Přehledně: Čínský prezident je teď "Putin plus", chce ovládnout všechny páky moci, píší média

Hana Vařáková Hana Vařáková
Aktualizováno 12. 3. 2018 13:45
Čínský prezident Si Ťin-pching má nakročeno k doživotnímu vládnutí v Číně. Umožní mu to změny v ústavě, které v neděli schválil čínský parlament. Ten zrušil článek ústavy, který dosud bránil politikům setrvat na postu prezidenta déle než dvě pětiletá období. Znamená to nástup nového Mao Ce-tunga? Projděte si náš přehled.
Foto: Reuters

Co říkají čínská média

Média jsou v říši středu vesměs prorežimní, a tak od nich nelze čekat kritiku  změn v ústavě. Naopak dala najevo rozhořčení nad tím, jak nejnovější změny v jejich zemi komentují západní analytici.

Například státní deník China Daily, který vychází v angličtině, napsal, že zrušení limitu na dva prezidentské mandáty neznamená, že "nějaký vůdce bude vládnout doživotně".

"Přesto někteří lidé na Západě ignorují čínskou realitu a dělají rychlé závěry plné předsudků vůči čínskému politickému systému, které jsou iracionální, subjektivní a neprofesionální," napsal China Daily.

"Jsme čím dál víc přesvědčení, že klíčem k cestě Číny je udržování silného vedení strany - ústředního výboru strany se soudruhem Si Ťin-pchingem v jeho jádru," píše se ve stranickém deníku Global Times.

Čínská média čím dál častěji používají v souvislosti se Siem označení "ling-siou" neboli vůdce. To se liší od standardního pojmu "ling-tao" pro člověka ve vedení. "Ling-siou" evokuje větší, téměř duchovní význam.

 

Právě se děje

Další zprávy