Mrtvých přibývá, statisíce Japonců zůstaly bez domova

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
14. 3. 2011 10:15
Situaci po ničivém zemětřesení sledujeme online
Foto: Reuters

Tokio - Po zdrcujícím zemětřesení a neméně devastující vlně tsunami přicházejí z Japonska rozporuplné informace.

Úřady zatím netuší, kolik mrtvých si katastrofa vyžádala.

Zatím se mluví zhruba o 4500 potvrzených obětí, ale řada pobřežních oblastí zasažených přívalovou vlnou je stále nedostupná, nebo je záchranářské týmy ještě nestihly projít.

Jen v přístavním městě Minamisanriku, které tsunami zcela smetla z povrchu zemského, je pohřešováno 9500 lidí. Úřadům se zatím nepodařilo zjistit, zda se někomu z těchto nezvěstných podařilo dostat do bezpečí nebo ne.

Celkový počet nezvěstných se již pohybuje kolem 40 až 45 tisíc. Zatím nejsou zprávy, že by mezi postiženými byli Češi.

Minimálně 215 tisíc lidí přišlo o střechu nad hlavou, zřejmě jich ale bude podstatně více. Všechny tyto údaje jsou stále velmi nepřesné.

Z dvacet kilometrů široké evakuační zóny kolem elektrárny Fukušima muselo během víkendu odejít 200 až 300 tisíc lidí.

Výbuch vyvolal vzpomínky na Černobyl

Problémy hlásí hned několik jaderných elektráren. Reaktor Fukušima 1, ve které v sobotu došlo zatím ze stále neupřesněných příčin k výbuchu, nebyl poškozen.

Dnes explodoval vodík na třetím reaktoru elektrárny, ale únik radioaktivity nehrozí.

Úroveň radiace v okolí elektrárny podle posledních informací také již klesá, přesto podle všeho zasáhla nejméně 160 lidí.

Energetici ale stále bojují s přehříváním reaktoru, museli proto vypustit trochu radioaktivní páry. Snaží se ho chladit mořskou vodou. Potíže s chlazením má i elektrárna Tokai 2, zvýšená radiace byla naměřena v jaderné elektrárně Onagawa v prefektuře Mijagi.

Nehoda vyvolala velmi nepříjemné reminiscence na jadernou katastrofu v Černobylu a v americkém Three Mile Island. Jak uvádí agentura Reuters, Fukušima zřejmě opět negativně ovlivní pohled veřejnosti na jadernou energetiku, přestože příčinou nehody byly mimořádné okolnosti, nikoli lidská chyba či selhání systému.

V Německu již byla kvůli tomu v sobotu velká demonstrace proti jaderným elektrárnám. Německá opozice požadovala s odvoláním na situaci ve Fukušimě uzavření těchto zařízení ve Spolkové republice.

Obrazy zkázy den poté. Sobotní fotogalerie ze zničeného Japonska:

Série velmi silných zemětřesení, z nichž to největší dosáhlo rekordních 8,9 stupně Richterovy škály, zasáhla Japonsko v pátek. Otřesy, jejichž epicentrum bylo 130 kilometrů od pobřeží, zvedly až desetimetrové obří vlny tsunami.

9:30 - Japonské přístavy, kterými prochází kolem sedmi procent průmyslové produkce země, páteční zemětřesení a následná vlna tsunami těžce poškodily. Tyto škody jsou odhadovány na miliardy dolarů, uvedení některých přístavů do provozu potrvá měsíce.

8:30 - Počet mrtvých  i nezvěstných neustále stoupá. Podle agentury Reuters páteční právalová zabíjela ve více než dvanácti ze sedmačtyřiceti japonských prefektur. Poslední odhady mluví o téměř 45000 mrtvých a 45 000 nezvěstných.

7:30 - USA kvůli naměřené slabé radioaktivitě stahují z postižené oblasti své loďstvo a letectvo. Zástupce americké flotily podle AP uvedl, že naměřená slabá radiace pochází z kouřového mračna a výparů z porouchané jaderné elektrárny Fukušima.

6:30 - Na pobřeží japonské prefektury Mijagi bylo v pondělí objeveno dalších 1000 těl. Jen v této prefektuře tak v důsledku pátečního zemětřesení a přívalové vlny tsunami přišlo podle odhadů o život více než 10 000 lidí. Sdělila to agentura AP s odvoláním na oficiální zdroje.

Pondělí 05:54 - V hale třetího reaktoru jaderné elektrárny Fukušima 1 vybuchl vodík, tři lidé jsou zraněni a sedm se pohřešuje. Vláda i energetická společnost Tepco ale potvrdily, že vnitřní obálka reaktoru zůstala neporušena. Úřady zároveň odvolaly původně vydané nové varování před ničivou vlnou cunami po dopoledním silném následném otřesu v Tokiu.

23:02 - Situace v okolí jaderné elektrárny Onagawa se uklidnila. Radiace je podle úřadů opět v normálu.

22:39 - Pořadatelé zřejmě budou kvůli zemětřesení muset zrušit i Grand Prix silničních motocyklů, která je naplánována na konec dubna. Podle odborného magazínu "Motosport aktuell" je trať okruhu v Motegi poničena, stejně jako infrastruktura v blízkém okolí. Dráha pro závody mistrovství světa leží pouze 200 kilometrů od města Sendai, které bylo zemětřesením a následnou vlnou tsunami poničeno nejvíce. Velký otazník visí i nad konáním mistrovství světa v krasobruslení. To má začít v Tokiu za týden.

22:28 - Litosférická deska, na níž leží japonské ostrovy, se během zemětřesení pohnuly zhruba o 20 metrů. Informuje o tom BBC s odvoláním na Komisi pro výzkum zemětřesení. Některé oblasti v prefekturách Iwate a Fukušima se mohly sesunout až o 75 centimetrů, upozorňují vědci.

21:40 - Americké ministerstvo zahraničí varuje občany před cestami do Japonska. Důvodem je poškozená jaderná elektrárna Fukušima 1. Již během den vydala obdobné varování Francie.

20:44 - Na druhém konci Japonska, na jižním ostrově Kjúšú, se probudila k životu sopka Šinmoedake a začala vyvrhovat popel a rozžhavené kameny. Nejsou ale žádné zprávy o nějakých obětech nebo škodách.

Foto: Reuters

20:12 - Záchranáři se stále nemohou dostat k tisícům lidí v regionu Tohoku na severovýchodě země. Podle televize NHK jich na pomoc čeká bezmála deset tisíc. V prefektuře Fukušima komplikují záchranné práce zatopené silnice.

20:08 - "Je to peklo," popsal agentuře Kjódó situaci 60letý Akio Sato. "Nemohu ani pomyslet, co bude zítra. Právě teď vše, na co dokážu pomyslet je, jak přežiju den." Pocity zmaru popsala i 42letá Filipínka, která se provdala za japonského rybáře: "Celý zážitek je děsivý. Nemám nic. Nemám práci, můj dům je pryč."

19:35 - Rakousko bude žádat kvůli zemětřesení v Japonsku zátěžové testy jaderných elektráren v celé Evropě. Ministr životního prostřední Nikolas Berlakovich v rozhovoru pro rakouský rozhlas řekl, že požadavek vznese už v pondělí na pravidelném setkání ministrů v Bruselu.

19:12 - Meteorologové varují, že Japonsku hrozí během tří dnů další velké zemětřesení, hlásí z Tokia zpravodaj BBC. Země se podle něj stále potýká se silnými následnými otřesy. Záchranářům, kteří stále pátrají po přeživších, tak hrozí velké nebezpečí.

18:49 - S nezvyklou nabídkou přišel bouřlivák ruské politiky a místopředseda poslanecké sněmovny Vladimir Žirinovskij. Vybídl Japonce, aby opustili svou příliš nebezpečnou ostrovní vlast a přesídlili do neobydlených ruských končin. Moskva nicméně poskytuje Tokiu i seriózněji míněné rady, například výpočty ruských expertů ohledně dalšího vývoje v jaderné elektrárně Fukušima 1 a pomoc záchranářů.

18:40 - Nabídka pomoci míři do Japonska z celého světa. A to dokonce i z chudého afghánského města Kandahár. Jeho starosta Ghulam Haidar Hamidi agentuře Reuters řekl, že chce darovat 50 tísíc dolarů "bratrům a sestrám" z Japonska.

18:29 - Zemětřesení těžce zasáhlo výrobu aut v Japonsku. Všechny továrny firem Toyota Motor, Nissan Motor a Honda Motor budou v pondělí uzavřeny. Zatím není jisté, kdy bude produkce v těchto závodech obnovena, informovala agentura AP. Katastrofa může ovlivnit i výrobu aut v Severní Americe, jelikož se zřejmě opozdí dodávky součástek do USA. "Je to velmi špatná situace," uvedl prezident poradenské společnosti Automotive Consulting Group Dennis Virag.

17:48 - Úřady v pondělí ráno japonského času řekly, že počet obětí vzrostl na 1597. Pohřešuje se 1481 lidí a dalších 1923 je zraněno. Informovala o tom CCN.

17:25 - Také jaderná elektrárna Tokai 2 hlasí problémy. Má rozbitý chladicí systém. Elektrárna je vzdálená zhruba 120 kilometrů od hlavního města Japonska - Tokia.  

16:14 - Oficiální počet mrtvých vyšplhal na 1351, informovala televizie NHK. Policie v prefektuře Mijagi očekává, že mrtvých může být až 10 tisíc. Řada oblastí je totiž neustále odříznutá od světa a podle dostupných informací tam vlny smetly celé vesnice.

15:31 - Guvernér Bank of Japan Masaaki Širakava oznámil, že podpoří likviditu bank injekcí ve výší až tří bilionů jenů (37 miliard dolarů). Chce uchránit finanční trhy před kolapsem.

15:19 - Pohotovost vyhlásili energetici i v jaderné elektrárně Onagava v prefektuře Mijagi, informuje BBC. V okolí elektrárny naměřili vyšší hodnoty radiace, než je normál. Už v pátek bojovali hasiči s požárem v budově s turbínami.

15:01 - Jižní Korea vyšle do Japonska 102 záchranářů, napsala agentura Jonhap. Přípravuje i dodávky humanitární pomoci.

14:22 - Zemětřesení by mohlo pojišťovny přijít až na 35 miliard dolarů, tedy v přepočtu 610 miliard Kč. Uvedla to společnost AIR Worldwide, která se zabývá dopady přírodních katastrof. Suma se téměř vyrovná částce, o kterou pojišťovny v loňském roce připravily všechny katastrofy na světě, napsala agentura Reuters.

14:17 - Japonsko čelí nejhorší krizi od 2. světové války, míní premiér. Upozornil, že bez pitné vody, elektřiny či tepla zůstávají miliony lidí.

13:59 - Experti se snaží ochladit poškozený reaktor v elektrárně Fukušima mořskou vodou.

13:10 - Záchranáři od pátku vytáhli z trosek 12 tisíc lidí, oznámil premiér Naoto Kan podle CNN. Dosavadní oficiální statistiky hovoří o 1217 mrtvých. Na záchranných pracích

12:44 - K Japonsku obrací zraky celý svět. Za oběti se podle AP modlí i papež Benedikt XVI. Hlava katolické církve obdivuje odvahu celého národa, napsala agentura. Americké námořnictvo pomáhá se zásobováním pobřežních regionů.

10:49 - Dlouhé fronty v obchodech s potravinami a na čerpacích stanicích, tak popisuje CNN současnou situaci v Japonsku. Lidé stále pociťují následné otřesy a výjimečné nejsou výpadky dodávek elektrického proudu.

10:23 - V oblasti kolem Fukušimy bylo preventivně evakuováno přes 170 tisíc obyvatel. Radiaci bylo možná vystaveno 160 lidí - 60 starých pacientů a zdravotníků a také stovka lidí evakuovaných autobusy.

10:05 - Jaderná elektrárna Fukušima 1 na severovýchodě Japonska se potýká s dalším přehřívajícím se reaktorem. Podle mluvčího vlády Jukia Edana byli odborníci nuceni vypustit trochu radioaktivní páry, zatímco ho dál zalévali vodou, aby snížili jeho teplotu a tlak v jeho útrobách. Vláda v této souvislosti vydala varování před hrozbou výbuchu v budově reaktoru, kde se pravděpodobně hromadí vodík. Edano nicméně řekl, že případná exploze by nezasáhla samotný reaktor.

09:18 - Podle úřadů přívalová vlna zcela zničila nebo poškodila na 12 250 obytných domů a dalších budov. Podle dřívějších informací nejméně 215 tisíc lidí ztratilo střechu nad hlavou. Na 200 tisíc z nich se uchýlilo do provizorních přístřešků. Bez elektřiny bylo 5,6 milionu domácností, milion domácností neměl pitnou vodu.

07:35 - Japonská média podrobují vládu ostré kritice. Podle nich reagovala příliš pomalu především na výbuch v jaderné elektrárně způsobeným následky pátečního mohutného zemětřesení. "Způsob, jakým vláda poskytovala informace, vyvolává otázky," soudí například nejvydávanější japonský deník Jomiuri šimbun. Levicový deník Asahi šimbun zaměřil kritiku hlavně na to, jak pomalu úřady prováděly evakuaci obyvatel okolí elektrárny a zdlouhavě rozšiřovaly okruh pásma, jež mělo být vyklizeno. Původně šlo o šest kilometrů v okruhu jaderného zařízení, pak deset a nakonec 20 kilometrů.

00:02 - Česká pobočka celosvětové organizace Armády spásy pořádá finanční sbírku, výtěžek předá japonské pobočce Armády spásy. Lidé mohou přispět zasláním DMS ARMADASPASY na číslo 87777 nebo na účet sbírky 475 335 533/0300, VS 222. ADRA otevřela možnost finanční podpory Japonsku zasláním DMS ADRA na číslo 87777.

SOBOTA 12. BŘEZNA:

23:01 - Japonský úřad pro jadernou bezpečnost večer SEČ podle Reuters oznámil, že o svůj chladící systém přišel i druhý reaktor v poškozené elektrárně a že naléhavě potřebuje vodu. Počet lidí vystavených záření z elektrárny by podle něho mohl dosáhnout až 160.

22:41 - Mezinárodní agentura pro atomovou energii uvedla, že 110 tisíc lidí bylo evakuováno z okolí továrny Fukušima 1 a dalších 30 tisíc lidí z okolí deseti kilometrů od Fukušimy 2.

21:10 - Japonsko požádalo Rusko o zvýšení dodávek energie. Uvedl to podle ruských agentur místopředseda ruské vlády Igor Sečin. Dodal, že Rusko by mohlo zvýšit dodávky uhlí a zkapalněného zemního plynu (LNG). "Japonsko je naším sousedem, naším přátelským sousedem, a navzdory různým problémům musíme být spolehlivými partnery," řekl ruský premiér Vladimir Putin. Rusko by podle Sečina mohlo Japonsku dodávat rovněž elektrický proud vyráběný na ruském Dálném východě, napsala agentura Reuters.

20:12 - Někteří finanční analytici odhadují, že pojišťovny by mohlo zemětřesení stát až 15 miliard dolarů (262 miliard Kč). Pro pojišťovací průmysl by to tak mohlo být nejdražší zemětřesení v historii, napsala agentura Reuters. Odborníci přitom upozorňují, že škody na pojištěném majetku budou pravděpodobně představovat pouze zlomek celkových hospodářských ztrát, které zemětřesení přinese.

19:13 - Policie zveřejnila nová čísla: 685 mrtvých a 643 pohřešovaných. Není v tom zahrnuto 200 až 300 těl, která byla podle souběžně se objevivších zpráv nalezena na pobřeží u města Sendai, a 300 až 400 mrtvých, které nalezla armáda u přístavu Rikuzentakata.

Pobřeží u města Sendai
Pobřeží u města Sendai | Foto: Reuters

18:00 - V japonských prefekturách nejvíce postižených ničivým zemětřesením dosahuje celková výše pojistných smluv částky 300 miliard dolarů. Firma Air Worldwide specializující se na tento typ katastrof podle agentury Reuters ale upozorňuje, že to automaticky neznamená, že taková bude i výše škod.

17:35 - Sobotní nehoda v jaderné elektrárně Fukušima byla méně vážná než nehody, k nimž došlo v roce 1979 v americké jaderné elektrárně Three Mile Island accident a v roce1986 v Černobylu. Sdělil to japonský úřad pro jadernou bezpečnost.

17:00 - Rusko může zvýšit Japonsku postiženému zemětřesením dodávky stlačeného zemního plynu o 150 000 tun a možná mu dodá o tři až čtyři miliony tun uhlí navíc. Sdělila to agentura Itar Tass.

16:30 - Japonsko požádalo Rusko o zvýšení dodávek zemního plynu vzhledem k energetickým výpadkům způsobeným zemětřesením. Sdělil to náměstek ruského premiéra Igor Sečin.

15:55 - Tři zaměstnanci jaderné elektrárny Fukušima byli podle japonských médií hospitalizováni po výbuchu v budově reaktoru kvůli lehkému ozáření, jejich stav však ůdajně není nijak vážný.

15:36 - V Japonsku bylo zatím evakuováno z oblastí postižených páteční ničivou vlnou tsunami na 300 000 lidí a toto číslo zřejmě ještě poroste.

15:27 - Oblast severního Japonska, v níž leží také jaderná elektrárna Fukušima, zasáhlo podle japonské stanice NHK v sobotu kolem 14:15 SEČ další zemětřesení o síle 6 stupňů Richterovy škály.

15:21 - Agentura Kjódó mluví nyní o 1700 mrtvých a pohřešovaných, svou předchozí zprávu nijak neupřesnila.

15:08 - V přístavním městě Minamisanriku je podle agentury Kjódó nezvěstných 9 500 lidí, téměř polovina jeho obvyvatel.

14:45 - Společnost TEPCO, provozující jadernou elektrárnu Fukušima hodlá do poškozeného chladícího systému reaktoru napumpovat mořskou vodu, aby ho ochladila a snížila v něm tak tlak. Sdělil to v sobotu mluvčí japonské vlády.

14:40 - Vítr u poškozené jaderné elektrárny Fukušima vane z jihu. Unikající radiace by proto mohla ohrozit obyvatele žijící na sever od ní. Sdělil to v sobotu japonský meteorologický úřad.

14:30 - Výbuch v jaderné elektrárně Fukušima nezasáhl podle tajemníka vlády Jukia Edana reaktor. Edano neočekává, žádný významný únik radiace.

12: 45 - V jaderné elektrárně Fukušima 1 se v sobotu zřítila část budovy reaktoru, asi čtyři její zaměstnanci museli pak být převezeni do nemocnice, podle agentury Reuters nejsou ale jejich zranění vážná.

12:05 - Počet obětí zemětřesení a následné vlny tsunami přesáhne podle japonských médií číslo 1300. Většina z nich utonula v přívalové vlně. Odhady počtu mrtvých však stále kolísají, ověřené údaje k dispozici zatím nejsou.

11:55 - Japonská vláda rozšířila poloměr evakuačního okruhu kolem jaderné elektrárny Fukušima Daiiči z deseti kilometrů na dvacet. Někteří experti se domnívají, že výbuch v elektrárně způsobil vodík.

11:46 - Japonsko požádalo Velkou Británii o pomoc v souvislosti s následky největšího zemětřesení v jeho historii. Sdělilo to v sobotu britské ministerstvo zahraničí.

11:15 - Japonská vláda potvrdila únik radiace v jaderné elektrárně Fukušima, tisíce lidí z okolí jsou evakuovány.

10:35 - Mezi oběťmi pátečního zemětřesení a tsunami nejsou podle posledních zpráv velvyslanectví České republiky v Tokiu zatím hlášeni žádní Češi. V zemi odhadem pobývá asi 200 až 250 českých občanů.

10:15 - Podle společnosti Tepco, která elektrárnu provozuje, výbuch nastal po (blíže neupřesněném) otřesu a vzápětí se částečně zřítily zdi a střecha. Tepco na svých webových stránkách označila havárii za velmi vážnou.

Japonské televizní stanice vyzvaly obyvatele pobřežních oblastí, a to i za již evakuovaným desetikilometrovým pásmem, aby se uzavřeli ve svých domovech a neotvírali okna. Doporučují lidem chránit si dýchací cesty mokrými šátky a co nejvíce si zakrýt tělo, aby zabránili styku kůže se vzduchem.

Jaderná elektrárna Fukušima 1 na ranní fotografii - ještě před explozí
Jaderná elektrárna Fukušima 1 na ranní fotografii - ještě před explozí | Foto: Reuters

09:35 - V jaderné elektrárně Fukušima 1 se zřítila střecha a zdi budovy reaktoru. Stalo se tak poté, co se z elektrárny ozval výbuch. Podle agentury AFP japonské televizní stanice doporučují obyvatelům pobřežních oblastí nevycházet ven.

09:20 - Při explozi v elektrárně bylo několik zaměstnanců zraněno, sdělila televize NHK. Příčina výbuchu zatím není známa, nejmenovaný jaderný odborník v televizním vysílání nevyloučil, že mohlo jít o "záměrný" výbuch.

09:05 - V jaderné elektrárně Fukušima 1 na severovýchodě Japonska nejvíce postiženém zemětřesením se ozval výbuch. Podle informací agentur je na záběrech japonské televize vidět bílý mrak, který se nad elektrárnou vznáší. Agentura AFP napsala, že při incidentu několik lidí utrpělo zranění. Podrobnosti zatím nejsou známy.

07:30 - Druhá japonská jaderná elektrárna v prefektuře Fukušima ohlásila problémy s chladícím okruhem na svých třech reaktorech. Nedošlo prý k úniku radioaktivity. Obyvatelstvo v okruhu tří kilometrů bylo evakuováno.

Operátor elektrárny dostane příkaz, aby vypustil určité menší množství radioaktivní páry do ovzduší, aby se snížil tlak v havarovaném chladícím systému a předešlo se dalšímu poškození reaktorů.

Elektrárna Fukušima 2 je vzdálena asi 12 kilometrů od jaderné kapacity Fukušima 1, kde byla v pátek naměřena úroveň radioaktivity tisíckrát vyšší, než jsou běžné hodnoty. V okruhu deseti kilometrů od elektrárny bylo evakuováno asi 45 tisíc lidí. Také tato elektrárna dostala už dříve příkaz k upuštění radioaktivní páry.

07:15 - Nejnovější údaje hovoří o nejméně 613 mrtvých, asi 784 zmizelých a 1228 zraněných. Sobotní japonský tisk hovoří o nejméně 1500 mrtvých. Přes 215 tisíc lidí přišlo s střechu nad hlavou.

00:10 - Japonsko se probouzí do nového dne, řada míst na severovýchodním pobřeží hlavního ostrova je po úderu tsunami stále pod vodou. Jinde zuří požáry a zpod trosek domů se ozývají lidé, které tam uvěznilo včerejší zemětřesení. Asi nejvíce je postiženo město Kesenuma se 74 tisíci obyvateli. Japonská vláda se rozhodla založit zvláštní fond na pomoc postiženým a záchranáře nabídly desítky zemí světa.

Souhrn pátečních zpráv z Japonska najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy