Trump popřel sám sebe. Místo krveprolití nabídl růžovou vizi Ameriky pro všechny a státní přestavbu

Daniel Anýž Daniel Anýž
Aktualizováno 1. 3. 2017 10:50
Prezidentův noční projev v Kongresu byl mnohem optimističtější než temná inaugurační řeč. Ve výčtu programových priorit byl ale Trump obecný. Potvrdil záměr zrušit reformu zdravotnictví Baracka Obamy a radikálně nový přístup USA k obchodním dohodám. "Silně podporujeme NATO," uvedl Trump. Spojenci však podle něho musejí "dostát svým finančním závazkům". Diskuse se členskými zeměmi NATO už podle něho přinesly výsledky. "Peníze už začaly proudit," prohlásil Trump.
Americký prezident Donald Trump přednesl svůj první projev před zákonodárci. Mimo jiné se nezřekl závazků vůči spojencům v Severoatlantické alianci. | Video: Reuters

Washington - Ve značně obecných obrysech, ale ve formě, která tentokrát dostála vážnosti prezidentského úřadu, Donald Trump v nočním projevu ke společnému shromáždění obou komor Kongresu seznámil Američany s programovými cíli pro první rok svého prezidentství.

Jeho projev byl mnohem optimističtější než slova o americkém "krveprolití", jež zazněla před několika týdny v jeho inaugurační řeči. Tentokrát Trump svůj proslov zarámoval přesvědčením, že jeho vláda otevře "novou kapitolu americké velikosti" a povede k "obnově amerického ducha".

Jeden národ, s jedním osudem

Ve srovnání s inaugurační řečí se také snažil oslovit celou americkou společnost. Několikráte vyzval k nadstranické spolupráci a k nalezení "společné půdy". "Jsme jeden národ, s jedním společným osudem," uvedl Trump.

A ti američtí voliči, kteří se dosud ptali, kdy se Donald Trump začne chovat jako prezident, se tentokrát zřejmě dočkali. Trump přednesl projev ze čtecího zařízení, klidně, bez jinak obvyklých kritických výpadů proti oponentům či médiím.

Ale už jen pohled do sálu, ke kterému mluvil, zároveň jasně ukázal, že nadstranická spolupráce a porozumění se budou v rozdělené americké společnosti hledat jen velmi těžce.

Zatímco republikánští zákonodárci v potlesku vstávali z křesel, demokraté po většinu času seděli v tichém nesouhlasu. A když prezident mluvil o svém záměru odvolat reformu zdravotnictví Baracka Obamy, ukázali mu někteří z nich palec dolů.

Na konkrétně formulované cíle, ve kterých by se objevila přesnější čísla a termíny splnění, byl Trumpův projev velmi skoupý. Prezident jen vyjmenoval několik klíčových plánů, jež v minulých dnech už avizovala americká média.

Konec Obamacare, menší daně

Vedle rozhodnutí zrušit Obamovu reformu zdravotnictví, čemuž ve vnitropolitické části projevu prezident věnoval nejvíce času, oznámil záměr daňové reformy. Firemní daně by se měly snížit, střední třída by měla dostat úlevy.

Trump dále potvrdil radikálně nový americký přístup k obchodním dohodám, když uvedl, že věří ve "volný", ale zároveň také "férový obchod".

Už zrušil transpacifickou dohodu USA s dalšími jedenácti zeměmi, chce předělat dohodu NAFTA a jednání o smlouvě mezi USA a EU je pro tuto chvíli mrtvé.

Prezident se v nočním projevu věnoval i imigraci. Ještě před jeho vystoupením při tom přinesla americká média překvapivou informaci, že Trump byl otevřen imigrační reformě, která by řadě ilegálních imigrantů dala šanci k získání občanství.

Přímo v Kongresu ale nic takového nezmínil. Naopak potvrdil, že jeho vláda už brzy "začne stavět velkou, velkou zeď podél jižní hranice". Už minulý týden zásadně přitvrdil pravidla pro možné deportace nezákonných přistěhovalců.

Trump v noci dále potvrdil záměr radikálního zpřísnění vstupu do USA ze zemí, které jeho kabinet považuje ze rizikové. "Nemůžeme dovolit, aby uvnitř Ameriky vzniklo předměstí terorismu," řekl.

Jeho původní výnos, kterým před měsícem zakázal do USA vstup lidem ze sedmi převážně muslimských států, zastavily soudy. Ale už tento týden má Bílý dům přijít s novou, upravenou verzí verdiktu.

Trumpova rekonstrukce státu

V odkazu na výstavbu americké dálniční sítě v 50. letech za prezidenta Dwighta Eisenhowera, Trump oznámil "nový program státní přestavby". Na infrastrukturní projekty by chtěl uvolnit jeden bilion dolarů.

V krátké pasáži o rozpočtu prezident uvedl, že jeho návrh, který nyní předkládá do Kongresu, zahrnuje "největší nárůst výdajů na národní obranu v americké historii".

Přímo v projevu Trump žádná čísla neoznámil, ale podle amerických médií má Pentagon dostat navíc 54 miliard dolarů. Což je o 10 procent víc, než by měla armáda jinak dostat podle již dříve schválených rozpočtových pravidel.

Výrazné škrty, až ve výši 37 procent současného rozpočtu, by naopak měly postihnout americké ministerstvo zahraničí a Americkou agenturu pro mezinárodní rozvoj (USAID).

V zahraniční politice se prezident opět soustředil na prioritu, se kterou už v roce 2015 vstoupil do kampaně, na boj proti Islámskému státu.

"Jak jsem slíbil, nařídil jsem ministerstvu obrany sestavit plán ke zdecimování a zničení ISIS. Budeme spolupracovat se spojenci, včetně spojenců v muslimském světě, na vyhlazení tohoto odporného nepřítele ze země," uvedl Trump.

Peníze od spojenců už proudí do NATO

Ve své řeči ani jednou nezmínil Rusko, a naopak vyslovil jasnou "silnou" podporu NATO. Jedním dechem však řekl: "Naši partneři však musejí dostát svým finančním závazkům".

A podle Trumpa už také "silné a upřímné diskuse" se spojenci přinesly výsledek. "Peníze už začaly proudit," uvedl.

"Chceme mír, kdekoli lze mír nalézt. Někdejší nepřátelé jsou dnes přáteli Ameriky. Tato historie by nám měla dát víru v možnosti lepšího světa," zarámoval prezident v závěru svůj projev tak, jak začal, výzvou k optimismu.

Podle průzkumů však Trump rekordně polarizuje společnost a ve srovnání se všemi předchozími prezidenty od druhé světové války je také "rekordně" neoblíbený.  

Jeho noční výzva k americké "národní jednotě" byla možná upřímná. Ale její naplnění se v tuto chvíli zdá stále dost nepravděpodobné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Všech pět těžce zraněných po srážce vlaků je mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, řekli mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé, dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

Fakultní nemocnice v Plzni ve středu převzala z vlakové nehody osm pacientů. "Jeden byl po ošetření propuštěn do domácího ošetřování. Ostatních sedm pacientů bylo v těžkém nebo středně těžkém zdravotním stavu. V současnosti jsou všichni stabilizovaní a mimo ohrožení života," řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Také obě pacientky, které byly ve středu hospitalizovány v motolské a střešovické nemocnici v Praze, jsou mimo ohrožení života, řekly mluvčí nemocnic Pavlína Danková a Jitka Zinke. V nemocnicích v Domažlicích a ve Stodě na Plzeňsku leží po dvou pacientech s menšími zraněními. Podle mluvčího nemocnic Jiřího Kokoška jsou bez komplikací.

Pět lidí bylo po nehodě ve vážném stavu a pět utrpělo středně těžká zranění. "Celkem jsme ošetřili 67 lidí," řekla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Dalších zhruba dvacet lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešli. Dva nejvážněji zraněné přepravily vrtulníky do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích a tři do plzeňské fakultní nemocnice. Další odvezly sanitky do nemocnic v Domažlicích a ve Stodě. Do Německa převezly německé sanitky deset osob hovořících německy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy