Trump chce zakázat všem muslimům vstup do USA. Podle Pentagonu tím ohrozil bezpečnost země

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 8. 12. 2015 23:35
Donald Trump, který vévodí republikánským kandidátům na prezidenta, opět provokuje. Vyzval k celkovému a naprostému uzavření Spojených států pro muslimy, kteří chtějí do země přicestovat. Podle něj je to nutné, neboť se ukazuje nenávist muslimů vůči Američanům, která může vyústit v další útoky. Trumpův volební manažer upřesnil, že zákaz cest muslimů do USA by se týkal každého, tedy nejen žadatelů o přistěhovalecká víza, ale i turistů. Podle Bílého domu je Trumpův požadavek v rozporu s americkými hodnotami i bezpečnostními zájmy státu.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Washington - Americké ministerstvo obrany v úterý upozornilo, že rétorika namířená proti muslimům podrývá americkou národní bezpečnost. "Cokoli, co podporuje verzi podávanou ISIL a staví Spojené státy proti muslimské víře, není zcela jistě pouze v rozporu s našimi hodnotami, ale v rozporu s naší národní bezpečností," uvedl mluvčí Pentagonu Peter Cook, který použil zkratku používanou pro Islámský stát. Trumpa ale konkrétně nezmínil.

K věci se ojediněle vyjádřila také vláda sousední Kanady, která obvykle zahraniční volební kampaně nekomentuje. "Je to něco, co v Kanadě nemůžeme přijmout," uvedl na otázku ohledně svého názoru na Trumpovy výroky kanadský ministr zahraničí Stéphane Dion. "Nikdy jsme nebyli tak dalece vzdáleni tomu, co jsme právě slyšeli ve Spojených státech," uvedl také. Kanada má zhruba tříprocentní muslimskou menšinu.

Uchazeč o republikánskou nominaci na amerického prezidenta Donald Trump v pondělí vyzval k celkovému a naprostému uzavření Spojených států pro muslimy, kteří chtějí do země přicestovat. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle Bílého domu je požadavek v rozporu s americkými hodnotami i bezpečnostními zájmy státu.

Výbor americko-islámských vztahů (CAIR) Trumpův návrh přirovnal k fašismu. Jeho předseda Nihad Awad doplnil, že Trump zní spíš jako vůdce lynčujícího davu než představitel velkého národa.

Podle Trumpa je ke zmíněnému opatření nutné přikročit, neboť se ukazuje nenávist muslimů vůči Američanům, která může vyústit v další útoky. Připomněl tak čin zradikalizovaného muslimského manželského páru, který minulý týden v Kalifornii zabil 14 lidí.

"Odkud nenávist pochází a proč tomu tak je, to budeme muset zjistit. Než se tak stane a než porozumíme tomu problému a nebezpečí, které představuje, naše země nesmí být obětí hrůzných útoků lidí, kteří věří jen v džihád a kteří nemají žádnou úctu k lidskému životu," uvedl Trump.

Trumpův volební manažer Corey Lewandowski podle AP upřesnil, že zákaz cest muslimů do USA by se týkal každého, tedy nejen žadatelů o přistěhovalecká víza, ale i turistů.

Trump, který je podle průzkumů favoritem republikánských prezidentských primárek, v minulosti učinil na adresu muslimů řadu kontroverzních prohlášení. Zmínil například to, že by zvážil uzavřít některé mešity v USA.

"Fašismus a demagogie," zní od soupeřů

Nejnovější kontroverzní výrok stavebního magnáta odsoudili i jeho soupeři z prezidentského klání, včetně jeho kolegů z řad republikánů.

Republikán Chris Christie jej podle serveru BBC označil za "směšný postoj", Marco Rubio za "urážející a bizarní" a exguvernér Floridy Jeb Bush za "pomatený". Podle Carly Fiorinové je Trumpova reakce "nebezpečná a přehnaná".

Není překvapením, že ještě ostřeji se do dosavadního lídra republikánského závodu pustili demokraté. Bývalý guvernér Marylandu Martin O'Malley výrok přirovnal k "fašistické demagogii", Hillary Clintonová jej označila za "zavrženíhodný, předpojatý a rozdělující".

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy