Trumpův zeť odmítl, že by měl tajnou dohodu s Rusy. Schůzky s nimi si ani přesně nevybavuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 7. 2017 20:02
Manžel Ivanky Trumpové, dcery amerického prezidenta, v pondělí absolvoval výslech u senátního výboru pro tajné služby. Vypovídal o svých kontaktech s Rusy. "Neuzavíral jsem žádné tajné dohody a nevím o nikom v kampani, kdo by tak činil," zopakoval Jared Kushner. Zároveň prý v Trumpově štábu neví o nikom, kdo by se snažil využít Rusy k ovlivnění loňských prezidentských voleb v USA.
Jared Kushner a Donald Trump
Jared Kushner a Donald Trump | Foto: Reuters

Washington - Zeť amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner odmítá informace médií, podle kterých navrhl ruskému velvyslanci v USA Sergeji Kisljakovi zřízení tajného komunikačního kanálu mezi Washingtonem a Kremlem.

"Všechny moje akce byly patřičné," řekl Kushner v pondělí novinářům. "Neuzavíral jsem žádné tajné dohody a nevím o nikom v kampani, kdo by tak činil," zopakoval manžel Ivanky Trumpové. Prohlásil také, že se nemůže dočkat, až se podělí o všechny informace, které má, s vyšetřovateli, a poznamenal, že se těší na výpověď ve výboru pro tajné služby ve Sněmovně reprezentantů, která ho čeká v úterý.

Manžel prezidentovy dcery Ivanky rovněž tvrdí, že v Trumpově štábu neví o žádných pokusech ovlivnit ve spolupráci s Moskvou prezidentské volby.

V dokumentu zveřejněném před slyšením rovněž uvádí, že si vybavuje "možná čtyři kontakty s ruskými zástupci" během loňské prezidentské kampaně a během následného období, když Trump po vyhraných listopadových volbách přebíral moc.

Takové schůzky označil za nevýznamné, proto si je přesně nevybavuje.

K loňské schůzce Trumpova syna Donalda mladšího s ruskou právničkou Nataljou Veselnickou, která údajně kampani nabízela kompromitující informace o demokratické prezidentské kandidátce Hillary Clintonové, Kushner uvedl, že nečetl e-mail Trumpa mladšího, ve kterém mu o podrobnostech nadcházejícího setkání psal.

Když následně Kushner zjistil, že právnička chce hovořit o amerických adopcích ruských dětí, chtěl z jednání odejít. Řekl také, že dokonce poslal e-mail svému asistentovi, aby mu zavolal na mobilní telefon, čímž by získal výmluvu ze schůzky odejít.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy