštěvě rakouského prezidenta Alexandera Van der Bellena v Kyjevě. Rakouský prezident vyjádřil Ukrajině podporu a solidaritu.

08:33

Státy Severoatlantické aliance by měly uvažovat o dodávkách stíhaček Ukrajiněřekl stanici Deutsche Welle (DW) nově zvolený český prezident Petr Pavel.  "Měli bychom Ukrajině poskytnout jakoukoliv pomoc, která jim umožní vyhrát konflikt, obnovit svou suverenitu a územní celistvost. Měly by to být stíhačky? Myslím, že bychom o tom měli velice seriózním způsobem uvažovat," řekl Pavel. Zároveň upozornil, že dodávky letadel jsou z pohledu logistiky náročným podnikem, který zabere alespoň půl roku příprav.

06:19

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov uvedl, že Rusko připravuje novou velkou ofenzivu. Varoval, že by mohla začít již 24. února. Podle Reznikova Moskva pro potenciální ofenzivu zmobilizovala na 500 tisíc vojáků. Ruský prezident Vladimir Putin již loni v září oznámil všeobecnou mobilizaci 300 tisíc vojáků, která byla podle něj potřebná k zajištění "územní integrity země". Ukrajinský ministr obrany se ale domnívá, že skutečný počet vojáků nasazených na Ukrajinu může být daleko vyšší.

06:07 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že při boji s korupcí provede tolik personálních změn, kolik bude třeba. Informovala o tom agentura Reuters. Ukrajinské bezpečnostní složky během dne podnikly domovní prohlídky například u bývalého ministra vnitra Arsena Avakova nebo miliardáře Ihora Kolomojského.

"Bohužel, v některých oblastech je jediným způsobem, jak zaručit právní stát, výměna vedení… změn bude tolik, kolik bude třeba," řekl Zelenskyj ve svém tradičním večerním videoposelství, v němž se věnoval středečním zásahům bezpečnostních složek.

"Dnes byli odvoláni šéfové celních úřadů. Proti některým propuštěným bylo zahájeno disciplinární řízení," dodal ukrajinský prezident, jenž dále řekl, že důležitá je zejména "čistota procesů" na ministerstvu obrany a v armádě.

23:03

Při raketovém útoku na rezidenční budovu v Kramatorsku na východě Ukrajiny zemřeli nejméně dva lidé, dalších sedm utrpělo zranění. Uvedl to na Telegramu gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko. Jak dodal, je pravděpodobné, že pod troskami budovy zůstávají uvěznění další lidé.

"Záchranáři, policie i příslušníci dalších složek stále pracují na místě a snaží se dostat do trosek zřícené budovy. Je pravděpodobné, že jsou pod nimi stále lidé," napsal Kyrylensko. Podle zpráv na sociálních sítích se ze sutin ozývá křik přeživších.

"Raketa zasáhla rezidenční budovu v Kramatorsku. Ruský zločinecký režim, který útočí na ukrajinské civilisty, musí být přísně potrestán. Rusko je teroristický stát," napsal k útoku na Twitteru šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak.

21:53

Nově zvolený český prezident Petr Pavel ocenil pomoc, kterou Polsko a Česko poskytují Ukrajině. Pavel to řekl v prvním rozhovoru, který po svém zvolení poskytl polské agentuře PAP a Polskému rozhlasu.

Jak Petr Pavel uvedl, je pyšný na to, že Polsko i Česko byly mezi prvními zeměmi, které se již od úplného začátku rozhodly "v rámci svých možností" vojensky pomoci Ukrajině a v pomoci pokračují.

Dodal, že jestli dojde k dohodě s možnými dodavateli, včetně Polska a Německa, bude možné na Ukrajinu dodat další vojenské vybavení. Upozornil nicméně rovněž na hrozící riziko kvůli tomu, že by "další dodávky z našich zásob mohly ohrozit obranné schopnosti členských států NATO".

19:57

Přehled nejdůlěžitějších událostí:

 • Evropská unie chce letos vycvičit dalších 15 tisíc ukrajinských vojáků a zdvojnásobit tím objem výcvikové mise probíhající v několika členských zemích.
 • Ruský prezident Vladimir Putin na středečním zasedání vlády řekl, že ostřelování ruských regionů z Ukrajiny nesmí být povoleno, což je úkolem ministerstva obrany, uvedla agentura RIA Novosti.
 • Spojené státy uvalily sankce na 22 jednotlivců a firem po celém světě za to, že pomáhají Rusku obcházet dříve uvalená protiruská opatření a pomáhají tak jeho zbrojnímu průmyslu.
 • Lotyšsko zváží stejně jako Ukrajina bojkot olympijských her 2024 v Paříži, pokud na ně budou připuštěni ruští a běloruští sportovci. Uvedl to předseda Lotyšského olympijského výboru Žoržs Tikmers.
19:05

Evropská unie chce letos vycvičit dalších 15 tisíc ukrajinských vojáků a zdvojnásobit tím objem výcvikové mise probíhající v několika členských zemích. Novinářům to ve středu řekl dobře informovaný unijní činitel, podle něhož se plán chystá oficiálně zveřejnit šéf diplomacie EU Josep Borrell během pátečního summitu v Kyjevě. EU na trénink členů ukrajinské armády vydá ze svého obranného fondu dalších 45 milionů eur (asi miliardu korun).

18:54

Ruský prezident Vladimir Putin na středečním zasedání vlády řekl, že ostřelování ruských regionů z Ukrajiny nesmí být povoleno, což je úkolem ministerstva obrany, uvedla agentura RIA Novosti.

O ostřelování pravidelně informují představitelé západoruské Belgorodské, Brjanské nebo Kurské oblasti. Rusko útoky připisuje ukrajinským silám, ty se k nim ale oficiálně nehlásí a označují je za působení karmy v době, kdy Rusko vede válku proti Ukrajině.

"Prioritním úkolem je samozřejmě zabránit samotné možnosti ostřelování, ale to už je věc armádního resortu," sdělil Putin. Přiznal, že mnozí obyvatelé příhraničních regionů přišli o střechu nad hlavou nebo se potýkají s problémy s dodávkami vody, tepla a elektřiny. To se podle něj týká i poloostrova Krym, který Moskva od roku 2014 považuje za ruský, přestože mezinárodní společenství ruský zábor ukrajinského poloostrova neuznává.

18:31 Vlajka Ruské federace.

Rozsáhlou sociální síť Russosphère (Ruská sféra), která v Africe propaguje prokremelské a protizápadní postoje, řídí 65letý belgický politik Luc Michel, který sám sebe označuje za stalinistu. Příspěvky, které se po síti s 80 tisíc sledujícími šíří, typicky obviňují Francii z moderního kolonialismu, velebí ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinskou armádu označují za nacisty a stalinisty, čímž věrně opakují ruský narativ, napsal dnes stanice BBC.

"Jsem stalinista. Rusko bráním od 80. let a považuji jej za poslední protiamerickou sílu, která v Evropě zbyla. Nostalgicky vzpomínám na Sovětský svaz. Chci svobodný svět bez Ameriky," řekl Michel, jehož identifikovala britská stanice BBC ve spolupráci s americkou technologickou organizací Logically jako hlavu Ruské sféry.

18:09

Spojené státy uvalily sankce na 22 jednotlivců a firem po celém světě za to, že pomáhají Rusku obcházet dříve uvalená protiruská opatření a pomáhají tak jeho zbrojnímu průmyslu. Na svém webu to ve středu uvedlo americké ministerstvo financí s tím, že v průběhu posledního roku sankcionovalo přes 100 subjektů, které pomáhaly Rusku obcházet mezinárodní sankce.

"Zoufalé snahy Ruska obracet se na třetí strany s cílem obejít mezinárodní sankce ukazují, že tyto sankce skutečně ztěžují a zdražují provoz ruského zbrojního průmyslu, který zásobuje Putinův válečný mechanismus," komentoval dnešní oznámení náměstek ministra financí Wally Adeyemo.

17:07

Lotyšsko zváží stejně jako Ukrajina bojkot olympijských her 2024 v Paříži, pokud na ně budou připuštěni ruští a běloruští sportovci. Uvedl to předseda Lotyšského olympijského výboru Žoržs Tikmers.

"Pokud by se olympijské hry konaly nyní a ruští a běloruští sportovci se jich směli účastnit, lotyšský tým by nejel," citovala agentura AP prohlášení Tikmerse. "Dokud bude pokračovat válka na Ukrajině, účast ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách je nepřípustná pod jakoukoliv vlajkou," dodal

15:18

Tajemník Ukrajinské národní bezpečnostní rady Oleksij Danilov řekl v rozhovoru pro britskou televizi Sky News, že Kyjev očekává v nejbližších týdnech ruský pokus o velkou ofenzívu na jihu a východě Ukrajiny. Podle něj Rusko zapojí do operací téměř vše, co mu je ště zbývá a pokusí se během dvou až tří měsíců dobýt další ukrajinské území. Mluvčí ukrajinské armády Natatla Humenjuková uvedla, že ve hře je i možnost ruského útoku na jih Ukrajiny, vedený z moře.

15:12

Polský prezident Andrzej Duda vyjádřil podporu zřízení speciálního válečného tribunálu, který by soudil zločiny spáchané Rusy na Ukrajině. Na návštěvě v Lotyšsku, kde se setkal se svým protějškem Egilsem Levitsem, také hovořil o posílení polské armády a další vojenské podpoře Ukrajiny.

Duda podle agentury PAP připomněl, že existující Mezinárodní trestní soud (ICC) nemůže soudit zločin válečné agrese, a je proto potřeba zřízení zvláštního tribunálu. Po zřízení takové instituce již dříve volali europoslanci či zástupci evropských zemí včetně Česka.

Polský prezident Andrzej Duda během prvního kola voleb, ve kterých usiluje o své znovuzvolení.
Polský prezident Andrzej Duda během prvního kola voleb, ve kterých usiluje o své znovuzvolení. | Foto: Reuters
14:11

Ihor Kolomojskyj patří mezi nejbohatší Ukrajince. Vlastní banky, průmyslové podniky nebo firmy, obcodující s palivy a zemním plynem. V roce 2014 financoval dobrovolnické prapory, které bojovaly na Donbase proti Rusům a proruským separatistům.

Ihor Kolomojskyj.
Ihor Kolomojskyj. | Foto: Reuters
13:55

Ukrajinská tajná služba SBU podnikla domovní prohlídky u bývalého ministra vnitra Arsena Avakova a u miliardáře Ihora Kolomojského. Prohlídka u oligarchy se podle agentury Unian a serveru RBK-Ukrajina týkala podezření ohledně machinací s ropnými výrobky v řádu desítek miliard hřiven, jakož i neplacení cla. Avakov listu Ukrajinska pravda řekl, že se vyšetřovatelé zajímali o kontrakty se společností Airbus kvůli zřícení vrtulníku v Brovarech, při kterém zahynul i Avakovův nástupce v čele ministerstva.

12:00 Vlajka Ruské federace.

Rakety delšího doletu, které podle agentury Reuters dodají Ukrajině Spojené státy v připravovaném balíku pomoci, zvýší napětí mezi Kyjevem a Moskvou, řekl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Míní však, že průběh konfliktu to nijak neovlivní.

11:31

Německo obdrží v polovině února první dodávku ropy z Kazachstánu ropovodem Družba. Oznámilo to ministerstvo energetiky Kazachstánu. Německo stejně jako další evropské země omezuje nákup ruské ropy.

10:45

Česká národní banka (ČNB) darovala dvě nákladní pancéřovaná auta, která poslouží k evakuaci těžce zraněných ukrajinských vojáků. Na Twitteru o tom dnes informoval projekt Dárek pro Putina, který v Česku vybírá peníze na vyzbrojení ukrajinské armády čelící ruské agresi. Prostřednictvím fiktivního zbraňového e-shopu na webu zbraneproukrajinu.cz se dosud podařilo vybrat téměř 383 milionů korun.

Pancéřovaná auta používaná pro převoz hotovosti darovala ČNB nadačnímu fondu, který projekt Dárek pro Putina nedávno založil. Z aut pojmenovaných po slavné americké gangsterské dvojici Bonnie a Clyde udělá charitativní organizace Team 4 Ukraine obří sanitky pro evakuaci těžce zraněných ukrajinských vojáků z první linie.

10:33

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen je v Kyjevě, sejde se s Volodymyrem Zelenským. Oznámil to na Twitteru.

10:21

Bývalý francouzský prezident Francois Hollande se domnívá, že Vladimir Putin kalkuluje s únavou Evropy z dlouhé války na Ukrajině a také s obavami Evropy z eskalace konfliktu. Řekl to v rozhovoru pro web Politico s tím, že sám má bohaté zkušenosti s vyjednáváním s Putinem. Podle něj je ruský prezident přesvědčen, že dokáže vyjednat se Západem takové podmínky míru, které mu budou vyhovovat.

10:11

Během únorové návštěvy Polska se americký prezident Joe Biden zřejmě sejde ve Varšavě i s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. S odvoláním na své zdroje v polské vládě to napsal polský deník Gazeta Prawna.

10:07

Nakládání bojových vozidel pěchoty Bradley na loď v americkém přístavu Charleston v Jižní Karolíně. Vozidla Spojené státy posílají Ukrajině.

Nakládání bojových vozidel pěchoty Bradley na loď v americkém přístavu Charleston v Jižní Karolíně. Vozidla Spojené státy posílají Ukrajině.
Nakládání bojových vozidel pěchoty Bradley na loď v americkém přístavu Charleston v Jižní Karolíně. Vozidla Spojené státy posílají Ukrajině. | Foto: Reuters
10:04

Shrnutí dění na Ukrajině očima britského ministerstva obrany:

9:55

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je ochoten být prostředníkem v případném jednání o míru mezi Ruskem a Ukrajinou, pokud o to bude požádán. Řekl to v rozhovoru pro televizi CNN.

9:47

Španělsko dodá Ukrajině čtyři až šest tanků Leopard německé výroby. Současně také vycvičí až deset posádek a techniky, píše deník El País. Tanky vezme ze svých armádních zásob. Klíčová je podle deníku rychlost dodávek, protože Kyjev plánuje nasadit první tankové jednotky s Leopardy na bojiště už na jaře.

08:11

Ukrajina si zaslouží stát se po válce členem NATO, řekl stanici BBC nově zvolený český prezident Petr Pavel. Její armáda bude nejzkušenější v Evropě.

08:10

Přehled nejdůlěžitějších událostí:

 • Ukrajinské jednotky za uplynulé úterý odrazily ruské útoky u osmi obcí. I přes velké ztráty Rusové nepřestávají útočit na východě země.
 • Spojené státy připravují nový balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě asi 48 miliard korun.
 • Rusko se na Ukrajině připravuje na novou ofenzivu, uvádí s odkazem na západní, ukrajinské i ruské zdroje americký Institut pro studium války.
 • Ve středu začíná v Rusku platit dekret, který zakazuje dodávky ropy a ropných produktů do zemí uplatňujících cenový strop na ruskou ropu.
 • Francie pošle 150 členů své armády do Polska, aby tam každý měsíc vycvičili na 600 ukrajinských vojáků.
 • USA nedodají Ukrajině letouny F-16, o které Kyjev žádá, řekl americký prezident Joe Biden. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona by dodávka musela dodržet přísná omezení.
07:40

Ukrajinské jednotky za uplynulý den odrazily ruské útoky u osmi obcí. I přes velké ztráty Rusové nepřestávají útočit na východě země, uvedl ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti. O intenzitě bojů svědčí, že ukrajinské velení odhadlo ruské ztráty za 24 hodin na 920 vojáků.

Od vypuknutí války před více než 11 měsíci Rusko přišlo o 128 420 vojáků a tisíce tanků a dalších zbraní, tvrdí Kyjev. Podobná vyjádření stran válečného konfliktu nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

06:51

Ukrajinec Serhij Fiščuk v první linii na východě země bojuje už od loňského února. V rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje, že vojáci na frontě tráví volný čas hlavně spánkem nebo čištěním a údržbou svých zbraní.

06:32 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Personální změny mezi vysoce postavenými ukrajinskými úředníky ještě neskončily, uvedl v noci na dnešek ve svém pravidelném projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ti, kteří podle prezidenta Ruskem napadené země nesplňují požadavky, o své pozice přijdou. Zelenskyj také ohlásil připravovanou sociální a právní reformu.

"Nyní panuje jistý klid stran personálních změn… To ale neznamená, že všechny potřebné kroky již byly podniknuty. Přijdou další rozhodnutí," uvedl Zelenskyj.

Ukrajina se dlouhodobě potýká s problémem korupce, jejíž omezení je jednou z podmínek členství země v Evropské unii. Skandály by rovněž mohly podkopat ochotu západních spojenců poskytovat zemi bránící se ruské agresi vojenskou i finanční pomoc. Současné změny jsou podle Reuters poměrně vzácným otřesem v jinak stabilním vedení Ukrajiny v dobách válečného stavu. Kromě červencové čistky v tajné službě se Zelenskyj většinou držel svého týmu.

06:24

Spojené státy připravují nový balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 2,2 miliardy dolarů (asi 48 miliard korun), který by kromě zbraní a munice mohl poprvé obsahovat i rakety delšího doletu, píše Reuters.

22:04

Americký ministr zahraničí Antony Blinken při nadcházející návštěvě Číny hodlá mimo jiné hovořit o válce na Ukrajině, o klimatické změně i o armádách obou zemí. Novinářům to dnes řekl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Blinken Čínu navštíví 5. a 6. února.

22:03

Šéf polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński daroval 50 tisíc zlotých (asi 252 tisíc korun) ukrajinské armádě, aby urovnal soudní spor s opozičním politikem Radoslawem Sikorským, který býval v minulosti polským ministrem zahraničí. Soud před časem nařídil, aby Kaczyński zaplatil 708 tisíc zlotých na pokrytí nákladů na omluvu Sikorskému.

20:13 Vlajka Ruské federace.

Spojené státy uvalí obchodní sankce na sedm íránských společností vyrábějící drony, které Rusko použilo k útokům proti Ukrajině. Podle agentury Reuters to dnes uvedlo americké ministerstvo obchodu. Aktivity společností jsou podle ministerstva v rozporu s národní bezpečností a zahraničními zájmy USA. Všichni dodavatelé těchto firem musejí pro jednotlivé zboží žádat o schválení americké ministerstvo. Tyto žádosti však patrně udělovány nebudou, pokud nepůjde o jídlo a léky, píše Reuters. Íránská diplomatická mise v New Yorku na žádost o komentář nereagovala.

19:20 Vlajka Ruské federace.

Rusko podle Spojených států nedodržuje své závazky plynoucí z jaderné dohody Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů. Neumožňuje totiž americkým vyslancům provádět inspekce na svém území, na které mají USA na základě dohody právo. S odvoláním na mluvčího amerického ministerstva zahraničí to dnes píše agentura Reuters. "Odmítnutí Ruska umožnit inspekční činnost brání Spojeným státům vykonávat svá důležitá práva, které ze smlouvy plynou. Rusko tím ohrožuje životaschopnost americko-ruské dohody o nešíření jaderných zbraní," prohlásil mluvčí.

19:19

Bývalý příslušník ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Andrej Medveděv, který žádá o azyl v Norsku, se omluvil Ukrajincům, kteří žijí v Norsku a kritizují jeho přítomnost v této skandinávské zemi. Informovala o tom dnes agentura AP. "Pro vás jsem ničema, ale já vás jen žádám, abyste vzali v potaz, že jsem si to uvědomil, i když opožděně, a jsem proti tomu všemu," řekl Medveděv v rozhovoru s televizí NRK. "Žádám vás, abyste mě neodsuzovali a každopádně se omlouvám," dodal.

18:32

Ukrajina kvůli výrokům Orbána vyzývá Maďarsko, aby přestalo s protiukrajinskou rétorikou a zabránilo tak nenapravitelným následkům pro jejich vztahy.

18:12

Česká republika v loňském roce snížila svou závislost na ruském plynu z původních 97 procent na aktuální maximálně čtyři procenta. Plyn z Ruska stát nahradil dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG ze zámoří. Do budoucna chce stát omezit závislost na ruském plynu úplně, nahradit jinými zdroji chce i dovoz ruské ropy. Po dnešní návštěvě ministerstva průmyslu a obchodu to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS). Tématem jednání byly i ceny energií, jejich aktuální zlevňování na trhu se podle Fialy bude u odběratelů projevovat postupně během roku.

18:11

Francie dnes slíbila dodat Ukrajině radar Ground Master 200 (GM200) středního dosahu, který je schopný odhalit nepřátelské letadlo na vzdálenost 250 kilometrů, ať už letí nižší rychlostí a v malé výšce jako dron, nebo ve větší výšce a vyšší rychlostí jako bojový letoun. GM200 lze převážet na nákladním voze, píše agentura AFP.

18:10

Řecko kvůli napětí ve vztazích s Tureckem neposkytne Ukrajině žádné tanky Leopard, kterými disponuje jeho armáda. Dnes to během návštěvy Japonska řekl řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. "Tanky Leopard 2 (Ukrajině) nedáme z jednoduchého důvodu - a to proto, že jsou naprosto nutné pro naši obrannou strategii," řekl Mitsotakis. Vztahy mezi Řeckem a Tureckem jsou v současnosti napjaté kvůli sporům o hranice v Egejském moři. Řecko má tolik tanků Leopard jako žádná jiná země v Evropě: vlastní asi 350 strojů Leopard 2 a okolo 500 tanků Leopard 1. Vláda v Aténách se jich však nehodlá vzdát právě proto, že se cítí být ohrožena ze strany Turecka.

17:57 Vlajka Ruské federace.

Ruská generální prokuratura žádá soud, aby od americké ropné společnosti ExxonMobil vymáhal údajně nezaplacené daně 15,5 miliardy rublů (4,8 miliardy Kč). Informovaly o tom dnes agentury TASS a Interfax s odvoláním na soudní dokumenty. Americká ropná společnost loni v dubnu odepsala svá ruská aktiva za 4,6 miliardy dolarů (101 miliard Kč). Snížila také produkci energie v Rusku a přesunula odtud zaměstnance. 

17:48 Vlajka Ruské federace.

Soud v Krasnodaru na jihu Ruska potrestal 15 dny vězení muže, který mluvil v restauraci se svojí manželkou kriticky o válce. S odvoláním na právního zástupce zadrženého Alexeje Ovčinnikova o tom na jednom ze svých webů dnes informovala stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Policii do restaurace přivolal majitel podniku, napsal regionální informační server. Manželé popsali, že je policisté drželi se spoutanýma rukama asi hodinu na podlaze, načež je odvezli k výslechu. Tam se dozvěděli, že jejich zadržení souvisí s protiválečnými výroky.

16:53

Kyjev plánuje velkou protiofenzívu s cílem získat zpět území zabraná Ruskem na jihu a východě země. Spojené státy radí Kyjevu, aby tyto plány odložil, dokud na Ukrajinu nedorazí západní vojenská pomoc. Ukrajina se také obává, že by Rusko mohlo v nadcházejících týdnech či měsících zahájit vlastní velkou ofenzívu.

15:53

Francie pošle 150 členů své armády do Polska, aby tam každý měsíc vycvičili na 600 ukrajinských vojáků. Paříž také poskytne dalších 12 houfnic Caesar.

15:36

Polsko podle náměstka ministra obrany o dodávkách letounů F-16 Ukrajině nejedná.

15:08

Ukrajina obdrží 120 až 140 tanků v "první vlně" dodávek od "tankové koalice" složené ze 12 západních zemí, uvedl dnes ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba během virtuální tiskové konference. 

14:54

Ukrajinské úřady by měly prošetřit možné použití zakázaných protipěchotních min ukrajinskou armádou ve městě Izjum a v jeho okolí, vyzvala v úterý lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW).

14:25

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg a japonský premiér Fumio Kišida při své úterní schůzce v Tokiu varovali před rostoucí vojenskou spoluprací Ruska a Číny. Slíbili zároveň posílení vztahů mezi NATO a Japonskem, napsala agentura Reuters.

14:01

Ruský prezident Vladimir Putin vede "koloniální válku proti Ukrajině, které jsme povinni pomoci", uvedl dnes rakouský prezident Alexander Van der Bellen v Bratislavě, kde jednal se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Hovořili spolu i o další pomoci Kyjevu. Čaputová mluvila v této souvislosti o "válce hodnot", avšak nechtěla se podle agentury APA přímo vyjádřit k tomu, zda Západ již je "ve válce s Ruskem".

"Je důležité, abychom v této těžké době stáli spolu, nebyli rozděleni a mluvili jedním hlasem," řekl Van der Beller a ocenil, že evropská solidarita funguje, o čemž svědčí pomoc Ukrajině.

13:54

Otázka dodávek stíhacích letounů Kyjevu ohrožuje jednotu západních spojenců Ukrajiny, napsala dnes agentura AP. Stíhačky by sice pomohly odrazit útoky ruských invazních sil, zároveň ale jejich poskytnutí zvyšuje obavy z vyostření téměř rok trvajícího konfliktu.

Spojené státy v pondělí oznámily, že na žádost Kyjeva o bojové letouny F-16 neodpoví. Podle Francie není dodávka stíhaček vyloučená, musela by však být dodržena přísná omezení a podmínky. Jednou z nich je formální žádost, kterou by mohl podat ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov při dnešní návštěvě Paříže.

Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak v pondělí naznačil, že Polsko by bylo ochotné F-16 Kyjevu poskytnout, napsal list The Guardian. Polský premiér Mateusz Morawiecki se vyjádřil o něco opatrněji, když uvedl, že Varšava bude jednat v souladu se svými spojenci v NATO a případné dodávky stíhaček s nimi plně konzultovat.

13:30

Když loni 5. října připlul motorový člun k břehům Ostrova svatého Vavřince, vystoupili z něj dva muži ve vojenských uniformách a gumových holínkách. Udivení obyvatelé si je nejprve spletli s ruskými vojáky, ale pak pomocí internetového překladače Google zjistili, že dvojice chce v USA požádat o politický azyl.

13:27

Český ministr zahraničí Jan Lipavský si umí představit, že by Finsko vstoupilo do NATO dříve než Švédsko. Řekl to dnes novinářům po schůzce se svým slovenským kolegou Rastislavem Káčerem. Přednostní schválení vstupu Finska o víkendu naznačilo Turecko. To blokuje švédský vstup s odůvodněním, že vláda ve Stockholmu poskytuje útočiště kurdským představitelům, které Ankara označuje za teroristy.

Lipavský stejně Káčer vyjádřili přesvědčení, že vstup Finska a Švédska do NATO bude úspěšně naplněn. "V Turecku probíhá předvolební kampaň, možná to trochu zvyšuje emoce. V bezpečnostní politice a ve strategických záležitostech je třeba emoce tlumit. Ta racionalita na konci převáží," řekl Káčer, který spolu s Lipavským také zahájili slovensko-české diskusní fórum za účasti zástupců vládního a nevládního sektoru z obou zemí.

13:25

Hlavním úkolem při podpoře Ukrajiny, která čelí ruské invazi, je nyní udržet jednotu Západu a vytrvat. Shodli se na tom dnes ministři zahraničí Česka a Slovenska Jan Lipavský a Rastislav Káčer na tiskové konferenci po společném jednání na Slovensku.

"My jako Česko pomáháme hodně. Hlavní otázkou pomoci nyní je naše vytrvalost, naše setrvání. Evropská unie byla schopna přijmout sankční balíky, makroekonomickou pomoc," řekl Lipavský.

"Imperiální rozpínavost je evidentní. Musíme vytrvat, musíme dodržet jednotu v koalici, která Ukrajinu podporuje," uvedl Káčer.

Ministr zahraničí Jan Lipavský.
Ministr zahraničí Jan Lipavský. | Foto: Jakub Plíhal
11:54 Vlajka Ruské federace.

V Moskvě dnes odsoudili dvaadvacetiletého Rusa, který se pokusil odjet na Ukrajinu, aby tam bojoval proti Rusku. Bývalý voják francouzské Cizinecké legie Maxim Dmitrijenko si má odpykat čtyři roky za mřížemi, informovala ruská média s odvoláním na vyjádření soudu.

11:53

Problémy s pochováváním zabitých vojáků mají nejen Rusové, ale i Ukrajinci, upozornil dnes na svém webu list Ukrajinska pravda. Armádě se nedostává chladicích vozů pro převoz těl, chybí místa v márnicích, problémy bývají i s obstaráváním uniforem a vlajek na pohřeb. Péče o hroby mnohdy spočívá jen na postarších rodičích zabitých vojáků.

Například první voják ze 130. praporu domobrany z Kyjeva byl zabit ve třetí den války. "Byl dva týdny v márnici, protože v té době nebyl ještě stanoven postup, kdo má koho informovat, a tak jeho žena neobdržela úmrtní oznámení," vzpomíná bývalá důstojnice praporu Iryna Serhjejevová. Téměř devět měsíců přebírala těla vojáků, vystavovala úmrtní listy a posílala je příbuzným. Čelila desítkám situací, "které způsobují bolest, hněv a nepochopení zároveň".

Podle protokolu by jednotka neměla informovat o smrti vojáka příbuzné, protože neví, jak na takovou zprávu zareagují. Iryně se jednou stalo, že starší ženě, kterou telefonicky vyrozuměli o smrti syna, se udělalo špatně a skončila na jednotce intenzivní péče. "Také je hrozné, když se příbuzní dozvědí o smrti z Facebooku," dodává Iryna.

10:03 Vlajka Ruské federace.

Ve středu začíná v Rusku platit dekret, který zakazuje dodávky ropy a ropných produktů do zemí uplatňujících cenový strop na ruskou ropu. Zatím má platit pět měsíců. Rozhodnutí je reakcí na dohodu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, Evropské unie a Austrálie, které loni od 5. prosince zavedly maximální cenu 60 dolarů (asi 1300 korun) za barel ruské ropy přepravované po moři. V případě překročení tohoto limitu je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu.

09:20

Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:

08:16 Vlajka Ruské federace.

Ruské síly pravděpodobně v posledních třech dnech provedly útoky kolem ukrajinských měst Pavlivka a Vuhledar a možná mají za cíl vyvinout novou osu postupu do Doněcka, uvedly britské zpravodajské služby.

07:31 Vlajka Ruské federace.

Rusko se na Ukrajině připravuje na novou ofenzivu, uvádí s odkazem na západní, ukrajinské i ruské zdroje americký Institut pro studium války (ISW). Analytici ve zprávě odhadují, že útočnou operaci jednotky Moskvy zahájí v následujících měsících, pravděpodobně ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Nic nenasvědčuje tomu, že by se Rusko chystalo vyjednávat o míru, uvedl v pondělí generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a dodal, že vše svědčí o opaku. Moskva podle něj může mobilizovat až 200 000 dalších vojáků a pokračuje ve zvýšené výrobě zbraní a munice. Další zásoby podle něj získává od Íránu či Severní Koreje.

06:30

Mezi zveřejněnými kandidáty na letošní Nobelovu cenu za mír převažují osobnosti, které nějakým způsobem souvisí s konfliktem na Ukrajině či situací v Rusku. Píše to agentura AFP. Navrhovatelé zveřejnili například kandidaturu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana či ruského opozičníka Alexeje Navalného. Podle odborníků je však nepravděpodobné, že by Nobelův výbor znovu vybral jméno odkazující na konflikt na Ukrajině či stav lidských práv v Rusku.

06:26

Brazílie nedodá Ukrajině munici pro zbraně německé výroby - protivzdušné systémy Gepard a tanky Leopard. Řekl to po pondělním jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, píše agentura EFE. Lula by naopak chtěl vytvořit skupinu zemí, která by vyjednávala s Ruskem a Ukrajinou o míru.

"Brazílie nemá zájem předat munici, která by byla použita v konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. Brazílie je zemí míru, Brazílie se nechce nijak účastnit (konfliktu), ani nepřímo," uvedl po jednání s německým kancléřem Scholzem Lula. Brazílie obvykle udržuje ve své zahraniční politice neutralitu, dodal levicový prezident.

22:30

Spojené státy nedodají Ukrajině bojové letouny F-16, o které Kyjev žádá. Dnes to uvedl americký prezident Joe Biden. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona není dodávka stíhaček vyloučená, musela by však dodržet přísná omezení, napsala agentura AFP.

"Nic není v principu zakázáno," řekl o dodávce bojových letounů Ukrajině Macron. Stanovil však některé podmínky. Dodávka by nesměla vést ke zvýšení intenzity konfliktu, letouny by nesměly být použity pro útoky na ruské území a poskytnutí strojů by nesmělo oslabit bojeschopnost francouzského letectva.

22:29

Přehled nejdůlěžitějších událostí:

 • USA nedodají Ukrajině letouny F-16, o které Kyjev žádá, řekl americký prezident Joe Biden. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona by dodávka musela dodržet přísná omezení.
 • Spojené státy podle informací deníku The Washington Post dodají Ukrajině 31 slíbených tanků M1 Abrams až koncem letošního roku či na začátku roku příštího.
 • Ruská vláda zakázala domácím vývozcům ropy a celním orgánům akceptovat cenový strop na ruskou ropu zavedený západními zeměmi.
21:31 Vlajka Ruské federace.

Ruská vláda zakázala domácím vývozcům ropy a celním orgánům akceptovat cenový strop na ruskou ropu zavedený západními zeměmi. Vládní opatření má pomoci prosazovat prosincový dekret ruského prezidenta Vladimira Putina, který od 1. února na dobu pěti měsíců zakazuje vyvážet ruskou ropu a ropné produkty do zemí, které cenový strop uplatňují, napsala agentura Reuters.

Putinův dekret je reakcí na dohodu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, Evropské unie a Austrálie, které loni od 5. prosince zavedly maximální cenu 60 dolarů (asi 1300 Kč) za barel ruské ropy přepravované po moři. V případě překročení tohoto limitu je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu. Cenový strop je součástí reakce západních zemí na útok ruských vojsk na Ukrajinu.

21:06

Tanky Abrams určené Kyjevu nebudou z amerických armádních rezerv, ale speciálně opatřeny pro Ukrajinu a vyrobeny podle zadání. Chybět jim bude obvyklé pancéřování z ochuzeného uranu, píše americký list.

20:55

Spojené státy podle informací deníku The Washington Post dodají Ukrajině 31 slíbených tanků M1 Abrams až koncem letošního roku či na začátku roku příštího. Ukrajina přitom naléhá na své spojence, aby jí moderní tanky poskytli co nejrychleji. Britské tanky Challenger 2 dorazí na Ukrajinu do léta, sdělil dnes podle stanice Sky News britský ministr obrany Ben Wallace. Původně Londýn uváděl, že dodání 14 slíbených challengerů plánuje koncem března.

20:54

Přehled nejdůlěžitějších událostí: 

 • Ukrajina čelí velmi těžké situaci v Doněcku. Potřebuje rychlejší dodávky zbraní a nové typy výzbroje, řekl Zelenskyj.
 • Bývalý britský premiér Boris Johnson informoval, že mu ruský prezident Vladimir Putin během telefonátu před invazí na Ukrajinu vyhrožoval raketovým úderem.
 • Poté, co se Spojené státy a další západní země rozhodly dodat Ukrajině moderní tanky, nevidí Moskva smysl v jednání s Kyjevem nebo jeho západními "loutkovodiči", prohlásil náměstek ruského ministra zahraničí.
19:09

Ukrajina plánuje v letošním roce vynaložit asi 20 miliard hřiven, tedy zhruba 11,9 miliardy korun, na nákup bezpilotních letounů, napsal na Facebooku ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov, podle něhož resort obrany už podepsal 16 smluv s domácími výrobci dronů. Minulý týden ukrajinský generální štáb oznámil, že v zemi vznikají úderné roty bezpilotních letounů.

17:52

Bývalý viceprezident Ruské federace Alexandr Ruckoj obvinil Vladimira Putina z nesmyslného zabíjení ruských vojáků.

17:51

Chorvatský prezident Zoran Milanović kritizoval plánované dodávky tanků a dalších zbraní ze západních zemí na Ukrajinu. Uvedl také, že ukrajinský poloostrov Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko, nebude už nikdy součástí Ukrajiny, informovaly agentury AP a Reuters.

17:37

Francie a Austrálie budou spolupracovat při výrobě "několika tisíců" nábojů ráže 155 milimetrů pro Ukrajinu. Společný projekt v pondělí po jednání v Paříži představili francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu a jeho australský protějšek Richard Marles.

16:55 Vlajka Ruské federace.

Na novou americkou velvyslankyni v Moskvě Lynne Tracyovou dnes před ruským ministerstvem zahraničí, kam přijela předat své pověřovací listiny, pokřikoval dav lidí protiamerická hesla. Informovala o tom agentura Reuters, která zároveň připomněla, že protesty jsou v Rusku prakticky zakázané, pokud je tedy nepodporují úřady. Obzvláště se to týká ruské invaze na Ukrajinu.

Na jednom z ručně psaných transparentů, jimiž se vybavila skupina demonstrantů, stálo "Vaše tanky zabíjejí civilisty," uvedl Reuters.

Ruská státní agentura RIA Novosti napsala, že před budovou ruského ministerstva se shromáždilo několik desítek studentů. "Protestovali proti americkému vměšování do událostí na Ukrajině a dodávkám zbraní Kyjevu," uvedla RIA Novosti s odkazem na konflikt, který na konci loňského února rozpoutalo Rusko svou invazí do sousední země.

14:40

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou dnes v jedné z nemocnic v Mykolajivu na jihu země navštívil zraněné ukrajinské vojáky. "Je důležité, aby naši vojáci mohli podstoupit nejen fyzickou, ale i psychologickou rehabilitaci," uvedl Zelenskyj na sociálních sítích.

Dánsko patří ke státům, které platí za výrobu a dodání slovenských houfnic Zuzana Ukrajině, a také podle médií patří ke státům ochotným poskytnout Ukrajině moderní tanky Leopard 2 německé výroby.

Dánská premiérka Mette Frederiksenová navštívila ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Dánská premiérka Mette Frederiksenová navštívila ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. | Foto: Ukrainian Presidential Press Service/Handout via REUTERS
13:52

Prezident Miloš Zeman v pondělí v Bělehradě ocenil, že Srbsko odsoudilo ruskou agresi na Ukrajině. Díky své neutralitě by se podle něj mohlo stát v konfliktu společně s Čínou a Tureckem mediátorem. Podle srbského prezidenta Aleksandara Vučiče mají Česká republika a Srbsko stejný názor na ruskou agresi a územní integritu Ukrajiny.

Vučić vyzdvihl oblibu, které se Zeman těší mezi srbskými obyvateli. Řekl, že nezná žádného jiného prezidenta, který by byl v zemi tak populární jako Zeman. Je to podle něj díky tomu, že Zeman projevil odvahu a před několika lety se omluvil za bombardování Srbska Severoatlantickou aliancí. "To, co řekl prezident Zeman, na to nikdy srbský národ nezapomene," uvedl.

11:29 Vlajka Ruské federace.

Kreml dnes prohlásil, že britský expremiér Boris Johnson lhal, když tvrdil, že mu ruský prezident Vladimir Putin během telefonátu vyhrožoval raketovým úderem. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům řekl, že to, co Johnson uvedl, není pravda nebo "přesněji řečeno, je to lež".

10:31

Zpoždění v dodávkách západních raketometů dalekého dostřelu, vyspělých systémů protivzdušné obrany a tanků omezila schopnost Ukrajiny využít ruských neúspěchů k provedení rozsáhlejší protiofenzívyUpozorňují na to experti amerického Institutu pro studium války (ISW).

Západní debaty o předpokládaných potížích či nemožnosti, aby Ukrajina dobyla zpět podstatnou část území, které se loni zmocnilo Rusko, neberou dostatečně zřetel na to, jak zpoždění Západu v dodávkách nezbytné vojenské výzbroje tyto problémy prohlubují. Pomalé poskytování a doručování pomoci nejsou jedinými faktory, které omezují schopnost Ukrajiny zahájit rozsáhlé útočné operace. Přispívají k tomu také zvláštnosti přijímání politických rozhodnutí na Ukrajině, ale v žádné válce nebylo rozhodování bezproblémové, poznamenává ISW.

09:55

Britské ministerstvo obrany se ve svém dnešním shrnutí dění na Ukrajině věnuje možnosti další vlny mobilizace v Rusku:

09:07

Bývalý britský premiér Boris Johnson popsal v novém televizním dokumentu stanice BBC neobvyklý telefonát s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Dojít k němu mělo loni krátce před 24. únorem, tedy před začátkem invaze na Ukrajinu.

"V jednu chvíli mi tak trochu vyhrožoval a řekl: 'Borisi, nechci vám ublížit, ale raketou by to trvalo jen minutu.' Nebo něco takového," citoval Putina Johnson. Bývalý britský premiér patřil a patří k největším zastáncům Ukrajiny v současném konfliktu.

Foto: Reuters
08:13 Vlajka Ruské federace.

Poté, co se Spojené státy a další západní země rozhodly dodat Ukrajině moderní tanky, nevidí Moskva smysl v jednání s Kyjevem nebo jeho západními "loutkovodiči". Dnes to v rozhovoru s agenturou RIA Novosti řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Nikdo na Západě podle něho nepřišel se seriózní iniciativou týkající se řešení ukrajinské krize.

"Od Západu nic nechceme, chceme mít klid. NATO se však s manickou vytrvalostí, která by šla využít lépe, plíží k ruským hranicím, " řekl Rjabkov a obvinil Západ, že straší sousedy Ruska.

07:30

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes vyzval Jižní Koreu, aby navýšila svou vojenskou pomoc Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters. Stoltenberg je na návštěvě zemí východní Asie, dnes se z Jižní Koreje přesouvá do Japonska.

"Vyzývám Korejskou republiku, aby pokračovala v otázce konkrétní vojenské pomoci a posílila ji. (…) Ve finále je to vaše rozhodnutí, ale zmíním, že několik spojenců NATO, kteří nechtěli vyvážet zbraně do zemí konfliktu, tuto politiku změnilo," řekl Stoltenberg s odkazem na Německo, Švédsko či Norsko při projevu v Soulu. Jižní Koreji poděkoval za poskytnutí pomoci, dodal ale, že Kyjev "naléhavě" potřebuje munici.

06:05

Přesný počet zraněných podle Reuters není jasný. Podle svědků na místě vynesli záchranáři ze zničeného domu dvě osoby, napsal ruskojazyčný server BBC.

Zásah potvrdil i charkovský starosta Ihor Terechov. "V budově hoří. Vážné škody. Podle informací, které potřebují potvrdit, jsou na místě oběti," napsal na Telegramu.

06:00

Ruská raketa v neděli zasáhla bytový dům v druhém největším ukrajinském městě Charkově. Při zásahu jeden člověk zahynul a několik jich bylo zraněno, informoval gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Podle agentury Reuters v obytné budově hoří.

"Nepřátelská raketa zasáhla bytový dům v centru města, v Kyjevské čtvrti," uvedl Syněhubov na Telegramu. První informace podle gubernátora ukazují, že objekt zasáhla raketa ze systému S-300. "Pohotovostní složky jsou na místě," napsal šéf oblasti a vzápětí informoval o jednom mrtvém.

22:29

Přehled událostí: 

 • Ukrajina čelí velmi těžké situaci v Doněcku. Potřebuje rychlejší dodávky zbraní a nové typy výzbroje, řekl Zelenskyj.
 • Je nepravděpodobné, že by zvolení Petra Pavla mělo pozitivní dopad na vztahy s Ruskem, řekl ruský expert. 
 • Regionální správa Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny hlásí tři mrtvé z Chersonu, kde údajně ruské údery poničily nemocnici a školu.
 • Čtyři lidé byli také zabiti a pět dalších zraněno při raketovém útoku ukrajinských sil na most v okrese Melitopol.
21:33 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajina čelí velmi těžké situaci v Doněcku. Potřebuje rychlejší dodávky zbraní a nové typy výzbroje, řekl ukrajinský prezident Zelenskyj.

19:03 Vlajka Ruské federace.

Podle ruského experta bude Česká republika následovat generální linii Západu. "Česko si přitom uvědomuje svůj zájem, ovšem ten se dnes projevuje v propagaci maximálně antiruské linie," tvrdí Pivovarenko.

19:02 Vlajka Ruské federace.

"Je nepravděpodobné, že by jeho zvolení mělo pozitivní dopad na vztahy s Ruskou federací, protože Česká republika je součástí systému konfrontace s Ruskem, kterou realizuje západní blok," prohlásil Pivovarenko. Připouští nicméně, že česká politika vůči Ruské federaci bude pragmatická. "Jeho pohled bude pragmatický, jak je vlastní vojákovi, ale rozhodně bychom neměli předpokládat oteplení, nějaký ústupek vůči Rusku."

19:00 Vlajka Ruské federace.

Nový český prezident Petr Pavel bude pokračovat v politice západního bloku zaměřené na konfrontaci s Ruskem a je nepravděpodobné, že by jeho zvolení mělo pozitivní dopad na vztahy s Ruskou federací. Prohlásil to v dnešním rozhovoru s tiskovou agenturou TASS expert Ústavu slavistiky Ruské akademie věd Alexandr Pivovarenko komentující Pavlovo sobotní vítězství v českých prezidentských volbách.

Podle Pivovarenka nelze u prezidenta Pavla počítat s nějakými nečekanými zvraty, a to i s ohledem na jeho někdejší funkci šéfa Vojenského výboru Severoatlantické aliance.

18:55

Regionální správa Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny hlásí tři mrtvé z Chersonu, kde údajně ruské údery poničily nemocnici a školu. "Dnešní ruské ostřelování zranilo devět lidí: tři zemřeli (dva muži a jedna žena), šest bylo zraněno," uvedla na telegramu regionální správa, která předtím napsala, že kromě nemocnice a školy byla poničena také autobusová stanice, pošta, banka a obytné budovy.

18:50 Vlajka Ruské federace.

Rusy dosazený gubernátor okupované části Záporožské oblasti Jevhen Balickyj na sociální síti telegram uvedl, že raketa odpálená ze systému HIMARS poničila železniční most přes řeku Moločna ve vesnici Svetlodolinskij v melitopolském okrese.

"V tuto chvíli na zařízení probíhá oprava. Podle předběžných údajů byli v důsledku ostřelování zabiti čtyři lidé z železniční brigády, pět bylo zraněno a je jim poskytována nezbytná lékařská péče," sdělil šéf regionu. Podle Balického ukrajinská armáda úmyslně zasáhla civilní objekt a "spáchala další zločin proti civilistům".

18:45

Čtyři lidé byli dnes zabiti a pět dalších zraněno při raketovém útoku ukrajinských sil na most v okrese Melitopol. Uvedly to proruské úřady okupovaného regionu na jihovýchodě Ukrajiny. Agentura Reuters upozornila, že informaci zatím nebylo možné ověřit. Ukrajinské úřady z Chersonu na jihu Ukrajiny zase hlásí tři mrtvé po ruských úderech na město, které se ukrajinským silám loni v listopadu podařilo dobýt zpět.

16:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes telefonicky poděkoval nově zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi a Čechům za neochvějnou podporu Ukrajiny napadené Ruskem. Pozval ho také na návštěvu země. Zelenskyj to dnes uvedl na Twitteru. Pavel se k hovoru zatím nevyjádřil.

Pavel dnes mluvil v médiích o tom, že chce navštívit Kyjev společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Doufá, že se cesta uskuteční na jaře před summitem Severoatlantické aliance (NATO). Summit se bude konat v červenci ve Vilniusu.

12:34

Německý kancléř Olaf Scholz řekl, že chce telefonicky hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten s tím souhlasí, uvedl Kreml. "Budu znovu mluvit s Putinem po telefonu, protože je nezbytné spolu hovořit," řekl Scholz deníku. Podle něj se uplynulé telefonáty nesly v "nikoli nezdvořilém tónu", Putin v nich však trval na obsazení části Ukrajiny. To je podle Scholze nepřijatelné. "Je na Putinovi, aby stáhnul vojska z Ukrajiny a tím ukončit hroznou a nesmyslnou válku, která stála statisíce lidských životů," uvedl kancléř.

Mluvčí Kremlu Peskov prohlásil, že "Putin byl a i nadále je svolný s udržením kontaktu", nicméně upozornil, že nyní se žádný telefonát ruského prezidenta s Scholzem neplánuje.

11:30

Nově zvolený prezident Petr Pavel doufá, že se společná cesta do Kyjeva se slovenskou hlavou státu Zuzanou Čaputovou uskuteční na jaře před summitem Severoatlantické aliance (NATO). Ten se uskuteční v červenci ve Vilniusu. Dnes si Pavel zhruba v 14:30 bude telefonovat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News.

Ohledně společné cesty s Čaputovou na Ukrajinu podle něj týmy obou hlav států přemýšlely nezávisle na sobě ještě před Pavlovým zvolením. "Říkala, že to bylo trochu jako telepatie, že jsme si tak trochu přesouvali myšlenku," uvedl.

11:11

Nově zvolený prezident Petr Pavel si dnes zhruba v 14:30 bude telefonovat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, řekl v CNN Prima News.

10:58

Dočasnou ochranu získalo v Česku za necelý rok od začátku ruské invaze 483 310 ukrajinských občanů, kteří ze své země uprchli před válkou. Za uplynulých sedm dní stát udělil zhruba 2500 dočasných víz, podobně jako v předchozích týdnech. Úřady odhadují, že aktuálně pobývá v Česku kolem 300 tisíc ukrajinských uprchlíků a jejich počet se nijak razantně nezvyšuje.

08:58

Ruské ministerstvo školství představilo nové školní osnovy pro střední školy. V kurzu "základy bezpečnosti života" se budou studenti učit, jak zacházet s puškami, ručními granáty a ochranným vybavením. Předmět bude povinný od září 2023, píše v denním přehledu britské ministerstvo obrany. 

08:49

Ukrajinská armáda tvrdí, že odrazila v Doněcké a Luhanské oblasti 16 ruských útoků. Podle generálního štábu se stále bojuje o obec Blahodatne, jejíž dobytí ohlásila v sobotu ruská žoldnéřská Wagnerova (v přepisu z ruštiny Vagnerova) skupina, upozornila agentura Reuters. Stále se podle zprávy také bojuje u Vuhledaru. Tyto informace ale nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko dnes ráno informoval, že během ruského ostřelování za posledních 24 hodin zahynuli čtyři lidé a 17 se jich zranilo. Tři lidé zemřeli při úderu na obytnou čtvrť ve městě Kosťantynivka, o čemž Kyrylenko informoval již v sobotu, a jeden civilista zahynul v Bachmutu, kde ruská a ukrajinská armáda svádějí těžké boje.

07:38

Severní Korea dnes již druhý den v řadě kritizovala rozhodnutí Spojených států dodat Ukrajině 31 pokročilých tanků M1 Abrams. Krok označila za "neetický zločin", jehož cílem je udržet nestabilní mezinárodní situaci, uvedla agentura Reuters. "USA usilovně pracují na tom, aby dodaly Ukrajině takové útočné zbraně, jako jsou (hlavní bojové tanky), za každou cenu, nehledě na oprávněné obavy a kritiku mezinárodního společenství," uvedl severokorejský ministr zahraničí Kwon Čong-kun. "Jedná se o neetický zločin, jehož cílem je udržet mezinárodní situaci nestabilní," dodal.

Obvinění Washingtonu, že Severní Korea poskytla zbraně Rusku, je "nepodloženou fámou", která má ospravedlnit vlastní vojenskou pomoc Ukrajině. Bílý dům v prosinci uvedl, že Severní Korea dokončila první dodávku raket pro ruskou žoldnéřskou Wagnerovu (v ruském přepisu Vagnerovu) skupinu.

07:35 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném večerním videoprojevu odsoudil myšlenku neutrality ve sportu v době, kdy sportovci jeho země bojují a umírají ve válce, zatímco jejich ruští kolegové mohou soutěžit. Ve videu se vyjádřil proti účasti ruských sportovců na olympijských hrách v roce 2024, a uvedl, že jejich přítomnost by normalizovala ruskou invazi do jeho země.

"Když probíhá taková válka, nic takového jako neutralita neexistuje. A víme, jak často se tyranie snaží využívat sport pro své ideologické zájmy," řekl Zelenskyj. Rusko uvedlo, že jakýkoli pokus vytlačit ho z mezinárodního sportu je "odsouzen k nezdaru".

07:34

Ukrajina uvalila sankce na 182 ruských a běloruských společností a tři osoby, informovala dnes agentura Reuters. Jedná se o poslední z řady kroků prezidenta Volodymyra Zelenského, jimiž chce zablokovat spojení Moskvy a Minsku se svou zemí.

Podle seznamu, který zveřejnila ukrajinská rada národní bezpečnosti a obrany, se společnosti přidané na sankční listinu zabývají především přepravou zboží, leasingem vozidel a chemickou výrobou. "Jejich aktiva na Ukrajině jsou zablokována, jejich majetek bude použit na naši obranu," řekl Zelenskyj.

Seznam zahrnuje ruského výrobce a vývozce potašových hnojiv Uralkali, běloruského státního výrobce potaše Belaruskali, běloruské železnice a také ruské společnosti VTB-Leasing a Gazprombank Leasing, které se zabývají leasingem dopravních prostředků.

21:53

Ruský úder na východoukrajinskou Kosťantynivku si dnes vyžádal tři mrtvé a 14 zraněných. Podle doněckého gubernátora Kyrylenka útok mimo jiné poničil čtyři bytové domy a jeden hotel. Záchranáři se kromě pomoci lidem snažili "pečlivě zdokumentovat další zločin ruských okupantů" na Ukrajině, napsal gubernátor na Telegramu.

18:39

Německý výrobce zbraní Rheinmetall je připraven výrazně zvýšit produkci tankové a dělostřelecké munice, aby uspokojil silnou poptávku na Ukrajině a na Západě, v Německu může také začít vyrábět více raketometů HIMARS, řekl generální ředitel Armin Papperger agentuře Reuters.

16:34

Ukrajinská armáda při útoku na nemocnici v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny zabila 14 lidí a dalších 24 zranila. Podle agentury AFP to dnes oznámilo ruské ministerstvo obrany.

Podle prohlášení ruského ministerstva ukrajinské ozbrojené síly v sobotu ráno "záměrně zasáhly raketomety HIMARS budovu místní nemocnice" v Novoajdaru. Mezi zabitými a zraněnými jsou pacienti a zdravotníci. Podobná tvrzení bojujících stran není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

16:00

Ukrajina zahájí mezinárodní kampaň, aby zabránila ruským atletům ve startu na olympijských hrách v roce 2024, řekl v pátek prezident Volodymyr Zelenskij.

Poradce ukrajinského prezidenta pak kritizoval Mezinárodní olympijský výbor za to, že se postavil na stranu Ruska několik dní poté, co oznámil, že Olympijská rada Asie nabídla ruským a běloruským sportovcům šanci kvalifikovat se na olympijské hry v Paříži 2024.

15:57 Vlajka Ruské federace.

