Severní Korea vyzkoušela vodíkovou bombu. Další krok k jaderné mocnosti, hlásí diktatura

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2017 16:01
Jde o šestý jaderný pokus KLDR od roku 2006. Podle oficiálního oznámení šlo o bombu použitelnou do mezikontinentální balistické rakety. Jižní Korea požaduje za test tvrdé potrestání pro svého souseda. Akci KLDR odsoudila i Čína. Americký prezident na Twitteru ale nešetřil ani ji.
Zpravodajská obrazovka v Tokiu informuje o severokorejském jaderném testu z 3. září.
Zpravodajská obrazovka v Tokiu informuje o severokorejském jaderném testu z 3. září. | Foto: Reuters

Pchjongjang/Tokio - Severní Korea provedla zkoušku vodíkové bomby. Oznámila to dnes severokorejská státní televize, podle níž byl test "naprosto úspěšný". V prohlášení televize byl test označen za "smysluplný" krok v jaderném zbrojním programu. Celkově šlo už o šestý jaderný pokus KLDR od roku 2006.

Podle oficiálního oznámení šlo o bombu použitelnou do mezikontinentální balistické rakety. Mimořádnou sílu exploze potvrzují i seizmologická měření, podle nichž výbuch vyvolal otřesy o síle 6,3 stupně. Totalitní KLDR za její krok kritizoval celý svět včetně Česka. Ta podle severokorejské agentury KCNA může zasáhnout území USA. O pumě agentura uvedla, že má "velkou ničivou sílu". Inspekci nové vodíkové bomby provedl před testem vůdce komunistické KLDR Kim Čong-un.

Televize přinesla záběry, na nichž Kim Čong-un podepisuje příkaz k provedení testu. Kim při inspekci bomby řekl, že všechny její komponenty byly vyrobeny v KLDR.

Trump se pustil i do Číny

Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa je severokorejská nukleární zkouška hrozbou pro bezpečnost Spojených států. Samotná KLDR je pak hanbou Číny, která s Pchjongjangem zmůže jen velmi málo, uvedl na Twitteru Trump.

"Severní Korea provedla velký nukleární test. Jejich slova a kroky zůstávají vůči USA velmi nepřátelské a nebezpečné. Severní Korea je zločinecký stát, který se stal velkou hrozbou a hanbou pro Čínu, která se snaží pomoci, ale jen s malým úspěchem," uvedl Trump.

Americký prezident se kvůli krizi na Korejském poloostrově snaží přimět Peking, aby svého severokorejského spojence donutil k poslušnosti.

Trump v sérii dnešních tweetů také poznamenal, že Jižní Korea nyní zjišťuje to, co jí on již říkal, a to že ustupování Severokorejcům nikam nevede. "Rozumí jen jediné věci!" dodal Trump s očividným odkazem na tvrdý postup vůči Pchjongjangu.

Bílý dům uvedl, že Trump se kvůli severokorejskému nukleárnímu testu sejde se svými bezpečnostními poradci, aby s nimi projednal další postup. "Bezpečnostní tým vše pečlivě sleduje," sdělila Trumpova mluvčí Sarah Sandersová.

Další krok k jaderné mocnosti

Agentura KCNA oznámila, že při dnešním testu "neunikl žádný radioaktivní materiál a že zkouška neměla žádný negativní vliv na okolní prostředí". Smyslem testu bylo podle agentury prověřit přesnost při výrobě vodíkové bomby, již lze umístit do mezikontinentální střely.

Test podle vládního prohlášení ukázal, že se podařilo dovést na vysokou úroveň analytickou metodu a propočty složitého fyzikálního procesu. Plán na použití vodíkové bomby do mezikontinentální rakety v rámci čučche (ekonomické doktríny KLDR) byl doveden do vysoce přesné fáze a je plně zaručena spolehlivost operací s jadernou hlavicí, uvedla KCNA.

Vodíková vs. atomová bomba

  • Princip vodíkové (termonukleární) bomby je založen na slučování jader izotopů vodíku. Funguje tak, že klasický atomový výbuch vytvoří počáteční teplotu několika milionů stupňů Celsia, která rozběhne jadernou fúzi.
  • Klasická atomová bomba je na rozdíl od vodíkové bomby založena na principu štěpení jader atomů. Vodíková bomba je mocnější než jaderná bomba a je těžší ji vyrobit.
  • Americké atomové bomby svržené na japonská města Hirošimu a Nagasaki v srpnu 1945 měly sílu 13 a 20 kilotun TNT. Zatím nejsilnější severokorejský test z loňského září měl podle odhadů sílu 20 až 30 kilotun TNT.
  • Nejsilnější vodíkovou bombu, která byla i nejsilnější jadernou zbraní vůbec, vyzkoušeli Sověti v roce 1961. Sovětská vodíková Car-bomba měla sílu asi 50 000 až 58 000 kilotun TNT. Nejsilnější americká vodíková bomba Bravo z roku 1954 měla pro srovnání sílu 15 000 kilotun TNT.

Vývoj a výroba jaderných zbraní jsou na vysoké úrovni a ničivá síla byla přizpůsobena cílům a úmyslům. Test byl podle prohlášení velmi významným krokem k dosažení konečného cílem, jímž je učinit z KLDR jadernou mocnost. Vedení Korejské strany práce vědcům a technikům zabývajícím se jaderným programem k úspěšnému testu pogratulovalo.

V noci na dnešek zaznamenaly seizmologické služby Číny, Jižní Koreje a USA dva otřesy v KLDR, z nichž první měl podle Číny sílu 6,3, stupně a druhý 4,6 stupně. Nové zprávy ale uvádějí, že druhý otřes zřejmě nebyl důsledek výbuchu, ale spíš ozvukem první exploze. Ohnisko otřesů bylo v hornaté izolované provincii Hamgjong, kde má KLDR svou jadernou střelnici.

Test odsoudila i Čína

Japonský premiér Šinzó Abe prohlásil ještě před vyhodnocením otřesů, že jaderný pokus by byl naprosto nepřijatelný. Ministr zahraničí Taró Kono krátce potom řekl, že po vyhodnocení údajů Japonsko došlo k závěru, "že šlo o jaderné testy". Kono to řekl na briefingu uspořádaném po schůze s představiteli národní bezpečnostní rady.

Předseda jihokorejského parlamentního branného výboru řekl podle zdroje agentury Reuters, že silné otřesy, jež byly zaznamenány, způsobila zřejmě nálož o síle 100 kilotun, což je pětinásobek bomby svržené v roce 1945 na Nagasaki.

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek telefonicky hovořil s Abem o rostoucí hrozbě ze strany Severní Koreje. Oznámil to Bílý dům.

Jižní Korea požaduje pro svého severního souseda za jaderný trest tvrdé potrestání. Po jednání státní bezpečnostní rady to prohlásil jihokorejský prezident Mun Če-in, který podle agentury Reuters žádá další mezinárodní izolaci KLDR a také uvalení nových sankcí ze strany Rady bezpečnosti OSN.

Proti chování Pchjongjangu se ohradila také Čína, která je tradičním spojencem Severní Koreje. Čínské ministerstvo zahraničí v prohlášení vyzvalo Severní Koreu, aby své nesprávné kroky zastavila. Rovněž uvedlo, že se proti akcím Pchjongjangu rázně staví, nesouhlasí s nimi a rozhodně je odsuzuje. Peking také doporučil KLDR, aby se podřídila usnesením Rady bezpečnosti.

Jihokorejská agentura Jonhap napsala, že Soul zváží rozmístění mocnějších amerických taktických zbraní v zemi. Spojené státy v Koreji udržují početné vojenské síly, v zemi rovněž provozují moderní protiraketový štít THAAD.

KLDR dosud provedla pět ověřených jaderných testů v letech 2006, 2009, 2013 a dva v loňském roce. Rovněž provedla sérii zkoušek raket různého doletu.

Rada bezpečnosti OSN přijala již osm rezolucí vyhlašujících sankce proti KLDR s cílem ji zastavit v dalším vývoji jaderných a raketových zbraní. Kýžený výsledek ale neměla žádná z nich.

Severokorejská státní televize zveřejnila záběry rakety středního doletu, která měla v úterý přeletět nad hlavami Japonců z ostrova Hokkaidó. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy