Analýza: Trump prohrál s Kongresem. I republikáni chtějí hlídat jeho politiku vůči Rusku

Daniel Anýž Daniel Anýž
Aktualizováno 28. 7. 2017 13:02
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek utrpěl další prohru - a to s přispěním svých vlastních republikánů. Kongres včera schválil nové sankce proti Rusku. Sankce nejsou jen trestem za ruské vměšování do americké prezidentské kampaně, ale také potvrzením, že Kongres považuje Trumpovu politiku vůči Rusku za nebezpečnou a chce prezidenta ohlídat. Trumpovi se navíc nedaří naplnit ani ústřední předvolební slib, že zruší reformu zdravotnictví svého předchůdce Baracka Obamy. V noci ze čtvrtka na pátek v Senátu ztroskotal další pokus o odvolání "Obamacare". Pokud by Obamův systém zůstal v platnosti, byl by to pro Trumpa debakl. Americký Kongres přitom ovládají republikáni.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Washington - Čeština pro to má přísloví: ocitnout se mezi dvěma mlýnskými kameny. V angličtině se říká "between a rock and a hard place".

A přesně do této situace se dostal americký prezident Donald Trump.

Kongres ve čtvrtek schválil nové sankce proti Rusku za jeho loňskou snahu ovlivnit americké prezidentské volby. Zároveň si zákonodárci vymínili, že prezident nemůže sankce zrušit bez jejich svolení.

Pro Trumpa je to obrovská komplikace pro jeho záměr zlepšit vztahy s Ruskem a osobně i s prezidentem Vladimirem Putinem.

Trump by mohl zákon vetovat. Jenže tím by jen přesvědčil oponenty své politiky vůči Rusku, mezi něž patří i republikáni, že ve vztahu k Moskvě je prezidenta Trumpa opravdu potřeba hlídat.

STOP na cestě vpřed

Pokud měl Donald Trump v loňské předvolební kampani nějaká setrvalá témata v oblasti zahraniční politiky, tak to byl tvrdý postup proti terorismu na Blízkém východě a právě avizovaný cíl začít jednat s Ruskem na čistém stole.

Tuto linii se snažil sledovat i po nástupu do Bílého domu, jak ukázalo i jeho první osobní setkání s Vladimirem Putinem na nedávném summitu G20 v Hamburku.

Trump po schůzce s Putinem uvedl, že přes všechny spory je čas pohnout se ve vztazích s Ruskem "vpřed".

Nové sankce teď ale přicházejí v podobě značky s nápisem STOP. Nasvědčují tomu i dosavadní ruské reakce.

Podle Sergeje Ribjakova, náměstka ruského ministra zahraničí, sankce pohřbí jakoukoli možnost "zlepšit vztahy" mezi USA a Ruskem.

Konstantin Kosačev, předseda zahraničního výboru Rady federace, horní komory ruského parlamentu, uvedl, že Američané se musejí připravit na "bolestivou odpověď".

Trump ve spárech jestřábů

Schválení sankcí je pro ruské politiky důkazem jejich předchozích tvrzení, že i kdyby prezident Trump osobně chtěl lepší vztahy s Moskvou, doma má svázané ruce protiruskými "jestřáby". Tedy zastánci nekompromisního postoje a spíše silového řešení.

Podle ruského zákonodárce Alekseje Puškova je Trump "zajatcem antiruské hysterie v Kongresu".

Prezidentovi Trumpovi teď zbývá jediná možnost, jak by se mohl pokusit Rusy přesvědčit, že nemají pravdu. Mohl by nový sankční zákon vetovat.

Podle prezidentovy mluvčí Sarah Huckabee Sandersové se Trump rozhodne až poté, co uvidí finální podobu zákona.

Jenže tady na něj tlačí pomyslný druhý "mlýnský kámen". A to sice "ruská aféra", v níž je Trumpův tým na několika frontách vyšetřován kvůli kontaktům s Rusy během loňské prezidentské kampaně.

Podle amerických tajných služeb Rusko intervenovalo do loňské kampaně s cílem poškodit demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.

Prezident Trump tato zpravodajská zjištění odmítá. Připouští sice, že to mohlo být Rusko, ale dodává, že to mohl být jiný stát nebo i soukromá osoba. Vyšetřování ruské aféry pak opakovaně nazývá "honem na čarodějnice".

Jenže z hlediska vyšetřovatelů v ruské kauze už nejde jen o to, proč se lidé z Trumpova týmu loni nápadně často stýkali se zástupci Ruska. Ale zda věděli o jeho aktivitách nebo z nich dokonce vědomě profitovali.

V centru vyšetřování se navíc ocitli i lidé z nejbližšího Trumpova okolí. Jeho syn Donald junior a jeho zeť a poradce Jared Kushner.

Pokud by prezident Trump nyní sankce Kongresu vetoval, byla by to nová přitěžující okolnost ukazující právě na to, že mezi jeho lidmi a Moskvou existovaly už v loňské kampani tiché dohody.

Prezident proti všem

V Senátu i Sněmovně reprezentantů byly sankce schváleny nadstranicky, drtivou většinou hlasů. V dolní komoře poměrem 419 ku třem, v Senátu nyní poměrem hlasů 98 ku dvěma. Politika vůči Rusku je totiž tématem, kde se proti prezidentovi jasně postavili i republikáni.

Bílý dům a zástupci administrativy, jmenovitě ministr zahraničí Rex Tillerson, proti legislativě v Kongresu lobbovali.

Zejména proti ustanovení, že prezident si bude muset od Kongresu vyžádat svolení, pokud by chtěl sankce zrušit. V americké politice jde o neobvyklé přísné omezení prezidentových pravomocí. Přesto na něj přistoupili republikáni.

Trumpovo případné veto by pro prezidenta mělo ještě jeden negativní zpětný dopad. Jen by tím ještě více ubezpečil Kongres, že jeho ruská politika není naivní. Že může být pro USA dokonce nebezpečná, a že je proto potřeba Bílému domu vymezit mantinely.

Ani veto nepomůže

A i kdyby prezident sankce vetoval, Kongres by nejspíše jeho veto následně přehlasoval, což by jen podškrtlo Trumpovu porážku.

Bílý dům se tak nejspíše bude muset se sankcemi smířit, i když citelně zásahnou jeho vztahy s Moskvou. A mohou mít kromě jiného vliv i na americkou politiku v Sýrii, kde chtěl Trump s Ruskem rovněž více spolupracovat.

Tyto možné dopady se ukážou v horizontu týdnů až měsíců. První, bezprostřední reakce Moskvy ale na sebe nenechala dlouho čekat. Ruské ministerstvo zahraničí v pátek vyzvalo Washington, aby do 1. září snížil počet svých diplomatů v Rusku na 455. Kolika osob se toto rozhodnutí bude týkat, zatím podle agentury Reuters nebylo oficiálně oznámeno.

Rusko rovněž od 1. srpna uzavře rekreační objekty využívané zaměstnanci amerického velvyslanectví v Moskvě, uvedla ČTK.

Jde o reciproční opatření vůči kroku Trumpova předchůdce v úřadě Baracka Obamy. Ten loni v prosinci z USA vypověděl 35 ruských diplomatů (z nichž mnozí byli zpravodajci) jako trest za ruské vměšování do americké prezidentské kampaně.

Prezident Putin tehdy neučinil odvetný krok, za což jej čerstvě zvolený Donald Trump pochválil jako "chytrého" politika.

Šlo o jasný signál, že po Trumpově příchodu do Bílého domu se přístup vůči Moskvě změní, včetně možného odvolání Obamových sankčních opatření.

Americký Kongres nyní tento scénář, který se Trumpovi už předtím hodně zkomplikoval ruskou aférou, svými sankcemi zcela přepsal.

Skutečnost, že ruce prezidentovi svázali jeho vlastní republikáni, je pro Trumpa prohrou. A o dalším možném neúspěchu se rozhoduje právě v těchto hodinách.

Republikáni v Senátu se zatím marně snaží odvolat reformu zdravotnictví Baracka Obamy. Pokud by se jim to nepodařilo, byl by to i prezidentův debakl.

Zrušení "Obamacare" byl jeden z jeho ústředních předvolebních slibů.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 22 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 51 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy