Rusku kvůli novým sankcím USA nehrozí kolaps, řekl Putin. Vztahy obou zemí tím ale podle něj utrpí

ČTK ČTK
17. 6. 2017 15:13
Podle ruského prezidenta Vladimira Putina neznamená pro Rusko případné zavedení nových sankcích kolaps. Dodal ale, že to zajisté bude komplikovat rusko-americké vztahy. Nové sankce proti Rusku schválili američtí senátoři tento týden. Má jít o trest za údajné vměšování Moskvy do prezidentských voleb v USA. Nyní musí sankce potvrdit ještě Sněmovna reprezentantů a podepsat prezident Donald Trump. Sankce, které jsou připravovány bez přítomnosti Evropské unie, kritizuje Německo i Rakousko.
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva - Pokud americký Kongres schválí zavedení nových, rozsáhlých sankcí proti Rusku, nepřivede to podle ruského prezidenta Vladimira Putina zemi do úzkých.

Podle něj ale taková politika poškozuje vztahy mezi oběma zeměmi. Zároveň ale podle agentury RIA Putin prohlásil, že je příliš brzy na to, aby se mluvilo o odvetných opatřeních.

"Něco pravděpodobně budeme muset zkorigovat, něco budeme nuceni dodatečně udělat a zaměřit na něco dodatečnou pozornost, ale nepřivede nás to (zpřísnění sankcí) do úzkých nebo k nějakému kolapsu," ujistil Putin v rozhovoru pro státní televizi Rossija-1, která z něj v sobotu zveřejnila výňatky.

"Bude to ale, samozřejmě, komplikovat rusko-americké vztahy," varoval ruský prezident.

"Považuji to za škodlivé. Mluvit teď o nějakých odvetných krocích je ale předčasné, musíme počkat, čím to skončí," dodal.

Američtí senátoři tento týden drtivým poměrem hlasů schválili nové sankce proti Rusku, které mají být trestem za údajné vměšování Moskvy do loňských prezidentských voleb v USA.

Nyní je musí potvrdit Sněmovna reprezentantů a podepsat prezident Donald Trump.

Zákon o sankcích proti Rusku legislativně potvrdí dřívější sankce, které byly vyhlášeny pouhým exekutivním příkazem prezidenta.

Zároveň ale zavede i sankce nové v oblastech těžby, zpracování kovů a námořní a železniční dopravy. Postiženy mají být i osoby zodpovědné za korupci a za porušování lidských práv.

Podle Reuters by tak trest v případě schválení sankcí mohl postihnout například společnosti, které se podílejí na projektu podmořského plynovodu Nord Stream 2, jenž má do Německa přivádět zemní plyn z Ruska.

Nesouhlas Německa i Rakouska

Obavy z nových ruských sankcí, připravovaných americkým Kongresem bez spolupráce s Evropskou unií, už vyjádřila německá kancléřka Angela Merkelová, protože odvetná opatření by mohla poškodit evropské firmy.

Zamýšlená sankční ustanovení vyvolala ostrou kritiku ze strany Rakouska a Německa. Obě země oficiálně vyjádřily stanovisko, že sankční opatření navrhovaná americkými zákonodárci odporují mezinárodnímu právu, ohrožují energetickou bezpečnost Evropy a škodí urovnání situace na Ukrajině.

Kromě toho je podle názoru Vídně a Berlína jediným cílem těchto sankcí pokus prodávat na evropském trhu americký zkapalněný zemní plyn poté, co bude zbaven dodávek paliva z Ruska, napsala ruská agentura TASS.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy