Na schůzce s Trumpem juniorem kvůli "kompru" na Clintonovou byl i bývalý sovětský zpravodajec

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 14. 7. 2017 17:01
Ruskou advokátku Natalju Veselnickou, která se loni v červnu sešla s nejstarším synem amerického prezidenta Donalda Trumpa, na schůzce doprovázel rusko-americký lobbista Rinat Achmetšin. Informovala o tom televize NBC News. Jde o bývalého zpravodaje Sovětského svazu. Achmetšin později svou účast na schůzi podle agentury AP potvrdil. Donald Trump junior se s Veselnickou sešel, protože mu slíbila kompromitující materiál na soupeřku jeho otce Hillary Clintonovou.
Donald Trump junior.
Donald Trump junior. | Foto: Reuters

Washington - Loňské schůzky Donalda Trumpa mladšího s ruskou právničkou Nataljou Veselnickou během americké prezidentské kampaně se zúčastnil i někdejší člen sovětské kontrašpionáže Rinat Achmetšin.

Uvedla to v pátek americká stanice NBC News

Rusko-americký lobbista účast na schůzce sám potvrdil, informovala agentura AP.

Achmetšin pro AP uvedl, že schůze nebyla "významná". Očekával, že půjde o vážnější diskusi. 

Podle Achmetšina se Donald Trump mladší ptal Veselnické, jestli nemá nějaké informace o nezákonném financování Demokratické strany. Veselnická mu odpověděla, že o ničem takovém neví. Trump mladší potom ztratil o schůzi zájem.

"Nemohli se dočkat, až ta schůze skončí," dodal Achmetšin.

Zájem médií o to, jestli byl na schůzi, Achmetšin nechápe. "Abych byl upřímný, nikdy jsem si nemyslel, že to bude takový velký problém," prohlásil.

Agentura RBK v pátek napsala, že Achmetšin pracoval jako lobbista pro organizaci Human Rights Accountability Global Initiative Foundation (HRAGIF), která byla vytvořena speciálně s cílem dosáhnout zrušení takzvaného Magnitského zákona.

Zákon byl v USA přijat v roce 2012 v reakci na smrt ruského auditora Sergeje Magnitského, údajně ubitého dozorci v ruském vězení. Postihuje sankcemi ruské politiky, kteří podle USA porušují lidská práva.

Moskva se dlouhodobě snaží o jeho zrušení, za jeho odvolání údajně lobbovala i právnička Veselnická.

Achmetšin je bývalým pracovníkem sovětských tajných služeb. Potvrdila to RBK s odvoláním na tvrzení Williama Browdera, šéfa společnosti Hermitage Capital Management, kde byl zaměstnán Magnitskij. Achmetšin podle RBK ale nepracoval pro sovětskou kontrašpionáž, nýbrž pro vnější rozvědku GRU.

Nejstarší syn amerického prezidenta Donalda Trumpa tvrdí, že se s právničkou Nataljou Veselnickou loni v červnu setkal, protože mu nabídla kompromitující informace o tehdejší demokratické sokyni jeho otce Hillary Clintonové. Žádné dokumenty prý ale nakonec nezískal.

Sám Achmetšin podle ruské agentury jakékoli kontakty s nynějšími ruskými výzvědnými službami odmítá.

Mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov v pátek novinářům řekl, že Kreml Achmetšina nezná a nemá o něm žádné informace. Totéž Peskov prohlašuje o Veselnické.

Veselnická takovýto účel jednání popřela s tím, že chtěla jednat o zmíněném Magnitského seznamu.

Schůzky se zúčastnili i Trumpův zeť a nynější poradce Jared Kushner a také tehdejší šéf Trumpovy kampaně Paul Manafort. O přítomnosti Achmetšina se Trumpův syn ani oni dva nikdy nezmínili.

Pro prezidenta Trumpa aféra znamená další prohloubení skandálu, ve kterém čelí nařčením, že mu k vítězství ve volbách pomohla Moskva. Trump i Kreml takové závěry odmítají.

Trumpa mladšího chtějí kvůli kontroverzní schůzce vyslechnout výbory Kongresu, které úlohu Ruska v amerických prezidentských volbách vyšetřují.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy