Japonský život v troskách a provizoriu, začíná se i rabovat

Foto: Reuters
Reuters Reuters, Lucie Kalivodová
22. 3. 2011 12:11

Tokio - Počet obětí ničivého zemětřesení a následné vlny tsunami, které Japonsko zasáhly 11. března, už přerostl devět tisíc. 12 645 lidí je podle úřadů stále pohřešováno a z postižených prefektur přicházejí zprávy o rabování a další kriminalitě. V oblastech zničených tsunami se množí případy nelegálního vybírání bankomatů, kradení benzínu z aut, rabování v zavřených obchodech. Na 350 tisíc Japonců stále přebývá v evakuačních centrech na severu a východě země a žije v provizoriu. Krematorium v severojaponském městě Higaši Macušima nestačí spalovat všechna těla nalezená po katastrofě, městská správa proto rozhodla, že se mrtví budou dočasně pohřbívat do masových hrobů. Obnova zdevastované země vycházejícího slunce podle odhadů potrvá minimálně pět let.

 

Právě se děje

před 24 minutami

USA mají podle Trumpa v hledáčku třetího muže Islámského státu

Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby, kdy organizaci vedl nyní už zneškodněný abú Bakr Bagdádí. Šéf Bílého domu to dnes podle agentury Reuters řekl při debatě po projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku.

"Bedlivě pozorujeme jeho třetího muže," řekl Trump, aniž by prozradil identitu nového terče. "Jeho trojka má velký problém, protože i o něm víme, kde je," dodal americký prezident.

Vůdce teroristické organizace Bagdádí zemřel 27. října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když na útěku odpálil nálože na svém těle. Od Bagdádího smrti se USA snaží zamezit opětovnému vzkříšení IS a zaměřují se na možné nástupce, přívržence a příbuzné bývalého vůdce organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy