média

Rusko označilo další investigativní server za "zahraničního agenta"

Ruské ministerstvo spravedlnosti v pátek umístilo na seznam takzvaných zahraničních agentů další nezávislé médium, investigativní server The Insider. Informovaly o tom agentury, které tento krok Kremlu označily za součást snahy utlumit činnost nepohodlných sdělovacích prostředků před zářijovými volbami do Státní dumy, dolní komory parlamentu. The Insider reagoval ujištěním, že bude ve své dosavadní práci pokračovat.

Ruská vláda popírá systematickou snahu umlčet kritické hlasy. Označení "zahraniční agent" používá pro nevládní organizace financované ze zahraničí, které podle úřadů vyvíjejí politickou činnost. Termín má z éry rozpadlého Sovětského svazu hanlivý podtext a používá se vůči subjektům určeným ke zvláštní vládní kontrole.

The Insider patří ke známým ruským investigativním médiím. Společně se stejně zaměřeným serverem Bellingcat pracoval na několika Kremlu nepříjemných případech. Jedním z nich bylo vyšetřování otravy vedoucí osobnosti ruské opozice Alexeje Navalného. Rozhodný kritik Kremlu tvrdí, že šlo o pokus o jeho zabití, za nímž stojí ruský prezident Vladimir Putin.

Zdroj: ČTK

Prokurátoři v USA nebudou moci přimět novináře k vyzrazení zdrojů

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland zakázal prokurátorům možnost vyžádat si právní cestou záznamy telefonní a e-mailové komunikace novinářů ve snaze dopátrat se zdrojů některých jejich informací, informovala americká média.

Garland ke kroku přistoupil po vlně nevole, kterou způsobila odhalení, že bývalá administrativa prezident Donalda Trumpa si vyžádala záznamy novinářů pracujících pro listy The Washington Post, The New York Times či televizi CNN. Chtěla totiž zjistit identitu některých jejich nejmenovaných zdrojů, jež jim poskytly vládní tajemství v několika ostře sledovaných kauzách, například té kolem vměšování Ruska do amerických voleb. Trump přitom na tato média dlouhodobě útočí a nazývá je "nepřáteli lidu".

Garland s novým opatřením přišel krátce poté, co Biden označil postup Trumpovy vlády za špatný a řekl, že jeho administrativa k podobným krokům nepřistoupí. Ministr spravedlnosti oznámil, že podpoří také případné návrhy, které by jeho nařízení trvale ukotvily ve federálních zákonech.

Nové opatření ministerstva spravedlnosti má několik výjimek. Jsou jimi případy, kdy je novinář podezřelý z páchání zločinů, nebo z toho, že svoje informace získal nelegálním způsobem. Úřady mohou rovněž novinářovy záznamy vyžádat, pokud se domnívají, že tím předejdou vážnému zločinu, například atentátu či únosu.

Zdroj: ČTK

Bělorusko vyhostilo lotyšského velvyslance a všechny zaměstnace lotyšské ambasády vyjma jedné osoby. Riga vzápětí učinila reciproční krok

Zdroj: ČTK

Přes 250 novinářů vyzvalo Rusko, aby zanechalo útoků na nezávislá média

Přes 250 novinářů z 63 zemí vyzvalo u příležitosti Mezinárodního dne svobody tisku ruské úřady, aby přestaly s útoky na tři nezávislá média - zpravodajský portál Meduza, studentský časopis Doxa a investigativní web Važnyje istorii (Istories). Text výzvy v pondělí zveřejnila všechna tři jmenovaná média.

"Apelujeme na ruskou vládu, aby plnila své povinnosti týkající se ochrany svobody slova," napsali autoři dopisu. Připomněli, že Ruská federace v roce 1998 podepsala Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod, která všem bez rozdílu garantuje mimo jiné i svobodu slova.

Zdroj: ČTK

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK

Křetínský snížil podíl v mediální firmě ProSieben pod pět procent

Český investor Daniel Křetínský snížil koncem ledna svůj podíl s hlasovacími právy v německé mediální společnosti ProSiebenSat.1 Media ze 7,97 na 4,83 procenta. Jeho investiční firma Czech Media Invest (CMI) ve čtvrtek uvedla, že akcie převedla na společnost VESA Equity Investment.

VESA posléze svůj podíl podle agentury DPA v reakci na růst kurzu akcií snížila. Manažer firmy Branislav Miškovič ale naznačil, že jeho firma je připravena podíl v ProSieben znovu zvýšit. Mohlo by se tak podle něj stát, až ProSieben odprodá své další digitální dceřiné společnosti.

Křetínský byl podle webu Finanzen.net v poslední době považován za protiváhu dalšího velkého akcionáře v ProSieben, italského mediálního podniku Mediaset. Ten ovládá rodina bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho. Dříve se ale objevovaly i spekulace, že by se Křetínský spolu s Mediasetem mohli pokusit ProSieben převzít.

Zdroj: ČTK
Pokračovat