Přehledně: Sjezd čínských soudruhů bez "korunního prince"? Si bojuje o třetí pětiletku v čele státu

Hana Vařáková Hana Vařáková
Aktualizováno 23. 10. 2017 16:05
V Číně, nejlidnatější zemi světa, začal ve středu sjezd komunistické strany - vládnoucí a zároveň jediné partaje v zemi. Na 2300 delegátů rozhoduje o novém složení nejvyšších stranických orgánů. Vše ale probíhá pod taktovkou generálního tajemníka strany a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který chce zůstat u moci i po skončení svého druhého mandátu v roce 2022. Které další zvyklosti mocný vůdce hodlá porušit? A kdo jsou jeho spojenci a rivalové?
Foto: Reuters

Co je sjezd Komunistické strany Číny?

Sjezd je formálně nejvyšším orgánem strany, koná se jednou za pět let v Pekingu. Ten letošní je 19. v pořadí. Začal ve středu 18. října a očekává se, že potrvá zhruba týden.

Do Pekingu letos přijelo na 2300 pečlivě prověřených delegátů z celé země.

Program sjezdu zahajuje čínský prezident a zároveň generální tajemník strany Si Ťin-pching. V úvodním projevu shrnul dosavadní úspěchy země a nastínil priority strany na příštích pět let.

Delegáti pak vyberou členy ústředního výboru strany, kterých je 370. Ti poté jmenují pětadvacetičlenné politbyro a jeho stálý výbor, který má sedm členů.

O tom, kdo zasedne v novém politbyru i stálém výboru, se rozhoduje během zákulisních jednání, která probíhají před samotným sjezdem.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy