Donald Trump se snaží setřást ruskou aféru. Jeho další politické plány ale teď média moc nezajímají

Daniel Anýž Daniel Anýž
20. 6. 2017 11:23
Americký prezident Donald Trump sice zápasí s tzv. ruskou aférou, tedy vyšetřováním podezřelých kontaktů svého týmu s Kremlem. Vedle toho se ale usilovně snaží představovat své další politické plány. A to systematicky: po "týdnu infrastruktury" přišel "týden podpory zaměstnanosti", poté "týden technologie". Americká média ale dávají přednost ruské aféře a v posledních týdnech to vypadá, jako by se ve Washingtonu nic jiného nedělo.
Donald Trump během pondělního setkání s představiteli velkých IT firem v Bílém domě.
Donald Trump během pondělního setkání s představiteli velkých IT firem v Bílém domě. | Foto: Reuters

Washington - Změna politiky vůči Kubě, v rámci které americký prezident Donald Trump přitvrzuje obchodní a diplomatické vztahy uvolněné jeho předchůdcem v úřadě Barackem Obamou, se před víkendem ve Spojených státech stala zprávou dne.

Po poměrně dlouhé době, vlastně po takřka měsíci, který uplynul od první Trumpovy zahraniční cesty, kdy navštívil Blízký východ a Evropu, to ale bylo zároveň poprvé, kdy zpravodajským titulkům v amerických médiích dominovalo nějaké prezidentovo politické rozhodnutí.

Jinak se ale pozorovatel při pohledu na americkou scénu musí ptát: Dělají ve Washingtonu něco jiného, než že tam řeší tzv. ruskou aféru?

Tedy kauzu, ve které už nejde jen o to, jak dalece Rusko narušilo loňské prezidentské volby v USA a zda o tom něco věděl Trumpův předvolební tým. Jde v ní už taky o podezření, zda se nový americký prezident nesnažil mařit vyšetřování "ruské kauzy". 

Kremelský mrak zastiňuje vše ostatní, co se ve Washingtonu děje. A to včetně politické agendy Bílého domu. Zdá se, jako by ruská aféra spotřebovávala veškerou energii, čas a pozornost prezidenta a jeho týmu.

Bílý dům si toho je dobře vědom. A dělá vše, aby veřejnost přesvědčil, že Trumpova vláda pracuje naplno a plní svůj program.

Působí to ale občas hodně křečovitě.

Minulý týden sezval Donald Trump svoji vládu do Bílého domu. Za přítomnosti televizních kamer tam nechal jednoho člena kabinetu po druhém okomentovat, jak dobře si vláda a jmenovitě prezident vedou.

Lidé z administrativy Donalda Trumpa museli prezidenta chválit při společném jednání. Se zdravicí přispěchaly i těžké váhy v americké vládě. | Video: whitehouse.gov

Výsledek však spíše jen posílil dojem, že Trump a jeho tým se zoufale snaží ubezpečit veřejnost, že navzdory ruské aféře administrativa šlape jako hodinky.

Šéf kanceláře Bílého domu Rience Priebus například v rámci své chvály Donalda Trumpa kromě jiného doslova konstatoval, že je pro něj "požehnáním" pracovat pro prezidenta.

"Nikdy jsem nic podobného neslyšel. Je to neuvěřitelné, vlastně ani nevím, jak na to reagovat. Nikdy jsem nezažil, aby členové kabinetu takto vystupovali," citoval web Politico nejmenovaného "dlouholetého konzultanta republikánské strany".

Objevily si i komentáře, jež celé setkání a projevy ministrů přirovnaly k někdejším zasedáním "sovětského politbyra".

Tematické týdny

I přes nešťastnou formu, kterou Bílý dům zvolil, ale Trumpova administrativa v uplynulých týdnech opravdu představila několik vlastních důležitých programů.

Za prvé jde o Trumpův záměr napumpovat nejméně jeden bilion dolarů do obnovy americké infrastruktury.

Podle představ Bílého domu by přitom federální vláda investovala jen výchozí finanční vklad, zhruba ve výši 200 miliard dolarů, o zbytek investic by se měly postarat jednotlivé státy, města a taky soukromý sektor.

"Líbí se nám model, v rámci kterého nepoužíváme peníze daňových poplatníků, abychom pak těm samým poplatníkům ukazovali úspěchy," komentoval základní princip infrastrukturního plánu Gary Cohn, šéf Národní ekonomické rady, tedy prezidentova poradního orgánu.

Cohnův výrok byl narážkou na to, že obdobný infrastrukturní program, který v prvním roce svého prezidentství, v létě 2009, spustil Barack Obama, byl naopak plně financován z federálních peněz, ze stimulačního balíčku ve výši bezmála jednoho bilionu dolarů.

Média zajímal jen Sessions

Trumpův Bílý dům se v poslední době snaží představování svých programových cílů tematicky a časově zarámovat do jednotlivých týdnů.

Po "týdnu infrastruktury", v rámci něhož byl představen výše zmíněný základní rámec programu, přišel s "týdnem podpory zaměstnanosti".

Pro Trumpa, který se dostal do Bílého domu na základě slibu, že dokáže zlepšit ekonomické podmínky nižší a střední pracující třídy, jde o jednu z klíčových věcí.

Bílý dům chce uvolnit více peněz, na začátku nejméně 100 milionů dolarů, na nové rekvalifikační programy.

Zároveň bude víc finančně i systémově podporovat učňovské školství a také spolupráci výrobních firem s univerzitami. Tedy programy, v rámci kterých už podniky na univerzitách spolupracují s vybranými studenty, spolufinancují jim studium za to, že pak v nich získají kvalifikované zaměstnance.

"Tyto  programy zpřístupní studentům skvělá pracovní místa bez toho, že by se studenti museli obrovsky zadlužit za získání vysokoškolského titulu. Místo toho si už během studia mohou vydělávat," uvedl prezident Trump, když během nedávné cesty do Wisconsinu svůj program představoval. 

Příznačné pro současnou atmosféru na americké politické a mediální scéně ale bylo, že jeho cesta, na které prezidenta doprovázala i jeho poradkyně a dcera Ivanka, úplně zapadla.

Média totiž právě rozebírala další díl "ruského" seriálu, vystoupení ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse před senátním výborem pro tajné služby.

Co na to Facebook, Amazon nebo Apple?

Tento týden věnuje Bílý dům propagaci nových technologií, opět ve spojení s možnou tvorbou nových pracovních míst. A taky na využití moderních technologií pro zefektivnění provozu amerického veřejného sektoru.

Prezident Trump  a jeho zeť Jared Kushner se v pondělí setkali v Bíllém domě se zástupci největších amerických technologických firem, jako jsou Google, IBM, Cisco, Oracle či Microsoft.

"Naše systémy jsou v některých případech až deset, dvacet let zastaralé. Samozřejmě to nespravíme za jeden den. Ale chceme začít. Tento den bude důležitý jako generátor nápadů a možných řešení problémů," prohlásil Chris Liddell, bývalý řídící pracovník Microsoftu a současný poradce prezidenta. 

Otazník však do poslední chvíle visel nad účastí některých velkých IT společností na pondělní schůzce. Už dřív slíbily, že se dostaví, mezitím je ale pobouřilo Trumpovo rozhodnutí odstoupit od tzv. pařížské dohody o klimatu.

Šéf novátorských firem Tesla a SpaceX Elon Musk otevřeně oznámil, že z jeho strany to představuje konec jakékoliv spolupráce s prezidentem. Stejně tak CEO společnosti UBER Travis Kalanick rezignoval na svoji roli poradce Bílého domu.

Americká média spekulovala, jak se zachovají Facebook, Amazon nebo Apple, tedy zda jejich zástupci v pondělí do Bílého domu dorazí.

Pro "časové vytížení" se nakonec z pondělního setkání v Bílém domě omluvil šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Jeff Bezos za Amazon a Timothy Cook za Apple pozvání naopak přijali.

I tato kontroverze ale nakonec může k Trumpovu "týdnu technologie" přilákat větší zájem médií, než jaký Bílý dům získal se svým "týdnem infrastruktury", respektive "týdnem podpory zaměstnanosti".

I tak půjde ale jen o zájem dočasný. Už ve středu se totiž v Kongresu - v Senátu i ve Sněmovně reprezentantů - konají další slyšení v ruské aféře.

Pro Rusko byla z hlediska jejich zájmů horší volbou Clintonová, od Trumpa si slibovali, že bude schopnější se s nimi dohodnout jejich způsobem. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lazio získalo v římském derby skalp třetího AS

Fotbalisté AS Řím v italské lize podruhé za sebou zaváhali. Třetí tým tabulky po předchozí remíze prohrál 0:3 v derby s Laziem, které se posunulo na sedmé místo. Na svého dnešního soupeře už ztrácí jen tři body.

Dvěma góly ke třetímu vítězství Lazia za sebou přispěl Luis Alberto. Skóre otevřel už ve 14. minutě kanonýr Ciro Immobile, Alberto vedení po devíti minutách zdvojnásobil a domácí už zápas až do konce kontrolovali. Španělský záložník skóre v 67. minutě zpečetil druhou trefou.

Italská fotbalová liga - 18. kolo:

Lazio Řím - AS Řím 3:0 (23. a 67. Alberto, 14. Immobile).

Tabulka:

1. AC Milán 17 12 4 1 37:19 40
2. Inter Milán 17 11 4 2 43:23 37
3. AS Řím 18 10 4 4 37:29 34
4. Juventus Turín 16 9 6 1 35:16 33
5. Bergamo 16 9 4 3 40:22 31
6. Neapol 16 10 1 5 34:16 31
7. Lazio Řím 18 9 4 5 30:25 31
8. Sassuolo 17 8 5 4 30:26 29
9. Hellas Verona 17 7 6 4 22:16 27
10. Benevento 17 6 3 8 20:30 21
11. Sampdoria Janov 17 6 2 9 26:28 20
12. Fiorentina 17 4 6 7 18:23 18
13. Boloňa 17 4 5 8 23:31 17
14. Spezia 17 4 5 8 23:32 17
15. Udine 16 4 4 8 18:25 16
16. Cagliari 17 3 5 9 23:34 14
17. FC Janov 17 3 5 9 18:30 14
18. FC Turín 17 2 6 9 26:35 12
19. Parma 17 2 6 9 13:33 12
20. Crotone 17 2 3 12 17:40 9
Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy