Hana Vařáková
Aktualizováno 12. 3. 2018 13:45
Čínský prezident Si Ťin-pching má nakročeno k doživotnímu vládnutí v Číně. Umožní mu to změny v ústavě, které v neděli schválil čínský parlament. Ten zrušil článek ústavy, který dosud bránil politikům setrvat na postu prezidenta déle než dvě pětiletá období. Znamená to nástup nového Mao Ce-tunga? Projděte si náš přehled.
Co bude dál?
Zda Si Ťin-pching jako "nekonečný" vládce uspěje, bude záležet i na tom, jak se bude dařit čínské ekonomice v příštích desetiletích.
"Pokud bude pokračovat hospodářský růst v zemi kolem šesti až sedmi procent, bude svět za dvacet let jiný, protože mu bude dominovat Čína," řekl britskému listu The Guardian analytik Steve Tsang z institutu Soas China. Trvalé zpomalení hospodářského růstu může podle něj prezidenta naopak "odsunout na stránky učebnic dějepisu".
Už teď je ale říše středu na vzestupu. Čína usiluje o stále významnější postavení na globální scéně. To mnohdy vyvolává třenice s jejími sousedy, například Indií, i vzdálenějšími zeměmi. Na druhé straně se v řadě oblastí Čína snaží hrát konstruktivní roli, poznamenávají západní média.
Čínský prezident mimo jiné prosazuje projekt Nové hedvábné stezky (One Belt One Road). Jeho cílem je rozvoj obchodu mezi Evropou a Čínou a zahrnuje i rozsáhlou obnovu infrastruktury rozvojových zemí, přes něž jsou naplánovány železniční a námořní trasy.
Si oznámil také plány na vymýcení extrémní chudoby v Číně do roku 2020. Čína podle něj hodlá rovněž bojovat proti změnám klimatu.