Všechnu moc soudruhu Si Ťin-pchingovi. Čína chystá změny a chce nové "světové uspořádání"

Hana Vařáková Hana Vařáková
25. 10. 2017 16:50
Čínský prezident Si Ťin-pching ve středu v Pekingu oznámil, kdo jsou noví členové politbyra a jeho nejmocnějšího sedmičlenného stálého výboru. Den po skončení sjezdu komunistické strany je rozhodnuto: prezident odchází ze zasedání jako ještě silnější vůdce, než byl předtím. Z personálního složení stálého výboru je jasné, že delegáti neurčili nástupce nynější hlavy státu. To znamená, že Si hodlá porušit zavedené zvyklosti a zůstat generálním tajemníkem partaje a prezidentem i po roce 2022, kdy mu skončí druhé období.
Foto: Reuters

Výsledky sjezdu

Sjezd Komunistické strany Číny v úterý v Pekingu skončil jednoznačně: prezident Si Ťin-pching značně posílil svou moc.

Sjezd jej potvrdil na postu generálního tajemníka strany pro druhé pětileté období. A je tak jisté, že příští rok na jaře začne svůj druhý mandát v prezidentském paláci.

Si na sjezdu představil nový ideologický koncept "socialistické čínské cesty pro novou éru". Tato ideologie byla i se Siovým jménem vepsána do stanov strany. A to v době, kdy je hlava státu ještě ve funkci generálního tajemníka strany.

Tuto poctu si předtím vysloužil jen Mao Ce-tung. Další z významných čínských vůdců reformátor Teng Siao-pching se tohoto ocenění dočkal až po své smrti v roce 1997.

Do stranických stanov se dostaly i další novinky. Především že strana má "naprostou vůdčí moc nad armádou" a také že "boj proti korupci bude pokračovat". Reforma armády a potírání korupce přitom už patřily k hlavním prioritám Si Ťin-pchinga v jeho první pětiletce.

Sjezd také zvolil členy ústředního výboru strany. Došlo přitom k velké personální obměně, v tomto orgánu zasedne 70 procent nováčků.

 

Právě se děje

před 1 minutou

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy