média

Blokáda továrny na lži. Maďaři protestovali proti vládní kontrole médií a propagandě

Přibližně 1500 demonstrantů se v pátek shromáždilo před sídlem maďarské státní mediální skupiny MTVA, pod níž spadá televize, agentura MTI a rozhlas. Před budovou protestovali proti vládní kontrole médií, podle nich neobjektivnímu zpravodajství a státní propagandě, která podporuje populistickou vládu. Informovala o tom agentura AP.

Demonstranti požadovali výměnu ředitele skupiny MTVA a informování o nedávné vlně velkých protestů a stávek maďarských učitelů a studentů. Protesty za lepší platové a pracovní podmínky pedagogů veřejnoprávní média z velké části ignorovala, přestože se některých z nich zúčastnily desetitisíce lidí.

Páteční protest nazvaný "blokáda továrny na lži" svolal nezávislý opoziční poslanec Ákos Hadházy. Bývalý člen vládnoucí strany Fidesz je známým bojovníkem proti korupci. V projevu na demonstraci řekl, že maďarská vláda vytvořila "propagandistickou mašinérii", která odmítá poskytnout opozičním hlasům vysílací čas, zatímco otevřeně obhajuje politiku vládní strany.

"V normální zemi se veřejnoprávní média řídí velmi přísnými pravidly, aby zajistila, že názory opozice a názory vládní strany budou prezentovány stejným způsobem a ve stejném množství," řekl Hadházy. "Dokud je tato propagandistická mašinérie vládě k dispozici, může dělat prakticky cokoli," dodal.

Zdroj: ČTK
Pokračovat