Všechnu moc soudruhu Si Ťin-pchingovi. Čína chystá změny a chce nové "světové uspořádání"

Hana Vařáková Hana Vařáková
25. 10. 2017 16:50
Čínský prezident Si Ťin-pching ve středu v Pekingu oznámil, kdo jsou noví členové politbyra a jeho nejmocnějšího sedmičlenného stálého výboru. Den po skončení sjezdu komunistické strany je rozhodnuto: prezident odchází ze zasedání jako ještě silnější vůdce, než byl předtím. Z personálního složení stálého výboru je jasné, že delegáti neurčili nástupce nynější hlavy státu. To znamená, že Si hodlá porušit zavedené zvyklosti a zůstat generálním tajemníkem partaje a prezidentem i po roce 2022, kdy mu skončí druhé období.
Foto: Reuters

Výsledky sjezdu

Sjezd Komunistické strany Číny v úterý v Pekingu skončil jednoznačně: prezident Si Ťin-pching značně posílil svou moc.

Sjezd jej potvrdil na postu generálního tajemníka strany pro druhé pětileté období. A je tak jisté, že příští rok na jaře začne svůj druhý mandát v prezidentském paláci.

Si na sjezdu představil nový ideologický koncept "socialistické čínské cesty pro novou éru". Tato ideologie byla i se Siovým jménem vepsána do stanov strany. A to v době, kdy je hlava státu ještě ve funkci generálního tajemníka strany.

Tuto poctu si předtím vysloužil jen Mao Ce-tung. Další z významných čínských vůdců reformátor Teng Siao-pching se tohoto ocenění dočkal až po své smrti v roce 1997.

Do stranických stanov se dostaly i další novinky. Především že strana má "naprostou vůdčí moc nad armádou" a také že "boj proti korupci bude pokračovat". Reforma armády a potírání korupce přitom už patřily k hlavním prioritám Si Ťin-pchinga v jeho první pětiletce.

Sjezd také zvolil členy ústředního výboru strany. Došlo přitom k velké personální obměně, v tomto orgánu zasedne 70 procent nováčků.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda asi o půl roku odloží digitální daň, sazba klesne

Nově zaváděná takzvaná digitální daň by mohla platit o půl roku později, tedy až od příštího roku. Její sazba by mohla klesnout z navrhovaných sedmi procent na pět procent. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla České televizi, že chce digitální daň zařadit na pondělní jednání koaliční rady. Chce tam otevřít otázku odložení účinnosti a změny sazby. Před daní již dříve varoval velvyslanec USA v Praze Stephen King, ve Sněmovně k ní má výhrady opozice. Možných odvetných opatření se obávají i české firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy