Obnova Japonska spolkne za pět let čtyři české rozpočty

Karel Toman
21. 3. 2011 8:27
Na základě zkázy v Kóbe z roku 1995 to ve své zprávě odhaduje Světová banka
Foto: Reuters

Washington - Poslední zemětřesení a tsunami může japonskou ekonomiku stát 235 miliard dolarů, tedy zhruba 4,1 bilionu korun, skoro čtyři české státní rozpočty. Může trvat až pět let, než se země z pohromy vzpamatuje. Tvrdí to pondělní zpráva Světové banky.

"Pokud dějiny poskytují nějaké vodítko, pak bude hrubý domácí produkt negativně ovlivněn v polovině roku 2011," píše se ve zprávě. "V následných čtvrtletích ba měla ale růst zrychlit, jak budou nabírat na tempu rekonstrukční snahy, které mohou trvat až pět llet," tvrdí Světová banka.

O dva stupně silnější než Kóbe

Na přesný dhad výše škod je ještě brzy, podle banky ale budou vyšší než po zemětřesení o síle 6,9 stupňů Richterovy škály, které roku 1995 postihlo japonské Kóbe.

Světová banka proto odhaduje, že náklady se tentokrát mohou pohybovat v rozmezí od 122 do 235 miliard dolarů, což představuje 2,5 až čtyři procenta japonského HDP. Zemětřesení v Kóbe, které zabilo skoro 6500 lidí, stálo kolem sta miliard dolarů.

Dopad na asijskou ekonomiku by měl být podle banky dočasný s krátkodobými vlivy především na trh s elektronikou a automobily a také na finanční trhy.

"Po zemětřesení v Kóbe se japonský obchod zpomalil jen na několik čtvrtletí, aby pak znovu ožil," uvádí Světová zpráva.


Čtvrté nejsilnější zemětřesení na světě

Ztráty na životech jsou ale zatím stále neznámé. K nedělní noci japonská oficiální místa hlásila počty obětí ve výši 8 277 a dalších 12 722 bylo nezzvěstných.

"Tragické zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy stupnice, které postihlo Japonsko 11. března, bylo nejsilnější zaznamenané v historii země a čtvrté nejsilnější na světě. Spolu s následnou tsunami jsou ostrou připomínkou nepředvídatelných nebezpečí ukrytých v přírodních živlech," píše Světová banka. "Ztráta životů byla tragická, japonský národ však v boji s následky krize prokázal sílu a odolnost."

 

Právě se děje

před 44 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy