Evropa nás ponižuje. Afghánci začínají vzdávat svůj sen, Rakousko platí reklamní kampaň "Nejezděte"

Martin Novák Martin Novák
7. 3. 2016 12:22
Afghánští běženci si stěžují, že mají v Evropě horší podmínky než Syřané. Přitvrzení podmínek pro získání azylu se bude týkat hlavně jich.
Francouzský policista odvádí Afghánce z tábora v Calais.
Francouzský policista odvádí Afghánce z tábora v Calais. | Foto: Reuters

Praha - Sen o lepším životě v Evropě se pro Afghánce mění ve zklamání. Nejsou vítáni už téměř nikde.

Makedonie je z Řecka nepouští, Rakousko platí přímo v Afghánistánu kampaň vyzývající všechny, aby nikam nejezdili.

Německo, Švédsko i Finsko se chystají ekonomické migranty vracet. A počítají mezi ně i Afghánce, kteří byli za loňský rok druhou největší skupinou uprchlíků v Evropě. Přišlo jich celkem 178 000.

Pondělní summit Evropské unie s Tureckem je hlavně o tom, jak dalším běžencům bránit v ochodu z Turecka do Řecka nebo jako je zpět do Turecka vracet.

Afghánci mají horší výchozí pozici než Syřané, které Evropa stále ještě akceptuje jako migranty, kteří mají důvod žádat o azyl.

"Myslel jsem si, že mi Evropa nabídne dobrý život, ale uprchlické tábory jsou strašné. Evropané nás ponižují. Mnozí z nich tvrdí, že běženci zničí jejich kulturu," uvedl šestadvacetiletý Muhammad Asíf, který vystudoval ekonomii.

O dva roky mladší Abdal Ghafúr vypověděl, že zaplatil pašerákům 7500 dolarů, ale žije ve špatných podmínkách v táboře ve Frankfurtu a stýská se mu po domově. "Tábor je neobyvatelný, záchody špinavé a k jídlu je často jen máslo a džem. Oproti Syřanům jsme bráni jako druhořadí uprchlíci, Syřané toho dostávají k dispozici mnohem víc," říká.

Někteří se rozhodli pro návrat poté, co Německo zpřísnilo podmínky pro slučování rodin. Museli by čekat na příchod příbuzných několik let.

"Chtěli bychom zůstat v Turecku, ale nemáme tu žádnou podporu a všechno je drahé. V Evropě dostaneme práci a pomohou nám," věří naopak pětačtyřicetiletý Nadžíbullíh z Kábulu, se kterým mluvil reportér agentury Reuters na tureckém pobřeží Egejského moře.

Afghánec tam s rodinou čeká, až bude moci na člunu přeplout do Řecka. Tam mezitím uvízly tisíce jeho krajanů, protože Makedonie Afghánce přes hranici nepouští, i když mají dokumenty v pořádku.

Rakousko dává Afgháncům otevřeně najevo, že pro ně už místo nemá. Vyčlenilo peníze na reklamní kampaň, která bude na plakátech v autobusech, na Facebooku a také v afghánských televizích vysvětlovat, že Rakousko nedává azyl nikomu, kdo odchází z ekonomických důvodů.

I v Turecku to mají Afghánci složité. Programy pro uprchlíky, na které má nyní přispět v rámci dohody s Ankarou i Evropská unie, jsou zaměřeny hlavně na Syřany a lidi mluvící arabsky.

Afghánci arabsky neumějí a mají problémy dostat status uprchlíka prostřednictvím Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Protože Turecko není první zemí, do které na své cestě vstoupili. Drtivá většina z nich cestuje přes Írán, proto mají žádost o azyl podávat tam.

Hakíma Rezáíová se snaží dostat do Evropy, kde jsou její děti, ale uvízla v tureckém městě  Kirikkale. UNHCR jí řekla, že jí nemůže pomoci. "Pláči každý den," uvedla pro Reuters.

Z Bruselu pro ni nepřicházejí dobré zprávy. Návrh závěrečného prohlášení pondělního summitu EU – Turecko uvádí, že končí neřízený pohyb migrantů po západním Balkánu. "Tato cesta je nyní uzavřena," uvádí se v návrhu dokumentu, který mají prezidenti a premiéři členských zemí EU schválit.

 

Právě se děje

Další zprávy