Trump ve svém labyrintu. Zatímco si chystal nový protiimigrační dekret, zastínil ho obviněním Obamy

Daniel Anýž Daniel Anýž
6. 3. 2017 18:24
Americký prezident Donald Trump o víkendu obvinil svého předchůdce Baracka Obamu, že v loňské předvolební kampani nechal odposlouchávat jeho volební štáb. Toto prohlášení ve výsledku přebilo i očekávané zveřejnění nové verze "protiimigračního dekretu". Ten Trump podepsal v pondělí. Nařízení se týká jen žadatelů o nová víza; držitelé platných víz budou moci nadále do USA cestovat. Dekret se vztahuje na občany Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie. Netýká se držitelů zelených karet a občanů Iráku. Původní verzi, která dočasně zakazovala občanům sedmi převážně muslimských zemí vstup na půdu USA, zablokovaly soudy.
Americký prezident Donald Trump a jeho předchůdce Barack Obama.
Americký prezident Donald Trump a jeho předchůdce Barack Obama. | Foto: Reuters

Washington, D.C. - Bílý dům v pondělí zveřejnil upravenou verzi svého "protiimigračního" dekretu, který má výrazně zpřísnit vstup do USA pro lidi z několika převážně muslimských zemí.

Ten s platností od 16. března dočasně zakazuje občanům Íránu, Jemenu, Súdánu, Sýrie, Libye a Somálska vstup na americkou půdu. Výjimku budou mít jen držitelé zelených karet, které opravňují k trvalému pobytu v USA. Oproti původní verzi, kterou zablokovaly soudy, navíc vypadl i Irák. Podle textu, který dostala krátce před podpisem k dispozici agentura AP, se nařízení týká jen žadatelů o nová víza; držitelé platných víz budou moci nadále do USA cestovat.

Republikáni v Kongresu by měli tento týden taky představit detailnější legislativní návrh, který povede k demontáži reformy zdravotnictví exprezidenta Baracka Obamy (tzv. Obamacare).

A Severní Korea vypálila čtyři balistické rakety. Čeká se na reakci USA.

Za normálních okolností by každá z výše uvedených informací byla ve Spojených státech zprávou dne. Jenže na tamní mediální scéně vše přebíjí vřava, v jejímž centru stojí zvyk prezidenta Donalda Trumpa psát časně po ránu vzkazy na Twitter.

Teď se kvůli tweetům, které se rozlétly do světa v sobotu ráno floridského času, prezident dostal do otevřeného sporu se šéfem Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamesem Comeym.

V sérii vzkazů, které Trump vyslal ze svého sídla v Mar-a-Lago na Floridě, americký prezident obvinil svého předchůdce v úřadě Baracka Obamu, že jej nechal odposlouchávat. A to během loňské předvolební kampaně přímo v jeho sídle Trump Tower v New Yorku, kde zároveň působil Trumpův volební štáb.

James Comey proto oficiálně požádal ministerstvo spravedlnosti, pod které FBI spadá, aby veřejně popřelo vyjádření amerického prezidenta.

Zlý a nemocný Obama

Bez jakýchkoli konkrétních důkazů Trump nařkl předchozího prezidenta ze spiknutí, které se podle něho podobá aféře Watergate někdejšího prezidenta Richarda Nixona. Trump označil Obamu za "špatného (nebo nemocného)" člověka.

Podle amerických médií Trump ve svém obvinění Obamy vyšel ze článku, který se objevil na pravicovém webu Breitbart News. Jeho bývalý šéf Steve Bannon je teď hlavním Trumpovým poradcem v Bílém domě.

Barack Obama prostřednictvím svého mluvčího obvinění popřel. Rovněž James R. Clapper, který byl za Obamy ředitelem centrály amerických tajných služeb, o víkendu odmítl, že by věděl o jakýchkoli odposleších Trumpa nebo jeho týmu.

"Žádná taková aktivita se nekonala - ani proti zvolenému prezidentovi, ani když byl kandidátem, ani proti jeho kampani," uvedl Clapper.

Mediální spirála v otáčkách

Trumpova obvinění ale mezitím roztočila mediální spirálu, která může poškodit právě i samotného prezidenta.

Donald Trump chce po Kongresu, aby údajné odposlechy prošetřil. Jenže tím pádem se ještě více pozornosti od vyšetřovatelů i ze strany veřejnosti soustředí na aféru, z níž Trumpovy víkendové tweety přímo vycházely.

Jaké kontakty a za jakým účelem udržovali Trumpovi lidé během loňské kampaně s Rusy? Touto otázkou se už několik týdnů zaobírá Bílý dům.

Kvůli lhaní o svých stycích s Rusy, konkrétně s ruským velvyslancem ve Washingtonu Sergejem Kisljakem, před třemi týdny rezignoval prezidentův poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn.

Kauza pak nabobtnala před tímto víkendem, kdy se ukázalo, že ministr spravedlnosti Jeff Sessions během svého únorového schvalovacího slyšení v Senátu zamlčel, že také on se s Kisljakem loni sešel.

Sessions byl v době Trumpovy kampaně ještě senátorem, členem výboru pro ozbrojené síly. Na jeho jednáních s velvyslancem cizí země by nebylo nic výjimečného.

Jenže v Senátu Sessions vypovídal pod přísahou. A nejen demokraté, ale i republikáni ho vyzvali, aby se jako ministr spravedlnosti postavil zcela stranou probíhajícího vyšetřování. V něm FBI stále zjišťuje, co se loni odehrávalo mezi Trumpovým štábem a Rusy.

Sessions popřel, že by chtěl před Senátem cokoliv zatajovat a že by s Kisljakem loni jednal jménem kampaně. Nicméně z vyšetřování se ve čtvrtek skutečně stáhl. Celou věc bude dozorovat jeden z jeho náměstků.

Prezident naštvaný jako nikdy před tím

Je pravděpodobné, že celá "ruská" aféra by tím přes víkend alespoň na pár dní ustoupila do pozadí a Bílý dům by se v klidu a soustředěně chystal na pondělní zveřejnění nové verze "protiimigračního" dekretu.

Kdyby ale na scénu nevstoupil rozzlobený Donald Trump.

Jeho sobotní vzkazy na Twitteru byly podle amerických médií výrazem prezidentovy frustrace, že nová zápletka s ministrem Sessionsem v médiích rychle a zcela přebila pozitivní ohlasy jeho úterního projevu v Kongresu.

Trumpa prý navíc rozčílilo, že Sessions podle něj zbytečně podlehl tlaku a odstoupil od vyšetřování.

"Byl naštvaný. Ještě jsem ho neviděl tak rozzlobeného," popsal prezidentův známý Christopher Rudy, který s ním byl o víkendu v sídle Mar-a-Lago, americkému deníku Washington Post 

Trumpovo veřejné obvinění předchozího prezidenta nemá v moderní americké historii obdoby. Ve výsledku může vést k tomu, že i republikáni, kteří se zatím bránili vytvoření zvláštní nadstranické komise na vyšetření "ruské" kauzy, budou nově s takovým postupem souhlasit. A ať už by byl výsledek jakýkoli, nebylo by možné jej zpochybnit jako politicky motivovaný.

Trump válcuje politiky podáním ruky. Na jeho pověstný stisk vyzrál jen kanadský premiér | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy