Trump tlačí k rezignaci svého nejvěrnějšího muže. Ministr spravedlnosti Sessions upadl v nemilost

Daniel Anýž Daniel Anýž
27. 7. 2017 11:55
Prezident Trump tvrdě kritizuje svého ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse. Podle Trumpa nese ministr spoluvinu za to, že "ruská kauza" stále graduje. V centru vyšetřovaní loňských kontaktů Trumpova předvolebního týmu s Rusy se ocitli prezidentův syn Donald junior a Trumpův zeť Jared Kushner. Podle amerických médií prezident Sessionse tlačí ke zdi, aby sám rezignoval. Nelze ale ani vyloučit, že jej Trump odvolá. Sessions byl přitom v loňské prezidentské kampani prvním vysokým politikem republikánů, který Trumpa podpořil.
Jeff Sessions s Donaldem Trumpem na snímku z října 2016.
Jeff Sessions s Donaldem Trumpem na snímku z října 2016. | Foto: Reuters

Washington - Byl prvním vysokým republikánským politikem, který v loňské předvolební kampani podpořil kandidáta Donalda Trumpa.

Tehdejší člen amerického Senátu Jeff Sessions loni na jaře uprostřed republikánských primárek podepřel Trumpa ve chvíli, kdy jinak prakticky celá republikánská strana ještě dávala od excentrického realitního magnáta z newyorské Trump Tower ruce pryč.

Jenže teď může být ministr spravedlnosti USA Jeff Sessions prvním členem Trumpova kabinetu, kterého americký prezident vyhodí.

A nebylo by to jen "naoko", jako když Donald Trump ve své někdejší roli moderátora televizní reality show jejím účastníkům říkal "máte padáka".

Jeff Sessions se musí obávat, že se blíží chvíle, kdy slova "you are fired" od svého šéfa, amerického prezidenta, skutečně uslyší.

Přinejmenším by tomu nasvědčovala série prezidentových nespokojených výroků, v kterých Trump v posledních dnech svého ministra veřejně kritizoval.

Sessions je podle prezidenta ve své funkci "obklíčený", "slabý". Trump je s ním, jak uvedl, "nespokojený" a prý "lituje", že si jej vůbec vybral za ministra.

Důvodem Trumpova těžkého rozladění je ruská aféra, v rámci které Bílý dům na několika frontách čelí vyšetřování, zda se lidé z Trumpova okolí v loňské kampani nepodíleli na snaze Ruska poškodit demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.

Vyšetřováni jsou přitom už lidé z prezidentova nejbližšího okolí, jeho nejstarší syn Donald junior a Trumpův zeť a současný poradce v Bílém domě Jared Kushner. Z vyjádření prezidenta Trumpa vyplývá, že část viny za to, že věci zašly tak daleko, přičítá právě ministru spravedlnosti.

Jeff Sessions se letos v březnu stáhl z dozorování celé ruské kauzy, kterou se zabývá i ministerstvu spravedlnosti podřízená FBI. Sám totiž musel vysvětlovat své loňské schůzky s ruským velvyslancem ve Washingtonu Sergejem Kisljakem.

Nervózní Trump se hněvá

Podle prezidenta Trumpa bylo ale Sessionsovo odstoupení od kauzy projevem slabosti a chybou. V řetězci následných událostí, kdy Trump na začátku května propustil dosavadního šéfa FBI Jamese Comeyho, Sessionsův náměstek Rod Rosenstein jmenoval Roberta Muellera zvláštním vyšetřovatelem celé kauzy.

Od Muellera, který je politicky nezávislý a už potvrdil, že v jeho hledáčku se může ocitnout i sám prezident, cítí Trump stále větší nebezpečí. A právě v souvislosti s tím vygradovaly i jeho útoky na Jeffa Sessionse.

Minulý týden v rozhovoru pro New York Times prezident uvedl, že kdyby tušil, že se Sessions stáhne z dozorování ruské kauzy, tak by jej nikdy nejmenoval ministrem.

"Jsem s ministrem spravedlnosti velmi nespokojen. Uvidíme, co bude," řekl pak Trump novinářům toto úterý na tiskové konferenci v Bílém domě.

Ve vzkazech na Twitteru navíc Sessionsovi vyčítá, že jako ministr spravedlnosti zcela pomíjí údajné "trestné činy" Hillary Clintonové.

V úterý Trump například napsal, že Sessions byl měl nechat prošetřit její užívání soukromého e-mailového účtu v roli ministryně zahraničí a prý i pouštění tajných informací.

Ministr na prezidentovy výtky přímo neodpověděl. Před víkendem však potvrdil, že sám rezignovat nehodlá. Americká média už i tak rozebírají, že případným vyhazovem Sessionse by prezident Trump překročil všechny červené čáry.

Palba do vlastních řad

"To, co sleduji, je naprosto bezprecedentní," citoval deník Wall Street Journal "vrcholného zástupce ministerstva spravedlnosti z republikánských vlád".

Ve svém vlastním redakčním komentáři pak list ve středu Trumpa varoval před další snahou Sessionse odvolat nebo jej dotlačit k rezignaci.

"Jako kandidát pan Trump věřil, že ať řekne cokoliv, projde mu to. A většinou také prošlo. Ale prezident - to není show jednoho muže. Potřebuje spojence v politice a spojence pro vládnutí," upozorňuje komentář prezidenta.

Podle listu Trump riskuje, že by své prezidentství vystavil ještě většímu nebezpečí, kdyby se Sessionse zbavil. A podobně jako někteří další konzervativní komentátoři, kteří jsou jinak Trumpovi nakloněni, kritizuje také Wall Street Journal i prezidentovy výzvy po trestním stíhání Hillary Clintonové.

"Náznaky pana Trumpa, že ministr spravedlnosti by měl stíhat jeho poraženou soupeřku, se podobají bezohledné politické mstě, kterou bychom čekali v Erdoganově Turecku nebo na Duterteho Filipínách," napsal Wall Street Journal.

Proti Trumpovi se kvůli tomu postavili i autoři webu Breitbart News, jehož šéfredaktorem byl, než loni v srpnu zahájil účast na Trumpově kampani, i současný stratég Bílého domu, Steve Bannon.

Trump se podle Breitbart News chová jako pokrytec, když teď Sessionse vybízí ke stíhání Clintonové. Sám Trump totiž původně po vítězství ve volbách tuto možnost vyloučil.

Web Breitbart News a další republikáni navíc prezidentovi připomínají, že Jeff Sessions je garantem jednoho z nejpodstatnějších témat a zároveň slibů z Trumpovy kampaně.

Nejen mnohem tvrdšího přístupu vůči ilegálním přistěhovalcům, ale také obecného omezení imigrace do Spojených států.

Nejvěrnější z kola ven?

"Pokud je přes palubu hozen někdo, kdo byl od samého počátku podporou, kdo je pak vůbec v bezpečí?" vyjádřil Mark Krikorian, ředitel Centra imigračních studií ve Washingtonu, pro New York Times jinou výhradu.

"Nejvěrnější pes z Trumpovy psí boudy dostává ten nejhorší výprask," napsal ve stejném duchu na Twitter republikánský politický poradce Rick Wilson.

Jestliže může jít prezident Trump i proti těm nejloajálnějším lidem svého týmu, bude nakonec vůbec někdo ochoten pro něj pracovat?

A kdo by měl dost odvahy nastoupit konkrétně na místo Jeffa Sessionse?

Dva lidé, o kterých mezitím už americká média spekulovala, bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani a senátor Ted Cruz, tuto možnost shodně odmítli.

Zároveň se však mezi komentátory nenajde prakticky nikdo, kdo by soudil, že ze strany prezidenta Trumpa jde jen o "blafování", že jeho útoky na Sessionse jsou nevinné.

Spíše se média přiklánějí k možnosti, že pokud bude Trump zesilovat tlak, Jeff Sessions sám rezignuje.

Pro sedmdesátiletého jižana z Alabamy, který byl před nástupem do Trumpovy administrativy dvacet let americkým senátorem, by to byl hodně hořký konec politické kariéry.

Lidé z administrativy Donalda Trumpa museli prezidenta chválit při společném jednání. Se zdravicí přispěchaly i těžké váhy v americké vládě. | Video: whitehouse.gov
 

Právě se děje

Další zprávy