Rusku kvůli novým sankcím USA nehrozí kolaps, řekl Putin. Vztahy obou zemí tím ale podle něj utrpí

ČTK ČTK
17. 6. 2017 15:13
Podle ruského prezidenta Vladimira Putina neznamená pro Rusko případné zavedení nových sankcích kolaps. Dodal ale, že to zajisté bude komplikovat rusko-americké vztahy. Nové sankce proti Rusku schválili američtí senátoři tento týden. Má jít o trest za údajné vměšování Moskvy do prezidentských voleb v USA. Nyní musí sankce potvrdit ještě Sněmovna reprezentantů a podepsat prezident Donald Trump. Sankce, které jsou připravovány bez přítomnosti Evropské unie, kritizuje Německo i Rakousko.
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva - Pokud americký Kongres schválí zavedení nových, rozsáhlých sankcí proti Rusku, nepřivede to podle ruského prezidenta Vladimira Putina zemi do úzkých.

Podle něj ale taková politika poškozuje vztahy mezi oběma zeměmi. Zároveň ale podle agentury RIA Putin prohlásil, že je příliš brzy na to, aby se mluvilo o odvetných opatřeních.

"Něco pravděpodobně budeme muset zkorigovat, něco budeme nuceni dodatečně udělat a zaměřit na něco dodatečnou pozornost, ale nepřivede nás to (zpřísnění sankcí) do úzkých nebo k nějakému kolapsu," ujistil Putin v rozhovoru pro státní televizi Rossija-1, která z něj v sobotu zveřejnila výňatky.

"Bude to ale, samozřejmě, komplikovat rusko-americké vztahy," varoval ruský prezident.

"Považuji to za škodlivé. Mluvit teď o nějakých odvetných krocích je ale předčasné, musíme počkat, čím to skončí," dodal.

Američtí senátoři tento týden drtivým poměrem hlasů schválili nové sankce proti Rusku, které mají být trestem za údajné vměšování Moskvy do loňských prezidentských voleb v USA.

Nyní je musí potvrdit Sněmovna reprezentantů a podepsat prezident Donald Trump.

Zákon o sankcích proti Rusku legislativně potvrdí dřívější sankce, které byly vyhlášeny pouhým exekutivním příkazem prezidenta.

Zároveň ale zavede i sankce nové v oblastech těžby, zpracování kovů a námořní a železniční dopravy. Postiženy mají být i osoby zodpovědné za korupci a za porušování lidských práv.

Podle Reuters by tak trest v případě schválení sankcí mohl postihnout například společnosti, které se podílejí na projektu podmořského plynovodu Nord Stream 2, jenž má do Německa přivádět zemní plyn z Ruska.

Nesouhlas Německa i Rakouska

Obavy z nových ruských sankcí, připravovaných americkým Kongresem bez spolupráce s Evropskou unií, už vyjádřila německá kancléřka Angela Merkelová, protože odvetná opatření by mohla poškodit evropské firmy.

Zamýšlená sankční ustanovení vyvolala ostrou kritiku ze strany Rakouska a Německa. Obě země oficiálně vyjádřily stanovisko, že sankční opatření navrhovaná americkými zákonodárci odporují mezinárodnímu právu, ohrožují energetickou bezpečnost Evropy a škodí urovnání situace na Ukrajině.

Kromě toho je podle názoru Vídně a Berlína jediným cílem těchto sankcí pokus prodávat na evropském trhu americký zkapalněný zemní plyn poté, co bude zbaven dodávek paliva z Ruska, napsala ruská agentura TASS.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy