Plán přesunu uprchlíků do Turecka narazí u soudu, varují obhájci práv běženců

Martin Novák Martin Novák
8. 3. 2016 12:30
Předběžná dohoda lídrů EU a Turecka znamená, že kromě Syřanů ztratí uprchlíci z ostatních zemí právo žádat o azyl v Evropě. Kritici tvrdí, že navracení migrantů do Turecka není legální, protože v této zemi neexistuje jejich spolehlivá právní ochrana. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker považuje Turecko za bezpečnou tranzitní zemi.
Uprchlíci vystupují ráno v úterý 8.března z trajektu v přístavu Pireus.
Uprchlíci vystupují ráno v úterý 8.března z trajektu v přístavu Pireus. | Foto: Reuters

Brusel/Praha - Desetitisíce lidí pojedou či poplují z Řecka do Turecka, desetitisíce dalších budou sedět v autobusech či letadlech v opačném směru - do evropských zemí.

Zhruba takto by mělo vypadat řešení uprchlické krize podle dohody, ke které se v noci na úterý přiblížili v Bruselu lídři členských zemí EU a Turecka.

V médiích se již pro dohodu vžívá označení "kus za kus".

Ankara přijme syrské běžence z řeckých ostrovů, stejný počet přesídlí přímo z Turecka do evropských států. Do těch, které k tomu budou svolné.

Přesun v obou směrech bude platit Evropská unie.

Proti pašerákům

Opatření má vést k tomu, že se uprchlíkům nevyplatí dávat pašerákům za převoz na řecké ostrovy horentní sumy a bude pro ně výhodnější čekat v Turecku na možnost legálního vstupu na území EU.

"Hledáme takovou dohodu, která zničí obchodní model pašeráků lidí a co nejdříve zastaví migrační proud," vysvětlil český premiér Bohuslav Sobotka.

Klíčové bude, zda se o tom podaří přesvědčit ty, kteří se snaží dostat do Evropy.

Jelikož ale mají mít legální možnost dostat se z Turecka na Západ pouze Syřané, uprchlíci z jiných zemí - Iráku či Afghánistánu - nebudou mít motivaci v Turecku zůstávat.

Ze známého textu dohody, zatím oficiálně neschválené, rovněž nevyplývá, jak dlouho budou muset ti, kteří už jsou v Řecku, čekat na návrat do Turecka.

Pokud to budou měsíce, budou se na Peloponéském poloostrově nadále hromadit desetitisíce uprchlíků.

Brusel chce porušovat vlastní pravidla

Organizace sledující dodržování práv uchazečů o azyl dohodu načrtnutou v Bruselu zpochybňují. Tu pasáž, která stanoví, že všichni migranti budou vraceni z Řecka do Turecka.

Turecko neposkytuje běžencům možnost žádat o politický azyl. Na právní ochranu mají nárok Syřané. Naopak Afghánci nebo Eritrejci nikoliv, protože nepřicházejí přímo ze svých zemí, ale přes území dalších států.

"Vracením uchazečů o azyl do země, kde jejich žádost nemá šanci být řádně posouzena, Evropská unie porušuje svá vlastní pravidla," řekla deníku Financial Times Anneliese Baldaccini z lidskoprávní organizace Amnesty International.

Ředitel programu Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) pro Evropu Vincent Cochetel dokonce soudí, že případy nedobrovolného návratu z Řecka do Turecka mohou skončit u evropských soudů.

"Poslat lidi do Turecka, kde nemají zajištěno právo na ochranu, představuje problém z hlediska mezinárodního práva," cituje ho agentura Reuters.

Evropští politici ale mohou věc obejít tím, že prohlásí Turecko za bezpečnou tranzitní zemi.

To ostatně naznačil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. "Turecký koncept je právně v pořádku vzhledem k tomu, že Turecko je vnímáno jako bezpečná země pro občany třetích států. Rozhodnutí je legální," nechal se slyšet.

Německé humanitární organizaci Pro Asyl se nelíbí, že nárok na přesídlení z Turecka do Evropské unie mají na základě dohody mít jen Syřané. "Mezi uprchlíky nejsou jen Syřané. Není možné takto štvát Syřany proti ostatním uprchlickým skupinám, jako jsou třeba Afghánci a Iráčané," řekl šéf organizace Günter Burkhard.

 

Právě se děje

Další zprávy