Analýza: Trump prohrál s Kongresem. I republikáni chtějí hlídat jeho politiku vůči Rusku

Daniel Anýž Daniel Anýž
Aktualizováno 28. 7. 2017 13:02
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek utrpěl další prohru - a to s přispěním svých vlastních republikánů. Kongres včera schválil nové sankce proti Rusku. Sankce nejsou jen trestem za ruské vměšování do americké prezidentské kampaně, ale také potvrzením, že Kongres považuje Trumpovu politiku vůči Rusku za nebezpečnou a chce prezidenta ohlídat. Trumpovi se navíc nedaří naplnit ani ústřední předvolební slib, že zruší reformu zdravotnictví svého předchůdce Baracka Obamy. V noci ze čtvrtka na pátek v Senátu ztroskotal další pokus o odvolání "Obamacare". Pokud by Obamův systém zůstal v platnosti, byl by to pro Trumpa debakl. Americký Kongres přitom ovládají republikáni.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Washington - Čeština pro to má přísloví: ocitnout se mezi dvěma mlýnskými kameny. V angličtině se říká "between a rock and a hard place".

A přesně do této situace se dostal americký prezident Donald Trump.

Kongres ve čtvrtek schválil nové sankce proti Rusku za jeho loňskou snahu ovlivnit americké prezidentské volby. Zároveň si zákonodárci vymínili, že prezident nemůže sankce zrušit bez jejich svolení.

Pro Trumpa je to obrovská komplikace pro jeho záměr zlepšit vztahy s Ruskem a osobně i s prezidentem Vladimirem Putinem.

Trump by mohl zákon vetovat. Jenže tím by jen přesvědčil oponenty své politiky vůči Rusku, mezi něž patří i republikáni, že ve vztahu k Moskvě je prezidenta Trumpa opravdu potřeba hlídat.

STOP na cestě vpřed

Pokud měl Donald Trump v loňské předvolební kampani nějaká setrvalá témata v oblasti zahraniční politiky, tak to byl tvrdý postup proti terorismu na Blízkém východě a právě avizovaný cíl začít jednat s Ruskem na čistém stole.

Tuto linii se snažil sledovat i po nástupu do Bílého domu, jak ukázalo i jeho první osobní setkání s Vladimirem Putinem na nedávném summitu G20 v Hamburku.

Trump po schůzce s Putinem uvedl, že přes všechny spory je čas pohnout se ve vztazích s Ruskem "vpřed".

Nové sankce teď ale přicházejí v podobě značky s nápisem STOP. Nasvědčují tomu i dosavadní ruské reakce.

Podle Sergeje Ribjakova, náměstka ruského ministra zahraničí, sankce pohřbí jakoukoli možnost "zlepšit vztahy" mezi USA a Ruskem.

Konstantin Kosačev, předseda zahraničního výboru Rady federace, horní komory ruského parlamentu, uvedl, že Američané se musejí připravit na "bolestivou odpověď".

Trump ve spárech jestřábů

Schválení sankcí je pro ruské politiky důkazem jejich předchozích tvrzení, že i kdyby prezident Trump osobně chtěl lepší vztahy s Moskvou, doma má svázané ruce protiruskými "jestřáby". Tedy zastánci nekompromisního postoje a spíše silového řešení.

Podle ruského zákonodárce Alekseje Puškova je Trump "zajatcem antiruské hysterie v Kongresu".

Prezidentovi Trumpovi teď zbývá jediná možnost, jak by se mohl pokusit Rusy přesvědčit, že nemají pravdu. Mohl by nový sankční zákon vetovat.

Podle prezidentovy mluvčí Sarah Huckabee Sandersové se Trump rozhodne až poté, co uvidí finální podobu zákona.

Jenže tady na něj tlačí pomyslný druhý "mlýnský kámen". A to sice "ruská aféra", v níž je Trumpův tým na několika frontách vyšetřován kvůli kontaktům s Rusy během loňské prezidentské kampaně.

Podle amerických tajných služeb Rusko intervenovalo do loňské kampaně s cílem poškodit demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.

Prezident Trump tato zpravodajská zjištění odmítá. Připouští sice, že to mohlo být Rusko, ale dodává, že to mohl být jiný stát nebo i soukromá osoba. Vyšetřování ruské aféry pak opakovaně nazývá "honem na čarodějnice".

Jenže z hlediska vyšetřovatelů v ruské kauze už nejde jen o to, proč se lidé z Trumpova týmu loni nápadně často stýkali se zástupci Ruska. Ale zda věděli o jeho aktivitách nebo z nich dokonce vědomě profitovali.

V centru vyšetřování se navíc ocitli i lidé z nejbližšího Trumpova okolí. Jeho syn Donald junior a jeho zeť a poradce Jared Kushner.

Pokud by prezident Trump nyní sankce Kongresu vetoval, byla by to nová přitěžující okolnost ukazující právě na to, že mezi jeho lidmi a Moskvou existovaly už v loňské kampani tiché dohody.

Prezident proti všem

V Senátu i Sněmovně reprezentantů byly sankce schváleny nadstranicky, drtivou většinou hlasů. V dolní komoře poměrem 419 ku třem, v Senátu nyní poměrem hlasů 98 ku dvěma. Politika vůči Rusku je totiž tématem, kde se proti prezidentovi jasně postavili i republikáni.

Bílý dům a zástupci administrativy, jmenovitě ministr zahraničí Rex Tillerson, proti legislativě v Kongresu lobbovali.

Zejména proti ustanovení, že prezident si bude muset od Kongresu vyžádat svolení, pokud by chtěl sankce zrušit. V americké politice jde o neobvyklé přísné omezení prezidentových pravomocí. Přesto na něj přistoupili republikáni.

Trumpovo případné veto by pro prezidenta mělo ještě jeden negativní zpětný dopad. Jen by tím ještě více ubezpečil Kongres, že jeho ruská politika není naivní. Že může být pro USA dokonce nebezpečná, a že je proto potřeba Bílému domu vymezit mantinely.

Ani veto nepomůže

A i kdyby prezident sankce vetoval, Kongres by nejspíše jeho veto následně přehlasoval, což by jen podškrtlo Trumpovu porážku.

Bílý dům se tak nejspíše bude muset se sankcemi smířit, i když citelně zásahnou jeho vztahy s Moskvou. A mohou mít kromě jiného vliv i na americkou politiku v Sýrii, kde chtěl Trump s Ruskem rovněž více spolupracovat.

Tyto možné dopady se ukážou v horizontu týdnů až měsíců. První, bezprostřední reakce Moskvy ale na sebe nenechala dlouho čekat. Ruské ministerstvo zahraničí v pátek vyzvalo Washington, aby do 1. září snížil počet svých diplomatů v Rusku na 455. Kolika osob se toto rozhodnutí bude týkat, zatím podle agentury Reuters nebylo oficiálně oznámeno.

Rusko rovněž od 1. srpna uzavře rekreační objekty využívané zaměstnanci amerického velvyslanectví v Moskvě, uvedla ČTK.

Jde o reciproční opatření vůči kroku Trumpova předchůdce v úřadě Baracka Obamy. Ten loni v prosinci z USA vypověděl 35 ruských diplomatů (z nichž mnozí byli zpravodajci) jako trest za ruské vměšování do americké prezidentské kampaně.

Prezident Putin tehdy neučinil odvetný krok, za což jej čerstvě zvolený Donald Trump pochválil jako "chytrého" politika.

Šlo o jasný signál, že po Trumpově příchodu do Bílého domu se přístup vůči Moskvě změní, včetně možného odvolání Obamových sankčních opatření.

Americký Kongres nyní tento scénář, který se Trumpovi už předtím hodně zkomplikoval ruskou aférou, svými sankcemi zcela přepsal.

Skutečnost, že ruce prezidentovi svázali jeho vlastní republikáni, je pro Trumpa prohrou. A o dalším možném neúspěchu se rozhoduje právě v těchto hodinách.

Republikáni v Senátu se zatím marně snaží odvolat reformu zdravotnictví Baracka Obamy. Pokud by se jim to nepodařilo, byl by to i prezidentův debakl.

Zrušení "Obamacare" byl jeden z jeho ústředních předvolebních slibů.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Crocs žaluje Walmart a další firmy za kopírování svých známých bot

Výrobce obuvi Crocs obviňuje Walmart a další firmy z kopírování svých známých barevných plastových bot. Čtyři žaloby kvůli porušení ochranné známky a zneužití duševního vlastnictví podal minulý týden proti zhruba 20 společnostem u amerických soudů. Píše o tom server CNN. V žalobě podané ve státě Colorado Crocs uvádí, že Walmart prodává levnější verzi jeho plastových dřeváků, které jinak stojí 50 dolarů (1090 Kč), a to pod různými jinými názvy jako Time and Tru a George.

Crocs v coloradské žalobě také tvrdí, že kopie jeho výrobků "mohou způsobit zmatek nebo uvést v omyl, mohou zklamat zákazníky, a proto porušují ochrannou známku Crocs". Takzvané crocsy dříve čelily posměchu, ale v posledních letech si je lidé velmi oblíbili. A pro některé spotřebitele, kteří hledají pohodlí, je to bota jako stvořená do pandemie, píše CNN.

Firma v roce 2020 zaznamenala vůbec nejlepší tržby v celé své historii. Zahájila také spolupráci s některými slavnými osobnostmi a jinými značkami, aby přilákala zákazníky z generace Z, tedy lidi narozené od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2012. Na zvláštních kolekcích se podílel kanadský zpěvák Justin Bieber, rapper Post Malone a řetězec KFC. Rychle se rozprodala kolekce vydaná loni v září vzniklá ve spolupráci s latinskoamerickým zpěvákem Bad Bunnym.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po tornádu zůstalo v obcích 210 tisíc tun odpadu. Kraj a obce napočítaly škody za 1,5 miliardy

V pěti obcích postižených tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku a v jejich okolí zůstalo po likvidačních a demoličních pracích asi 210 000 tun odpadu. Jeho likvidace bude stát téměř 300 milionů korun. Škody na majetku Jihomoravského kraje jsou 800 milionů korun, na obecním 721 milionů, vyplynulo ze zpřesňujících posudků. Škody celkově budou podle odhadu nižší než 15 miliard korun, řekl náměstek jihomoravského hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

"Rozsah škod byl obrovský. Vzniklý odpad při odstraňování staveb a porostů jsme museli prozatímně ukládat na třech provizorních skladových deponiích (místech) - Moravská Nová Ves, Mikulčice a Hodonín," uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Škody na majetku kraje se dosud odhadovaly zhruba na půl miliardy korun, celkové škody na 15 miliard s tím, že zřejmě porostou. Posudky kraj zašle vládě. "U celkových odhadů dojde k nějakému snížení, ale dosud nevím k jakému. Ale bude to méně než těch 15 miliard," uvedl Zámečník.

Podle zákona o odpadech si svůj odpad likviduje obec na své náklady. "Likvidaci spouště, která svým rozsahem přesahuje území daných obcí, nemají tyto obce šanci ze svých rozpočtů zaplatit. Ministerstvo životního prostředí proto prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR vypsalo výzvu adresovanou krajům k předkládání žádostí o dotace právě na odstraňovaní odpadů vzniklých v důsledku tornáda. Musíme obcím pomoci," doplnil Grolich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy