Všechnu moc soudruhu Si Ťin-pchingovi. Čína chystá změny a chce nové "světové uspořádání"

Hana Vařáková Hana Vařáková
25. 10. 2017 16:50
Čínský prezident Si Ťin-pching ve středu v Pekingu oznámil, kdo jsou noví členové politbyra a jeho nejmocnějšího sedmičlenného stálého výboru. Den po skončení sjezdu komunistické strany je rozhodnuto: prezident odchází ze zasedání jako ještě silnější vůdce, než byl předtím. Z personálního složení stálého výboru je jasné, že delegáti neurčili nástupce nynější hlavy státu. To znamená, že Si hodlá porušit zavedené zvyklosti a zůstat generálním tajemníkem partaje a prezidentem i po roce 2022, kdy mu skončí druhé období.
Foto: Reuters

Výsledky sjezdu

Sjezd Komunistické strany Číny v úterý v Pekingu skončil jednoznačně: prezident Si Ťin-pching značně posílil svou moc.

Sjezd jej potvrdil na postu generálního tajemníka strany pro druhé pětileté období. A je tak jisté, že příští rok na jaře začne svůj druhý mandát v prezidentském paláci.

Si na sjezdu představil nový ideologický koncept "socialistické čínské cesty pro novou éru". Tato ideologie byla i se Siovým jménem vepsána do stanov strany. A to v době, kdy je hlava státu ještě ve funkci generálního tajemníka strany.

Tuto poctu si předtím vysloužil jen Mao Ce-tung. Další z významných čínských vůdců reformátor Teng Siao-pching se tohoto ocenění dočkal až po své smrti v roce 1997.

Do stranických stanov se dostaly i další novinky. Především že strana má "naprostou vůdčí moc nad armádou" a také že "boj proti korupci bude pokračovat". Reforma armády a potírání korupce přitom už patřily k hlavním prioritám Si Ťin-pchinga v jeho první pětiletce.

Sjezd také zvolil členy ústředního výboru strany. Došlo přitom k velké personální obměně, v tomto orgánu zasedne 70 procent nováčků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy