Přehledně: Sjezd čínských soudruhů bez "korunního prince"? Si bojuje o třetí pětiletku v čele státu

Hana Vařáková Hana Vařáková
Aktualizováno 23. 10. 2017 16:05
V Číně, nejlidnatější zemi světa, začal ve středu sjezd komunistické strany - vládnoucí a zároveň jediné partaje v zemi. Na 2300 delegátů rozhoduje o novém složení nejvyšších stranických orgánů. Vše ale probíhá pod taktovkou generálního tajemníka strany a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který chce zůstat u moci i po skončení svého druhého mandátu v roce 2022. Které další zvyklosti mocný vůdce hodlá porušit? A kdo jsou jeho spojenci a rivalové?
Foto: Reuters

Co je sjezd Komunistické strany Číny?

Sjezd je formálně nejvyšším orgánem strany, koná se jednou za pět let v Pekingu. Ten letošní je 19. v pořadí. Začal ve středu 18. října a očekává se, že potrvá zhruba týden.

Do Pekingu letos přijelo na 2300 pečlivě prověřených delegátů z celé země.

Program sjezdu zahajuje čínský prezident a zároveň generální tajemník strany Si Ťin-pching. V úvodním projevu shrnul dosavadní úspěchy země a nastínil priority strany na příštích pět let.

Delegáti pak vyberou členy ústředního výboru strany, kterých je 370. Ti poté jmenují pětadvacetičlenné politbyro a jeho stálý výbor, který má sedm členů.

O tom, kdo zasedne v novém politbyru i stálém výboru, se rozhoduje během zákulisních jednání, která probíhají před samotným sjezdem.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Horská služba v Krkonoších varuje před náledím, hrozí také silný vítr

Horská služba Krkonoše varuje ve výškách nad 1000 metrů nad mořem před zledovatělým terénem. V Krkonoších platí druhý, mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti, uvedla krkonošská horská služba.

Na hřebenech hor hrozí silný vítr, v nárazech může dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině, informovali meteorologové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy