V USA už se zase smí popravovat. Soud zamítl stížnost

Reuters, Red Zah
16. 4. 2008 20:30
Neprokázalo se, že smrtící injekce je krutým trestem

Washington - Nejvyšší soud ve Spojených státech dnes zamítl stížnost na údajnou neústavnost převládající praxe výkonu trestu smrti. Uvolnil tak cestu k obnovení poprav, které nebylo v USA možné od loňského září vykonávat.

Devítičlenný sbor soudců hlasoval v poměru 7:2 pro zamítnutí stížnosti, která zpochybňovala humánnost smrtících injekcí. Ty tvoří směsice tří chemických látek a podle některých znalců jde o zbytečně bolestivý způsob popravování, přestože je nejrozšířenější.

Stížnost podali dva vězni z cely smrti v Kentucky, podle nichž je používaná metoda v rozporu s ústavním zákazem krutých a neobvyklých trestů.

"Dospěli jsme k závěru, že stěžovatelé neunesli důkazní břemeno při prokazování svého tvrzení, že riziko bolesti při nekompetentním provedení procesu vpíchnutí jinak humánní smrtící injekce a neschopnost nahradit tuto praxi nevyzkoušenými a neotestovanými alternativami představuje krutý a nezvyklý trest," uvádí se v rozkladu k soudnímu verdiktu podepsaném předsedou soudu Johnem Robertsem. 

Nesnesitelná bolest 

Odpůrci trestu smrti argumentovali tím, že odsouzenec může zakoušet nesnesitelnou bolest, pokud dostane nedostatečné množství anestetika. Nemůže přitom ani křičet.

Některé státy americké unie začaly na metodu smrtící injekce přecházet v roce 1978. Nahradily tak starší metody popravování, jako je elektrické křeslo, plynová komora, oběšení či zastřelení.

V posledních letech se ale nad touto metodou rozpoutala debata, když na Floridě a v Kalifornii došlo k problematickým popravám, při nichž odsouzenci umírali až půl hodiny.

Loni klesl počet poprav v USA na 13leté minimum, když byl trest smrti vykonán nad 42 lidmi. Pak na konci září Nejvyšší soud rozhodl, že se bude zabývat stížností na neústavnost této praxe a popravy byly od té chvíle pozastaveny. Nyní tedy může dojít k jejich obnovení.

 

Právě se děje

Další zprávy