Lokalizace teroristů je v Turecku obtížná, říká bývalý šéf rozvědky. Splývají etnicky i vizuálně

Jan Gazdík Jan Gazdík
29. 6. 2016 19:30
Ačkoliv má Turecko jeden z nejvyšších obranných rozpočtů v NATO (19,1 miliardy dolarů), je kvůli své poloze, etnickému a náboženskému složení obyvatelstva, ale také nejednoznačnému postoji k Islámskému státu v mimořádně složité bezpečnostní situaci. V rozhovoru s Aktuálně.cz na to po útoku na Atatürkově letišti v Istanbulu upozorňuje František Štěpánek. Bývalý generální konzul v Turecku, který pracoval též jako šéf Vojenské zpravodajské služby.
Turecké zásahové jednotky na Atatürkově letišti po atentátu.
Turecké zásahové jednotky na Atatürkově letišti po atentátu. | Foto: Reuters

Jaké jsou podle vás motivy útoku teroristů na mezinárodní letiště v Istanbulu?

František Štěpánek: Připomínám, že teroristických útoků bylo v Turecku letos už několik a vždy bylo dost složité analyzovat jejich příčiny. Tentokrát bych z toho ale vyloučil Kurdy, kteří si podle mě už uvědomují, že terorem své požadavky na turecké vládě neprosadí.

Až dosud navíc útočili převážně proti policejním stanicím či armádním cílům zejména na východě země. Velmi pravděpodobně šlo tedy o islamisty. A zatím můžeme jen spekulovat o jejich motivech.

Co se jako vysvětlení nabízí především?

Turecko se například v těchto dnech opět po letech usmířilo s Izraelem (izraelská armáda před šesti lety zaútočila na tureckou loď Mavi Marmara, která chtěla prolomit blokádu Gazy a doručit tam humanitární pomoc - pozn. red.). Útočníci by tedy mohli být součástí sítě spících islamistických buněk nenávidějících Židy. Tahle varianta mně přijde velmi pravděpodobná.

Leckdo určitě namítne: proč by muslim zabíjel muslima? Uvědomme si ale, že za Islámský stát nebojují jen muslimové. Turecko je ale v každém případě pro Islámský stát protivníkem.

Motivem útoku může být i to, že chrám Hagia Sofia je nyní, v době ramadánu, opět otevřen k modlitbám. První prezident Turecka Kemal Atatürk tento chrám jako sakrální místo v roce 1924 zrušil a zřídil v něm muzeum.

Už dlouho se spekuluje o dvojí hře Turecka. Bojuje sice s Islámským státem, ale zároveň podporuje jeho umírněnější větve, které se snaží nasměrovat proti Kurdům. Není tahle "hra" pro Turecko nebezpečná?

Samozřejmě že je, a podle mě nejde jen o spekulace. Turecko hraje složitou - a dle mého názoru i nebezpečnou - hru. I tím, že se snaží využít islamisty v boji proti Kurdům.

Islamisté masakrují a unášejí Kurdy - tohle Turecku vyhovuje. Proto se snaží umírněné islamisty (pokud něco takového vůbec existuje) nasměrovat proti Kurdům.

Úterní útok na mezinárodní letiště v Istanbulu mohl být i důsledkem nějaké neshody či konfliktu s těmito "umírněnými" islamisty. Těch příčin je i vzhledem ke složitosti regionu, který Turecko představuje, mnoho.

Jeden z mnoha rozporů v chování Turecka je například i v tom, že usiluje o bezvízový styk s Evropskou unií a časem snad i o vstup do ní. Zároveň by ale moc rádo hrálo první housle v islámském světě. Tohle se zatím dost tluče.

Turecko investuje do své obrany a bezpečnosti ve srovnání s partnerskými aliančními zeměmi až nestandardně vysoké částky - ročně 2,3 procenta HDP, což je asi 19,1 miliardy dolarů. Tím spíš zaráží četnost teroristických úderů. Jak si vysvětlujete tento rozpor? 

Je to tak trochu stejný problém jako v některých částech Francie nebo třeba v belgické čtvrti Molenbeek.

Nejsem z těch, pro něž je každý muslim terorista. Nicméně islamisté v podobných částech evropských měst - a tím spíše v Turecku - etnicky i vizuálně splývají s místním obyvatelstvem. Lokalizace těchto lidí je tudíž velmi obtížná.

To byste pak museli přistoupit k vládě absolutního diktátu nebo možná teroru a nikdy byste všechny teroristy na svém území stejně nepochytali. Není navíc v silách zpravodajských služeb či policie, aby stály každému podezřelému u zadku.

Pokud vím, tak Atatürkovo letiště v Istanbulu je snad nejlépe hlídané letiště na světě. Jak na něj tedy mohli teroristé zaútočit?

To je pravda. Lépe střežené letiště jsem ještě neviděl. I proto se ale útočníci - což je velmi důležité - nedostali daleko.

Když se na tureckých letištích chcete dostat do volného prostoru, musíte projít bezpečnostním rámem a kontrolou. A po ní následuje několik dalších. Než usednete do letadla, projdete tedy minimálně třemi či čtyřmi kontrolami.

Možná víte, jak to vypadá před Atatürkovým letištěm. Valí se k němu vlna taxíků v několika proudech, které tvoří dlouhé fronty. A ti tři přece přijeli taxíkem.

Pak už stačilo jen vystoupit. Jak chcete tento lidský příliv pružně kontrolovat? Každý rozvoj, který slouží lidem, souvisí se slabými místy a teroristé se je snaží využít.

Jak moc může teror v Turecku tuto na turismus orientovanou zemi ekonomicky postihnout?

Určitě se to do návštěvnosti Turecka promítne. Do této země se jen složitě jezdí autobusy. Turismus je orientován především na leteckou dopravu. No a hlavním přepravním uzlem je právě Istanbul.

 

Právě se děje

Další zprávy