Sněmovna reprezentantů schválila nové protiruské sankce. Trump proti zákonu lobboval neúspěšně

Daniel Anýž Daniel Anýž
Aktualizováno 26. 7. 2017 14:42
Sněmovna reprezentantů Spojených států odsouhlasila zákon, kterým se na Rusko uvalují nové sankce. Místo zrušení sankcí, což si Moskva od nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu slibovala, naopak přichází jejich zpřísnění. Trump se snažil v Kongresu legislativu zpomalit a změkčit, v dolní Sněmovně reprezentantů přímo lobboval proti jejímu schválení. Rusko nové sankce kritizuje, Kreml je označil za "ránu" pro mezinárodní právo i obchod.
Vladimir Putin a Donald Trump.
Vladimir Putin a Donald Trump. | Foto: ČTK

Washington - Americká Sněmovna reprezentantů naprostou většinou hlasů schválila zákon, který uvalí nové sankce na Rusko za jeho loňské vměšování do americké prezidentské kampaně.

Legislativa zároveň stanovuje, že prezident Spojených států nemůže o svém vlastním rozhodnutí sankce zrušit. Musel by si vyžádat svolení Kongresu. Zákon nyní bude schvalovat Senát.

V systému USA jde o nezvykle výrazné omezení prezidentských pravomocí. A pro současnou hlavu státu Donalda Trumpa navíc může jít o zásadní komplikaci pro jeho záměr zlepšit vztahy s Ruskem, konkrétně s prezidentem Vladimirem Putinem.

Místo zrušení sankcí, což si Moskva od Trumpova nástupu do Bílého domu slibovala, naopak přichází jejich zpřísnění. Sankce budou uvaleny rovněž na Severní Koreu a Írán.

Pro se vyslovilo 419 poslanců, proti tři. Návrh tak získal podporu i Trumpových republikánských spolustraníků.

Rusko se podle očekávání ozvalo s kritikou. Kreml návrh nových sankcí označil za "ránu" pro mezinárodní právo i obchod. Podle něj jde o smutné rozhodnutí směrem ke vztahům obou zemí a o velmi nepřátelský krok. Informovala o tom agentura Reuters. 

Sankce odsoudil například i náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Podle něj nedávají prostor pro zlepšení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem v blízké budoucnosti.

Vztahy mezi oběma zeměmi se tímto dostávají do "neprozkoumaných vod", dodal.

Nejisté slovo "signalizovat"

Bílý dům se snažil legislativu v Kongresu zpomalit a změkčit, v dolní Sněmovně reprezentantů přímo lobboval proti jejímu schválení.

Jenže prezident Trump, jehož tým je po více liniích vyšetřován pro své loňské kontakty s Ruskem, si zároveň nemůže dovolit žádné další podezření, že na základě nějakých předchozích skrytých dohod teď vychází Moskvě vstříc.

A tím spíše ne proti vůli Kongresu, kde ruské sankce podporují - v jednom z mála případů nadstranické shody - republikáni i demokraté. Republikánský senátor Bob Corker nicméně v pondělí uvedl, že i přes dřívější oznámení o dohodě není návrh na zpřísnění protiruských sankcí ještě zcela doladěn.

Bílý dům v posledních dnech "signalizoval", že Donald Trump se se sankčním zákonem smíří a nebude jej vetovat.

Výraz "signalizoval", který nezávisle na sobě shodně použilo několik amerických novin a stanic, je však zároveň odrazem nejistých a někdy i navzájem si protiřečících informací, které z Bílého domu opakovaně vycházejí.

A ani páteční personální zemětřesení v prezidentově komunikačním týmu nepomohlo tomu, aby Bílý dům mluvil jedním hlasem.

Dosavadní Trumpův mluvčí Sean Spicer - a zároveň přechodný šéf komunikace Bílého domu - v pátek rezignoval na protest proti tomu, že novým šéfem Trumpovy komunikace (jemuž by Spicer podléhal) prezident jmenoval Anthonyho Scaramucciho, třiapadesátiletého investičního bankáře z Wall Street.

Na Spicerovo místo mluvčího tak v pátek následně oficiálně nastoupila jeho dosavadní zástupkyně Sarah Huckabee Sandersová.

"Podporujeme legislativu tak, jak nyní vypadá," uvedla v neděli Sarah Huckabee Sandersová k ruskému sankčnímu zákonu.

Scaramucci ale odmítl potvrdit, že Donald Trump sankční legislativu skutečně podepíše. "Prezident se ještě nerozhodl," uvedl.

Muž pružných názorů

Scaramucciho první oficiální vystoupení v roli šéfa komunikace Bílého domu minulý pátek ukázalo, že interakci s novináři bude zřejmě zvládat lépe než nervózní a občas chybující Sean Spicer.

Scaramucci doposud pravidelně vystupoval jako analytik v televizi FOX News a před kamerami se cítí jako doma. Navíc má zářivý "americký úsměv" a je perfektně oblečen.

Působí sebejistě a v roli šéfa komunikace pro něho může být výhodou i to, že mu zřejmě nečiní potíže "pružně" měnit názory.

V jednom z prvních kroků po svém oficiálním jmenování do nové funkce Scaramucci v pátek smazal některé své starší vzkazy na Twitteru, které šly přímo proti současné politice prezidenta Trumpa.

Scaramucci se v předchozích letech vyslovoval za přísnější kontrolu zbraní. Kritizoval ty, kdo zpochybňují klimatické změny. Vyjadřoval se proti stavbě zdi na hranici USA s Mexikem. A v minulosti se ztotožnil s názorem, že "islám je náboženství míru".

V pátek nicméně ve svém vzkazu na Twitteru uvedl, že "někdejší názory se vyvíjejí a neměly by pro něho být žádnou překážkou".

Na své první tiskové konferenci, když se v pátek představoval novinářům, se pak prezidentovi přímo omluvil za svůj dva roky starý výrok, kdy jej v jednom televizním rozhovoru nazval "politickým podvodníkem".

"Nikdy jsem to o něm neměl říct. Pane prezidente, pokud mě slyšíte, osobně se Vám po padesáté omlouvám," vzkázal Scaramucci prezidentovi z tiskové konference v Bílém domě.

Jak "prodat" politický program

Donald Trump podle amerických médií Scaramuccimu jeho někdejší výrok občas připomene.

Ale na druhou stranu Trumpovi prý imponuje způsob, jakým jej Scaramucci během loňské prezidentské kampaně a po nástupu do Bílého domu hájil v médiích.

Podle amerických novinářů si od nového šéfa komunikace prezident slibuje, že dokáže mnohem lépe "prodávat" jeho politickou agendu, která je nyní prakticky zcela zastíněna ruskou aférou.

Minulý týden Trump například propagoval program "Made in America", v rámci kterého chce preferovat domácí výrobu před importovaným zbožím.

Média ale rozebírala, zda by prezident opravdu mohl, jak sám Trump předtím naznačil, udělit milost lidem ze svého nejbližšího okolí. Případně i sám sobě, v ochraně před pokračujícím vyšetřováním ruské aféry.

Zároveň novináři přetřásali, že Trumpovi lidé mají shromažďovat kompromitující materiál na tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera.

V odpovědi na tyto spekulace ale zatím nedokázal ani nový komunikační tým, už pod vedením Scaramucciho, poskytnout jednotnou odpověď.

O čem se (ne)mluvilo v Bílém domě

Podle Trumpova právníka Jaye Sekulowa téma milostí v Bílém domě vůbec nepadlo.

Scaramucci oproti tomu uvedl, že se s prezidentem bavili o rozsahu jeho pravomocí udělovat milosti.

A sám Trump o víkendu na Twitteru napsal, že k tomu má "naprostou moc".

Ve svém dalším vzkazu navíc Trump už poněkolikáté zopakoval, že ruská aféra je jen "honem na čarodějnice", kterým se demokraté snaží vymluvit z loňské volební prohry jejich kandidátky Hillary Clintonové.

Novému šéfovi komunikace tak názorně předvedl, že v Bílém domě bude čelit stejnému problému jako dosavadní mluvčí Sean Spicer. 

Prezident Trump totiž je, jak před nedávnem přiznala i Spicerova nástupkyně Sarah Huckabee Sandersová, "sám sobě nejlepším mluvčím".

Vše, co chci, řeknu "tweetem"

Trumpovi stačí jeden vzkaz na Twitteru, aby nastolil agendu dne. Potvrdil, nebo také zcela zbortil pečlivě budovanou komunikační strategii svého týmu.

Jak se znovu ukázalo v pondělí, kdy před senátním výborem pro tajné služby v neveřejném slyšení vypovídal Trumpův zeť a poradce Jared Kushner.

Kushner popřel, že by v loňské kampani měl jakékoliv nezákonné kontakty s Rusy. Zároveň jasně odmítl možnost, že by s Rusy spolupracoval na diskreditaci Hillary Clintonové.

Jeho vystoupení bylo pozoruhodné tím, že na rozdíl od předchozího přístupu lidí z Trumpova okolí ruskou kauzu nebagatelizoval a nesnažil se zesměšnit prezidentovy kritiky.

Byl to ale opět sám prezident Trump, který vše vrátil do starých kolejí. Ve svém vzkazu na Twitteru se pustil nejen do vyšetřovatelů, ale i do svého vlastního ministra spravedlnosti.

"Proč se obklíčený ministr nepodívá na podvodnou Hillary a její zločinné kontakty s Ruskem," napsal Trump.

Podle amerických médií jde o bezprecedentní krok, aby prezident takto veřejně kritizoval svého ministra, a navíc jej vyzýval k trestnímu stíhání jeho politické oponentky.

Ruská aféra přitom bude nadále dominovat dění ve Washingtonu.

V nejbližších dnech by měli v Kongresu navíc vypovídat Trumpův nejstarší syn Donald junior a Paul Manafort, který byl loni několik měsíců šéfem Trumpovy předvolební kampaně.

Kongresmani od nich budou chtít znát detaily schůzky z loňského června v New Yorku. Dva týdny poté, co si Donald Trump zajistil republikánskou kandidaturu na prezidenta, šli na setkání s ruskou právničkou a lobbistkou.

S příslibem od zprostředkovatele schůzky, že od zdroje v ruské vládě dostanou kompromitující materiál na demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.

"Jestli je to tak, tak to zbožňuji," odpověděl tehdy na nabídku Donald junior. 

 

Právě se děje

Další zprávy