Trump je na Twitteru jako dítě, které kope kolem sebe. Podobá se v lecčems Zemanovi, tvrdí expert

Martin Novák Martin Novák
2. 2. 2017 13:25
Americký prezident Donald Trump tweetuje jako obyčejný člověk, ale následky můžou být velké, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz expert na sociální sítě a komunikaci Daniel Dočekal. Tweety politiků už jsou dnes podle něj samy o sobě událostmi. Média by ale při jejich přebírání měla být opatrná. Dočekal je provozovatelem webů Pooh.cz a 365tipů. Sám sebe označuje za "kurátora, který sbírá na internetu a sociálních sítích věci, které by ostatní měli číst".
Prezident USA Donald Trump.
Prezident USA Donald Trump. | Foto: Reuters

Aktuálně.cz: Představuje fakt, že Donald Trump ve funkci amerického prezidenta používá v takové míře a tak často Twitter, určitý zlom v sociálních sítích?

Daniel Dočekal (*1967) je český internetový publicista, zakladatel bývalého internetového magazínu Svět Namodro a odborníkem na sociální sítě.
Daniel Dočekal (*1967) je český internetový publicista, zakladatel bývalého internetového magazínu Svět Namodro a odborníkem na sociální sítě. | Foto: Martin Novák

Daniel Dočekal: Je to spíše projev narcisismu Trumpa a kompenzace jeho vlastní nejistoty. Bojí se, jestli na to opravdu má, a kompenzuje si tuto nejistotu tím, že navenek vystupuje absolutně sebejistě a přehnaně sebevědomě. Bez myšlení střílí na všechny strany. Přijde mi, že Trump a Miloš Zeman se dost podobají. Mají stejné způsoby, stejnou vulgaritu.

Trump ale tvrdí, že mainstreamová média jsou proti němu, a tak mu Twitter dává šanci komunikovat s lidmi přímo…

On ale může komunikovat, kdekoliv a kdykoliv chce. Když půjde do médií, kývne jim na rozhovor, tak tam může říkat to, co říká na Twitteru. Nemá to nic společného s tím, jestli má nebo nemá vlastní sociální kanál. Z pozice amerického prezidenta se může kdykoliv objevit v jakémkoliv médiu a bez cenzury tam prezentovat to, co na Twitteru.

Problém s Twitterem je, že je to odosobněná elektronická komunikace. Trump si neuvědomuje důsledky toho, co píše. Je schopen psát výmysly, označit důvěryhodné americké médium (New York Times – pozn. red.) za fake news (vymyšlené zprávy – pozn. red.) jenom proto, že píše něco jiného, než on chce.

Chová se jako malé dítě, které kope okolo sebe. Ale je to americký prezident. Takže následky mohou být značné, včetně pádu akcií a podobně.

Agentura Reuters – velmi respektovaná a důvěryhodná – dávala ale jako rychlou zprávu ze summitů Evropské unie taky citace z twitterových účtů ministra vnitra Milana Chovance nebo státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy. Není to prostě jen možnost pro některé politiky se zviditelnit?

Twitter jim umožňuje v reálném čase publikovat věci krátkým a efektivním způsobem. Aniž by to vyžadovalo mnoho práce a úsilí. Kdyby to měli psát na blog nebo osobní webové stránky, což byl dřívější kanál politiků pro oslovování lidí na internetu, tak by to bylo daleko pracnější.

Média by si ale měla uvědomit, že zprávu na účtu nemusel nutně psát dotyčný člověk. Měla by si ověřovat, jestli to není hack nebo takzvaný drunk-tweet, který napsal někdo – v tomto případě politik – v opilosti. Nabouraných, hacknutých účtů byly jen loni tisíce a mnohokrát se stalo, že byl citován nabouraný nebo falešný účet.

Třeba kauza zadržení Miloslava Ransdorfa v bance ve Švýcarsku. Objevil se falešný twitterový účet pod jeho jménem, který to komentoval a některá média to převzala jako vyjádření Ransdorfa.

To se podle vás může stát i v americkém nebo evropském kontextu? U Trumpa nebo významných evropských politiků?

Může.

Někdo vytvoří "fake" účet, který naplní obsahem ze skutečného účtu, takže ten falešný na první pohled vypadá jako ten skutečný. Nebude se to jmenovat Real Donald Trump (oficiální účet Donalda Trumpa, kterému kromě něj ale náleží i oficiální účet prezidenta USA @POTUS – pozn. red.), ale může tam být změněno jen jedno písmenko nebo drobnost. Falešný účet může někdo sdílet, retweetovat a pro novináře je snadné v rychlosti přehlédnout, že tam něco nesedí. Že je tam jedno písmenko jinak.

Jakou šanci má někdo hacknout například Trumpův twitterový účet?

Velkou. Problém Twitteru je, že sice existuje ochrana pomocí esemeskového kódu, pomocí dvoufaktoru (dva na sobě nezávislé způsoby, jak ověřit totožnost uživatele – pozn. red.), ale řada institucí a politiků žádný dvoufaktor nepoužívá.

Když si politik nebo nějaká instituce ochrání účet dvoufaktorovým ověřením, je málo pravděpodobné, že se hacknutí nebo nabourání účtu podaří. K novému přihlášení je potřeba mobil.

Mnozí politici to ale nedělají, protože je to komplikované. A pokud účet spravuje více lidí, je to složité, protože se musí přihlašovat celý tým.

Nebo je sociální účet napojen na nějakou správcovskou aplikaci, která získala práva zápisu do účtu. Přes takovou používanou nebo naopak dlouhodobě nepoužívanou aplikaci, která má právo na zápis do účtů politiků nebo institucí, se může hackerům podařit na účty odesílat tweety politiků nebo institucí.

Směřujeme k tomu, že tweety politiků vytvářejí události? Trump něco dá na Twitter a všechna média o tom informují jako o něčem, co se stalo…

Rozhodně tweety politiků události vytvářejí – a to už dlouho. Ale je to podobné, jako když politik jede na nějaké shromáždění v nějaké lokalitě, tam něco řekne, lokální médium to zveřejní a od něj to převezmou další média.

U nás je to běžné s Milošem Zemanem na jeho jízdách republikou. Média dychtí po tom, aby z jeho řeči uvařila nějakou zprávu. Čili to funguje i mimo sociální sítě.

Může vůbec dnes politik fungovat nebo být úspěšný bez sociálních sítí?

Sociální sítě pomáhají těm, kteří mají obrovský počet sledujících. To je případ Donalda Trumpa nebo u nás Andreje Babiše. V drtivé většině je sledují lidé, kteří je obdivují.

Tito politici pomocí Twitteru nebo i Facebooku dokážou během kratičké chvilky mobilním telefonem ovlivnit miliony, nebo v českém případě statisíce lidí. Aniž by jejich zprávy šly komplikovanou cestou, na které by nabraly zpoždění nebo se mohly i mnohokrát pozměnit.

Tímto způsobem politici promlouvají k lidem coby jejich zachránci, kteří změní svět a vše za nás vyřeší. Což je image Trumpa nebo image, kterou si budoval Babiš.

Lze s odstupem říci, jestli sociální sítě Trumpovi pomohly výrazně v jeho volebním vítězství?

Nemyslím, že by to způsobila jenom sociální média. Ano, pomohla tomu, ale Trump cílí hlavně na část populace, která není vzdělaná a ta se přes sociální sítě oslovuje obtížně. Kdyby se oslovovala lehce, nemusí kandidáti jezdit po Spojených státech a pořádat mítinky.

Sociální sítě vliv měly, ale ne rozhodující. Rozhodující byla podle mě média ve Spojených státech jako taková. Nedokázala odpovídajícím způsobem nástup Trumpa zachytit, věnovala se podružným věcem.

Nyní – v prezidentské funkci – může Trumpovi intenzivní tweetování pomoci, nebo spíše uškodit?

Pomáhá mu to udržet popularitu v té skupině lidí, kterou oslovuje. Trump tweetuje jako obyčejný člověk, nehledejme v tom nějakou sofistikovanost.

Má přece poradce, experty, kteří mu pomáhají se sociálními sítěmi. Co a jak kdy dát…

Jistě jich má mnoho, ale jsou to lidé podobně naladění jako on. Jiné k sobě nepustí.

Podívejme se na jiný příklad využití sociálních sítí politikem. Před Vánoci bylo uneseno libyjské letadlo na Maltu a o vývoji situace se svět dozvídal prostřednictvím twitterového profilu maltského premiéra Josepha Muscata. Je toto cesta, jak by politici měli sociální sítě využívat?

Ano, toto je rozhodně dobře. Někteří naši politici jako premiér Bohuslav Sobotka a další píší na Twitter nesmysly, ale pokud představitelé státu dokážou sdělovat takové podstatné informace, tak je to pozitivní. Je to jeden z komunikačních kanálů.

Z Česka se to špatně posuzuje, protože sedm až osm milionů obyvatel má přístup k internetu, tři až čtyři miliony se vyskytují denně na Facebooku, to je v podstatě polovina internetové populace. Twitter je proti tomu miniaturní, na něm je zhruba 500 až 600 tisíc lidí z České republiky a ze Slovenska.

Na druhou stranu je to zajímavá cílová skupina. Jsou to vlivní lidé, většinou ze skupiny nad pětatřicet let. Na Facebooku je sice více lidí, ale Facebook to ukáže jen desetině z nich, takže jsme na úrovni Twitteru.

Takže pro politiky a jejich politické vzkazy je mnohem podstatnější Twitter než Facebook?

Samozřejmě. Má to kořeny ve Spojených státech.

Twitter byl v USA vždy takový. Platil tam za zpravodajské médium, zatímco Facebook stojí více na domácím sdílení. Na Facebooku se sdílí věci mezi přáteli, na Twitteru je to opačně. Tam většina uživatelů sdílí veřejně.

Ale úspěch politika na sociálních sítích spočívá hlavně v mixu Twitteru a Facebooku. Být politik a nemít obojí je už problém. Pořád ještě platí, že facebookoví lidé nejsou zároveň twitteroví a naopak.

Trump se obává rostoucího vlivu Číny, proto zřejmě hodlá posilovat vztahy s Ruskem, otázka je, co za to bude Putin chtít, říká Michael Žantovský. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 5 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy