Washington - Americký prezident v soukromém okruhu svých poradců řeší možnost odchodu ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, kterého hlava Spojených států v nedávném rozhovoru s novináři kritizovala.
Na svém webu to napsal list The Washington Post. Podle listu někteří Trumpovi důvěrníci již dokonce hledají kandidáty, kteří by se v případě Sessionsova odchodu mohli uvolněného postu ujmout. A to ať už v případě jeho rezignace, nebo odvolání.
Zdroje citované deníkem The Washington Post tvrdí, že otázka Sessionsova osudu je aktuální v posledních dnech, kdy Trump opakovaně a často veřejně vyjadřuje pocit zmaru nad ministrem spravedlnosti. Ten je zároveň i nejvyšším žalobcem.
Někteří Trumpovi spolupracovníci vnímají zvažovaný odchod Sessionse jako možnou součást strategie k odvolání zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Mueller rozplétá kauzu ruské role během loňských prezidentských voleb v USA.
Věnuje se i vazbám Trumpova štábu a jeho rodiny na Moskvu. Takový směr vyšetřování prezident tvrdě kritizuje a označuje to za hon na čarodějnice.
Trump před týdnem v rozhovoru s listem The New York Times prohlásil, že kdyby věděl, že se Sessions vzdá formálního dohledu nad vyšetřováním ruské kauzy, vybral by si na tento vládní post někoho jiného.
Trump útočil na Twitteru
Bílý dům sice následně ujišťoval, že Trump Sessionsovi stále důvěřuje a ani se nehodlá zbavit Muellera, ale prezident od té doby opakovaně ministrovi spravedlnosti jeho počínání vyčítá.
Například v pondělí si na Twitteru Trump položil otázku, proč Sessions, který je podle prezidenta pod tlakem ze všech stran, nevěnuje pozornost "zločinům a ruským vazbám křivácké Hillary (Clintonové)".
Na ministra spravedlnosti zaútočil i v úterý. "Nejvyšší žalobce Jeff Sessions zaujal vůči zločinům Hillary Clintonové a únikům tajných informací VELICE slabou pozici," napsal na Twitteru.
V dalším úterním tweetu pak jako problém označil to, že vyšetřování neúspěšné demokratické prezidentské kandidátky má na starosti úřadující šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Andrew McCabe. "Dostal pro manželku 700 000 dolarů od H (Hillary)!" tvrdí Trump.
Prezident tak naráží na fakt, že guvernér státu Virginie Terry McAuliffe, blízký spojenec Clintonové, pomohl získat McCabeově manželce Jill zmíněnou sumu na její kampaň v roce 2015. Ta se tehdy neúspěšně ucházela o křeslo ve virginském Senátu.
Na své oblíbené komunikační síti Trump v úterý rovněž osočil Sessionse, že nevyšetřuje blíže neupřesněné ukrajinské snahy sabotovat jeho prezidentskou kampaň s cílem podpořit Clintonovou.
Ukrainian efforts to sabotage Trump campaign - "quietly working to boost Clinton." So where is the investigation A.G. @seanhannity
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 25, 2017
Kauzu převzal Sessionsův náměstek
Sessions, který patřil k Trumpovým oblíbencům, upadl v nemilost, když se v březnu kvůli možnému střetu zájmů zřekl jakékoliv účasti na vyšetřování možného ruského vměšování do voleb.
Sessionsovy pravomoci tak v této kauze formálně převzal jeho náměstek Rod Rosenstein, který k Trumpově nelibosti jmenoval Muellera zvláštním vyšetřovatelem.
Ačkoliv Trump tvrdí, že Muellera odvolat nechce, média spekulují o opaku. Vyšetřovatele sice podle The Washington Post nemůže odvolat přímo, může ale nařídit Rosensteinovi, aby tak učinil.
Pokud by Rosenstein odmítl prezidentovi vyhovět a místo toho rezignoval, může Trump po Sessionsově odvolání jmenovat úřadujícího ministra spravedlnosti, který prezidentův příkaz splní.