Už bych tě nevzal, vzkázal Trump svému ministrovi. Donald junior bude kvůli Rusku vypovídat v Senátu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 20. 7. 2017 11:00
Kritiku amerického prezidenta Donalda Trumpa si vysloužil ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Důvodem je to, že se Sessions vzdal dohledu nad vyšetřováním možného ruského vměšování do loňských prezidentských voleb v USA. Sessions se dohledu nad kauzou vzdal kvůli možnému střetu zájmů. Příští týden budou v kauze před Senátem svědčit Trumpův nejstarší syn Donald junior, Trumpův zeť Jared Kushner a bývalý šéf prezidentovi volební kampaně Paul Manafort.
Ministr spravedlnosti Jeff Sessions.
Ministr spravedlnosti Jeff Sessions. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump lituje, že si vybral jako ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse.

Trump v rozhovoru pro list The New York Times (NYT) prohlásil, že kdyby věděl, že se Sessions vzdá formálního dohledu nad vyšetřováním ruské kauzy, vybral by si na tento vládní post někoho jiného.

V případu údajného vměšování Ruska do amerických prezidentských voleb budou před Senátem příští týden vypovídat Donald junior, Trumpův zeť a poradce Jared Kushner i bývalý šéf Trumpovy volební kampaně Paul Manafort. Jeden z klíčových bodů jejich výpovědi přitom bude setkání s ruskou právničkou údajně napojenou na Kreml.

Zvláštní oddělení ministerstva spravedlnosti ve spolupráci se Senátem a Sněmovnou reprezentantů vyšetřuje, zda se Rusko snažilo ovlivnit loňské prezidentské volby ve prospěch Donalda Trumpa. Zároveň zkoumá, jestli Trumpův nejstarší syn, zeť a bývalý šéf jeho kampaně byli do ovlivňování voleb zapleteni.

Na jejich případ však nebude formálně dohlížet Trumpův ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Kvůli možnému střetu zájmů se jakékoliv účasti na vyšetřování zřekl. Prezidenta to ale popudilo.

"Je to k prezidentovi velmi nečestné"

"Sessions se nikdy neměl vyloučit (z dohledu nad vyšetřováním), a když se zamýšlel vyloučit, měl mi to říct, než to místo vzal, já bych si vybral někoho jiného," řekl Trump o Sessionsovi. Ten byl, jak NYT připomněl, prvním senátorem, který nynějšího prezidenta během volební kampaně podpořil.

"Jeff Sessions vzal to místo, nastoupil a vyloučil se, což je upřímně podle mě k prezidentovi velmi nečestné," řekl Trump. "Jak můžete místo přijmout a pak se vyloučit? Kdyby se vyloučil ještě předtím, řekl bych: 'Díky, Jeffe, ale nevyberu si tě.' Je to k prezidentovi neobyčejně nečestné. A to je ještě mírné slovo," dodal Trump.

Pravomoci Jeffa Sessionse tak v této kauze formálně převzal jeho náměstek Rod Rosenstein.

Jenže Trump není spokojený ani s Rosensteinem, který v minulosti působil jako federální prokurátor v Baltimoru. A právě spojitost s tímto městem prezidenta popudila, když se dozvěděl o Sessionsově zřeknutí se. "V Baltimoru je jen velmi málo republikánů, pokud tam vůbec nějací jsou," řekl Trump.

Trump připomněl, že Rosenstein mu doporučil odvolat nyní již bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho. Podle Trumpa v jeho případě hraje náměstek v Baltimoru na obě strany.

Rosenstein následně ale jmenoval k prošetření ruské kauzy zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Ten prověřuje i to, zda Trump nepřípustným způsobem neovlivňoval americkou justici.

Na dotaz novinářů, zda by Trump považoval za překročení hranice, kdyby Mueller zkoumal i rodinné finance kvůli možným vazbám na Rusko, odpověděl prezident, že ano. Neuvedl ale, jak by reagoval.

Trump si osobně myslí, že není předmětem vyšetřování, ačkoliv některá média uvádějí, že Mueller se o něj kvůli možnému ovlivňování americké justice zajímá. "Nejsem vyšetřován. Za co? Neudělal jsem nic špatného," prohlásil prezident.

Případ Comey

Donald Trump v rozhovoru pro NYT přiznal, že si myslí, že Comey si chtěl své ředitelské místo zachovat, proto na něj jako páku použil kompromitující informace o jeho údajných sexuálních eskapádách v moskevském hotelu.

Pokud jde o Comeyho, Trump si vzpomíná na setkání s činiteli tajných služeb ve svém mrakodrapu Trump Tower, které se uskutečnilo asi dva týdny před složením prezidentské přísahy. Comey si ho vzal stranou a řekl mu o složce s údajnými kompromitujícími materiály, jejichž autorství se připisuje bývalému agentovi britské rozvědky Christopheru Steeleovi.

V rozhovoru s NYT Trump prohlásil, že si myslí, že Comey mu o složce řekl kvůli tomu, aby jako budoucí prezident věděl, že na něj šéf FBI něco má. Na upřesňující dotaz, zda materiál měl sloužit jako nátlaková páka, odpověděl Trump, že se tak domnívá. "Z dnešního pohledu," dodal.

Pravdivost tvrzení ve složce Trump opětovně popřel. "Když mi to přinesl, řekl jsem si, že je to vymyšlený odpad," řekl prezident.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy