Washington - Spojené státy zpřísnily vízovou praxi se zeměmi využívajícími takzvaný bezvízový program (Visa Waiver Program), do něhož je zařazeno 38 zemí světa včetně České republiky. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo zahraničí. Na přísnější režim narazí lidé, kteří v posledních zhruba pěti letech vycestovali do Íránu, Iráku, Súdánu nebo Sýrie.
Program bezvízového styku, do něhož bylo Česko zařazeno v listopadu 2008, umožňuje bezvízový styk osobám cestujícím do USA za účelem turistiky nebo obchodu na dobu kratší než 90 dnů. Ostatní musejí zažádat o americké vízum na příslušném velvyslanectví USA.
Nyní musejí žádat o vízum i všechny osoby, které po 1. březnu 2011 navštívily Írán, Irák, Súdán nebo Sýrii, uvedlo americké ministerstvo. Podle agentury Reuters je důvodem skutečnost, že řada teroristů hlásících se k Islámskému státu, kteří provedli v Evropě sebevražedné atentáty, měla u sebe pasy evropských zemí, které jim umožňovaly krátkodobou turistickou cestu do USA bez víz.
Z nového amerického opatření jsou vyjmuty osoby, které čtyři jmenované státy navštívily jako delegáti mezinárodních organizací, příslušníci humanitárních skupin, novináři nebo osoby, které bojovaly ve spojeneckých armádách v daných zemích.
Výjimka se týká také těch, kdo byli v Íránu a Iráku po loňském 14. červenci, tedy po podpisu dohody o íránském jaderném programu. Opatření se naopak vztahuje na všechny, kdo mají dvojí občanství včetně íránského, iráckého, súdánského nebo syrského.
Systém bezvízového styku dosud každoročně využívalo 20 milionů lidí, z nichž zhruba 13 milionů byli Evropané. Ke vstupu do USA jim stačilo získat povolení prostřednictvím elektronického schvalovacího systému ESTA.
Nová pravidla se nelíbí republikánům
Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že ti, kdo novým opatřením ztratili možnost využít bezvízový styk, mohou stále žádat o vízum na velvyslanectvích a případy se budou posuzovat individuálně.
Nová pravidla se nelíbí republikánům ve Sněmovně reprezentantů, podle nichž výjimky ve vízových omezeních ohrožují občany USA. Šéf sněmovního výboru pro národní bezpečnost Michael McCaul prohlásil, že administrativa "hrubě porušuje zákon, který prezident sám podepsal".
"Nejde tu o rozdílný názor na interpretaci, ale o jasné porušení práva a dohody, kterou jsme uzavřeli s Bílým domem. Prezident Obama zde zjevně znovu staví své vztahy s nejvyšším íránským vůdcem nad bezpečnost Američanů," řekl McCaul. Upozornil na to, že Kongres předem s výjimkami nesouhlasil.
Také Bob Goodlatte, který vede právní výbor, se domnívá, že opatření "zbytečně ohrožuje národní bezpečnost a jistotu Američanů".
Mluvčí ministerstva zahraničí Mark Toner nedokázal odpovědět na otázku, jak budou USA postupovat v případě návštěvníků z Íránu, kteří nemají dvojí občanství. Teherán tvrdí, že USA porušují loňskou dohodu a penalizují zde ty, kteří budou chtít odjet na legitimní obchodní cestu do Íránu.
Systém VWP mohou využívat občané České republiky, Británie, Andory, Austrálie, Rakouska, Belgie, Bruneje, Chile, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Německa, Řecka, Maďarska, Islandu, Irska, Itálie, Japonska, Litvy, Lichtenštejnska, Lotyšska, Lucemburska, Malty, Monaka, Nizozemska, Nového Zélandu, Norska, Portugalska, San Marina, Singapuru, Slovenska, Slovinska, Jižní Koreje, Španělska, Švédska, Švýcarska, Tchaj-wanu.