Akce Vlna začala. Do cvičení na příchod migrantů se zapojí 200 policistů, celníci i psi

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 3. 2016 12:28
Policisté v úterý cvičně trénují hraniční kontroly a připravují se na potenciální větší příchod migrantů. Policie bude v Dolním Dvořišti, Mikulově a na zelené hranici. Šedesát figurantů hraje migranty. Asi čtyřicet už jich policisté zajistili a nyní je prověřují. Cvičení navazuje na to loňské, jehož cílem bylo zmapovat prostupnost hranice s Rakouskem. Na cvičení se kromě dvou stovek policistů bude podílet i 20 celníků a psi na detekci platidel.
Cvičení zaměřené na zavedení kontrol na hranicích s Rakouskem se v Česku konalo i loni v září, kdy se zapojila také armáda.
Cvičení zaměřené na zavedení kontrol na hranicích s Rakouskem se v Česku konalo i loni v září, kdy se zapojila také armáda. | Foto: Ludvík Hradilek

Mikulov - Padesátka policistů se na hranicích v Mikulově na Břeclavsku zapojila do cvičení, které simuluje větší migrační vlnu. Cílem je prověřit, jak rychle policisté dokážou zvládnout situaci, v níž se v jednu chvíli objeví na území České republiky více uprchlíků, řekla mluvčí jihomoravské policie Petra Ledabylová.

Šedesát figurantů hraje migranty. Asi čtyřicet už jich policisté zajistili a nyní je prověřují. Cvičení se kromě Mikulova koná i v Dolním Dvořišti na Českokrumlovsku a na zelených hranicích. Celkem se do něj zapojilo 200 policistů a 20 celníků.

Cvičení začalo okolo 09:00 a má trvat do odpoledne. Podle Ledabylové se 40 migrantů vydalo do České republiky přes hranici v okolí Mikulova. Dalších 20 by jich mělo být poblíž Břeclavi-Poštorné.

"Policisté v Mikulově dostanou hlášení o tom, že se migranti objevili i v Poštorné, a proto se tam bude muset část z nich přesunout," uvedla Ledabylová. Pokud to dovolí počasí, vzlétne i vrtulník, který by figuranty sledoval ze vzduchu. Zatím se však na jižní Moravě střídá sníh s deštěm a není jasné, jestli bude moct vrtulník vzlétnout.

Zjišťování totožnosti

Policisty po zajištění migrantů čekaly další úkoly. "Patří mezi ně zjišťování totožnosti a identifikační úkony, ale také zjišťování, zda jsou to žadatelé o azyl, nebo chtějí o azyl v České republice požádat, abychom pak následně mohli rozhodnout o dalším postupu," řekla Ledabylová.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) cvičení vítá. "Česká republika tím dává najevo, že bezpečnost státu i jeho občanů je jednoznačnou prioritou. Naše státní hranice nebyla, není a nebude děravá jako řecký či italský ementál. Evropské i české právo platí pro všechny bez výjimky," sdělil Hašek.

Už v minulosti poukázal na to, že hranice Schengenu byla loni na břeclavském nádraží, kde je bránila česká policie a ve vlacích mířících do Německa zajistila v jednu noc kolem 200 migrantů.

Podobné cvičení se uskutečnilo na hranicích Česka s Rakouskem už loni v září. Kromě policie se do něj tehdy zapojila i armáda. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) se loni ukázalo, že je Česká republika na případný migrační nápor připravená. Ideálního času pro nasazení policie a armády, který podle ministra činí pět hodin, se ale nepodařilo dosáhnout.

Dnešní cvičení navazuje na to loňské. Jeho úkolem je zmapovat prostupnost hranice. "Cílem bude nacvičit činnosti, které dnes známe ze států jako Maďarsko, Makedonie nebo Slovinsko," uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Do České republiky loni přišlo okolo 3500 migrantů. "Na jižní Moravě jich bylo 2060, od začátku letošního roku to je 62," doplnil Hašek.

Řešení je udělat funkční hotspoty a nelegální ekonomické migranty do Evropy nepouštět, říká vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 minutami

Zaorálek zrušil projekt portálu Czechiana jako megalomanský a nadbytečný. Stál by 449,5 milionu Kč. Požadavkům EU lze podle něj dostát za méně peněz

Další zprávy