prezidentské volby v usa

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK

Trump s Bidenem. Úterní primárky potvrdily role soků pro prezidentské volby

Úterní prezidentské primárky demokratů ve státech Georgia a Západní Virginie vyhrál někdejší americký viceprezident Joe Biden, ty republikánské pak současný šéf Bílého domu Donald Trump.

Vyplývá to z průběžných výsledků. Předpokládá se, že o křeslo hlavy Spojených států se v listopadu utkají Trump s Bidenem, oba již mají dostatek delegátských hlasů, aby je stranické sjezdy mohly formálně prohlásit za prezidentské kandidáty.

Primárky v Georgii byly původně plánovány na březen, ale kvůli pandemii covid-19 byly nejprve přeloženy na květen a poté na červen.

Zdroj: ČTK

Soud v USA nepovolil vydat Kongresu celou Muellerovu zprávu o ruském vlivu na prezidentské volby

Nejvyšší soud USA prozatím nepovolil vydat justičnímu výboru Sněmovny reprezentantů neredigovanou zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera o ruském vlivu na americké prezidentské volby v roce 2016. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters. Podle Reuters nepadne konečné rozhodnutí v této věci před příštími prezidentskými volbami v USA, které se konají v listopadu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat