Technici se vrátili, boj s jadernou hrozbou pokračuje

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 3. 2011 11:38
Proč začaly v pondělí z elektrárny unikat kouř, pára a radiace nikdo netuší
Hlavní operační středisko pro třetí reaktor fukušimské jaderné elektrárny. Z tohoto místa (na archivní fotografii ze září 2010) nyní zaměstnanci elektrárny kontrolují aktuální situaci a rozhodují o následných krocích.
Hlavní operační středisko pro třetí reaktor fukušimské jaderné elektrárny. Z tohoto místa (na archivní fotografii ze září 2010) nyní zaměstnanci elektrárny kontrolují aktuální situaci a rozhodují o následných krocích. | Foto: Reuters

Tokio - Snaha techniků obnovit funkci poškozených chladících systému jaderné elektrárny Fukušima pokračuje, přestože se z bloků reaktorů tři a čtyři včera začaly valit kouř a pára a v areálu znovu stoupla úroveň radiace.

180 techniků, kteří se střídají po směnách o 50 "statečných" mužích, už je po pondělní evakuaci zase na svých místech.

Japonské úřady nicméně přiznávají, že netuší, co se vlastně v pondělí stalo. Elektrárenská společnost TEPCO oznámila alespoň dílčí dobrou zprávu; objem kouře stoupajícího z poškozených reaktorů se prý snižuje.

Kromě toho však z oficiálních míst žádné nové zprávy nepřicházejí. Japonský úřad pro jadernou bezpečnost stále dokola opakuje, že situace zůstává velmi vážná, ale nehorší se.

Dva kroky v před, jeden vzad

Klíčové je teď obnovení dodávek elektrického proudu do chladicích systémů přehřátých reaktorů. Technikům už se ke třetímu a čtvrtému reaktoru podařilo připojit náhradní kabely. Ke spuštění chlazení a monitorovacích systémů to ale nestačí.

"Bude to pokrok ve stylu dva kroky vpřed, jeden vzad. Technici jsou však na správné cestě," cituje televize CNN  Michaela Friedlandera, který má zkušenosti s řízením amerických jaderných elektráren.

Naprostou prioritou je teď získat zpět pod kontrolu reaktor číslo tři. Jeho palivové články totiž obsahují kromě uranu také malé množství plutonia a představují tedy větší hrozbu, než běžné palivové články. Pondělní únik kouře pocházel z jihovýchodní části bloku číslo tři, kde je uloženo vyhořelé radioaktivní palivo s plutoniem.

Vyhořelé palivo je stále radioaktivní a produkuje teplo. Je ho proto třeba trvale chladit.

Jisté je, že do okolí elektrárny už radiace unikla. Přestože prý zatím nepředstavuje riziko pro lidské zdraví, zakázaly úřady prodej zeleniny a mléka z Fukušimské prefektury. Kontaminována je rovněž mořská a pitná voda. Obyvatelé vesnic v okolí elektrárny byli vybídnuti, aby pili pouze balenou vodu.

Rabují i jinak disciplinovaní Japonci

Foto: Reuters

Počet obětí ničivého zemětřesení a následné vlny tsunami, které Japonsko zasáhly 11. března, už mezitím přerostl 9 tisíc. 12 645 lidí je podle úřadů stále pohřešováno a z postižených prefektur přicházejí zprávy o rabování a další kriminalitě. Na 350 tisíc Japonců stále přebývá v evakuačních centrech na severu a východě země.

Obnova zdevastované země vycházejícího slunce podle odhadů potrvá minimálně pět let.

 

Právě se děje

Další zprávy