Přehledně: Čínský prezident je teď "Putin plus", chce ovládnout všechny páky moci, píší média

Hana Vařáková Hana Vařáková
Aktualizováno 12. 3. 2018 13:45
Čínský prezident Si Ťin-pching má nakročeno k doživotnímu vládnutí v Číně. Umožní mu to změny v ústavě, které v neděli schválil čínský parlament. Ten zrušil článek ústavy, který dosud bránil politikům setrvat na postu prezidenta déle než dvě pětiletá období. Znamená to nástup nového Mao Ce-tunga? Projděte si náš přehled.
Foto: Reuters

Kult osobnosti

Si Ťin-pching je šéfem strany od roku 2012 a čínským prezidentem od března 2013. Za tu dobu si značně upevnil moc, když se postupně zbavil svých rivalů. Kromě boje s korupcí proslul také zostřením represí vůči obhájcům lidských práv a disidentům.

Jeho neustálá přítomnost v čínských médiích, kde je líčený v příznivém světle, hraničí podle západních expertů až s kultem osobnosti.

To, že Si může zůstat v čele strany i státu po neomezenou dobu, znamená odklon od systému kolektivního vedení strany, který koncem 80. let zavedl Teng Siao-pching.

Jerome Cohen z Newyorské univerzity proto upozorňuje, že Čína zřejmě zapomněla na poučení z dlouhé despotické vlády zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga. Nyní podle něj směřuje k "dalšímu dlouhému období tvrdé diktatury".

 

Právě se děje

Další zprávy