Rusko v době války porušuje "základní principy ochrany dětí" tím, že dává ukrajinským dětem ruské pasy a dává je k adopci, řekl agentuře Reuters šéf agentury OSN pro uprchlíky.

15:09

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová před summitem EU-Ukrajina, který se uskuteční příští týden připomněla, že Ukrajina má bezpodmínečnou podporu ze strany unie a že země potřebuje zvítězit nad ruskými útoky, aby bránila evropské hodnoty.

13:26

Souhrn nejdůležitějších zpráv:

 • Ukrajinské armádě se v posledních 24 hodinách podařilo odrazit útoky ruských sil v Doněcké a Luhanské oblasti.
 • Několik spojeneckých zemí přislíbilo Ukrajině celkem 321 těžkých tanků. Uvedl to v pátek ukrajinský velvyslanec ve Francii Vadym Omelčenko.
 • Ukrajina by od spojenců chtěla 24 moderních bojových letounů, kterými by vyzbrojila dvě letky, uvedl mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat. Kyjev podle něj preferuje jeden typ letounů, nejlépe americký stroj F-16.
11:23

Mluvčí ukrajinského letectva také uvedl, že Kyjev dostal od Polska a Slovenska nabídku na předání bitevníků Mig-29 sovětské výroby. Pro Ukrajinu ale není předání těchto strojů prioritou, protože zaostávají za modernějšími modely ruských bojových letadel, píše El País. Ihnat však potvrdil, že Ukrajina dostává z Polska a Slovenska náhradní součástky pro svá letadla.

11:22

Ukrajina by od spojenců chtěla 24 moderních bojových letounů, kterými by vyzbrojila dvě letky. Pro Kyjev je prioritou získat jeden typ letounů, nejlépe americký stroj F-16, řekl španělskému deníku El País mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat. Podle něj by Kyjev mohl mít zájem také o francouzské bitevníky Rafale nebo švédské stroje Jas-39 Gripen, které mají ve výzbroji též české vzdušné síly.

Podle mluvčího je pro ukrajinské letectvo zásadní získat jeden model letounu kvůli logistice a výcviku posádek. Ten bude trvat nejméně půl roku. Ukrajina by tak chtěla vyzbrojit dvě letky americkými letouny F-16, které patří k nejrozšířenějším modelům stíhaček v Evropě i Americe.

Pokud by Kyjev nedostal americké stíhačky, Ukrajina má ještě další možnosti, píše deník. Ihnat zmínil francouzské stroje Rafale a švédské Gripeny. Právě švédské stíhačky by podle britského analytického centra RUSI byly pro ukrajinské letectvo nejvhodnější kvůli relativně málo náročné údržbě a nízkým nákladům na provoz. Švédský ministr obrany Pal Jonson však v prosinci dodávku těchto strojů odmítl.

07:45

Ukrajinské armádě se v posledních 24 hodinách podařilo odrazit útoky ruských sil v Doněcké a Luhanské oblasti. Uvedl to dnes ráno generální štáb ukrajinské armády. Podle Kyjeva se stále bojuje o Vuhledar, který se snaží dobýt ruská armáda. Tvrzení nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Podle ukrajinských představitelů se ruská armáda chystá na ofenzivu 24. února, k prvnímu výročí začátku konfliktu, píše AFP.

Ukrajinský generální štáb v dnešním ranním hlášení uvádí, že se ukrajinským vojákům podařilo odrazit 13 útoků v Doněcké a Luhanské oblasti. Ruská armáda se snaží postupovat směrem na město Bachmut.

Podle Kyjeva se také stále bojuje u Vuhledaru, kam se podle dřívějších vyjádření proruských separatistů ruská armáda už dostala. "Nepřítel se snaží dosáhnout úspěchu v tomto sektoru, ale není toho schopen kvůli úsilí ukrajinských obranných sil," prohlásil v pátek večer mluvčí ukrajinské armády, podle kterého okupanti "přehání" své úspěchy na bojišti a pro vysoké ztráty musí ustupovat.

07:11

Severní Korea dnes odsoudila rozhodnutí Spojených států dodat Ukrajině 31 pokročilých tanků M1 Abrams. Washington podle KLDR pokračuje v překračování červených linií, aby získal hegemonii prostřednictvím války v zastoupení, uvedla severokorejská agentura KCNA.

"USA eskalují válku tím, že poskytují Ukrajině vojenskou techniku pro pozemní ofenzivu," uvedl severokorejský vůdce Kim Čong-un. Jeho vlivná sestra Kim Jo-čong podle KCNA prohlásila, že KLDR bude proti Spojeným státům "stát ve stejném zákopu" jako Rusko, napsala agentura Reuters.

Americký prezident Joe Biden o rozhodnutí dodat Ukrajině tanky informoval ve středu. Ukrajinský velvyslanec ve Francii Vadym Omelčenko v pátek uvedl, že několik spojeneckých zemí přislíbilo Ukrajině celkem 321 těžkých tanků.

21:04

Několik spojeneckých zemí přislíbilo Ukrajině celkem 321 těžkých tanků, řekl dnes ukrajinský velvyslanec ve Francii Vadym Omelčenko stanici BFM TV. Zdůraznil, že země zasažená ruskou invazí je potřebuje co nejdříve. Dodací lhůty se sice liší podle typu tanku a země výroby, ale "kdyby se čekalo do srpna nebo září, bylo by pozdě", řekl Omelčenko. Velvyslanec dodal, že se jeho země chystá na pravděpodobnou ruskou ofenzivu na jaře, ale neobává se jí. "Nebojíme se, připravujeme se velmi vážně," uvedl. Ukrajinská armáda je podle něj připravena "na jakoukoli událost, která by mohla následovat", a díky přislíbeným dodávkám zbraní na tom bude ještě lépe.

20:57

Úpravu parametrů podpory ukrajinských uprchlíků, o kterém diskutovali ministři od prosince, dnes schválila vláda. Ministři hlasovali na dálku, sdělil Jakub Tomek z tiskového odboru Strakovy akademie. Do řádného středečního jednání vlády se nepodařilo vypořádat všechny rozpory, proto vláda přistoupila k jednání per rollam tak, aby stihla novelu schválit včas bez potřeby legislativní nouze, uvedl. Ustanovení normy zvané lex Ukrajina by měla platit od dubna, měla by upravit solidární příspěvky na ubytování ukrajinských běženců v domácnostech a humanitární dávky. Návrh zpřísnění počítá i se zavedením evidence uprchlíků či zjednodušením získání kvalifikace logopedů. Po schválení vládou čeká předpis projednání Parlamentem.

20:56

Ukrajinské ministerstvo zahraničí si předvolá maďarského velvyslance k "otevřenému rozhovoru" kvůli nejnovějším výrokům premiéra Viktora Orbána, uvedl dnes server RBK-Ukrajina s odvoláním na mluvčího resortu. Orbán podle něj přirovnal Ukrajinu k Afghánistánu a označil ji za "zemi nikoho". "Na ministerstvo bude předvolán velvyslanec Maďarska k otevřenému rozhovoru. Vyhrazujeme si právo zareagovat i jinak," uvedl mluvčí Oleh Nikolenko na facebooku. Orbánovo další pohrdavé prohlášení na adresu Ukrajiny označil za "kategoricky nepřijatelné".

16:50 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil v pravidelném večerním projevu situaci na frontě za krajně napjatou, zejména v Doněcké oblasti na východě země, kde ruské síly stupňují své útoky. Rusové podle prezidenta nejen útočí na ukrajinské obranné pozice, ale také ničí všechna města a obce okolo. Rusové se bez ohledu na citelné ztráty nadále snaží útočit ve směru na Bachmut, Lyman, Avdijivku a Novopavlivku, uvedl ukrajinský generální štáb ve večerním přehledu situace na bojišti. U Kupjanska, Záporoží a Chersonu zůstávají Rusové v obraně. Ukrajinské letectvo během uplynulého dne podniklo sedm náletů na místa soustředění nepřátelských sil a sestřelilo ruský bitevník Su-25 a vrtulník Mi-8. Ukrajinské velení odhaduje dosavadní ruské ztráty za 11 měsíců válčení na 124 710 vojáků, napsal server RBK-Ukrajina.

15:34 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud poprvé odsoudil obžalovaného v jeho nepřítomnosti za takzvanou diskreditaci ruské armády. Trest osmi let odnětí svobody uložil bývalému policejnímu majorovi Olegu Kašincevovi, který na sociálních sítích kritizoval ruskou agresi na Ukrajině a krátce po začátku války odjel z vlasti. Informoval o tom server Važnyje istorii.

Za nepravdivé označil soud Kašincevovy výroky na internetu, že Rusko vede válku a snaží se ovládnout ukrajinské území a že ruská armáda likviduje civilní obyvatelstvo. Za lživý považuje soud mimo jiné Kašincevův internetový příspěvek, který zní: "Putinovská armáda už navždy ponese cejch hanby: Vraždění civilního obyvatelstva, mučení, znásilňování a rabování. To je to, s čím ji nyní spojují v celém civilizovaném světě."

11:19 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin připravuje na Ukrajině novou ofenzivu a zároveň zoceluje svou zemi pro konflikt se Spojenými státy a jejich spojenci. Šéf Kremlu přitom očekává, že tato válka potrvá roky. S odvoláním na činitele a poradce obeznámené se situací to v pátek napsala agentura Bloomberg. Moskva chce podle zdrojů agentury ukázat, že její armáda může po měsících ztrát znovu získat iniciativu a vytvořit tlak na Kyjev a jeho podporovatele, aby souhlasili s příměřím, které by Rusku ponechalo kontrolu nad okupovaným územím.

Poté co ruské jednotky přišly o více než polovinu svých počátečních zisků na Ukrajině, nemůže popřít slabiny ruské armády ani Putin, řekly agentuře její zdroje pod podmínkou anonymity. Přetrvávající neúspěchy přiměly mnohé v Kremlu k realističtějšímu pohledu na bezprostřední ambice a k uznání, že i udržení současné frontové linie by bylo úspěchem, píše Bloomberg.

Putin je však údajně stále přesvědčen, že větší ruská armáda a ochota akceptovat ztráty umožní Rusku zvítězit i přes dosavadní neúspěchy. Věří, že nemá jinou alternativu než ve válce zvítězit.

Nová ofenziva může začít už v únoru nebo březnu, uvedly zdroje blízké Kremlu. Jejich sdělení potvrzují varování Ukrajiny a jejích spojenců, že se blíží další ruská ofenziva. Naznačují zároveň, že může začít dříve, než Kyjev dostane slíbené dodávky amerických a evropských bojových tanků. Nové kolo mobilizace v Rusku je možné už na jaře, ekonomika a společnost se stále více podřizují potřebám války.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters
11:07 Vlajka Ruské federace.

Pozemek na okraji malé rolnické obce na jihu Ruska se koncem loňského léta začal plnit desítkami nově vykopaných hrobů vojáků zabitých na Ukrajině. Místa odpočinku označují jednoduché dřevěné kříže a pestrobarevné věnce se znaky ruské Wagnerovy skupiny, obávané a utajované soukromé armády, píše agentura Reuters.

09:45

Shrnutí dění na Ukrajině očima britského ministerstva obrany:

08:14

Souhrn nejdůležitějších zpráv:

 • Rusko během čtvrtka vystřelilo na Ukrajinu 70 raket, z nichž 47 bylo zničeno, uvedl ve svém ranním hlášení ukrajinský generální štáb.
 • V okolí Záporožské jaderné elektrárny se v posledních dnech ozývají exploze.
 • Ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že zatkla podplukovníka ze svých řad pro podezření z vlastizrady. 
 • Ukrajina projevila zájem o dodávku dalších 11 slovenských samohybných houfnic Zuzana 2.
07:50

Rusko během uplynulého dne vystřelilo na Ukrajinu 70 raket, z nichž 47 bylo zničeno, uvedl dnes ve svém ranním hlášení ukrajinský generální štáb. Ukrajinská armáda původně informovala o 55 řízených střelách vypálených z Ruska, ve čtvrtek večer jejich počet zvýšila na 59, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Počet střel, které podle Kyjeva zlikvidovala ukrajinská protivzdušná obrana, se nezměnil.

"Během uplynulého dne nepřítel provedl 44 leteckých úderů, 18 z nich s použitím dronů typu Šáhed-136. Všechny drony-kamikadze byly zničeny," uvádí ukrajinský generální štáb. Původně ukrajinské zdroje hovořily o tom, že v noci na čtvrtek na Ukrajinu útočilo 24 dronů íránské výroby, které využívají při útocích styl kamikadze. Ve večerním hlášení generální štáb informoval o 17 dronech s tím, že všechny se podařilo sestřelit.

06:54

Než se ukrajinské jednotky loni na podzim přiblížily k Rusy okupovanému městu Cherson, přijelo k jednomu z místních muzeí pět velkých nákladních vozů. Ruští vojáci je naplnili tisíci artefaktů a uměleckých děl v hodnotě několika milionů dolarů a odjeli pryč.

Přečtěte si, jak Rusové rabují ukrajinská muzea:

06:15

V okolí Záporožské jaderné elektrárny se v posledních dnech ozývají exploze.

Experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) včera i v předchozích dnech slyšeli v okolí Záporožské jaderné elektrárny řadu silných výbuchů. Exploze nastaly mimo areál tohoto největšího jaderného zařízení v Evropě, uvedla v prohlášení MAAE, podle které to svědčí o blízkých vojenských aktivitách.

"Včera okolo 10:00 místního času (9:00 SEČ) bylo slyšet osm silných detonací, které rozvibrovaly okenní tabulky v zařízení, a další byly slyšitelné dnes," stojí v prohlášení.

Podobné incidenty pozorovatelé MAAE, kteří jsou v elektrárně od září loňského roku, hlásí vídeňskému ústředí v posledních dnech a týdnech téměř denně. Zatímco některé rány se ozývají poměrně daleko od zařízení, jiné se zdají být v jejím přímém okolí.

20:23

Ukrajinská tajná služba SBU dnes oznámila, že zatkla podplukovníka ze svých řad pro podezření z vlastizrady. Podle agentury Unian je podezřelý z poskytování utajených informací ruským zpravodajským službám. Zatčení podle bývalého zástupce šéfa SBU Viktora Jahuna zdůrazňuje naléhavou potřebu provést důkladnou kontrolu klíčové bezpečnostní služby, píše list The Guardian.

19:38

Kanada daruje Ukrajině čtyři tanky Leopard 2, uvedla dnes tamní ministryně obrany Anita Anandová. Věří, že spolu s dodávkami dalších zemí výrazně pomohou ukrajinské armádě v obraně proti ruské invazi. Informuje o tom agentura Reuters.

19:00

V Česku se setkali právní experti ze států EU i ukrajinští zástupci k debatě o možnosti zřízení tribunálu pro stíhání zločinu agrese vůči Ukrajině.

17:57

Turecko má méně výhrad ke vstupu Finska do Severoatlantické aliance než v případě Švédska. Dnes to řekl šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu, podle kterého ale Helsinky oficiálně nepožádaly, aby finská žádost byla hodnocena nezávisle na té švédské, píše agentura AP. Turečtí představitelé tvrdě kritizovali Švédsko za demonstrace, při nichž aktivista spálil korán před tureckým velvyslanectvím.

17:11

Americké ministerstvo financí označilo ruskou žoldnéřskou Wagnerovu skupinu za nadnárodní zločineckou organizaci a uvalilo na ni další sankce. Skupinu vede Putinův přítel Jevgenij Prigožin a rekrutuje do ní i trestance z ruských věznic.

15:54

Nejméně 11 mrtvých a 11 raněných si vyžádaly dnešní ruské vzdušné útoky proti ukrajinským městům, oznámili záchranáři podle serveru RBK-Ukrajina.

13:34

Mezi západními představiteli znovu ožívá debata o dodání stíhaček Ukrajině, list Politico s odvoláním na nejmenované diplomaty a zástupce obranného sektoru. Získání moderních stíhaček je pro Kyjev, který ve středu dostal příslib dodávek západních tanků, dalším logickým krokem, podotkl list. Ve středu dala Ukrajina opět najevo zájem konkrétně o americké stíhací letouny F-16. Společnost Lockheed Martin, která tyto stroje vyrábí, deníku Financial Times (FT) potvrdila, že je připravena poptávce v souvislosti s konfliktem na Ukrajině vyhovět.

12:39

Francouzská ministryně zahraničí Catherine Colonnaová je dnes na neohlášené návštěvě ukrajinské Oděsy. Informovala o tom na Twitteru. Chce tak vyjádřit podporu suverenitě Ukrajiny, která už téměř rok vzdoruje ruské invazi. Oblast dnes čelila intenzivnímu ruskému útoku a v Oděse je poškozená infrastruktura.

"V Oděse! Abych vyjádřila podporu Francie ukrajinské suverenitě, dnes, stejně jako v minulosti," napsala Colonnaová a přidala fotografii z přístavního města.

10:46

Organizátoři Australian Open nechali vyvést z areálu čtyři fanoušky, kteří si do Melbourne Parku přinesli ruské vlajky a vyhrožovali ochrance. S muži s ruskými vlajkami a skandujícími proruská hesla se v areálu fotil otec srbského tenisty Novaka Djokoviče Srdjan.

10:41

Silné exploze otřásly Dniprem.

10:34 Vlajka Ruské federace.

Moskva vnímá poskytování zbraní Kyjevu jako přímé zapojení USA a dalších západních zemí do konfliktu na Ukrajině, uvedl dnes podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

10:29

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat řekl, že Rusko dnes na Ukrajinu vypálilo přes 30 raket.

10:20

Švýcarsko vydává některým evropským zemím povolení k vývozu munice své výroby na Ukrajinu. Změnilo tak své původní stanovisko, které reexport neumožňovalo s ohledem na neutrální status země.

10:17

Na mnichovském letišti byl zatčen Němec podezřelý z vlastizrady a předávání tajných informací vynesených z německé rozvědky BND Rusku.

9:52

V Oděse zasáhly ruské rakety dvě budovy.

9:48

Podle starosty Vitalije Klička jsou po náletu na Kyjev mrtví a ranění.

9:28

Výbuchy jsou hlášeny z Vynnické oblasti jihozápadně od Kyjeva.

09:25

Shrnutí dění na Ukrajině podle britského ministerstva obrany:

9:10

Z Kyjeva jsou znovu hlášeny exploze. Starosta Vitalij Kličko vyzval obyvatele, aby zůstali v krytech.

9:05

Podle ministerstva obrany ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila všechny rakety, mířící na Kyjev.

08:09

Podle vedení ukrajinské armády v noci na Ukrajinu mířilo 24 bezpilotních letounů Šáhed-136 vyslaných z východního pobřeží Azovského moře. Obráncům se ale všechny podařilo zničit, píše velitelství. Podle vedení Kyjevské oblasti bylo 15 ze 24 dronů sestřeleno právě zde a nenapáchaly žádné škody.

08:09

Elektrárenská společnost DTEK uvedla, že kvůli nebezpečí raketového útoku nouzově vypnula elektřinu v hlavním městě Kyjevě, ve zbytku Kyjevské oblasti a také v Oděské a Dněpropetrovské oblasti.

08:08

"Pozor, obyvatelé Oděsy! Nepřítel se chystá zahájit masivní raketový útok na Ukrajinu pomocí letadel a lodí! Prosím, neignorujte letecký poplach," napsal na komunikační platformě Telegram Maksym Marčenko z oděské oblasti.

07:42

Na většině Ukrajiny byl vyhlášen protiletecký poplach a úřady varovaly před útokem. V noci Rusové vyslali 24 dronů, údaje o sestřelech se různí.

06:46 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naléhá na vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Filippa Grandiho, aby pomohl s řešením problému deportací tisíců dětí i dospělých z Ukrajiny do Ruska. 

Ukrajina už měsíce poukazuje na to, že Rusko deportuje Ukrajince do regionů vzdálených tisíce kilometrů od jejich vlasti. Moskva popírá, že by někoho násilím nutila odcházet z Ukrajiny, jde podle ní o evakuace z oblastí zasažených konfliktem.

22:20

Souhrn nejdůležitějších zpráv:

 • Spojené státy dodají Ukrajině 31 tanků M1 Abrams. Oznámil to americký prezident Joe Biden.
 • Německo pošle Ukrajině tanky Leopard 2 a povolí to i spojencům, jako je Polsko, uvedl server zpravodajského magazínu Spiegel.
 • V Německu vyrobené tanky Leopard 2 pošle na Ukrajinu také Norsko, uvedl tamní ministr obrany Björn Arild Gram.
 • Ukrajina projevila zájem o dodávku dalších 11 slovenských samohybných houfnic Zuzana 2.
 • Uprchlíci z Ukrajiny, kteří si našli v Česku práci, zaplatili státu na odvodech kolem osmi miliard korun.
22:15

Po zajištění dodávek západních tanků bude teď Ukrajina vyvíjet tlak, aby získala západní stíhačky, jako je americký letoun F-16, prohlásil dnes poradce ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova. O potřebě získat stíhačky F-16 se o den dříve zmínil na Facebooku šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba.

"Příští velkou překážkou budou teď stíhačky," řekl agentuře Reuters Jurij Sak, který radí ministru obrany Reznikovovi.

22:06

Ukrajinský generální štáb dnes přislíbil, že ukrajinští vojáci se nestáhnou z Bachmutu, dokud tam budou mít možnost vést obranu.

"Situace v Bachmutu je pod kontrolou, daří se klást odpor ruským okupantům. Úkolem všech obránců je bojovat za ukrajinské území, a proto by bylo zvláštní z Bachmutu se stáhnout. Vojáci odtud neodcházejí," řekl mluvčí generálního štábu podle serveru RBK-Ukrajina.

22:05

V Záporoží zemřela po ruském vzdušném útoku jedna žena. Zavalily ji trosky obytného domu, který utrpěl zásah, uvedl na síti Telegram tajemník záporožské městské rady Anatolij Kurtěv. Podle něj byly výbuchem poškozeny také okolní budovy.

21:45

Slovenský státní podnik Konštrukta-Defence má nadto vyrobit pro Ukrajinu dalších 16 houfnic, přičemž jejich produkci podle dřívějšího oznámení zaplatí Dánsko, Norsko a Německo.

"Nedávno jsem dostal informaci, že z ukrajinské strany přišla žádost o dalších 11 těchto houfnic, čekáme na podepsání dohody. Úzce spolupracujeme se zástupci ukrajinského ministerstva obrany, kteří nás minulý týden navštívili. Doufám, že se dohodneme," uvedl Naď při dnešním online briefingu.

21:40

Ukrajina projevila zájem o dodávku dalších 11 samohybných houfnic Zuzana 2. Očekává se podpis příslušné dohody, uvedl dnes podle agentury Interfax-Ukrajina slovenský ministr obrany Jaroslav Naď.

Bratislava dodala v polovině ledna poslední z osmi houfnic Zuzana 2, které si Kyjev objednal v rámci komerčního kontraktu z loňského června. Podle Nadě byla jedna z dodaných dělostřeleckých souprav už zničena na Ukrajině.

21:46

Ukrajina projevila zájem o dodávku dalších 11 samohybných houfnic Zuzana 2. Očekává se podpis příslušné dohody, uvedl ve středu podle agentury Interfax-Ukrajina slovenský ministr obrany Jaroslav Naď.

Bratislava dodala v polovině ledna poslední z osmi houfnic Zuzana 2, které si Kyjev objednal v rámci komerčního kontraktu z loňského června. Podle Nadě byla jedna z dodaných dělostřeleckých souprav už zničena na Ukrajině. Slovenský státní podnik Konštrukta-Defence má nadto vyrobit pro Ukrajinu dalších 16 houfnic, přičemž jejich produkci podle dřívějšího oznámení zaplatí Dánsko, Norsko a Německo.

21:28

Ruské jednotky zesílily útoky na města Bachmut a Vuhledar v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny, uvedla dnes náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Tuhé boje podle Maljarové pokračují a Rusové nasazují do útoků velké množství vojáků a bojové techniky ve snaze prorazit skrz ukrajinskou obranu, za což ruské jednotky platí vysokými ztrátami.

"Proti jejich (ruské) převaze v množství vojáků a výzbroji stojí na Donbasu naše převaha v profesionalitě vojenského velení a hrdinství vojáků," napsala Maljarová na sociální síti Telegram.

21:00

Britský premiér Rishi Sunak uvedl, že dnes vyzval své západní spojence, aby "zvýšili" svou podporu Ukrajině tváří v tvář ruské invazi poté, co se "kolektivně a rozhodně" rozhodli dodat kyjevské armádě tanky.

19:12 Vlajka Ruské federace.

Ruští představitelé nebyli pozváni na páteční připomínku 78. výročí osvobození bývalého nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Stalo se tak kvůli ruské agresi proti Ukrajině, sdělili zástupci muzea v Osvětimi. To se nachází na místě bývalého tábora, který v lednu 1945 osvobodila Rudá armáda.

"Vzhledem k agresi proti svobodné a nezávislé Ukrajině nebyli představitelé Ruské federace pozváni k účasti na letošní připomínce výročí osvobození Osvětimi," řekl agentuře AFP mluvčí muzea Piotr Sawicki.

19:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za rozhodnutí dodat Ukrajině tanky Abrams. Jde podle něj o důležitý krok na cestě k vítězství a osvobození Ukrajiny.

18:28

V Německu vyrobené tanky Leopard 2 pošle na Ukrajinu také Norsko, uvedl tamní ministr obrany Björn Arild Gram. Kolik jich bude, neupřesnil.

18:20

Spojené státy dodají Ukrajině 31 tanků M1 Abrams. Dnes v podvečer to oznámil americký prezident Joe Biden. Poznamenal také, že se nejedná o útočnou hrozbu pro Rusko, a pochválil Berlín za jeho rozhodnutí dodat Ukrajině tanky Leopard. Spojené státy budou se svými spojenci podle šéfa Bílého domu nadále podporovat Ukrajinu.

18:17

Německý kancléř Olaf Scholz dnes telefonicky jednal s prezidenty USA a Francie Joem Bidenem a Emmanuelem Macronem a premiéry Británie a Itálie Rishim Sunakem a Giorgiou Meloniovou o zbrojní pomoci Ukrajině. Všichni se shodli, že další kroky budou úzce koordinovat, sdělil novinářům Scholzův mluvčí Steffen Hebestreit.

"Všech pět šéfů států a vlád mělo jednotný názor na to, že zbrojní podpora Ukrajiny bude pokračovat v úzké euroatlantické shodě," řekl Hebestreit.

18:13

Uprchlíci z Ukrajiny, kteří si našli v Česku práci, zaplatili státu na odvodech kolem osmi miliard korun. Zaměstnání má nyní asi 100 tisíc příchozích, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

17:57 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin se během dnešní návštěvy Moskevské státní univerzity vyhnul vyjádření k přelomovému rozhodnutí Německa dodat tanky Ukrajině. Místo toho rozdával studentům rady ohledně kariéry a kladl otázky na jiná témata, upozornila agentura Reuters.

Oznámení Německa, že po týdnech tlaku od svých spojenců pošle na Ukrajinu tanky Leopard 2, vyvolalo hněvivou reakci ruského ministerstva zahraničí a ruského velvyslanectví v Berlíně, ale prezident se tomuto problému vyhnul.

16:59

Spojené státy dodají Ukrajině 31 tanků M1 Abrams, uvedla dnes na Twitteru zpravodajka agentury Bloomberg. Bílý dům krátce předtím oznámil, že se prezident Biden v poledne vyjádří k pokračující americké pomoci Ukrajině. Bližší podobnosti k ohlášenému projevu nesdělil. Oznámení ale přichází poté, co se Německo rozhodlo dodat ukrajinské armádě tanky Leopard 2.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov mezitím uvedl, že dnes hovořil se svým americkým protějškem Lloydem Austinem o dalším posilování (ukrajinské armády), včetně dodávek tanků a údržby nové výzbroje. "Další dobré zprávy budou oznámeny brzy," uvedl Reznikov na Twitteru bez dalších podrobností.

16:54

Papež František se dnes ve Vatikánu setkal s představiteli církví a náboženských sdružení na Ukrajině. Uvedl, že se za Ukrajinu a její odvážný lid modlí, informoval server Vatican News.

"Nepochybujte, že se za vás modlím! Nosím vás ve svém srdci a prosím Boha, aby se smiloval nad tímto statečným lidem," sdělil František delegaci Všeukrajinské rady církví a náboženských organizací. "Podporuji vaše úsilí o obnovení dodržování zásad a norem mezinárodního práva a základních lidských práv," dodal.

Papež František dříve odsoudil válku na Ukrajině a označil ji za zločin "proti Bohu a lidskosti". V rozhovoru s jezuitským serverem America Magazine jednoznačně označil za agresora Rusko, čemuž se dříve kvůli diplomatickým ohledům vyhýbal. V prosinci se hlava katolické církve rozplakala u modlitby za mír na Ukrajině.

16:44

Historické centrum ukrajinského přístavního města Oděsa je nově na seznamu světového dědictví UNESCO, které je v ohrožení. Na dnešním mimořádném zasedání příslušného výboru v Paříži návrh podpořilo šest z 21 zemí, 14 se zdrželo hlasování a Rusko jako jediné hlasovalo proti. Informovala o tom agentura AFP.

Udělení nového statusu by mohlo Oděse pomoci ochránit tamní kulturní dědictví, které je od ruské invaze na Ukrajinu ohroženo. Městu to umožní přístup k mezinárodní finanční a technické pomoci.

Oděsa leží na pobřeží Černého moře a je třetím největším ukrajinským městem. K místním památkám patří Potěmkinovy schody, několikakilometrový labyrint katakomb či budova divadla. Od začátku ruské invaze bylo město několikrát terčem bombardování. Loni v červenci byla zničena část velké skleněné střechy a oken Oděského muzea výtvarného umění z roku 1899, uvedla agentura Reuters.

16:38

Spojené státy podle zpravodajky Bloombergu dodají Ukrajině 31 tanků Abrams. Biden podle Bílého domu v 18:00 SEČ promluví o pomoci Ukrajině.

16:18 Vlajka Ruské federace.

Satelitní fotografie pohřebiště žoldnéřů ruské Wagnerovy skupiny svědčí o velkých ztrátách na Ukrajině.

16:13

Nejméně dva mrtvé a tři zraněné si vyžádalo ruské ostřelování jihoukrajinského města Beryslav, zásah podle gubernátora utrpěl obchod s potravinami.

15:49 Vlajka Ruské federace.

Výroky Berlína o dodávkách tanků na Ukrajinu potvrzují, že jde o dříve naplánovanou válku proti Rusku, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

15:31

Stanici BBC se na základě veřejně dostupných zdrojů podařilo určit identitu 92 ruských vojáků, kteří zahynuli při ukrajinském útoku na jejich dočasnou základnu v Makijivce na východní Ukrajině. Útok si tak vyžádal více obětí, než kolik přiznává Rusko, které hovoří o 89 mrtvých, uvedl server BBC News ve svém ruskojazyčném vydání. Podotkl, že o nejméně 16 dalších vojácích, kteří byli v Makijivce, nemají jejich rodiny žádné zprávy.

Úder na zařízení v Makijivce, kde byli ubytováni ruští vojáci, se odehrál v noci na 1. ledna. Ruské ministerstvo obrany 4. ledna potvrdilo smrt 89 lidí a od té doby už situaci nekomentuje. Kyjev přitom tvrdí, že ukrajinským silám se při útoku na Makijivku podařilo zlikvidovat stovky Rusů.

15:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval německému kancléři Olafu Scholzovi za rozhodnutí Berlína dodat tanky Leopard 2 ukrajinské armádě a dát svolení dalším zemím, které budou chtít svá bojová vozidla německé výroby na Ukrajinu poslat. Zelenskyj to dnes odpoledne uvedl na svém Twitteru. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba vyzval země, které mají tanky Leopard 2, aby jich Ukrajině poskytly co nejvíce.

12:37

Schyluje se na východě Ukrajiny k největší tankové bitvě od Kursku v roce 1943? Přečtěte si článek na Aktuálně.cz.

12:35

Německo několik týdnů čelilo rostoucímu tlaku, aby souhlasilo s vybavením ukrajinské armády německými Leopardy. Souhlas se očekával již před týdnem v pátek, kdy se na americké letecké základně Ramstein sešli zástupci asi 50 zemí, které zbrojně Ukrajinu podporují. Místo toho ale tehdy německý ministr obrany Boris Pistorius oznámil, že rozhodnutí nepadlo a že mezitím nařídil prověření dostupnosti moderních tanků Leopard 2 v zásobách německé armády a zbrojního průmyslu.

Tank Leopard 2
Tank Leopard 2 | Foto: Reuters
12:29

Britský premiér Rishi Sunak označil německý krok za "správné rozhodnutí spojenců a přátel NATO". Dodávka tanků podle něj posílí "obrannou palebnou sílu Ukrajiny" a společné úsilí přispěje k vítězství Kyjeva a trvalému míru.

12:12

Z prohlášení, které novinářům poskytl Scholzův mluvčí Steffen Hebestreit, vyplývá, že Německo rychle vydá souhlas, aby Polsko a další země mohly Ukrajincům předat své Leopardy. "Naše rozhodnutí odpovídá známému postupu, že Ukrajině pomáháme podle našich možností. Úzce jednáme s našimi zahraničními partnery a ve spolupráci s nimi," řekl Scholz. Tanky, které Německo poskytne, budou ze zásob německé armády. Výcvik ukrajinských tankistů v Německu začne v brzké době. Součástí německého balíku pomoci budou i logistické služby, údržba a potřebná munice.

Německý kancléř Olaf Scholz v Praze.
Německý kancléř Olaf Scholz v Praze. | Foto: ČTK
12:02

Hodnota dovozu z Ruska do Evropské unie loni do září klesla o třetinu, vývozu téměř o polovinu, uvedl Eurostat. Nejvíce se snížil dovoz uhlí, plynu a hnojiv.

12:02

Polský premiér Mateusz Morawiecki poděkoval německému kancléři za jeho rozhodnutí souhlasit s vývozem tanků Leopard 2 na Ukrajinu.

11:42

Německo může okamžitě poskytnout Ukrajině 15 tanků Leopard 2. Výcvik ukrajinských posádek už v Německu začal, uvedl mluvčí spolkové vlády.

11:41

Německo poskytne Ukrajině tanky Leopard 2, oznámil mluvčí spolkové vlády Steffen Hebestreit. Potvrdil tak dřívější informaci, kterou zveřejnil týdeník Der Spiegel. Berlín také souhlasí s tím, aby tanky Leopard 2 německé výroby dodalo Ukrajině Polsko.

10:51

Ukrajinská bezpečnostní služba SBU zatkla v Oděse muže, který fotografoval a natáčel objekty kritické infrastruktury a materiály posílal do Ruska.

10:49

Podle německého týdeníku Der Spiegel kancléř Olaf Scholz souhlasí s dodávkami tanků Leopard 2 Ukrajině. Týdeník se odvolává na svůj zdroj z kancléřství, oficiálně zatím nic potvrzeno není.

10:08

Ukrajina nutně potřebuje tanky, protože Rusko chystá ofenzivu, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

10:07

Sirény varující před raketami znějí po celé Ukrajině. Z letiště v Bělorusku vzlétly ruské bombardéry.

10:00

Ochotu poslat své tanky na Ukrajinu vyjádřily také Španělsko a Švédsko.

09:50

Souhrn nejdůležitějších zpráv:

 • Ukrajinské ozbrojené síly hlásí za uplynulý den odražení útoků ruské armády u osmi obcí na východě země, mezi nimi i Bachmutu.
 • Britský dobrovolník Chris Parry a jeho kolega Andrew Bagshaw zahynuli při pokusu o humanitární evakuaci ze Soledaru na východě Ukrajiny.
 • Německo pošle Ukrajině tanky Leopard 2 a povolí to i spojencům, jako je Polsko, uvedl server zpravodajského magazínu Spiegel. Kancléř Olaf Scholz to ale ještě oficiálně nepotvrdil.
09:35

Britské ministerstvo obrany ve svém novém shrnutí dění na Ukrajině poukazuje na problémy kolem ruských tanků:

07:52

Ukrajinské ozbrojené síly hlásí za uplynulý den odražení útoků ruské invazní armády u osmi obcí na východě země. Rusové navzdory četným ztrátám nezastavují útočné akce v okolí Lymanu, Bachmutu, Avdijiky a Novopavlivky v Doněcké oblasti, uvádí ve své ranní operační svodce ukrajinský generální štáb, podle něhož jsou ale u Kupjansku, Záporoží a Chersonu ruské jednotky v defenzivě.

07:52

Skoro jeden a půl milionu Kanaďanů má ukrajinské předky, velká přistěhovalecká vlna mířila z Ukrajiny za oceán hlavně na začátku dvacátého století. Jeden Kanaďan a zároveň Ukrajinec Hryhorij Cechmistrenko se loni vrátil do své původní země, aby ji bránil před ruskou armádou. Na frontu se přihlásil jako zdravotník. Zahynul v noci na 15. ledna v Bachmutu.

06:30

Pro Česko je extrémně důležité pomáhat Ukrajině nejen z morálních důvodů, ale i kvůli zajištění vlastní bezpečnosti, řekl náčelník generálního štábu Karel Řehka. 

"Je extrémně důležité pomáhat Ukrajincům. Protože oni tu hrozbu brzdí, oslabují ji a drží ji od nás. Není to jenom o tom, že to je morálně správně, ale my to potřebujeme i z hlediska naší obrany," řekl. Pokud by podle něj západní státy Ukrajině nepomáhaly, Rusko ji "převálcuje". "Budeme pak mít Rusko na hranici aliance, bude ještě povzbuzenější a agresivnější. A my pak budeme muset daleko více investovat do obrany a bude to pro nás daleko nebezpečnější situace," doplnil.

23:06 Vlajka Ruské federace.

Rusko se připravuje na novou vlnu agrese, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Spojence opět vyzval, aby rychle rozhodli o dodávkách tanků.

21:45

Britský dobrovolník Chris Parry a jeho kolega Andrew Bagshaw zahynuli při pokusu o humanitární evakuaci ze Soledaru na východě Ukrajiny. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odkazem na prohlášení Parryho rodiny, které zveřejnilo britské ministerstvo zahraničí.

20:00 Vlajka Ruské federace.

V Moskvě dnes začali přejmenovávat restaurace z řetězce KFC. Na místo dosavadních firemních štítů pracovníci instalují nápisy Rosticʼs, uvedl server Meduza. O "rebrandingu" restaurací informovala také státní agentura TASS. Majitel značky KFC, americká společnost Yum! Brands, prodala práva na franšízu kvůli válce Ruska proti Ukrajině. Podle podmínek transakce se kupující, ruská společnost Smart Service Ltd., která před válkou byla partnerem Američanů, zavázala k přejmenování jídelen a k udržení dosavadního personálu, napsala Meduza.

19:08

Italský parlament dnes schválil výnos, který vládě umožní poskytovat vojenskou pomoc Ukrajině po celý letošní rok. Informuje o tom agentura ANSA. Řím připravuje šestý balíček vojenské pomoci napadené východoevropské zemi. Podle předchozích vyjádření vládních politiků by jeho součástí měly být protivzdušné systémy, ale nikoliv tanky.

19:05

Německo pošle Ukrajině tanky Leopard 2, tvrdí server zpravodajského magazínu Spiegel. Poslat tyto tanky povolí i spojencům, jako je Polsko. Kancléř Olaf Scholz, který to dlouho odmítal, se ke kroku podle serveru odhodlal po měsících zvyšujícího se tlaku ze strany koaličních partnerů i zahraničních spojenců a konzultacích se Spojenými státy.

18:56

Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii nenašli v ukrajinských jaderných elektrárnách žádné vojenské vybavení, což vyvrací tvrzení Ruska, řekl dnes šéf MAAE Rafael Grossi v Evropském parlamentu. Grossiho vyjádření následovalo den poté, co ředitel ruské civilní rozvědky SVR Sergej Naryškin, patřící do okruhu nejbližších spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina, prohlásil, že Ukrajinci v areálu jaderných elektrárnách skladují munici a americké raketomety HIMARS. Několik vagonů zbraní podle Naryškina skončilo konkrétně v Rivnenské jaderné elektrárně v severozápadní části země. Kyjev toto tvrzení, které šéf SVR nepodpořil důkazy, popřel.

18:01

Do Koločavy v Zakarpatské oblasti Ukrajiny vyjede příští týden z Šumperka kamion s humanitární pomocí. Obec, kterou proslavil románem Nikola Šuhaj loupežník Ivan Olbracht, sice není přímo postižena ruskou agresí a útoky, přechodný domov v ní ale našly tisíce lidí, kteří před válkou uprchli z jiných částí Ukrajiny a nyní trpí nedostatkem. Náklad bude obsahovat trvanlivé potraviny a také krytinu na střechy, řekl Ivo Dokoupil z organizace Ukrajinská iniciativa, která pomoc koordinuje.

18:01

Turecko zrušilo únorové jednání se Švédskem a Finskem o vstupu těchto severských zemí do NATO, aniž stanovilo náhradní termín. Píší to dnes turecká státní média s odkazem na diplomatické zdroje. Rozhodnutí přichází den poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Stockholmu sdělil, že nemůže počítat s tureckou podporou při vstupu do Severoatlantické aliance kvůli víkendovým demonstracím prokurdských skupin a odpůrců islámu.

17:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Nechystali jsme se a nechystáme se napadnout na Bělorusko. To je hlavní vzkaz od celého ukrajinského lidu běloruskému národu. Pro nás je důležité, aby Bělorusko nepřišlo o svou nezávislost a bez ohledu na vliv kohokoliv nevstoupilo do této naprosto hanebné války (Ruska proti Ukrajině)," prohlásil dnes Zelenskyj podle serveru RBK-Ukrajina k návrhu paktu s Běloruskem o neútočení.

17:37

Výhradně ukrajinské třídy v běžných základních školách navštěvuje 3,6 procenta ze všech ukrajinských dětí, které do Česka utekly před válkou. Většina školáků z řad ukrajinských uprchlíků se v Česku vzdělává ve třídách, které mají nejvýše pět dětí z Ukrajiny. Data dnes na konferenci Kvalitní společné vzdělávání a učení pro všechny děti, kterou pořádala společnost UNICEF ČR, představil ústřední školní inspektor České školní inspekce (ČŠI) Tomáš Zatloukal. V základních školách loni v září studovalo 39 tisíc ukrajinských azylantů, uvedla inspekce s odkazem na data ministerstva školství (MŠMT).

16:39

Příčinou pádu vrtulníku s vedením ukrajinského ministerstva vnitra na palubě byla chyba pilota, napsal dnes ukrajinský server Strana.ua s odvoláním na nejmenované zdroje z ministerstva, obeznámené s předběžnými závěry expertů. Svou roli sehrála i mlha, nízká výška letu a obavy z případného zaměření a sestřelení stroje raketou odpálenou z Běloruska, kde se nalézají ruská vojska. Vrtulník se zřítil na školku na kyjevském předměstí Brovary ve středu minulý týden. Při katastrofě zahynulo 14 lidí, včetně ministra vnitra Denyse Monastyrského, jeho zástupců a jednoho dítěte.

16:36

Německo tento týden povolí Polsku poskytnout tanky Leopard 2 Ukrajině, možná už ve středu. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na svůj zdroj.

16:29

Válka na Ukrajině narušila vzdělávání více než pěti milionů dětí, upozornil u příležitosti mezinárodního dne vzdělávání Dětský fond OSN (UNICEF). Hladkému průběhu vzdělávání na Ukrajině přitom už před plnohodnotnou ruskou invazí dva roky bránila pandemie covidu-19 a na východní Ukrajině v minulých osmi letech také válka s proruskými separatisty, podotkl fond. Kvůli bombardování, které na Ukrajině zasahuje i rezidenční oblasti, byly po celé zemi zničeny nebo poškozeny tisíce škol a dalších vzdělávacích zařízení. Rodiče se navíc často bojí děti do škol kvůli pokračujícím bojům posílat. Asi 1,9 milionu dětí na Ukrajině se učí on-line a přibližně 1,3 milionu dalších využívá kombinaci prezenční a on-line výuky.

16:10

Spojené státy se přiklání k dodávce svých tanků Abrams Ukrajině. Administrativa Joea Bidena by dodávku těchto strojů napadené východoevropské zemi mohla oznámit tento týden, píše dnes deník The Wall Street Journal s odkazem na nejmenované představitele americké vlády. Krok Washingtonu by tak umožnil dodávky tanků Leopard 2 ze strany Německa a dalších evropských zemí. Bílý dům informace deníku nechtěl komentovat.

16:07 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov připustil, že se Kyjev pokusí podniknout atentát na zakladatele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina.

14:59

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v nedávné době komunikovala s čínskou vládou a "vyjádřila obavy" ohledně důkazů, že čínské firmy podporují Rusko ve válce na Ukrajině neútočným vojenským materiálem, jako jsou helmy nebo neprůstřelné vesty. Dnes o tom informoval web stanice CNN s odvoláním na dva americké zdroje. Stanice hovořila také s evropskými zpravodajskými zdroji.

14:57 Vlajka Ruské federace.

Předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin znovu navrhl, aby se zabavoval majetek některým Rusům, kteří odešli ze země. 

13:58

Norská policie vyslýchá údajného bývalého velitele ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Andreje Medveděva, který nedávno uprchl do Norska. Klade mu otázky týkající se doby, kterou strávil na Ukrajině, uvedla dnes podle agentury Reuters policie, podle níž Medveděv vypovídá jako svědek. Medveděv již dříve uvedl, že byl na Ukrajině svědkem masových vražd a že je ochoten svědčit proti vedení Wagnerovy skupiny. Šestadvacetiletý Medveděv překročil rusko-norskou hranici v noci ze 12. na 13. ledna a zažádal ve skandinávské zemi o azyl. Tvrdí, že bojoval ve službách wagnerovců na Ukrajině čtyři měsíce, než v listopadu dezertoval. 

13:03

Polsko zaslalo Německu oficiální žádost o povolení poskytnout své tanky Leopard 2 Ukrajině. Na Twitteru to napsal polský ministr obrany Marius Blaszczak. Zdroj z německé vlády posléze přijetí polské žádosti potvrdil, uvedla agentura Reuters. Varšava podle ní zvyšuje tlak na Berlín, aby s předáním tanků německé výroby souhlasil. Německo, jehož souhlas je nutný, se zatím drží zpátky, neboť se obává eskalace konfliktu, který loni v únoru vyvolala Moskva.

13:02

Ukrajinská vláda dnes odvolala pět šéfů regionálních správ - konkrétně Kyjevské, Dněpropetrovské, Záporožské, Sumské a Chersonské oblasti. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž je jejich odvolání z funkcí součástí právě se odehrávajících rozsáhlých změn ve státních institucích.

Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí ohlásil plánované personální změny na různých úrovních státní správy. Hovořil o nich poté, co zemí otřásly nejzávažnější korupční skandály od zahájení ruské invaze v únoru minulého roku.

13:01

Kyjev navrhl Minsku uzavřít pakt o neútočení, uvedl podle běloruské státní agentury Belta běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podrobnosti ukrajinského návrhu Lukašenko nesdělil, pustil se ale do kritiky Západu, který podle něj poskytuje výcvik "bojovníkům" na Ukrajině a podporuje tam extremisty. Bělorusko, které je nejbližším spojencem Ruska, sice nevyslalo své vojáky do války proti Ukrajině, ale poskytlo Moskvě k útoku proti sousední zemi své území a letiště. Kyjev se k údajné nabídce paktu nevyjádřil.

12:07

Ve funkcích dnes skončili gubernátoři Kyjevské, Sumské, Chersonské, Dněpropetrovské a Záporožské oblasti. Gubernátor oblasti je srovnatelný s funkcí hejtmana kraje v České republice.

11:16

Poražená francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová se vyslovila proti posílání tanků na Ukrajinu. Řekla, že to válku ještě zhorší. Francie zvažuje, že Ukrajině dodá své tanky Leclerc. Čeká se na vyjádření Německa, zda dodá tanky Leopard 2.

11:14

Velvyslanectví Ukrajiny v Tbilisi se připravuje na možnost, že občany Ukrajiny bude nutné evakuovat ze země, pokud jim bude hrozit nebezpečí. Ukrajinští diplomaté to oznámili po zprávě, že mezi Moskvou a Tbilisi má být obnoveno letecké spojení.

10:57

Zástupce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko ukazuje svoji ručně psanou rezignaci.

Kyrylo Tymošenko.
Kyrylo Tymošenko. | Foto: Reuters
10:53

Polsko oficiáně požádalo Německo o povolení reexportu svých tanků Leopard 2 na Ukrajinu.

10:40

Ukrajinská média informovala také o odvolání náměstka ukrajinského generálního prokurátora Oleksije Symonenka. Náměstek měl jet na konci loňského roku na dovolenou do Španělska, a to podle ukrajinských médií navzdory výzvě prezidenta Volodymyra Zelenského, aby veřejní činitelé na dovolené do zahraničí za válečného stavu nejezdili. Podle serveru Ukrajinska pravda se navíc náměstek na dovolenou vypravil v autě jistého podnikatele ze Lvova.

10:38

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve videu uvedl, že tento týden dojde k obměně několika politiků. Důvodem je obvinění z korupce. "Chci, aby tohle byl vzkaz všem, jejichž jednání a chování porušuje zásady spravedlnosti," uvedl. 

Prezident Ukrajiny Zelenskyj promluvil o odvolání náměstka ministra kvůli korupci

0:49
Prezident Ukrajiny Zelenskyj promluvil o odvolání náměstka ministra kvůli korupci | Video: Associated Press, Aktuálně.cz
10:13

V otázce možného dodání německých tanků Leopard ukrajinské armádě zatím nenastala žádná změna. Německý ministr obrany Boris Pistorius novinářům řekl, že prověřování dostupnosti moderních tanků Leopard 2 v zásobách německé armády a zbrojního průmyslu je takřka hotovo. Podle televize ntv to znamená, že výsledek by mohl být znám možná ještě dnes.

Německo čelí rostoucímu tlaku, aby poskytlo své tanky ukrajinské armádě, případně aby umožnilo spojencům, kteří tyto tanky mají, aby je předali Ukrajině. Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg je přesvědčen, že otázka tanků bude brzy vyřešena. Konečné rozhodnutí musí podle něj udělat německý kancléř Olaf Scholz. Ten opakovaně zdůrazňuje, že Německo bude v otázce dodávek zbraní jednat v přísné shodě se spojenci.

Tank Leopard 2 při společném vojenském cvičení NATO.
Tank Leopard 2 při společném vojenském cvičení NATO. | Foto: Reuters
10:10

V ukrajinských médiích se objevily náznaky, že rezignaci by mohli nabídnout i šéfové několika regionálních úřadů. Podle webu Ukrajinska pravda se hovoří o odstoupení šéfů správy Sumské, Dněpropetrovské, Záporožské a Chersonské oblasti.

Zelenskyj v pondělí uvedl, že tento týden budou oznámeny personální změny ve vládě, regionech a v bezpečnostních složkách. Nesdělil konkrétní jména, nicméně podle Reuters to prohlásil po nejzávažnějších obviněních z úplatkářství, která se v zemi objevila od začátku ruské vojenské agrese.

10:09

Nedlouho po Tymošenkovi oznámil rezignaci náměstek ministra obrany Vjačeslav Šapovalov. Šapovalov tak podle Reuters učinil s odvoláním na "mediální obvinění" z korupce, která jsou podle něj i ministerstva neodpodstatněná. V prohlášení na webu resortu obrany se uvádí, že jeho rezignace je "důstojným činem", jenž pomůže udržet důvěru v ministerstvo.

Podle ukrajinských médií ministerstvo vyplácelo neodůvodněně vysoké částky za dodávky jídla pro ukrajinskou armádu. Ministr Reznikov uvedl, že se jednalo o technickou chybu, nikoliv korupci.

10:07

Kyryla Tymošenka by na pozici šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta mohl podle listu Ukrajinska pravda nahradit dosavadní šéf Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba.

10:07

Zástupce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko rezignoval na svou pozici. Důvod neuvedl, nicméně podle ukrajinských médií by mohl být součástí plánovaných personálních změn na různých úrovních státní správy, které v pondělí ohlásil prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Od začátku ruské invaze loni v únoru se Tymošenko podle ukrajinských médií zapletl do několika skandálů souvisejících s osobním užíváním drahých automobilů. On sám všechna obvinění popíral.

Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak (vlevo) a bývalý šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko.
Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak (vlevo) a bývalý šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko. | Foto: Ukrainian Presidential Press Service/Handout via REUTERS
09:43

V otázce možného dodání německých tanků Leopard ukrajinské armádě zatím nenastala žádná změna, řekl německý ministr obrany Boris Pistorius.

09:38

Zástupce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko rezignoval na svou pozici. Důvod neuvedl, nicméně podle ukrajinských médií by mohl být součástí plánovaných personálních změn na různých úrovních státní správy, které v pondělí ohlásil prezident Volodymyr Zelenskyj. Nedlouho po Tymošenkovi oznámil rezignaci náměstek ministra obrany Vjačeslav Šapovalov zodpovědný za zásobování vojáků potravinami a vybavením.

"Děkuji ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému za důvěru a příležitost konat dobré skutky," napsal Tymošenko na svém telegramovém účtu, kde dále děkoval i dalším představitelům. 

09:36

Generálplukovník Michail Teplinskij byl pravděpodobně odvolán z funkce jednoho z klíčových ruských operačních velitelů na Ukrajině. Teplinského odvolání je pravděpodobně dalším příznakem přetrvávajících rozporů v rámci vyšší hierarchie ruského velení, jak se generál Valerij Gerasimov snaží v kampani prosadit svou osobní autoritu, píše v denním přehledu z invaze britské ministerstvo obrany.

09:21

Náměstek ukrajinského ministra obrany Vjačeslav Šapovalov zodpovědný za zásobování vojáků potravinami a vybavením rezignoval, píše Reuters.

09:16

Společný vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance zůstává pro finskou vládu prioritou, Helsinky ale musí zvážit i variantu vstupu do NATO bez Švédska. Podle agentury AFP to dnes uvedl finský ministr zahraničí Pekka Haavisto. Vyjádřil se tak poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí prohlásil, že Švédsko by nemělo počítat s tureckou podporou svého vstupu do aliance, pokud nezaručí respekt k islámu.

Erdogan svými slovy reagoval na sobotní protest ve Stockholmu, při kterém byla spálena posvátná kniha muslimů korán. Turecko je spolu s Maďarskem poslední zemí, která stále neratifikovala žádost Finska a Švédska o členství v Severoatlantické alianci, o nějž severské země požádaly loni v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Členství musí odsouhlasit všech 30 států NATO.

08:10

Na jaře bude opraveno 29 tanků Leopard, které Německo slíbilo ČR a Slovensku jako náhradu za jejich zbrojní pomoc válkou zasažené Ukrajině. Zpravodajskému magazínu Stern to řekl šéf německé zbrojovky Rheinmetall Armin Papperger.

08:04

Podle generálního štábu ruské jednotky za poslední den provedly devět raketových útoků na obce v Charkovské, Doněcké a Záporožské oblasti a pokračují v dělostřeleckém ostřelování. U Kupjansku se podle něj ukrajinským obráncům podařilo ruský útok odrazit. U Lymanu, Novopavlivky i ve směru na Cherson zůstávají ruské jednotky v defenzivě, uvedlo vedení ukrajinských sil, podle nějž ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila tři ruské bitevní vrtulníky Ka-52.

07:56

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Vadym Skibickyj podle serveru The Kyiv Independent řekl, že ruské vedení chce, aby armáda získala kontrolu nad Doněckou oblastí do března, během ofenzivy se má pokusit ovládnout i východní část Luhanské oblasti.

07:44

Ruské síly přes velké ztráty dál útočí u Bachmutu a Avdijivky uvedl ukrajinský generální štáb. Míní, že Rusové chtějí ovládnout celou Doněckou oblast.

06:35

Na "černé listině" se ocitl také Michail Gunďajev, bratr moskevského patriarchy Kirilla, který stojí v čele ruské církve, poznamenal list Ukrajinska pravda. Gunďajev podle něj působí jako představitel ruské pravoslavné církve u mezinárodních organizací v Ženevě.

06:25 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinská rada národní bezpečnosti a obrany přijala sankce proti dvěma desítkám představitelů ruské pravoslavné církveoznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pravidelném večerním vystoupení na sociálních sítích.

"Zavedli jsme sankce proti 22 lidem, ruským občanům, kteří se maskovali jako duchovní, ale podporovali teror a genocidní politiku," řekl Zelenskyj.

06:22 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ohlásil personální změny na různých úrovních státní správy. Učinil tak poté, co zemí otřásly největší korupční skandály od zahájení ruské invaze v únoru minulého roku, uvedla dnes agentura Reuters. Zelenskyj nezmínil, koho by se změny měly týkat.

20:03 Vlajka Ruské federace.

Ruská generální prokuratura dnes oznámila, že označila Nadaci Andreje Sacharova za nežádoucí organizaci, jejíž působení v Rusku je zakázáno. Nadace, která bojuje za lidská práva a pojmenována je po "otci sovětské vodíkové bomby", disidentovi Andreji Sacharovovi, je zaregistrována ve Spojených státech. Nadace označuje za svůj cíl zachovat etické a vědecké dědictví po akademikovi Sacharovovi.

20:03 Vlajka Ruské federace.

Zasílání výbušných dopisů na konci loňského roku ve Španělsku řídili představitelé ruské vojenské rozvědky GRU, píše deník The New York Times s odvoláním na americké zpravodajské zdroje. Útoky však podle informací listu podnikli příznivci nacionalistického Ruského imperiálního hnutí. Ruská vojenská rozvědka chtěla ukázat, že Moskva je schopná uskutečnit teroristické útoky i na území států Severoatlantické aliance. Na konci listopadu a začátku prosince zásilky dorazily do úřadu premiéra či na ukrajinské a americké velvyslanectví. Při výbuchu jednoho dopisu byl zraněn muž na ukrajinské ambasádě. Španělské úřady tvrzení deníku nekomentovaly.

19:38

Podpora vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance znovu vzrostla a dosáhla nejvyšší úrovně v dějinách: v případném referendu by pro tento krok hlasovalo 86 procent Ukrajinců, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na výsledky průzkumu společnosti Rejting. Proti by hlasovala tři procenta dotázaných a dalších osm procent by se hlasování nezúčastnilo. Průzkum se uskutečnil v polovině ledna.

18:05

Ukrajinský soud poslal na pět let za mříže obyvatelku Chersonské oblasti, která se ve spolupráci s ruskými okupanty podílela na konci loňského září na uspořádání pseudoreferenda o připojení tohoto jihoukrajinského regionu k Rusku. O prvním verdiktu svého druhu dnes informovala ukrajinská tajná služba SBU. Soud také ženě zakázal na deset let zastávat veřejné funkce a podílet se na přípravě voleb.

17:50 Vlajka Ruské federace.

Po Estonsku hrozí, že Moskva začne vyhošťovat velvyslance i dalších zemí Evropské unie a Severní Ameriky, které Rusko dalo na svou "černou listinu" nikoli přátelských zemí. Šéf Ruské rady pro mezinárodní záležitosti Andrej Kortunov konkrétně upozornil, že Estonsko spolu s dalšími pobaltskými státy, Polskem a "do jisté míry Českem" tvoří skupinu zemí, které v současnosti nejdůsledněji a nejrozhodněji odmítají jakýkoliv dialog s nynějším ruským vedením a zasazují se o maximální omezení kontaktů s Moskvou a o maximální zpřísnění protiruských sankcí.

17:00

Evropská unie uvolní dalších 500 milionů eur (12 miliard korun) na dodávky zbraní pro Ukrajinu, která již 11. měsíců čelí ruské agresi. Ministři zahraničí členských zemí dnes schválili v pořadí sedmou půlmiliardovou platbu z unijního mírového fondu. O shodě informovalo švédské předsednictví Rady EU. Unie přidá i 45 milionů eur na výcvik ukrajinských vojáků, který zahájila na konci loňského roku.

17:00 Vlajka Ruské federace.

Obyvatelé Moskvy dál pokládají květiny u pomníčku obětem ruského útoku v ukrajinském Dnipru, přestože jim hrozí zatčení, popsali reportéři agentury AFP. Při ruském raketovém útoku na bytový dům v Dnipru před devíti dny podle posledních údajů zemřelo nejméně 46 lidí, včetně šesti dětí, a osm desítek lidí utrpělo zranění. Dalších devět osob se stále pohřešuje.

Neoficiální pomníček obětem z Dnipra vznikl v Moskvě u památníku ukrajinské spisovatelky Lesji Ukrajinky. Ruská policie už několikrát květiny a další předměty z památníku odklidila a několik lidí na místě zatkla.

13:32

Bývalého velitele ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Andreje Medveděva, který nedávno uprchl do Norska, zadržela ve skandinávské zemi policie. Informovaly o tom norská veřejnoprávní televize NRK i agentury Reuters a AFP. Podle Reuters se zatím nepodařilo získat vyjádření Medveděvova právníka.

Šestadvacetiletý Medveděv překročil rusko-norskou hranici v noci z 12. na 13. ledna a zažádal ve skandinávské zemi o azyl. Podle jeho advokáta je připraven hovořit o svých zkušenostech z Wagnerovy skupiny s lidmi vyšetřujícími válečné zločiny. Muž tvrdí, že bojoval ve službách wagnerovců na Ukrajině čtyři měsíce, než v listopadu dezertoval.

13:14 Vlajka Ruské federace.

"Hvězda Jevgenije Prigožina začíná pohasínat, protože nedokázal splnit slib, že se zmocní Bachmutu," informuje americký Institut pro studium války (ISW). Poukazuje také na skutečnost, že Moskva tento měsíc jmenovala velitelem ruských jednotek nasazených na Ukrajině náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. Nahradil tak Sergeje Surovikina, kterého ukrajinská rozvědka označuje za Prigožinova spojence.

Zakladatel Wagnerovy skupiny a ruský oligarcha Jevgenij Prigožin od loňského června verboval do žoldnéřské soukromé armády také vězně. Wagnerovci hráli důležitou roli při dobytí několika východoukrajinských měst a kompenzovali počáteční nedostatek vojáků na frontě. Prigožin tvrdí, že zásluhu na úspěchu v Soledaru či Bachmutu mají především jeho jednotky. Ruské ministerstvo obrany to popírá.

12:28

Německo a Polsko se na rozmístění Patriotů na jihovýchodě Polska dohodly poté, co v listopadu do Polska nedaleko hranice s Ukrajinou dopadla raketa. Zemřeli při tom dva lidé. Zřejmě šlo o zbloudilou střelu ukrajinské protiletecké obrany, která ten den reagovala na mohutnou sérii ruských raketových útoků.

12:28

Německá armáda dnes začala s přesunem dvou ze tří baterií systému protivzdušné obrany Patriot do Polska. Na jihovýchod se přemisťuje také 150 příslušníků bundeswehru, informuje agentura DPA.

Systémy Patriot budou rozmístěny na jihovýchodě Polska nedaleko města Zamość, kam mají dorazit ve středu odpoledne. Odtamtud je k ukrajinské hranici asi 60 kilometrů a přibližně 110 kilometrů do Lvova. 

Foto: Aktuálně.cz/Youtube/Raytheon Technologies
12:26

Země Evropské unie by se měly shodnout na další společné platbě za zbraně pro Ukrajinu a diskutovat o možnostech pokračování vojenské pomoci včetně dodávek tanků. Před dnešním jednáním ministrů zahraničí členských států bloku to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Řada ministrů před zasedáním naléhala na Německo, aby povolilo dalším státům dodávat Kyjevu tanky německé výroby.

Ministři by se podle Borrella mohli shodnout na uvolnění dalších 500 milionů eur (12 miliard korun) z obranného fondu na úhradu zbraní a vojenského vybavení nakoupených pro Kyjev. Celkově jde od začátku války o sedmou půlmiliardovou platbu, kterou podporuje velká část členských zemí. Borrell při příchodu na jednání prohlásil, že doufá v jednomyslnou politickou podporu od zástupců unijních zemí. Dalších 45 milionů eur z fondu by mělo navíc přibýt na probíhající výcvikovou misi pro ukrajinské vojáky.

11:22

Litevský a estonský ministr zahraničí odsoudili vyjádření Andreje Babiše, že by neposlal vojáky do Pobaltí v případě, že by bylo napadeno.

11:21 Vlajka Ruské federace.

Rusko vyhošťuje estonského velvyslance v Moskvě a snižuje diplomatické vztahy s touto pobaltskou zemí na úroveň chargés d'affaires. Informovaly o tom agentury s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí. Podle agentury AFP tak Moskva reagovala na dřívější rozhodnutí Tallinnu vyhostit 21 ruských diplomatů a dalších zaměstnanců ruské ambasády.

11:20

Polsko požádá Německo o povolení poslat tanky Leopard 2 na Ukrajinu, řekl dnes polský premiér Mateusz Morawiecki. Dodal, že Polsko může tyto tanky německé výroby Ukrajině dodat v rámci skupiny zemí, jejímž členem Německo nemusí být. Berlín se doposud zdráhá poskytnout Ukrajině svoje leopardy. Země, které je vlastní a chtějí to udělat, ho musejí oficiálně požádat o souhlas.

09:53

Britské ministerstvo obrany se ve svém dnešním shrnutí věnuje prvním dnům Valerije Gerasimova ve funkci velitele ruských sil na Ukrajině:

08:01

Podle BBC jsou tak ruské jednotky přinejmenším blízko tomu, aby Bachmut dostaly do operačního obklíčení, tedy odřízly hlavní trasy k němu. Zpráva generálního štábu uvádí, že se bojuje také v samotném Bachmutu.

07:27

Ukrajinský generální štáb dnes ve svém ranním hlášení nepřímo potvrdil, že ruské jednotky již zpola obklíčily město Bachmut na severu Doněcké oblasti, které je několik měsíců dějištěm prudkých bojů. Ve svém ruskojazyčném vydání o tom informoval server BBC News.

Mezi osadami, kde ukrajinská armáda za posledních 24 hodin odrážela útoky, se totiž ve zprávě armádního velení objevila také vesnice Stupočky. Ta se nachází na silnici spojující Bachmut s městem Kosťantynivka, které bylo důležitým zásobovacím uzlem pro bachmutskou posádku.

06:22 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém tradičním večerním projevu v neděli prohlásil, že korupce v zemi nebude tolerována, a slíbil podniknout rozhodnější kroky k jejímu odstranění. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Připomněla přitom, že v poslední době se objevily zprávy o úplatkářství a dalších korupčních aférách ve vysokých politických a vojenských kruzích.

"Aby bylo jasno - naše země se nevrátí k praktikám obvyklým v minulosti, k tomu, jak žili různí lidé blízcí státním institucím," řekl Zelenskyj.

06:12

Norský generál vyzval k rychlému dodání západních tanků na Ukrajinu. "Pokud mají během zimy přejít (Ukrajinci) do ofenzivy, potřebují je rychle," řekl Kristoffersen.

06:10

Navzdory velkým ztrátám bude ale "Rusko schopné pokračovat ve válce ještě dlouho", podotkl Kristoffersen a poukázal přitom na ruské mobilizační a zbrojní kapacity.

06:00

Náčelník generálního štábu norské armády Eirik Kristoffersen v neděli uvedl, že podle jeho odhadů bylo v téměř rok trvajícím konfliktu na Ukrajině zabito či zraněno téměř 180 000 ruských vojáků a 100 000 ukrajinských vojáků. Kromě toho přišlo o život kolem 30 000 ukrajinských civilistů. Informovala o tom v agentura AFP s tím, že údaje nebylo možné nezávisle ověřit.

"Ruské ztráty se začínají blížit 180 000 mrtvých či zraněných vojáků," prohlásil šéf norské armády v rozhovoru s norskou televizí TV2, aniž vysvětlil původ zmíněných údajů. "Ukrajinské ztráty jsou pravděpodobně více než 100 000 obětí a zraněných. Kromě toho zahynulo v této strašlivé válce kolem 30 000 ukrajinských civilistů," dodal.

21:45

Pokud by Polsko odeslalo tanky německé výroby Leopard Ukrajině, Berlín by nic nenamítal. Podle agentury Reuters to dnes řekla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková ve vysílání francouzské stanice LCI.

Německý kancléř Olaf Scholz přitom dosud dodávky tanků Leopard Kyjevu třetími zeměmi odmítal. Tanky Leopard má v držení řada zemí NATO, ale jejich přesun na Ukrajinu vyžaduje souhlas Berlína.

20:28

Maroko před týdnem poslalo blíže neupřesněný počet svých tanků T-72B Ukrajině, která čelí ruské invazi. Zhruba 20 marockých tanků před odesláním prošlo modernizací v České republice. Informoval o tom dnes odborný server menadefense.net. Podle serveru i24news je Maroko první africkou zemí, která poskytla Ukrajině tanky.

20:04

Bývalý britský premiér Boris Johnson přijel na nečekanou návštěvu Ukrajiny, píše deník The Telegraph. Má v plánu se setkat s prezidentem Volodymyrem Zelenským, dopoledne bývalý premiér navštívil Borodjanku a Buču.

 

19:40

Rusko udeřilo na kritickou infrastrukturu v Záporožské oblasti. Uvedl to Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil 22. ledna na svém večerním brífinku.

19:06

Paříž i Berlín chtějí podpořit Ukrajinu, Moldavsko a Gruzii na jejich cestě do Evropské unie, píše agentura DPA. Rovněž usilují o "sblížení své bezpečnostní a obranné strategie" a zlepšení spolupráce mezi ozbrojenými silami v Evropě, dodává agentura.

18:46

Macron nevyloučil, že by Francie mohla poslat Ukrajině tanky Leclerc. Scholz chce poskytnutí tanků i nadále konzultovat s partnery, píše Reuters.

15:52

"Pokud jde o situaci v záporožské sekci - nepřítel neprovádí aktivní a rozsáhlé operace," uvedl podle agentury Ukrinform jeden z mluvčích ukrajinské armády Jevhen Jerin.

Zároveň sdělil, že invazní armáda se tam pravidelně pokouší napadat pozice ukrajinské armády, tyto výpady podle něj provádějí malé skupiny do deseti vojáků. Ruští vojáci místy dosáhli na některých místech určitých úspěchů, řekl Jerin a dodal, že všechny pozice ukrajinských ozbrojených sil jsou v současné době obnoveny.

15:21 Vlajka Ruské federace.

"Během útočných operací ve směru na Záporoží zaujaly jednotky Východního vojenského okruhu výhodnější terén a pozice," uvedlo dnes ve vlastním hodnocení ruské ministerstvo obrany.

Podle agentury Reuters také úřad tvrdí, že ruští vojáci připravili o život jednotky protistrany a zničili techniku, včetně bojových vozidel a houfnic. Ani tyto zprávy nelze nezávisle ověřit.

BM-21 Grad
BM-21 Grad | Foto: Reuters
15:17

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Pokud by Polsko odeslalo tanky německé výroby Leopard Ukrajině, Berlín by nic nenamítal. 
 • Ruská armáda pokračuje v ofenzivě ve směru na Bachmut, kde při operacích stále častěji využívá letectvo.
 • Budoucnost Evropy stojí na spojenectví Francie a Německa, řekl německý kancléř Olaf Scholz.
 • Varšava chce vybudovat menší koalici, která bude ochotná Ukrajině napadené Ruskem poslat tanky a další vybavení.
15:15

"Postoj Německa je nepřijatelný. Válka začala už téměř před rokem. Nevinní lidé umírají každý den a ruské bomby ničí ukrajinská města," řekl polský premiér Morawiecki.

Varšava chce vybudovat menší koalici, která bude ochotná Ukrajině napadené Ruskem poslat tanky a další vybavení. Ukrajina a Evropa válku vyhrají, ať už s Německem, nebo bez něj, myslí si polský premiér. "Co dalšího Německo potřebuje, aby otevřelo oči a začalo jednat tak, aby to odpovídalo potenciálu německého státu?" dodal polský premiér.

Tank Leopard 2
Tank Leopard 2 | Foto: Reuters
13:57

Budoucnost Evropy stojí na spojenectví Francie a Německa, řekl německý kancléř Olaf Scholz v Paříži, kde navštívil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona při příležitosti 60 let od podpisu Elysejské smlouvy o spolupráci těchto zemí.

"Budoucnost, stejně jako minulost, stojí na spolupráci našich dvou zemí jako hybné síly spojené Evropy," citovala agentura AFP Scholze. Podle agentury DPA kancléř připojil i poděkování ve francouzštině. "Děkuji našim francouzským bratrům a sestrám za jejich přátelství," uvedl a vděčnost vyjádřil i Macronovi.

"Německo a Francie se musí stát průkopníky při obnově Evropy," řekl Macron na tiskové konferenci. Evropa podle francouzského státníka potřebuje nový energetický model, podpořit nové technologie a inovace a prosadit Evropskou unii, která zvládne převzít roli "plnohodnotné geopolitické mocnosti, co se obrany, vesmíru a diplomacie týče".

Spolupráci obou zemí na evropském zajištění surovin, energie nebo objevování vesmíru potvrdil i Scholz. Evropa podle něj musí být schopná ochránit své hodnoty a demokracii před autoritářstvím.

11:07 Vlajka Ruské federace.

Dodávky západních zbraní Ukrajině, které dosáhnou na ruské území, povedou ke globální katastrofě, uvedl předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin. Odpovědí Ruska na vyzbrojování Ukrajiny podle něj bude použití silnějších zbraní.

"Pokud Washington a země NATO dodají zbraně, které budou použity k úderům na města a pokusí se zmocnit našeho území, (…) povede to k odvetným opatřením s použitím silnějších zbraní," napsal Volodin v příspěvku na Telegramu. Americké, německé a francouzské poslance a kongresmany vyzval, aby si uvědomili, jakou zodpovědnost mají vůči lidstvu.

"Argumenty, že jaderné mocnosti dříve nepoužily zbraně hromadného ničení v lokálních konfliktech, jsou neudržitelné. Protože tyto státy nečelily situaci, kdy by byla ohrožena bezpečnost jejich občanů a územní celistvost země," uvedl Volodin a dodal, že rozhodnutí z Bruselu a Washingtonu povede k "příšerné válce".

08:28

Ukrajinští vojáci za uplynulý den odrazili ruské útoky u deseti obcí na Donbasu včetně Bachmutu, který je už měsíce místem nejzuřivějších bojů z celé fronty. Uvedl to ukrajinský generální štáb v ranním hodnocení událostí na frontě. Pokračující obrana Bachmutu na severu Doněcké oblasti je podle analytiků z amerického Institutu pro studium války strategicky rozumným krokem i přes vzrůstající náklady a může vést k vyčerpání ruských vojsk.

Ruská armáda pokračuje v ofenzivě ve směru na Bachmut, kde při operacích stále častěji využívá letectvo, uvedl ukrajinský generální štáb. Obranné síly Ukrajiny podle něj za uplynulý den odrazily útoky u obce Novoselivske v Luhanské oblasti a obcí Bilohorivka, Krasna Hora či Pervomajske v Doněcké oblasti. Tyto informace nelze nezávisle ověřit.

Vysoce postavený činitel Bílého domu, který si přál zůstat v anonymitě, v sobotu uvedl, že Ukrajina si nepotřebuje Bachmut udržet za každou cenu. Kyjev by se místo toho měl připravovat na rozsáhlou jarní ofenzivu proti ruským vojákům, řekl činitel. Podle institutu je sice pravda, že náklady na obranu Bachmutu jsou značné a pravděpodobně stojí Ukrajinu zdroje, které by bylo možné využít pro zahájení protiofenzivy, ale Ukrajina by za uvolnění města Rusku draze zaplatila.

"Samotný Bachmut není operačně ani strategicky významný, ale pokud by jej ruská vojska obsadila poměrně rychle a levně, mohla by doufat v další rozšíření operací. Ukrajinu by to naopak donutilo budovat obranné pozice v méně příznivém terénu," píší analytici. 

07:08

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov dostal pozvánku do parlamentu, aby vysvětlil nákupy údajně předražených potravin pro armádu, o kterých informovala ukrajinské média. V sobotu o tom napsal ruskojazyčný servis BBC s odvoláním na místopředsedkyni parlamentního výboru pro národní bezpečnost, obranu a tajné služby Marjanu Bezuhlovou.

Uvedla také, že věcí se už zabývá státní auditorská služba a policie.

Ukrajinský portál ZN.ua napsal, že ministerstvo obrany nakupovalo potraviny za několikanásobně vyšší ceny, než jsou ty maloobchodní. Například za jedno vajíčko platilo 17 hřiven (přes deset korun), zatímco v obchodech stojí okolo sedmi hřiven. Bezuhlová řekla, že zasedání parlamentu, na které dostal pozvánku ministr Reznikov, se má konat v brzké době a uskuteční se za zavřenými dveřmi.

21:19

Ke konci loňského listopadu opustilo ruský trh 120 západních firem, to je jen 8,5 procenta ze všech, které jsou registrovány v Evropské unii a ve skupině ekonomicky vyspělých zemí G7.

20:30 Vlajka Ruské federace.

Agentura Reuters zveřejnila fotografii ženy, která se v sobotu v Moskvě postavila před pomník ukrajinské básnířce zvané Lesja Ukrajinka s nápisem: Ukrajina nejsou naši nepřátelé, ale bratři. Lidé nosí k památníku květiny, svíčky a hračky, aby uctili památku obětí ruského útoku na obytný dům v Dnipru, při kterém přišlo o život 46 lidí.

Foto: Reuters
20:13 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda provedla v Moskevské oblasti cvičení protivzdušné obrany s cílem odrážet letecké útoky na důležité objekty, oznámilo dnes ruské ministerstvo obrany. Cvičení podle něj zahrnovalo systémy protivzdušné obrany S-300 a zapojilo se do něj přes 150 vojáků a více než 30 kusů zbraní a vojenské techniky.

16:13
 • Souhrn nejdůležitějších událostí v sobotu 21. ledna: 
  Boje na Ukrajině ustaly na mrtvém bodě, uvedla dnes britská vojenská rozvědka. "Nicméně existuje reálná možnost dílčích postupů ruských vojsk v okolí Bachmutu," píše rozvědka, jejíž hodnocení pravidelně na Twitteru zveřejňuje britské ministerstvo obrany.
 • Nerozhodnost Západu ohledně dodávky tanků Kyjevu stojí Ukrajince životy, uvedl poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Představitele západních zemí, kteří se v pátek sešli na americké letecké základně Ramstein v Německu, pak vyzval, aby si dodávky těžké techniky rozmysleli rychleji.
 • V Kyjevě se dnes rozloučili s pracovníky ukrajinského ministerstva vnitra včetně šéfa resortu Denyse Monastyrského, kteří ve středu zahynuli při pádu vrtulníku ve městě Brovary na kyjevském předměstí. S dalšími oběťmi havárie se přišly rozloučit také stovky lidí v Brovarech.
14:07

 V Kyjevě se dnes rozloučili s pracovníky ukrajinského ministerstva vnitra včetně šéfa resortu Denyse Monastyrského, kteří ve středu zahynuli při pádu vrtulníku ve městě Brovary na kyjevském předměstí. S dalšími oběťmi havárie se přišly rozloučit také stovky lidí v Brovarech, informovala agentura Unian.

Foto: Reuters
12:12

Mladá Ukrajinka Alina Kapatsynová často sní o tom, jak jí volá matka a oznamuje jí, že se vrací domů. Muži ve vojenských uniformách odvedli 45letou Vitu Hannyčovou z jejího domova na východě Ukrajiny v dubnu. Doposud se nevrátila.

12:11

Nerozhodnost Západu ohledně dodávky tanků Kyjevu stojí Ukrajince životy, uvedl dnes na Twitteru poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Představitele západních zemí, kteří se v pátek sešli na americké letecké základně Ramstein v Německu, pak vyzval, aby si dodávky těžké techniky rozmysleli rychleji.

Zástupci pěti desítek zemí podporujících Ukrajinu v pátek oproti očekávání nerozhodli o poskytnutí německých tanků Leopard ukrajinským ozbrojeným silám. Německý ministr obrany Boris Pistorius následně uvedl, že rozhodnutí přijde v nadcházejících dnech.

"Stejně Ukrajinu potřebnými zbraněmi vybavíte a uvědomíte si, že kromě porážky Ruské federace není jiný způsob, jak válku ukončit. Přemýšlejte rychleji," napsal Podoljak.

09:44

Boje na Ukrajině ustaly na mrtvém bodě, uvedla dnes britská vojenská rozvědka. Ruská vojska, která před bezmála 11 měsíci do sousední země vstoupila, podle ní ale mohou postoupit u města Bachmut ve východoukrajinské Doněcké oblasti.

Ukrajina pravděpodobně v posledních dnech mírně postoupila u města Kreminna v Luhanské oblasti a úspěšně se bránila ruským útokům, tvrdí Londýn. V Soledaru nedaleko Bachmutu se nyní podle všeho zotavují ruské jednotky a žoldnéři soukromé Wagnerovy skupiny.

21:42

Rakousko převezme z Ukrajiny na léčení šest lidí, včetně tří dětí, vážně zraněných při středečním pádu vrtulníku nedaleko Kyjeva. Informuje o tom ve svém sobotním vydání rakouský deník Kleine Zeitung. Při neštěstí, jehož příčina je dosud nejasná, zahynulo 14 lidí včetně ukrajinského ministra vnitra Denyse Monastyrského. Vrtulník se zřítil ve městě Brovary u školky. Vážně ranění mají být transportováni do nemocnic ve Vídni, Linci a Štýrském Hradci, potvrdilo dnes večer podle agentury APA rakouské kancléřství. Evakuace, která byla ve čtvrtek dohodnuta s ukrajinským ministerstvem vnitra, začala dnes.

20:54

Americké ministerstvo financí označí ruskou žoldnéřskou Wagnerovu skupinu za nadnárodní zločineckou organizaci a uvalí na ni další sankce. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostního mluvčího Bílého domu Johna Kirbyho, podle něhož se ruský prezident Vladimir Putin na tuto soukromou skupinu spoléhá stále víc. Na Ukrajině je podle Kirbyho nyní nasazeno asi 50 tisíc wagnerovců.

20:14

Zástupci pěti desítek zemí podporujících Ukrajinu dnes na konferenci na americké letecké základně Ramstein v Německu oproti očekávání nerozhodli o poskytnutí německých tanků Leopard ukrajinským ozbrojeným silám. Podle Berlína ale rozhodnutí v této věci padne brzy. Schůzka, která Kyjevu zaručila další podporu, se podle amerického ministra obrany Lloyda Austina soustředila na posílení ukrajinské vzdušné obrany proti ruským úderům. Česká ministryně obrany Jana Černochová spojence ujistila, že Česko bude ve zbrojní pomoci Ukrajincům nejen pokračovat, ale že chce tempo dodávek v příštích měsících zintenzivnit.

18:33

Situace v Ruskem okupované ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně se zhoršuje, a to kvůli psychice ukrajinského personálu a stavu vybavení elektrárny, uvedl dnes ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi ve čtvrtek podle agentury Reuters vyjádřil obavy, že svět začíná být lhostejný ke značnému nebezpečí, které představuje Rusy ovládaná atomová elektrárna na Ukrajině.

18:02

Při jednání panovala shoda, že je potřeba se v dodávkách pro Ukrajinu posunout "na kvalitativně vyšší úroveň", uvedl vrchní ředitel pro řízení sekce obranné politiky a strategie českého ministerstva obrany Jan Jireš, který na jednání do Ramsteinu doprovázel ministryni Černochovou, "To jednak znamená začít dodávat moderní těžkou vojenskou techniku západní provenience, zadruhé poskytovat vždy celý balík schopností - včetně náhradních dílů na dodanou techniku, zajištění oprav a údržby a výcviku vojáků," uvedl.

17:47

V otázce dodání tanků Ukrajině americký ministr obrany Austin odkázal na německého ministra obrany Pistoriuse, podle kterého rozhodnutí padne brzy. "Němci jsou spolehliví spojenci, dlouhodobě byli spolehliví a věřím, že spolehliví zůstanou," řekl americký ministr. Na dotaz, zda by Němci mohli učinit více, dodal, že ano, stejně jako ostatní. "Německo může udělat více, Spojené státy mohou udělat více, každý může učinit více," poznamenal.

17:46

Přeživší války v Bosně se s Ukrajinci podělili o tipy na přežití. Před třemi desetiletími zažili více než tři roky extrémního strádání, a to když bosenští Srbové ostřelovali jejich město raketami a dělostřelectvem z okolních kopců. Dlouhé obléhání během bosenské etnické války v letech 1992 až 1995 odřízlo Goražde od přístupu k elektřině, potravinám, lékům a okolnímu světu. Tamní obyvatelé však přišli na kreativní způsoby, jak si zajistit světlo a topení. Nyní se o rady, jak přežít, dělí s ukrajinskými civilisty, které uvrhly do tmy a chladu ruské vzdušné útoky na ukrajinskou energetickou síť, píše agentura AP.

17:45

Pro Ukrajinu bude těžké vytlačit ruské vojáky ze svého území, řekl šéf amerického sboru náčelníků štábů Milley. Konec války vidí u jednacího stolu. Milley po jednání na základně Ramstein řekl, že dosud neviděl Severoatlantickou alianci tak jednotnou. Schůzky se dnes zúčastnili představitelé pěti desítek zemí, a to nejen členů NATO. Milley před novináři hovořil o tom, že ukrajinské síly čeká složité osvobozování okupovaného území.

17:44

Spojenci dodávající Ukrajině zbraně se na dnešní schůzce na americké letecké základně Ramstein v Německu soustředili na ochranu ukrajinského vzdušného prostoru. Po jednání to novinářům řekl americký ministr obrany Lloyd Austin, který výslovně za protivzdušné systémy poděkoval Německu, Francii, Nizozemsku a také Británii. "Rusko pokračuje v ostřelování ukrajinských měst střelami a drony," řekl Austin o důležitosti posílení ochrany ukrajinského vzdušného prostoru. K tomu podle něj zásadně přispěje systém protivzdušné obrany Patriot, který Německo slíbilo předat Ukrajině na počátku ledna. 

17:42

Inspekce lodí vyvážejících ukrajinské obilí a další potraviny na základě dohody s Ruskem za poslední tři měsíce zpomalily na polovinu, zatímco v rozvojovém světě - kam velká část ukrajinské zemědělské produkce směřuje - řada lidí hladoví. Podle agentury agentury AP to dnes uvedli představitelé OSN a Kyjeva. Ukrajina má za to, že inspekce Rusko zpomaluje záměrně. Jeden z ruských činitelů to ale popřel. Dohodu o vývozu ukrajinského obilí mezi Kyjevem a Moskvou loni v létě zprostředkovaly Ankara a OSN. Ukrajina do té doby kvůli Ruskem vyvolané válce své zemědělské plodiny po moři vůbec vyvážet nemohla.

17:05

Česká republika je připravena nadále podporovat Ukrajinu vojenskými dodávkami, a to zejména od zbrojních firem. Tempo chce ještě zvýšit. Po dnešním jednání se spojenci na americké letecké základně Ramstein v Německu to uvedla česká ministryně obrany Jana Černochová. Ministerstvo obrany v tiskové zprávě připomnělo koordinační roli Česka v mezinárodním projektu modernizace 90 tanků T-72 pro Ukrajinu, který spolufinancují USA a Nizozemsko a který má na starosti firma Excalibur Army. Úřad dodal, že Nizozemsko a ČR připravují další dva projekty v oblasti protiletecké obrany a dělostřelectva.

16:24

Polský ministr obrany Mariusz Blazsczak řekl novinářům během jednání na americké základně Ramstein, že rozodnutí poslat německé tanky Leopard 2 na Ukrajinu zatím nepadlo.

15:36 Vlajka Ruské federace.

Ruské invazní jednotky v okupované Luhanské oblasti na východě Ukrajiny využívají areál tamní porodnice jako polní nemocnici. Informoval o tom ukrajinský generální štáb, podle kterého se v místě léčí více než 300 žoldnéřů ze soukromé Vagnerovy skupiny raněných v bojích. "Nepřítel dále používá síť civilních zdravotnických zařízení na dočasně okupovaném území k léčení svých zraněných vojáků," uvedl ukrajinský generální štáb. Porodnice využívaná jako polní nemocnice se nachází ve městě Novopskov na severovýchodě Luhanské oblasti.

15:33

Premiér Petr Fiala  se v úterý v Berlíně setká s kancléřem Olafem Scholzem. Jednat budou o pokračování podpory Ukrajině, bilaterálních vztazích a hospodářské spolupráci.

14:24

Rozhodnutí o dodávce tanků Leopard na Ukrajinu zatím nepadlo, stále se zvažují plusy i negativa, řekl německý ministr obrany Boris Pistorius. Berlín prověří, jaké má možnosti a armádní a průmyslové zásoby na poskytnutí různých typů tanků Leopard.

Boris Pistorius
Boris Pistorius | Foto: Reuters
14:21

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Německo stále zvažuje, zda na Ukrajinu poslat tanky Leopard 2. Česko a Slovensko jsou případně ochotny poslat vlastní, zjistil list Frankfurter Allgemeiner Zeitung z diplomatických zdrojů.
 • Zbrojní pomoc Ukrajině nesmí polevit, naopak je nutné ji zintenzivnit. Na úvod pátečního jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu na americké letecké základně Ramstein v Německu to prohlásil ministr obrany USA Lloyd Austin.
 • Prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval spřáteleným zemím za podporu a vyzval k dalším rychlým dodávkám zbraní včetně tanků. Varoval, že největší ruskou zbraní je čas.
14:19 Vlajka Ruské federace.

Proruské síly samozvané Doněcké lidové republiky v pátek uvedly, že ruské jednotky převzaly kontrolu nad malou obcí Kliščijivka jižně od Bachmutu, napsala agentura Reuters. Její dobytí už ve čtvrtek oznámil Jevgenij Prigožin, zakladatel Wagnerovy skupiny. Podle amerického Institutu pro studium války to bylo poprvé, co Prigožin osobně informoval o údajném ruském vojenském úspěchu. Podnikatel blízký Kremlu, který podle pozorovatelů soupeří o moc s představiteli ruského ministerstva obrany, také uvedl, že výhradně jeho žoldnéři jsou zodpovědní za postup jižně od Bachmutu.

14:18

Česko a Slovensko jsou zřejmě ochotny vzdát se ve prospěch Ukrajiny tanků Leopard 2, které mají podle dřívější dohody obdržet z Německa. S odvoláním na své zdroje z diplomatických kruhů to dnes uvedl německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle něj krok Prahy a Bratislavy zvyšuje tlak na Berlín, aby na dnešním jednání v Ramsteinu souhlasil s předáním německých obrněnců Kyjevu.

Německo loni darovalo Česku a Slovensku tanky Leopard 2A4 náhradou za to, že tyto země předaly Kyjevu desítky kusů zbrojní techniky ze sovětské éry. O variantě, podle které by Německo ještě letos mohlo dodat na Ukrajinu více tanků Leopard v případě, že by Česko a Slovensko odsouhlasily pozdější příjezd slíbených tanků z Německa, informoval deník již v úterý. Česká ministryně obrany Jana Černochová ve čtvrtek uvedla, že o zpoždění dodávky leopardů do ČR ve prospěch Ukrajiny se nejednalo.

14:17

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u nové online reportáže k ruské invazi na Ukrajinu. Starší příspěvky najdete zde.