Odkud má Severní Korea raketovou technologii? V ukrajinském vězení sedí dva špioni

Martin Novák Martin Novák
25. 8. 2017 15:06
Severokorejští agenti - nezřídka s diplomatickým krytím - prováděli v mnoha zemích průmyslovou špionáž. Ve vojenské sféře spolupracovala KLDR například s Íránem, Pákistánem nebo Barmou. Po zkouškách mezikontinentálních balistických raket se zaměřuje pozornost na Ukrajinu a Rusko.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajina se dál brání obvinění, že technologii k výrobě mezikontinentálních balistických raket získala Severní Korea od ní.

Prezident Petro Porošenko nařídil prošetřit podezření, které vyslovil 14. srpna Mezinárodní institut strategických studií.

Ten uvedl, že know-how Pchjongjang buď ukradl, nebo dostal z podniku Juzmaš ve východoukrajinském městě Dnipro (až do loňského roku Dněpropetrovsk).

Televizní stanice CNN nyní získala od úřadů povolení navštívit věznici v ukrajinském Žitomiru, kde v celách sedí dva Severokorejci. V roce 2011 je zadržela ukrajinská rozvědka SBU, když je přistihla při snaze získat dokumentaci o balistických střelách. Oba soud poslal do vězení na osm let.

CNN v reportáži také zpovídá důstojníka ukrajinské kontrarozvědky, který měl na starosti severokorejské aktivity. Muž tvrdí, že kromě dvou odsouzených Kyjev deportoval dalších pět občanů Severní Koreje, slídících po raketové technologii.

Dva z nich údajně byli lidé s diplomatickými pasy oficiálně pracující na severokorejském velvyslanectví v Moskvě.

"Loni ukrajinská vláda zakázala plošně vstup do země všem Severokorejcům," uvedl důstojník pro americkou televizi.

Produkce skončila v 90. letech, tvrdí firma

Ukrajinské zbrojovky i po rozpadu Sovětského svazu vyráběly součástky a zařízení pro ruské odběratele. Vedení Juzmaše ale tvrdí, že produkci mezikontinentálních raket ukončilo na začátku devadesátých let.

Nařčení, že technologii může mít Pchjongjang právě od nich, čelí i jiné státy. Také Rusko odmítá, že by informace potřebné pro sestrojení funkčních mezikontinentálních raket získala Severní Korea od něj.

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) dlouhodobě sleduje severokorejsko-íránskou zbrojní spolupráci.

Severokorejská střela Nodong-1 s doletem kilometrů je podle Američanů konstrukčně velmi podobná íránské raketě Šaháb-3.

S jaderným programem severokorejskému režimu zřejmě pomáhal pákistánský vědec Abdal Kádir Chán, konstruktér pákistánské atomové bomby.

Islámábád ale obvinění odmítal a v roce 2002 tehdejší pákistánský prezident Parvíz Mušaraf nedovolil vyšetřovatelům CIA Chána vyslechnout.

KLDR se cítí ohrožena armádou USA a to je příčina, proč vyvíjí jaderné a raketové zbraně, říká koreanista Jaromír Chlada. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy