Trumpův ministr spravedlnosti přistižen při lži o svých kontaktech s Rusy. Čelí výzvě k rezignaci

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 3. 2017 7:08
Nový americký ministr spravedlnosti nominovaný Donaldem Trumpem čelí výzvě k odvolání. Vyšlo totiž najevo, že se Jeff Sessions v předvolebním období sešel dvakrát s ruským velvyslancem ve Spojených státech, a to navzdory tomu, že to při slyšeních v Senátu výslovně popřel. Sessions se hájí, že na schůzkách s ambasadorem Moskvy neprobíral žádné otázky související s předvolební kampaní. Na kontroverznosti celé záležitosti přidává to, že Sessionsovo ministerstvo má dohlížet na vyšetřování ruského vměšování do voleb, které vede FBI.
Současný ministr spravedlnosti Jeff Sessions patřil v předvolební kampaní k velkým zastáncům Donalda Trumpa, jeho prezidentskou kandidaturu podpořil jako vůbec první republikánský senátor
Současný ministr spravedlnosti Jeff Sessions patřil v předvolební kampaní k velkým zastáncům Donalda Trumpa, jeho prezidentskou kandidaturu podpořil jako vůbec první republikánský senátor | Foto: Reuters

Washington - Nová vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa čelí dalšímu problému souvisejícímu se vztahy s Ruskem, který zřejmě zesílí volání po zřízení úřadu speciálního vyšetřovatele. 

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions během loňské volební kampaně dvakrát jednal s ruským velvyslancem ve Spojených státech, a to přes to, že během slyšení v Senátu, který ho do funkce následně schválil, jakékoli předvolební kontakty s Rusy popřel.

Výzva k rezignaci

Ministerstvo Sessionsovy schůzky s ambasadorem Moskvy potvrdilo poté, co na ně upozornil list The Washington Post. Opoziční demokraté v reakci na to vyzvali ministra k rezignaci. 

Nové přiznání zřejmě zesílí volání po zřízení speciálního vyšetřovatele, který by prozkoumal vměšování Ruska do předvolební situace v USA. Ministerstvo spravedlnosti řízené Sessionsem je totiž nadřízené Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), který nyní prověřuje údajné zásahy ruských hackerů ve prospěch pozdějšího vítěze voleb Donalda Trumpa.

Sessions: O kampani jsme se nebavili

Sessions v rychlé reakci na nová odhalení uvedl, že při svých schůzkách s ruským velvyslancem nikdy neprobíral otázky související s předvolební kampaní. "Vůbec nevím, co by toto obvinění mělo znamenat. Je nepravdivé," uvedl Sessions na svou obhajobu. 

Bílý dům informace označil za další příklad manipulativního nátlaku demokratů na prezidenta.

Sessions se v prvním případě s ruským ambasadorem sešel jako tehdejší člen senátního výboru pro ozbrojené složky, podruhé to pak bylo v rámci setkání amerických politiků se skupinou velvyslanců.

Výbor pro tajné služby Sněmovny reprezentantů tento týden zahájil vyšetřování údajných kontaktů mezi Trumpovým týmem a Moskvou během kampaně, kterou se podle některých zpravodajských zdrojů snažili Rusové ovlivnit v Trumpův prospěch. Zatímco podle republikánských členů výboru se přesvědčivé důkazy nenašly, demokraté chtějí vyšetřování co nejpodrobnější.

Utajované kontakty s ruskou ambasádou z doby před Trumpovou inaugurací stály v lednu místo Trumpova bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna.

Americký prezident Donald Trump přednesl svůj první projev před zákonodárci. Mimo jiné se nezřekl závazků vůči spojencům v Severoatlantické alianci. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 32 minutami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 42 minutami

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy