média

Novinář, který napsal o běloruském IT pracovníkovi zabitém KGB, byl zadržen

Běloruský novinář Henadz Mažejki, který napsal článek pro deník Komsomolská pravda o IT pracovníkovi a příznivci opozice, usmrceném v úterý v bytovém domě v Minsku běloruskou tajnou službou KGB, byl podle lidskoprávního centra Vjasna zadržen. Vjasna přitom na sociální síti telegram uvedla, že novinář byl zatčen v Moskvě. Šéfredaktor Komsomolské pravdy ruské agentuře Ria Novosti sdělil, že Mažejki je nyní ve vazbě v Minsku a že u něho doma proběhla domovní prohlídka.

Zdroj: ČTK

Na tiskovou konferenci Babiše a Orbána se nedostali někteří novináři. Zpochybňují, že to bylo kvůli malé kapacitě sálu, jak to uvedl mluvčí vlády

Zdroj: ČTK

Běloruský soud zakázal další nezávislé médium, označil ho za extremistické

Běloruský soud v pátek na žádost ministerstva vnitra kvůli údajně extremistickému obsahu zakázal informační produkci serverů Tut.by a Zerkalo.io a jejich účtů na sociálních sítích. "Máme právo toto rozhodnutí soudně napadnout. A samozřejmě, že to uděláme," uvedl portál Zerkalo, který působí ze zahraničí jako nástupce již dříve zablokovaného serveru Tut.by.

Šíření zpráv Tut.by a Zerkala jako "extremistických materiálů" se bude v Bělorusku pokládat za správní přestupek. Portál nicméně míní působit jako dosud.

"Jsme přesvědčeni, že neporušujeme zákon a že výhrady ministerstva jsou neopodstatněné. Novináři Zerkalo.io dodržují zásady žurnalistiky a běloruské zákony," napsal portál. Upozornil své čtenáře, že pokuta či vězení hrozí jen za uschovávání, šíření či výrobu extremistických materiálů, ale čtením či prohlížením příspěvků na serveru nijak zákon neporušují.

Materiály by měly být nadále dostupné na webu i na sociálních sítích a server pracuje na tom, aby se mohl o obsah bezpečně podělit. Zákon nepočítá ani s postihem pro hrdiny článků. Redakce serveru se nachází mimo Bělorusko, a tak se úřady nemohou dostat k informacím redakce a jejím zdrojům. Redakce zaručuje anonymitu čtenářům, kteří se s ní o informace podělí.

Zdroj: ČTK

Deník N žaluje Zemanovu kancelář, protože neposkytuje informace některým médiím

Deník N podal žalobu na Kancelář prezidenta republiky kvůli tomu, že od konce května odmítá poskytovat informace některým médiím. V prohlášení na svém webu v pondělí list uvedl, že prezidentská kancelář je úřad jako každý jiný a nemůže si vybírat, zda bude plnit své povinnosti a dodržovat zákony. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček napsal, že mu krok deníku "nestojí za jednu jedinou reakci".

Zdroj: ČTK

Rusko označilo další investigativní server za "zahraničního agenta"

Ruské ministerstvo spravedlnosti v pátek umístilo na seznam takzvaných zahraničních agentů další nezávislé médium, investigativní server The Insider. Informovaly o tom agentury, které tento krok Kremlu označily za součást snahy utlumit činnost nepohodlných sdělovacích prostředků před zářijovými volbami do Státní dumy, dolní komory parlamentu. The Insider reagoval ujištěním, že bude ve své dosavadní práci pokračovat.

Ruská vláda popírá systematickou snahu umlčet kritické hlasy. Označení "zahraniční agent" používá pro nevládní organizace financované ze zahraničí, které podle úřadů vyvíjejí politickou činnost. Termín má z éry rozpadlého Sovětského svazu hanlivý podtext a používá se vůči subjektům určeným ke zvláštní vládní kontrole.

The Insider patří ke známým ruským investigativním médiím. Společně se stejně zaměřeným serverem Bellingcat pracoval na několika Kremlu nepříjemných případech. Jedním z nich bylo vyšetřování otravy vedoucí osobnosti ruské opozice Alexeje Navalného. Rozhodný kritik Kremlu tvrdí, že šlo o pokus o jeho zabití, za nímž stojí ruský prezident Vladimir Putin.

Zdroj: ČTK

Prokurátoři v USA nebudou moci přimět novináře k vyzrazení zdrojů

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland zakázal prokurátorům možnost vyžádat si právní cestou záznamy telefonní a e-mailové komunikace novinářů ve snaze dopátrat se zdrojů některých jejich informací, informovala americká média.

Garland ke kroku přistoupil po vlně nevole, kterou způsobila odhalení, že bývalá administrativa prezident Donalda Trumpa si vyžádala záznamy novinářů pracujících pro listy The Washington Post, The New York Times či televizi CNN. Chtěla totiž zjistit identitu některých jejich nejmenovaných zdrojů, jež jim poskytly vládní tajemství v několika ostře sledovaných kauzách, například té kolem vměšování Ruska do amerických voleb. Trump přitom na tato média dlouhodobě útočí a nazývá je "nepřáteli lidu".

Garland s novým opatřením přišel krátce poté, co Biden označil postup Trumpovy vlády za špatný a řekl, že jeho administrativa k podobným krokům nepřistoupí. Ministr spravedlnosti oznámil, že podpoří také případné návrhy, které by jeho nařízení trvale ukotvily ve federálních zákonech.

Nové opatření ministerstva spravedlnosti má několik výjimek. Jsou jimi případy, kdy je novinář podezřelý z páchání zločinů, nebo z toho, že svoje informace získal nelegálním způsobem. Úřady mohou rovněž novinářovy záznamy vyžádat, pokud se domnívají, že tím předejdou vážnému zločinu, například atentátu či únosu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat