Už bych tě nevzal, vzkázal Trump svému ministrovi. Donald junior bude kvůli Rusku vypovídat v Senátu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 20. 7. 2017 11:00
Kritiku amerického prezidenta Donalda Trumpa si vysloužil ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Důvodem je to, že se Sessions vzdal dohledu nad vyšetřováním možného ruského vměšování do loňských prezidentských voleb v USA. Sessions se dohledu nad kauzou vzdal kvůli možnému střetu zájmů. Příští týden budou v kauze před Senátem svědčit Trumpův nejstarší syn Donald junior, Trumpův zeť Jared Kushner a bývalý šéf prezidentovi volební kampaně Paul Manafort.
Ministr spravedlnosti Jeff Sessions.
Ministr spravedlnosti Jeff Sessions. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump lituje, že si vybral jako ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse.

Trump v rozhovoru pro list The New York Times (NYT) prohlásil, že kdyby věděl, že se Sessions vzdá formálního dohledu nad vyšetřováním ruské kauzy, vybral by si na tento vládní post někoho jiného.

V případu údajného vměšování Ruska do amerických prezidentských voleb budou před Senátem příští týden vypovídat Donald junior, Trumpův zeť a poradce Jared Kushner i bývalý šéf Trumpovy volební kampaně Paul Manafort. Jeden z klíčových bodů jejich výpovědi přitom bude setkání s ruskou právničkou údajně napojenou na Kreml.

Zvláštní oddělení ministerstva spravedlnosti ve spolupráci se Senátem a Sněmovnou reprezentantů vyšetřuje, zda se Rusko snažilo ovlivnit loňské prezidentské volby ve prospěch Donalda Trumpa. Zároveň zkoumá, jestli Trumpův nejstarší syn, zeť a bývalý šéf jeho kampaně byli do ovlivňování voleb zapleteni.

Na jejich případ však nebude formálně dohlížet Trumpův ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Kvůli možnému střetu zájmů se jakékoliv účasti na vyšetřování zřekl. Prezidenta to ale popudilo.

"Je to k prezidentovi velmi nečestné"

"Sessions se nikdy neměl vyloučit (z dohledu nad vyšetřováním), a když se zamýšlel vyloučit, měl mi to říct, než to místo vzal, já bych si vybral někoho jiného," řekl Trump o Sessionsovi. Ten byl, jak NYT připomněl, prvním senátorem, který nynějšího prezidenta během volební kampaně podpořil.

"Jeff Sessions vzal to místo, nastoupil a vyloučil se, což je upřímně podle mě k prezidentovi velmi nečestné," řekl Trump. "Jak můžete místo přijmout a pak se vyloučit? Kdyby se vyloučil ještě předtím, řekl bych: 'Díky, Jeffe, ale nevyberu si tě.' Je to k prezidentovi neobyčejně nečestné. A to je ještě mírné slovo," dodal Trump.

Pravomoci Jeffa Sessionse tak v této kauze formálně převzal jeho náměstek Rod Rosenstein.

Jenže Trump není spokojený ani s Rosensteinem, který v minulosti působil jako federální prokurátor v Baltimoru. A právě spojitost s tímto městem prezidenta popudila, když se dozvěděl o Sessionsově zřeknutí se. "V Baltimoru je jen velmi málo republikánů, pokud tam vůbec nějací jsou," řekl Trump.

Trump připomněl, že Rosenstein mu doporučil odvolat nyní již bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho. Podle Trumpa v jeho případě hraje náměstek v Baltimoru na obě strany.

Rosenstein následně ale jmenoval k prošetření ruské kauzy zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Ten prověřuje i to, zda Trump nepřípustným způsobem neovlivňoval americkou justici.

Na dotaz novinářů, zda by Trump považoval za překročení hranice, kdyby Mueller zkoumal i rodinné finance kvůli možným vazbám na Rusko, odpověděl prezident, že ano. Neuvedl ale, jak by reagoval.

Trump si osobně myslí, že není předmětem vyšetřování, ačkoliv některá média uvádějí, že Mueller se o něj kvůli možnému ovlivňování americké justice zajímá. "Nejsem vyšetřován. Za co? Neudělal jsem nic špatného," prohlásil prezident.

Případ Comey

Donald Trump v rozhovoru pro NYT přiznal, že si myslí, že Comey si chtěl své ředitelské místo zachovat, proto na něj jako páku použil kompromitující informace o jeho údajných sexuálních eskapádách v moskevském hotelu.

Pokud jde o Comeyho, Trump si vzpomíná na setkání s činiteli tajných služeb ve svém mrakodrapu Trump Tower, které se uskutečnilo asi dva týdny před složením prezidentské přísahy. Comey si ho vzal stranou a řekl mu o složce s údajnými kompromitujícími materiály, jejichž autorství se připisuje bývalému agentovi britské rozvědky Christopheru Steeleovi.

V rozhovoru s NYT Trump prohlásil, že si myslí, že Comey mu o složce řekl kvůli tomu, aby jako budoucí prezident věděl, že na něj šéf FBI něco má. Na upřesňující dotaz, zda materiál měl sloužit jako nátlaková páka, odpověděl Trump, že se tak domnívá. "Z dnešního pohledu," dodal.

Pravdivost tvrzení ve složce Trump opětovně popřel. "Když mi to přinesl, řekl jsem si, že je to vymyšlený odpad," řekl prezident.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy